bleurstelling jjor Hovenkamp Rustige damremise Geen vooruitgang in Nederlands kunstrijden Karpov aanvaardt remise Oranje B aanvallend Den Duik optimistisch Ivoort rve LE1DSE COULANT ZATERDAG 14 NOVEMBER 1981 PAGINA 11 leidt )UTH Het Neder- it Flyer van schip- y van Rietschoten veld in de tweede voert van Kaapstad land. De bemanning d 28 november in land te arriveren, eede plaats ligt de an de Nieuwzeelan- Slake en derde is de Eric Tabarly met e. omrekentabel zou et Zuidafrikaanse r©rv^o III van Padda vende volgens de I posities, de leiding Flyer ligt volgens p de vierde plaats. Lubbers terug in ring KERKRADE Rudi Lubbers maakt zijn ren tree in de boks- ring. Hij bokst maan dag 23 novem ber in Kerkrade tegen de Brit Bob Hennesey. Lubbers ver vangt Maik Krol, die gebles seerd is. Finse coach smokkelt doping HELSINKI De Finse atletiek-coach Seppo Simola is gisteren op non-actief gesteld door de bond nadat hij op het vliegveld van Helsinki was aangehou den met een voorraad pillen en ampul len. Volgens krantebcrichten zou het gaan om verboden stereoide anabolen, die de prestaties van een atleet kunst matig opvijzelen. Simola, de coach van beroemde atleten als kogelstotcr Reijo Stahlberg en dis- cuswerpcr Markku Tuokko, is de twee de Finse atletiek-coach die binnen een maand in een dopingschandaal is ver wikkeld. Vorige maand gaf coach Pent- ti Helin toe dat hij 'per ongeluk' stere oide anabolen had toegediend aan zijn Zweedse pupil Linda Haglund, die werd betrapt en daarom niet deelnam aan de finales voor de wereldbeker in Rome. Porsche ontkent terugkeer STUTTGART Een woordvoerder van de Westduitse automobielfabriek Por sche heeft gisteren in Stuttgart ontkend dat de firma voor het eerst in twintig jaar weer zou deelnemen aan het formu le één-cirsus. Een dag eerder maakte een vertegenwoordiger van de renstal McLa ren bekend dat men met Porsche tot overeenstemming was gekomen over de ontwikkeling van een formule één-tur bomotor van 1500cc. De woordvoerder van Porsche verklaar de dat deze motor door McLaren voor onbepaalde tijd in internationale wed strijden gebruikt zal kunnen worden. Niet bekend gemaakt werd hoeveel McLaren voor de ontwikkeling van de nieuwe motor, een zes-cylinder, moet neertellen. Volgens experts is er echter zeker een bedrag van tien miljoen mark (elf miljoen gulden) mee gemoeid. Schotse voetballers roken niet LONDEN Schotse internationals zijn te gen roken. Dat zal binnenkort duidelijk worden door een uitgebreide publiciteits campagne, die een Schots anti-rookcomité via tv, kranten en posters gaat voeren. Voor hun medewerking aan die actie ontvangen de spelers van de Schotse nationale selectie (reeds geplaatst voor Spanje) ieder een be drag van ruim negenduizend gulden. Ook het Schotse jeugdvoetbal incasseert voor de medewerking van de a-internatio nals een fors bedrag. De Schotse profspelers doen niet alleen voor het geld mee aan de actie. Tien van de elf spelers van het natio nale team zijn overtuigde niet-rokers. Slechts aanvaller John Robertson, van Not tingham Forest, stak tot voor kort wel eens een sigaret op. Daarmee is hij na het bekend maken van de anti-rook-campagne van het Schotse team meteen maar gestopt. 4ARD VERRASSING BIJ LAATSTE GROEP relt d Neeskens te laat ZEIST Johan Neeskens heeft zich later bij Kees Rijvers kunnen melden dan in de bedoeling lag. De speler van New York Cosmos zou al donderdag met de bonds coach aan de slag gaan, maar moest van dat voornemen afzien omdat in Spanje zijn reispapieren werden ontvreemd. Om die reden moest de midden velder ook gisteren een deel van de oefenstof missen, daar hij aan de noodzakelijke formaliteiten diende te voldoen, teneinde toch maandag normaal met de spelers groep van het Nederlands elftal naar Parijs te kunnen vertrekkën. /vrl. n Hugo Hovenkamp niet en Frank Rijkaard A)gepatste groep. Dat was de meest verrassende l die bondscoach Kees Rijvers gisteren op [sportcentrum gaf, toen hij de namen be- ïet d(te van de laatst overgebleven spelers uit de *kinielectie van 22, waarmee komende woens- :werSjs zal worden getracht plaatsing voor het laémP °P wereldkampioenschap af te dwin- iersjiet afvallen van Frans Thijssen, die zich tij- lent^ining ernstig blesseerde, heeft Rijvers Jan rekk}AZ '67 in ieder geval een basisplaats toever- den\n de zes spelers die gisteren door Rijvers fj^ug gestuurd, lijkt Willy van de Kerkhof de meeie kandidaat de groep van vijftien spelers ompleteren. Het afvallen van Hovenkamp n verrassing ervaren. Minder opvallend wa len van Ruud Geels, Ben Wijnstekers, Piet en André van Gerven. ïrd had er, niet m® in het geheel re stend dat hij mee ??!?.tiaar Parijs. De lr'was al verbaasd r1 'de dat ik bij de *.2 zat. Assistent- iob Baan had me Iht-Ajax namelijk SODjeneer Rijvers nog pd tussen elf en i bellen. Maar er 'telefoontje. Don- \g ik echter toch Tin de bus. Of ik n. Toen dacht ik om een plaats bij kmaar vanmorgen cjelfs bij de uitein- vanf'e h°or- Te 6ek ,et b^> verklaarde het It de selectie van SOD'kamp, jarenlang Ier, door onder :n op de vaak vin- jze van de aan- i landskampioen ,lotaal heb ik een villen hebben van van wie ik vrees J onder moeilijke jrme. - den niet goed in hnen houden. De eidhfsing is een van liedenden. Over Ho- iatie|d ik wat dat be- jkinl twijfels, die zijn in het competitieduel van AZ tegen FC Twente alleen maar bevestigd. Overigens is dat punt "van beheersing niet de enige reden geweest, waarom ik mensen als Hovenkamp heb laten vallen. Hugo is er ook niet bij omdat hij thuis tegen Frankrijk duidelijk niet wist, wat hij met Rocheteau aan moest, van wie ik trouwens verwacht dat hij zich veel in het tentrum van de aanval zal laten zien. Misschien zelfs wel als eerste spits. Maar hij zal in elk geval voorin blijven han gen. In dat geval zou ik min of meer gedwongen zijn Hugo dan maar op het middenveld neer te zetten, .wat me niet verstandig leek". Teleurgesteld Hovenkamp zelf is behoorlijk teleurgesteld door de beslissing van de bondscoach, hem te passeren. „Dat ik niet in de basis sta, daar kan ik best in komen. Maar dat ik nu niet eens bij die zestien meer zit, er in één keer helemaal uit weg ben, dat komt hard aan. Ik moet er dan ook nog echt aan wennen. Ja, dit doet pijn. Ik had min of meer gedacht er nog tot 1982 bij te kunnen zijn. De selectie trainde gisteren landurig op de velden van Zeist. Op de voorgrond Michel van de Korput (links) en doelman Hans van Breukelen (rechts). Dat Rijvers bang is dat ik me gek ga maken, snap ik trou wens niet helemaal. In 28 in terlands heb ik twee maal een gele kaart gehad en ik ben nu 31, dus mag je ook wel een beetje ervaring veronderstel len. Begrijp me goed, hoor, ik koester geen wrok, maar het is wel een verschrikkelijke te leurstelling voor me. Het enige dat ik nu kan doen is proberen nog terug te vechten". Een ding kan niet worden ont kend: Rijvers heeft voor zijn keus een hoop denkwerk ver richt. Hoewel hij de namen van tien spelers reeds als vaste keus opgaf, valt er over de op stelling van Oranje nog genoeg te gissen. Rijvers heeft immers diverse spelers tot zijn be schikking (John Metgod, Jan Poortvliet, Michel van de Kor put) die niet plaatsgebonden zijn. Het enige manco is wel licht dat de coach geen speci fieke centrumspits achter de hand heeft, voor het geval Kees van Kooten onverhoopt de negentig minuten niet zou kunnen volmaken. Rijvers: „Ik ben ervan uitge gaan dat de wisselingen zo no dig op het middenveld of di- rekt achter de spitsen plaats zullen vinden, vandaar dat ik voor die posities ook de meeste spelers heb uitgenodigd. Frankrijk speelt namelijk het best als het zich offensief kan uitleven. En daarom zullen wij nog meer initiatieven moeten nemen en daarvoor is het nog eerder zaak, dat je middenveld zwaar bezet is dan je verdedi ging. Want voorin zullen er steeds twee direkt ter onder steuning van Johnny Rep en Kees van Kooten klaar moe ten staan". WILLEM PFEIFFER VEGHEL De achtste partij van de tweekamp om de wereldtitel dammen, die gisteren in Veghel werd ge speeld, heeft in tegenstelling tot het voorgaande duel een rustig verloop gehad. Na veertig zetten werd de puntendeling een feit, waarvoor Wiersma 1 uur 35 mi nuten bedenktijd nam en Gantwarg nog geen uur. De uitdager opende met een flankspel-opening: 34-29, die door de titelverdediger symetrisch werd tegengespeeld met 17-22. Dit leidde tot een rustige variant. Toch boekte de grootmeester uit Minsk een succesje door als vijfde zet met 16-21 verder te gaan. Wiersma had in de voorbereiding van deze opening deze zet vrijwel niet bekeken, omdat zijn tegenstander reeds vele malen aan deze voortzetting tegen hem was voorbijgegaan. Er ontstond nu een modern openingsspel, waarin Gantwarg bij zijn tiende zet wat vereenvoudigde door voort te zetten met 14-19 inplaats van het scherpe 23-28. De posities, die hierna ontstonden, zijn reeds in vele partijen voorgekomen en beide spelers bevonden zich dan ook op bekend terrein. Met zijn 23ste zet bleek de Ne derlander de stelling toch niet geheel te vertrouwen. Hij bood zijn tegenstander de mogelijkheid tot een drie tegen drie afwik keling. De Rus realiseerde deze ruil, waarna een licht overwicht voor hem ontstond. Bij de 31ste zet bood Wiersma remise aan, hetgeen door Gantwarg werd afgewezen. Maar een achttal zet ten later zag de wereldkampioen zelf ook niet meer dan een puntendeling. De stand is nu 88. Wit: Harm Wiersma. Zwart: Anatoli Gantwarg. 1. 34-29. 17-22; 2. 40-34, 11-17; 3. 45-40. 6-11; 4. 31-26, 1-6; 5. 50-45, 16-21; 6. 32- 28. 19-23; 7. 28x19, 14x23. 8. 35-30, 10-14; 9. 30-24. 21-27; 10. 37-31, 14-19; 11. 41- 37, 19x30; 12. 34x14, 9x20; 13. 48-41, 23x34; 14. 39x30, 18-23; 15. 38-32, 11-16; 16. 32x21, 16x27; 17. 42-37. 7-11; 18. 37-32, 11-16; 19. 32x21, 16-27; 20. 44-39. 6-11; 21. 30-24, 20x29; 22. 33x24, 13-18; 23. 41-37, 27-32; 24. 37x19, 18-23; 25. 19x28, 22x35; 26. 45-40, 35x44; 27. 39x50. 5-10; 28. 43-39, 10-14; 29. 46-41, 3-9; 30. 48-43, 14-20; 31. 39-33, 20x29; 32. 33x24. 9-14; 33. 43-39, 4-9; 34. 41-37, 14-20; 35. 39-33, 20x29; 36. 33x24, 9-14; 37. 38-33. 14-19; 38. 24x19, 13x24; 39. 31-27, 15-20; 40. 27- 21, MERANO De vijftiende partij van de schaaktweekamp om de wereldtitel is gisteren in remise geëindigd. De donderdag na veertig zet ten afgebroken partij tussen wereldkampioen Karpov en uitdager Kortsjnoj werd giste ren zonder verder te spelen remise gegeven. Het aanbod tot remise kwam van de -met wit spelende Kortsjnoj. De stand is 5—2 in het voordeel van Karpov. ZEIST Kort nadat coach Kees Rijvers van het Nederlands elftal gisteren zijn groep voor het duel met de Fransen officieel vrijgaf, lepelde zijn assistent Rob Baan de namen van de elf spe lers op, die dinsdag in Deventer het nationale B-team zullen vormen tegen de schaduwploeg van Frankrijk. Opvallend is dat Oranje in het stadion van Go Ahead Eagles met vier aanvallers zal starten. De opstelling is: Van Gerven (FC Twente); Molenaar (Ajax), Back (GA Eagles), Brandts (PSV) en Flight (FC Utrecht); Hof- kens (Anderlecht), Tiktak (Sparta); Brokken (Birmingham City), Tol (AZ'67), Schapendonk (MVV) en Van Mierlo (Birmingham City). Wisselspelers zijn: Van Eenennaam (NAC), Koopman (GA Ea gles), Koeman (PSV), Monster (FC Utrecht) en Ophof (Ajax). AZC Alphen wint moeizaam VEENENDAAL Lands kampioen AZC Alphen heeft gisteren de eerste wedstrijd voor de halve finalegroep van de Europa Cup 1 waterpolo in Veenendaal gewonnen. De Alphenaren zegevierden met 10-8 over het Griekse Ethni- kos. De tussenstanden in deze door AZC slecht gespeelde wed strijd waren 1-1, 3-2, 4-1, 3-4. Voor de thuisploeg verzorgden Verboom (2), Mirea (3). Van Winsen, De Hey en Stroboer (3) de doelpunten. Titelhouder Jug Dubrovnik. de ploeg van ex-bondscoach Ivo Trumbic, leed een verras sende nederlaag tegen Vasas Boedapest: 12-6. DEN HAAG Voorzitter Den Duik van FC Den Haag toonde zich gisteravond na een gesprek met voorzitter Werkhoven van FC Utrecht, redelijk optimistisch over een terugkeer van Aad Mansveld naar de Haagse eredivisieclub. Den Duik: „Financieel moet de zaak haalbaar zijn voor ons. FC Utrecht stelt zich zeker redelijk op. Ik heb maandag een gesprek met het bestuur, wethouder Vink en de gemeentelijke gedele geerden Lindhout en Heemskerk". iet e« r (i)RT Tijdens k tussen verte- gers van de ex- schah het circuit in 'ositf de Cenav, en de secretaris Tnationale au- '™3?ratie (FISA) is gebleken nd nog zeker iaakt in 1982 kalender van te komen. ludkj irde dat Neder- ite staat op de re- Sj voegde er aan leerk grote problemen organisatoren van jzen in Detroit en saai/el wees Leon er loeilijkheden voor Min8e Grote Prijs van 5nhl&p afzienbare tijd me|gh tussen verte- }l,JMrs van de Cenav, de FOCA moeten ber flost. Voor 16 no- een nieuwe over- fssen Foca en Ce- worden gesloten. iet a| iinfliijke Nederlandse erin»- Vereniging bjjieft, ondanks de finlfrcu't van Zand- r eltfende Pr°hlemen, drer ïaar vier m°f°r- ._jj het duinencircuit )st3meel is de KNMV oogte van de moei end het voortbe- uwSt door de Canade- Jenvn Michael Hordo P racecircuit. DEN HAAG „Dit toer nooi is natuurlijk veel te zwaar. Het lijkt wel alsof duizenden mensen alleen naar mij zitten te kijken. Voor eigen publiek rijden in zo'n sterk deelnemers veld is bijna een onmoge lijke zaak", aldus de uit Vlaardingen afkomstige Ingrid Aalders, die acht maanden per jaar veertig uur per week in Canada op het ijs staat en voor het eerst voor Nederland deelneemt aan de strijd om de Challenge Cup op de Haagse kunstijsvloer van de Uithof. Ingrid Aalders kon in het veld van 22 rijdsters niet verder ko men dan een twintigste plaats. Na het korte programma van donderdag stond ze op de acht tiende plaats voor de tweede Nederlandse rijdster Li Scha Wang. Zowel Ingrid Aalders als Li Scha Wang brachten een heel matige kür op het Haagse ijs. In het Nederlandse kunstrij den zit nog steeds geen voor uitgang. Ingrid Aalders, welis waar 16 jaar, gisteravond kort na haar kür: „Ze mogen van mij niets verwachten. Ik moet eerst nationaal nog wat gaan betekenen. Anders dan mijn best doen is niet mogelijk". De gouden plak ging gistera vond bij de dames naar Kata- rina Witt uit Oost-Duitsland voor Elaine Zayak uit Ameri ka en Dianna Mae Ogibowski. De 15-jarige Dianna Mae Ogi bowski is één van de grote ta lenten bij de wedstrijden van de Ennia Challenge cup. Met haar derde plaats bij de dames en de daaraan verbonden bronzen plak was de Canadese rijdster meer dan tevreden. „Vergeet niet dat ik hier in Den Haag bijna de gehele in ternationale top ontmoet", al dus de rijdster, die bij toeval op het ijs terecht is gekomen en volgens insiders het best kan gaan maken op de Euro pese en wereldtiteltoernooien. Toeval Meer dan eens is een toeval de oorzaak van het ontstaan van een sportvedette. Zo was het ook met Dianna Mae Ogibows ki. In begin 1975 ontstond er in de boerderij van haar ou ders een grote brand. Door een ruit in te slaan kon Dianna's oudere zus haar redden. Maar de brand had verdere gevol gen. Dianna Ogibowski kon niet gewoon meer slapen en had 's nachts nachtmerries. Eén van de buren van Dianna deed met succes pogingen om haar daarvan af te helpen. Men nam haar mee naaiA/Je ijsbaan en daar trachtte Dian na Ogibowski op de been te blijven op ijshockeyschaatsen. Binnen een paar weken deed ze op de kunstschaatsen de meest onmogelijke dingen. Ca nada had plotseling een nieuw talent bij het kunstrijden. Dianna Ogibowski kreeg de gelegenheid om een carrière op te bouwen. Zij onderbond daarbij de steun van de gehele familie. Maar om aan de top te komen is er meer geld nodig. De stad Minnedosa sprong voor haar in. Er werd een fonds gesticht, waaruit alle kosten zouden worden bestre den. Als tegenprestatie moes ten Dianna's ouders nauwkeu rig haar vorderingen en ver richtingen bijhouden en daar van het fonds op de hoogte stellen. Dianna Ogibowski is onderweg naar de wereldtop. Ze moet nog veel voor haar sport laten. Onder leiding van haar trainster Marilyn Patrick staat ze veertig uur per week op het'ijs. Gistermiddag kwamen de ijs- dansparen voor hun korte pro gramma in actie. Het Ameri kaanse paar Carol Fox en Ri chard Dalley staan op de eer ste plaats. Jan Berankova en Jan Bartak uit Tsjecho-Slowa- kije staan op de tweede plaats met 0,8 voor het Canadese koppel Tracy Wilson en Ro bert McCall. Het Nederlandse paar Marian ne van Bommel en Wayne De- weyert staat op de dertiende plaats en had op vrijdag de dertiende zeker geen geluk op het Haagse ijs. Zij werden bo vendien een beetje door de iury in de steek gelaten. Wel licht kunnen ze vanavond bij het vrij rijden in de waar schijnlijk uitverkochte Uithof nog wat klimmen in het alge meen klassement. Ze zijn in elk geval vooruitgegaan in vergelijking tot vorig jaar, maar kunnen in dit sterke in ternationale veld geen vuist maken. ARTHUR VAN RIJSWIJK Diana Mae Ogobowski onderweg naar de wereldtop. Sportwereld DEN HAAG De atlete Elly van Hulst van Olympia '48 doet 22 november mee aan de loop om de Waaslandtrofee in de Belgische plaats Sinaai. HANNOVER Henk Nooren is gisteren tijdens het interna tionale Concours Hippique in Hannover als tweede geëin digd in een spingconcours. Met Orpheus eindigde hij achter de Belg Lejeune met Gentlemen Jim. KOPENHAGEN Het Deen se duo Hans Hendrik Oersted- Gert Frank heeft de Europese titel koppelkoers voor profs behaald. René Pijnen eindigde met de Deen Svendsen als vijfde. KAMPERLAND Jaap van der Rest heeft op het Veerse Meer het wereldsnelheidsre cord met een zeilplank op een gemiddelde snelheid van 46,5 kilometer per uur gebracht. ZURICH De Zwitserse aan voerder van Lausanne Sports is voor acht wedstrijden ge schorst voor het UEFA Cup voetbaltoernooi. Hij werd te gen Legia Warschau uit het veld gezonden. DUSSELDORP Voor de Westduitse voetbalcompetitie heeft Borussia Mönchcnglad- bach gisteren met 3-1 van Ar- minia Bielefeld gewonnen. Kaiserslautern speelde thuis met 1-1 gelijk tegen VFL Bo- chum. ESSEN Nederland heeft gisteren in het toernooi om het Europees kampioenschap rol- hockey België met 2-1 versla- gcn. ZURICH De baanrenner Urs Freuler heeft gisteravond zijn Europese omniumtitel met succes verdedigd. Geen stappen regering contra KLM DEN HAAG De regering zal geen maatregelen nemen tegen de KLM wegens de be trokkenheid van de lucht vaartmaatschappij bij de orga nisatie van sportcontaeten met Zuid-Afrika. Dit heeft minis ter Van der Stoel (Buitenland se Zaken) te kennen gegeven in antwoord op schriftelijke vragen van het kamerlid Scholten (CDA) over de KLM- activiteiten. De regering onderneemt geen stappen omdat Van der Stoel heeft laten weten een folder, waarin reclame voor de sport contaeten werd gemaakt, vier maanden geleden uit de roula tie te hebben genomen. Tege lijk is de KLM ook gestopt met de organisatie van sporttours uit Zuid-Afrika naar Europa en de bemiddeling bij het tot stand komen van sportont- moetingen. Deze maatregelen ziet Van der Stoel als afdoen de. In deze folder gaf de KLM on dermeer te kennen geen publi citeit aan de activiteiten te ge ven wegens de moeilijke poli tieke situatie in ons land ten aanzien van sportcontaeten met Zuid Afrika. Ushockeycompetitie DEN HAAG De uitslagen van de gisteravond gehouden ijshockeywedstrijden voor de bekercompetitie zijrr. Leeu wardenHeerenveen 3-11 (0- 3, 3-3, 0-5), AmsterdamTil burg 3-0 (0-0, 1-0, 2-0) en Nij megenEindhoven 10-4 (1-4, 5-0, 4-0).

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11