oor en aats in lbanië 3750 3STENRIJK HEEFT GEEN OPVOLGER )OR BONDSKANSELIER KREISKY DeMikroGidsis: [TE Geen verder onderzoek Russische spionnen dat kleine handige en goedkoopste gidsje vantland! tUr en je bent klaartotl januari INLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 10 NOVEMBER 1981 PAGINA 15 I I K ik ha ?r hacj gt gO0 de b, sen m bep4 In Albanië, rte en verreweg het jjsoleerde land in ioortP verteden week .en aJe congres gehou- it, dis de communisti- le opjtij. Voornaamste ;s: „Di ^it congres was rouw)art brengen van anneir ikte r V1J* Jaar zonder is niëdse hulp of t, datbten. Partijleider )rden[oxha, die sinds )ekeii| scepter zwaait 3 Br| Albanese volk, jiet congres met ■■(blik over de af- Vijf jaar en duide- tvijzingen over de die dit laatste van het Stalinis- ichten staat. ïuk met China, ze- aar lang Albanië's He bondgenoot en Ier, werd de handel ale Europese staten den aan de Middel- i schoorvoetend uit vaar ondanks deze ge opening naar het ijft het Albanië van n geïsoleerd bestaan e onderdrukking is bezoekers uit het ïjgen slechts bij hoge ng toestemming >ezoek. enst wat de godsdienst It de onderdrukking Stelijke en islamiti- ters hebben je ver- anderlinge verdeeld- chten en je armer te maken./Kijk niet naar kerken en moskeeën/want de gods dienst van Albanië is het Al- banianisme". Deze laatste re gels uit een 19e eeuws gedicht van Pashko Vase Shkodrani heb ik tijdens mijn recente rondreis als een soort leuze ho ren weerklinken. Al vijftien jaar gaat Albanië er prat op 's werelds enige vol komen atheïstische staat te zijn. Om met Hoxha zelf te spreken: „Het geloof is een in strument van de burgerlijke reactie, bedoeld om te bedrie gen, te verdoven en de massa's uit te buiten". De doodsklok voor het geloof sloeg definitief in 1967 toen de Raad van het Volk akkoord ging met een besluit dat vrije godsdienstoefening verbood. Er werden plaatselijke recht banken opgericht die de ker ken veroordeelden als „spin- newebben". Geestelijken wer den "gehoond en uitgejouwd als „parasieten, uitbuiters en be driegers". Om de godsdienstige plechtigheden en kerkelijke feestdagen te vervangen wer den nieuwe festiviteiten geïn troduceerd. Alle kerken en kapellen werden gesloten, af gebroken of ifi gebruik geno men als bioscoop of dranklo kaal. Bijgeloof Volgens Radio Tirana waren sommige mensen zo dom in hun „bijgeloof" te volharden. Met hen werd op gepaste wijze afgerekend: ze werden naar werkkampen gestuurd voor „heropvoeding" of simpelweg vermoord. Vandaag de dag zie je langs de weg van Elbasan naar Korcha nog steeds werk kampen waar de „bijgelovi- Albanië Is klein en geï soleerd. Het straatbeeld in de hoofdstad Tirana wordt niet gedomi neerd door druk autover keer. Niet zo vreemd, want het land heeft een wagen park van 150 (particuliere) auto's; de voertuigen van de over heid, het le ger en de po litie niet mee- gerekend. gen" hun levensdagen door brengen met het uithouwen van rotsen. Het Albanese volk is gewend aan overheersers. Het heeft achtereenvolgens onder het juk van de Romeinen, Turken, Italianen en Duitsers geleefd. Tijdens de vijfhonderd jaar durende overheersing van de Turken die het land in de veertiende eeuw bij hun rijk inlijfden, is de meerderheid van de Albanezen met geweld tot het islamitische geloof be keerd. Toen de Turken begin deze eeuw verdokken was Al banië een achterlijk land waar het merendeel van de bevol king niet kon lezen en schrij ven en waar vrouwen als ge volg van de patriarchale struc tuur stevig onder de knoet za ten. De partij liet het voorkomen alsof godsdienst een hinder paal was voor modernisering.. Godsdienst werd gepresen teerd als de oorzaak van 's lands achterlijkheid, waarbij niet werd nagelaten erop te wijzen dat vele christelijke en islamitische priesters met de vijand hadden geheuld. Vooral de katholieke kerk werd zwaar onderdrukt, gro tendeels als gevolg van haar banden met het Vaticaan en het „imperialistische en agres sieve Westen". De wrede zui veringen zorgden niet alleen voor een slachting onder de katholieke, maar ook onder de orthodoxe en islamitische geestelijken. De priesters die weigerden hun geloof af te zweren werden ontmaskerd als „vijanden van het volk". Succesvol Het valt moeilijk vast te stel len hoe succesvol de zuiverin gen zijn geweest want de Al banezen laten niet veel los en zijn op hun hoede. Immers ie dere Albanees die in gesprek wordt gezien met een buiten lander, loopt het risico gerap porteerd en ondervraagd te worden. Tijdens mijn bezoek aan Albanië heb ik informeel enkele mensen gesproken die hun geloof nog steeds in het geheim belijden. Maar kinde ren die ik vroeg naar God ke ken me onbegrijpend en vol verbazing aan: „Enkele meis jes die Engels studeerden, zei den: „Als we iemand zouden De Albanese leider Hoxha op een archieffoto uit 1976. kennen die nog in God gelooft, dan zouden we hem uitla chen". „Is het werkelijk waar", zeiden ze, „dat er in Europa nog steeds mensen zijn die in God geloven?" Naar men zegt hebben sommi ge mensen geheime kamertjes die boordevol zitten met iko- nen. Maar daar zelfs het slaan van een kruis vijf maanden dwangarbeid kan opleveren, zijn openlijke uiting van het geloof zeldzaam. Desalniettemin blijven er hardnekkige berichten circu leren dat leken pasgeboren baby's dopen en dat in het ge heim bisschoppen en priesters worden gewijd. Vast staat dat zij die worden betrapt een hoge prijs moeten betalen. In 1972 werd Stefan Kurti opge pakt omdat hij een baby had gedoopt. Hij werd doodgescho ten, zogenaamd -omdat hij een Britse spion was. Wat korter geleden werd een al wat oude re bisschop op heterdaad be trapt toen hij de mis opdroeg in zijn barakken. Naar men zegt werd hij zo geslagen en mishandeld dat hij de volgen de/dag overleed. Geschat wordt dat in totaal bijna veertig duizend mensen in werkkampen zitten, velen vanwege hun godsdienstige overtuigingen. Hoewel de om standigheden in de kampen uiterst moeilijk zijn, hebben vele oudere geestelijken von nissen van vijftien a zestien jaar overleefd. Zij zullen bin nenkort vrijkomen. Veerkracht islam De islam is in vele opzichten veerkrachtiger gebleken dan het katholicisme. Van de isla mitische traditie, die minder afhankelijk is van een kerke lijke hiërarchie, zijn in het le ven van de gewone Albanezen vele sporen van de islam ach tergebleven, met name op het platteland. Ik heb mensen ge zien die geknield op matjes za ten te bidden met hun gezicht naar het Oosten of op straat liepen met in hun handen een islamitisch gebedssnoer. Ook ziet men hier en daar nog vrouwen in de islamitische sluiers. Toen de communistische partij aan de macht kwam, was het land voor zeventig procent is lamitisch als gevolg van de Turkse pverheersing. Elemen ten van een stride islamitische moraal werden door de partij overgenomen. Zowel mannen als vrouwen moeten als maagd het huwelijk ingaan en echt scheiding is streng verboden. Enver Hoxha wiens naam iro nisch genoeg islamitische priester betekent, werd opge voed als een soennietische moslim, hoewel dit niet werd vermeld door de gids die ons rondleidde. Godsdienstige literatuur wordt het land binnengesmokkeld vanuit Joegoslavië (Kosovo), waar meer dan een miljoen Albanezen wonen die streven naar aansluiting bij Albanië. Maar zolang Hoxha aan de macht is, blijven de officiële deuren van Albanië herme tisch gesloten en zal God bij de grens moeten wachten. GILL BROWN/THE GUAR DIAN Thatcher: LONDEN De Britse pre mier, mevrouw Margaret Thatcher, heeft gisteren een eis van de oppositie verworpen van nader onderzoek naar de Britse geheime dienst, die wordt geconfronteerd met nieuwe onthullingen over Sovjet-Russische infiltratie tij dens de tweede wereldoorlog. De premier zei in het Lager huis dat zij in de persberichten niets had gelezen wat een nieuw onderzoek zou recht vaardigen naar „gebeurtenis sen in het verleden die al zeer grondig zijn nagegaan". Niemand van degenen die in de recente beweringen wordt genoemd of aangeduid is nog in openbare dienst, de meesten zijn al lange tijd gepensioneerd of overleden, aldus de pre mier. Regering VS hanteert opnieuw sociale snoeimes WASHINGTON De Ameri- kaanse regering is van plan nog verder te bezuinigen op de sociale programma's. Dit heeft de Amerikaanse minister van financiën, Donald Regan, ver klaard in een televisie-inter view. Het Amerikaanse Con gres is in de zomer al akkoord gegaan met bezuinigingen op sociale programma's tot een bedrag van ruim drie miljard dollar. Het is zeer de vraag of het Congres met de nieuwe plannen, tot negen miljard dollar bezuinigen, zal instem men. De voorzitter van de be grotingscommissie van het Huis van Afgevaardigden, Ja mes Jones, verklaarde te ver wachten dat het Congres er weinig voor zal voelen verder te snoeien op sociale program ma's als niet ook het mes wordt gezet in de defensiebe groting. De indruk wordt steeds sterker dat de minder bedeelden een onevenredig groot deel van de offers moe ten brengen, zo zei hij. Minis ter Regan had echter niet zo'n hard hoofd in de haalbaarheid van de plannen. Hij verklaar de dat president ReaganS ver mogen om zijn voorstellen door het Congres te krijgen wel eens eerder is onderschat. De plannen van de regering komen voort uit onvoorziene begrotingsproblemen. Reagan verklaarde bij zijn ambtaan vaarding te zullen zorgen voor een sluitende begroting in 1984. Zijn eigen economische adviseurs zijn inmiddels echter al tot de conclusie gekomen dat het tekort in dat jaar zon der verdere ingrijpende bezui nigingen zou kunnen oplopen tot bijna 150 miljard dollar. Behalve enige hg over een nieu- ecampagne voor lergoed die door in als „pikant" beschouwd maar ministes tegen in eer zijn gekomen tj er grof seksisme s er eigenlijk wei de hand in We- t leven kabbelt er jk en traag voort. Dnrust zoals in de andere Europese (den is hier vrij- lekend. Een keer ais gekraakt, maar i gauw afgelopen, ite staking die vi- jitter Blecha van trende sociaal-de- iche partij SPO n herinneren, is de telefonistes van laaide taxicentrale hregelmatig moes- ken. Maar verder ;r rust, mede door jek en beproefd Iemodel tussen ers, werknemers at (die zelf een grootste werkge- jveral elders in Euro- ji met de handen in zitten over de steeds 2»de problemen op de prkt, noteert Oosten- I trots een werkloos- van minder dan 2 In het jargon van eco- fctekent dit „volledige Eenheid". Het aantal patsen is er, dankzij j investeringen nog h°og geweest en de inflatie blijft binnen de per ken. Tenslotte kan deze inter ne stabiliteit zich nog koeste ren in het zonnetje van de in ternationale waardering aan gezien het neutrale Oostenrijk zich heeft ontwikkeld als een belangrijke brug tussen Oost en West en tussen Noord en Zuid. Keizer Bruno Na de beschrijving van derge lijke paradijselijke omstandig heden komt men er niet lan ger omheen een naam te noe men. Wie aan Oostenrijk denkt, denkt aan Bruno Kreisky. Ondanks zijn kleine postuur is de Oostenrijkse bondskanselier immers een van de laatste „grand old men" in de Europese politiek; een persoonlijkheid zoals die er vroeger meer waren maar die vrijwel allemaal door tech nocratische managers zijn af gelost. „Keizer Bruno" of „De Zonne koning" zoals hij met Weens- -monarchistische nostalgie wel wordt genoemd, is onmisken baar de drijvende kracht in zijn land en de spil waarom al les draait. Zelfs wie niet aan persoonsverheerlijking wil doen, kan zich onmogelijk aan zijn dominerende aanwezig heid onttrekken. In omgekeer de zin werd dit duidelijk bij het bezoek van een aantal bui tenlandse correspondenten aan Wenen. Het aartgekondigde en met spanning tegemoet gezie ne gesprek met de 70-jarige bondskanselier moest op korte termijn worden afgezegd om dat Kreisky onverwacht voor enkele dagen in het zieken huis werd opgenomen wegens een verwaarloosde bronchitis. Bij alle resterende gesprekken met vooraanstaande politici stonden zijn afwezigheid en De Oostenrijkse bonds kanselier Bruno Kreisfty, bemiddelaar tussen Pales- tijnen en Israëli's. zijn gezondheidstoestand zo, centraal, dat het leek alsof hij lijfelijk aanwezig was. Opvolging Nu Kreisky meer dan elf jaar de scepter in Wenen heeft ge zwaaid en zijn land welvaart en aanzien heeft gegeven, is zijn figuur nauwelijks meer weg te denken. En net zoals in Bonn onmiddellijk de specula- tie-carroussel op gang kwam over de vraag van de opvol ging toen Helmut Schmidt on verwacht een pacemaker kreeg ingeplant, zo heeft elke schommeling in de gezond heidstoestand van de bejaarde Oostenrijkse bondskanselier in Wenen de vraag naar Oosten- rijk-na-Kreisky tot gevolg. Een duidelijk antwoord daarop is overigens vooralsnog uitge bleven. Slechts over een ding zijn vriend en vijand het eens, namelijk dat zich mijlenver geen kandidaat aandient die ook maar in de schaduw van „Der Bruno" staan kan. Tot vorig jaar lag de zaak enigszins anders. Toen werd de jonge, begaafde en ambitieuze minis ter van financiën, tevens vice- -kanselier Hannes Androsch algemeen als Kreisky's „kroonprins" beschouwd. Maar deze raakte verstrikt in een schandaal over een finan ciële verstrengeling van eigen en-politieke belangen wat lan ge tijd het gesprek van de dag in Oostenrijk was. Uiteindelijk trad Androsch na een heftig conflict met zijn baas af om zijn ministerszetel in te ruilen voor de lucratieve functie van directeur van de Osterreichi- sche Creditanstalt. Exit kroon prins. Bij afwezigheid van een nieu we zou het wel eens kunnen gebeuren dat Oostenrijk zoals een journalist ironisch schreef van een „monar chie" (Kreisky) in een „repu bliek" verandert met aan het hoofd een triumviraat, een driemanschap. Dit zou dan be staan uit de eerdergenoemde partijfunctionaris Karl Blecha, de voorzitter van de parle- mentsfractie (merkwaardiger wijze „Clubobmann", d.w.z. chef van de club genoemd) Heinz Fischer en de plaatsver vangende regeringsleider Fred Sinowatz. Op dit moment heeft geen van deze drie, on geveer evenoude vijftigers, het postuur en de invloed om als onbetwiste opvolger van Kreisky te gelden. Wie journa listen en partijleden naar de kansen van deze drie gegadi^ den vraagt, krijgt voortdurend een ander antwoord te horen. Wel unaniem is men van me ning dat de oppositie, de Oos tenrijkse Volkspartij (OVP) il lusies koestert als zij denkt na Kreisky aan de macht te kun nen komen. Daarvoor zijn de sociaal-democraten ook zonder hun geliefde bondskanselier te sterk. Scheurtjes Dat dezen desondanks zoveel druk op Kreisky uitoefenen om zich ondanks zijn hoge leeftijd in 1983 nogmaals als kandidaat beschikbaar te stel len, heeft ook te maken met het feit dat aan de heldere Al- penhemel donkere wolken ko men aandrijven. De economi sche situatie mag ogenschijn lijk zeer gezond zijn, bij nadere beschouwing blijken zich scheurtjes in de voorspoed voor te doen. Het grote aantal faillissementen van de laatste tijd maakt duidelijk dat er voor het eerst ook van zwaar wegende structurele tekortko mingen in de economie sprake is. Tot nu toe zijn dergelijke gebreken bestreden met Key nesiaanse impulsen wat welis waar een positieve uitwerking had, maar tegelijkertijd de staatsschulden steeds verder in de hoogte dreef. Deze zijn nu op een punt aangeland dat het opnemen van nieuwe kredie ten tot een uiterst onverant woordelijke aangelegenheid maakt. Maar aangezien het ook in Oostenrijk uit de lengte of uit de breedte moet komen, is het niet uitgesloten dat in de nabije toekomst zich grote pro blemen zullen voordoen. Het zijn echter niet alleen de te verwachte economische moeilijkheden en zijn gezonds- heidstoestand die Kreisky doen aarzelen of hij een nieu we periode als bondskanselier zal aangaan. Ongetwijfeld moet hij ook diep teleurgesteld zijn over de reacties die zijn pogingen om de kwestie Mid den-Oosten tot een oplossing te brengen, indirect ten gevol ge hebben gehad. Als eerste Westeuropees land erkende Oostenrijk de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO en gaf deze toestemming een per manente vertegenwoordiging in Wenen te openen. In juli 1979 ontmoette Kreisky PLO- -leider Arafat bij welke gele genheid Willy Brandt als voorzitter van de socialistische •internationale aanwezig was. Maar tegelijkertijd was Oos tenrijk ook het land dat een zeer bemiddelende rol speelde en speelt bij de emigratie van Russische joden naar Israël. Van beide kanten krijgt Kreisky zelf van joodse ori gine veel kritiek te horen. Israël verwijt het Alpenland een veel te lankmoedige hou ding tegenover de Arabieren en stelde Wenen indirect aan sprakelijk voor de aanslag op de synagoge waarbij in augus tus twee mensen gedood en verschillende andere gewond werden. Enkele Arabische gu errillagroeperingen maken daarentegen misbruik van Kreisky's „Realpolitik" door van Wenen een centrum en verdeelpunt van terroristische activiteiten te maken, zoals bleek toen een PLO-diplomaat betrapt werd bij een omvang rijke wapensmokkel. In dit verband is Kreisky's boze reactie begrijpelijk toen Arafat de moordaanslag op de Egypti sche president Sadat nadruk kelijk begroette. Voor Kreisky was dit een welkome aanlei ding om zijn relaties met de PLO „opnieuw te overden ken." Hierbij heeft zeker een rol gespeeld dat de „zonneko ning" merkte dat zijn „onder danen" er niet van gediend zijn dat Wenen ongewild wordt gepromoveerd tot een plaats waar de problemen van het Midden-Oosten worden uitgevochten. AMI VAN VREE ADVERTENTIE Dc Mikro Gids is klein-maar-kompleet cn handig, 't Goedkoopste gidsje van 't land. Nu helemaal. Dan kies je toch voor de KRO met een abonnement op Mikro Gids? Ook goed als kado! Meteen doen! v* De moetic waard. DasdeHRO! fffifkj Ik geef mij op als begunstiger van de KRO en JLrKJI lf ontvang voortaan elke weck Mikro Gids. Voor alle nummers tot 1 januari 1983 betaal ik de speciale prijs van f37,50. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Handtekening: Bon in gesloten envelop sturen aan: Mikro Gids, Antwoordnummer 70,1000 RA Amsterdam. Een postzegel is niet nodig.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15