Voorlopig geen nieuwe generaal jezuieten Biografieën Krebbers, Mandeis en Sandberg Punks jagen Russisch spion het land uit kerk wereld Synoden vragen reactie bisschoppen op rapport Korte metten KUNST LODSE COURANT VRIJDAG 6 NOVEMBER 1981 PA( Vier kunstenaars gaan Beatrix portretteren DEN HAAG De overheid heeft vier Ne- derlandse kunstenaars opdracht gegeven naar eigen inzicht een portret van konin gin Beatrix te maken. Het zijn de beeld houwers Nel van Lith en Eric Claus, de graficus Marthe Röling en de schilder Herman Gorter. Waarschijnlijk zullen de beide beeldhouwers een bronzen portret, respectievelijk een plaquette vervaardi gen. Verwacht wordt dat Herman Gordijn een levensgroot schilderij zal maken, ter wijl Marthe Röling de koningin door mid del van een zeefdruk zal portretteren. De kunstwerken zullen worden gekopiëerd en krijgen een plaats in openbare- en rijksgebou wen. Vragen over de kunstberg BKR (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Jaarlijks worden 20.000 nieuwe kunstwerken via de contra-prestatieregeling (BKR) toegevoegd aan de enorme voorraad die CRM in in de loop der jaren heeft opgebouwd. In dien de toevloed van kunstwerken aanhoudt, zal de overheid er binnenkort geen raad meer mee weten. Het VVD-Tweede Ka merlid Evenhuis heeft over deze kwestie schriftelijke vragen ge steld aan CRM-minister André van der Louw. Evenhuis geeft de minister in overweging om strengere toela tingseisen voorde kunstenaarsregeling op te stellen, zoals ook al door de rijksdirecteur van de Dienst Rijkscollecties, drs. De Haas, is gesuggereerd. Evenhuis vraagt zich af of de uitleen van kunstwerken niet effectiever geregeld moet worden, zodat meer overheidsinstellingen en particulieren van die mogelijkheid ge bruik maken. Hij wil ook van minister Van der Louw weten wat de totale kosten zijn van de opslag van de enorme voorraad kunstwerken. Franse etagère, ong. 1860. Kunsten antiekin Congresgebouw DEN HAAG Aan de kunst- en antiekbeurs Oudt 's-Graven- haeghe, die van 13 t/m 22 november in het Nederlands Congres gebouw wordt gehouden, nemen 65 antiquairs en 10 moderne kunst galeriehouders deel. De opening wordt verricht 13 novem ber om 17.00 uur door lid en oud-voorzitter van het Europees Parlement dr. Cornelis Berkhouer. De beurs is erop gericht een zo breed mogelijk publiek te berei ken. Behalve Hollandse meubels uit de 17e, 18e en 19e eeuw worden ook Engelse en Italiaanse meubels getoond. Aardewerk en porcelijn, van grote Chinese vazen tot eenvoudige Hollandse tegels, bijzondere verzamelingen van zilver en juwelen, schilde rijen van oude en jonge meesters, prenten en grafieken, glas werk uit Engeland, Nederland en Venetië zullen er zijn. Voorts zijn er klokken en antieke wapens, verzamelingen iko- nen, nautische instrumenten, pré-columbiaanse kunst, beelden, koper, tin en ijzer, Indonesische kunst, barometers en Perzische tapijten. De beurs is dagelijks open van 12 tot 22 uur en zondags van 11 tot 18 uur. iir Operastichting met Un ballo in DEN HAAG De Nederlandse Open geeft 11 november in de Stadsschouwburg sterdam de eerste voorstelling van Un ball schera van Giuseppe Verdi. Van deze popery pera worden daarna nog 13 voorstelling? ven, onder meer op 26 en 28 novembe. Scheveningse Circustheater. De opera is een co-produktie met The ScoHAA pera. De hoofdrollen worden gezongen doggen na Deutekom (Amalia), Cora Canne Meijn, ni< ca), Lillian Watson (Oscar), Adriaan vae uit (Gustaaf III) en Jan Derksen (graaf Anckter I Overige rollen worden vertolkt door Piolleg den Berg, Lieuwe Visser, Arthur Schildmtr ge; ter Kooymaps en Frans Fiselier. De rorte i John Copley wordt ingestudeerd door Jan De muzikale leiding heeft Bruce Ferden lijk i USO in de bak. Leden van het Nationakh m dansen in een choreografie van Leon Kc af v het Nederlands Operakoor verleent mec/eiieids gller rilde Hazerswoudi wachtmeeste stapt op HAZERSWOUDE vervroegd pensioen wachtmeester G. I heeft tijdens een reen™ het gemeentehuis van" woude afscheid genon111 het korps rijkspolitie, te k Op Gedurende drieëntwiijlijk was deze politieman,ter meester der eerste kl^eic bekende in het dorp ei Rijndijk. In 1955 tracF tot het korps rijkspolitiaan hij daarvoor bij de Kon Landmacht had gediël Re vigne werd tijdens de lelijk toegesproken door zijnVijar adjudant Kalverda, i een burgemeester J. ten (de 1 hof. is in Vera Beths presenteert aan haar leermeester Herman Krebbers zijn portret van een kunstenaar. Rechts de auteur ervan, Tony van Verre. BEGIN SERIE PORTRETTEN AMSTERDAM In de Spiegelzaal van het Am sterdams Concertgebouw hebben gistermiddag Jo- sepha Mandeis, Herman Krebbers en Willem Sandberg de over hen ge schreven biografieën in ontvangst genomen, in ge zelschap van de auteurs, respectievelijk Max Nord, Tony van Verre en Ank Leeuw-Marcar. Deze bio grafieën zijn onder het ge meenschappelijke kopje Portret van een kunste naar" een gezamenlijke uitgave van Meulenhoff Nederland en Uniepers. Gelijktijdig is gevierd de verschijning van een pla- tencassette met belangrij ke Krebbers opnamen, uitgebracht door Phono gram en CBS. De drie thans gereed gekomen biografieën zijn de eerste drie van een veelbelovende serie. Van de drie kunstenaars, van wie het leven zorgvuldig on der de loep is genpmen, is bij eengebracht Wat de intervie wers maar samen konden brengen. Niet alleen gegevens, die soms sterk anecdotisch worden gebracht, maar ook fo to's en herinneringen aan ge denkwaardige momenten. Dat die door de uitgave nu reeds een nostalgisch karakter dra gen werd onvermijdelijk. Max Nord maakte het portret van Josepha Mandeis, die sinds 1936 in Parijs woont en werkt. Ze heeft een aantal ro mans en verhalen geschreven, waarvan „Als de wind in rook" in 1950 de Vijverberg prijs kreeg. Naam maakte zij ondermeer met „Je wist het toch..." en „De speeltuin". Op 72-jarige leeftijd debuteerde Josepha Mandeis als actrice. Zij schreef ook het toneelstuk „Breng de bessen, Berthe". Tony van Verre had een aan tal indringende gesprekken met Herman Krebbers voor Vara-radio. In dit boek-portret geeft Krebbers onder meer zijn mening over concoursen, de sociale positie van de Ne derlandse musicus en de mu ziekopleidingen in ons land. Van Verre wist bovendien een sterke persoonlijke kant van de violist weer te geven. Ank Leeuw-Marcar schreef over Willem Sandberg een doorlopend interview, met een overstelpende reeks gegevens over de man die door zijn con cept over wat een hedendaags museum moet zijn, bepalend is geweest voor de opzet en de inrichting van vele musea ter wereld. Bovendien worden' talloze aspecten Van Sandberg kundig belicht, onder meer als stimulator van jonge ontwik kelingen, als vertegenwoordig er van de Nederlandse kunst wereld en als directeur van het Stedelijks Museum in Am sterdam. FRITS BROMBERG Pianist Wong verongelukt PARIJS De pianist Flo rence Wong is bij een ver keersongeval in Parijs om het leven gekomen. Zijn auto kwam in botsing met een tegenligger die op de lin kerweghelft reed bij het in halen van een vrachtauto. Ook de 17-jarige dochter van Wong en de bestuurder van de andere auto kwamen om. De 55-jarige internationaal be kende pianist was afkomstig uit Singapore. Hij was Luxem burgs staatsburger en docent aan het conservatorium van het Groothertogdom. Academie Francaise bekroont Raspail PARIJS De Academie Francaise heeft gisteren haar grote romanprijs toege kend aan de 56-jarige Jean Raspail voor zijn werk „Moi. Antoine de Totmens, roi de Patagonie. Het bekroonde boek van de schrijver, journalist en expedi tieleider behelst de geschiede nis van een advocaat uit het Franse gewest Perigord die zichzelf uitroept tot koning van het zuidelijk deel van Zuid-Amerika. Van de drie kandidaten kreeg Raspail in de eerste ronde al 19 stemmen, terwijl vier stemmen werden uitgebracht op Lucien Bodard voor Anne-Marie en twee stemmen op Michel del Castil lo voor „La nuit du decret". Het bekroonde boek is geba seerd op een ware geschiede nis uit de tijd van het tweede keizerrijk in Frankrijk. De au teur gaf op 23-jarige leeftijd zijn rechtenstudie op om een avontuurlijk leven te leiden. Behalve reisverhalen publi ceerde hij een novellenbundel. „Le tam-tam de Jonathan", kronieken en acht romans waaronder „Le camp des saints" en „Septentrion' Aan de grote romanprijs van de Academie Francaise is een geldsom van 50.000 frank (cir ca 22.000) verbonden. Bo vendien kan de schrijver reke nen op een oplage van tenmin ste 100.000 exemplaren. BURGERLIJKE STAND Vanessa Maria dv. L.J. Verhoen en H. Noort; Johanna Gerrigjer. dv. G. Plug en J.C. Hoek; Mnana dv. M. Chemlall en F. Amjahdi; Jennifer Da nielle dv. E.L. Fopma en A.L. Bonnes; Carollen dv. A.B.L. de Jonge en A. Bruins; Christian Alexander zv. J. Schoneveld en H. van der Plas; Jac queline Dorothèe dv. J.F.M. Arends en L.K. Kailer; Hendrika Cornelia dv. M. Plug en H.C. Nijgh; Corlne dv. C. Knoester en A. Remmelts; Laura dv. H.F. Plasmeljer en Th.H.J. Wijsman; Llsette dv. A. van de Akker en E.P. van der Wilk. Overladen: L. Allertz, geb. 21-11- 1921 man; J. Meijer, geb. 27-9-1931 man; I. Mark, geb. 13-5-1929 man; C. van Egmond, geb. 11-5-1932 man; P.M.M. Verklelj, geb. 25-3-1923 vrl. echtg. van J.C. Koot; J.L. Walraven, geb. 1-6-1962 vrl. F.P. Hennink, geb. 30-9-1960 vrl.; L. Kruljt, geb. 18-10- 1928 man; W. van der Bent, geb. 8- 11-1916 man; J.M. Schouten, geb. 24-6-1933 vrl. echtg. van J.J. Vrees wijk; A.C.M. van den Berg, geb. 13-9- 1893 vrl. geh. gew. met B. Rippe; G.A. van den Berg. geb. 6-12-1914 man; G.J. Kühn, geb 17-1-1918 man; M.C. van Well, geb. 13-4-1921 man; W. Hulsman, geb. 23-3-1889 man; M. Kallenberg, geb. 26-6-1897 vrl. echtg. van J. Steenbergen; J. de Boer, geb. 15-10-1927 vrl. echtg. van H. van Dijk; P.A. Couvee, geb. 12-11-1916 man; M.G.B. van de Wal, geb. 12-9- 1906 vrl. geh. gew. met P.T. Boekes- teln; D. Hemmes, geb. 19-11-1897 man; C. Breederland, geb. 1-11-1893 vrl. geh. gew. met C.D. Verheij; J.C. van Dommele, geb. 9-6-1923 man; W.P. van Houten, geb. 12-7-1928 man; T. Moolenbel, geb. 11-4-1895 vrl. geh. gew. met J.A.A. Muns: R.P Broer, geb 25-10-1981 man; C. Snoek. geb. 16-12-1895 man; A.M. Bruljns, geb. 25-4-1924 man; J.S. de Mooij, geb. 4-10-1911 vrl. geh. gew. met H. de Jong; G. Hus, geb 30-7- 1893 vrl. geh. gew. met H. Ros. Gehuwd: E.F. King en W.C.J.J., Over- dljk; M.H. Boekee en Th. J. Vreeken; J.H.A. Meiman en J. Kuiken. Scène uit „Madame Wang's" van Paul Morrissey. Paul Morrissey is weer te rug waar hij als regisseur begon. In het merkwaar dige kleurrijke wereldje van de alternatief levende Amerikanen. Maar de scherpe kantjes zijn er se dert de dagen toen hij sa menwerkte met Andy Warhol wel af en zijn uit 1981 daterende „Madame Wang's" deze week in bet Haagsfilmhuis moet dan ook gezien worden als een bizarre komedie rond de punk-beweging. Een Oostduitse zeeman springt voor de kust van Californië overboord en zoekt en vindt asyl bij een bont gezelschap, dat zo iuist een Vrijmetselaar stempel heeft „gekraakt". Ver baasd kijkt hij om zich heen, luistert geduldig in een gesto len auto naar een doorratelen de dikke travestiet, die op hamburgers leeft, assisteert een verschrikkelijk schele sou teneur bij diens hobby, het ste len van deurknoppen en wiel doppen, en probeert een ge sprek aan te knopen met een mediterende vetzak. Het gezel schap hoopt carrière te maken in het alternatieve café van Madame Wang, het toe vluchtsoord van de punks. Tenslotte bekent hij Christina Indri dat hij een Russisch spion is met de opdracht in Scène uit „Jacob de leugenaar". Amerika een revolutie te ont ketenen. Hij zoekt daarvoor medestanders, maar Jane Fon da kan hij niet bereiken, zodat hij zich laat verleiden Madame Wang's café te bezoeken. Dat geeft Morrissey de gelegenheid een heel programma van punk-muziek te laten horen en zien. Na „gehuurd" te zijn voor een party van miljonairs, die van verveling niet weten wat ze moeten doen, keert hij naar Madame Wang's terug, die van hem een nachtclubattractie wil maken. Dan geeft hij, moede loos geworden, zijn missie op en vertrekt met de eeifcie gende Russische boot. et In het rolletje van Wang zien we de wel hftar delijk 71 geworden Bruce terug, in de jareiysc meestal de „andere" vrf films als„The love n A met Maurice Chevalier <°ni nette McDonald, „Thee I Ziegfeld" met WilliamJair en Luise Rainer en „Iyic dance" met Eleonr Poii. James Stewart, ook spef Jane Eyre in de uit 193ifë rende verfilming van Cl te Brontë's roman. d< e v Paus accepteert erfenis van Mama Rosa niet Paus Johannes Paulus II heeft de aanzienlijke er-, fenis, die de onlangs overleden Mama Rosa hem heeft nagelaten, ge weigerd. Hij heeft hier van officieel mededeling gedaan aan de notaris, die de nalatenschap re gelt. Mama Rosa is de bijnaam van mevrouw Buzzini Quattrini. Zij is bekend geworden, na dat zij in 1964 zei verschijnin gen van Maria te hebben ge had bij een pereboom in een tuin in San Damiano. Dui zenden pelgrims, ook van buiten Italië, stroomden toe en lieten geld achter. Toen Mama Rosa in septem ber overleed liet zij grote be zittingen na in de vorm van grond, huizen en een hotel met honderd kamers, geschat op een totale waarde van ze ventig tot tachtig miljoen gulden. De staat heeft de be zittingen echter in beslag ge nomen, omdat zij verworven zouden zijn door frauduleus gebruik van de giften der pelgrims. De pauselijk delegaat voor de jezuieten, pater Paolo Dezza, heeft mee gedeeld, dat een opvol ger van de zieke gene raal Arrupe pas zal wor den gekozen, nadat de vernieuwde kerkelijke wetgeving bekrachtigd is. De instantie binnen de orde, belast met de ver kiezingen en met de wet geving van de orde, moet eerst de gelegenheid hebben op basis van de nieuwe kerkelijke wet geving de constitutie van de orde zonodig te ver anderen, aldus Dezza. Pater Dezza is, zoals gemeld, sinds 31 oktober belast met het bestuur van de orde met als opdracht de verkiezing van de nieuwe generaal „grondiger voor te bereiden". Hij deed zijn mededeling tij dens zijn officiële ambtsaan vaarding. De tekst ervan werd echter eerst nu vrijge geven, omdat zij eerst diende te worden toegezonden aan de provinciale oversten in de gehele wereld. Een en ander betekent, dat niet op een spoedige verkie zing van een nieuwe gene raal kan worden gerekend. De bekrachtiging van het vernieuwde kerkelijke recht wordt pas volgend jaar ver wacht In een interview met het Spaanse dagblad „Ya" heeft de coadjutor van pater Dezza,. pater Giuseppe Pittau ver klaard, dat er geen linker en rechter vleugels in de orde bestaan. Hij wees erop, dat de jezuieten zich op het ogenblik geen interne onenigheid kunnen veroorloven. Vol gens hem is het zinloos als de jezuieten niet eensgezind achter de paus zouden staan. speciale vergadering van de Vere nigde Naties over ontwapening, die van 7 juni tot 9 juli wordt ge houden, hebben een uitnodiging aan paus Johannes Paulus II en andere hoge kerkelijke personen in overweging genomen. De sug gestie om de paus uit te nodigen, die de waarnemer van de Heilige Stoel bij de Verenigde Naties, aartsbisschop Giovanni Cheli, di rect aan het Vaticaan heeft door gegeven, is afkomstig van Nige ria, dat het in een van de voorbe reidende bijeenkomsten ter tafel bracht De inval van het Zuidafrikaanse le ger in het zuiden van Angola heeft ook gevolgen gehad voor het werk van de kerk in het gebied. Volgens de Duitse missiecentrale „Missio in Aken, die zich baseert op informatie uit kerkeliike kringen in Angola, zijn de verbindingen met tenminste vijf missieposten langs de grens met Namibië verbroken. De missiepost Cafima is bij een bombardement verwoest. Onder anderen kwam daarbii de jonge Afrikaanse priester Miguel Mancio om het leven. De grote missiestatie van Chiulo, die wekenlang in het gevechtsgebied lag, bleef grotendeels in tact. De zes Ierse en Afrikaanse zusters konden het ziekenhuis aan de gang houden. Zij stonden erop in het gebied te blij ven, om de in nood verkerende be volking te helpen. Tot functionaris bij het project „Begeleid wonen geestelijk gehan dicapten" van de stichting Bis schop Bekkers in Utrecht is be noemd mevrouw S. Opmeer-Ehlen (26) in Maarn. Het zal haar taak zijn een landelijk informatie- en contactcentrum op te zetten ten behoeve van het project „Begeleid Wonen". Ook zal zij het idee van begeleid wonen in de aandacht brengen, initiatieven ondersteu nen en contacten leggen. De synoden van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gere formeerde Kerken in Neder land hebben besloten een rap port uit te geven over mogelijk heden tot gesprek en samen werking met de Rooms-Katho- lieke Kerk. Dit rapport is be doeld voor de plaatselijke ker ken en gemeenten. Tijdens de vijfde gezamenlijke verga dering in Lunteren besloten beide sy noden gisteren ook de Nederlandse bisschoppen om een reactie te vra gen. Dit tegen het advies van de eindredacteur van het rapport, dr. C. van Andel. De synoden namen ge noegen met toezeggingen van de commissies die de tekst opstelden dat op- en aanmerkingen uit de vergade ring in een herziening worden mee genomen. Fundamentele wijziging wordt échter niet meer aangebracht Aan fundamentele kritiek ontbrak het gisteren overigens niet Een Am sterdamse ouderling, mevrouw W. Hamberg, wilde dat de nota her schreven zou worden. „De nota dekt theologische vragen toe en geeft on voldoende antwoord op praktische problemen. Met deze nota worden plaatselijke gemeenten tegen de ver drukking in naar elkaar toegespro ken", aldus mevrouw Hamberg. Een commissie van rapport uit beide synoden sprak bij monde van dr. H. Kouwenhoven het vermoeden uit, dat de oecumene zich ook buiten de kerkelijke instituten zou ontwikke len, nu een handreiking voor de be leidsorganen van de kerken ont breekt. „De beleidsorganen zijn het toch die een eigen en niet geringe verantwoordelijkheid dragen voor het welslagen van de oecumenische onderneming", aldus Kouwenhoven. Namens de commissie wees hij erop dat de geloofscrisis en de voortgaande ontkerkelijking alsmede de zorgen over de geloofsoverdracht diepe spo ren hebben achtergelaten. Hij noem de het een grote teleurstelling dat een visie op deze problemen in de handreiking niet aanwezig is. Ook ontbreken volgens de commissie in het rapport concrete beleidsvoorstel len. Van roomskatholieke zijde werden kanttekeningen geplaatst door prof. dr. P. Huysmans, voorzitter van de St. Willibrordvereniging, het advies orgaan voor oecumene van de Rooms-Katholieke Kerk. Hij vroeg zich af of het rapport niet meer uit nood geboren was dan uit de ver wachting dat er op het terrein van de oecumene iets groots gaat gebeuren. Ook wilde Huysmans graag weten wat voor eenheid de reformatorische kerken op het oog hebben. Volgens dr. P. Elderenbosch, voorzitter van de ontwerpcommissie, is de nota als een pastoraal stuk bedoeld ter be moediging van de plaatselijke ge meenten om het oecumenisch ge sprek aan te gaan. In een gezamen lijk beraad van hervormden, gerefor meerden en de Sint Willibrordvere niging zal het stuk later van meer diepgaande beschouwingen worden voorzien. Aantal F' theologen tegerd kandidatuur Kr Ter Schegget U De benoeming van difjj-] H. ter Schegget tot hater leraar ethiek vanwegde c Nederlandse hervormt t kerk aan de theologis^ faculteit te Leiden f°e] haar weerslag hebberjn de faculteit en het a d; zien daarvan in ernsjeer mate schaden. Hij hg er in zijn publikaPJ3 „herhaaldelijk blijk Lg gegeven tekort te scfet ten in een kritische, st< tenschappelijk ven woorde beoefening de bijbelse exegese". Veertien leerlingen en leerlingen van de Leidse ologische faculteit sëhrij dit in een brief aan de missie voor Theologisch tenschappelijk Ondei (TWO) van de Nederli hervormde kerk. Zij spri daarin de hoop uit, dat^e commissie die de voordr opstelt, al het mogelijk! doen een benoeming va Ter Schegget te voorkoi Ruim een maand gel heeft het overlegorgaan J. Hoedemaker", waari: ologiestudenten uit de fessionele Vereniging en k; Gereformeerde Bond hebben verenigd, bez1 geuit tegen de kandii in een brief aan TWO, in onder meer wordt gi ken over „minimale bii^ aan het kerkelijk belijd zc van dr. Ter Schegget ■4"

Leidse Courant | 1981 | | pagina 12