Laagste inkomens hebben voordeel bij belastingmaatregelen e zijn het Inderen beu" Ruimteveer vanavond terug naar de aarde r Weer wedstrijd van de eeuw Een naanslag teravond ide aan- lan het Ie Britse an justi- Michael e minis- voont in lise voor- nblcdon, thuis, slachtof- aanslag itieman, :ht hield uis. Hij wegens chijnse- ihandcld )ie werd Is in de gehoord, heeft de kct afge- Vermoed ide IRA,. ;Republi- •Iger, ver- ilijk is aanslag. Ihecft de maand maansla- jnden ge- larbij to- k doden dertig Zaterdag 14 november 1981,72e jaargang no. 22118 TV-TIPS Tweede Frank Kramershow op Ned. I om 19.00 uur. Om 22.45 uur film „Zo koud als ijs". Op Ned. II om 20.27r_uur Ted-show. Morgen op Ned. I om 20.10 uui Marco Bakker en op Ned. II om 20.45 uur Wajda-film „De man van ijzer". HET WEER Opklaringen en eerst nog een enkele bui. Minimumtempera tuur omstreeks vier graden, middagtemperatuur circa 10 graden. Matige, aan de kust af en toe krachtige westelijke wind. Zon op: 7.59 uur, onder: 16.49 uur. Hoogwater Scheve- ningen: 4.13 en 16.32 uur. Laagwater: 0.01 en 12.26 uur. V Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. 1 Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes /0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70; jKlaauw Jcur "G De minister tenlandse C. Van w wordt t kabinet fen beslo- fbewinds- kf deze jr te dra- betrouw- I (se krin- 1 p dit be- itigd. Van is lid Adviseur Reagan beticht van omkoping r O Richard Allen. WASHINGTON Richard Allen, de adviseur voor nationale veiligheid van president Reagan, is in op spraak gekomen, nadat bekend is geworden dat hij onlangs duizend dollar (ongeveer 2.400,-) van een Japanse journalist heeft aangenomen als honorarium voor bemiddeling voor een vraaggesprek met de vrouw van de president, Nancy Reagan. Het Witte Huis spreekt van een „misverstand". Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie echter is de zaak nog in onderzoek. Allen was van mening dat de gang van zaken in Japan gebruikelijk was. Prins Fahd: klein Versailles aan meer van Geneve GENEVE Kroonprins Fahd van Saoedi-Arabië heeft aan oever van het meer van Gene ve een klein paleis laten op trekken naar het model van het barokke bouwwerk dat koning Lodewijk de zestiende in de jaren 1661-1690 in Ver sailles liet bouwen. ondergrondse garage voor 50 auto's, heeft „kaal" ongeveer dertig miljoen gulden gekost. Prins Charles verzamelt oude wc's LONDEN „Ik verzamel oude wc's. Als u deze ooit nog eens van de hand doet, houd ik me aanbevolen zei de Britse kroonprins Charles, toen hij in York in de trein waarmee koningin Victoria pleegde te reizen een gaaf roestvrij stalen exemplaar aantrof. Een woordvoerder van Buckingham Palace zei later: „Ik denk niet dat de prins grapjes maakte. Maar ik kan u helaas niet vertellen hoe veel oude wc's hij al heeft Het bezoek aap York maakte deel uit van een bezoek van het kroonprinselijk paar aan Noord-Engeland waar prinses Diana, aldus bericht The Guardian, werd bedolven onder de babyzeep, jasjes, zelf gebreide schoentjes, beertjes en plastic eendjes. Soms reageerde het populaire paar ronduit geïrriteerd op de goedbe doelde gebaren van de enthousiaste bevolking. Zo bood een dansgroep in Derbyshire de prins de mascotte van hun groep aan. Toen zij Charles erbij ver telden dat de mascotte een oud vruchtbaarheidssymbool was antwoordde hij: „Nou, dan kun jé het rotding houden In Chesterfield vroeg een vrouw de prin ses of ze zich weer wat beter voelde, waarop de prinses antwoordde: „Niemand had me gezegd dat ik me zo rot zou voelen". Niet in het minst uit het veld gesla gen verzekerde de montere bakkersvrouw, moeder van drie kinderen, „dat de prinses zich nog veel slechter zal gaan voelen voordat het allemaal voorbij is". DEN UYL: (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De lagere inkomens worden door de (belasting)maatregelen waartoe het kabinet heeft besloten minder zwaar ge troffen dan de hogere. De minimuminkomens gaan er zelfs iets op vooruit: 0,2 procent. Mensen met een inkomen van twee maal modaal worden volgens jaar daarentegen 1,1 pro cent zwaarder belast. Mo daal (34.000 gulden) hoeft niets in te leveren. Dit heeft minister Den Uyl (sociale zaken en werk gelegenheid) gisteren in een brief aan de Tweede Kamer geschreven. In die brief geeft Den Uyl op verzoek van de Kamer een op somming van de maatregelen waartoe het kabinet intussen heeft besloten en brengt daar van de effecten in kaart. Het gaat daarbij om het optrekken van de premiegrenzen voor de volksverzekeringen met 7000 gulden, de beperking van de inflatiecorrectie tot 83 procent, het verhogen van de accijns bp suiker, bier en frisdrank, en de beperkte verhoging van de aardgasprijs met 8,3 cent per 1 januari. Mensen die mochten denken dat ze nu „safe" zitten, kunnen echter bedrogen uitkomen. Volgens Den Uyl is met de maatregelen de inkomensvisie van het kabinet nog niet volle dig ontvouwd. Na het debat over de hoofdlijnen van het kabinetsbeleid wil Den Uyl een brief sturen naar de Stich ting van de Arbeid over het verder arbeidsvoorwaardenbe leid. Daarbij kan een (gedeel telijke) verlenging van de loonmaatregel aan de orde ko- (LBAAR EN HOGER PERSONEEL: Isociaal-economische [T Het mid- ,23Hpn hoger perso- '45enigd in de vak- ie -NCHP, is het a:iteeds maar weer rd te worden, i thans kennelijk an plan is in het allerlei nivelle- fltregelen. Voor- Driessen zei dat jen oude jsrotonde endam I opgeblazen fclNDAM De via- |e oude verkeersro- ■Leidschendam wor- jekeinde met behulp [stoffen opgeblazen. |er op rijksweg A 12 aag-Utrecht) moet andaag en morgen houden met vertra- iftiging tse wijk nee CHT De veront- In de Dordtse woon- ll—Xyedepolder is niet is slechts in zes ge- 0J hoger dan de norm wit heeft een onder- het Rijksinstituut .Hjolksgezondheid uit eet instituut advi- [emeente niettemin iaatregelen tegen de te nemen. pdewijk is gebouwd bormalige vuilstort- woners van de wijk irlangs enkele gifva- in achtertuin aange- iij metingen in de iten van de huizen pnder meet conen- pzeen en tetrachlo- het licht. Het insti- i de gemeente nu in »g de ventilatie van Uimten te verbeteren ->nd onder de huizen ten. vanmorgen tijdens het ju bileumcongres van zijn bond. Hij sprak in dit ver band van „het eeuwige gedram over de sterkste schouders". Volgens hem zijn de grenzen van wat zijn leden nog kunnen in casseren in zicht en hij legde die leden de vraag voor of zij daaruit des noods consequenties wil len trekken. De NCHP is bereid tot mati gen, zo vervolgde Driessen, maar dan moet dat wel door iedereen gebeuren. Matigen met mate overigens, zo voegde hij eraan toe, want door de binnenlandse consumptie te sterk te beperken neemt men de voordelen van een grotere export weer weg. Hij kende aan bestrijding van de werk loosheid een hogere prioriteit toe dan aan handhaving van de koopkracht, sociale zeker heid en verdere collectieve voorzieningen. Driessen vroeg zich in zijn rede af of het onredelijk zou zijn van ongeorganiseerden, die dagelijks profiteren van de inspanningen van de vakorga nisaties, een bijdrage te vra gen. Een sterke vakorganisatie is naar zijn mening van groot belang voor de continuïteit en kwaliteit van het economisch bestel. Illllllllllllllllllllljllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per epeciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het ruimteveer „Columbia" kan vermoedelijk, ondanks de kortere vluchttijd, de meeste proeven toch uitvoeren. Volgens astronaut Truley doet de grijparm (foto) het In ieder geval „geweldig". BRANDSTOFCELLEN VERTONEN KUREN HOUSTON Het Ameri kaanse ruimteveer „Co lumbia" zal al vanavond, na een vlucht van slechts 54 uur naar de aarde te rugkeren. Het onderzoek sprogramma dat de shutt le in een baan om de aar de moest afwerken is ern stig bekort, omdat zich nieuwe moeilijkheden voordeden met de brand stofcellen aan boord. Dit is in Houston meegedeeld. Het was aanvankelijk de be doeling dat de Columbia een vlucht zou maken van vijf da gen, maar door het uitvallen van een brandstofcel kort na de lancering, besloot de vluchtleiding veiligheidshalve de shuttle al vanavond 22 uur 22 Nederlandse tijd te rug te laten keren. Naar ver luidt zou ook een tweede brandstofcel (leverancier van drinkwater en elektriciteit) kuren vertonen. Christopher Craft, directeur van het ruimtevaartcentrum in Houston noemde het bekor ten van de vlucht „allerminst een mislukking. De meeste proeven zijn uitgevoerd". Vol gens een bericht van de astro naut Truley werkt ^de grij parm, waarmee onder meer satellieten in en buiten de shuttle gebracht kunnen wor den, geweldig. Het uiteinde van de arm laat zich volgens Truley tot op 5 centimeter nauwkeurig maoeuvreren. Sneeuwballen taboe in Italië (Door onze correspondent Cees Manders) ROME De autoriteiten van Aosta in Noord-Italië, een landstreek die nu schuilgaat onder een dik pak sneeuw, hebben strenge maatregelen genomen om de sneeuwover last te beperken. Zo mogen er geen sneeuwballen meer ge gooid worden en glijbanen op de stoep zijn ook uitdrukkelijk verboden. Ieder die deze re gels overtreedt, wordt on geacht zijn leeftijd beboet met 15.000 lire, 30 gulden. Reden van deze onverbiddellijke houding van de burgemeester van Aosta is, dat de doktersre kening die de gemeente elke winter moet betalen voor ver wondingen als gevolg van glij banen en sneeuwballen, de pan uitrijst. INTER300K INTERNATIONAL B.V. uitgevers - boekverkopers - antiquaren gespecialiseerd In boeken over kunst en antiek Lange Haven 97 -3111 CC Schiedam, Tel. 010-260034 Pee/nemer Kunat 3 Antlakbaura Oudl 'a-Oravanhaghe, Hand 24, D'66: kinderbijslag naar inkomen taboe AMERSFOORT D'66 voelt er niets voor om in te gaan op de suggestie van de ex-infor mateurs De Galan en Halber- stadt om de kinderbijslag te verminderen naarmate het in komen van de ouders hoger is. Dit zei fractieleider Brinkhorst vanmorgen op het congres van zijn partij in Amersfoort. De D'66-voorman bevestigde wel dat zijn fractie „in grote lij nen" het recept van de infor mateurs De Galan en Halber- stadt voor de oplossing van de financiële problemen van het tweede kabinet-Van Agt on derschrijft. Zeevalking, de scheidende voorzitter van D'66, kondigde op het congres aan dat D'66 bij de Staten- en raadsverkiezin gen van volgend jaar zal stre ven naar programcolleges. „Praktisch gezien levert dat D'66 het meeste voordeel op. Bij afspiegelingscolleges zal D'66 veelal worden uitgesloten van het bestuur, in program colleges zal dat veel minder het geval zijn. Zo kan D'66 twee vliegen in een klap slaan: politiek invloed uitoefenen en kader vormen, aldus Zeeval king. Kabinet wil af van „onechte" kinderen DEN HAAG De minister raad heeft gisteren ingestemd met een voorontwerp van wet dat tot doel heeft het onder scheid tussen „echte" en „on echte" kinderen op te heffen. Als de ontwerp-wet door de Kamer wordt aanvaard, zal in de officiële wetgeving voor taan niet meer van „onechte" kinderen sprake zijn. Bioscoopbezoek loopt versneld terug DEN HAAG/AMSTERDAM - Het bioscoopbezoek loopt ver sneld teerug. Dit verklaarde een woordvoerder van de Ne derlandse Bioscoopbond van morgen desgevraagd naar aan leiding van het ontslag voor 94 man bij het bioscoopconcern Tuschinski. Preciese cijfers over de daling van het bios coopbezoek dit jaar zijn nog niet bekend, maar er zijn vol gens de woordvoerder aanwij zingen dat de daling groter zal zijn dan die in 1980, toen 1,6 pet minder mensen de kassa's passeerden. Veel nieuws a/er doe-het-zélf materialen en -gereedschappen, woningverbetering, woningonderhoud, sanitair, energiebesparing, binnen- en buitentuinen handwerken, handenarbeid, modelbouw,hobbies. Alles over zuinig autorijden! TT biljetten op vele stations! De beurs is open van 11.00-17-OOu en19.00-22.30u. Zat.en zon. ll.00-17.00u. I4t/m22 november Ahoy'Rotterdam. Het Nederlands elftal staat voor de zoveelste keer in de his torie voor een „wedstrijd van de eeuw". Volgende week woensdag speelt het oranjeteam in het Parijse Pare des Princes tegen Frankrijk. In dat duel, dat de gemoederen in beide landen behoorlijk bezig houdt, moeten beide ploegen winnen om zich te kwalificeren voor het toernooi om de wereldtitel in Spanje volgend jaar. Nederland heeft overi gens ook nog de mogelijkheid om zich door een gelijkspel in Parijs te verzekeren van een beslissingswedstrijd tegen Ierland. Frans Thijssen zal overigens niet meespelen. Tijdens een training gisteren op het KNVB-sportcentrum in Zeist raakte de speler van Ipswich Town zodanig aan een kuit gebles seerd dat bondscoach Kees Rijvers hem uit zijn eerder op de dag bekend gemaakte basis van tien spelers moest la ten vallen. Rijvers heeft Jan Peters nu een basisplaats toe vertrouwd. De vermoedelijke opstelling is: Van Breukelen; Van de Kor- put, Krol, Metgod, Poortvliet; Peters, Neeskens, Mühren; Rep, Van Kooten en Tahamata. Reservespelers zijn Ling, Rijkaard, Stevens en Schrijvers. Onder de afvallers van de laatste 22 spelers valt vooral de naam van Hugo Hovenkamp op. Verder werden door Rij vers niet uitverkoren: Ruud Geels, Van Gerven, Wijnste kers, Wildschut en Willy van de Kerkhof, die een grote kans maakt door het wegvallen van Thijssen alsnog bij de laatste zestien te worden geplaatst. Op pagina 11 en op de eerste drie pagina's van onze weke lijkse zaterdagbijlage Finale uitgebreid aandacht voor het historische treffen in Parijs met onder meer een interview met de Franse sterspeler Dominique Rocheteau (foto). Verder in Finale Jan Blaaser broedt op solotoneel. Mooie en lelijke bloemen in onze taaltuin. f HPamP „Proalcool", alcoholisch recept voor Bra- i |Pj| /7a ziliaanse energieproblemen. Wijnen uit i Australië: robuuste pioniers. Vredesbewe- ging kreeg in een paar jaar grote politieke walriMifli betekenis. Philips gaat concurrentie met Japan en Amerika niet uit de weg. „Sinterklaas moet kind kunnen zijn met de kinderen". Pater Lagerwey uit Lisse wil eigen omroep op Filippijnen. Thijssen niet tegen Frankrijk [advertenties

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1