Vredesbeweging kreeg in een paar jaar grote politieke betekenis Tienduizenderr 21 november naarAmsterda^ Stockholm: 24 oktober. AMSTERDAM „Uit opiniepeilingen is gebleken dat tegen de zeventig procent van de Nederlandse bevolking zich tegen het NAVO-plan voor nieuwe middellange- afstand-kernwapens in Europa keert. Ik neem aan. dat al die mensen aan de grote demonstratie van 21 november zouden willen deelnemen. Reken dan maar eens uit hoeveel mensen die dag naar Amster dam zullen gaan". Dr. Mient Jan Faber, algemeen secretaris van het Interkerkelijk Vredesberaad, een van de organisatoren van de demonstratie die volgende week zaterdag het beeld van een deel van Amsterdam tussen Dam en Museumplein zal beheersen, is optimis tisch gestemd over de belangstelling van de Nederlandse bevolking voor de demon stratie. die wordt gehouden onder het motto: „Geen nieuwe kernwapens in Euro pa. Niet in Nederland, noch in enig ander land". Hij heeft voor dit optimisme alle aanleiding: de reacties die het „21 novem ber comité" op zijn secretariaat aan de Amsterdamse Oranje Nassaulaan krijgt, zijn overweldigend. Kerkelijkeorganisa ties, vakbonden, milieu-organisaties, poli tieke partijen, minderhedenorganisaties en tal van andere instellingen hebben zich aangesloten bij de oproep van de Neder landse vredesbewegingen om aan dit mas sale protest tegen de kernwapens deel te nemen. Kennelijk fungeert de Amsterdam se demonstratie als uitlaatklep voor de alom levende onrustgevoelens over de be wapeningswedloop. De organisatoren willen er echter geen vrijblijvende happening van maken, zo in de zin van: „We hebben het gezegd, nu gaan we weer tot de orde van de dag over". Nee, de demonstratie moet volgens het „21 november comité" veel meer en grotere consequenties hebben. Kort en goed: „Amsterdam" moet aan „Den Haag" laten weten dat de Nederlandse re gering straks, in de zitting van de NAVO- ministerraad van begin december, dient mee te delen dat zij niet meer achter het NAVO-besluit van december 1979 over de modernisering van de middellange-af- stand-kernwapens staat. Eentieel concre te politieke boodschap dus. NAVO-besluit Het is. mede met het oog op de demon stratie in Amsterdam, nuttig nog eens in herinnering te brengen wat er in en om december 1&79 rond de problematiek van de middellange-afstand-kernwapens ge beurde. De NAVO-raad besloot toen, na langdurige voorbereiding, in een antwoord op de krachtige groei van de Sovjet-kern bewapening, akkoord te gaan met de pro- duktie (door de Verenigde Staten) van 572 middellange-afstand-kernwapens: 108 Pershings II en 464 kruisraketten. Die wa pens zouden te zijner tijd op Europees grondgebied gestationeerd moeten wor den. óm precies te zijn in de Duitse Bondsrepubliek, Groot-Brittannië, Italië, ffelgië en Nederland. Het NAVO-besluit tot modernisering werd unaniem genomen (de NAVO-raad kan alleen eenstemmig beslis sen), maar Nederland en België legden zich niet vast wat betreft de stationering van de hun „toegewezen" raketten. België vroeg een uitstel van een half jaar (inmiddels in Brussel nog steeds niet be slist) en Nederland liet weten pas in de cember 1981 een besluit te zullen nemen over het al of niet stationeren op zijn grondgebied. Minister-president Van Agt zei 12 december 1979 in de Tweede Ka mer letterlijk: „Nederland zal in december 1981 in overleg met de bondgenoten be slissen. aan de hand van het criterium, of het wapenbeheersingsoverleg alsdan suc ces in de vorm van concrete resultaten heeft opgeleverd". Tot dat wapenbeheer singsoverleg met de Sovjet-Unie werd eind 1979 door de NAVO gelijktijdig besloten; daarom wordt gesproken over het „NAVO-dubbelbesluit", waarmee er even wicht in het beleid van het bondgenoot schap kwam. Wapenbeheersing Het is de bedoeling dat volgende maand in het NAVO-hoofdkwartier in Elsene bij Brussel opnieuw over de kernwapenmo dernisering wordt gesproken. De ministers van defensie en van buitenlandse zaken van de lidstaten houden dan hun gebrui kelijke december-zitting; daar wordt onder meer de stand van zaken bij de produktie van nieuwe wapens en die van het wapen beheersingsoverleg met de Sovjet-Unie aan de orde gesteld. Over dat laatste kan in Brussel nog niet veel gezegd worden: pas 30 november gaat het overleg tussen de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie van start. Veel later dan men in december 1979 kon vermoe den. De wapenbeheersingsbesprekingen zijn door verschillende oorzaken ernstig ver traagd; eerst door de Sovjet-inval in Af ghanistan rond de jaarwisseling 1979-'80 en later door de wisseling van de wacht in Washington, waar Ronald Reagan Jimmy Carter opvolgde. Als gevolg van felle dis cussies in de Verenigde Staten over het verdrag tot beperking van strategische kernwapens (SALT II) kon dit verdrag nog niet geratificeerd worden ook al geen factor die de start van het overleg over de beperking van middellange afstand kern wapens versnelde. Nederland Zoals we al opmerkten liepen België en in veel sterkere mate Nederland eind 1979 uit de pas van de NAVO-besluitvorming. Zeker, hun vertegenwoordigers in de NAVO-raad gingen akkoord met het dub- belbesluit, maar een besluit tot statione ring namen ze nog niet. Het had maar een haartje gescheeld of het kabinet-Van Agt was vlak voor Kerst 1979 over deze mate rie gestruikeld. De toenmalige oppositie PvdA. D'66 en de kleine linkse partijen was sterk tegen de modernisering van de Rome: 24 oktober. Bonn: 11 oktober. kernwapens gekant en samen met een minderheid in de CDA-fractie (de zoge naamde loyalisten) zou ze bijna de door slag tegen het kabinetsbeleid op dit punt hebben gegeven, ware het niet dat deze CDA'ers zich in een emotionele nachtelijke discussie in de fractiekamer alsnog bij het kabinetsbeleid neerlegden. Sindsdien is de modernisering van de kernwapens een van de belangrijke poli tieke onderwerpen in Den Haag gebleven. Dat bleek uit de felle discussie in de mees te partijen over de veiligheidsparagraaf in de verkiezingsprograms, maar ook tijdens de verkiezingscampagnes en de daarop volgende kabinetsformatie. De PvdA bleef nee zeggen tegen de modernisering, D'66 legde er de nadruk op dat het moment nog niet gekomen was om haar negatieve oordeel over de modernisering te wijzigen (in afwachting van de resultaten van het wapenbeheersingsoverleg) en het CDA legde zich neer bij het moderniseringsbe- sluit van eind 1979, maar wilde nog geen beslissing nemen over de plaatsing van de raketten in Nederland. Het tweede kabinet-Van Agt heeft, omdat het nog steeds geen regeringsverklaring heeft afgelegd (die komt maandag), tot dusver niet klip en klaar kunnen maken, welk kernwapenbeleid het zal voeren. Wel is duidelijk geworden dat de Nederlandse regering de NAVO-raad volgende maand zal meedelen, nog altijd geen beslissing te kunnen nemen over de plaatsing van de ons land toegewezen 48 kruisraketten. Nederland zal, voorzover nu bekend, in de NAVO niet aandringen op intrekking van haar moderniseringsbesluit van 1979. Dat bleek onlangs op de bijeenkomst van de Nuclear Planning Group (NPG) van de NAVO in Schotland, waar de nieuwe mi nister van defensie. Van Mierlo, een com muniqué onderschreef waarin onder meer stond: „De leden van de NPG benadruk ken dat de NAVO zal blijven voortgaan met het tweeledige besluit van december 1979 over modernisering van middellange- afstand-kernwapens en wapenbeheersing en de voortgang in het oog houdt van de nakoming van beide aspecten". Welnu, dat Is heel In het kort de politieke situatie waarin de vredesdemonstratie van 21 november gehouden wordt. We hebben er nogal wat aandacht gegeven, omdat de organisatoren op deze concrete politieke situatie willen inhaken en, zoals gezegd, niet willen volstaan met vrijblijvende poli tieke leuzen. Hollanditis Intrigerend is de vraag, hoe het komt dat juist in Nederland het verzet tegen de NAVO-kernwapenplannen zo fel was, dat het nu internationaal bekende woord „Hollanditis" kon ontstaan. Nederland stond immers jarenlang bekend als een trouwe NAVO-partner, die zich zeker in vergelijking met bijvoorbeeld de Scandi navische NAVO-leden Denemarken en Noorwegen niet kenmerkte door kriti sche geluiden jegens de NAVO. De belangrijkste reden is wellicht dat de betekenis van de vredesbeweging in Ne derland sinds 1979 aanzienlijk is toegeno men. Hoewel Nederland al tientallen jaren pacifistische bewegingen kent, was de po litieke betekenis ervan slechts marginaal. Het bekendst waren enerzijds het pacifis me in de socialistische gelederen voor en na de Tweedé Wereldoorlog en anderzijds de vredesbeweging binnen de kerken, waarvan Kerk en Vrede, in 1924 opgericht, het meest geprononceerd was. In de volksvertegenwoordiging was het aantal pacifisten gering. Ook nadat in de jaren vijftig een pacifistische partij, de PSP, was opgericht en in het parlement terecht ge komen was. Sinds enkele jaren is de vredesbeweging ook concreet-politiek een factor van grote betekenis geworden. Waarbij we uiteraard moeten aantekenen dat de vredesbewe ging van nu veel minder ver gaat dan de pacifistische beweging; de vredesbewe ging, waarover we het vandaag de dag hebben, keert zich met name tegen de kernbewapening. IKV Een uiterst belangrijke rol in dit proces heeft het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) gespeeld. Het IKV, waarin negen Neder landse kerken samenwerken, had al vele jaren de trom geroerd, vooral in de jaar lijkse Vredesweek in september. In 1977 besloot het een aantal jaren hetzelfde campagnemotto te gebruiken: „Help de kernwapens de,wereld uit; om te beginnen uit Nederland". „We wisten dat het een zaak van lange adem en tegenwoordigheid Brussel: 25 oktober. van geest zou worden", zegt dr. Faber nu. Het motto kwam natuurlijk niet uit de lucht vallen: de aangesloten kerken hadden zich al vele jaren over het probleem van de kernbewapening gebogen; nu was, aldus het IKV, de tijd gekomen om dit vraagstuk continue en gezamenlijk aan te pakken. Het IKV kon voortbouwen op onder meer een rapport van de Synode van de Neder landse Hervormde Kerk en publikaties van de rooms-katholieke vredesbeweging Pax Christi. Zeer verontrust was en is het IKV over de voortgang van de kernwapenwedloop in Oost en West. Volgens de kerkelijke vre desbeweging zou de spiraal alleen door broken kunnen worden door eenzijdige stappen van het Westen, waarbij Neder land dan maar voorop zou moeten lopen. Het IKV-standpunt werd tot dusver over genomen door de Nederlandse Hervormde Kerk, de Remonstrantse Broederschap, de Evangelisch-Lutherse Kerk (zij het nog ge reserveerd) en Pax Christi. Snel nadat het IKV in 1977 zijn campagne begonnen was, trad een andere beweging, „Stop de neutronenbom" naar voren, een samenwerkingsverband dat zich meer al gemeen tegen de bewapeningswedloop keert en nog altijd zeer actief is. Met name door het IKV en „Stop de neu tronenbom" aangemoedigd, nam de mo derne vredesbeweging een hoge vlucht, die vooral tot uiting kwam tijdens de dis cussies in het voorjaar van 1978 over het (later opgeschorte) Amerikaanse besluit tot aanmaak van de neutronengranaat en de besluitvorming in ons land over het NAVO-modernise- ringsplan. Bij dui zenden tegelijk slo ten mensen zich aan bij demonstra ties, stille tochten en discussiebijeen komsten van de vredesbeweging. In de politieke partijen en dat was ei genlijk voor het eerst werkte dat krachtig door. Wat met name voor CDA, PvdA en D'66 een schokeffect op leverde. Het is on miskenbaar vooral aan de vredesbewe ging te danken (of, al naar men wenst, te wijten) dat Ne derland de NAVO- moderniserings- plannen zeer kri tisch tegemoet trad. Een belangrijke fac tor daarbij was en is de lange termijn strategie van het IKV: niet meer, zoals voorheen, elk jaar een ander cam pagnemotto, maar elk jaar hetzelfde. Sinds eind 1979 is er meer gebeurd: de kritische houding van miljoenen Ne derlanders ten aan zien van de voort gang van de kern bewapening is naar het buitenland over geslagen. De zoge naamde Hollandse ziekte is ook in an dere Europese lan den een herkenbaar gegeven geworden. Van grote betekenis is thans de ontwik keling in de Duitse Bondsrepubliek, waar het zogenaam de Krefelder Appell en de kerkelijke Ak- tion Sühnezeichen Friedensdiensten de laatste tijd grote in vloed kregen. Zo groot, dat de rege ringspartijen SPD en. FDP de vredes beweging als een belangrijke factor gingen ervaren. De Kirchentag van dit jaar toonde aan hoe zeer het vraag stuk van de voort gaande kernbewa pening ook in West- Duitsland leeft en op 10 oktober kwamen niet minder dan rond de 250.000 mensen naar Bonn, om daar tegen de kernbewa pening in Oost en West te demonstreren; het was de grootste demonstratie in de Bondsrepubliek sinds de Tweede Wereld oorlog. Indrukwekkend vanwege haar boodschap en de incidentloosheid. Ook in andere steden, zoals Parijs, hadden al drukbezochte manifestaties plaats. Amsterdam Volgende week zaterdag wordt zo'n de monstratie ook in Amsterdam gehouden. Hoeveel mensen er komen is nog niet be- kend, maar het zullen er zeker ver boven de 100.000 zijn. Mensen uit alle geledin gen van de samenleving zullen naar de hoofdstad komen om uiting te geven aan hun bezorgdheid over de kernwapenwed loop. Kerken, vakbeweging, jongerenorga nisaties, milieugroeperingen, universitaire organisaties en politieke partijen steunen de oproep van de organiserende vredes bewegingen direct of indirect. De Amster damse binnenstad zal mudvol zitten. „De jaren tachtig kunnen van beslissende be tekenis worden voor de toekomst van de mensheid. De atomaire bedreiging neemt toe, In Europa en elders op de wereld, met name ook in de Derde Wereld. NAVO en Warschau Pact gaan voorop in het opeen stapelen van de meest afschuw pens. waarmee zij in staat zijn vele malen te vernietigen. De nwé ring van de nucleaire midde) de standsraketten in beide militair&/$/£ voegt hieraan een volgende en \rijnd stap toe. Ook de vernieuwde van de Amerikaanse regering on; ja tronengranaat in produktie te neiVen groot het gevaar van een kernLjn Europa. Daar tegenover staat efote groeiend verzet", aldus Faber nen. Ban Een belangwekkend gegeven isjnf veel mensen uit andere Europes/r/r naar Amsterdam zullen komen, nty a paar weken geleden in Bonn ijf M was. Daarmee accentueren ze he^ e tionale karakter van het verzet frei kernbewapening, zoals ook begirVar; ber in Brussel zal blijken, als de ky hoofdstad tijdens het jaarlijkse raad zal gonzen van acties van d^o/ beweging. m Faber en zijn mede-organisatore» en het bepaalde organisaties niet gefo^. gemaakt om actief mee te doe^ manifestatie in Amsterdam. Zij he</e mers, zoals we al meldden, de vol™ gesteld dat de sprekers niet ma^ meer vrijblijvend van hun vererf kennis mogen geven, maar zich duik ten voor het terugdraaien van he moderniseringsbesluit van f 1979. Enerzijds bevordert deze van de vredesbeweging de duifyoc anderzijds maakt zij het sommigw ruste groeperingen, waaronder ey z Londen: 24 oktober. politieke partijen, bijzonder mol zich vollédig achter de manifests stellen. Het wordt, dat staat vast. eeni B manifestatie, waaraan de publicitd in binnen- en buitenland grote j I zullen schenken. In regeringskring gehoopt, dat de organisatoren z niet zó exclusief zullen opstellen Nederlandse regering in haar pogi! zowel het gezag in het bondsgenc te behouden als de wapenbehef bevorderen, niet voor de voeten] wordt. Want die beide doelstellinj ben de ministers Van Mierlo in SI en Van der Stoel in Washington! ter voorbereiding van de NAVO-j december, pogen te accentueri grote betrokkenheid wachten zow wel, als zij die niet voor eenzijdige! geporteerd zijn, op wat zich week zaterdag in Amsterdam zal i De vredesbeweging is in West-Eu' factor van grote betekenis en invl worden. Het zal haar erom moete gaan zowel ten opzichte van Wa als ten opzichte van Moskou, het: effect te bereiken. Of dat effect ti NAVO-raad van december en in1 penbeheersingsoverleg in Genè merkbaar zal zijn, zullen we, nie spanning, moeten afwachten. EVERT N

Leidse Courant | 1981 | | pagina 22