merikaans Congres indt kruisraketten e duur worden h Carrington: plan-Fahd belangrijk voor vrede ïatóumarm? Proef maar. lanadese indianen zoeken steun voor overlevingsstri jd Poolse regering en Solidariteit gaan nauwer samenwerken Mansion H House De whisky die 1 je paid. Vondst kernwapens streep door Sovjet-rekening JENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 6NOVEMBER 1981 PAGINA IS JSPRAAK VOOR BRITSE SNA DOOD BABY (van onze correspondent Roger Simons) JN Een Noord-Engelse kinderarts, dr.Leonard i eefi(55) die beschuldigd was van moord op een wa(k gehand icapte baby, is gisteren vrijgesproken, k karaak wordt zowel in de medische wereld als bij n stfging „Recht op Leven" gezien als een mijlpaal, tssecers van de baby wilden hun kind niet hebben, og jget een mongooltje was. Ze verlangden dat het reeleg. Dr.Arthur liet de baby verplegen zonder toe- ov.van medicijnen, op een pijnstillend middel na. et f» kwam tot het besluit, dat deze handelwijze van ;ewij»iet strijdig was met de bestaande wetgeving. Hij DNS^t mongooltje bloot aan mogelijke infectie en liet ur haar gang gaan. 10 v» Farquharson liet niet na erop te wijzen dat het eksüvan de Jury er6 belangrijk was voor alle medici g panier waarop zij in de toekomst gehandicapte em m zullen verzorgen. - M# lie af. 8 bi Opmerking Mercouri bedoeld als grap'' Melina Mercouri ATHENE Een woordvoerster van de nieuwe Griekse minister van cultuur, Meli na Mercouri, heeft gisteren gelegd, dat de opmerking van haar minister een bezoek te zullen brengen aan de uitsluitend door mannen bewoonde kloostergemeenschap op de berg Athos in Noord-Griekenland slechts als een grap bedoeld was. Dagbladen die de standpunten van de op- positie-partijen uitdragen hadden evenwel gemeld, dat Mercouri serieus van plan was om per helikopter een bezoek te brengen aan de berg, waarvan de heilige grond door geen vrouwelijke voet mag worden betre den. Mercouri zou haar opmerking tijdens een ministersconferentie eerder deze week heb ben gemaakt. Zij zou hebben geweigerd om zich door adviseurs te laten overreden om van het bezoek af te zien. Vietnamezen als gastarbeiders in Oostblok BANGKOK Vietnam zendt momenteel tienduizenden arbei ders naar landen in Oost-Euro pa om de stijgende lasten te ver minderen van zijn buitenlandse schulden. Vijftigduizend Viet namezen zijn reed? werkzaam in fabrieken in de Sovjet-Unie, Bulgarije en Oost-Duitsland. Het zouden er in totaal hon derdduizend moeten worden. Dit zeggen diplomaten in de Thailandse hoofdstad Bangkok. De buitenlandse schuld van Vietnam is de laatste jaren op gelopen tot ruim zes miljard gulden. Ongeveer vier miljard gulden hiervan is het schuldig aan het Oost-blok. Met het laten werken van de Vietnamezen in Oost-Europa zou Vietnam in staat zijn de rente van deze schuld te delgen. In Hanoi doen geruchten de ronde dat meer dan een half miljoen arbeiders naar Oost-Europa worden ge zonden. Maar volgens diploma ten in Bangkok is dat niet mo gelijk gezien de beperkte capa citeit van de luchtvaartmaat schappijen. Vietnam is niet het enige Azia tische land dat arbeiders uit zendt om deviezen binnen te krijgen. China zond al eerder veel arbeiders naar het Midden- Oosten. Blanken willen wijk openen voor zwarten KAAPSTAD De meerder heid van de inwoners van de blanke voorstad Constantia van Kaapstad wil de wijk openstellen voor alle rassen. Dat bleek bij een officieel re ferendum woensdagavond, dat' was georganiseerd door een vertegenwoordiger van de op positie in het parlement. Rodger Hulley, die het initia tief tot het referendum nam en lid van de progressieve fe derale partij (PFP) is, zei zeer tevreden te zijn met het resul taat. De openstelling van de wijk voor alle rassen „moet een eerste stap zijn naar nor malisatie van de betrekkingen tussen de bevolkingsgroepen in Zuid-Afrika", aldus Hulley. Geen vergunning voor Poolse kledingactie ENSCHEDE Burge- meester en wethouders van Enschede weigeren een vergunning af te ge ven voor een actie om kle ding in te zamelen voor Polen. Volgens het college zijn er tal van landen waar de situatie ernstiger is dan in Polen. Boven dien meent het college dat de Westerse overheden er verstandiger aan doen ac ties voor Polen niet te steunen, omdat op die ma nier het democratiserings proces in Polen verstoord kan worden. Ke jdei INGTON Er is e geële mogelijkheid, ',ndlaatsing van de om- kruisraketten in h°0{ Curopa zal worden r eld en misschien fgesteld. De belang- reden daarvoor zal i<Jet liggen bij de Eu- bezwaren tegen 1 ieuwe Amerikaanse en voor de midden afstand of bij moge- lelie resultaten van ussisch- Amerikaanse t B ïandelingen op dit terrein, maar bij het Ame rikaanse Congres. Zowel in de senaat als in het Huis van Afgevaardig den bestaat namelijk groeiende zorg over de sterk gestegen kosten van het in 1979 aanvaarde NAVO-plan om per 1983 572 van deze raketten te stationeren in Nederland, West-Duitsland, België, Italië en Engeland. Toen het plan in 1979 werd aanvaard, werden de kos ten geschat op 1,4 miljard dollar (circa 3,5 miljard gulden). Volgens militaire experts in het Congres be dragen de kosten op dit moment zeker 6 miljard gulden. Het Huis van Afgevaardigden heeft inmiddels al ruim 100 miljoen gulden geschrapt van de begrotingspost voor de start van de produktie van de kruisraketten. Hoewel de se naat waarschijnlijk wel het volle bedrag zal goedkeuren, zal volgens de onlangs aan vaarde resolutie voorlopig worden uitgegaan van het laagst vastgestelde bedrag, in casu dat van het Huis van Af gevaardigden. Bij pogingen de dreigende begrotingstekorten wat beter onder controle te krijgen, heeft het Huis van Af gevaardigden overigens nog andere militaire besnoeiingen aangebracht. De beslissing van het Huis ten aanzien van de kruisraketten heeft overigens niet alleen te maken met de noodzaak van verdere bezuinigingen. Vol gens een woordvoerder van de begrotingcommissie uit het Huis van Afgevaardigden „is het duidelijk, dat ook de groeiende weerstand in West- Europa ermee te maken heeft, alsmede de door sommige mi litaire deskundigen vertolkte mening, dat installatie te land van deze raketten niet de enig mogelijke oplossing is". H De britse mi- van buitenlandse aaLord Carrington, het Saoedische vre- in een belangrijk [el genoemd voor in het Midden-Oos- en iij verwacht echter eu upril geen doorbraak standpunten van de betrokken partijen. Dit bleek gisteren uit een ver klaring, die de Britse mi nister aan het slot van zijn bezoek aan Saoedi-Arabië bracht. Lord Carrington, die als voor zitter van de Europese Minis terraad zijn reis naar het Mid den-Oosten maakte, zocht met de Saoedische leiders naar ge meenschappelijke punten tus sen het Europese vredesinitia tief en het Saoedische plan, dat in augustus werd gelan ceerd als alternatief voor de akkoorden van Camp David. Carrington noemde het Saoe dische voorstel „in harmonie" met de ideeën die de EG heeft ten aanzien van een regeling ADVERTENTIE Mineraalwater heeft vaak een zoutachtige smaak. SPA niet. 'ant echte SPA is natriumarm en bevat bijna geen zouten. Daarom is SPA zo zuiver en verfrissend van smaak. 5A is ideaal om te mixen en heerlijk bij het diner. Waar u ook bent, vraag altijd naar de echte SPA. voor het conflict in het Mid den-Oosten. Voor 12 april-de dag waar op Israël het laatste gedeelte van de Sinaiwoestijn teruggeeft aan Egypte-ver- wacht Carrington weinig vooruitgang in de vredesbe sprekingen. De Saoedische minister van buitenlandse zaken, prins Saoed al-Faisal, vroeg de Eu ropese landen gisteren op een persconferentie niet deel te nemen aan de vredesmacht die in de Sinai gestationeerd gaat worden na de Israëlische terugtrekking. Mochten de Europese landen toch deelne men, „dan zou dat betekenen dat zij de akkoorden van Camp David ondersteunen", aldus de prins. In Israël bestaat geen enkele waardering voor het Saoedi sche vredesplan. De israëlische minister van defensie, Sharon, heeft gisteren gezegd dat Is raël ziin afkeuring van het sa oedische plan zal laten blijken door nog eens acht nieuwe ne derzettingen te stichten op de bezette westelijke Jordaanoe ver. Het Saoedische vredes plan telt acht punten. Vakbondsleider Lech Walesa con troleert zijn wagen nadat een fotograaf van het Amerikaan se persbureau As sociated Press gis teren tegen hem was aangereden. De fotograaf wilde een plaatje van Walesa schieten na diens ontmoeting met partijleider Ja- ruzelski en aarts bisschop Glemp. GDANSK De vertegenwoordigers van de Poolse regering en de onafhankelijke vakbond Solidariteit komen eind volgende week bijeen voor uitvoerige besprekingen over de sociale en economische problemen in Polen. Dit werd gisteren bekend ge maakt door functionarissen van Solidariteit, die hieraan toe voegden dat de regering zich bereid heeft getoond tot het doen van concessies. De aankondiging volgde binnen 24 uur na de u nieke ontmoe ting van de Poolse leider Jaruzelski, de voorzitter van Solidari teit Walesa en de roomskatholieke primaat aartsbisschop Glemp. Lech Walesa zou, volgens een woordvoerder van Solidariteit, hebben gezegd dat het Poolse volk „gezien de economische en sociale gevaren, waarmee alle mensen in Polen geconfronteerd worden, niet alleen tot overeenstemming kan maar moet ko men". Aartsbisschop Glemp verklaarde gisteren bij aankomst in Rome, dat de „situatie enigszins beter wordt". Hij toonde zich iets opti mistischer na de driepartijen-top van woensdag. Het poolse pers bureau meldde dat Jaruzelski, Walesa en Glemp „de mogelijk heden hadden bekeken van de vorming van een front van na tionaal begrip, dat zou moeten dienen als een platform voor een blijvende dialoog". De poolse media hebben gisteren uiterst positief gereageerd op het besluit tot nauwere samenwerking tussen regering en Soli dariteit De belangrijkste krant van Polen, de Zycie Warszawy, sprak van een uniek overleg dat tot een doorbraak kan leiden bij de oplossing van de grote problemen waarmee Polen kampt. ADVERTENTIE 5. mt&Bèl&SaA STOCKHOLM De ontdekking dat de op de Zweedse kust gelopen Russische onderzeeër kernwapens aan boord heeft, lijkt een stevige streep te zetten door de Russische pogingen om in Noordwest-Europa tot een kernwapenvrije zone te komen. Vanuit de Sovjet-Unie wordt er sinds enige tijd bij de Scandinavische landen op aangedrongen elk bezit van kernwapens af te wij zen, in ruil voor (beperkte) soortgelijke Russische maatregelen. Het Russische plan worden in Stock holm als weinig oprecht beschouwd. Volgens het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken zal door de jongste gebeurtenissen de houding van de regering tegenover de Russische nucleiare politiek opnieuw bekeken moeten wor den. De verhouding met Moskou werd „ernstig verslechterd" genoemd. Van de kant van de Sovjet-Unie is gisteren, evenals in de hele voorafgaande week, niet op Zweedse vragen en beschul digingen gereageerd. Hoewel er al geruimte tijd vermoedens bestaan dat in de Oostzee met kernwapens uitgeruste onderzeeërs van het Oostblok rond varen, waren zij tot op heden niet bevestigd. Zweedse marinefunctionarissen verklaarden gisteren dat al kort na de ontdekking van de onderzeeër het vermoeden over de aanwezigheid van kernwapens ontstond. Onderzoeken langs de romp van het schip wezen op de aanwezigheid van uranium. Bij de controle gisteren werd in een topedobuis uranium 238 aange troffen. Op zich is dit materiaal niet geschikt voor kernwapens. Maar Zweedse functionarissen zijn ervan overtuigd dat het ge vonden urnamium diende als dekmantel voor de opslag van uranium 235 en plutonium, beide wel voor kernkoppen te ge- bruikern. Nader onderzoek werd echter niet door de Sovjets toe gestaan. Militaire deskundigen toonden zich gisteren verbaasd over de aanwezigheid van kernwapens aan boord van de meer dan twintig jaar oude Russische onderzeeër. De techniek van kern- torpedo's wordt, aldus kern wapendeskundige Nil Lundquist, door de supermachten zeer geheim gehouden. Andere deskundi gen vroegen zich af voor welke doelen de kerntorpedo's be stemd kunnen zijn. Zweden, West-Duisland en Denemarken be zitten op de Oostzee niet over schepen (doelen), waarvan de grootte het gebruik van kernwapens noodzakelijk maakt. Begeleid door een Zweedse politieboot hevelt een tan kwagen, die op het dek staat van een landingsvoertuig, vers water over naar de Russische onderzeeër. Bomaanslag in Parijs PARIJS Op het Gare de van de perrons van het onder Lyon in Parijs heeft zich gis- Gare de Lyon gelegen metro- teravond een krachtige bom- station. Bij de ontploffing wer- explosie voorgedaan, waarbij den tientallen bagagekluizen alleen een aantal gewonden is vernield. Geen enkele groep gevallen. Volgens de Parijse heeft zich voor de aanslag ver- politie ontplofte de bom op een antwoordelijk gesteld. N HAAG Begin gende week brengt t groep van ruim hon- d Canadese indianen i bezoek aan ons land. dens een aantal mani- ities en gesprekken kamerleden en mi ter Van der Stoel van itenlandse zaken zal dacht worden ge ragd voor de strijd te- de Canadese rege- Deze voert, aldus dt de beschuldiging, politiek die er op is |richt een eind te ma ft aan het bestaan van indianen als een apar- bevolkingsgroep. Het zoek aan Nederland is n onderdeel van een ndreis onder de naam >nstitution Express, die indianen naar West- atsland, Nederland, 'lgië, Frankrijk en root-Brittannië voert. isschien is de vreedzame in filling van de Canadese in dianen er de oorzaak van, dat hun strijd lang niet zo veel bekendheid geniet als die van lotgenoten in de Verenigde Staten of Zuid-Amerika. Inti midatie en bruut optreden van regeringszijde is in Cana da tot op heden nooit met geweld beantwoord. Toch is de situatie waarin de Canade se indianen leven niet minder schrijnend dan die van de in dianen elders in de wereld en lijkt een oplossing voor hun problemen zeer complex. Centraal in de problematiek staat de poging van de rege- ring-Trudeau om Canada, een zelfbesturende Britse domi nion met als staatshoofd ko ning Elizabeth II, volkomen onafhankelijk van Groot-Brit- tannie te maken. Voor die on afhankelijkheid is het noodza kelijk dat Canada een eigen grondwet krijgt. Op dit mo ment geldt de ,3ritse Noord- Amerika Wet" (BNAW) nog als zodanig. Premier Trudeau wil nu dat de supervisie over deze constitutie door het Brit se parlement aan de Canadese volksvertegenwoordiging wordt overgedragen. Hij heeft Londen verzocht de „Britse Noord-Amerika Wet" van een laatste amendement te voor zien en naar Ottawa te sturen. Hoewel in het Britse parle ment het laatste woord over deze zaak nog niet gesproken is, heeft premier Thatcher al laten weten geen bezwaren te hebben tegen het voorstel van ambtgenoot Trudeau. Bedreiging De 1,3 miljoen Canadese in dianen zien het naar Canada halen van de BNAW echter als de finale van de jarenlan ge pogingen van de overheid om hun speciale rechten on gedaan te maken, de indianen als aparte bevolkingsgroep te elimineren en op te laten gaan in de overige 20 miljoen Canadezen. Om de gedachtengang van de Canadese indianen te kunnen volgen moeten we even terug in de geschiedenis. Nadat de Britse kolonisten vele jaren slag hadden geleverd met de indianen, werd in het midden van de vorige eeuw een vre desverdrag gesloten. Hierin werden bepaalde rechten van de indianen vastgelegd en ge waarborgd. In 1867 werd de Canadese confederatie in het leven geroepen, zonder dat de oorspronkelijke bevolking er bij werd betrokken. Vandaar dat de indianen, hoewel admi nistratief Canadezen, voorlo pig geen deel (willen) uitma ken van het tegenwoordige Canada en zich op de histor- sche banden met Groot-Brit- tannië blijven beroepen. Zij willen eerst met de regering om de tafel gaan zitten om hun problemen te bespreken en oplossingen te zoeken. Voor de assimilatie-politiek van de Canadese regering zijn meerdere redenen aan te voe ren. De voornaamste is wel dat zich in de bodem van de ongeveer 2.500 dichbeboste indiaanse reservaten enorme voorraden gas, olie en urani um bevinden, die voor Cana da's economie van groot be lang zijn. De indianen zijn echter niet bereid de controle over deze kleine restanten van hun vroegere bezit zo maar uit handen te geven. Zij erkennen het belang van de winning van delfstoffen en willen van de opbrengsten meeprofiteren. Wat zij niet willen is de vernieting van hun land, waarvan in eigen land en elders op het Ameri kaanse continent bij ontgin ning van bodemschatten zo vaak sprake is. Het laten ver dwijnen van de indianen als volk en daarme ook hun rechten maakt echter de weg vrij voor exploitatie van de gebieden op grote schaal. Als de grondwet naar Canada wordt gerepatrieerd en volle dig onder het gezag van Otta wa komt, wordt het voor de indianen vrijwel onmogelijk om hun oude rechten op te blijven eisen. Waarmee het belang dat de Canadese over heid heeft bij een spoedige af wikkeling van deze hele pro cedure is verklaard. Onrecht en armoede Achter deze op het eerste ge zicht juridische aangelegen heid gaat een wereld vol on gelijkheid, onrecht en armoe de schuil. Lorna Williams van het Lil'wat-volk uit British- Columbia (West-Canada): „Onze levensomstandigheden zijn niet met die van de Cana dezen te vergelijken. Vooral de behuizing is erg slecht In dianen kunnen nergens geld lenen om een eigen huis te bouwen. Wel krijgen wij ge prefabriceerde woningen, maar die zijn heel slecht en niet bestand tegen onze war me zomers en zeer koude winters. We hebben zo'n te kort aan huizen, dat soms wel twintig mensen tegelijk in zo'n geprefabiceerde woning wonen". Zomaar wat cijfers onder schrijven het beeld dat Lorna Williams geeft. Zo ligt de kin dersterfte onder de indiaanse kinderen 65 procent hoger dan het Canadese nationale gemiddelde, het aantal zelf moorden per 100.000 mensen drie maal zo hoog als het na tionale gemiddelde en het percentage werklozen tussen de 85 en 90 procent. Onder de overige Canadezen ligt dat percentage rond de acht „Ook op het terrein van het onderwijs worden wij achter gesteld. Jarenlang mochten indiaanse kinderen niet naar de openbare school. Toen dat wel kon, was er geen enkele zeggenschap over het leerpro gramma. Zo gebeurde het dat indiaanse kinderen werd ge leerd dat zij wilden zijn, slechte mensen en vaak moordenaars. Ook konden de kinderen geen les krijgen in hun eigen taaL Vandaar dat alle indiaanse kinderen van raren zijn begonnen zelf on derwijs te geven. In de loop der jaren hebben wij nu 21 leerkrachten opgeleid, die overal in Canada indiaanse kinderen onderwijs kunnen geven", aldus Lorna Williams. Aan het begin van dit verhaal werd even verwezen naar het geweldloze karakter van het verzet van de Canadese india nen tegen de regeringspoli- tiek. Een voorbeeld daarvan was de bezetting, verleden jaar, door honderd indiaanse vrouwen van het departe ment voor indiaanse zaken in British Columbia. „De vrou wen, bezorgd over wat er van hun kinderen terecht moet komen, wilden vooral dat naar hen geluisterd werd. Op de achtste dag van de bezet ting werden zij door de politie op zeer ruwe wijze uit het ge bouw gesleept Meer dan vijf tig van hen werden in de ge vangenis gezet Een van die honderd vrouwen was mijn moeder van 71". Lorna Williams is in Neder land om het bezoek voor te bereiden van de 100 Canadese indianen, die zondagmiddag in ons land aankomen. De groep reist door Europa onder de naam Constitution Express, een duidelijke verwijzing naar de problematiek rond de grondwet Na Nederland, waar voor dinsdagmiddag ge sprekken met de kamercomis- sie en de minister van buiten landse zaken op het program ma staan, volgen nog bezoe ken aan België en Frankrijk, waarna de rondreis in Groot- Brittannië wordt besloten. Verleden jaar werd eveneens onder de naam Constitution Express getracht de regering in Ottawa onder druk te zet ten en het Canadese volk be kend te maken met indiaanse zaak. Maar de Canadezen ble ken weinig met het lot van de eerste bewoners van hun land te zijn begaan. In West-Euro pa hopen de Canadese india nen een aandachtiger gehoor voor de problemen te vinden. JOS TIMMER3

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15