Rijnsburg presenteert sombere begroting „Onze huizen geen krotten" fodebus in ere REGIOÜOURINflflL y REGIO(JOUR)NflflL Voorschoten aarzelt over verhoging o.r.-belasting Bewoners van Hoofdstraat vragen om maatregelen Tarieven Oegstgeestse sportaccommodaties in 1982 omhoog PATRIMONIUM-BEWONERS: Drugs handelaar bijt rechercheur cordomzet van CCWS PKV Lisse De pluimvee- en konijnensportvereniging Lisse en omstre den houdt vanavond haar maandelijks bijeenkomst. Dat gebeurt vanaf acht uur in het gebouw van de P.V. De Luchtklievers aan de Gasstraat. Eremedaille De heer S. van Duivenvoorde heeft vrijdagavond de eremedaille in zilver in de Orde van Oranje Nassau ge kregen. Wethouder N. Parlevliet spelde hem de onder scheiding op in de pauze van het jubileumconcert van de Harmonie Katwijk in de kerk van Johannes de Do per. De heer Van Duivenvoorde ontving deze onder scheiding voor zijn 50-jarig lidmaatschap van de 85-ja- rige Harmonie Katwijk. Van Duivenvoorde is 15 jaar bestuurslid, geweest en heeft meer dan 25 jaar jonge muzikanten opgeleid. Hij is nog steeds actief binnen de vereniging. KMTP-bestuur De algemene ledenvergadering van de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde (KMTP) heeft de heren W.F. de Vreeze en drs. Rotteveel tot hoofd bestuursleden gekozen. Tot erelid van de KMTP. een ideë le organisatie van amateurs en vaklieden van bloemen en planten, werd de oud-algemeen secretaris en penningmees ter A.H. Stoppelenburg uit Den Haag gekozen. De heer De Vreeze is voormalig burgemeester van Warmond en nu eerste burger van Leidschendam, de heer Rotteveel woont in Sassenheim en is verbonden aan het Produktschap voor Siergewassen in Den Haag. I Politiek Het Politiek Café Leiderdorp organiseert vanavond een debat over de bewapeningsproblematiek in ge bouw De Sjelter aan de Heemraadlaan 67. Bram van der Lek (PSP) zal in discussie treden met mr. A. de Jonge (CDA) uit Leiden en A.P. van Erp Taalman Kip (VVD). Discussieleider is oud-wethouder prof. mr. J. Reugebrink. Het debat zal toegespitst worden op de re cente ontwikkelingen. Aanvang half negen. Kaninefaten De carnavalsvereniging De Kaninefaten in Noord wijker- hout maakt woensdag om elf minuten over elf 's avonds bekend wie de nieuwe Prins der Kaninefaten wordt. Dat gebeurt tijdens de Elf-Elf-feestavond in de nieuwe evene mentenhal aan de Maandagsewetering. De grootse feest avond, de vereniging viert het twee keer elfjarig biestaan, treden tal van artiesten op, zoals Saskia en Serge, May- wood, Lobo, het Duitse showorkest 'Klee Oepe Jonge', The Dutchers en Magiër Mantra. De bekende komiek Hans Versnel fungeert als presentator. Verder zijn er de Raad van Elf en Dansmariekes in nieuwe kostuums en blaast de boerenkapel De Koetillers een deuntje mee. Kaarten voor de avond zijn verkrijgbaar bij Henk Bemelman, Haven straat 33 en Peter van Nes, Kerkstraat 38. EHBO De EHBO-vereniging Meerburg start op dinsdag 19 ja nuari weer een EHBO-cursus voor beginners in Zoeter- woude en Leiderdorp. De cursus bestaat uit 16 lessen van twee uur en wordt gegeven door een arts en een kaderinstructrice. Spoedig aanmelden is dringend ge wenst. Voor inlichtingen en aanmelden kan men bel len: mevrouw R. de Vette, tel. 896715 en mej. R. Borst, tel. 894251. VALKENBURG Een aantal bewoners van de Hoofdstraat heeft bij B. en W. een brief, voorzien van handtekeningen, inge diend met het verzoek iets aan de straat de doen. Aanleiding hiervoor is de deplorabele toestand van de Hoofdstraat. De bewoners hebben gehoord dat er voorlopig niets aan de straat voor hun deur zal wor den gedaan. Zij merken op dat juist het gedeelte waar veel is gerenoveerd en nieuwbouw is gepleegd, in de steek wordt ge laten door de gemeente. Zij wijzen het college erop dat de bewoners door het slechte wegdek en mede door de flau we bocht in de weg veel last hebben van trillingen en wa teroverlast, zowel op de stoep als tegen de gevels door op spattend water. Wethouder Van der Meij reageerde in de raad op deze brief door de be volking op te roepen meer druk op het provinciaal be stuur uit te oefenen om subsi die te krijgen, omdat de ge meente reconstructie van de Hoofdstraat financieel niet kan opbrengen. gemeente een onderzoek doen naar de verwarming in het raadhuis, waarbij wordt ge dacht aan het overschakelen op gasverwarming en het la ger instellen van de tempera tuur in het weekeinde en 's avonds. Oegstgeesterweg Bij de investeringen, die al in het schema waren opgenomen, krijgt de reconstructie van de Oegstgeesterweg de hoogste prioriteit. In volgorde van hoogste belang volgen daarna de reconstructie van de riole ring van de Kwakelsteeg. de riolering van de wijk Frede- riksoord, de renovatie van 35 gemeentewoningen en de re novatie van de Koningin Em- maschool op het lijstje. Andere zaken zijn naar achteren ge schoven of zelfs van het sche ma afgevoerd. Bovendien heb ben de fracties geen nieuwe investeringen aangedragen in verband met de uitkomst van de begroting. De personeelssector is de post die bij de schrapping uit het schema het meest opvalt. De secretarie krijgt er geen man- vrouw bij, zoals was voorge nomen, en ook andere perso neelsuitbreidingen gaan niet door. Verder krijgt het Ge-, nootschap Oud Rijnsburg geen geld voor uitbreiding van hun collectie. OEGSTGEEST In 1982 zullen de tarieven van de sportaccommodaties in Oegstgeest zo'n tien procent omhoog gaan. Met uitzondering van het zwembad waarvoor een tariefsverhoging van vijf procent zal gel den. Dit staat in een voorstel van B. en W. aan de raad. Men kan aannemen dat deze ermee akkoord gaat tij dens de raadsvergadering van 23 en 24 november wan neer de begroting aan de orde wordt gesteld. Bezuiniging alom. Ook de leden van sportraad willen afzien van de toegekende vergoeding en gisteravond tijdens de commissie openbare werken en sport noemde mevrouw Van Vloten (VVD) dit een treffend staaltje van burgerzin. Tijdens deze vergadering kwam verder ter sprake dat de Sportraad van de gemeente een zgn. „sporttarievenbeleid" verwacht, zodat men de komende ja ren ergens op kan bouwen! Wethouder Thorn: „Het is moeilijk om met iets binnen een a twee maanden al te komen dat moet gelden voor een hele lange tijd". De socialist Van Belle: „Sport is gigantisch duur en men betaalt er over het algemeen heel wei nig voor". Mevrouw Van Vloten noemde het openluchtzwembad „een heilige koe van veel gemeentes", waarop de heer Van Belle zich afvroeg of het badwater niet op een alternatieve wijze ver warmd kan worden met behulp van windmolens, etc. Liet me vrouw Van Vloten doorschemeren het openluchtbad zeer be perkt te wil'.en gebruiken, Van Belle verklaarde prompt dat de PvdA het openhouden van het bad als eerste prioriteit ziet. LE1DSE COURANT DINSDAG 10 NOVEMBER 1981 PAGINA 7. NIEUWE INVESTERINGEN ALLEEN BIJ BELASTINGVERHOGING RIJNSBURG De ge meentelijke bijdrage aan het zwembad 'Het Water- bos' is een van de posten, die ervoor zorgen dat de Rijnsburgse begroting voor 1982 een somber beeld vertoont. Het finan ciële overzicht van de ge meente sluit weliswaar met een bedrag van ruim 73.000 gulden voor on voorziene uitgaven, maar dat zou ruim 5.000 gulden meer moeten zijn. Voor rente en afschrijving van investeringen is in 1982 geen bedrag opgenomen, omdat daarvoor het geld ontbreekt. Het gevolg hiervan kan zijn dat als er niet meer bezuinigd kan worden en geen nieu we inkomstenbronnen zijn het geld voor investe ringen moet komen uit belastingverhogingen. Net als alle andere gemeenten heeft Rijnsburg zwaar te lijden van de teruglopende uitkering uit het gemeentefonds, het wegvallen van de winstuitke ring van het Energiebedrijf Rijnland en een hogere bijdra ge aan het Vuilafvoerbedrijf Duin- en Bollenstreek. Ook de sterk gestegen energieprijzen en de hoge loonkosten hebben bijgedragen aan het oplopende tekort. Buiten dat heeft de ge meente in de begroting al een aantal bezuinigingen toege past, voornamelijk op het ge bied van gemeentelijke activi teiten. De gemeente hoopt met verho ging van de watertarieven met 9,5 procent dat deze prijzen verder niet meer verhoogd zullen worden. Dat laatste is afhankelijk van het feit of de inkoopsprijs van het water wordt verhoogd als de ge meenten Katwijk, Leiden en Rijnsburg op korte termijn de gemeenschappelijke regeling drinkwatervoorziening in het gebied Zuid-Holland-Noord aangaan. Verder wil de ge meente de extra voorzieningen in het onderwijs eens op een rijtje zetten, omdat deze de ge meente meer kosten dan de normale onderwijsuitgaven. De muziektent, die toch jaar lijks aan onderhoud 4.000 tot 5.000 gulden kost, zal niet meer worden gebruikt. Daar mee worden 100 werkuren van opbouwen en afbreken, bespaard. Een andere bezuinigingsmaat regel is dat van de verenigin gen een hogere eigen bijdrage zal worden gevraagd, wat be tekent dus dat ze minder sub sidie krijgen. Het aantal ten toonstellingen zal worden be perkt tot één per jaar, de aan leg van een parkeerterrein bij het zwembad wordt uitgesteld en komt er voorlopig geen sporthal omdat de gemeente niet kan bijdragen in de ex ploitatie daarvan. Ook zal de NOORDWIJK De be woners van de Patrimoni um-woningen in Noord- wijk zijn gebelgd over de recente publicaties aan gaande de toestand van de door hen bewoonde hui zen. Volgens hen wordt ten onrechte de indruk gewekt, dat hun wonin gen krotten zouden zijn en daartegen tekenen zij in "een open brief protest aan. De aanleiding tot de krantear tikelen was een persconferen tie, waarin het bestuur van de Noordwijkse Woningbouwve reniging en de bewonerscom missie de benarde situatie uit een zetten, waarin zij waren geraakt. Het ministerie van volkshuisvesting wil nauwe lijks aan een eventuele rijks bijdrage tot de instandhouding van de ongeveer zestig jaar oude woningen, de voorwaar de verbonden, dat de huizen binnen tien jaar ontruimd zijn om te worden vervangen door nieuwbouw. „Dat onze huizen niet tot de nieuwsten behoren weet ieder een en dat er hier en daar iets aan de woningen mankeert, zal ook wel voor een ieder dui delijk zijn", schrijft de bewo nerscommissie. Een indertijd goedkoop uitgevoerde renova tie waarbij onder andere tweede keuze dakpannen on der protest van de bewoners door de toenmalige aannemer op de daken zijn gelegd en een gebrekkig onderhoud in een reeks van jaren, zijn ten zeerste debet aan "de huidige mankementen. „Maar dat de daken lekken en de wind door de pannen giert, is onzin", al dus de bewonerscommissie. Zij vestigt er de aandacht op, dat verreweg de meerderheid van de huidige bewoners hun hui zen in de loop van de jaren zelf zodanig hebben opgeknapt of laten opknappen, dat hun huizen als goede volwaardige woningen kunnen worden be schouwd. Het merkwaardige feit doet zich nu voor, zo gaat de commissie verder, dat het uitvoeren van achterstallig on derhoud en het repareren van gebreken middels een instand houdingspremie de bewoners in conflict brengt met de rijks- voorschriften, die een actief ontruimingsbeleid eisen. Dit houdt in dat na een investe ring van 15.000,per wo ning alle huizen, die daarna leeg komen, direct dicht ge spijkerd moeten worden. Een verpaupering van de buurt is daarvan het gevolg. Met een dergelijke gang van zaken wensen de bewoners geen ge noegen te nemen, deelt de commissie mede. Zij zal samen met de bewoners alles in het werk stellen om de woningen tot in lengte van jaren te be houden. NOORDWIJK Een pa trouille van de Noordwijkse recherche kreeg het gister middag op de Sint Jeroens- weg bij de controle van een auto aan de stok met een van de inzittenden, die van drughandel werd verdacht. In de Hoofdstraat zagen de re chercheurs, dat de man snel iets aan een ander overhandig de. Vervolgens stapte hij in een auto en reed weg. De poli tiemannen volgden de wagen en dwongen de bestuurder op de Sint Jeroensweg tot stop pen. De van drugshandel ver dachte man, een 24-jarige in woner van Leiden zonder be roep, verzette zich hevig tegen de arrestatie en het doorzoe ken van de auto. Daarbij beet hij een van de rechercheurs in de hand. Met een bloedende verwonding moest de politie man zich onder behandeling van een dokter stellen. In de auto werd een filmbuisje aan getroffen, waarin zich hasj be vond. VOORSCHOTEN De Voorschotense raadsleden zijn niet unaniem voor aanpassing en verhoging van de be lasting op onroerend goed. Zowel het CDA als de VVD willen hierover pas beslissen bij de behandeling van de gemeentebegroting voor '82. Indien blijkt dat de meer opbrengst van 80.000 gulden nodig is om het bestaande voorzieningenpaket te handhaven, dan is men voor verhoging. Indien de verhoging bedoeld is om „ge woon wat leuke dingen voor de mensen" te gaan doen, dan is men tegen. Dit bleek gisteravond tijdens de vergadering van de commissie Financiën. Daart bleek ook verdeeldheid over de herindeling en herbestrating van de Thorbeckeweg. Volgens het college moeten er twee vrijliggende fietspaden worden aangelegd. Hiervoor kan men een bedrag van 60.000 gulden aan subsidie krijgen, maar dan moet met de aanleg nog een aantal jaren worden gewacht. De vraag was nu, of men moest wachten of maar zonder subsi die tot aanleg moest besluiten. VVD, PvdA en D'66 wilden snel met de aanleg beginnen. Het CDA stelde de aanleg van fietssug- gestiestroken voor en pas later de paden. krant ontvangen? Bel >n 18.00 en 19.09 uur mer 071-122248. en per Wt koerier wordt de alsnog nabezorgd. Het gedeelte van de Hoofdstraat waar de bewoners veel overlast hebben van trillin gen en opspattend water. 1 Jan Strijk bij een trouwplechtigheid. RDORP Bezoe- \die het Leiderdorp- el huis binnen gaan een officiële ge- te nis als een raads- 'adering of een wpartij, worden te- voord ig ontvangen tl de gemeentebode >rd met een onder- 9Adingsteken. Het Ierdorpse college vgh 'emeester en Wet- fers heeft onlangs iten dit teken, ook i bodebus" genoemd, d€/-e te herstellen. De ïi bodebus stamt uit tger tijden toen bodes berichten moesten Ibrengen, daarvoor bus gebruikt die zij een gordel droegen. 3/ de vijftiende eeuw 1 aan de bodebus een h toegevoegd met van de instan- de bode verte- Vanaf die uitvoering van de bodebus vaak erg kostbaar. Befaamde sier kunstenaars en zilvers meden ontwierpen waar devolle exemplaren, die soms nog een pronkstuk vormen in musea. Over het ontstaan van de Leiderdorpse bode bus, een fraai zilvergesmeed hand werk, met het Leiderdorpse wapen is jammer genoeg niets bekend. Het is enkele jaren geleden op een nogal merkwaardige wijze te voor schijn gehaald door de toen malige gemeentesecretaris C. Hobo. Deze amateur-histori cus, auteur van het boekje „Leiderdorp in vroeger da gen", was er door een buiten staander de gemeentebode van Schipluiden M. Agter- berg op attent gemaakt dat Leiderdorp ook een bodebus zou moeten bezitten. Initia tiefnemer om de bodebus in Leiderdorp nieuw leven in te blazen is echter hoofdbode M. J. Blauw geweest. Hij is enthousiast geworden in het vooijaar na een bezoek aan een door Agterberg georgani seerde landelijke manifesta tie in Flevohof, waar onge veer 600 bodes uit het hele land met hun onderschei dingsteken liepen te pron ken. Blauw is erg trots op „zijn" Leiderdorpse bodebus en is blij dat het college zijn gevoel voor traditie heeft we ten te waarderen. „Het beetje wat we nog hebben moeten we zuinig op zijn", vindt hoofd bode Blauw. Burgemeester M. A. van der Have is ook enthousiast over de wederinvoering van het onderscheidingsteken. Al eerder had hij ideeën daaro ver geopperd, maar deze werden 'door de wethouders als ouderwets zijnde terzijde geschoven. „Ik wist helemaal niet dat we er een hadden, maar toen het plotseling te voorschijn kwam was ik bij het eerste aanzicht al enthou siast. Nu is het niet meer ou derwets maar antiek. Het is is een origineel exemplaar, wat me erg aanspreekt. De bode met zijn onderschei dingsteken, is het visitekaar tje van de gemeente", zegt de heer Van der Have. Met van een partij aza- kwekerij gebf. Strik uit Kwïntsheul de Monsterse firma Zn. er vanmorgen dat de jaarom zet van de potplantenveiling van de CCWS in Honselers- dijk voor het eerst in de ge schiedenis de magische grens van 100 miljoen gulden is ge passeerd. Tien jaar geleden nog, werd een omzet gehaald van „slechts" vijf miljoen. Aan het einde van dit jaar rekent de veiling echter op een re cordomzet van 115 tot 120 miljoen gulden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7