Verruiming assortiment noodzaak voor sierteelt, maar niet zonder gevaar Ook negatieve effecten hogere landbouwprijzen Slechte schoorstenen vaak oorzaak brand n ong, losjes en niet traditioneel Creaties met kralen MAANDAG 9 NOVEMBER 1981 PAGINA 9 Maak het u makkelijk Als men op reis gaat mo gen plissérokken niet in de bagage ontbreken. Zij zijn nog altijd in de mode en laten zich gemakkelijk opgerold in de handbegage meenemen. Hier een prachtig dralon-set met bijpassende blouse. Ge schikt voor zonnige oor den, waar het 's avonds koel is, maar ook voor een zonnig plekje op een ter ras, in het bos of in de auto. Een verhoging van de EG-landbouwprijzen met vijf pro cent betekent voor de boer een stijging van inkomen van 2,7 procent. Tegelijk stijgt de prijs van zijn produk- ten met 3,8 procent. Door de stijging van de landbouw prijzen neemt de export van agrarische produkten met 4,3 procent af terwijl de consumptie ervan met 0,6 pro cent daalt. Ondanks de stijgende prijzen dalen de inves teringen in de landbouw toch met een half procent. Dat gebeurt omdat door de stijgende prijzen de arbeidspro- duktiviteit in de landbouw afneemt waardoor er minder oudere bedrijven gesloten worden. Dit verklaart ook de stijging van de totale produktie in de landbouw met 0.3 procent door de prijsstijging met vijf procent. Door de lagere export neemt de bijdrage van de landbouw aan de betalingsbalans met een half procent af. Dit beeld komt naar voren uit een studie die drs. A. van Milten burg, secretaris van de SER, gedaan heeft naar het ontwikkelen van een economisch model van de Nederlandse landbouw. De heer Miltenburg kwam tot zijn studie omdat tot nu toe alleen economische studies worden gemaakt van de hele economie waarbij afzonderlijke studies naar bepaalde sectoren van de eco nomie achterwege blijven. Behalve de effecten van stijgende landbouwprijzen heeft drs. Mil tenburg ook onderzoek gedaan naar de effecten op de landbouw van een stijging van de wereldmarktprijzen met vijf procent, een toename van de wereldhandel met tien procent, een stijging van vijf procent van de prijzen die de landbouw zelf voor grondstof fen e.d moet betalen, een toename van de produktie buiten de landbouw van tien procent en een toename van de investeringen van tien procent. Bij een prijsstijging op de wereldmarkt van vijf procent heeft dit voor de landbouw een gunstig effect. Alleen de consumptie neemt dan met 0,2 procent af. Investeringen in de landbouw stij gen met 1,4 procent, de werkgelegenheid neemt met 0,4 procent toe, de produktie neemt met 0,8 procent toe, de uitvoer stijgt met 4,4 procent, de prijzen van landbouwprodukten met 1,3 pro cent en het Inkomen van de boer met 3,6 procent. Ook een stij ging van de omvang van de wereldhandel met tien procent heeft gunstige effecten. Als gevolg hiervan stijgen de investeringen in de landbouw met 2,2 procent, de werkgelegenheid loopt 0,6 pro cent op, de produktie stijgt 1,1 procent, de uitvoer van land bouwprodukten stijgt 6,4 procent, de prijs van landbouwproduk ten met 1,8 procent en het inkomen van de boer met 5,2 pro cent. Stijgen de prijzen die de boer voor grondstoffen moet betalen met vijf procent dan zijn de effecten vooral negatief. Investerin gen dalen met 2,1 procent, de werkgelegenheid neemt 0,7 pro cent af, de produktie daalt 0,2 procent, de comsumptie daalt vier procent, de uitvoer daalt met 1,5 procent en het inkomen van de boer met 1,9 procent. De prijzen van landbouwprodukten stijgen met 0,9 procent. Indien de produktie buiten de landbouw met tien procent stijgt heeft dit vooral gunstige effecten op de landbouw. Met die stij ging stijgt ook de produktie in de landbouw met drie procent. De investeringen stijgen zelfs met zes procent, de werkgelegenheid stijgt 1,5 procent. De consumptie van landbouwprodukten daalt echter met 0,7 procent, de uitvoer zakt 4,1 procent. De prijzen van agrarische produkten stijgen 4.8 procent, het inkomen van de boer zelfs 14,1 procent. Stijgen de Investeringen In de economie met tien procent dan stijgen de Investeringen In de landbouw met 9,6 procent. De werkgelegenheid in de landbouw loopt met een half procent op, de produktie stijgt met 0,4 procent, de consumptie met 0.1 pro cent. De uitvoer van landbouwprodukten stijgt met 0,9 procent, de prijzen van landbouwprodukten dalen met bijna een procent. Het inkomen van de boer daalt echter met 0,6 procent, dit door de daling van de prijzen. Ondeugdelijke schoorstenen voor openhaarden zijn in toe nemende mate oorzaak van branden. Steeds meer mensen bouwen zelf schoorstenen, maar gebruiken daarvoor ma teriaal dat snel vlam vat. Niet alleen doe-het-zelvers. maar ook de onwetende vakman maakt zich hieraan schuldig. Volgens dé brandweer van het Overijsselse Hardenberg, die hiernaar een onderzoek ver richtte, zijn keramische- of ge bakken elementen de meest geschikte materialen. De plaatselijke brandweer en de gemeente Hardenberg hebben samen een folder uitgebracht waarin staat waarop men bij de bouw van schoorstenen zoal moet letten om brand te voor komen. Tevens wordt er de nadruk opgelegd dat men voor het plaatsen van een rookka naal voor de openhaard een vergunning nodig heeft. Gasbespaarder geboycot door ketel fabrikanten Het Gasinstituut in Apeldoorn heeft onlangs zijn goedkeuring verleend aan de zogenaamde bypass economiser (eco), een nieuw soort gasbespaarder. Gemonteerd op bestaande cv- ketels, staat het apparaatje ga rant voor een zuiniger gebruik van zeker tien procent. Een prima uitvinding, hoewel een aantal fabrikanten van ver warmingsketels in Apeldoorn daar anders over denken. In een brief aan de Nederlandse gas- en energiebedrijven en aan erkende installateurs heb ben zij gedreigd geen garantie meer te geven op cv-ketels waarop achteraf zo'n bespaar- der is gemonteerd. Het Gasinstituut is van me ning dat deze dreiging geba seerd is op commerciële over wegingen. Zes van zeven be trokken fabrikanten hebben namelijk een zogenaamde hoogrendementsketel in hun assortiment. Volgens het Gas instituut zijn zij bang dat de afzet van deze energiebespa rende ketel zal dalen door het op de markt brengen van de economiser. Het Gasinstituut noemt het dreigement van de fabrikanten „zeer onzorgvul dig" en beveelt het gebruik van de gasbespaarder zonder meer aan. Het apparaat, waar op evenals bij de hoogrende mentsketels een rijkssubsidie staat van 250 gulden, moet wel door een erkende installateur worden geplaatst. lij nadering van het einde van dit jaar kan voorlopig de con fusie worden getrokken, dat als geheel dit niet ongunstig is erlopen. Dat valt althans op te maken uit de cijfers over de imzet van de CCWS over de tien maanden van 1981. if omzetbedrag over die periode is gestegen van bijna 11 Ijoen gulden naar ruim 16 miljoen. ■■Se cijfers van de produkten steeg van 25 miljoen bos en stuks it 32 miljoen, zodat die produktie-vermeerdering toch wel mV léér geld in het laadje heeft gebracht. Bfl laar om de schaal al meteen wat in evenwicht te brengen, de asnota's gaan steeds duidelijker een stempel drukken op de r< nanciële gang van zaken, evenals loonkosten en andere ge- tegen kosten, zodat de uiteindelijke rentabiliteit nog nietvalt i becijferen. esondanks mag het totale beeld aan de hand van deze cij- irs, niet zonder perspectieven worden genoemd. Over de af- esloten maand oktober beliep het omzetbedrag aan snijbloe men bij de CCWS 67.518.066,15 tegen zelfde maand vorig iar 63.618.876,79; een vermeerdering dus met 3.899.189,36 of 6.13 procent. Vat de potplanten betreft, hiervan bedroeg de omzet afgelo- len maand ƒ7.797.501,65 en vorig jaar 6.770.589,37; een 'ermeerdering met 1.026.912,28 of bijna 16 procent. 'anaf 1 januari tot 1 november bedroeg de .omzet dit jaar 641.895.984,50 tegen vorig jaar 559.444.379,89; een ver- leerdering met ƒ82.451.604,70 of bijna 15 procent. lJj )e fresia kwam in veel groter aantal dan in het vorig seizoen, Q| letgeen wel betekende dat in de prijs moest worden ingele- ferd. Daarentegen zat het beter met de chrysanten hetgeen Dok afgelopen week het geval was met een gemiddelde prijs 0Jvan 52 cent tegen 32 cent vorig jaar. Ook de normaalcultuur J/kon zich in goede belangstelling verheugen met redelijke prij- zen, ook al bleef die wat achter bij vorig jaar. :r kan worden vastgesteld dat vooral in de eerste helft van dit aar een produktiestijging opleverde, doch de prijsverbetering let zich meer in de tweede helft van dit jaar gelden. Us geheel is de situatie nogal onberekenbaar en kan per inne|keek verschillen. /an de gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar vermelden we: alstroemeria 49 (46), amarillys 43 (31), ikaanse anjers 41 (43), trosanjers 38 (43), anthurium 1,54 asparages 17 (13), bouvardia 32 (29), troschrysanten aarrond 52 (32), idem geplozen 79 (54), euphorbia 59 (44), resia 28 (34). gerbera 62 (39), gladiolen 14 (16). irissen 26 109 21), leliekelken 58 (67), idem tak 57 (60). merino 41 (45), cym- bidium groot 1,03 (72). idem klein 23 (18). grote rozen 43 (36), •dem klein 28 (25). sonia 34 (31), belinda 23 (25), red garnette 19(17), strelitzia 2,41 (1,92). De CCWS had afgelopen week een aanvoer van ruim 31 mil joen bos of stuks snijbloemen, met een opbrengst van 14.005.996,03 tegenover 24.632.792, vorig jaar en op- rengst 9.320.235,92 hetgeen dus wel wijst in de richting van een redelijke prijszetting. Er werden 893.055 potplanten aangevoerd met een opbrengst van 1.198.759,56 tegen vorig jaar 677.988 stuks en op- bengst van 1.319.365,21. De totale aanvoer aan de CCWS bedroeg afgelopen week 32.140.661 bos of stuks en omzet van 16.116.365,53 tegen vorig jaar zelfde week 25.422.456 en opbrengst /10.747.232.43. De importbloemen beginnen nu ook in groter aantal los te ko- 'roduktie-vermeerdering iracht meer geld op Veel werk aan de winkel voor de „planthunters"... Ze trek ken van zuid naar noord en van oost naar west. Overal is vraag naar nieuwe planten en ook de bollenkwekers zien uit naar gewassen die zij op hun kwekerij kunnen inpassen. Verruiming van het assorti ment is voor de gehele sier teelt een noodzaak, maar er zijn ook gevaren aan verbon den. Men weet vaak niet wat men in huls haalt en de kans is niet gering dat men met de planten ook een portie ziekten of schadelijke insecten bin nenhaalt. Uiterste waakzaam heid is daarom geboden. Er zijn vanuit het buitenland al heel wat van dergelijke surpri ses ons land binnengekomen. En als ze er eenmaal zijn, la ten ze zich meestal niet meer verdringen. De Coloradokever kreeg tijdens de eerste we reldoorlog kans hier; voet aan wal te zetten en de aardappel kwekers hebben dat geweten. Zeer recent bleek men met geïmporteerde chrysanten een vlieg binnengehaald te heb ben die binnen de kortste ke ren de grootste exportproble men veroorzaakte. Genetisch materiaal Met name het genetisch mate riaal dat naar de kweekbedrij- ven gaat, zal van het begin af gevolgd moeten worden. Op die bedrijven worden In korte tijd grote aantallen plantjes „gemaakt" al dan niet in de kweekbuizen. Als men dan be paalde ziekten over het hoofd ziet, dan kan men er In korte tijd tot over zijn oren In ko men te zitten. Ook al omdat bij de intensieve kasteelten omstandigheden worden ge schapen, waaronder bepaalde aantastingen zich razendsnel kunnen vermenigvuldigen. Luisvrije kassen Om de vinger op de pols te kunnen houden, kreeg de Plantenziektenkundige Dienst in Wageningen de beschikking over een modern laboratori um. Nu is ook een quarantal- nekas In gebruik genomen, om monsters van de geïmpor teerde gewassen, te kunnen opplanten en te bestuderen. Hoog op de prioriteitenlijst De 600 m2 quarantalnekas k ge Dienst in Wageningen. staat nog een quarantainege bouw. Het nauwkeurig bestu deren van hier onbekende planten die uit het buitenland komen, is vooral nodig om dat bepaalde aantastingen de latentvirussen o.m. niet met het blote oog zichtbaar zijn. Kosten De kosten van die quarantai- nekas liegen er niet om. Het is weliswaar de modernste van Europa en vermoedelijk ook van de gehele wereld, maar een bedrag van twee miljoen is ook in de tweede helft van de twintigste eeuw de moeite nog wel waard. Het nog te bouwen quarantlnegebouw zal een Investering vergen die tussen de vier en de vijf mil joen ligt. Toen vorige week die kas officieel in gebrüik werd genomen de directeur-ge neraal van de tuinbouw, Ir. A. de Zeeuw was daarvoor naar Wageningen gekomen werd geïnformeerd naar de dag waarop de eerste steen voor dit gebouw gelegd kan wor den. De heer De Zeeuw hield twee miljoenl op het zich heel erg op de vlakte. Het gebouw is nodig, de plannen liggen klaar, maar dat wordt een zaak van wikken en we gen. En uiteindelijk zal de re gering ja of nee moeten zeg gen. Specialisatie De vaderlandse tuinbouw is steeds meer de weg van spe cialisatie opgegaan. Een goe de zaak, maar het Is wel nodig te beseffen dat daarmee de kans op ziekten, aantastingen en Infecties toeneemt. Vooral in de glastuinbouw, waar de kassen continu in gebruik zijn, waar jaar-rondteelten de ge woonste zaak van de wereld zijn en waar vaak steeds het zelfde gewas In deze kassen wordt geteeld. Dat alles maakt de zaak extra kwetsbaar. Chemische middelen Dan maar grijpen naar chemi sche middelen? Dat roept pro blemen op en bovendien Is men in kringen van de glas van de Plantenziektenkundi- tuinbouw overtuigd van de ge varen die een overdadig ge bruik van chemische middelen met zich mee brengt. De bio logische bestrijding van pla gen heeft vooral in de glas- groententeelt grote opgang gemaakt. Niettemin blijft be- drijfshyglëne een zaak van de hoogste urgentie. De meest efficiënte methode is echter veredelen en dan zorgen dat resistentie tegen planten wordt „ingebouwd". Op de lange termijn gezien is dat bo vendien de goedkoopste ma nier. Zorg voor gezond uit gangsmateriaal is een van de basisvoorwaarden. In dit ka der is het werk van de keu ringsdiensten van groot be lang. Dat werk geschiedt in samenwerking met de over heid en die samenwerking moet bestendigd worden. Zo nodig moet er ook bijgesteld worden en daarom gaat de keuring van tulpen, die tot nu toe door de Plantenziekten- kundige Dienst werd verricht, straks over naar de Bloembol- lenkeuringsdlenst. Als er ergens leuke dingen mee kunnen worden gedaan, dan is het wel met kralen. Er kunnen niet alleen sieraden en decoraties, maar ook fraaie ge bruiksvoorwerpen van wor den gemaakt. Ze zijn in veler lei soorten en kleuren te koop en een beetje creatieve geest kan er om zo te zeggen alle kanten mee op. Om beginners op weg te helpen in dit bestek enkele voorbeelden, waarop natuurlijk allerlei varianten mogelijk zijn. Armband Allereerst een smalle armband van doodgewone borduur- kraaltjes, geregen aan dun elastiekdraad. Er zijn twee kleuren kralen nodig, bijvoor beeld rood er> blauw. Rijg vier rode kralen, drie blauwe en drie rode aan de draad. Steek door de eerste rode kraal en hecht het losse draadeinde aan door het rond om de draad te binden (zie de figuren A en B, alsmede de de tailtekening in de cirkel). Rijg nu drie blauwe en drie rode kralen aan de draad. Steek door de rode kraal het dichtst bij de blauwe kralen aan de andere 'kant van de armband. De juiste kraal vindt u het best door het werk te leggen zoals op figuur C is ge tekend. Ga door met drie blauwe en drie rode kralen aan de draad te rijgen en de naald door een rode kraal te steken tot de armband lang goenoeg is. Rijg voor de afsluiting drie blauwe kralen aan de draad. Steek de naald door een rode kraal aan het andere eind van de armband. Rijg twee rode kralen aan de draad en steek door een rode kraal (figuur E). Rijg drie blauwe kralen aan de draad en steek door de eerste rode kraal (figuur F). Hecht de draad af door hem om de draad tussen de eerste twee kralen te binden. Steek door enkele kralen voordat u de draad afknipt. De bij deze armband toegepaste techniek is ook bruikbaar voor een snoer voor bijvoorbeeld een vierhoekige hanger. Rozetten Van borduurkraaltjes kunnen ook velerlei rozetten worden meisje (links) draagt een handgebreid Noors vest en een ge- mini-jurkje met bijpassende kousen en handschoenen* Hij dt het op een „fisherman-trui". Het meisje rechts op de foto ft zich gehuld in een grove, handgebreide trui met „sneeuw- ken" op een gebreid mini-jurkje. (Mac Maggie) de koudste maanden van jaar hult de mens''zich in warme kleren, bij ijn W0Uen truien ge- kabelsteken, of jaquard. pullovers met een V-hals aalkraag zijn in. Voor tie- en twens zijn er gebreide en lange mouwloze met bijpassende wollen n, dikke panties of van afgekeken (gamaches). De in jacks is groot en veel de modellen zijn afgeleid het militaire uniform, het en de jachtkleding. De driekwart jasjes zijn meest al van gewatteerde en doorge stikte katoen en de langere parka's van waterafstotend oliedoek. Typerend voor dit soort kle ding zijn de details zoals klep pen, ritsen, deelbare capu chons, tunnels met koordjes en Monty-coatachtige houtje touwtje sluitingen. De rokken zijn wijd en geïnspireerd op de Laplandse, Oostenrijkse en Russische folklore. Er over heen worden wijde jakken ge dragen. Mannen die op feestjes willen opvallen zouden eens als pi raat verkleed moeten gaan. Deze „piratenlook" bestaat uit een ruime, wit katoenen blou se met volants en een wijde geplooide broek, die tot op de kuit is opgerold. Om het mid del wordt een brede shawl ge drapeerd. Een lap voor het oog hoeft niet, maar staat natuur lijk wel leuk. Voor een avondje uit hullen de meisjes zich in wijde zouaven- broeken met kasjmier motie ven. Daarbij horen een tul band en een omslagdoek. Veel van deze kleren zijn met wat fantasie ook zelf te maken, te breien of te borduren. gemaakt Aanbevolen als draad: naaizijde en als naald nummer 10. De genoemde kleuren kunnen natuurlijk desgewenst door andere wor den vervangen. Bij gebruik van borduurkraaltjes krijgt de rozet een doorsnede van circa vijf centimeter (leuk als han ger of als decoratie op ln can vas tas). Daar gaan we: Eerste toer: Rijg twaals witte kralen aan de draad, steek door de eerste witte kraal en hecht de draad af (flink draad einde laten hangen voor uit eindelijke afhechting). Tweede toer: Rijg drie oranje kralen aan de draad en steek door iedere tweede witte kraal. Sluit de tweede toer af door twee oranje kralen te ste ken. Derde toer: Twee blauwe, een zwarte en twee blauwe kralen aanrijgen en door de twee blauwe en een zwarte kraal steken. Vierde toer: Twee zwarte, drie gele, twee zwarte kralen aan rijgen en door de zwarte kraal van de vorige toer steken. Dit steeds herhalen. Afsluiting: door twee zwarte kralen ste ken. Vijfde toer: Vijf gele kralen aanrijgen en door de eerste gele kraal van de vorige toer steken. Vijf zwarte kralen aanrijgen en door de laatste zwarte kraal voor de gele van de vorige toer steken. Dit steeds herhalen. Voor de af sluiting door drie gele kralen steken. Zesde toer: Vijf rode kralen aanrijgen en door de middelste zwarte kraal steken. Vijf rode kralen aanrijgen en door de middelste gele kraal steken. Dit herhalen tot het einde van de toer. Ter afsluiting door drie rode kralen steken. Zevende toer: Twee rode kra len, vijf donkerblauwe en twee rode aanrijgen en door de middelste rode kraal van de vorige toer steken. Dit steeds herhalen. Afsluiting: door twee rode kralen rijgen. Achtste en laatste toer: Een rode kraal aanrijgen, door de eerste rode kraal na de blauwe steken, drie rode kralen aan rijgen en door de laatste rode kraal voor de blauwe steken. Dit herhalen tot het einde van de toer. Hecht de draad af door de naald door enkele kralen bin nen in 'de rozet te steken. Maak een steek, zoals bij de eerste toer, om de draad tussen twee kralen en steek de naald door enkele kralen voordat u de draad afknipt. Hecht op dezelfde manier het losse draadeinde in het mid den van de rozet af. Mobile Met kralen en pailletten, die met spelden in een bal van piepschuim worden gestokken, zijn de mooiste kralenmobiles te maken. Voor het ophangen liefst een doorzichtig nylons noertje gebruiken. Als de mo bile beweegt (en dat doet ie) speelt het licht in de pailletten. We gebruiken een bal van cir ca zes centimeter doorsnee, glazen kralen en kleine ronde pailletten. Die zijn in alle soor ten en kleuren te koop. Op de spelden worden rijtjes kralen (beginnend met een borduur- kraaltje en eindigend met een paillet) gezet. De speld mag niet helemaal vol zijn, want de laatste centimeter moet in de bal van piepschuim worden gestoken. Zet de spelde/i zo dicht bij el kaar, dat de pailletten de bal helemaal bedekken. Maak in het ophangsnoer een lus en leg die op de bal. Prik daar vervolgens enkele spel den met kralen en pailletten in. Nog eens, er zijn met kralen veel meer erg leuke dingen te doen. Misschien maken deze vrij eenvoudige werkjes u er warm voor. Er is volop lectuur te koop om u verder in crea tief kralenwerk te bekwamen. Maak de voorbeelden die wor den gegeven zo min mogelijk exact na, maar zorg voor 'n zo groot mogeliijke eigen inbreng in vormen en kleuren. Het wordt dan écht creatief en dat werkt extra-inspirerend. Met toestemming van de uitge ver ontleend aan: Handwer ken vooi; beginners, door Elise Green een oorspronkelijk Deense uitgave waarvan de Nederlandse versie verscheen bij Zomer Keuning Boeken b.v. te Ede., Het boekje kost 17,50. JEANNE SCHEEPSTRA Een makkelijke en populaire dracht voor scholieren is de Engelse Countrylook: blazers, plooi rokken en pul lovers van zui ver scheerwol. Broekrok en knickerbocker horen er van zelfsprekend bij. Een roman tische blouse met driedubbe le ruches langs de kraag, breekt de wat strenge lijn. Kwaliteit staat bij deze kle ding voorop. Deze tekening laat zien hoe toer voor toer de rozet wordt gemaakt. De te volgen werkwijze voor de armband. In de 'cirkel ziet u hoe met elastiekdraad wordt afge hecht. Op de tekening zijn de witte kralen de rode en de zwarte de blauwe.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9