plage-oorlog bedreigt portbestaan Britse kranten Y oedselsituatie in de wereld blijft slecht ilestijnen ingehouden Él protest 3 Westoever Solidariteit klaar voor gesprek met regering Uiteenvallen België geen theorie meer inland lese MIG-21 geschoten an je kan eigen jrnwapen iken Nicaragua bang voor militair ingrijpen van VS LEIDSE COURANT/ DINSDAG 10 NOVEMBER 1981 PAGINA 13 ^SBURG Vliegtuigen van de Zuid- j luchtmacht hebben afgelopen vrijdag ese MIG-21 neergeschoten. Het incident voor tijdens een luchtgevecht bij de Na- pgolese grens. Dit heeft een Zuidafri- jfensiewoordvoerder gis teren meege- voerder ontkende dat het incident diep 1 t Angolese luchtruim had plaatsgevon- °,u ii dat Angolese straaljagers de Zuid afri- kun 'egtu'6en aangevallen, terwijl deze rerdedigingspatrouille" uitvoerden. Uit ^intact tussen de Angolese vliegtuigen en ilaatsv was 6e^e^en' dat de Angolezen van 25 p3 50q de Zuidafrikaanse toestellen op hun inderen, aldus de woordvoerder. Verloving Luxemburg LUXEMBURG Prinses Marie-Astrid van Luxemburg (27), enige jaren geleden nog genoemd als kan- didaa t-ech tgenote van de Britse prins Char- les, heeft zich verloofd met de bankier Karei- Christiaan van Habs- burg-Lotharingen (27), een zoon van aartsher tog Karel-Lodewijk van Oostenrijk. Het huwelijk zal op 6 fe bruari in Luxemburg worden gesloten. Moordenaars Sadat voor tribunaal KAIRO De leden van het com mando, dat op zes oktober president Sadat vermoordde, zullen volgende week woensdag voor een militair tri bunaal moeten verschijnen. Dit heeft de Egyptische minister van defensie, generaal Ghazala, gisteren meege deeld. Generaal Ghazala liet via het semi- officiele dagblad ai-Ahram tevens weten, dat dat het leger geen be zwaar heeft tegen een openbare rechtzitting, indien de politieke lei ders hiertoe zouden besluiten. Vol gens onbevestigde berichten zouden niet vier maar twaalf fundamentalis ten betrokken zijn geweest bij de moordaanslag op Sadat. Franse ministers minder rijk dan voorgangers PARIJS De ministers van de nieuwe Franse regering zijn veel minder rijk dan de ploeg van ex-president Giscard. Tot deze conclusie is de Franse pers gekomen na een grondig onderzoek van de vermo gens van de bewindslieden. Toch zal een aantal van hen wel te maken krijgen met de nieuw in te voeren belasting, die over vermogens van boven de 1,2 miljoen gul den Zal worden geheven. Met name de ministers Deferre (Binnenlandse Zaken), Cheysson (Buitenlandse Zaken) en Pierre (Industrie), zijn in het bezit van apparte menten, buitenhuizen en stukken grond ter waarde van miljoenen guldens. Het to tale bezit van de ministers van Giscard was echter vele malen groter. JEUGD DDR WIL VERVANGENDE DIENSTPLICHT OOST-BERLIJN Zon 700 Oost- duitse jongeren hebben de protestant se kerken in de DDR gevraagd zich sterk te maken voor de invoering van een „dienstplicht voor de sociale vre de", waarmee vervangende dienst plicht wordt bedoeld. Begrippen als dienstweigeren en vervangende dienstplicht zijn in de DDR nog steeds taboe en het idee van vervangde dienstplicht is tot op heden door de autoriteiten consequent van de hand gewezen. De protestantse kerk in de DDR gaat bekijken hoe aan de ver zoeken van de jongeren kan worden voldaan. Shell- op 1' lijnde Het ïen ol correspondent Ro- varj Simons) nüjo^I Sir Richard president van de 'Seniging van dag- ,ljl jfvers, heeft de •t als'an vier grafische den oen gewaarschuwd 'n rampzalige crisis ^Mritse k ranten we ioor Jêens Marsh wor- 6 mjiaalde dagbladen 1 gewisse onder- jdreigd. Een ver der zou meteen een ran duizenden ar- ^nefetsen betekenen. lijke Marsh werd tot het en rri geven van die waarschuwing geïnspireerd door een weige ring van de bonden om voor hun leden in de eerste helft van 1982 met een loonstop ak koord te gaan. Volgens de dag bladuitgevers is dat laatste ab soluut noodzakelijk noodzake lijk. De bonden nemen dit niet. Ze dreigen met actie na Nieuwjaar. Als ze in januari de daad bij het woord voegen, zou dat praktisch alle nationale Britse kranten in ernstige moeilijkheden brengen. Vijf populaire dagbladen, die gedrukt worden in Londen en Manchester, en vier populaire zondagskranten zijn momen teel gewikkeld in de duurste en onzinnigste oplage-oorlog uit de geschiedenis van het dagblad wezen. Hij wordt ge voerd door middel van bingo- kansspelen, die tot doel heb ben bliksemsnel veel lezers bij te winnen. De bingo-oorlog, die hiervan het gevolg is, kost de dag- en zondagsbladen minstens tien en misschien zelfs vijftien mil joen pond. Voor de geldprij zen, plus een flink bedrag voor het drukken en verspreiden v-an de noodzakelijke kaarten en, last but not least, het ad verteren van hun wedstrijden. Het dagblad „Daily Star" van de uitgeverij Express Newspa pers is er afgelopen zomer mee begonnen. Het dagblad heeft sindsdien zijn oplage sterk zien groeien. Er zijn geldprijzen aan verbonden voor een totale waarde van 1,2 miljoen pond. Sindsdien doen alle ppulaire bladen aan het spel mee. Al leen de kwaliteitskranten, zoals The Times, Sunday Ti mes, Observer en The Guar dian doen er niet aan mee. Volgens de uitgever van de Daily Mirror kost het bingo kansspel zijn krant twee tot 2,5 miljoen pond, maar hij wijst erop dat die hog^ uitgave een enorm nieuw afzetgebied ge schapen heeft. Honderddui zend extra verkochte exem plaren van de Daily Mirror brengen momenteel een jaar lijkse extra winst van 1,5 mil joen pond op. Hoewel de winsmarge dus bij zonder aantrekkelijk is, vra gen de dagbladuitgevers van Fleet Street zich toch af, hoe lang een bingo-gok zal kunnen duren. Zullen de oplagen weer dramatisch naar beneden gaan zodra de wedstrijden stopgezet worden? Een socialistisch ka merlid heeft bij de regeripg- Thatcher aangedrongen om de bingo-oorlog in Fleet Street of ficieel na te gaan en desnoods wettelijke maatregelen te ne men om te verhinderen dat het inderdaad een strijd op le ven en dood wordt. Pessimis ten beschouwen de huidige op lage-oorlog dan ook als de do dendans van Fleet Street, een krankzinnige laatste stuiptrek king, waardpor de reusachtige oplagen van vroeger alleen tij delijk teruggebracht worden. Fleet Street kan haar vergane glorie niet meer herwinnen. In de hoofstedelijke dagbladbe drijven werken dan nog steeds vier tot vijfmaal meer mensen dan op een gewone provinciale krant. De exploitatiekosten blijven angstwekkend hoog. Elke poging tot modernisering wordt hardnekkig gesaboteerd door de vakverenigingen, die geregeld een spaak in het wiel steken. Als de tijden niet gauw gevoelig beter worden, zal Groot Brittannië in 1982 al licht weer enkele van zijn in ternationaal bekende kranten verliezen. >t aal )over, ormi Ecor F.W. rnaa van voorpagina) ter Uv Israëlische militairen hebben gisteren op der Isra^l bezette westelijke Jordaanoever een sch^nta* arrestaties verricht onder Palestijnse stu- in<Tegelijkertijd kreeg een Palestijns dagblad een het ningsverbod opgelegd van tien dagen, iema ïstelijke Jordaanoever wordt nu al acht dagen achter- GOfoonstreerd tegen de Israëlische bezetting. De demon- pgonnen vorige week bij de opening van het nieuwe rhe jaar. Het Israëlische militaire bestuur sloot daarom it-Universiteit, de grootste universiteit in de bezette ge len van de gearresteerden, de rector van de Bir Zeit- ëit, zei dat hij verschillende uren was vastgehouden, hem opgedragen zich vandaag weer op het Israëlische 'hoofdkwartier te melden voor ondervraging over de I zijn college. Andere leden van de faculteit zijn onder geplaats, aldus de rector. Via de Israëlische televisie #ren bekend gemaakt, dat zeven wetenschappelijk me- II een een aantal studentenleiders waren aangehouden .■ter arrestaties kunnen worden verwacht. mieester van de op op de westelijke Jordaanoever lig- id Nabloes, Bassam Shakaa, heeft gisteren voor het fhtshof in Jeruzalem geprotesteerd tegen de „schen- zijn rechten als mens en burgemeester". Hij besehul- Israëlische minister van defensie, Sharon, van de I waaraan hij en zijn familie dag en nacht blootstaan", •huis patrouilleren voortdurend grenswachten, die hem raat volgen. Shakaa werd begin juni vorig ernstig ge- een aanslag, die door joodse extremisten werd ge- I iierbij verloor hij beide benen. - iSUM Spanje heeft op het ogenblik de techni- industriële mogelijkheden zelf atoombommen te <-HDit zei de Spaanse minister van defensie, Albert Igisteravond in de televisierubriek Achter het ,.,^JDe minister voegde eraan toe dat het besluit kern- nte gaan maken op dit moment nog niet door Spanje is. liart zei dat Spanje een van de landen is die het ver in de verspreiding van kernwapens niet hebben onder- Zolang wij dit verdrag niet hebben ondertekend zijn atoomwapens te produceren", aldus de bewindsman. In [jjnauitzending verklaarde het socialistische parlementslid Jsr" "unez Encabo, dat in de buurt van de Spaanse plaats groot centrum wordt gebouwd waar men in de toe- lutonium voor kernwapens zal produceren. Volgens de IC zfen betreft ^et een onderzoekscentrum voor medische "feuwdoeleinden. „Er komen in Soria twee snelle kweek- )aSUn, een opwerkingsfabriek en een laboratorium om het hl verder te verwerken", zei Nunez Encabo. Hij gelooft Sleden dat het centrum voor vreedzame doeleinden is. „Het ofn van defensie heeft tegenover mij toegegeven dat het in Soria voor militaire doeleinden gebruikt zal wor- 8us het parlementslid. lel ^laanse generaal gedeserteerd R Een brigade-generaal van het Afghaanse leger is wintig manschappen gedeserteerd en naar Pakistan ge- aar verklaarde hij gevlucht te zijn vanwege de Russi- ezigheid in zijn land en de misdaden van het huidige an president Karmal. De vluchtelingen brachten een veelheid wapens mee de grens over. De generaal en schappen hebben steun toegezegd aan het Afghaanse inds de Russische inval in Afghanistan hebben tiendui- studenten de wijk genomen naar Pakistan. Europa's mooisten In de Londense Royal Albert Hall zal donderdag avond worden uitgemaakt wie van de tientallen deelneemsters het komende jaar de titel Miss World mag dra gen. Tot de ge gadigden beho ren ook de mooiste missen uit (van links naar rechts) Frankrijk, Ne derland (Saskia Lemmens), West-Duitsland, Spanje en Italië. MANAGUA De rege ring van Nicaragua heeft het leger in staat van pa raatheid gebracht uit vrees voor eventuele mili taire acties door de Vere nigde Staten. De maatre gel werd genomen nadat Amerika's minister van buitenlandse zaken, Haig, voor een senaatscommissie de mogelijkheid van een Amerikaans optreden te gen Cuba en Nicaragua niet wilde uitsluiten. Vol gens sommige kranten in de VS zou Haig hebben gevraagd naar scenario's voor militaire operaties. Het zijn vooral de wapenleve ranties uit Cuba en Nicaragua aan het verzet in El Salvador, waarover Washington zich erg boos maakt. Gisteren nog maakte het militaire bewind in El Salvador bekend dat vliegtuigen, waarvan de natio naliteit niet werd bekendge maakt, wapens hebben ge dropt boven door het verzet beheerste provincies. Uit de verklaring bleek echter duide lijk, dat het volgens de Salva doraanse leiders om vliegtui gen uit Nicaragua ging. De uitlatingen van Haig over de mogelijkheid van acties te gen Nicaragua en vooral Cuba (mogelijk een hernieuwde to tale blokkkade) hebben een scherp protest van de Sovjet- Unie ontlokt. De VS moeten met hun handen van Cuba af blijven, aldus was het com mentaar van Moskou. ROME De premier van India, Indira Gandhi, heeft gisteren op de jaar vergadering van de wereldvoedselorganisatie van de Verenigde Naties, de FAO, in Rome opge roepen tot het produceren van meer boter en minder kanonnen. „Voor de prijs van een in tercontinentale kernraket kunnen tweehonderd mil joen bomen worden ge plant of een miljoen hec tare bouwland worden bevloeid", aldus Indira Gandhi wiens land overi gens een atoommacht in wording is. De bewindsvrouwe stelde haar land ten voorbeeld aan andere landen, die de strijd willen aanpakken tegen het blijvende voed seltekort. Op de vergadering meldde di recteur van de voedselorgani- satie, de Libanees Edouard Sa- ouma, dat de voedselvoorzie ning in de wereld slecht blijft, hoewel er enige vooruitgang te constateren valt. Afrika blijft het grootste probleempunt. Op de conferentie zullen de deel nemende landen vaststellen hoe groot hun bijdrage voor het komende jaar zal worden. De Nederlandse bijdrage blijft dit jaar op het peil van het vo rig jaar. Dit is een rechtstreeks gevolg van de slechte econo mische situatie in Nederland, waardoor zelfs de ontwikke lingssamenwerking (vroeger bij bezuinigingen altijd ont zien) passen op de plaats moet maken, aldus minister De Ko ning die ook aanwezig is op de vergadering. Nederland geeft nu 18 miljoen aan contributie, 20 miljoen aan de zogenaamde speciale ont wikkelingsprogramma's en 15 miljoen aan deskundigenhulp. Hiermee komt Nederland nog altijd procentueel op de eerste plaats onder de nu 152 leden van deze internationale orga nisatie. De begroting van de FAO be hoort volgens de secretaris generaal Sauma met ongeveer 40 procent te worden uitge breid. Nederland is daar op te gen, zoals alle andere rijke landen. Volgens de minister kan in deze tijd van economi sche terugslag een apparaat als de*FAO het niet kan maken pet te doen alsof er niets aan de hand is. De nieuwe FAO- begroting zal overigens onge twijfeld worden aangenomen, omdat de rijke landen in de minderheid zijn. WARSCHAU De natio nale leiders van de* Poolse onafhankelijke vakbond Solidariteit hebben gister avond een agenda opge steld die 's lands meest dringende problemen be helst. Deze agenda moet als basis dienen voor de besprekingen van aan staande vrijdag met verte genwoordigers van de re gering. De leiders van Solidariteit, de kerk en de regering hadden vorige week geconcludeerd tij dens een informele top dat een dergelijke dialoog absoluut noodzakelijk was. Zowel van vakbondszijde als van de kant van de regering heeft men nu grote verwachtingen van de aanstaande besprekingen. Inmiddels is er gisteren een eind gekomen aan een van de grootste wilde stakingen in de provincie Zielona Gora, waar 150.000 arbeiders al achttien dagen lang in staking waren. De staking was uitgeroepen uit protest tegen het ontslag van een kaderlid van Solidariteit. Nu de Belgische vwkiezingen voorbij zijn. krij gen de duizen den verkiezings plakkaten waar Brussel mee was verrijkt, de volle laag. Over de plakkaten ko men weer recla meteksten zoals hier voor de ver maarde Brussel se bonbons. 231 s* (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Opsplitsing van België in twee onafhan kelijke (deel-)staten Vlaanderen en Wallonië lijkt na de parlementsverkiezingen van afgelopen zondag dich terbij dan ooit. Niet omdat de kiezers zich in beide landsdelen zo eensluidend voor de scheiding zouden hebben uitgesproken, maar omdat kenmerk van het noodlot ook de burgers die vast blijven houden aan de eenheidsstaat, met hun stem de ontbinding hebben bevorderd. Een analyse van de stembusuitslag leert immers dat de politieke aardverschuiving die heeft plaatsgehad, zich uitstrekt naar twee onvergelijkbare zwaartepunten, waartussen in theorie geen verbinding mogelijk is. Politiek-economisch gesproken maakt België een ruk naar rechts, hetgeen de samenleving naar het conflictmodel stuwt. De massale vlucht uit het almachtige christen-democratische cen trum heeft de drie grote politieke „families" van vergelijkbare zwaarte gemaakt. In Vlaanderen en Wallonië tezamen zijn de katholieke CVP en PSC van Tindemans en Vanden Boeynapts 21 zetels kwijtgeraakt en op een totaal van 61 teruggevallen. De liberalen komen, nationaal gezien, van 36 op 51 kamerzetels en de stabiele socialisten lopen met het been heen, want zijn nu in eens met hun 62 afgevaardigden de grootste „strekking"'. In de Belgische kamer van 212 afgevaardigden zijn nu op papier diverse coalities te vormen. Zowel centrum-rechts als centrum- -links als rechts-links (liberaal- socialistisch, met een oppositie- kuur voor de CVP) hebben een meerderheid. Maar in de prak tijk zal een kabinet van christen-democraten en liberalen in het economisch zwaar geteisterde Wallonië, waar de socialisten van Spitaels met 36 procent van de stemmen verreweg de grootste macht vormen, stuiten op een vakbondsfront dat intussen ook rijp is voor Waalse autonomie. Een hernieuwde samenwerking van het confessionele midden met de socialisten lijkt uitgesloten omdat Tindemans het CVP-debacle toeschrijft aan zijn jarenlange toegevingen aan links. En een regering van socialisten en liberalen naar West- duits model is met de gepolariseerde Belgische maatschappijvi sies vrijwel ondenkbaar. Formules als een zaken- of een drie- stromenkabinet dringen zich in crisistijd altijd op, maar zouden zo al geprobeerd het toppunt van instabiliteit vormen. Onthutsend Hoewel de Belgen politiek dus duidelijker hebben gekozen dan ooit, hebben ze eveneens het centraal gezagsvacuüm vergroot. Dat zal zware gevolgen hebben vanwege die andere tendens in het stembusresultaat: de versterking van de Vlaamse en Waalse autonomie. Zijn immers de winnende liberalen van huis Uit „unitaristen", de zegevierende Vlaamse Volks Unie (van 14 naar 20 zetels) denkt eveneens liberaal maar eist onverbiddelijk een onafhankelijke Vlaamse staat. Dat terwijl in Wallonië de Spi- taels-socialisten het economisch zelfbeschikkingsrecht al even vurig belijden. Men ziet nu eenmaal in noord en in zuid het an derstalige landsgedeelte als boycotter bij uitstek van het eigen welvaartsherstel. Geen wonder dat gisteren tussen de politieke leiders de toch onthutsende discussie losbrak of er nog wel een nationale rege ring moet worden geformeerd. Sinds de verkiezingen van zon dag zijn de Waalse en de Vlaamse deelregering van elk negen ministers immers grondwettelijk zelfstandig geworden en al leen verantwoordelijk tegenover ieders deelparlement. De deel- regeringen hebben nog wel weinig wettelijke bevoegdheden (streekeconomie, woningbouw, ruimtelijke ordening, milieu), maar bij afwezigheid van beslissingen op nationaal niveau zal de nood de grondwet kunnen breken. Het behoeft geen betoog welk een gevaarlijke chaos te vrezen valt indien op ongecontroleerde wijze autonome macht toevalt aan de nieuwe Vlaamse en Waalse bestuursinstellingen. De ont binding kan dan zeer snel, maar niet zonder hevige schokken en botsingen verlopen. Het belastingstelsel, de monetaire eenheid, de.ordehandhaving, de positie van het koningshuis en van het leger staan dan plotseling op het spel. Wie als niet-Belg denkt dat het zo'n vaart niet zal lopen, moet zich toch realiseren dat onze zuiderburen zelf inmiddels volko men vertrouwd zijn met deze gedachten. De voortdurende rege ringswisselingen van de voorbije jaren, het stuklopen van elke overwogen beleidsombuiging op de Vlaams-Waalse belangen strijd en het uitzicht dat sinds de jongste verkiezingen helemaal geen houdbare nationale regeerploeg meer in elkaar te timme ren valt, geeft de voorstanders van afscheiding akelig veel steun van de feiten. Diezelfde voorstanders wijzen erop dat ook andere zeer kleine staatkundige eenheden hun levensvatbaarheid hebben bewezen: Ierland heeft minder inwoners dan Vlaanderen en Luxemburg zelfs maar een fractie daarvan. Een en ander neemt niet weg dat het toch weer van de CVP zal afhangen wat er in de eerstvolgende weken gaat gebeuren. De partij van Tindemans is ondanks haar verlies de grootste van het land gebleven. Natuurlijk zal koning Boudewijn als belicha ming van de eenheidsstaat en bewaker van de grondwet de vor ming van een nationale regering gelasten, maar de formule en daarmee de levenskans van de coalitie zal het resultaat zijn van het zelfonderzoek waaraan de gehavende CVP gisteren meteen is begonnen. Kan de standenpartij (die werkgevers, mid denstanders en werknemers) standhouden zonder standpunten te kiezen? Zal voorzitter Tindemans op termijn het veld moeten ruimen? Zal hij de partij naar samenwerking met de liberalen kunnen voeren, zonder de arbeidersvleugel te verliezen? In het christelijk vakverbond (ACV), dat formele bindingen heeft met de CVP, gaan steeds meer stemmen op voor de vorming van een eigen katholieke arbeiderspartij. Dat zou het definitieve einde zijn van het harmoniemodel waarop de CVP - en daarmee heel België - tot ✓oor kort drijvende is gebleven.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13