Het zoete leven op het Witte Huis 4 Verhouding kerk-staat voor Amerikaans hooggerechtshof Nieuw katholiek weekblad is voor hoogleraar en tuinman ALS EEN DEUGD 5 r Korte metten \kerk BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 10 NOVEMBER 1981 P WASHINGTON Terwijl president Rea gan zichtbaar en drastisch bezuinigt op de overheidsuitgaven en dat als een deugd presenteert, zetten hij en zijn Republikein se vriendjes even zichtbaar en drastisch de blommetjes buiten en ook dat weet hij als een deugd te presenteren. Nog nooit waren er op het Witte Huis zoveel recep ties in rokkostuum, nog nooit reden er zo veel limousines af en aan en nog nooit, al dus Robert Gray, een van de voorzitters van het Presidentiële Inauguratie Comité 1981, was er zozeer sprake van een „feestregering". Hoewel het Witte Huis ook onder de eenvoudige Carter een aan alle eisen voldoend paleis was, is het voor een bedrag van ruim twee miljoen gulden opgeknapt. De slaapkamer van Ronald en. Nancy is nu zalmkleurig met een perzik- geel tapijt op de grond, de woonkamer is geel met geelgroen bekleed meubilair en de werkkamer van de president is wit met rode overgordijnen. De kosten van dit al les werden gedragen door vrienden en sympathisanten nadat de Reagans het be drag van ruim 125.000 gulden dat hun door het Congres werd aangeboden, had den afgewezen als veel te weinig. Naar verluidt zou mevrouw Reagan alleen aan servieswerk al ruim 525.000 gulden heb ben uitgegeven. Maarze moet na tuurlijk haar gasten kunnen ontvangen. Voor een vergelijking moet je bijna een eeuw terug, toen magnaten in de Ameri kaanse zakenwereld zoals de Morgans, de Fricks, de Vanderbilts en de Gugenheims zoveel geld verdienden dat ze niet wisten wat ze ermee moesten doen afgezien dan van het wedijveren in het bouwen van hui zen en het onderhouden van extravagante en peperdure maitresses. Maar deze men sen waren geen president. En Reagan is geen magnaat. Hij wil gewoon graag zijn vrienden om zich heen hebben en die moet hij wel ontvangen in omstandigheden die in Californië eerder regel dan uitzonde ring zijn. Het record feestjes-bezoeken lijkt op dit moment op naam te staan van minister van financiën Donald Regan die in dertig dagen tijd 28 party's bezocht. Maar er zijn er genoeg die hem dicht op de hielen zit ten, want feestjes zijn er genoeg. Voor een barbecue in cowboystijl met driehonderd gasten contracteerde de minister van ar beid Raymond Donovan twee bands. Er waren grote gaten in de grond gemaakt om daarboven de enorme hoeveelheden rosbief en varkensvlees te kunnen rooste ren. Voor het verjaardagsfeestje van me vrouw Reagan huurden haar vriendinnen een complete plantage af. Het eten lieten ze overvliegen vanuit een restaurant in het bijna vierduizend kilometer verder gelegen Beverly Hills. Dit was het feestje waar Frank Sinatra achter de bar stond. Sinds de nieuwe kopers in het kielzog van de nieuwe regering Washington binnen stroomden, zijn de prijzen in de Ameri kaanse regeringsstad de pan uitgerezen, hetgeen uitvoerig door de pers uit de doe ken is gedaan. James Baker, stafchef van het Witte Huis, telde 715.000 dollar neer voor zijn optrekje, Casper Weinberger, mi nister van defensie, 707.000 dollar en mi nister van arbeid Donovan 765.000 dollar. Volgens de op volle toeren draaiende ge ruchtenmachine moesten sommigen het noodgedwongen wat minder doen omdat bruintje het niet meer kon trekken. Het Washington van Reagan is dus niet het Washington van Andrew Jackson, wiens vrienden langs kwamen als ze er zin in hadden, of dat van Abraham Lincoln of Harry Truman. Dat waren de mannen van de blokhut en het knusse haardvuur. Zelfs de pracht en praal waarmee John en Jacky Kennedy zich omringden, vallen vol ledig in het niet bij de levensstijl van de Reagans. Waarom doen ze zo? Wel, Reagan is een man die zich vanuit het niets heeft opge werkt, net als trouwens de meeste grootin dustriëlen. En Reagan werd gevormd in Hollywood. Zijn hele leven is bepaald door de Amerikaanse droom. Hij is het levend bewijs dat die droom kan uitkomen. Een man kan zich met veel inspanningen op werken tot magnaat, of, als dat niet lukt, tot president. Het opvallende vertoon van weelde en rijk dom in een tijd van economische achter uitgang bezorgt de Republikeinen van Reagan geen hoofdbrekens. Net als Holly wood in de jaren dertig dient de huidige luxe en weelde als afleiding, als een soort Een van de beroemdheden die Ronald Reagan tot zijn persoonlijke vrienden kan re kenen, is de wereldvermaarde zanger Frank Sinatra. Op de zeventigste verjaardag van de Amerikaanse president behoorden hij en zijn vrouw Barbara tot de bijzonde re gasten. Geheel in overeenstemming met de waarde die de Reagans hechten aan decorum, was smoking verplicht. Reagans chef de protocol, mevrouw Leo- nore Annen- berg, aan de zijde van prins Charles tijdens een receptie in New York. Mevrouw An- nenberg, wier echtgenoot jarenlang de Amerikaanse ambassadeur in Londen is geweest, haalde de woede van de Amerikaanse feministen op haar nek door een kniebui ging voor de Engelse troonopvolger te maken toen ze aan hem werd voorge steld. door actrices en danseressen zich In het openbaar moeten v-«ri naar een diner gaan, graag eei V I hun zijde willen hebben die niet beert om hen te versleren. - Dt Als de president andere dingen »ft P< Is Jerome Robert Zipkln ip op meer een huis aan Park Aventn jai York de officiële begeleider een Reagan. Vlak voor het huwelijkfersë Charles en lady Diana, dat dei NB die nog herstellende was van de mi op zijn leven onmogelijk kon bijv den er belachelijke verhalen de k zou de president Charles apartf-eler hebben en gevraagd hebben of Je in zijn plaats uitgenodigd kon wi j dat Nancy het niet aankon zOnde„am< corte te gaan. Waarop Charles ziderz maar een ogenblik zijn wenkbi j0 fronsen zou hebben geantwoord)nnr lijk, met alle plezier". Na dit gehoord te hebben en ine— fantastische verhalen dat Zipkin I 1 lijk een weekend weg kan zondei 86 paar verschillende manchetk zich te hebben en dat Nancy hen derne Oscar Wilde noemt, bekro| onweerétaanbare verlangen di ontmoeten. Maar het verlangen niet wederzijds. Toen ik hem o| een interview zei hij dat het h< tend speet, maar dat hij op het p' de stad te verlaten, en dat hij wens toch liever niet deed, maar dankt. De beste gast Zipkin heeft veel onroerend god York, maar lijkt er niet veel mee F len. Hij heeft aan de Princeton-u gestudeerd en wilde daarna naai om vervolgens bankier te word dat is er nooit van gekomen. Bn daarvan knoopte hij vriendschap de vele vooraanstaande persoonjach ;e f^* Nancy Reagan zwaait naar de wachtende menigte na een bezoek aan de St. Paul's Cathe dral waar en kele dagen la ter prins Charles en lady Diana in het huwelijk zouden tre den. De presi dent zelf kon het huwelijk van de eeuw niet bijwonen omdat hij nog niet voldoen de hersteld was van de aanslag op zijn leven. vermaak. Bovendien kan de toeschouwer dan met eigen ogen zien dat alles echt het beste van het beste Is In de beste van alle mogelijke werelden. Zo kan het goede le ven, het heel goede leven uit de tweede hand genoten worden. Verder is het natuurlijk zo dat de economi sche malaise vergeleken met bijvoorbeeld een land als Engeland erg meevalt. De in flatie blijft ver onder de tien procent (Ne derland bijna zeven procent) en de. meeste Amerikanen hebben het nog steeds goed. Een huis zonder air-conditioning, centrale verwarming en een ingebouwde vaatwas- machine zou overal onverkoopbaar zijn behalve misschien in de allerarmste wij ken. Stijl Verder lijdt het geen twijfel dat de vrien- Zowel Ronald als Nancy stelt er prijs op de gasten koninklijk te ontvangen. Zelfs tijdens een gewone werklunch met Congresleden wordt het mooiste servies- en glaswerk gebruikt. den van de president de regering met een zekere stijl omringen. Nancy en Alfred Bloomingdale en Lee en Walter Annen- berg hebben beslist meer stijl dan het ge volg van Jimmy Carter. Tijdens het vuur werk ter gelegenheid van het zilveren re geringsjubileum van koningin Elizabeth werd ik voorgesteld aan een Amerikaan die Carters chef van het protocol bleek te zijn. Denkend aan Carters Washington en zijn huis in Plains (Georgia) vroeg ik hem welk protocol hij bedoelde. Zonder in het minst van zijn stuk gebracht te zijn antwoordde hij dat er eigenlijk niet veel protocol was. Nou ja, tijdens een diner moest je er na tuurlijk voor zorgen dat de senatoren ruw weg in orde van anciënniteit zaten. En ver der, ach Maar hij zei dat hij een heerlij ke tijd had. Waarom? Nou, hij was de af gelopen twee weken al twee keer in Euro pa geweest en voordat hij chef van het protocol werd was hij nog nooit buiten Amerika geweest. Op mij maakte hij de in druk dat hij nog nooit een voet buiten Ge orgia had gezet. Kniebuiging Reagans chef de protocol is mevrouw An- nenberg die de scepter zwaaide ih de Amerikaanse ambassade in Londen toen haar man daar ambassadeur was. Ze heeft ontegenzeglijk flair en had bovendien de euvele moed om tot twee keer toe een kniebuiging te maken voor prins Charles toen die in Amerika op bezoek was. Ze deed het omdat het naar haar vaste over tuiging zo hoort. Kritiek van vrouwelijke chauvinisten die een kniebuiging van de Amerikaanse vrouw voor een prins van het imperialistische Engeland fel veroordeel den, kon haar niet deren. Hoewel er veel over de leden van Reagans hofhouding wordt geschreven is het opval lend dat ze zelf niet veel uit de school klappen. De meesten houden hun lippen stijf op elkaar, heel on-Amerikaans. De re den kan zijn dat ze vinden dat er een god delijk aureool om hun president hangt of gewoon dat je over vrienden niet roddelt. Een van die mannen over wie de sensatie pers niet uitgeschreven raakt, terwijl hij zelf nooit iets loslaat, is Nancy's „walker" Jerry Zipkin, alias de sociale vlinder. Een „walker" is een man die een vrouw naar feestjes en diners begeleidt zonder een bedreiging te vormen voor haar echtge noot. Zo'n escorte wordt vaak gebruikt was een graag geziene gast in M 6a' villa aan de Rivièra. Naar men ate Maugham hem als model gebruikte Hot Templeton in zijn boek „Thtrnc Edge". Zipkin op zijn beurt koch!- nuscript van The Moon and SixC1 verzamelde zo'n vijfhonderd verp 111 nu bij de universiteit van Texas zin a gebracht. De bedienden van Meen villa riepen hem uit tot de beste dat hij altijd zo attent was. net Al met al dus het ideale escorte,t m- zeggen, met een internationale,^ ving. Mevrouw Carter, moet me«n heidshalve zeggen, rekende he(ubp schijnlijk niet tot haar kennissen.ji in Verder moet men natuurlijk nieLeie oog verliezen dat Reagans vrien£ck. welingen zijn in het maatschappeQg bijna nouveau riche misschien. i£je dan de macht en de roem hebb^ c geen van hen is opgenomen in fyenl Register, dat voor het eerst ver%,al 1887 en waarin nu de 65.000 mei|jch! behoren tot de hoogste Amerikaa de gen, zijn opgenomen. In het rec( men afkortingen voor als DS.T^ staat voor nazaten van de onderti tot van de Onafhankelijkheidsverklaeanl afkorting van Philadelphia Crickelj ai AF, Armee Frangaise. Ted en Jc nedy zijn vorig jaar uit het regf" schrapt, waarschijnlijk omdat ze r* den zijn. Rose Kennedy, de matrijEj de Kennedy-clan heeft nooit de ten. Senator John Warner, vroeg ter van marinezaken, stond erin i trouwde met de actrice Elizabeth Wie verantwoordelijk zijn voor di^ van het Register is onbekend. Pre hebben uit hoffelijkheid altijd een gekregen. Maar Reagan staat ni uitgave van 1981 en van zijn huidij den kon ik alleen Donald Regan,p van financiën terugvinden. Zelfr komt niet in het Register voor, I 1 i<4en h< nauwelijks iemand is die zich mi society begeeft dan hij. De reden is dat het Register, nofUn iedereen die sociaal aanvaardba^je moeten vermelden, erg op de Oo ingesteld en bovendien erg kwa™ is. Reagan en zijn gevolg kunne>-uF geld uitgeven als ze willen, zelfsïbb dollar aan serviesgoed, maar zver nooit het Register halen. Bn HAROLD JACKSON THE GlLen >et iud< De Paus Johannes Paulus II heeft een uitnodiging aangenomen om in au gustus opnieuw een be zoek aan zijn geboorte land Polen te brengen. De uitnodiging was hem gedaan door mgr. Josef Glemp, aartsbisschop van Warschau. De paus had al eerder een uitnodiging van het Poolse episcopaat gehad. De katholieke Nederlanders, woonachtig in Rome, hebben zaterdag voor de eerste keer samen de feestdag van de Heilige Willibrordus gevierd. Rector Muskens van het Ne derlands College wil dat elk jaar doen in de „kerk van de Friezen". Deze kerk ligt te gen het Vaticaan aan en da teert van het jaar 800 toen Karei de Grote opdracht tot de bouw gaf. Al sinds het be gin van deze eeuw zijn er stemmen opgegaan in het kerkje een Nederlands ka- tholjek centrum te verwe zenlijken. Het is er nooit van gekomen. Bisschoppen uit het Noor doosten van Brazilië be schuldigen in een rapport de regering ervan de arbei ders in dit door droogte ge teisterde deel van het land zodanig uit te buiten, dat er kan worden gesproken van slavernij. Zij verwij ten de regering hongerlo nen uit te betalen ver bene den het minimumloon. Een gebied ter grootte van Spanje, Frankrijk en Enge land samen wordt de laat ste drie jaar heviger dan ooit door de droogte getrof fen. Mgr. Albert Decourtray, bis schop van Dijon, is benoemd tot aartsbisschop van Lyon en primaat van Gallië. In beide hoedanigheden volgt hij kardinaal Alexandre Re- nard (75) op. Mgr. Decour tray (58) is vice-voorzitter van de Franse bisschoppen conferentie sinds 27 oktober van dit jaar. De aartsbisschop van Lyon draagt de titel „primaat van Gallië", de naam die Frankrijk droeg in de Romeinse tijd. Aan het ambt is doorgaans de kardi naalswaardigheid verbonden. De Westduitse r. k. vredes beweging Pax Christi heeft met kleine meerderheid een resolutie aangenomen, waarin van de NAVO wordt geëist „in geen geval nieuwe middellange af standsraketten met kern koppen in te voeren". Ver der wordt gevraagd als eer ste eenzijdige stappen te doen, onder meer door de defensieuitgaven- met tien procent te verminderen. Fel werd gereageerd op ge ruchten als zou Pax Christi door de Russische geheime dienst KGB worden geleid en vanuit het Oostblok fi nanciële steun ontvangen. Pax Christi zal deze zaak voor de rechter brengen. In' plaats van de bisschop van Rottenburg-Stuttgart, Georg Moser, die negen jaar voorzitter is geweest, werd wijbisschop Walther Kempe gekozen. Het Amerikaanse hoog gerechtshof in Washing ton zal volgend jaar een uitspraak moeten doen over een van de meest controversiële kwesties in de verhouding kerk en staat: de vraag of de regering gemachtigd is de belastingvrijstelling voor scholen op gods dienstige grondslag in te trekken als zij discrimi neren naar ras. Op lager niveau zijn al talrij ke processen gevoerd. In de meeste gevallen erkende de rechter het recht van de re gering de vrijstelling van be lasting op te heffen. Zo sprak vorig jaar het hof van beroep in het vierde district als zijn oordeel uit, dat de uitroeiing van de rassendiscriminatie van elementair belang is voor de regering en zó dwin gend, dat godsdienstige over tuigingen hiervoor moeten wijken. Het proces, dat nu voor de hoogste gerechtelijke instan tie in de Verenigde Staten wordt gevoerd, betreft twee fundamentalistische onder wijsinstellingen in de zuide lijke staten, namelijk de Bob- Jonesuniversiteit en de chris telijke scholen yan Goldsbo- ro. Beide instellingen stellen, dat hun bijbeluitleg hen ertoe dwingt zwarte leerlingen de toegang te weigeren en het huwelijk tussen twee ver schillende rassen te verbie den. Zelfs de omgang tussen jongens en meisjes van ver schillend ras staan zij niet toe. De processen gaan gepaard met soms heftige discussies op allerlei niveaus. De mees te kerken steunen het stand punt van genoemde funda mentalistische onderwijsin stellingen, niet omdat zij het met hun opvattingen eens zijn, maar omdat zij vinden, dat het niet aan de regering is om uit te maken welke godsdienstige overtuigingen acceptabel zijn en welke niet. De Bob-Jonesuniversiteit heeft in haar verweer vooral de rooms-katho- lieke kerk genoemd als de instantie, die in aan merking zou kunnen ko men voor het intrekken van de belastingfacilitei ten. De school in Golds- boro voert onder meer aan, dat de katholieke ziekenhuizen abortus weigeren, ofschoon het hooggerechtshof abortus heeft erkend als een zaak van openbaar be leid. Volgens een rech ter, H. Emory Widener jr., geldt voor verschei dene van de oudste en grootste kerken in de Verenigde Staten, dat zij discrimineren op basis van sexe. Wanneer in een kerk de vrouw geen gelijke rechten heeft als de man dan komt die kerk niet in aanmerking voor vrijstelling van be lasting, aldus Widener. De synode van de Evangeli sche Kerk van Duitsland heeft besloten, dat de uitgave uit 1975 van het Nieuwe Tes tament van de Lutherbijbel moet worden herzien. De uit gave was een poging de taal van Luther in de moderne omgangstaal weer te geven. Zowel uit kerkelijke als uit germanistische kringen was hier veel kritiek op geuit. Slechts drie van de zeventien regionale kerken hebben deze versie ingevoerd. Een specifiek katholiek weekblad, dat zich niet beperkt tot de Neder landse kerkprovincie, niet reactionair is en niet conservatief. Het moet een podiumfunctie krij gen en toegankelijk zijn voor een breed scala van de katholieke bevolking: de hoogleraar en de tuin man moeten het kunnen 4ezen. ting „Communicare" het ka rakter, dat is toegedacht aan het nieuwe katholieke week blad, dat zoals gemeld, begin volgend jaar per nulnummer zal worden getest op vorm, inhoud en prijs. Wanneer deze proef positief uitvalt zal een uitgever worden gezocht. Er is een onderzoek gedaan naar de beleving van het ka tholiek geloof. Volgens Ten Brink zijn er in Nederland 1,3 miljoen katholieke gezin nen. Voor 700.000 gezinnen hiervan heeft het katholiek geloof grote betekenis en zij vormen de doelgroep voor het nieuwe blad. Hervormd synode De hervormde naja< node zal op dondfhtt 19, vrijdag 20 en zatj 21 november in Cerf^ Hydepark te Doorn|n' den gehouden. I Vf De agenda vermeldt uwi meer de behandeling ii Ha ste lezing van een vo. T tot wijziging van ordii h( 8-3. Die wijziging luidtt a doopbewijs wordt nietïid geven ingeval de afgifttl gi nelijk wordt verzochthjk een gebruik, dat discrj tie zal meebrengen". J is er een beleidsnota v Algemene Kerkvoogdilge waarin een overzicht I gegeven van de beheerieei tuur van de Nederlandsl inl vormde kerk en eenoot van de Raad voor dege ding, getiteld „Twintiyinc werk in Afrika". Ook? ar een presentatie van hei el vormd werkverband 'ani maatschappelijke actiiubi en een beleidsnota v*ze Raad voor Overheid el de menleving. zie!

Leidse Courant | 1981 | | pagina 16