'Karpov steeds twee stukken meer: mijn vrouw en zoon' Kampong geen topper meer Schaatsbond zet weer heer in bij kunstrijden SPORTTRIBUME KORTSJNOJ IN EERSTE INTERVIEW! WU KLEIN ZWITSERLAND LEEST EX-CONCURRENT DE LES Miraculeuze damremise Sehaduw-I bestuur gymnastiet bond krijgt voorkeur i LEIDSE COURANT/' MAANDAG 9 NOVEMBER 1981 PAGINAk Ü39BH De nog in de Sovjet Unie verblijven de zoon en vrouw van Kortsjnoj. MERANO Uitdager Viktor Kortsjnoj heeft zaterdag na het bekend worden van het nieuws dat de veertiende par tij op verzoek van Karpov niet doorging, tijdens zijn eerste persconferentie in Merano de titelhouder wreed en gemeen genoemd. „Hij verkneukelt zich elke keer opnieuw, dat er een gevangene tegenover hem zit..." aldus Kortsjnoj. „Doordat de Sovjets mijn vrouw en zoon niet vrijlaten, voel ik mij een gevangene. In feite heeft Karpov in elke par tij twee stukken meer: mijn vrouw en zoon". De uitdager wijt het aan dit psychologisch nadeel, dat hij in de tweekamp met A2 achter staat. De Sovjetdelegatie in Merano vierde zaterdag de 64ste verjaardag van de okto berrevolutie. Kortsjnoj haakte daarop in; „De Sovjet-Unie wil bij dergelijke gelegenheden graag tonen hoe sterk en krachtig het wel is. Hoe hu maan ook en welwillend. Maar de waarheid is anders: bruut en wreed". Kortsjnoj herinner de daarbij aan het lot van zijn vrouw en zoon, die tegen hun zin worden vastgehouden. Zijn zoon Igor weigerde zijn dienst plicht te vervullen (dan zou hij zeker de eerste jaren geen uit reisvisum hebben gekregen) en werd tot twee jaar werkkamp in Siberië veroordeeld. Zijn vrouw werd vrijwel van alle middelen van bestaan beroofd. Kort nadat Kortsjnoj in 1976 besloten had om vanuit Neder land niet meer naar de Sovjet Unie terug te keren, zou Bella Kortsjnoj gedwongen zijn ge weest de jachthond van de fa milie aan een buurvrouw te verkopen. Deze laatste kwam een week later met het dier on der de arm terug en zei: „Neem je jachthond maar weer. Ik wil geen hond van de teef van „de vijand van het volk". Kortsjnoj gaf nog meer voor beelden van de druk, die zou zijn uitgeoefend op zijn familie. Hij bracht daarbij ter sprake dat de Sovjet-autoriteiten zijn vrouw en zoon zouden hebben voorgesteld van naam te ver anderen om voortaan in alle rust verder te kunnen leven. „Mijn gezin heeft dat afgewe zen en ik blijf ervoor strijden dat mijn naasten de Sovjet Unie zullen mogen verlaten." De uitdager bedankte in het o- penbaar de voorzitter van de Internationale schaakbond (FIDE) Fridrik Olafsson voor de moeite, die hij zich in deze zaak heeft getroost. Hij veron derstelde dat als gevolg hier van een campagne tegen diens voorzitterschap op gang zal worden gebracht. „De Sovjets zullen niet vergeten, wat Olafs son heeft gedaan. Op de vraag, waarom Kortsjnoj ertoe gekomen was onder een der gelijke spanning toch te spe len, antwoordde hij, dat Kar pov wereldkampioen werd toen Bobby Fischer weigerde te spelen en dat het al te ge makkelijk voor hem zou zijn wereldkampioen te blijven als Kortsjnoj het zou laten afwe ten. „Ook zou ik niet de kans hebben gehad mijn zaak in de openbaarheid te brengen en Karpov te ontmaskeren. Als ik win, zullen de Sovjets niet meer om me heen kunnen". De uitdager vertelde voorts dat hij talrijke brieven aan zijn zoon had geschreven, die nooit zijn aangekomen. Behalve een an sichtkaart. Maar daar stond dan ook de beeltenis van Che Guevara op. 3DB PURMEREND -Opwf miraculeuze wijze ie d I de matchpartij tussen I I Gantwarg en Harm Wt— nog in remise goë waardoor de stand tweekamp op 4—4 kwai\ fout van de grootmoes Minsk met zijn 49e zet. vige tijdnood afgegevei hinderde de eerste bes in de wereld-damstrijd.M gens heeft Purmerendn een stukje damgeschlig want de aldaar ges|n partij had een spelkarai j tiek die nog nimmer jp wedstrijdpartij was voota men, zeker niet op \0| veau. 'h Het verloop van de vierde parfd' tweekamp tussen Harm Wieiwr Anatoli Gantwarg is: wit: VL zwart: Gantwarg. 1. 33-28 19-23; 2. 28x19 14" 39-33 10-14; 4. 44-39 14-19; fef 23x32; 6. 37x28 5-10; 7. 41-3H 8. 37-32 17-22; 9. 28x17 12xr 46-41 7-12; 11. 41-37 11-17;' 30 20-25; 13. 40-35 14-20; 14„ 20-24; 15. 33-28 21-26; 16. 31 22; 17. 28x17 12x21; 18. 39-I 19. 33-28 7-12; 20. 38-33 9 43-38 4-9; 22. 28-22 6-11; 23 14-20; 24. 50-45 9-14; 25. 33. 17; 26. 38-33 8-12; 27. 42-38 ft 47-42 24-29; 29. 33x24 20rf 34x23 18x29; 31. 40-34 29x 35x44 25x34; 33. 44-40 34- 43x34 19-23; 35. 28x10 17xi 32x23 21x43; 37. 48x39 25J- 34x29 11-17; 39. 40x34 13-L 39-33 18-22; 41. 42-38 17-21; i 32 22-27; 43. 34-30 27x38; 44 19 26-31; 54. 19-14 9-13; 55* 32-37; 56. 14-10 37x48; 57. 10 25; 58. 45-40 31-36; 59. 5-4f; 60. 46-19 13-18; 61. 19-46 12-i 46-5 17-22; 63. 5-46 22-27; 64> 25-3; 65. 40-34 3-12; 66. 46-3t< 67. 37-46 27-31; 19-14 1 10 4x15; DEN HAAG De hoc keyers maakten zich aan het begin van dit seizoen op voor een heerlijke, en vooral spannende com petitie in de hoofdklasse, immers, vorig jaar was door een dwaze compe- tie-indeling van een ver gissing sprake en dit maal zouden de vorig seizoen verloren gegane toppers weer herrijzen. Gisteren vond zo'n 'top per' in Den Haag plaats; Klein Zwitserland en Kampong, de aartsriva len bij uitstek, stonden tegenover elkaar. Maar helaas, het bleek een eenzijdig gebeuren waar bij HCKZ de Utrechtse opponent op niet mis te verstane wijze de les las: 7-2. Uit zo'n uitslag, die écht niet geflatteerd was, mag gerust worden afge lezen dat Kampong geen topper meer is. Het wordt zo langzamerhand wel erg eentonig. KZ, de vijf voudige landskampioen, lijkt door geen ploeg meer te stop pen. Na acht wedstrijden heeft de houder van de Europa Cup een voorsprong van drie pun ten opgebouwd (én een wed strijd minder gespeeld dan de concurrentie), een situatie die hoegenaamd te gek is. Over twee weken wacht dan nog het treffen met streekgenoot HGC, maar het is zeer de vraag of De Gazellen in staat mogen worden geacht iets tegen het Haagse geweld in te brengen. Overigens werd het Klein Zwit serland gisteren aan de Klatte- weg niet al te moeilijk ge maakt. Kampong was geen schim van de ploeg van weleer. Paul Litjens, Andrè Bolhuis en de wat jongere Tom van 't Hek maken nog steeds de dienst uit, maar vooral het spelpeil van de uitgebluste Litjens, die blijkbaar alleen nog voor inter nationale evenementen is te motiveren, is tot een uiterst bedenkelijk peil gedaald. Hij durfde bijvoorbeeld de con frontatie met Ties Kruize niet aan, verstopte zich steeds en stelde daardoor Kruize in staat zijn ploeg naar een grote over winning te sturen. Hans Kruize Zei bijvoorbeeld: „Die drie be palen al jaren het gezicht van de ploeg. Op natuurgras kon den ze de zaak nog vaak red den, maar op kunstgras blijkt dat niet meer mogelijk. Het gaat allemaal veel te snel". Gemakkelijk Met die snelheid heeft Klein Zwitserland in ieder geval geen problemen. Het is trouwens lo venswaardig hoe gemakkelijk de formatie van coach Dick Dalhuisen, die wel weer over de 'uitgereisde' Hans Kruize kon beschikken, zich over het gemis van diverse spelers heen zet. Zo ontbraken gisteren de geblesseerde spits Hidde Krui ze en verdediger Chris Suther land. Youngster Gerard Smeekes bleek desondanks in staat de verdediging als laatste verdediger goed te organise ren. En Hugo Jonkman, die ook vorig jaar al regelmatig optrad, was omdat hij constant aanspeelbaar was zelfs een openbaring in de spits. Kortom, KZ zit gewoon heel erg goed in elkaar. Tegen Kampong was iedere speler de baas over de persoonlijke te genstander, waardoor de snel le openingstreffer ook een logi sche zaak was. Het was overi gens Ties Kruize, die de voor de geblesseerde doelman Toft spelende Peter Paul Klaassen voor het eerst dank zij een strafcorner passeerde. Kruize, die als spelverdeler uitstekend werk verrichtte, benutte de corners voortreffelijk. Bij zes pogingen slaagde de veelvou dige international liefst vier keer. Omdat hij voor de rust drie treffers voor zijn rekening nam, de goed spelende Maar ten van Grimbergen ook nog komt te laat. voor de pauze doelpuntte en Litjens door een strafbal maar een keer iets terug deed, kon KZ met een gerust hart aan het tweede bedrijf beginnen. Waarin Tim Steens met een schitterde solo en een even fraai doelpunt al na vijf minu ten een demonstratie van de Haagse overheersing gaf. KZ wilde echter meer, de wil om Kampong (dat de tweede plaats overigens nog deelt met HGCI) maar eens met een flin ke nederlaag af te schepen was zeer duidelijk aanwezig. Eerst mocht Litjens nog even tegensputteren. Hij sloeg een strafcorner achter doelman Joost Claushuis, die met een 's ochtens nog door Dick van der Toorn („hij is net Ti Ta Tove naar") aangelegde bandage om zijn bovenbeen speelde. Na dat Utrechtse wapenfeit ging KZ nog even door. Eerst Ties Kruize (strafcorner) en la ter Maarten van Grimbergen gaven de score een prettig aanzien voor de thuisploeg. Let wel, alléén voor KZ, want de hockeycompetitie stelt pp deze manier natuurlijk niet zo veel meer voor. Een competitie overigens, die nu in afwachting is van de volgende topper. Als ook HGC straks van de mat wordt gespeeld, kan misschien alleen Bloemendaal nog wat voor tegengas zorgen. KZ zal het alles echter als een soort gekietel ervaren. Tenslotte is de drang om opnieuw kam pioen te worden - en daarmee het record van vijf achtereen volgende titels te verbeteren - uiterst nadrukkelijk aanwezig. DENNIS MULKENS Scoreverloop HC Klein Zwitserland- Kampong; 7. Ties Kruize 1-0, 10. Ties Kruize 2-0, 11. Van Grimbergen 3-0, 20. Ties Kruize 4-0. 21. Litjens 4-1, 40. Tim Steens 5-1, 43. Litjens 5-2, 50. Ties Kruize 6-2, 60. Van Grimber gen 7-2. Scheidsrechters: Riemersma en Verbruggen. Toeschouwers: 800./ Groene kaart: Litjens. HC Klein Zwitserland: Claushuis; Van Heeswijk, Smeekes, Van Asbeck, Hans Kruize; Ron Steens, Ties Kruize, Tim Steens; Van Grimbergen, Jonk man, Borstlap. Kampong: Klaassen; Vogt, Boteren- brood, Bolhuis, Hilgen; Drost (Vol kers) (Van Hooydonk), Litjens, Claas- sen; Van 't Hek, Hillenius, Hoekstra. DEN HAAG Vier leden, met erg strenge gezich ten, van de landelijke technische commissie kunstrijden van de schaatsbond waren za terdagochtend speciaal naar De Uithof gekomen. Er stond namelijk een se lectiewedstrijd op het programma. De juryleden moesten daar extra vroeg hun bed voor uit. Maar dat hadden ze er graag voor over. Er wa ren namelijk boze plan nen om bij het kunstrij den de komende week voor het eerst bij de Challenge Cup in Den Haag een 'heer' in te zet ten. Daarvoor waren drie smaken voorhanden; dus een selectiewedstrijd om elke schijn van oneerlijk heid achterwege te laten was noodzakelijk. Ed van Campen start in de Challenge Cup. Drie (jonge)heren moesten, wat ze noemen, voorrijden om een plaatsje te verdienen in de lan denploeg kunstrijden van de Challenge Cup die woensdag lOP De Uithof begint. Op het ijs van het Haagse schaatscen- trum was zaterdagochtend de spanning allesbehalve te snij den. De clubtralnlng werd even onderbroken om de leden van de TC van de KNSB hun werk te laten doen. Bestuursleden van de Haagse IJsclub Houtrust spraken over een lachertje. „Ed van Campen en niemand anders kwam voor deze plaats In aanmerking". Deze was al vroeg te vinden op het Haagse ijs en hij zou het moeten opne men tegen de gebroeders Koos en Gerard van Hattum. Ed van Campen is afkomstig uit Los Angeles en Is sinds af gelopen zomer na een tip van de moeder van oud-wereld kampioene Dianne de Leeuw lid, evenals zijn op dit moment overigens met een knieblessu re kampende broer René, van de Haagse IJsclub Houtrust. Toen de leden van de technls- sche commissie de tweede kop koffie al naar binnen hadden stond alleen Ed van Campen rond de klok van half tien nog te wachten. Gerard van Hat tum, de huidige Nederlandse kampioen, had inmiddels al la ten weten dat hij niet naar De Uithof zou komen. Zijn broer was vrijdag in het schaatscen- trum gezien, maar was op dat moment in geen velden of we gen te bekennen. Er bleef voor de Jury niets anders over dan Ed van Campen alleen de laten rijden. De 21-jarige kunstrijder deed het niet onaardig, al weet hij ook wat vallen is. Oud-kam pioen van Nederland en al vele jaren trainer op De Uithof, Wouter Toledo, over Ed van Campen: Hij doet het niet slecht. Van de zomer is hij hier ook geweest. Sinds die tijd is hij wel vooruit gegaan". Zijn rijden kreeg ook de goedkeu ring van de TC. Mevrouw Ha- meka-Otte ging het Ed van Campen persoonlijk vertellen. Hij mag voor Nederland mee doen aan de Challenge Cup. Zonder dat hij overigens een gat in het ijs sprong was Ed van Campen er erg gelukkig mee. Immers, voor hetzelfde geld had hij weer kunnen afrei zen naar Amerika. Tot verrassing van de commis sie annex Jury, inmiddels weer aan de koffie en klaar voor de terugreis, kwam Koos van Hat tum vervolgens toch nog opda gen op De Uithof. Hij traint e- venals zijn broer bijna het ge hele jaar in Duitsland, maar zijn oorspronkelijk afkomstig uit Delft. Koos van Hattum wist niet hoe laat de selectiewed strijd zou worden gehouden. Een foutje in de organisatie, maar daar zat de TC niet mee. En onder het motto 'die jongen moet een eerlijke kans heb ben' kon Koos zijn schaatsen gaan onderbinden. Even later klonk voor hem de muziek uit de luidsprekers en ging hij over het ijs. En hoewel hij niet onderdeed voor Ed van Cam pen stond bij voorbaat vast dat Koos van Hattum de Chal lenge Cup wel kon vergeten, omdat vantevoren was be paald dat er slechts één heer zou mogen starten en dat startbewijs was eerder die ochtend al aan Ed van Cam pen vergeven. Er zou nog wel een mogelijkheid zijn geweest om óók Koos van Hattum te laten rijden in de Challenge Cup, maar als de technissche commissie daartoe zou hebben besloten zou de hele selectie wedstrijd voor niets zijn ge houden. Dus daarom slechts de eer aan één heer. ARTHUR VAN RIJSWIJK 7-46 27-31; 68. 46-32 3-L l 12-1; 70. 37-16 36-41; l' 15; 72. 14-9 31-37; 73. 3*< BEEKBERGEN Het Kq lijk Nederlands Gymm Verbond (KNGV) heeft dag tijdens de jaarvei ring te Beekbergen toe op rustige wijze een bestuur gekregen. Een i van orde, ingediend dot voorzitter van de turit Zeeland/Brabant, Knol,; waarschijnlijk emotioneli cussie voorkomen. Hij voor het punt „bestuut kiezing" op de agenda voren te halen en geen cussie te voeren over d« didaten. Knol: „Ik wil ds zoals die behoort bij on ninklijk verbond en alle i lijkheden uit de weg gai De vergadering kon zat kiezen uit twee besturen daarvan was gekandi door het bondsbestuur, 1 de turnkringen Dord Gouda en Gelderland „schaduwbestuur" hadde formeerd. In beide voorg de besturen was penningi ter Lamberts, die als zc sinds juni functioneert, nomen. De kandidaten v< bondsbestuur kregen ni< vertrouwen van de ver ring. Het „schaduwbes bestaande uit mevrouw I hoet-Smit (secretaresse) heren Spijkers (voor Lamberts (penningmet Daey Ouwens, Kuiper en baas (leden) werd met meerderheid van stemm< kozen. De heer Spijkers werd c volger van John Tielroo het KNGV negen jaar als zitter heeft geleid. Hij voor zijn verdiensten scheiden met het erelid schap. Dezelfde onder ding viel ten deel aan d< Klaij, die in januari om g« heidsredenen als pe meester afscheid had n nemen. Penningmeester Lamber na zijn verkiezing verk niet direct te hebben trappelen, zorgde later vergadering toen de bor grotlng 1982 aan de ord voor opschudding toen h kondigde te zullen opsl wanneer de vergaderir begroting zou verwerpe dat de inmiddels afge voorzitter Tielrooy, die gens de vergadering w« ven leiden, een beroep h daan de begroting te aa den, gingen de afgevaar akkoord. Kort daarvoor I vergadering zijn goedlt aan het financieel versla 1980 onthouden. Pe meester lamberts, die kort na elkaar vértrokke ningmeesters opvolgde, bij dit punt erkennen te ingewerkt te zijn in de r om vragen te kunnen woorden. Hij zegde de dering toe na overleg n nieuwe bondsbestuur d gen zo snel mogelijk sch te beantwoorden. Wijziging van de statu het huishoudelijk reg om te komen tot een ve ring van de structuur v KNGV, een affaire die drie jaar sleept, haalde voorgeschreven twe€ meerderheid en werd houden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 20