roor half miljoen Nederlanders ^een partner in „vrije veld" >wart heeft geen zin n De Tijd u leorganisatie van ambtelijke top CRM in '82 Mansion 0 House >chter veroordeelt anten met boeken >or Albert Heijn NDERZOEK NAAR ALLEENSTAANDEN EN HUWELIJKSBUREAUS Energiediscussie gaat minstens 35 miljoen kosten Omschakeling van militaire produktie is voorwaarde voor ontwapening Fiscus ook zelf schuldig aan slechte belastingmoraal ^NNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 NOVEMBER 1981 PAGINA 9 lRLEM Albert Heijn mag geen boeken via België naar Nederland importeren om in te verkopen of ter verkoop aan te bieden i een andere dan de vastgestelde verkoop- s. Voor elke overtreding zal Albert Heijn dwangsom van vijftigduizend gulden moe- letalen. Dit heeft de president van de recht- in Haarlem, mr. H. v.d. Haak, gisteren in kort geding bepaald. Het kort geding was espannen door de Vereniging ter Bevorde- van de Belangen des Boekhandels tegen Al- Heijn naar aanleiding van een speciale ver- actie van het concern in het kader van de lerboekenweek 1981. Twee doden door trein UTRECHT Op een spoorwegovergang ten noorden vèn Amersfoort op de lijn naar Barneveld is gisteren een zevenjarig jon getje onder een trein geko men en gedood. Op het traject Heerlen-Zandvoort is gistermiddag een vijftigja rige onbekende man door een trein gegrepen. Hij was op slag dood. Het slachtoffer was door de gesloten bomen van een overweg gelopen toen de trein passeerde. Het treinverkeer ondervond veel vertraging. Politie onderschept cheques Eurokoop AMSTERDAM De politie van Amster dam heeft uit de postbus van de omstreden firma „Eurokoop" 22 postzakken met cheques onderschept. Er loopt een gerechte lijk vooronderzoek tegen Eurokoop d^t ver dacht wordt van oplichting. Het bedrijf ad verteerde met goedkope produkten van ge renommeerde merken die per cheque moes ten worden betaald, alvorens geleverd te worden. De Consumentenbond heeft al eer der gewaarschuwd tegen de praktijken van Eurokoop. De eigenaar van het bedrijf is na verhoor door de politie naar huis gestuurd. Hij is tot nu toe niet in gebreke gebleven omdat er geen levertijd voor de bestelde goederen is genoemd. Uiterlijk morgen moe ten de goederen echter zijn afgeleverd. Sancties Frankrijk tegen busvervoer zonder vergunning DEN HAAG Nederlandse busvervoer ders die bij herhaling zonder de juiste ver gunningen in Frankrijk rijden, lopen het ri sico dat hun voor enige tijd de toegang tot Frankrijk wordt ontzegd. Dit is gebleken uit een gesprek in Parijs tussen vertegenwoor digers van het ministerie van verkeer en waterstaat en het Franse ministerie van transport. Een woordvoerder van het Ne derlandse ministerie heeft dit gisteren be kendgemaakt. De Franse- overheid is tot deze maatregel overgegaan omdat werd ge constateerd dat Nederlandse busonderne mingen steeds vaker zonder de vereiste ver- gunnigen in Frankrijk rijden. Geen verlies van arbeidsplaatsen bij Raden van Arbeid DEN HAAG De invoering van de automatisering bij de Raden van Arbeid heeft'beslist niet tot gevolg dat er honder den arbeidsplaatsen verloren gaan. Er zijn geen plannen om het personeelsbestand in te krimpen door het natuurlijk verloop niét op te vangen en af vloeiingsregelingen voor het personeel op te zetten. De vrees van de vakbonden is daarom ongegrond. Dit heeft staatsse cretaris Dales van sociale za ken gisteren in de Tweede Ka mer gezegd. Rijnproces opnieuw vertraagd AMSTERDAM Het langslepende Rijnproces dat een aantal Westlandse tuinders ruim zeven jaar geleden tegen de Franse kalimijnen hebben aange spannen, ondervindt opnieuw vertra ging. De deskundigen die onderzoeken in hoeverre de gewassen van de West landse tuinderijen schade ondervinden van het zoute Rijnwater, hebben hun bevindingen nog niet bij de Rotterdam se rechtbank ingeleverd. Volgens de ei sers gaat het om een bedrag van tien tallen miljoenen per jaar. Zij zullen een schadeclaim indienen als de rech ter de mijnen schuldig verklaart. Een uitspraak is echter niet meer voor het eind van het jaar te verwachten. ,GENINGEN Ongeveer een half miljoen Neder- lérs zijn onvrijwillig alleenstaand. Een deel van sliiagt er niet in, om in ,,'t vrije veld" een partner inden en probeert daarom zijn geluk bij een huwe- ol reltiebqreau te vinden, gelijke instanties blijken echter lang niet altijd aan verwachtingen van de cliënten te beantwoorden. De rheid moet daarom onafhankelijke adviseurs aan- len die de onvrijwillig alleenstaanden informeren de juiste weg naar hun doel. Tot deze conclusie is Olde Daalhuis van de Landbouw Hogeschool Wa- ingen gekomen, na zijn onderzoek naar de aard en vang de groep alleenstaande Nederlanders en de ïiddelingsbureaus. IWO- inst- ure, bstbus enst. sl. vrouw, 35 j. goed u, z.k.m. lieve, intell. 30-50 j. om samen toe- ist op te bouwen. Br. m. ir. ond. nr. 9 v.d. blad. kent ze niet, dergelijke ne advertenties in kranten bladen van mensen die deze weg aan een le- sgezel hopen te komen, der hen zijn weduwen en veduwnaars, gescheiden man- i en vrouwen en mensen nooit zijn getrouwd. Uit onderzoek van Olde Daal- lis komt naar voren dat het een misverstand berust te «ken dat het hier om jeusjes" gaat, mensen die knap, vlot of rijk zijn. door hem ohderzochte sta- eken blijkt dat 90 procent de onvrijwillig alleen inden dertig jaar of ouder is dat er twee maal zoveel al- nstaande vrouwen als man zijn. Dit „vrouwenovër- ot" wordt veroorzaakt rdat vrouwen gemiddeld ger leven dan mannen. Zij daarom lang niet alle- maal een partner kunnen vin den, ook niet via bemidde lingsbureaus. Als (gescheiden) mannen dan ook nog overwe gend jongere vrouwen als partner uitkiezen worden de mogelijkheden voor vrouwen nog kleiner. Het aantal zoe kenden naar .een partner zal in de toekomst stijgen, aldus Olde Daalhuis. Niet alleen komen er meer weduwen, maar ook neemt het aantal gescheiden mannen en vrouwen toe. Bo vendien denkt men tegen woordig anders over relaties en huwelijk als vroeger. Met name bij jongeren doet zich het verschijnsel „Nieuwe Vrij gezellen" voor. Zij -kiezen be wust voor het alleenstaan en zijn erin geslaagd een groot aantal persoonlijke realties op te bouwen die min of meer- duurzaam zijn en waarin zij voldoening vinden. Voot deze mensen is het zoeken naar een vaste partner geen vanzelf sprekendheid. Oqk steeds meer vrouwén (méér dan mannen) gaan er de voorkeur kennis ei. nr. Weduwe van 60 jr. zoekt voudige beschaafde MAN voorl gezelligheid. Br. o. nr. 865504 bur, v.d. blad. Jongeman, 32 jr., baardra- gend.1.72 m„ goede positie, zoekt langs deze weg een jonge VROUW (evt. kinderen geen bezw.) om samen een goede toekomst op te bouwen. Alle se rieuze brieven (liefst met foto) o.e.r, worden beantwoord. Br. o. jn fl§5595 bur. v.d. blad. aan geven alleen te blijven en een eigen vertrouwelijke vriendenkring op te bouwen. De dienstverlening bij het zoe ken naar een geschikte man of vrouw om lief en leed mee te delen, is bijna zo oud als het huwelijk zelf. Er zijn in Ne derland een groot aantal door de Raad van Toezicht op de Dienstverlening van Huwe lijkscontacten erkende huwe lijks- en relatiebemiddelings bureaus. (Deze raad heeft Olde Daalhuis drie jaar geleden op dracht voor het onderzoek ge geven, om de behoefte en mo gelijkheden te peilen van de bestaande soorten dienstverle ning). Verder zijn er tal van niet-erkende bureaus. Zij be middelen alle ook bij sexcon- tacten, relaties van korte duur of bij het zoeken van een va kantiepartner. De dienstverle ning, altijd gebaseerd op het onderling in contact brengen van alleenstaanden, varieëert van het organiseren van dan savonden en het zetten van advertenties tot het opzetten van een cliëntenbestand. Aan de hand van persoonsgegevens kan men dan iemand uitkie zen. Er zijn ook instellingen Öie mensen bij elkaar zoeken op grond van een aantal ken merken en wensen. Ondanks het groeiende,aantal onvrijwillig alleenstaanden, is tellen de twaalf erkende be middelingsbureaus in ons land al jaren zo'n achtduizend inge schrevenen en komen er zes duizend per jaar bij. Men zoekt het zeker in eerste instantie, vaker in een minder formele bemiddeling, zoals ad vertenties of dans-contacta- vonden. Op het zoeken naar een partner via een officieel bureau rust blijkbaar nog een taboe, zegt Olde Daalhuis. Daarbij rekenen deze instan ties hoge prijzen: 200 tot 700 gulden per jaar en bovendien is er geen samenwerking tus sen de verschillende bureaus en leggen zij de nadruk op het traditionele huwelijk. Volgens Olde Daalhuis verwachten de meeste alleenstaanden niet dat zij er een partner vinden en beschouwen zij de gearran geerde ontmoetingen te weinig spontaan. Aanbevelingen Dienstverlenende instellingen vergroten de kans op het vin den van een partner, zegt Olde Daalhuis, maar voegt er aan toe dat het beter zou kunnen. Hij heeft zijn onderzoek dan ook afgesloten met enkele aanbevelingen. Bemiddelings bureaus zouden moeten sa menwerken en hun cliënten aan elkaar moeten doorverwij zen. Ook zou de registratie .verbetering behoeven voor een beter inzicht in de resulta ten en problemen bij de dienstverlening. De Raad van Toezicht zou meer bemidde lingsbureaus moeten erkennen en de overheid zou dit werk niet uitsluitend moeten overla ten aan het particulier initia tief. Onafhankelijke consulen ten, door de overheid plaatse lijk of regionaal aangesteld, kunnen inventariseren wat er zoal op het gebied van ont moetingsactiviteiten voor al leenstaanden wordt georgani seerd. Zij kunnen mensen doorverwijzen naar instanties en ontmoetingsmogelijkheden stimuleren. MARJAN KOENS N HAAG In de loop van 1982 wil het ministerie voering moet bevorderen. Dit is gisteren door het mi- ontwikkeling. Ordening en vereenvoudiging bij de huidige be- CRM een reorganisastie van de ambtelijke top van' nisterie bekendgemaakt, departement doorgevoerd hebben. Belangrijk in de rganisatie is de vorming van een departementsraad, een sterkere coördinatie en integratie in de beleids- Bij de reorganisatie zullen enkele functies moeten worden aan gepast, zoals die van de huidige directoraten-generaal van cultu rele zaken, natuurbehoud, recreatie, media en maatschappelijke leidsvoorbereiding en begeleidingsvorming is volgens CRM noodzakelijk. Een organisatiedeskundige gaat onderzoeken wel ke vorm dat moet krijgen. CRM wil midden 1982 het ontwerp voor de hoofdlijnen van de nieuwe structuur gereed hebben. De reorganisatie heeft geen gedwongen ontslagen tot gevolg. 1STERDAM Joop Swart, in wie de directie van de ^U-tijdschriftengroep een mogelijke oplossing ziet or de problemen bij het opinieweekblad De Tijd, eft „zoals het op het ogenblik gaat" geen zin in een lelijk hoofdredacteurschap naast Arie Kuiper, die erigens zijn functie ter beschikking heeft gesteld, 'art is nog steeds bereid mee te werken aan een op- sing van de problemen, maar dan wel met instem- ng van de redactie en Arie Kuiper. de problemen bij De Tijd niet worden opgelost zoals de VNU wil, zal De Tijd worden afgestoten, zo heeft groepsdirecteur Stoel gisteren verklaard. „Als men, de redactie of anderen, Tijd wil onderbrengen in een stichting, dan zullen we als 1U daaraan onze volle medewerking geven. Maar dat is het "ste punt. Het liefst zie ik een oplossing die zodanig is dat De d binnen de VNU kan blijven". •or 1 januari wil de VNU weten of groei van de oplage (thans 000) mogelijk is. Om die groei te bewerkstelligen zou Joop 'art worden benoemd naast Arie Kuiper, die al eerder van de d-directie de wenk had gekregen op te stappen. De redactie, vreesd voor aantasting van het karakter van het blad, veegde plan van de benoeming van Swart van tafel, en Kuiper oeg daarop ontheffing uit zijn functie. Stoel zegt dat hij alleen bedoeling had een breder publiek voor De Tijd te interesse- i zonder het concept van het blad te wijzigen. Utrechtse stichting Communicare, die 'vorig jaar bekend ikte met een nieuw katholiek weekblad op de markt te wil- komen, wil volgend voorjaar een z.g. „nul-nummer" uit ingen. Het martkonderzoek is afgerond. NVSH-hemd Het is de Neder landse Vereniging voor Sexuele her vorming, gisteren niet gelukt staatsse cretaris D'Ancona van emancipatieza ken „in haar hemd te zetten". De NVSH bood het hemd aan omdat de overheid de NVSH nooit subsidie heeft gegeven. D'Ancona betwijfel de echter of het vleeskleurige tricot haar wel zou passen en bovendien wilde zij het niet aantrek ken in het bijzijn van de NVSH-leden „die juist bezig zijn met de uitgeklede mens". Het gaat de NVSH, die aan staande zaterdag in Ede het 100-jarig bestaan viert, niet meer voor de wind. Van de 206.000 le den, in de jaren zes tig zijn er nog maar 27.000 over. Vroe ger was men name lijk voor de pil of condooms aange wezen op de NVSH, maar tegenwoordig is dat heel anders. De whisky die je pakt STUURGROEP HEEFT NU ZEKER NOG ACHT MILJOEN NODIG DEN HAAG Dé brede maatschappelijke discussie over kernenergie gaat zeker 35 miljoen gulden kosten Dat is acht miljoen gulden meer dan is was gepland Dit blijkt uit een voorlopige berekening van de stuur- groepe die de discussie moet leiden. Behalve perso neels- en administratiekosten van de stuurgroep (8,5 miljoen), vallen onder dit bedrag ook de subsidies vooi de verschillende groeperingen die aan de discussie wil- len deelnemen. Inmiddels hebben 41 groepen een subsidie-aanvraag ingediend voor een totaal van 14,5 miljoen gulden. Over de toewijzing van deze bedragen is nog niet beslist. De Brauw, voorzitter van de stuurgroep, heeft dit gisteren gezegd tijdens een gesprek met dt vaste Kamercommissie voor economische zaken en voor kerne nergie. De Brauw liet de Kamercommissies weten dat de stuurgroep pas in september 1982'met de echte discussie kan beginnen. Voor die tijd zal wordt er een rapport samengesteld aan de hand van de dan geïnventariseerde meningen over het te voeren energiebe leid van de ongeveer 260 groeperingen die hierom gevraagd zijn. In dat rapport worden ook de modellen verwerkt (die momen teel worden ontwikkeld), die als alternatieven moeten dienen voor het plan van de vorige regering om drie nieuwe kerncen trales te bouwen. Aan het eind van die discussie, zomer 1983, zal de stuurgroep in een rapport de meningen van de burgers over de verschillende alternatieven voor het energiebeleid bundelen. Op basis hiervan kan de overheid dan kiezen voor een bepaald energie-beleid. DEN HAAG Werkgevers, werknemers en overheid moeten een plan maken om de militaire produktie te vervangen door produktie voor burgerdoeleinden. Zo'n plan is een noodzakelijke voorwaarde om weerstanden tegen ontwapening weg te nemen. Dit heeft de Gro ningse hoogleraar economie dr. H. de Haan gisteren in Den Haag gezegd in zijn reactie op het recent uitgeko men boekje van Pax Christi over ontwapening en werkgelegenheid. De rooms katholieke vredesbeweging Pax Christi liet het boekje gisteren vergezellen van een zogeheten discussiewijzer waarin enkele kritische kanttekeningen gezet worden bij de discussie nota van de FNV „Voor vrede en ontwapening". Volgens de vredesbeweging isoleert de FNV zich van het maat schappelijke protest tegen de bewapening doordat de federatie ^irecte beïnvloeding van de politieke besluitvorming afwijst en te afwachtend blijft. De FNV laat haar leden met „lege handen staan"! In een eerste reactie zei FN V-bestuurslid C. Commandeur, dat regering en parlement de besluiten tot eventuele ontwapening moeten nemen. „Op die stoel gaat de FNV niet zitten". De vak beweging zal zich volgens hem echter wel nadrukkelijker dan tot nu toe met de vredesvraagstukken bezighouden. De conver sie, de omschakeling van militaire op burgerproduktié, noemde hij evenwel een belangrijk thema voor de FNV. In de toelichting die hoogleraar Haan gaf over de zogeheten conversie, benadrukte hij dat deze omschakeling macro-econo misch gezien niet zo'n groot probleem is. Slechts 1,1 procent van de industriële produktie is voor militaire doeleinden. Bovendien omvat de besteding voor bewapeing „slechts" drie procent van het bruto nationaal produkt. De problemen die voortvloeien uit de conversie zouden echter op het terrein van de micro-econo mie liggen: de wergevers en werknemers in de militaire indu strie. ROTTERDAM Volgens N.J, Delissen, hoofd van de belastinginspectie te Arnhem, is de fiscus zelf mede schuldig aan de ver slechtering van de belas tingmoraal. Op een sym posium over belastingmo raal te Rotterdam, georga niseerd door verenigingen van belastinginspecteurs, schetste^ hij de gang van zaken rondom het invul len van het aangiftebiljet inkomstenbelasting 1979. Bij het invullen van dat biljet moest voor het eerst iedereen opgeven' hoeveel zijn bank- en girotegoeden bedroegen. De fiscus heeft deze vragen toen gesteld, maar zonder daarbij open en eerlijk te vermelden wat de consequenties van een eerlijke opgave zouden kun nen zijn voor de voorafgaande jaren. Vele tegoeden waren immers opgebouwd uit in het verleden verzwegen inkom sten. De vlucht in onder andere spaarbewijzen aan toonder is mede door de fiscus veroor zaakt. De fiscus liet de mensen in de val van de fiscale boete lopen. Eerlijke en tijdige voor lichting over schoon schip ma ken heeft ontbroken. Ook pleitte de heer Delissen voor het wettelijk vastleggen van de verplichting voor de fiscus om verzoeken om terug gave binnen een bepaalde tijd af te handelen en om na afloop van een boekencontrole de be lastingplichtigen exemplaren van het controlerapport te verstrekken. Een verdachte heeft nog het recht zijn eigen strafprocesdossier in te mogen zien, bij de fiscus is inzage in de eigen dossiers taboe.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9