pN-LEIDER MARCUS BAKKER 25 JAAR LID VAN DE TWEEDE KAMER H EI t ningin lag geen ïekmantel ioor "olitici Ijn' pi mcratie reiend spektakel aan het Tweede Kamerlid met de meeste dienstjaren, de CPN-fractie- leider Marcus Bakker. Bakker viert vandaag zijn 25-jarig jubileum als lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Een gebeurtenis die niet onbesproken kan blijven, gezien de „Molly" Geertsema (WD) en enorme reputatie die Bakker in de len Uyl (PvdA) toeschrijven loop der jaren bij zijn collega's-poli- (waamste parlementariër die i ander de kneepjes van het tEen man met een groot yoor humor Een man die ■voor de rechten van het par- Een drietal kwaliteiten die I fenvolgens Ed. van Thljn tici heeft opgebouwd. Bakker Is, sprekers", zegt over de CPN-lelder: daar zijn ook zijn politieke tegen- „Als Marcus Bakker In de bankjes standers het over eens, een voortref felijk parlementariër die bij zijn mede-kamerleden respect afdwingt. Het oud-kamerlld Maarten Schakel CDA), die veelal In één adem met Marcus Bakker genoemd werd als het ging om de categorie „gevatte van PvdA of CDA zou zitten de ril lingen zullen hem over de rug lopent dan was hij al jaren voorzitter van de Tweede Kamer geweest". Ten slotte oud-kamervoorzitter Van Thiel, die Bakker vijftien Jaar In de Kamer heeft meegemaakt: „Waarom de kamerleden op den duur toch naar hem gingen luisteren? Omdat hij zijn zaken zo goed beheerste en altijd goede argumenten had". Marcus Bakker werd 58 jaar geleden geboren in Zaandam. Na de HBS en enige jaren universiteit begon hij als journalist bij-het dagblad De Waar heid. Van 1953 tot 1957 bekleedde hij daar het hoofdredacteurschap. Op 7 november 1956 trad Marcus Bakker toe tot de Tweede Kamer en daar zit hij na 25 jaar nog steeds. Bakker Is bovendien lid van het CPN-partijbestuur en is op journalis tiek gebied nog altijd actief als hoofdredacteur van het CPN-maand- biad „Politiek en Kuituur". itrei 'erdi en h iS| igei ?en. AI r* hart W* AAG Terwijl aan de overkant de IQ lingen van het kabinet nog in volle Ijn zitten wij tegenover Marcus Bak- Hzljn niet al te ruim bemeten werkka- het Binnenhof. Het is aan zijn hou- merken dat hij niet zo gelukkig is de publiciteit om zijn eigen per ry Het is van hem algemeen bekend weinig voelt voor ai dat „persoon- *faoe". Aan jubilea heeft hij een hart ige hekel. Desondanks staat hij ons twee uur lang geduldig en met vrien- 00 stem te woord. tiSlijks hebben we plaatsgenomen of poglnt nogal geamuseerd te vertellen ■t j diezelfde ochtend In een Interview e rekklg Engels een zo mogelijk nog J ckiger Engels sprekende Finse Jour- in te woord heeft gestaan. „Ik vraag tel of de antwoorden wel bij de goede i terecht zijn gekomenmaar wat ^tret, ik krijg het sowieso toch niet te Czegt hij uitbundig lachend. 3 aanvang van het gesprek zit Marcus nog op het puntje van zijn stoel en ogenschijnlijk veel moeite zijn ge ilen helder te formuleren. Naarmate vordert geeft hij zich meer en meer 2«an het ontspannen voor zich uit filo- n, daarbij breeduit achterover leu- ■ln zijn bureaustoel. De ai danig grlj- communist-ln-hart-en-nleren zegt er l voor te voelen om voor de zoveel- ter deze week in sneltreinvaart door ir kamerlidmaatschap heen te den- Hij geeft te kennen ditmaal liever robleem bij de horens te vatten, dat s aansluit bij de politieke actualiteit, robleem waar Marcus Bakker op af- it heeft alles te maken met de ver- ng tussen het parlement en het •hoofd, de koningin. Het staatsrecht t onderwerp, waarin Bakker thuis Is mi vis in het water, dat moge blijken, nlt vervolgens meteen maar met de in huis. ir mijn gevoel dreigt de laatste tijd politisering van het Nederlandse •hoofd, onze koningin. Dat is op zich >oeiend probleem, dat 25 jaar gele* in die vorm niet bestond. Waar het aat is dat tijdens de afgelopen forma- riode het zwaartepunt veel te veel Is Dd naar de informatie. De clou van de Ij dat er voor informateurs geen ver- oordingsplicht bestaat; informateurs 1 feite verlengstukken van het staats- I. de koningin. Zij moet met het door iformateurs geleverde materiaal iets doen en dient dus te kiezen". Uwe de laatste tijd hebben kunnen Is dat de beslissingen van koningin Beatrix door politici in twijfel werden ge trokken. Wiegel is daar eerst voorzich tig mee begonnen en daarna was het Van Agt die zijn fractievoorzitterschap neerlegde op het moment dat de koningin De Gaay Fortman als Informateur aan wees. Daar was Van Agt het dus volstrekt mee oneens. Vervolgens wordt zij ertoe geleid De Galan en Halberstadt aan te wij zen. En wie is daar uiteindelijk voor ver antwoordelijk?" „Degene die de rommel op de stoep krijgt is de koningin" Bakker zit nu rechtop in zijn stoei. „Dege ne die almaar de rommel op de stoep krijgt is de koningin. Zij is het die telkens weer In die positie wordt gedrongen. Op zo'n manier is het onvermijdelijk dat be paalde mensen gaan zeggen: wat zit die koningin daar eigenlijk uit te voeren? Ze wordt niet alleen belast met het kiezen van de persoon, maar ze moet ook maar zien wat we op een bepaald ogenblik met de kabinetsinformatie doen". Het probleem is dat de laatste tijd de In formateurs steeds meer naar voren zijn geschoven, vindt Bakker. Vroeger werd bij een kabinetscrisis meteen een formateur benoemd en dat was ook veel beter, vindt hij. „Bij een formateur liggen die zaken veel eenvoudiger, want die rapporteert op een zodanige wijze dat de minister-president van het dan gevormde kabinet de volledi ge verantwoordelijkheid voor de formatie op zich kan nemen. Als je almaar gaat werken met Informateurs. Informateurs en nog eens informateurs, dan gaat zich een groot deel van het staatsrechtelijk gebeu ren afspelen buiten de controle van ieder een. Het parlement kan een Informateur nou eenmaal niet ter verantwoording roe pen". En aangezien er Iemand Is die de verant woordelijkheid op zich moet nemen, komt dat bij de koningin terecht. Bakker vindt dat de politici daarmee een verkeerde weg zijn Ingeslagen. „Men moet eens een keer tje ophouden met ai die Informateurs", zegt hij met grote stelligheid. „Een infor mateur moet alleen optreden als het gaat om technische geschillen tussen partijen". Bakker denkt een tijdje diep na voordat hij verder gaat. „Je gaat op die manier, of je dat nu wilt of niet, de beslissing van een staatshoofd tot een omstreden zaak maken. Ik heb daar in mijn adviezen aan de koningin In de afge lopen periode ook voor gewaarschuwd. Normaal Is het zo. dat een beslissing van het staatshoofd wordt gedekt door de mi nisteriele verantwoordelijkheid. Die gaat In dit geval niet op en dat betekent dat je zeer zuinig moet zijn met het soort beslis singen die je naar de koningin toeschuift. Bij een politieke president liggen die zaken anders, maar een Willem de Zwijger kun Je nu eenmaal niet afzetten". Zijn innemende lach klinkt weer even op bij die laatste opmerking. Tussen het pra ten door vindt Bakker voldoende gelegen heid om zijn zoveelste sigaret te rollen van zijn favoriete lichte vlrginlashag. Hij wijst onderwijl nadrukkelijk op het feit. dat die zogeheten politisering niet gebeurt omdat de koningin die macht bewust naar zich toetrekt. „Volgens mij zit Beatrix helemaal niet te springen om dat soort situaties. De fout ligt bij de politici die een slechte koers in- slaan door de verantwoordelijkheid van zich af te schuiven. Als je de positie van de koningin tot een partijpolitiek strijdpunt maakt, dan heb Je natuurlijk de kat In de gordijnen. Wil je onze constitutionele mo narchie een beetje mooi houden, of je er nou voor of tegen bent. dan moet Je die nooit en te nimmer Inzet maken van poli tieke strijd. Daar is nog in geen één land voordeel mee gehaald. Ik vind dat de be trokken politici zo verstandig moeten zijn deze werkwijze achterwege te laten". Marcus Bakker stelt voorts heel duidelijk dat hij niet zo'n fanatieke tegenstander is van onze monarchie: .Ik constateer dat een grote meerderheid van het Nederland se volk geen enkele behoefte heeft het sy steem van de constitutionele monarchie te vervangen. Die behoefte is bij mij ook maar zeer gering, moet ik zeggen. Juliana heeft het werkelijk voortreffelijk gedaan en er Is geen enkele aanwijzing dat het met koningin Beatrix anders zal zijn. De konin gin mag alleen geen dekmantel zijn voor politici om verantwoordelijkheden van zich af te schuiven". „in het begin was het afschuwelijk" We kunnen er uiteindelijk toch niet om heen even terug te grijpen naar de situatie van 25 Jaar geleden. Hoe heeft Marcus Bakker destijds zijn entree gemaakt In de Tweede Kamer? Na een diepe haal aan zijn sigaret zegt hij verontschuldigend: „Eerlijk gezegd, ik heb eigenlijk geen ge heugen voor dat soort dingen". Maar even later steekt hij toch van wal. „Toen Ik In de Kamer kwam stond mijn partij In de meest letterlijke zin met de rug tegen de muur. Mijn entree viel ongelukki gerwijs samen met de roemruchte Honga- rije-kwestle In 1956. Het meest macabere moment in de koude oorlog. In die tijd dacht Je heel concreet aan de mogelijkhe den van een derde wereldoorlog. Ik ben begonnen in een tijd dat de CPN volledig geïsoleerd stond van de rest van de Ka mer. Het Idee van samenwerking met an deren was toen niet aan de orde, dat was een droom". Bakker leunt ontspannen achterover en vertelt dat hij nog heeft meegemaakt dat de gehele CPN-fractie uit protest de ver gaderzaal verliet, terwijl men uit volle borst de Internationale zong. „In het begin was het afschuwelijk. We hadden toen een fractie van zeven men sen, dus je had wei houvast. Maar het contact met anderen was nul komma nul. Ik herinner me nog wel dat bij mijn eerste redevoering de hele Kamer demonstratief leegstroomde. Alleen de voorzitter bleef en meneer Luns, die achter de regerings tafel zat en op zijn bekende manier ver veeld voor zich uit zat te kijken. Dat was wei een rot moment. Maar Ja, elders vlo gen bij de CPN-bureaus de stenen door de ruiten. Dus wat dat betreft zat Je hier wei veilig". Die beginperiode, zo vervolgt Bakker, was ook de tijd dat er een motie lag, die ten doel had revolutionaire volksvertegen woordigers uit de Kamer te weren. „Die motie was ingediend door KVP-lelder Romme en heeft vele jaren op de lijst van niet afgehandelde stukken gestaan. Uitein delijk Is hij door de nazaten van Romme van de agenda afgevoerd, omdat niemand In de Kamer van zins was die motie over te nemen". Bakker wil overigens niet ontkennen dat de CPN wel erg lang In de sfeer heeft ge leefd van „alleen maar de verdrukte te zijn". Het is achteraf begrijpelijk, vindt hij zelf. dat die houding In het parlement en ook bij de pers na verloop van tijd nogal wat Irritatie wekte. Pas in het begin van de Jaren zestig, toen de koude oorlog zijn hoogtepunt ai had gepasseerd begon bij de CPN het tij te keren. „Toen de druk van een nieuwe wereldoor log verminderde, konden wij eindelijk eens aan samenwerking gaan denken. Op een gegeven moment was ik zelfs gedwongen om die samenwerking op gang te zetten. Dat was het geval toen van verschillende zijden aanvallen werden gedaan op ons kiesstelsel, het systeem van evenredige vertegenwoordiging. Daarmee werden kleine fracties als de CPN direct in hun be staan bedreigd. Ik ben destijds druk bezig geweest om alle bondgenootschappen af te sluiten die maar mogelijk waren". Zo was het opeens mogelijk dat de CPN hand in hand met de WD ten strijde trok tegen pogingen om aan de kieswet te tor nen. Die samenwerking begon gewoon uit zelfbehoud, zo geeft Bakker toe. „Op het moment dat Je met die samen werking bezig bent ga Je je realiseren dat anderen het blijkbaar toch belangrijk vin den dat ook kleine partijtjes als de CPN in de Kamer blijven". „Het Is meteen een vrachtwagen vol nekken, die worden uitgestoken" Pratend over het functioneren van kamer leden zegt Bakker bezwaar te hebben te gen de emorme uitdijing van het kamer ap paraat. „Dat heeft ertoe geleid dat, over welk onderwerp dan ook. niemand meer een woord zegt zonder dat het door weet- lk-hoeveel Instanties zorgvuldig is gewo gen. Wat ik weieens van collega's-kamer- leden hoor, Is dat ze er doodziek van wor den om eik standpunt tot de laatste letter uit te moeten melken In een fractiecom missie. Om die reden is zeker de helft van alle redevoeringen niet meer om aan te horen". Het gevolg is, vindt Marcus Bakker, dat sommige kamervergaderingen Iets totaal onwezenlijks beginnen te krijgen. „Over een langere periode gezien kun je zeggen dat de persoonlijke verantwoordelijkheid van het kamerlid steeds sterker aan ban den wordt gelegd. Dat is bij de grote frao- tles nog het sterkst. Niemand In de Twee de Kamer zal ooit nog zijn nek uitsteken; het is meteen een vrachtwagen vol nekken die uitgestoken worden". Bakker kan zich niet meer exact herinne ren hoe deze situatie In zijn begintijd was. Wel was het zo dat de meeste kamerleden „onder de strijkbout van hun grote politie ke leider" zaten. In dat opzicht heeft het Individuele kamerlid wel meer ruimte ge kregen. meent hij. Ik hoop dat er weer eens enkelen zullen opdagen die het lef hebben om tegen hun fractie te zeggen: als je kritiek hebt, dan doe Je dat maar na dat ik heb gesproken". Een weinig positieve ontwikkeling Is vol gens Bakker, dat er tegenwoordig geen enkel kamerlid meer is die zijn toespraak niet op papier heeft staan. „Begrijp me goed, Ik ben niet tégen het voorlezen van toespraken. Zelf doe ik het meestal ook, al houd ik voldoende ruimte voor Improvisatie. In het begin van de ja ren zestig Is zelfs een poging gedaan om de kamerleden te verbieden hun toespra ken voor te lezen. Daar was ik uiteraard op principiële gronden tegen, leder kamer lid heeft het recht te spreken zoals hij wil, al doet hij dat via een oortelefoontje dat met een bandrecorder is verbonden. Het Is alleen jammer dat de toespraken sterk zijn verambteiijkt Bakkers ogen beginnen licht te glinsteren als hij spreekt over zijn oud-collega Maar ten Schakel van het CDA. „Je had een man als Schakel nooit aan kunnen doen dat hij van getikte velletjes voor moest gaan lezen. Maar dat was dan ook een briljante spreker. Die had alleen een stel papiertjes bij zich. Daar wierp hij af en toe een blik op en dan ging het weer vijf minuten lang van-dik-hout-zaagt-men- planken". „Ik zie mezelf over vier jaar niet meer als lijstaanvoerder" Tot slot een vraag die hij bij een vorig ge sprek (enkele weken voor de verkiezingen) niet duidelijk kon of wilde beantwoorden: hoe lang denkt hij nog als CPN-aanvoer der in de Tweede Kamer te vertoeven? Hij drukt zijn sigaret gedecideerd in de welge vulde asbak uit en zegt tegelijkertijd dat hij op die vraag nog steeds geen duidelijk antwoord kan geven. Even later blijkt het tegendeel. „Indien dit kabinet binnen enkele maan den zou vallen en er zouden nieuwe ver kiezingen komen, dan zal mijn partij waar schijnlijk wel zeggen: „Bakker, je beweegt Si nog aardig en je loopt nog niet op kruk- en, dus doe dit ook nog maar eventjes". Als dit kabinet zijn normale tijd uitzit, dan zie ik mezelf geen lijstaanvoerder meer worden". „Ik vind dat er nu verschillende politici zijn die krampachtig zichzelf als redder des va derlands hebben uitgeroepen. Die hebben daarmee zichzelf en ook hun partij In een onmogelijke positie gemanoeuvreerd, ik zou zelf niet graag in die positie terechtko men". We vragen hem of hij daarmee In het bij zonder doelt op Joop den Uyl. „Dat ant woord mag u zelf invullen", bast hij veel betekenend. FRANS WEERTS FOTO'S: CEES VERKERK (Van onze correspondent Cees Mandors) ROME Een rauwe reeks scheldwoor den vloog woensdagmiddag In Rome door de lucht. Niet In een deftige studentenso ciëteit van Rome's linkse universiteit, en evenmin In het voetbalstadion waar de. plaatselijke club Roma door elf Portuge zen uit het Europa Cup-toernooi werd ge speeld. maar gewoon In het Italiaanse Huls van Afgevaardigden. Italiaanse parlementariërs blinken niet al tijd uit In parlementair taalgebruik als ze elkaar begroeten. Maar wat nu gebeurde was ongebruikelijk. Dat vond ook een oude bode, een man getekend door le venslange omgang met volksvertegen woordigers. Volgens hem hadden de heren en dames elkaar deze parlementaire pe riode nog niet zo uigescholden. Enige maanden geleden kreeg Kamervoor zitter, mevr. Nilde Jottl (communiste) een boekwerk naar het hoofd geslingerd. Het boek, overigens een handleiding voor par lementaire gebruiken, miste haar rechter oog op enkele centimeters voordat het achter haar rug tegen de fraaie mahonie houten wandbetlmmerlng uit elkaar viel. De duidelijk ongetrainde werpster was mevr. Allieta, fractieleidster van de Radi cale Partij. Zij vond dat „Signora la Presi dente" de regels schond... Woensdagmiddag dezelfde opwinding en' parlementaire vurigheid. „Vrijmetselaars, dieven, fascisten", riep een Radicaal naar zijn „geachte mede-afgevaardigden", en dan uiteraard naar diegenen onder hen In wier kringen woorden van deze strekking nog ais een beledigend ervaren worden. Het ging over het aannemen van nieuwe parlementaire regels, waardoor dan de kleine partijen, de Radicalen, de Fascisten en Marxistisch Leninisten, een deel van hun spreektijd zouden moeten inleveren. Hoogtepunt kwam toen mevr. Allietta naar het midden van de statige vergaderzaal liep en daar langzaam de grondwet, het kostbaarste kleinood van het Italiaanse o- penbare leven, in honderden stukjes uit een begon te scheuren, en deze de ont stelde Kamervoorzitster toewierp. Terwijl een leger van geüniformeerde booes toe snelde om de restanten van de grondwet bij elkaar te rapen, brak een Inferno van geschreeuw en protesten los van de kant van minder- radicale afgevaardigden. De voorzitter had toen alle controle over de beraadslagingen verloren en moest de vergadering schorsen. Dat was voor de aanwezige afgevaardigden het sein om ge haast en broederlijk naar de uitgang, en naar de koffiekamer te snellen. Een boeiend stukje democratie, maar vol gens vele Italianen niet altijd even effec- 4

Leidse Courant | 1981 | | pagina 23