aar verlies >orBelgische fristen-democraten Van der Stee: Verandering in kinderbijslag onbespreekbaar ming regering nog moeilijker geworden louw: 3' Mededeling voor bezitters van de Miele wasmachinecombinatie, type W 475. Miele Nederland B.V. Tel. 03473-78888 Egyptisch weekblad: 65 communisten opgepakt Bom ■hbü^HHI tfcicUe @oma/nt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND U ^Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. I, uitgey Direc,eur"h°°^reclacteur: J. J. Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). e nummers 0,70. Maandag 9 november 1981,72e jaargang no. 22118 Holland tegen Engeland vana vond in „Minivoetbal" op Ned. I om 21.55 uur. Om 20.00 uur tv-spel „Verdachte omstandig heden". Op Ned. II om 19.20 uur „Het donkere bos Brendon Chase", om 21.10 uur „Madame Bov- ary" en om 22.35 uur „Sonja op maandag". Veel bewolking en enige tijd regen. Minimumtemperatuur omstreeks 2, middagtempera- tuur ongeveer 8 graden. Tot vrij krachtig toenemende zuid westen wind. Zon op: 07.52, onder: 16.55. Hoog water Schev.: 01.16, 13.43, laag water: 09.27, 21.53. ;iny denkt -treden m De Iraanse geeste- J ultbou ayatollah Khomeiny ntwikk# ov®r 'w?e maanden Dit heeft het Engelse id The Sunday Times itrOleiemeld. Het serieuze lat de politieke leiders iele bej van ^et besluit van Aan op de hoogte zijn ge- raden besluit zou te maken 1ejfn 'iet zijn hoge leeftijd jy wordt donderdag t de nog steeds toene- de exte^e'bgheid in het land antrale hiL slachtoffer zou yorden. Als opvolger ieiny wordt de ayatol- 'Olledigjin Ali Montazèri ge- idmlnisj aan- Schade een miljoen na inbraak in school ZWOLLE Inbrekers heb- ben zaterdagavond voor onge veer een miljoen gulden scha de aangericht in de school voor middelbaar beroepson derwijs in Zwolle. In tal van lokalen werd meubilair ver nield en brand gesticht. De practicalokalen brandden uit, de lesapotheek ging verloren. De politie heeft de inbrekers nog niet achterhaald. De puin hoop was zo groot dat de leer lingen in ieder geval vandaag geen les hebben gehad. GESPREK IKV-CDA 21 NOVEMBER DEN HAAG Mient Jan Faber van het IKV heeft vandaag een gesprek met het CDA-bestuur over een even tueel door het CDA af te vaardigen spreker naar de vredesdemonstratie op 21 november in Amsterdam. Wanneer het CDA-bestuur niet de hele oproep van de demonstratie kan onderschrijven, zoals voorzitter Buk man afgelopen weekeinde al heeft gezegd, kan deze partij ook geen spreker leveren. De organisatie wil graag Hans de Boer, staatssecretaris van CRM, als spreker op de demon stratie. In de oproep van de demon stratie wordt de regering gevraagd terug te komen op het NAVO-besluit van '79, om 572 nieuwe kernraketten in Europa te plaatsen. ASTMAFONDS: Geen dieren in de klas UTRECHT Het Nederlands Ast mafonds vindt dat het houden van dieren op school op korte termijn via een algemene overheidsmaatre gel moet worden verboden. Ook zouden er richtlijnen moeten komen voor onder meer de soort vloerbe dekking die in de scholen wordt toegepast. Ongeveer vijftien procent van de kinderen tussen de vier en dertien jaar heeft luchtweg- en andere klachten die worden veroorzaakt door een allergie voor bepaalde stof fen. Huisstof, huidschilfers en haren van dieren zijn bekende allergische prikkels. OOM AGENT VOORTAAN OP DE FIETS OOSTERHOUT De korpsleiding van de Oosterhoutse politie heeft een origi nele bezuinigingsmaatregel getroffen. Agenten verplaatsen zichzelf in deze gemeente overdag alleen nog te voet, of per fiets. Alleen 's avonds wordt gemo toriseerd gesurveilleerd. „De manschappen staan hierdoor niet alleen dichter bij het publiek; er wordt ook nog bespaard op de benzinekos- ten", aldus commissaris W. Maas. Voor de surveillancedienst zijn zes nieuwe fietsen aangeschaft. De Nederlandse Politiebond is niet zo gelukkig met het besluit. De bond zal een alternatieve oplossing voor het probleem aan de hand doen om toch een wagen op de weg te hebben en tegelijk minder ben zine te verbruiken. I zijn di S-richt :„-w De grote verliezer in de Belgische verkiezingen van gis teren, Leo Tindemans, de leider van de Vlaamse chris ten-democraten. correspondent Mare Ie Koninck) !L De Belgi- lementsverkiezin- Dben een zwaar pgeleverd voor de •democraten en ijke winst voor de en de Vlaamse nie. In Vlaande- loor de christen- arische CVP van sr Leo Tindemans twaalf procent, ten op zichte van de vorige alge mene verkiezingen van eind 1978. De socialisten bleven zowel in Vlaande ren als in Wallonië nage- nóeg gelijk, terwijl alge meen een flink verlies was verwacht. Deze stem busresultaten hebben de vorming van een stabiele regering nog moeilijker gemaakt dan in België ge woonlijk reeds het geval In de Kamer van Volksverte genwoordigers heeft de zetel verdeling door deze verkie zingsuitslag voor België onge kende verschuivingen onder gaan. De CVP is nog wel de grootste partij van het land (met 44 fractieleden), maar de Franstalige socialisten van partijleider Guy Spitaels zijn met 36 zetels dichter genaderd dan ooit. Gevolg is ook dat de Vlaamse en Waalse christen- -democraten tesamen (CVP en PSC) thans even sterk zijn als de socialisten uit de twee landsgedeelten (PS en SP). Beide 'families' hebben nu 62 van de in totaal 212 zetels. De liberalen komen op 51 zetels, wat een winst is van vijftien. De vorming van een centrum- -rechtse coalitie is door de stembusuitslag van gisteren veel minder waarschijnlijk ge worden. Zowel christen-demo craten aJs liberalen in beide landsgedeelten hadden zich voor de verkiezingen voor zo'n coalitie uitgesproken, omdat het vorige rooms-rode kabinet niet in staat was gebleken de werkloosheid in Belgie (met elf procent de hoogste in Euro pa) doeltreffend te bestrijden. Extra probleem voor de kabi netsformatie ligt in het feit dat de twee winnende partijen te genovergestelde doelstellingen hebben op het gebied van de Vlaams-Waalse verhoudingen. De Volksunie, die tien zetels in de Kamer van Afgevaardig den wint, wenst de vorming van een onafhankelijke Vlaamse staat, terwijl zowel de Vlaamse als de Waalsè libera len een zo hecht mogelijke Belgische eenheidsstaat willen om uit de zware economische crisis te raken. Hoewel libera len en Volksunie gelijke eco nomische opvattingen hebben, dreigt door dit staatkundig ge schil de winst van beide par tijen in de praktijk toch verlo ren te gaan in de niet aflaten de taalstrijd. Pagina 7: vervolg JAAG Benzine volgende week opnieuw twee Edkoper. Een glas Jin verband met de Maatregel daarenr Ier 1 januari tien lprijs worden ver- I Dit zei minister (Economische I zaterdag in het radioprogramma pooie Haan". jTerlouw moet de prijs plas bier eigenlijk met Int verhoogd worden, schil van drie cent liter in 1983 weer ver- I zo beloofde de be- gulden meer waard len ten opzichte van janse lire en Franse illen reizen naar deze •lgend jaar goedkoper Deze winter is vol- jiinister daar nog wei- te merken omdat de van het winterpro- mijnvóór de opwaardering delij ulden zijn vastgesteld. ig di i\ on en wurgt ïrplef koopgen zusje Een negentienjari in uit Breda heeft te- de politie bekend dat 'dagavond zijn vijftien- isje door messteken en om het leven heeft' en zou zijn daad heb- aan omdat het meisje e te zeggen waar ze die was geweest. Volgens 'uiken in dit Marok- üezin was het niet toe dat zij alleen weg ging. szigheid van de ouders 3e de jongeman als ge- d. De politie had een i telefoontje gekregen; en meldde zich later iet bureau. De Filippijnen zijn in het weekeinde getroffen door een wervelstorm die hoge storm vloeden veroor zaakte. In een troosteloze bui tenwijk van de hoofdstad Manil la werd door het water zware schade aan de houten huizen aangericht. Vijf kinderen worden sindsdien ver mist. ADVERTENTIE Miele Nederland BV heeft besloten op grond van regelmatig uitgevoerde kwaliteitskontrole de dekselschakelaars van alle wasmachinecombinaties W 475 (combinette) met spoed te voorzien van een extra elektrische beveiliging. Alhoewel de kans op een elektrisch onveilige situatie gering is en alle genoemde wasmachinecombinaties, alsmede de gewraakte schakelaar, voorzien zijn van alle belangrijke internationale veiligheidskeurmerken, waaronder het KEMA keurteken, wil Miele elk risico voor de consument uitsluiten. Een ieder, die in het bezit is van dit type wasmachinecombinatie W 475, wordt verzocht en aangeraden zich direkt in verbinding te stellen met zijn leverancier of rechtstreeks met Miele Nederland B.V. te Vianen. Een speciaal hiervoor geopend telefoonnummer is 03473-78888, dat met 3 lijnen vanaf heden, ook gedurende het weekend tussen 8.00 uur 's morgens en 22.00 uur's avonds hiervoor is opengesteld, totdat alle machines zijn geregistreerd. Hierna zal de Miele- servicedienst, mede omdat de service auto's zijn uitgerust met mobilofoon- oproepinstallaties, de noodzakelijke veiligheidsinspectie snel en uiteraard gratis ter plaatse bij u thuis kunnen uitvoeren. De werkzaamheden zullen minder dan een half uur tijd vergen per geval. Bel nu met Miele of uw leverancier, zodat uw wasmachinecombinatie (uitsluitend typenr. W 475) gecontroleerd kan worden. Hartelijk dank voor uw medewerking. (Van onze parlementaire redaptie) DEN HAAG Voor het CDA is een kinderbijslag die vermindert naar gelang het inkomen stijgt, „onbe spreekbaar". Dit heeft minister Van der Stee (finan ciën) dit weekeinde voor de VARA-tv laten weten. Bij de PvdA meent men echter dat dit idee van de infor mateurs nog deze week binnen het kabinet serieus be keken moet worden, wanneer gesproken wordt over de opstelling van de regeringsverklaring die op 16 no vember wordt afgelegd. D'66 sluit zich min of meer bij het CDA aan. Voor het CDA staat het ook nog niet vast, zo herhaalde Van der Stee voor de TROS-radio, dat er een tijdelijke verhoging van de loon- en inkomstenbelasting moet komen, een zoge naamde solidariteitsheffing, om daarmee een half miljard gulden vrij te maken voor het banenplan van minister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid). „Iedereen praat wel over die heffing, maar ik wijs erop dat het alternatief, een verhoging van de BTW, er nog steeds is. Over die zaak zal in het kabinet nog gesproken moeten worden. Ik sta niet te trappelen om die heffing zo in te voeren", aldus Van der Stee. Pagina 5 CDA tegen verdere nivellering KAIRO De Egyptische politie heeft in de afgelopen week 65 leden van twee communistische partijen gear resteerd. Dit heeft het Egyptische weekblad Mayo gis teren bekend gemaakt. Volgens Mayo, een orgaan van de regherende Nationaal-Demo- cratische Partij, waren de Communistische Partij van Egypte en de Communistische Arbeiderspartij van plan pamfletten in om loop te brengen, waarin het beleid van president Moebarak wordt veroordeeld. Ook zouden de twee partijen een nationaal front hebben willen vormen, dat een communistische staats greep zou moeten uitvoeren. De twee linkse organisaties hadden hun activiteiten opgevoerd na de moord op president Sadat op 6 oktober. Hierbij werd er van uitgegaan dat de Egyptische politie minder oog zou hebben voor de activiteiten van de linkse partijen, omdat alle aandacht gericht was op de arrestaties onder rechtse moslim-fundamenta listen. Tot nu toe hebben veiligheidstroepen meer dan 700 mensen aan gehouden op verdenking van banden met de fundamentalisti sche groepen, die worden beschuldigd van de moord op Sadat. Berichten van de linkse oppositie, dat er in oktober 150 mensen met linkse sympathie zijn gearresteerd, zijn niet officieel beves tigd. Pag. 5: Moebarak regeert met harde hand. 1 ROTTERDAM - Een molotov cocktail, gewor pen door een 17-jarige jongen, zorgde gisteren 'ilPl i bjj Feyenoord - I NEC niet alleen voor een helse knal maar te vens voor de no dige opschud ding. Drie minu ten na het begin van de eredivi sievoetbalwedstrijd ontplofte het projectiel in het doelgebied van Joop Hiele van Feyenoord, die zo was geschrokken dat hij moest worden verzorgd. Bij nade re bestudering van de 'bom', die in het veld een gat had geslagen van tien centimeter diepte, bleek dat het een plastic fles was geweest gevuld met benzine. Het helse tuig was gemaakt door een broer van dé jongen die op advies van omstanders tien minuten na zijn daad kon worden gearresteerd. Rentree Cruijff bij Ajax onzeker AMSTERDAM - De kans dat Johan Cruijff weer bij Ajax gaat spelen wordt door voorzitter Ton Harmsen uitgesloten geacht. Het bestuur van de Amsterdamse club heeft trainer Linder laten weten dat zijn komst vrijwel onmogelijk is. „Ik schat de kans dat Cruijff bij Ajax gaat spelen op nul", liet Harmsen in kernachtige bewoordingen weten. Ajax heeft Cruijff wel een aanbod gedaan, waarvan de termijn woensdag afloopt. Cruijff vindt de aanbieding, die in overeenstemming is met de andere topsalaris sen bij Ajax, te laag. „Cruijff had alle problemen kun nen oplossen", aldus Harmsen, „als hij gewoon hier was komen voetballen, als hij eerst zou laten zien wat 'hij voor de ploeg waard is. Wij praten over een speler van 34 jaar, die misschien nog één of twee seizoenen meekan. Ik schat dat zijn terugkeer voor ons op mis schien drie of vier thuiswedstrijden van invloed zal zijn. Wij zijn bovendien vlak bij de winterstop. Zijn verlangens moeten dus in feite voor een half seizoen worden gezien". Indien er sponsors beschikbaar zou den komen zou de terugkeer van Cruijff wellicht nog zijn te realiseren. „Maar dan moet die sponsoring wel via de clubkas lopen", aldus Harmsen. Bij Ajax is overigens het probleem-Schrijvers inmid dels opgelost. Er is gepraat bij Ajax en bovendien speelde Hans Galjè vorige week onder invloed van de concurrentiestrijd met Schrijvers niet al te best in een oefenduel. Vandaar dat Schrijvers, die bovendien be schikbaar wil blijven voor het Nederlands elftal, giste ren speelde tegen Go Ahead Eagles. En hij deed dat als vanouds. Leefers terug bij hockey DEN HAAG De rentree van Wouter Leefers in het .nationale hockeyteam is nabij. De oud-speler van. HGC, die sinds vorig seizoen voor zijn werk in Hong kong verblijft, was onlangs door bondscoach Wim van Heumen benaderd om zich weer beschikbaar te stel len voor de selectie. Leefers zegde eerst af, maar heeft nu toch een regeling kunnen treffen, waardoor hij eventueel mee kan naar Bombay, waar in decem ber het wereldkampioenschap begint. Leefers wordt tijdens de oefentrip door Pakistan in een drietal wed strijden getest. Indien Leefers, die als coach van Jong Hongkong is aangesteld, bevalt zal Van Heumen, die nogal is gecharmeerd van de technische middenvel der, zeker een beroep op hem doen. Scheidsrechter maakt naam dank zij anonymus OPPERDOES - De weigering van een speler om zijn naam aan de scheidsrechter op te geven leidde er za terdag toe dat de amateurvoetbalwedstrijd in de vier de klasse A van het district West I tussen Opperdoes en Purmersteijn werd gestaakt. Scheidsrechter Klein stuurde beide ploegen in de 68e minuut weg, nadat een speler van Purmersteijn zijn naam niet wilde op geven voor een officiële waarschuwing. Ook de aan voerder van de bezoekende ploeg weigerde, waarna de teams konden inrukken. De wedstrijd, waarin Op perdoes een achterstand van 1-0 had omgebogen in een voorsprong van 2-1 was vóór het incident waarmee scheidsrechter Klein naam maakte dank zij de anonymus van Purmersteijn - nogal grimmig ge weest. Paard dood vlak voor hindernis HILVERSUM - Tijdens een concours hippique in Hil versum is zaterdag de tienjarige merrie Atikoe overle den. Het paard werd tijdens het galopperen naar een hindernis vermoedelijk door een hartaanval getroffen. Atikoe stopte plotseling voor de hindernis, deed een stapje terug en viel neer. Aanwezige dierenartsen, die direct ter plaatse waren, konden het leven van het dier niet meer redden. Het paard, dat werd bereden door Henk Punt, is voor sectie overgebracht naar de faculteit voor diergeneeskunde van de universiteit van Utrecht.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1