Vijf spitsen Sparta kunnen niet scoren Fout van Van Hanegem bezorgt punt Den Haag doorbreekt eindelijk t frontaal Lawaai van discussies overstemt Grand Prix MAANDAG 9 NOVEMBER 1981 fllCHT MW heeft jpvond een verras- ge van 2—1 behaald Verrassend vooral Rotterdammers hogere positie op ijst innemen en bo- "fhet spel van MVV eald aan hoge ver ben had beantwoord, inelijk heeft de zege $3 vorige week in de Jlstrijd tegen Amers- zalvende uitwer- liad. Weliswaar ver- in het begin van de n oefenwedstrijd te- I Belgische Hasselt, bleek achteraf van 'jinfase van het door jizer geleide duel zag •juwens niet naar uit loor 6.500 toeschou- [overwinning zou be- i zeer aanvallend in- feparta creëerde een Jansen, maar de an- lak scorende spitsen jf dit keer weinig mee l De 00 bij de rust pok niet in overeen- Imet het aantal mo- in dat vooral Sparta, maar ook MW had gekregeh. Schapendonk dreigde'de bal geerde snel en tikte het leer De tweede helft was nauwe- via de onderkant van de lat over de doellijn (10). In de lijks vijf minuten oud toen weer het veld in te springen. 77e minuut leek MW definitief MW onverwacht op 10 in veilige haven te komen toen kwam. Uit een schot van Maar Arie van Staveren rea- Schapendonk via het been van Robinson voor 20 zorg de. Trainer Hughes van Sparta wilde zich echter nog niet bij het verlies neerleggen. Nadat Chris Dekker met een knie blessure het veld moest verla ten, haalde hij de offensieve Van der Gijp in de ploeg. Ook Van Tiggelen moest zijn plaats afstaan aan een invaller, Hol- verda. Met vijf aanvallers wil de Sparta het dreigende on heil nog voorkomen. Maar verder dan een treffer van Lengkeek, drie minuten voor het einde, kwamen de Rotter dammers niet. De Spartanen Loggie en Dekker kregen een gele kaart. Voor de libero be tekende het zijn derde, zodat hij deze week door de straf- commissie in de wachtkamer gezet zal worden, scoreverloop: 49. Van Staveren 1— 0, 77. Schapendonk 11, 87. Leng keek 21. Scheidsrechter: Keizer; toeschouwers: 6.500. MW: Baetsen; Maas. Dijkstra. Van Marwijk, Delahaye; Van der Boppe, Duyzings (Frantzen), Van der Kuylen, Linders; Van Staveren. Schapendonk. Sparta: Formannoy; Janssen, Dek ker (Van der Gijp), Robinson. Van Tiggelen (Holverda); Advocaat. Tik tak; Lengkeek, Van Gaal, Loggie. Meijer. ROTTERDAM Pas nadat het met 20 was achter ge komen ging NEC tegen Feye- noord voetballen. De Nijme- genaren legden toen hun ove rigens niet terechte angst voor de Rotterdammers af en slaagden er zelfs in nog gelijk te komen. Feyenoord heeft volstrekt on nodig een winstpunt weg gege ven. Na een vrij oninteressante eerste helft, waarin Feyenoord optisch een overwicht had maar NEC twee schitterende kansen kreeg, begon het twee de deel spectaculair. Jeliazkov scoorde na een voorzet van Budding, die zijn rentree irt de Joop Ijliele maakt nog een verschrikte indruk nadat even eerder de molotov cocktail op het veld is ge worpen en politie-agenten inspecte ren in de rust het tien centimeter diepe gat dat het projectiel heeft gesla- gen.(Inzet) hoofdmacht van de Rotter dammers maakten en aange ven van Van Deinsen met een juweel van een omhaal. Deze fraaie treffer leek de ban te breken. Feyenoord bouwde een duide lijk overwicht op, maar had een ongelukkig moment van verdediger De Groot nodig om. verder afstand te nemen. De Groot speelde in de 60e mi nuut de bal in het eigen straf schopgebied met de hand en na enig aarzelen legde scheidsrechter Van Ettekoven de bal op de stip. Van Deinsen, die later met een knieblessure zou uitvallen, stuurde Schelle- kens naar de verkeerde hoek en Feyenoord leidde met 20. Feyenoord ging drukken en NEC kreeg het moeilijk. Een fout van Budding leidde er toe dat Janssen van afstand voor 21 kon zorgen. Er zou niets aan de hand zijn geweest wan neer Jeliazkov drie minuten la ter, in de 70e minuut, wat meer geluk had gekend bij een kop bal. Nu redde Schellekens fraai. Het doelpunt van Janssen in spireerde NEC en zeven minu ten voor het eindsignaal kwam de Nijmeegse ploeg op gelijke hoogte. De inleiding was een fout van Van Hanegem. Het was de derde in een kort tijds bestek van de Rotterdamse vrije verdediger. Van Hane gem, die duidelijk snelheid mist, moest zijn meerdere er kennen in een andere oude rot, Pleun Strik. Met een strak schot passeerde de Nijmege- naar Hiele. NEC had zelfs nog de winst kunnen pakken wan neer Janssen twee minuten voor tijd na een voorzet van Heisper uit een wat minder moeilijke positie had kunnen koppen. Winst voor NEC zou .echter tegen de verhoudingen in zijn geweest. Scoreverloop: 46. Jeliazkov 10, 60. Van Deinsen 20 (strafschop), 67. Janssen 2—1, 83. Strik 2—2. Scheidsrechter: Van Ettekoven; toe schouwers: 14.895. Feyenoord: Hiele; Wijnstekers, Staf- leu, Van Hanegem, Troost; Van Til (Balkestein), Jeliazkov, Van Deinsen (Brand); Budding, Kaczor, Vermeulen. NEC: Schellekens; Selbach, Mulderij, Visser, De Groot; Van Zinnen (Gue- rin); Salfischberger (Meyers), Strik; Heisper, Janssen, Vievermans. WKÊÊtÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊ^ÊÊÊIÊBÊÊÊ AG - Het ene punt ten Haag zaterdaga- pn PSV in de wacht betekende in ieder .^pt einde van een zes nederlagen AJagenaars. Of de re- >y>0) ook het begin A^n een borstel dient afgewacht. Voor- /Ajehpeft aan het (ge- VA) doorbreken van rA/|8serie een niet al te yA|timisme te worden reddingen verrichtte. Hij pa reerde twee kopballen, waar van één zeer goede, van Ruud Geels voortreffelijk, maar be hoefde in de tweede periode nauwelijks meer In actie te ko men. En dat laatste was type rend voor de ontmoeting, die in de eerste 45 minuten als kijkspel nog redelijk was, maar daarna de vergelijking met een slaapverwekkend to neelstuk glansrijk «kon door staan. Waarover FC Den Haag zich, begrijpelijk, het minst ongerust wenste te maken, de gelijke stand bleef immers ge handhaafd. Beide ploegen kwamen nogal it de Eindhovenaars - gehavend aan de start. PSV wijzen aandroegen miste René van de Kerkhof en de Koreaan Huh en de thuis club kon niet beschikken over de geblesseerde Harrie Melis en de zieke Aitze Bouma. Daardoor maakte bij de Eind hovenaars de door de selectie van AZ '67 begeerde Michel Valke zijn opwachting als han gende linkerspits en kon Gui- do Pen bij FC Den Haag als rechtsachter opdraven. Bij dit door het toeval aan elkaar ge koppelde duo deed zich een ontwikkeling i^n. Daarvoor was de 'aarop lijstaanvoer- op nul werd gehou- weinig overtuigend. %^9an tevens de aante- topklassering, die I wat werd versterkt nederlaag die Sparta leed. paag heeft er zater- 1 wel hard voor ge- op basis daarvan s de equipe van trai- i) van Vianen het ene wel. Waarbij de Waardering diende uit paar invaller-doelman Antwerpen, die in de lift een aantal knappe voor. Valke begon redelijk goed, maar viel vervolgens ver terug en werd zelfs vervangen door Dijkstra, Pen zag een moeizaam begin uitmonden in een alleszins verdienstelijk op treden. Hetgeen overigens in zijn totaliteit van toepassing was op de defensie van FC Den Haag, die voor de tweede achtereenvolgende keer zeer behoorlijk werd geleid door Cees Tempelaar. Deze kreeg daarbij goede steun van voor al Simon van Vliet, die zich op een enkele uitzondering in de eerste helft na steeds in kop duels de meerdere toonde van Ruud Geels. Niets van terecht De 'problemen' bij FC Den Haag lagen vooral op het mid denveld, waar René van Delft opnieuw bewees hopeloos uit vorm te zijn. De jonge halfspe- ler, die het seizoen toch zo aardig was begonnen, bracht er totaal niets van terecht en werd in de rust dan ook ge wisseld voor Ahmet Keloglu. De jonge Turk verkeert echter evenmin in een goede vorm, waardoor de overige twee halfspelers Lex Schoenmaker Chris Treling is dicht bij een treffer; zijn kopbal uit een hoekschop zal echter de lat treffen. Links kijkt Huub Stevens toe. (die zich in ieder geval in de eerste helft goed weerde, het- maanden geleden aan het eind van zijn carriere leek) en Chris Treling extra onder druk kwamen. Het was aan het goede werk van vooral Treling (die voor de pauze koppend de lat trof) en tiet mager pres teren van de opponenten van PSV te'danken dat FC Den Haag zich daarbij redelijk staande kon houden. „We zijn afgelopen woensdag tot op de bodem gegaan tegen Rapid Wien". deelde trainer Thijs Li- bregts van PSV later mee. „De jongens waren donder dag en vrijdag nog bijzonder vermoeid. Bovendien zal de uitschakeling voor het Europa Cuptoernooi ook mentaal zijn sporen hebben nagelaten". Weer optimaal Zijn collega Martin van Vianen betwijfelde de juistheid van de verwijzing van Libregts naar de woensdag. „Profs moeten drie dagen na zo'n wedstrijd weer optimaal kunnen preste ren", meende hij. Maar de Haagse oefenmeéster, die het resultaat ondanks alles een goede prestatie noemde, kon niet ontkénnen dat zijn ploeg PSV allesbehalve in een glansvorm had aangetroffen. „Maar onderschat mijn pro blemen niet", aldus Van Via nen. „Bouma meldde zich za terdagochtend ziek af en bo vendien had ik nauwelijks wis selspelers". Hetgeen bleek, want een kwartier voor het einde van de steeds slechter wordende ontmoeting mocht nota bene Patrick Meynhard van Schoor voor Renke Prevo opdraven. De oud-speler van FC Vlaardingen miste zater dag door een file de wedstrijd van het C-team. Doordat er nog een reserve voor het A- team moest zijn mocht hij als zodanig fungeren en zelfs nog spelen. Zijn leen kwartier du rende optreden voor Prevo, die kort voor zijn wisselbeurt zijn beste actie uit de wedstr- tijd etaleerde, was van puur statistische betekenis. FRANK WERKMAN FC Den Haag-PSV 0-0; scheidsrech ter: Bosman; toeschouwers: 5.000. FC Den Haag: Van Antwerpen; Pen, Tempelaar. Van Vliet, Korevaar; Van Delft (Keloglu), Schoenmaker, Tre ling, Rontberg; Prevo (Meynhard v Schoor), Morgan. PSV: Doesburg; Stevens. Van Kraay, Brandts. Wildschut; Van de Kerkhof. Poortvliet. Koeman, Valke (Dijkstra); Thoresen, Geels. i Gaat Nederland nou wel of niet een toekomst tegemoet zonder eigen Grand Prix in de formule l-klasse? De la waaiige discussies rond het noodlijdende circuit van Zandvoort hebben de afgelo pen weken de geluidsover last van de racende auto's veruit overtroffen. Inmiddels bemoeien zo veel instanties zich met het wel en wee van de baan, dat bijna niemand meer weet welke te geloven. Vooral van de zijde van de CENAV, de exploitant van het circuit, wordt constant na elke onheilsmare een nieuwe strohalm gepresen teerd. Even leek het mee te zitten. Vlak voordat de FISA, de overkoepelende autosportor ganisatie, de termijn zag ver strijken waarbinnen het cir cuit door het inlossen van een schuld van 1,1 miljoen gulden als organisator van een Grote Prijs op de raceka lender zou worden gehand haafd, kwam er van drie kan ten financiële hulp. De minis teries van CRM en Economi sche Zaken zegden beide een renteloos voorschot van vier ton toe omdat zij het toerisme willen steunen. Los se sponsors brachten de rest op tafel. Maar Hordo, de Ca nadese miljonair ,(van wie ook velen beweren dat hij geen rooie cent heeft, alleen maar veel bluf) die Zand voort allerlei sprookjesplan nen blijft voorschotelen en zich door de aanschaf van de Bouwes-hotels en alle aan delen van de CENAV (voor- slechts 18.000 gulden omdat het een failliete boel betrof) in een onderhandelingsposi tie had gemanoeuvreerd, wil de eerst zekerheid van de FISA, voordat het geld zou worden overgemaakt. Dat uitstel werd afstel. Want de gemeenteraad van Zandvoort ging niet akkoord met die ministeriële lening, waarop de ministeries op hun afspra ken terugkwamen. Die de partementen waren intussen al door Kamerleden en ande re ministeries fel gekriti seerd doordat zij op eigen houtje hadden gehandeld en o.a. geen rekening hadden gehouden met bepaalde be leidsplannen t.a.v. het milieu. Dat geld krijgen we toch nog wel bij elkaar, denkt men nog steeds bij de CENAV, ook nu de FISA de bewuste Grote Prijs al aan Zeltweg in Oostenrijk heeft overgedaan. Directeur Jim Vermeulen van de CENAV weet echter dat de officiële racekalender pas begin december officieel wordt vastgesteld, geeft dus nog niet op en overweegt zelfs een kort geding aan te spannen tegen de ministe ries van EZ en CRM wegens het niet nakomen van afspra ken. Zonder Grand Prix heeft het circuit totaal geen levensvat baarheid en zou dan net zo goed eerder kunnen worden opgedoekt dan op de door de gemeente vastgestelde datum van 31 december 1985. Onrust bij de race-lief hebbers, ook al zijn er stoere plannen voor andere locaties (waarvoor natuurlijk hele maal geen geld is), en paniek bij de plaatselijke midden stand, die ruim vijf procent omzetverlies per jaar vreest De meerderheid van het ge meentebestuur is echter dol blij. Alleen in het noorden van de stad, bij het circuit, zou Zandvoort zijn woning bouw nog kunnen uitbreiden. Daar heeft de gemeente de 600.000 gulden huurderving van het circuit voor over. Het hinderlijke in de hele zaak is, dat het bestaans recht van het circuit voortdu rend wordt aangevallen met de stok „geluidsoverlast". De formule-1 bolides maken na tuurlijk veel lawaai, maar het economische voordeel van zo'n wereldrace moet kun nen opwegen tegen slechts drie dagen geluidshinder. Van het geluid dat normale autoraces produceren zullen weinig Zandvoorters wakker liggen. Toch geven metin gen, die 300 meter buiten de baan zijn verricht, 40 dagen per jaar 80 tot 100 decibel geluidsterkte aan. En dus, zeggen de 700 leden van het Anti-Circuit-Komitee, als in 1982 het wetje doorgaat dat als maximum 55 decibel aan geeft, kunnen we de CENAV een kort geding aandoen. Maar ook hier liggen de za ken niet zo duidelijk en moet eerst een stroeve, ambtelijke molen worden aangezwen geld. En zelfs als het wetje het haalt, kan Gedeputeerde Staten ontheffing voor het circuit verlenen. Kortom, alle betrokken partijen zullen tot het allerlaatste moment in onzekerheid blijven verkeren over het lot van het circuit én de Grand Prix. En in deze sfeer kan „miljonair" Hordo, in wie twee banken door het verstrekken van miljoenen toch wel vertrouwen blijken te hebben, zijn zaken onge stoord in nevelen gehuld la ten. De kans dat hij met al zijn grootse plannen zo veel risico neemt, moet zeer ge ring worden geacht. Hopelijk wordt het circuit noch Zand voort daarvan de dupe.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11