Joorgaan solidariteitsheffing \ecle afhankelijk van vakbonden F \BN Spaaideposito ljaar vast.12,00%. Syrische bruid toch over grens ileun v. d. Lugt vaart voor de wind ABN Bank REGERINGSFRACTIES KRITISCH- WELWILLEND {AP DE GOEDE HOOP AL GEROND NIEUW Periodieke autokeuring wel mogelijk in '83 weer GENLAND, LEIDSE COURANT .VRIJDAG 6 NOVEMBER 1981 PAGINA 11 [AAG Mi- (an der Stoel tenlandse za- engt het ko- weekeinde rkbezoek van dagen aan lland. Hij nnis maken Griekse rege- rtegenwoor- en zal ge in voeren imier Papan- en minister tenlandse za- Charalambo- Onvoldoende subsidie voor kerkrestauratie ZWOLLE Kerkbesturen en - voogdijraden zuilen de kerkdeuren steeds meer open moeten zetten voor niet-kerkelijke uiteraard wel pas sende activiteiten, die geld in het laadje brengen. Dit heeft staatssecre taris De Boer van CRM gisteren ge zegd tijdens een bijeenkomst ter ge legenheid van de voltooiing van de restauratie van de Onze-Lieve-Vrou- wekerk in Zwolle. De bewindsman benadrukte dat het rijk de komende jaren niet meer in staat is voldoende financiële bijdagen te leveren voor de restauratie en het onderhoud van kerken. Weinig animo voor woningisolatie BOEKELO De huurverhoging, die meestal volgt op een isolatiebehandeling van de woning, is er de oorzaak van dat minder dan de helft van de huurders hun woning laat isoleren. Dit heeft de directeur van het Konsumenten Kontakt, L. Donia, gisteren in Boekelo gezegd tijdens een con gres over woonlasten. Donia zei verder dat de regering het isolatieprogramma, waar op door het eerste kabinet Van Agt is be zuinigd, nieuw leven in moet blazen. Vol gens hem gaat het fout met de woonlasten, die langzamerhand de pan uitrijzen. Om daar iets aan te doen, moeten de tarieven van de energiebedrijven worden verlaagd, met een deel van de winsten van die be drijven, meent Donia. JOVD ontzet over „racistische" uitlatingen DEN HAAG De JOVD, de organ!- satie van WD-jongeren, is geschokt over „racistische" uitlatingen van prof. Zoutendijk, voorzitter van de VVD-fractie in de Eerste Kamer, tij dens een bijeenkomst van het Oud- Strijders Legioen in Utrecht. De libe raal zei daar onder meer dat blanken en zwarten in Zuid-Afrika bij verkie zingen niet hetzelfde stemrecht kun nen hebben. Volgens Zoutendijk zou den zwarten over „minder verbale mogelijkheden" beschikken, waar door zij niet in staat zijn te stemmen. De JOVD zegt in een brief aan het hoofdbestuur dat Zoutendijk niet de visie van de VVD verkondigt en vraagt het hoofdbestuur stelling te nemen tegen zijn uitspraken. lg van de voorpagina) fltita legde uit dat !er de vakbonden de willen afwentelen werkgevers (door lere looneisen te de regering vol- let compromis ver- |s tot ingrijpen. Vol- em zijn er dan drie gelen mogelijk: het iten doorgaan van 'r fing, nog meer be- in of een loonin- Welke daarvan de )g dan kiest, „moet Je f uitmaken", aldus rs. Lubbers zal aan het n het jaar wel duidelijk de vakbonden de ge- offers willen brengen. tnoment moet het kabi net zich op de situatie bezin nen. Andere bronnen in het CDA gaven aan dat de invoe ringsdatum van 1 april voor de solidariteitsheffing „niet voor niets" is gekozen. Daarmee is de mogelijkheid geopend rus tig te bekijken of de heffing kan doorgaan. Deze CDA- zegslieden vertelden ook dat de cruciale passage in het com promis met opzet zo geformu leerd was, „om te voorkomen dat de minister van sociale za ken eventueel weigert op te treden tegen het afwentelen van deze lastenverzwaring". Wim Meijer, fractieleider van de PvdA, reageeTde desge vraagd als volgt op de uitspra ken van Lubbers: „Er staat wat er staat, namelijk dat de maatregel wordt getroffen. Op grond daarvan verwachten wij de aankondiging van concrete werkgelegenheidsmaatregelen in de regeringsverklaring. De solidariteitsheffing kan dus niet ongedaan worden ge maakt". Meijer voegde daaran toe ervan uit te gaan dat van „afwenteling" geen sprake zal zijn, gelet op de „uitgesproken bereidheid van de vakbewe ging om een stukje loon te la ten staan in ruil voor contro leerbare maatregelen ter sti mulering van de werkgelegen heid". Hoewel de informateurs De Galan en Halberstadt op hun persconferentie de tegenover gestelde indruk probeerden te wekken, blijken CDA en PvdA elkaar dus nog niet echt te hebben gevonden. Het was ook' op het punt van de solida riteitsheffing dat de lijmpoging woensdagavond bijna was stukgelopen. Premier Van Agt hield vast aan zijn eis dat de heffing pas in mocht gaan, na dat de bereidheid tot voldoen de matiging van de bonden zou zijn gebleken. Voor de PvdA-ministers Den Uyl en Van Thijn was dat onaan vaardbaar, omdat daarmee de vakbonden naar hun mening onnodig voor het hoofd gesto ten zouden worden en de op brengst van de heffing daar mee onzeker zou zijn. (Het niet beschikbaar komen van extra geld voor het banenplan was de reden dat de PvdA op 16 oktober de kabinetscrisis ver oorzaakte.) Tenslotte stemden beide partijen in met de hier boven vermelde formulering, die kennelijk echter voor tweeërlei uitleg vatbaar is. Pagina 13- Problemen niet opgelost DEN HAAG De regerings fracties in de Tweede Kamer, CDA, PvdA en D'66, zullen het kabinet volgende week in het debat over de regerings verklaring kritisch maar wel willend tegemoet treden. De fractieleiders Lubbers (CDA), Meijer (PvdA) en Brinkhorst (D'66) gaven gisteren eenstem mig te kennen, dat zij zich niet gebonden achten aan de voor stellen van de ex-informateurs Halberstadt en De Galan. Zij toonden zich weliswaar ver heugd over het akkoord dat in het kabinet was bereikt, maar tekenden daarbij nadrukkelijk aan, dat hun fracties op som mige onderdelen van dat ak koord kritiek hebben. CDA-voorman Lubbers zei dat het door de ex-informateurs aangedragen compromis wel de geest van het regeerak koord ademt, maar ook hier en daar met het regeerak koord op gespannen voet staat. De CDA-fractie zet vooral vraagtekens bij de voorgestel de tijdelijke belastingverho ging, die volgend jaar onder de naam „solidariteitsheffing" moet worden doorgevoerd. PvdA-fractieleider Mëijer be klemtoonde dat de informa teurs met hun werk de stelling hebben weersproken dat er geen geld zou zijn voor het creëren van nieuwe banen. „Nu is aangetoond dat, als de politieke wil maar aanwezig is, altijd financiële verschuivin gen kunnen worden aange bracht", zo zei hij. Fractieleider Brinkhorst van D'66 stelde gisteren voldaan vast, dat het in het kabinet be reikte akkoord „een D'66-ach- tige benadering" van de pro blemen geeft. Hij kondigde aan, volgende week in de Ka mer het gebrek aan openbaar heid in de afgelopen informa tieperiode aan de kaak te zul len stellen. VVD-fractieleider Wiegel had geen goed woord over voor het compromis van het kabinet. „De lijm deugt niet", aldus de oppositieleider.' Volgens hem werkt verzwaring van de be lastingen averechts uit op her stel van de economie. van zes maanden en |000 gulden boete voor jgale textielinvoer HEN Voor de clandestiene import uit Taiwan vl.000 trainingspakken, 52.000 voetbalbroekjes en jicks, heeft de officier van justitie mr. Montijn, rechtbank in Zutphen gisteren 25.000 gulden jjeëist tegen de bv. Yellow Bird international uit ergen. Tegen de 42-jarige directeur eiste de ofi- !n half jaar gevangenisstraf waarvan drie maan- lorwaardelijk. jte van de in totaal negen clandestiene ladingen werd af- i maart door de douane in de Rotterdamse- haven ont- officier vroeg deze partij, met een waarde van een mil- Iden, te laten vernietigen. de directeur zijn de goederen clandestien ingevoerd uit ile nood. „Ik had voor anderhalf miljben gulden inge- naar degene voor wie ze waren bestemd wilde ze niet p zodat ik met de strop bleef zitten. Het assortiment was f om elders te verkopen. Ik moest doorgaan met inkopen [liet onder door te gaan". pakbare handelingen", aldus de officier, omdat „de tex- Iche elk jaar duizenden arbeidsplaatsen verliest door im- goedkope landen". De raadsman kon zich wel verenigen geldboete, maar vroeg opheffing van het beslag op de I in omdat een firma uit Taiwan de lading zou willen te- I Bn. Hij vroeg de rechtbank dit toe te staan omdat de af- bv al veel geld heeft gekost. 1 Transavia in het nieuw De luchtvaart maatschappij Transavia heeft, evenals de KLM, voor de stewardessen een nieuw uniform laten ontwerpen. Het nieuwe, vrij klassieke model (r) is gisteren op Schiphol onthuld. Links stewardessen in >E Pleun van \gt, de dertigjarige \aljagerpiloot die als Nederlander alleen \n-stop, zonder er- vet aan wal te zet- md de wereld pro- Ie zeilen, kampt met i/2 verwachte tegen- rij^had gehoopt de durende deze een- aller reizen te fin doden door zich- Jf taar te leren spelen. pe iTad hij een in tent plus een schrif- linr cursus mee aan —f'genomen. „Maar", "t hij zijn achterban in het Zeeuwse Renesse moedeloos laten weten, „de folder belooft kenne lijk meer dan hij waar maakt, want ik kan er nog steeds geen barst van Vierhonderd mijl voorbij Kaap de Goede Hoop, het uiterste puntje van Afrika, is Van der Lugt inmiddels gevorderd, en los van die vermaledijde gitaar gaat het hem letterlijk voor de wind. Dankzij een straffe bries van vier tot vijf knopen legt hij vaak 120 mijl per dag af in plaats van de geplande 100, zo dat hij anderhalve week op zijn schema voor is komen te liggen. Maar dat zegt weinig, want hij heeft nog 210 dagen te gaan en het traject Zierik- zee-Kaap De Goede Hoop bleek, behoudens een zeegang Van zes tot acht meter bij het ronden van die zuidelijkste punt, weinig problemen op te leveren. Pas nu hij op weg is naar Tasmanië waaraan hij op 7 januari voorbij hoopt te va ren, zal hij zijn eerste zeiltech- nische krachtproef moeten doorstaan. Daar, midden op de Indische Oceaan, krijgt hij te maken met een gebied dat bij zeezeilers bekend staat als de „Roaring Forties", omdat er brullende orkanen plegen te heersen die zullen proberen hem westwaarts te blazen, de verkeerde kant op. Een mentale krachtmeting heeft Pleun van der Lugt wel al doorstaan - die van de een zaamheid. „Het alleen zijn, is hem, ofschoon hij er nauwe lijks ervaring mee had, enorm meegevallen", zegt Kees Dog ger, de man die het wekelijks radiocontact onderhoudt. „Pleun heeft nog geen spoortje heimwee gehad. Het gaat voortreffelijk". Voor een deel is dat volgens Dogger te dan ken aan het vele onderhouds werk dat gedaan moet worden aan boord van „De Zeeuwse Stromen". De slechts 12.70 me ter lange tweemaster heeft weliswaar een onverwoestbaar casco van beton, maar het houtwerk bovendeks en de aanzienlijke tuigage vragen voortdurende aandacht Daarnaast is er „Poes Poes" het zes maanden oude scheeps- katje dat Van der Lugt's enige gezelschap vormt, nu de gitaar fiem in de steek heeft gelaten. Dogger: „Pleun is nooit een bijzondere dierenvriend ge weest, maar dit beestje bete kent opeens alles voor hem. Als het iets zou overkomen, zou dat een behoorlijke klap voor hem zijn. De eerste dagen was het wennen. „Poes Poes" haalde de meest roekeloze ca priolen uit. Pleun heeft hem toen een touw om de bek ge bonden en in de golven ge gooid. Sindsdien vertoont het dier een heilige watervrees. Zijn specialiteit het vangen van vliegende vissen die over het dek komen spartelen". Haalt Van der Lugt het, 30.000 mijl in 300 dagen? Kees Dog ger begint te geloven van wel. „Schip en schipper houden zich prima. De stemming is opperbest. Pleun heeft natuur lijk veel steun aan de alterna tieve energiebronnen die we het laatste moment in de „Zeeuwse Stromenhebben ingebouwd. Windgeneratoren en zonnepanelen. De elektrici teit die hij ermee opwekt, stelt hem in staat regelmatig radio contact met Nederland te zoe ken, met zijn vriendin Joyce vooral. Dat is een belangrijke stimulans en draagt zeker bij tot het eventuele welslagen van de barre onderneming". PIET SNOEREN Storting giraal of per kas vanaf f1.000,-. De storting en de rente komen na een jaar vrij. Fotografie-tentoonstelling In het Stedelijk Museum in Amsterdam wordt tot en met 4 janua ri een tentoonstelling gehouden onder de titel „Henri Cartier- Bresson: Photographer". Deze expositie over het werk van de beroemde Franse fotograaf, georganiseerd door het International Center of Photography in New York, kreeg gisteren bezoek van de echtgenote van de Amerikaanse ambassadeur, mevr. Mary Dyess. Naast haar een vertegenwoordiger van de sponsor, die haar gebundeld werk van de fotograaf laat zien. DEN HAAG De Syrische vrouw die op 7 oktober met alle gewenste papieren voor een verblijf in ons land, toch over de grens is gezet, heeft onjuiste infor matie verstrekt. Volgens staatssecretaris Scheltema van Justitie en minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken heeft de vrouw van de Nederlandse ambassade in Damascus een visum gekregen omdat zij een toeris tisch bezoek aan ons land zou brengen, maar eenmaal op Schiphol aangekomen bleek zij trouwplannen te hebben met een Zweed. Na de huwelijksvoltrekking zou het echtpaar naar Zweden emi greren. Of zij toestemming voor emigratie zouden krijgen, stond niet vast. Bovendien duurt zo'n procedure vier tot vijf maanden terwijl haar visum maar dertig dagen geldig was. Het visum werd vervolgens geannuleerd, aldus beide bewindslieden in ant woord op vragen die mevrouw Van Es (PSP) onlangs heeft ge steld. Zij zien geen aanleiding de vrouw naar Nederland terug te ha len om haar hier te kunnen trouwen en vervolgens naar Zwe den te gaan. Bovendien laat Zweden een in het buitenland ge trouwd echtpaar pas vier maanden na de huwelijksdatum toe. DEN HAAG De keuring van personenauto's kan in 1983 beginnen en hoeft niet te wachten tot in 1986. Als de keuringen maar gefaseerd worden ingevoerd en niet voor vijf miljoen auto's tegelijk, dan kunnen in 1983 de 1 miljoen auto's, die vijf jaar en ouder zijn, ge keurd worden. Dit heeft de Raad voor Periodieke Vei ligheidskeuring voertuigen geadviseerd aan staatsse cretaris Van der Doef (Verkeer en Waterstaat). Bij een gefaseerde invoering hoeft het rijk niet ineens honderd miljoen gulden op tafel te leggen. De bestaande garagebedrijven hebben voldoende capaciteit voor de keuring en bij volledige in voering ervan zullen zeker twee- tot drieduizend banen ont staan. Uitstel van de keuringen vindt de raad gezien de ver keersveiligheid, de staat van onderhoud van het wagenpark en de werkgelegenheid bij de garage's ongewenst Koude nacht DE BILT - Het is rustig weer. Een hogedrukgebied boven Engeland breidt zich uit naar Scandinavië. Tegelijkertijd ne men de luchtdrukverschillen boven onze omgeving bedui dend af. Bij weinig wind zal de komende nacht de tempera tuur tot om het vriespunt da len. De koude lucht die de af gelopen dagen over Europa is uitgestroomd, bereikte van ochtend de grens van Joegos lavië en Griekenland. Het ge noemde hogedrukgedbbied zal tot na het weekeinde het weer in onze omgeving beheersen. Dat houdt in dat het vrij koud blijft. Af en toe kunnen van de Noordzee nog wolkenvelden binnendrijven, maar in het al gemeen zal de zon overheer sen. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam h.bew. 12 6 0 n Oe Bilt zw.bew. 12 40.1 n Oeelen h.bew.. 11 20.6 n Eelde l.bew. 11 S 1 n Eindhoven Lh. R'dam onbew. Twente onbew. Vlissingen onbew. Z.-limburg onbew. onbew. 11 10.2 n Aberdeen Bordeaux Frankfort Klagenturt Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Malaga Mallorca Munchen w.bew. 14 5 0 n Stockholm Wenen Zurich Casablanca Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis onbew. 11 50.2 n zw.bew. 10 1 0 n

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11