Zweden laat nderzeeër gaan 1/0 Ju al ruzie over litleg compromis Gif water uit recreatiepark bij Rottemeren r 'S ^ROTE BEROERING OVER AANWEZIGHEID KERNWAPENS Reagan probeert conflict Haig- Weinberger te sussen IBBERS: 'DOORGAAN VAN LIDARITEITSHEFFING ONZEKER' Britten leven mee met zwangere prinses Diana Dode bij brand in Merenwijk Herfstaanbieding ?Mölóe6owct/nt Vrijdag6 november 1981,72e jaargang no. 22111 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoö Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Directeur-hoofdredacteur: I. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244. (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes ster wegens corruptie rAT.reM Het israëlische hoog- ^^tshof l^eeft vanochtend besloten i|gjl||rlementaire onschendbaarheid ^^^inister Aharon Aboe-Hatzeira |||Jpiïger te respecteren. Met dit be- de weg vrijgemaakt voor een Tltegen de minister van arbeid en "j zaken. De huidige regeringscoa- n premier Begin zou hierdoor in kunnen komen. atzeira moet terecht staan we- jorruptie. Hij wordt ervan be- ;d geld uit een door de staat ge- liefdadigheidsfonds voor per- ke uitgaven te hebben gebruikt. - flatzeira leidt een drie-mansfrac- jhet parlement, waarvan Begin's meerderheidsregering afhanke- Giro 103003 Bank: Amro-bonk N.V., Leiden. /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal/ 53,45, jaar/ 202,30, Losse nummers 0,70. Minister-president van Agt vanavond op Ned. I om 20.35 uur in „Haagse bluf" om te praten over de lijmformatie. Ook komen van Mierlo voor de kernwapens en V.d. Stee voor de financiën. Op Ned. II om 20.27 uur satellietbeelden uit Moskou in de tv-show van uit de Florahal te Rijnsburg. Middagtemperatuur ongeveer acht graden. Zwakke tot mati ge noordenwind. Droog en flinke perioden met zon. Kou de nacht. Minumumtempera- tuur rond het vriespunt. Zon op 07.46, zon onder 17.00. Scheveningen hoogwater 10.52 en 23.18, laagwater 5.50 en 18.38. Europese tv komt dagelijks met eigen programma's via satelliet HILVERSUM - In de loop van vol gend jaar zal de Europese omroep organisatie EBU, waarbij de NOS is aangesloten, een eigen satellietpro gramma gaan ver zorgen. Carel Enkelaar, hoofd-tv NOS, die ook zitting heeft in de programmacom missie van de EBU, liet weten, dat da gelijks allerhande programma's op het scherm zullen ko men, informatieve, culturele, sportieve en educatieve. Hiervoor zal de be staande OTS-sa tei liet worden ge bruikt, die welis waar bestemd is voor communicatie, maar ook voor zenddoeleinden ge schikt is. Eenentwintig jaar zwaar onderbetaald LONDEN Een 54-jarige vrouwelijke winkelbediende uit het Middenengelse dorpje werd deze week door de rech ter in het gelijk gesteld in een procedure die ze had aange spannen tegen haar voormali ge werkgever. Mevrouw Wit- ley was ontslagen nadat ze protest had aangetekend tegen het feit dat ze in meer dan twintig jaar nooit meer had verdiend dan 65 gulden voor een werkweek van rond de vijftig uur. Haar vroegere werkgever werd veroordeeld tot het betalen van bijna vijf tienduizend gulden achterstal lig loon. Kogelvrij op z'n Italiaans PALERMO Een zending kogelvrije vesten voor de le den van de rechterlijke macht op Sicilië dient mo menteel als bewijsstuk in een justitieel onderzoek. Ge bleken is namelijk dat de vesten, die door de overheid werden aangekocht om de rechters tegen aanslagen door terroristen of de mafia te beschermen, geen enkele kogel tegenhouden. De zaak kwam aan het rollen toen een van de rechters zich ver baasde over het gewicht van zijn vest, dit voor alle zeker heid afdeed en de proef op de som nam. Sinterklaas volgende week in Hindeloopen HINDELOOPEN Sint Nicolaas zal dit jaar in het Friese Hindeloopen voet zetten op Nederland se bodem. Dit ge beurt volgende week zaterdag 14 novem ber. De NOS-tv doet hiervan verslag op Ned. I van 12.00 tot 13.00 uur. Henk van Stipriaan heet de Sint welkom. Hinde loopen wil de Sint een grote ontvangst bereiden. Sap wordt 50 ct duurder LEIDEN De prijzen van de vruch tensappen zullen volgend jaar veertig tot vijftig cent per liter stijgen, als ge volg van misoogsten van appels en si naasappels. Mede in dat licht moet wor den afgezien van de voorgestelde plan nen om ingang van volgend jaar accijns op vruchtensappen te heffen. Dit schrijft de Vereniging van Nederlandse Groenten-en Fruitverwerkende Indu strie aan de kamercommissie voor eco nomische zaken en financiën. De vere niging schrijft verder dat een daling van waarschijnlijk 25 procent van de omzet in vruchtensappen te verwach ten is als gevolg van de accijnsheffing. De vereniging voegt er aan toe dat ner gens ter wereld accijns op vruchtensap pen bestaat, omdat het een belangrijke plaats inneemt in het pakket gezonde voedingsmiddelen. Vogelsterfte door olievervuiling UTRECHT Langs de Nederlandse kust zijn de afgelopen dagen enkele tientallen vogels aangetroffen die door olievervuiling om het leven zijn geko men. Bovendien werden op zee met olie besmette vogels waargenomen. Dit heeft Staatsbosbeheer gisteren bekend gemaakt. Staatsbosbeheer heeft inmiddels de eerste fase van een opvangplan voor de olieslachtoffers in werking gesteld. Dat betekent dat op de stranden extra surveillance wordt" uitgevoerd. De or ganisatie vermoedt dat een illegale lo zing tot de vogelsterfte heeft geleid. Rijkswaterstaat heeft echter nog geen oliesporen kunnen ontdekken. Br De Zweedse premier Falldln tijdens de persconferentie, waarin hij melding maakte van de aanwezigheid van kernwapens aan boord van de Rusissche onderzeeër. STOCKHOLM De Russi- jche onderzeeër die verleden kreek dinsdag strandde op de Eweedse kust is vanmorgen ioor de Zweedse marine bui- jen de territoriale wateren gebracht. Daar werd de on- perzeeër opgewacht door een Russische bergingsvloot. Tot het vrijgegeven van de on- Jerzeeër werd gistermiddag Desloten, hoewel de Zweedse •egering niet tevreden was net de verklaringen van de Russische kapitein en er in Zweden grote beroering ont stond over het feit dat de on derzeeër vrijwel zeker kern wapens aan boord heeft. Volgens militaire deskundigen is de vondst van kernwapens aan boord van de Russische onder zeeër een enorme technische sensatie, vooral omdat het om een relatief oud schip gaat dat niet in staat werd geacht om kernwapens te vervoeren. De Russische onderzeeër liep verleden week aan de grond in de omgeving van de Zweedse marinebasis Karlskrona, waar de Zweedse marine kort tevoren nieuwe wapens had beproefd. Aan de Russische verklaring dat een technisch mankement de- oorzaak van de stranding was, is vanaf het begin geen geloof ge hecht. Alleen zeer nauwkeurig navigeren kon de onderzeeër op de plaats brengen waar hij aan de grond liep, aldus de Zweedse autoriteiten. Ondervragingen van de kapitein leverden weinig nieuwe gezichtspunten op. Na een controle van het schip, waarbij de aanwezigheid van de kernwapens vast kwam te staan, werd besloten de onderzeeër vrij te geven. Waarnemers verwach ten echter dat tussen Zweden en de Sovjet-Unie het laatste woord over de duikboot-affaire nog niet gesproken is. Pagina 15: Vondst kernwa pens streep door Sovjet-re- kening. WASHINGTON Een woordvoerder van de Amerikaanse president Reagan heeft gistera vond verklaard dat het afvuren van een kernra ket bij een eventueel conflict in Europa ooit door de NAVO tijdens het uitzetten van haar strategie in de jaren zestig is overwogen. De woordvoerder voegde daar echter aan toe dat een dergelijk plan „ondserhevig is aan serieuze twijfel". Op deze manier heeft het Witte Huis enige klaarheid willen scheppen in een scherp conflict tussen de Ameri kaanse minister Haig van buitenlandse zaken en minis ter Weinberger van defensie. Weinberger had na de uit lating van Haig, gedaan voor een commissie van de se naat verklaard, in een andere commissievergadering ge zegd dat zoiets in geen enkel NAVO-plan voorkomt. Volgens Haig, die lange tijd opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa is geweest, kwam het afvuren van een waarschuwingsschot bij een dreigend conflict in een van de NAVO-scenario's voor. In de verklaring van het Witte Huis werd het standpunt van beide ministers, die al vaker met elkaar in botsing zijn gekomen,juist" genoemd. Minister Haig had gelijk toen hij zei dat het gebruik ooit is overwogen, Weinber ger had gelijk toen hij zei dat deze overweging nooit heeft geleid tot een officieel plan, aldus de verklaring van het Witte Huis. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig „kijkt" koning Hoessein uit in de buurt van het Witte Huis in Washington vlak voordat Haig zelf een ontmoeting met Reagan zou hebben over de conflicten in de Ameri kaanse politieke top over het buitenlands be leid. HAAG Nog geen tir na het helen van reuk in het kabinet, t!DA en PvdA elkaar in de haren gevlo- |De inzet daarvan is jie belangrijkste pas- fn het compromis van ex-informateurs De h en Halberstadt ge- j moet worden. hs het CDA bij mon- h fractievoorzitter Ruud )rs is het namelijk jekt onzeker of de „soli- dariteitsheffing", die het hart van het compromis vormt, er ooit komt. De PvdA vindt die uitleg absoluut onaanvaard baar, zo blijkt uit een reactie van fractieleider Wim Meijer. De 500 miljoen gulden, die ~zo'n heffing zou kunnen op brengen, vormen de enige ex tra middelen, die de informa teurs voor het banenplan van minister Den Uyl konden aan bieden. f De betreffende passage in het compromis luidt als volgt: „Deze maatregel (de heffing) wordt getroffen,, ervan uit gaande dat in 1982 een loon matiging overeenkomstig het regeerakkoord zal worden ge realiseerd. Mocht die matiging geheel of ten dele achterweg blijven, dan zal de regering haar beleid moeten aanpassen aan de situatie die dan ont staat". CDA-fractievoorzitter Ruud Lubbers verklaarde gisteren .tegenover onze krant dat zijn partij daarmee nog geheel de handen vrij heeft. Op de vraag of de tekst van het compromis, het niet-doorgaan van de hef-' fing toestaat, zei Lubbers let terlijk: „Dat zou kunnen". Hij voegde eraan toe dat in de vi-, sie van het CDA de maatregel „niet in den blinde" zal wor den genomen. „Dan verliest die zijn zin". Pagina Doorgaan heffing ook afhankelijk van vakbonden Prinses Diana verwacht in juni haar eerste baby (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Groot-Brittannië ver heugt zich geweldig over de gistermid dag door Buckingham Palace aange kondigde komst van een nieuwe ko ninklijke telg, de eerste baby van kroonprins Charles (32) en de prinses van Wales (20). Deze blijde gebeurtenis wordt in juni verwacht. Prins Charles en prinses Diana zijn afgelopen juli getrouwd. Hun eerste kind komt automa tisch als tweede in aanmerking voor de troonopvolging. Het zal in zijn of haar titel de naam „Van Wales" dragen. Volgens het koninklijke paleis in Londen verkeert de prinses van Wales in blakende gezondheid. Wegens de aanstaande geboorte zal de prinses ^haar uitgebreide programma van officiële bezoeken gevoelig moeten in korten. Zo zullen de reizen naar Australië, Canada en Nieuw-Zeeland komen te verval len. Londenaren, onmiddellijk na de bekend making van het nieuws naar hun mening ge vraagd, bleken vaak verrast. „Charlie werkt vlug", zei een olijkerd. ROTTERDAM Het recreatiepark „Het Hoge Bergse Bos" bij Hillegersberg aan de Rotte is zo verontreinigd met zware metalen dat het recreatieschap Rottemeren, de beheerder van het park, op korte termijn sanerende maatregelen wil treffen. Er moet een opvangsysteem en een zuivering komen voor het verontreinigde water dat uit het park komt. Het bestuur van het recreatie schap heeft dit de betrokken gemeenten voorgesteld. Uit monsters is gebleken dat het water uit ne» pa hoge con centraties bevat van vooral chroom, maar ook cadmium, lood, nikkel en kwik. Dit water mag niet op het oppervlaktewater worden geloosd. Het recreatieark is opgebouwd met vaste afvalstoffen in een tijd weaarin werd gezocht de afvalstroom naar de Krimpenerwaard in te dammen en recreatieparken aan te leggen tegen lagere kosten. In het bewuste park is veel bouw- en sloopmateriaal uit Rotterdamse stadsvernieuwingsgebieden terecht gekomen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 én 19.00 uur telefoonnummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd: Bschadigde neus van dit o-vrachtvliegtuig steunt i grond, nadat gisteren an de wielen afbrak tij- het laden op het vlieg- van Hamburg. De Jum- :ou vliegtuigonderdelen en moeten vervoeren Toulouse, waar de Euro- Airbus geassembleerd .s. zaterdag om .00 uur in De Zijl waterpolowedstrijd Zijl/LGB I AZC/Microlife lAangeboden door IIERCASOL LEIDEN Een 19-jarige jon gen is vanmorgen in het zie kenhuis overleden nadat hij een uur eerder door de brand weer uit zijn brandende slaap kamer werd gehaald. De brand in een huis aan de Sparrenrode in de Merenwijk brak rond vier uur vanoch tend uit in de slaapkamer van de jongen. De brandweer wist het vuurtje spoedig te blussen. De jongen, die bewusteloos op zijn bed werd aangetroffen, werd in allerijl naar het zie kenhuis vervoerd. De brand weer vermoedt dat de jongen in bed heeft liggen roken en in slaap is gevallen. Door de brandende peuk is het matras gaan smeulen en ontstond een forse rookontwikkeling. vïyTom Walenkamp fietsen klasse fietsen tegen lage prijzen KORTINGEN TOT 20% Turfmarkt S Lalden tel. 071-12.6340. Peuter verdrinkt RIJNSATERWOUDE De anderhalfjarige Nienke van den Boom is gistermiddag ach ter haar huis aan de Kruize- muntlaan verdronken. Het kind was plotseling verdwe nen toen ze buiten speelde bij haar vader, die een straatje aanlegde. Na een speuractie vond de vader het kind in de sloot achter het huis. Mond- op-mond-beademing mocht niet meer baten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1