ankrijk iderland teken rieden, den en akomst Ad van Emmenes: „Uitschakeling is nog geen nationale ramp" Spelmoment uit de wedstrijd Nederland - Frankrijk op 25 maart 1981 die eindigde in een 1-0 overwinning voor Nederland door een schitterend genomen vrije trap van Arnold Mühren. AG - Hoewel volgende week in het Parijse Pare des Prin- de definitieve balans kan wor- imaakt van de Nederlands po- m voor de derde achtereenvol- eer aanwezig te zijn in een irnooi zal een eventuele kwalifi- >r Spanje bepaald niet direct eiden tot louter gejuich en ho- roep. Daarvoor is er de laatste veel gepasseerd in het vader- >etbal. Waarbij de stijging van itieve schuldenlast niet alleen •t opvallende facet is, maar te- vf meest typerende. Want hoe vaderlandse voetbalvolk ook amjm is gelopen voor de prestaties jn.aT»ranjeteam, die publieke ople- >raerop geen enkele manier verdoe- het slecht gaat met het Neder- 'enkóetbal. Dat toch nog niet zo lang mAis!0°cht worden gerekend tot het er in de wereld was te zien. ar geleden, tijdens het toernooi wereldbeker in West-Duitsland ien uit nood geboren, op slechts iryfeeën gebouwde maar gaande- een buitengewoon effectieve en* e speelwijze uit tot het naar veler leest verbazingwekkende dat de nale voetbalwereld had aan- sinds de entree van Brazilië in luidamerikanen grepen met een ijd revolutionaire aanpak in Zwe- zal zich die beelden van Pele, arrincha niet kunnen herinneren, Ititel; Nederland kwam in 1974 r. Het oranjeteam reikte, zoals lier jaar later in Argentinië nog een periode dat het met het to- rlandse voetbal nog niet eens zó g opnieuw tot de finale. Maar Vest-Duitsland in München was mede gedragen door de golven Kinisme en enthousiasme van de dureaanhang. voor het oranjeteam te sschi ie sp woensdag kan het Nederlands "ijwflrempel van het derde WK-toer- zijn/schrijden. En als dat gebeurt zal :aterhlijk het definitieve bankroet van 'an Glandse voetbal nog even worden i uitl. Want, en daar is vrijwel ieder- et vsver eens, als het oranjeteam de uk viSpanje niet haalt zal dat niet na- i beyele opzichten zijn uitwerking te »elt Éowel nationaal als buiten onze tigduop dit moment is de belangstel- daan het Nederlandse voetbalgebeu- nderjt om over naar huis te schrijven 'lijk ben woensdagavond leverde daar de n een schrijnend bewijs van af lieuvde KNVB' in Madrid en omgeving ve jr ben, g oi eerlil tenAG - Elke eond zich res- kal niet na- elk artikel komende ig Frank- voefland met ïllln^ruk te ver- luidijlat het een jgenvoon be- joed kwalifica- Vanljd is. En Eljn (eerlijk zijn: ïn g©k zo. De sit k( die wed- isen.rarijs is: de sterl Spanje in ieeslfrtien maal dien de verte- nthodigende ïar. ivan beide it wfgen elkaar i pal Slechts e veiwas een in- el maal toer- in dahet geding jaates juist het je (He allerlaat- g bijnoeting, in telt. hgstleden, toen de Oranjeploeg in lie clion Feyenoord met 1-0 zegevier- n he op ^dertiental heb ik er zelf tien ge- Ja, leerste twee niet: in 1908 toen Ne- J dote Rotterdam met 4-1 won en in arddn de onzen hun tegenstanders te sbb<et 5-0 baas bleven. Ik heb toen 90 pist dat Jan van Gendt van De on?» uit Amsterdam driemaal scoor- .EMf wel was ik present in het oude zal ontbreken zullen ook de Nederlandse topclubs, of wat daar nog voor moet door gaan, de wrange vruchten plukken. Nu is een aantal ploegen in het buitenland nog welkom als sparringpartner in vriend schappelijke ontmoetingen en toernooien. Maar daarmee zal het grotendeels zijn af gelopen als Frankrijk volgende week woensdag de deur voor de neus van Krol c.s. dicht gooit. Dan zal namelijk het laat ste restje respect dat het Nederlandse voetbal nog resteert zijn weggevallen. Het laatste, want op clubniveau is er de laatste jaren internationaal al nauwelijks meer enige eer behaald. De resultaten in de Eu ropa Cuptoernooien van dit seizoen on derstrepen dat maar al te nadrukkelijk. Lange reeks zaken Voor 'insiders' is die weinig florissante si tuatie geen gebeurtenis van vandaag of gisteren. Er is een lange reeks zaken aan voorafgegaan. Het is wat al te gemakkelijk om de verklaring te accepteren dat het va derlandse voetbal zo'n neergang door maakt, omdat de echte vedetten niet meer aanwezig zijn. Natuurlijk, het scheelt niet onaanzienlijk als je als club- of bonds coach de beschikking hebt over figuren van het kaliber Cruijff, Keizer, Van Hane- gem. Maar als je zoals de KNVB, be schikt over een miljoen leden is het onbe staanbaar dat je geen clubs en ee'n natio naal team kunt presenteren dat de con currentie internationaal aan kan. Het ver trek van veel Nederlandse topspelers naar het buitenland heeft het niveau van ons „eigen" voetbal zodanig aangetast dat de gevolgen nu zichtbaar worden, zo luidt een andere verklaring van de „kenners". Maar dat is slechts gedeeltelijk een reden voor het achteruit lopen van het vaderlandse peil. Ruud Krol bijvoorbeeld vertrok pas op latere leeftijd naar Italië, waar hij zich nog eenvoudig als vedette kan handhaven dank zij het vaak tempoloze gepriegel van de Azzurri. Maar bij echte topontmoetin gen is ook de sleet bij Krol zichtbaar; zijn aandeel in de gelijkmaker van Ierland twee maanden geleden In Rotterdam was daar een typerend voorbeeld van. Frans Thljs- sen en Arnold Mühren, nu pijlers van het oranjeteam, groeiden pas naar hun top in het keiharde Engelse milieu. John Rep Is van de „buitenlanders" een uitzondering. Hij behoorde er in 1974 al bij, vestigde in dat WK-toernooi nadrukkelijk de aandacht op zich en ging al spoedig zijn bankreke ning elders spekken. Hetzelfde gold voor Johan Neeskens, die ook op betrekkelijk jeugdige leeftijd voor vreemde pecunia koos. Maar voor wat betreft de laatste Ne derlandse speler in vreemde dienst, Michel Vervolgens diende in Rotterdam Ierland te worden bedwongen, maar het oranjeteam reikte niet verder dan 2-2. Waarna de uit zichten op Spanje wel heel erg leken ver troebeld. Waarop Kees Rijvers een andere pijl op zijn boog zette. Na de routine te hebben teruggehaald koos de bonds coach, die op e^n zinkend schip was ge stapt toen hij kwam, maar die toch weer een aantal lekken boven water had gekre gen, voor een „psychologische voortzet ting". Johan Neeskens heette het wonder middel en zo waar, niet alleen het publiek raakte ineens weer helemaal in de ban van oranje, maar eveneens de leden van de Nederlands elftalgroep. Een zege van 3-0 was het resultaat, één treffer te weinig om In Parijs volgende week woensdag aan een gelijkspel genoeg te hebben. Maar de oorzaak van dat onvoldoende doelsaldo moest niet in de duels tegen Ierland en België thuis worden gezocht. Die lag op Cyprus, waar het Nederlands elftal niet verder had gereikt dan een uiterst povere zege van 1-0. Gebrek aan mentaliteit En juist in dat treffen in Nicosia bleek waar het Nederlandse voetbal mank aan gaat: gebrek aan mentaliteit. De eigen schap waardoor Frans Thijssen en Arnold Mühren in het Engelse voetbal alsnog uit groeiden tot de topspelers die ze nu zijn. En vreemd genoeg, juist een speler als Mühren kon toch in zijn „Nederlandse" loopbaan bepaald niet worden beschouwd als een karaktervoetballer. Het juiste mi lieu, de juiste mentaliteit en natuurlijk ook de eigen capaciteiten stonden er echter borg voor dat hij alsnog een basisspeler van het oranjeteam en een goede werd. Zoals wellicht meer in eigen land „ondergesneeuwde" voetballers zou kun nen overkomen. Maar dan dient de menta liteit, de instelling van de vaderlandse voetbalprof te veranderen, meer te wor den afgestemd op datgene waarvoor hij feitelijk wordt betaald: het vermaken van het publiek. En dat wordt niet meer gea museerd, de toeschouwersaantallen bewij zen het. Vandalisme en dure entreeprijzen zijn daarbij slechts randfactoren, de En gelse voetbalstadions bewijzen dót. Maar, en daar houdt het Nederlandse voetbal team en -volk zich voor volgende week woensdag maar aan vast: als het MOET kón het oranjeteam het ineens. Zoals eni ge jaren geleden in Leipzig werd bewezen, waar per sè gewonnen moest worden om deelneming aan het Europees kampioen schap af te dwingen. Nederland won, ging naar „Rome", maar beleefde vérvolgens een afgang. Waarmee de neergang van het Nederlandse voetbal werd doorgezet. Als het oranjeteam in Parijs tenminste ge lijk speelt om daarmee dan alsnog een be slissingsduel met Ierland af te dwingen is het gezicht voorlopig weer even gered. Maar ook niet meer dan dat. Kees Rijvers zal natuurlijk graag in Parijs „Spanje" ze ker willen stellen. Maar als dat niet lukt is er voor hem geen man overboord. Toen hij kwam was er nauwelijks meer hoop op het WK en tenslotte speelt Nederland tot de laatste speeldag van de voorronde nog mee. Rijvers heeft nog een contract voor vier ën een half jaar, een tijdsbestek waar- - in veel kón gebeuren. Bijvoorbeeld een ge heel nieuw team opbouwen, dat er bij eerv volgend WK wel, en goed, staat. Want, eri daar kan geen twijfel over bestaan, als Ne derland de horde-Frankrijk neemt en Spanje haalt staat er een team dat nauwe lijks toekomst heeft. En van verjonging zal dan wéér geen sprake, zijn, want er moet óók tijdens het WK worden gepresteerd. En met louter jongelingen, dat bewees het oefenduel tegen Zwitserland enige maan den geleden, valt ook niet zo véél garen te spinnen. En daarmee is dan tevens het tweeslachtige van een fenomeen als sport aangegeven. Het is een voortdurende reeks van presteren, waarbij je je nauwe lijks een adempauze kunt veroorloven. Want dan is het volgende evenement al weer in aantocht. Waar ook weer moet worden gepresteerd. Rekening gepresenteerd Frankrijk - Nederland staat daarom in het teken van verleden, heden en toekomst. Het verleden heeft uitgewezen dat het Ne derlands elftal nauwelijks gelegenheid kreeg een voldoende aantal keren te spe len als gevolg van clubbelangen. Het he den presenteërt daarvoor de rekening, die consequenties zou moeten hebben voor de toekomst. Maar net zo min als er in Zeist nauwelijks iets wordt gedaan aan de voortdurend oplopende schuldenlast wordt er constructief werk verricht met het oog op de toekomst van het Nederlands elftal, de kurk waarop het nationale voet- balgebeuren drijft. Vandaar ook dat het toch het beste is als het oranjeteam zich volgende week in Parijs plaatst voor het WK in Spanje. Dat geeft het Nederlandse voetbal weer een beetje lucht, maar dekt eveneens een aantal misstanden weer toe. Dat laatste is bedenkelijk, maar heeft de heren in Zeist nauwelijks nog te denken gegeven. Een jammerlijke zaak. van de Korput, geldt dat er voor hem hier best een gelijkwaardige Is te vinden. Een nieuwe koers Dat meende ook Kees Rijvers' voorganger Jan Zwartkruis. De begin dit jaar als bondscoach vertrokken militair koos te recht na het echec van het Europees landenkampioenschap anderhalf jaar gele den voor een nieuwe koers. Daarbij moest zo min mogelijk een beroep worden ge daan op 'buitenlanders', de eigen jeugd moest een kans krijgen. De (te) menselijke Zwartkruis zat het niet mee. Zijn eerste twee optredens, de WK-kwalifikatiewed- strijden tegen Ierland en Belgie uit gingen beide, zij het met gering verschil, verloren. Tegen Europese dreumes Cyprus ging het ondanks winst niet veel beter en Jan Zwartkruis kon zijn biezen pakken. Waar na de bij het Belgische Beringen op een zijspoor - en naar veler oordeel dood spoor - gerangeerde Kees Rijvers zijn op volger werd. De, o ironie, zelf in het Franse voetbal ooit groot geworden kleine coach gooide het toer drastisch om. Hij haalde bij de eerste wedstrijd onder zijn bewind, in Rotterdam tegen Frankrijk, een grote portie routine terug in het elftal, dat door een late treffer van Arnold Mühren zijn laatste kansen alsnog intact hield. Vlak voor die confrontatie dook ineens in de stroom van namen vary oud-vedetten die van Johan Cruijff op, maar te elfder ure meldde de vroegere maestro zich onder het mom van sponsorperikelen af. zien heb ik heb ook nog de nietszeg gende 0-0, die in 1980 ook al te Parijs werd geregistreerd, gemist uitvoerig herinneringen willen ophalen, dan zou de krant genoodzaakt zijn met een extra edi tie te verschijnen. Enkele hoogte- én diep tepunten mogen echter wel aan de verge telheid worden ontrukt. Die 4-3 bijvoorbeeld van 1931. In de loop van de eerste helft bij een stand van 1-1 maakte Nederland binnen twee minuten maar liefst drie doelpunten. Nu is zo hier en daar wel beweerd dat Wim Lagendaal, de grote man van Xerxes, alle drie treffers zou hebben gemaakt. Dat is niet waar. Hij nam het eerste doelpunt voor zijn rekening en voegde er tijdens die onvergetelijke twee minuten nog twee aan toe, zijn totaal aldus op drie brengend. Maar ook KFC'er Jaap Mol had één keer succes gehad. Het werd dus 4-1, maar na de rust hebben we ons hart vastgehouden, want de snelle Fransen liepen in tot 4-3. Den Haag was vertegenwoordigd door de nog piepjonge ADO-back Mauk Weber. Aanvoerder was doelman Géjus van der Meulen, die bij elk doelpunt uit zijn hok rende om de succes volle schutter te complimenteren. Snel heen en weer hollend moet hij daarbij een wereldrecord hebben verbeterd En dan die 6-1 van januari 1936! Ook al onvergetelijk! Beb' Bakhuys, toen speler van HBS, werd in een Frans sportblad „de koning van het veld" genoemd. Hij maakte drie doelpunten. Ook de kleine rechtsbui ten Frank Wels nam een treffér voor zijn rekening en toen droeg Bakhuys de kleine Gorcumer in zijn sterke armen naar .het middenveld. Daaf Drok van RFC en Joop van Nellen van DHC hadden eveneens succes, maar belangrijk voorbereidend werk was verricht door de zwervende Kick Smit van Haarlem. En nog iets bijzonders: Leo Halle van Go Ahead hield een straf schop, zoals hij kort tevoren ook in Dublin tegen Ierland al had gedaan. In Amster dam ging het niet meer zo voor de wind. We verloren in 1934 met 5-4, nota bene na een kwartier met 3-0 te hebben voorge staan. En later, in 1937, leden we er nog eens een nederlaag: met 3-2. Kous op de kop En na de Tweede Wereldoorlog kregen we ook in de Franse hoofdstad tot tweemaal toe de kous op de kop. In 1947 geheel kansloos met 4-0. Kees Rijvers was toen van de partij, evenals later in 1953 het ge ve) was. En in 1950 verloor het Oranje-elf tal eveneens kansloos met 5-2. Dat laatste betekende overigens een flinke Franse revanche voor de 4-1-nederlaag die Frankrijk een jaar eerder in het Sta dion Feyenoord had geleden. Weet men het nog? Drie doelpunten van de ADO'er Theo Timmermans en qua veldspel een hoofdrol voor Faas Wilkes. Beide spelers verlieten niet lang daarna ons amateuristi sche vaderland om in het buitenland als beroepsvoetballer hun brood te verdie nen Daarna werd het contact slapper. Ik heb Nederland in 1963 nog een keer van Frankrijk zien winnen en wel met 1-0, ook al In de Rotterdamse Kuip. Henk Groot van Ajax zorgde voor het enige doelpunt. We hebben zeventien jaren moeten wach ten voor weer eens tegen Frankrijk werd gespeeld. Het werd in maart 1980, ik her haal het, een nietszeggende strijd, waar van het resultaat 0-0 nog niet eens zo slecht voor de onzen was. Van de tegen woordige selectie waren alleen Wijnste kers, Krol, Hovenkamp, Thijssen en Rep opgesteld. Maar daarna heb ik op 25 maart 1981 toch nog een zege op de trico lores mogen aanschouwen. Het werd 1-0 door de schitterend genomen vrije schop van Arnold Mühren en hoewel het ver diend was mochten we toch van geluk spreken dat daarna de Fransen een vrije schop tegen de lat knalden en Piet Schrij vers later door een moedige redding de gelijkmaker voorkwam. Verwachting En nu dus Parijs. Het tevoren als 'avoriet uitgeroepen en goed begonnen Frankrijk moet op 18 november winnen om zich voor Spanje te plaatsen. Een gelijkspel zou voor de Fransen uitschakeling beteke nen en voor Nederland een beslissings wedstrijd tegen de Republiek Ierland, die men voor alles wat Oranje is maar niet in Engeland moet vaststellen, want dat bete kent een thuiswedstrijd voor de bijna alle maal in Engeland voetballende leren. Kan Nederland zo'n extra wedstrijd voor komen? Anders gezegd: kan de KNVB na Parijs de reis naar Spanje voorbereiden? Ik ben van nature optimistisch ingesteld en heb wel hoop dat we het met ons ge routineerde, technisch heel goede ploeg met Johan Neeskens, evenals tegen België (3-0) als gangmaker kunnen halen. Maar gemakkelijk zal het beslist niet zijn. Frank rijk kón heel sterk voor de dag komen en het wil zich herstellen van een eigenlijk al te grote reeks nederlagen, voor deze w.k.- kwalificatie onder meer tegen Nederland, België en Ierland. De Franse ploeg is te verslaan en dan moet het maar gebeuren ook. En als we het onverhoopt niet halen? Dan vergaat de wereld nog niet. Velen zijn bij voorbaat geneigd dat als een soort na tionale ramp te beschouwen, maar zo zie ik het beslist niet. AD VAN EMMENES _..1 4 s émmuüm is Johnny Rep speelt een pikante rol in de wedstrijd Frankrijk - Nederland, volgende week woensdag. De al enige jaren in Frankrijk spelende oud-Zaankanter ontmoet in het Pare des Princes zelfs een aantal ploeggenoten. Amsterdamse stadion in 1923 toen een frap pante zege met 8-1 ons deel werd. Roe- tert van Go Ahead, Jaap Bulder van Be Quick, Addicks van Ajax en Van Llnge, de ouderwetse spil van Be Quick, maakten toen ieder twee doel punten. Over Parijs gespro ken: Ik heb deze inter land daar viermaal gezien en ben aldus getuige geweest van twee fraaie overwin ningen en van twee duidelijke nederlagen. Maar dan heb ik "niet meegerekend de be roemd geworden „Watersnoodwedstrijd" in 1953 in het Pare des Princes, toen een bij elkaar geraapte ploeg van in het bui tenland werkzame Nederlandse profs het officiële Franse elftal met 2-1 klop gaf. Ruim een jaar later werd ook in Nederland het betaalde voetbal ingevoerd. Herinneringen Zou ik over alle tien wedstrijden, die ik ge-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 19