Dominique Rocheteau kent geen twijfels Michel Hidalgo grijpt terug op routiniers tomen iroeien Frankrijk wgtotin ie hemel 'J PARIJS Mag het betaalde voetbal in Nederland in grote financiële problemen zijn geraakt en moe ten de profs meer en meer inleveren, in Frankrijk lijkt het of de bomen nog steeds tot in de hemel groeien. De Franse profs gelden als de best betaal de van Europa. Met zijn gemiddeld inkomen van 10.000,- per maand steekt de Franse voetballer zelfs de verwende Duitse en Engelse profs naar de kroon, die resp. f 6.000,- en f 3.000,- per maand verdienen. De duurst betaalde speler is superster Michel Platini van St.Etienne, die elke maand f 60.000,- in de zak steekt. Een goede tweede is Johnny Rep, die maandelijk f 45.000,- opstrijkt. En dat alles exclusief premies. Geld schijnt in het Franse voetbal geen rol te spe len. De clubs dekken hun begroting 'uit sponsorgel den en uit gemeentelijke subsidies. Meer dan waar ook geldt voetbal als statussymbool voor de plaat selijke notabelen. Bordeaux bijvoorbeeld, èèn van de voornaamste leveranciers van het Franse natio nale team, kent in burgemeester Jacques Chaban- Delmas zijn vurigste aanhanger. Elke drie maanden worden de cijfers bij Chaban-Delmas op het bu reau gedeponeerd en de tekorten worden dan met één pennestreek voldaan. Dat komt neer op onge veer f 700.000,- per jaar aan subsidie. Over de exorbitante salarissen zegt Platini zelf: „Wij krijgen de zwarte piet toegespeeld, maar het is toch onze schuld niet. Het bestuur geeft ons ge woon het geld, waarom wij vragen". Vooral de sponsors spelen een belangrijke rol. Zo wordt AS Monaco door het plaatselijke radio- en televisiesta tion gesubsidieerd met een half miljoen gulden per jaar. In 1973 heeft een commissie van de Franse over heid geprobeerd paal en perk te stellen aan de on gebreidelde geldstroom in het Franse voetbal. Ie dere speler mocht niet meer dan f 6.000,- per maand verdienen. Die maatregel hield niet lang stand, omdat er toen op grote schaal onder de ta fel werd betaald. Jean Sadoul, de voorzitter van de Franse Profliga, zegt daarover: „De begrotingen van de clubs worden gebaseerd op een te grote portie optimisme. De begrotingen van de clubs ver tonen elk seizoen weer een negatief saldo. Maar het Franse voetbal leeft momenteel enorm. De toe schouwersaantallen zijn vertienvoudigd. In tien jaar tijd heeft Frankrijk zich van de twintigste plaats van 'de Europese ranglijst opgewerkt naar een achtste plaats". Het deelnemen aan Europees voetbal is voor de Franse clubs van evident belang. Zo is de begro ting van St. Etienne uitgegaan van twee ronden in de Europa Cup. Bij uitschakeling in de eerste ronde wordt een verlies geledén van drie miljoen gulden. Ook Bast ia van het eiland Corsica gokt op Euro pees voetbal. De spelers kregen voor de Europa Cupwedstrijd tegen het onbetekenende Finse Kott- ka een premie in het vooruitzicht gesteld van f 2.500,- per man. Bast ia kwam een ronde verder, wat de club f 50.000,- aan premies kostte. Het bereiken van het wereldkampioenschap in Spanje zal voor de Franse profs nog meer populari teit betekenen. En dus nog hogere salarissen. Hun toekomst staat woensdag in het Pare des Princes in Parijs op het spel. HENK WAGEMAN len. Baratelli van St. Germain stopte tegen Lille een strafschop en is in grootse vorm. Ook Tigana moet door een blessure waar schijnlijk afhaken. De voorhoede baart Hidalgo de meeste zorgen, want hij weet dat Frankrijk moet winnen en Nederland aan een gelijkspel een beslissingswedstrijd tegen Ierland overhoudt. ,,lk heb geen echte spitsen zoals bij jullie Geels, Nanninga of Van Kooten", klaagt hij. „De meeste clubs uit de Franse eerste divisie hebben buitenlan ders voor die positie aangetrokken, zoals Szarmach (Auxerre), Radovic (Brest), Niel sen (St. Etienne) en nog enkele anderen. Slechts een paar clubs hebben een Franse spits". En geen van allen komt volgens Hi dalgo voor uitverkiezing in aanmerking. Per slot van rekening is Rocheteau van originie bok een vleugelspits. Het experi ment om Platini, die overigens in een uit stekende vorm verkeert, in de spits te zet ten, draaide op een faliekante mislukking uit. Frankrijk verschijnt woensdag in het Pare des Princes waarschijnlijk met de aanvallers Rocheteau, Lacombe en Six. Hidalgo rekent op de inbreng van zijn ve detten. „Kijk", filosofeert hij zich al naar de overwinning toe, „waren wij in Rotter dam minder dan Oranje? Nee toch? Een gelukkige vrije trap van Mühren en een ongelukkige van Six, die tegen de kruising spat. We zijn het voetbal nog niet verleerd. We spelen te mooi af en toe. Het gaat nu om de knikkers. Erop of eronder. En we spelen thuis. Dat is een voordeel. Onze spelers zijn daar gevoelig voor. Wie niet?". Aan de oppervlakte Over de come-back van Johan Neeskens in het Nederlands elftal blijft de Franse keuzeheer aan de oppervlakte. „Nees kens, tja.... Toch verbazingwekkend dat die sterk terugkomt. Karakterjongen. Der gelijke types redden het meestal wel. Ko men altijd weer bo»en drijven". Hidalgo durft het niet uit te spreken, maar je ziet hem denken: Dat is wat ik het meeste vrees. Het karakter van de Nederlandse spelers. Zijn, wanneer je er moet zijn. Hij zal het nooit toegeven, maar innerlijk weet hij dat zijn spelers het daar nog al eens moeilijk mee hebben. De bondscoach is geen benijdenswaardige man. De totale Franse pers zit hem op de hielen. Het komt hem allemaal zijn neus uit. Bovendien heeft Frankrijk zich kandi daat gesteld als gastland voor het Euro pees kampioenschap voetbal in 1984. De aanwezigheid op het wereldkampioen schap in Spanje is voor Frankrijk een ab solute noodzaak om niet weer terug te zakken naar het voetbalmoeras van zo'n tien jaar geleden. Pas maandag zal hij in het trainingskamp in Juoy-en-Josas de elf namen prijs geven die het Franse voetbal moeten behoeden voor een echec. De ver moedelijke opstelling van Frankrijk is: Baratelli, Janvion, Lopez, Tresor, Bossis, Giresse, Tigana, Platini. Rocheteau, La combe, Six. HENK WAGEMAN Op de inmiddels van hem bekende, sierlijke wijze aan de bal laat Dominique Rocheteau vier tegenstanders hoofdzakelijk door Fransen „bezet" Par des Princes in zal het Nederlands elftal het aanstaande woensdag oeten maken. Slechts door een overwinning op de jes" plaatst Nederland zich rechtstreeks voor Spanje, gelijkgespeeld, dan rest Oranje alleen nog een beslis- edstrijd tegen de leren. Een wedstrijd die dan zo goed er op Engelse bodem moet worden gespeeld, in ons land als in Frankrijk prognoses bij de vleet over Rjhanden zijnde ontmoeting. Op deze en de twee volgen- ina's geven Onder anderen Hidalgo, de Franse coach, Ier Roche- Ad van Em- en onze na doelman ran Breukelen isie op „win- o",l verliezen". e nie( liniekfl de ri 'vord^ezichten. Op het de absolute su- l Paris St. Ger- •buiten leeft hij zichzelf. Het is stadsP°9e,'ik om een It ndor een interview )e Ca'*'! hem *huis 'n i iain, een deftige maalvan Parl'8- Hi' listen en heeft ei- hekel aan alles ,nenWen het stadion einit>etbal herinnert. 'ergc^dactie .van het .angft|blad l'Équipe is 5 hetf tot zijn domici- 'ranjedringen. Lévitan Sjarfnogen als direc tors? l'Équipe en van irden France het wie binnenstebuiten nentfen< tiun fotore- Lp.L uit het schier on- hooi' arKch'°! seen roonl°rsch"n *overen, to heteau in zijn ei- 's Dlljng is gekiekt. jist hij in zijn vrije jesptjar Californië of th bezig met jazz- 1u|sv|hij met even gro- >or dfe het voetbal be- eling|matig dreunt het fijn drumstel door getaff anders helpt hij oveilie een oesterkwe- jn ml Rocheteau heeft (en seizoen meer ite ep betrekkelijkheid le:d tetballen ingezien, jen is hij gebles- bst. „Aan het ein- "'^tarige seizoen had ileid bg kans om Euro- ort9bl te spelen. Toen heb ik me ïeggfDie spierblessure hinderde me t.b.viog bij St. Etienne voetbalde. Metidvlees heb ik moeten spelen. Galdgin van de nieuwe competitie e Ket ik weer fit was. We hadden rdenibs St. Germain op het KNVB- brugZeist voorbereid. Dat ging pri- dezelfde kwaal weer terug de, een operatie noodzakelijk n jjaf Rocheteau weigerde een d .igreep. jeite een groot wonder dat ik stegen Nederland speel", zegt !f..yjolgt met „ik geloofde zelf niet b|J billen voetballen. De doktoren eyojvoor dit seizoen al opgegeven. ^ijnd») gedaan wat ik dacht dat goed leilafe. De blessure hindert me niet rsooewel de pijn af en toe terug- chagrijnig, zeggen insiders. De assistent neemt het over. De warming-up bestaat uit krijgertje spelen. Een cirkel met twee spe lers in het midden die de bal moeten af pakken. Rocheteau brengt zijn medespe- voortdurend in verlegenheid met toch geen maatstaf hè? België had zich al gekwalificeerd. Deed verder niets aan die wedstrijd. Dan kun je gemakkelijk winnen. Nee, ik geloof er niet in dat het Nederland se team opeens zo veel sterker is gewor den. We hoeven nergens bang voor te zijn. kromme ballen, waar het effect vanaf We zullen risico's rdoeten nemen door druipt. Af en toe speelt hij iemand tussen de benen door. De groep lacht, klapt, maar Rocheteau blijft onbeweeglijk. Geen lach zal die dag zijn gezicht sieren. Ook niet tijdens het daaropvolgende partijtje. Eén ding valt op. De snelheid waarmee Rocheteau de bal van zijn voet laat ver trekken is enorm. Bovendien is het een sierlijke voetballer. Een lust voor het oog om te zien. In tegenstelling tot zijn bondscoach kent Dominique Rocheteau geen twijfels. „Frankrijk haalt Spanje door een zege op n Hii is niet te merken tijdens een .Nederland", zegt hij. „Ik word doodziek bij ftijtje van Paris St. Germain, de jde verloren competitiewedstrijd 2-1) en de animo bij de spelers van het gepraat momenteel in Frankrijk over het Nederlandse voetbal, ledereen ziet als een berg tegen de komende wed- alle peil. Trainer George Pey- strijd op. Waarom? Ik heb Oranje tegen komt niet opdagen. Hij is nog België gezien op de televisie. Maar dat is zeer aanvallend te spelen. We voetballen voor eigen publiek. Waar praten we over? Als Frankrijk precies zo speelt als tegen België (3-2) in het Pare des Princes is er geen vuiltje aan de lucht. De fysieke kracht van het Nederlandse spel is een wapen dat op slechts éèn manier bestre den kan worden, namelijk doorsnel te spelen. Een spelletje dat ons op het lijf ge schreven is". Wel een voorwaarde Rocheteau verbindt wel een voorwaarde aan het slagen van de opdracht Spanje te halen. „Het Franse- elftal moet èèn team vormen en niet elf individuele spelers zijn". Hij wil geen namen noemen, maar het is bekend dat er in de Franse selectie voortdurend persoonlijke vetes worden uitgevochten. Ook bondscoach Michel Hi dalgo heeft dat niet kunnen verhinderen na de serie nederlagen van de afgelopen tijd. Zo heeft Lopez eens gezegd niet meer samen met Tresor te willen voetballen en Platini heeft openlijk de oorlog verklaard aan Giresse. De contacten tussen Rocheteau en Hidal go zijn zeer schaars. Ook op dë trainings stage van 4 november in Lyon is niet een echt gesprek .ontstaan, terwijl daar toch aanleiding voor had kunnen zijn. Want Hi dalgo zal Rocheteau als rechtsbuiten op stellen. En dat is precies wat hij niet wil. Het is één van de redenen geweest waar om hij St. Etienne heeft verlaten. Een hoop geld en moeilijkheden met de leiding wa ren twee andere. De Parijzenaar: „Als Hi dalgo zegt dat ik rechtsbuiten moet. spe len, zal ik geen moeilijkheden maken. Ik weet niet of het samenspel met Lacombe en de spits zal klikken. Maar ik zal niet moeilijk doen. Hidalgo mag van mij even wel niet verwachten dat ik ook echt op die plaats zal blijven. Het liefst zoek ik het se ïscoach tenswaardig let grote jaloersheid volgt de idscoach Michel Hidalgo de igen rondom het Nederlands legeven, dat zijn collega Kees lerhalve week voor de beslis- kwalificatie interland Frank- ind, al tien namen op papier maakt de Fransman ogen- iloednerveus. De handelwijze straalt zelfvertrouwen en rust xponenten, die in de Franse laatste tijd ontbreken. Hij jch groot te houden, de Franse inKijk eens, ik vertrouw op de TIEin mijn spelers. Zij staan op *ij beslissen of Frankrijk vol- in Spanje bij het wereldkam- p aanwezig zal zijn". Hidalgo de problemen voor zich 1- Ook hij beseft dat woensdag °Pöa op het spel staat. Michel Plati- hse troetelkind, heeft al gezegd jschakeling het nationale team voor hem en Hidalgo passé is. „Daar kan ik me nu nog niet druk om maken", zegt de coach knorrig. „Bovendien geloof ik dat wij naar Spanje gaan. Wat dat betreft is er dus niets aan de hand. Mijn contract loopt tot het wereldtoernooi en dat zal ik normaal uitdienen". Hij erkent dat de Nederlandse situatie meer rust uitstraalt dan hij in zijn eigen omgeving bespeurt. Het consistente be leid, dat Rijvers hanteert, is hem vreemd. Spelers komen en gaan in het Franse team. Zeven nederlagen op een rij leed Frankrijk. Na zeges op Cyprus (7-0), op Ierland (2-0) en op België (3-2) volgde een trieste rij: tegen West-Duitsland (4-1), te gen Spanje (1-0), tegen Nederland (1-0), tegen Brazilië (3-1), tegen VFB Stuttgart (3-1), tegen België (2-0) en tenslotte tegen Ierland (3-21 Handenvol spelers kregen het blauwe shirt van Hidalgo aangereikt. Het effect was bedroevend. Hidalgo zaaide nog meer paniek in de Franse gelederen. De interlands van Oranje tegen Ierland en België hebben de ogen van de Franse keuzeheer min of meer geopend. Ook Hi dalgo zal teruggrijpen op de inbreng van de routiniers. Hoewel, hij is er nog steeds niet uit. Lin kerspits Six kon de afgelopen week we gens een blessure niet met zijn broodheer Stuttgart aantreden tegen Arminia Biele feld. Maar vandaag (zaterdag) zal Six met zijn club spelen tegen Bayern München. Rechtsbuiten Zimako kent geen proble men, Rocheteau evenmin. De grillige cen trumspits van Paris St. Germain kwam voor de ogen van bondscoach Kees Rij vers in het duel tegen Lille (2-1 verlies) niet echt uit de verf. Voorstopper Bossis van Lille had hem goed onder controle. Toch scoorde hij de enige treffer voor de Parij- zenaars en uit zijn vrije trappen bleek dat hij het voetbal nog niet is verleerd na zijn indrukwekkende optreden met St. Etienne tegen PSV in de Europa Cup. Verder is Larios geblesseerd geraakt en tast hij in het duister welke doelman hij zal opstel centrum op. Tegen Nederland zal ik wat meer achter de voorhoede aan spelen". Niet dramatiseren De belangrijkheid van de komende inter land doet hij af met: „We moeten niet dra matiseren wanneer we verliezen. Na woensdag zullen er nog meer duels ko men. Aan de andere kant zou het prachtig zijn voor onze generatie voetballers om twee keer met Frankrijk op een wereld kampioenschap te verschijnen. Persoonlijk zal ik er niet van wakker liggen, wanneer we het niet halen. Ik hoef me niet te bewij zen in Spanje om naar het buitenland te kunnen. Het bevalt me hier uitstekend in Parijs. Toch heb ik me voorgenomen om aan het einde van mijn carrière in Califor nië te spelen. Een heerlijk land is het, de muziek die daar gespeeld wordt is de beste en mooiste die ik gehoord heb. Ik volg momenteel een cursus Engels, zodat ik me beter verstaanbaar kan maken". Die cursus zal dan nog wel lang niet voltooid zijn, want Rocheteau produceert met de beste wil van de wereld geen enkele klank, die ook maar de schijn wekt verwant te zijn aan het Engels. Het Nederlandse voetbal heeft hij de laat ste tijd niet meer zo erg gevolgd. Viermaal speelde hij met St. Etienne in het Europa Cuptoernooi tegen PSV, beide keren wer den de Eindhovenaren, toen onder leiding van de huidige bondscoach Kees Rijvers, uitgeschakeld dóór de Pransen. Het was ook in die tijd dat de ster van Dominique Rochetea'u echter begon te stralen. Zijn eerste doelpunt in een interland dateert van ongeveer vier jaar geleden. Frankrijk speelde in het Pare des Princes tegen Bul garije. De Fransen moesten winnen om het wereldkampioenschap in Argentinië te ha len. Ze deden het met 3-1. Daarmee ge confronteerd verschijnt er iets als een flau we glimlach op het gelaat van Dominique Rocheteau. Nederland zal woensdag op nieuw kennis met hem maken. De voor gaande keren is hij nog nooit tegengeval len. HENK WAGEMAN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17