Herstel van Democraten bij tussentijdse en m deTijd Discussie met jeugd op CDU- congres komt niet uit de verf H B I Ü1 HP h4ritse troonrede: Tonomische koers jijft ongewijzigd MM PAGI[TENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 NOVEMBER 1981 PAGINA 1 il stfelt voorwaarde deelnemers vredesmacht AVIV De Israëlische minister van landse zaken, Sjamir, heeft gisteren in Hement (Knesset) verklaard, dat landen elnemen aan de Sinai-vredesmacht niet ihgenljn afwijken van het Camp-David ak- ag 7, t Hij zei dat de vredesmacht gebaseerd Zijn „op het akkoord dat wij, Israël, tradife en de Verenigde Staten, hebben on- lakt d[end in Camp David". „Wij zullen niets ;t'g- garden dat daarmèe#in tegenspraak is", 'lijft ^jamir. Jen rrfdgel°Pen weken hebben Frankrijk, En- Italië en Nederland te kennen gege- lat zij willen deelnemen aan de Sinai- pmacht. Na de terugtrekking van de Is- ~~"~~}he troepen uit de Sinai in april 1982 zal ™^™grens van Israël en Egypte een interna- e vredesmacht gestationeerd worden. Scheuring in Spaanse regeringspartij MADRID De groep Spaanse parlementsleden en ministers die gisteren uit de regeringspartij „Unie van het Democratisch Centrum" (UCD) zijn gestapt, willen naar het voorbeeld van hun Britse en Portugese geestverwanten een sociaal democratische partij oprichten. Tot de uitgetre den leden van de UCD horen twee ministers en zeventien parlementsleden. De regering kan in het Spaanse parlement, de Cortes, nu nog reke nen op de steun van 153 van de 350 leden. Ver wacht wordt dat premier Calvo Sotelo, de leider van de UCD, steun gaat zoeken bij kleine rechtse partijen. Voor nieuwe verkiezingen voelen zowel de partij van Sotelo als de linkse oppositie erg weinig. Een overweging daarbij is dat een nieu we verkiezingscampagne, zo kort na de mislukte rechtse militaire staatsgreep, alleen maar span ningen kan veroorzaken. Proces moord op prins De Broglie Aan alle kanten omgeven door politiemannen zitten drie van de vier mannen die worden verdacht van de moord op de Franse prins De Broglie, de cember 1976, in de beklaag denbank van de Parijse recht bank. De vierde verdachte, een gewezen politieman, wenste niet te worden gefotografeerd. Op de voorgrond links Gerard Frèche, de man die de moord zou hebben gepleegd. Naast hem Serge Tessedre, die ervan wordt beschuldigd de op drachtgevers in contact met Frèche te hebben gebracht. Dankert kandidaat voorzitterschap EG-parlement STRAATSBURG De Ne- derlander Piet Dankert is door de socialistische fractie in het Europees Parlement aangewezen als kandidaat voor de opvolging van de huidige voorzitter, de Fran- Caise Simone Veil. In januari moet het EG-parlement zijn nieuwe voorzitter kiezen. Behalve Dankert zijn de Westduitser Klepsch en de Brit sir James Hopkins door respectievelijk de christen democratische en de conser vatieve fractie kandidaat ge steld. Hulp aan Tsjaad bepleit -.1 op Frans-Afrikaanse Top PARIJS De deelnemers aan de achtste Frans-Afrikaanse top zijn gisteren in Parijs uit elkaar gegaan met twee oproepen aan de bui tenwereld om Tsjaad te helpen. Alle betrokken landen worden opgeroepen zo •- snel mogelijk een inter-Afrikaanse vredes*-. macht op poten te zetten. Hiermee moet een eventuele hervatting van de burgeroorlog in; Tsjaad voorkomen worden, nu Libische troepen zich desgevraagd uit dit land zullen terugtrek ken. 'm Daarnaast leggen de deelnemers aan de Frans- Afrikaanse top er de nadruk op, de tsjadische president Oueddei te helpen bij de wederop bouw van zijn land en de reorganisatie vanTièt* leger. Van de kant van Frankrijk en Egypte" zijn al toezeggingen gedaan, om Tsjaad èconq- f. mische en militaire hulp te verlenen. Thatcher en oppositieleider Michael Foot aan van de optocht van alle leden van het Lager- le gei op weg naar het Hogerhuis om de koningin de Lunjirede te horen voorlezen, rek a :sti (Van onze Correspondent Roger Simons) - DEN Bij het begin van het langdurige debat de troonrede, waarmee gistermiddag de nieuwe g van het Britse parlement werd 'ingeluid, heeft ritse premier Thatcher in het Lagerhuis nadruk- euchjjk gezegd dat haar bikkelhard economisch beleid le vruchten afwerpt. In verband met de werkher- ng bij British Leyland verklaarde de premier: „U dat van onze industrie nog veel goeds te verwach- is." CL fcle troonrede was al gebleken, dat de politiek van de regfi:. ^Thatcher ongewijzigd blijft. Bij monde van koningin Eliza- II kondigde de Britse regering nieuwe wetsontwerpen aan onder meer de gemeentelijke uitgaven en een inperking de macht van de vakbonden. 4 laatste plannen, waarop men al enige tijd zat te wachten, (zeer omstreden. Minister van Arbeid Norman Tebbit zal in •p van deze maand onthullen- wat hij met de vakbonden |plan is. Daarna is hij bereid te praten met vakbondsleiders, iu al vast beginnen te brullen, omdat ze zich bedreigd voe- Het nieuwe wetsontwerp tot hervorming van de Britse vak- iging zal echter pas volgend jaar ingediend worden, ver- lelijk omdat de regering niet direkt wil aansturen op een Irontatie met de bonden. Dergelijke botsingen veroorzaken [1 meer ellende in de winter dan in de zomer. Sommige vak- Ösbazen hebben al beloofd, dat hun protesten niet voor de Tzullen zijn. de wet op de vakbonden zal een aanpassing van het sy- |n van de „closed shops" zeker deel uitmaken. Volgens dit eem, dat in een aantal bedrijfstakken wordt gevolgd, staan rlei arbeidsplaatsen buiten het bereik van mensen die geen fcijn van de bond. Volgens de regering Thatcher is dit sy- m volledig in strijd met de democratische rechten van de is. Zij verlangt ook dat de vakverenigingen voortaan afzien stemmingen bij hand opsteken, die vaak-leiden tot misbruik reel intimidatie mogelijk maken. Thatcher en Tebbit. wensen iakt. (al geheime stemmingen. Ook zouden zij van plan zijn alle TapÜen rechtspersoonlijkheid te geven. Die maatregel zou het gratiiBritse bedrijfsleven mogelijk maken hun vakvereniging om (devergoeding aan te spreken, vooral wanneer de financiële >lgen van sociale acties aan de zware kant zijn. Het totale Le( iet moet een eind maken aan de bekende Britse kwaal van Vlingé stakingen voor een kleinigheid. olidariteit geeft regering rie maanden respijt f)RSCHAU De nationale coördinatiecommissie van de vak- hd Solidariteit heeft gsiteren aangekondigd dat de autoriteiten e maanden de tijd krijgen om met Solidariteit tot overeen- "nming te komen over de bestaande problemen, ikt dat laatste niet dan zal tot actie worden overgegaan. De fblemen waarover een akkoord moet worden bereikt behel- i onder meer de toegang tot de kranten, de radio en de televi- I en een raad voor de controle op de economie. Meider van de Poolse regering, Jaruzelski, de leider van de Tuolieke aartsbisschop Glemp en vakbondsleider walesa heb- t| gisteren meer dan twee uur met elkaar gesproken over de Mse problemen. Het was voor het eerst dat de drie Poolse lei- N met elkaar spraken. rer het overleg is weinig meegedeeld, behalve dat de partijlei- *1g met de vakbond over alle problemen wenst te praten, w partijleider Jaruzelski is bekend dat hij een erkend voor inder is van samenwerking met de vakbeweging en de kerk. ^rige week kondigde hij in het parlement een Raad voor de %tionale Verzoening" aan, waar alle belangrijke organisaties in T land aan mee zouden moeten <taen. PRECIES EEN JAARNA KEUZE REAGAN (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De conservatieve ommezwaai in de Verenigde Staten, die zich precies een jaar geleden uitte in een grote Republikeinse verkie zingszege, lijkt gedeelte lijk tot staan gebracht. Bij een serie tussentijdse ver kiezingen, de eèrsté sinds Reagan's stembuszege, herstelden de Democraten zich niet alleen redelijk van de vorig jaar opgelo pen klappen, maar werd hier en daar ook spectacu laire winst geboekt. De grootste verrassing voor de Democratische partij deed zich voor de staat Virginia, een tra ditioneel Republikeins bol werk, dat voor het eerst sinds 1965 een Democratische gou verneur krijgt. Charles Robb (42), getrouwd met een dochter van oud-president Lyndon B. Johnson, versloeg zijn Repu blikeinse rivaal Marshall Cole man (39) met opvallend gemak (53 tegeri 47 procent). Robb's zege was temeer van belang, omdat president Ronald Rea gan persoonlijk naar Virginia was gekomen om te pleiten voor de verkiezing van Cole man. De Democratische zege in Virginia werd compleet, doordat twee andere belangrij ke posten eveneens naar De mocraten gingen. Robb be hoort tot de conservatieve vleugel van de Democratische partij, maar kreeg toch over weldigende steun van de zwarte gemeenschap en de vakbonden. De Democratische vreugde werd enigszins getemperd, doordat het gouverneurschap in New Jersey verloren ging. In een nek-aan nek-race ver sloeg de Republikein Thomas Kean (46) zijn Democratische rivaal James Florio (44). De meeste politieke waarnemers menen dat Kean zijn zege vooral te danken heeft aan een serie nogal onpopulaire beslissingen van de aftredende Democratische gouverneur Brendan Byrne. Maar meer nog dan de verkie zingen in Virginia duidde het resultaat van een aantal refe rendums op een mogelijke verschuiving in minder con servatieve richting. Zo werd in de hoofdstad Washington D.C. een voorstel om fondsen voor openbare scholen over te dra gen naar privé-scholen met overweldigende meerderheid afgewezen. In de staat Was hington werd een voorstel aanvaard, dat de staat een be slissende stem geeft in ontwik kelingen op het gebied van de kernenergie. De Democratisch opleving komt op een moment dat de problemen voor de Reagan-re- gering zich drastisch lijken op te stapelen. Voor het eerst ko men diepgaande verschillen van inzicht binnen de regering duidelijk naar buiten. Op eco nomisch gebied gaat de inter ne slag om verdere bezuinigin gen tegenover belastingverho ging ten behoeve van het weg werken van bijna dagelijks" somber wordende prognoses over de begrotingstekorten voor de komende jaren. .Op het gebied van de buitenlandse politiek is een scherpe contro verse tussen minister va'n bui tenlandse zaken Alexander Haig en Reagan's veiligheid sadviseur Richard Allen van de wandelgangen verhuisd naar de voorpagina's van de kranten. Minister van der Stoel had gisteren een onderhoud met zijn Amerikaanse collega Alexander Haig. VAN DER STOEL: - 'Gesprekken in YS positiever dan verwacht' (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON „Ik ben bepaald tevreden over de aard van de gevoerde gesprekken. Ik heb meer begrip weten te wekken voor de Nederlandse positie". - Dat zei minister van buitenlandse zaken Max van der Stoel gis teren in Washington na afloop van een tweedaags 'orièntatiebe- zoek' aan de Amerikaanse regering. Van der Stoel sprak onder^ meer met minister van buitenlandse zaken Alexander Haig. mf nister van defensie Weinberger en veiligheidsadviseur Richard Allen. De gesprekken, aldus de Nederlandse minister, waren positiever verlopen dan hij had verwacht. De term. „Hollandse ziekte"', waarmee in Amerikaanse kranten nógal eens de Nederlandse bezwaren tegen de „kruisraketten" Worden aangeduid, is niet gevallen, aldus van der Stoel. „Ik zou er ook groot bezwaar te- gen hebben gemaakt. Dat er bepaalde spanningen zijn in de ver- houdingen, valt niet te ontkennen, maar Nederland mag niet als het zwarte schaap worden aangewezen. Wij zijn een veeleisende NAVO-partner en misschien soms wel eens lastig. Ik heb ver- teld, dat er een grote mate van verontrusting in Nederland be- staat ten aanzien van de nucleaire race en het nucleaire gevaar Daarvoor bestaat begrip", aldus minister van der Stoel. (Van onze correspondent Ami van Vree) HAMBURG Het met veel publiciteit omgeven debat dat de CDU op haar partijcongres in Hamburg gisteren met circa 500 jon geren heeft gehouden het was voor de eerste keer dat iets dergelijks werd georganiseerd heeft voornamelijk aan het licht gebracht dat de aanwezige Duitse jeugd zich door de CDU te kort gedaan voelt. Er wordt te weinig naar ons geluis terd, was de voornaamste kritiek. Echte botsingen bleven gisteren achterwege, wat ongetwijfeld mede te ma ken had met de selektie van de jongeren. Hoewel het grootste deel van hen geen CDU-lid is, kwam een respektabel aantal toch uit OFganisaties of verenigingen die dicht bij de partij staan. Het voornaamste debat ging over het thema vrede en vei ligheid. Opvallend was dat de jeugd nauwelijks op zaken in ging als het militaire even wicht, de nieuwe atoomraket ten, de houding tegenover de VS en soortgelijke problemen. Daartegenover werd veel meer gesproken over de ma nier waarop de partijen op de angst onder de jongeren reage ren, over dienstplicht en ver vangende dienstplicht. Van diverse kanten werd in gegaan op de vraag, hoe een partij die het woord „christe lijk" in zijn naam draagt zich kan verenigen met de atoom- politiek van het westelijk bondgenootschap. Wanneer al te drastische opmerkingen werden gemaakt, greep fo rumvoorzitter Helmut Kohl in om de officiële positie van de CDU toe te lichten. De woordvoerder van de SPD reageerde sarcastisch op het „waagstuk" van de CDU om dit forum met de jeugd te be leggen. Hij voorspelde dat deze demonstratie „aan de Straus- -Kohl-lijn van een reactionai re sociale politiek en een op bewapening geörienteerde vei ligheidspolitiek geen jota zal veranderen". Positie Kohl versterkt HAMBURG De positie van. CDU- en Westduits oppositie:I leider Helmut Kchl is door zijn optreden op het congres van zijn partij in Hamburg. 1 versterkt. Zelfs kranten die_ doorgaans de politiek van dq huidige regeringscoalitie steu nen zijn van mening, dat Kohl de manier van optreden heeft gevonden om zeer veel kiezers aan te spreken. „Hij kan het zich permitteren niet meer dè liberale FDP het hof te ma ken, degenen die hem binnen" j de partij weerstreven de les te lezen en zichzelf de stralen krans van een kanselier aan te meten. Dat kunnen alleen zij doen, die voelen dat zij hun doel dicht zijn genaderd", al: dus het centrum-linkse dag"-; blad „Frankfurter Rundschau" over Helmut Kohl. Elsevier over de politieke situ atie: „Het lijmen van de infor mateurs lijkt op het in elkaar passen van de scherven van verschillende serviezen. Want duidelijker dan ooit is geble ken dat er op dit moment nau- weljks sprake kan zijn van vruchtbare samenwerking tus sen CDA, PvdA en D'66". Het blad publiceert exclusief het interview dat Der Spiegel met Brezjnev heeft gehad. „Wat de droom van het verkrijgen van militair overwicht op de Sov jet-Unie aangaat, zou men er beter aan doen deze gedachte te laten varen. Als het moet, vindt het Sovjet-volk de moge lijkheden om passende maat regelen te nemen en alles te doen wat voor de verzekering van een noodzakelijke verde diging véreist is". Aandacht ook voor het afgelopen Lande lijk Pastoraal Overleg. „Ik be weer niet dat we in de kerk geen leer en geen verstandelij ke benaderingen nodig heb ben, maar het gevoel hebben we wel erg verwaarloosd, ook in de vernieuwing. Veel van onze viering is veel te verstan delijk; oude symbolen zijn weggevallen en nieuwe nog niet ontdekt. Dit heeft een kil te geschapen, met name voor jongeren". Een ander artikel beschrijf: hoe Palestijnse en Turkse terroristen via wapen roven in Nederland aan oor logstuig komen. „Criminele Joegoslaven en Italianen ma ken darbij dankbaar gebruik van het feit dat onze zuidgrens zo lek is als een mand". j|—BM De Haagse Post heeft geen goed woord over voor de soli- dariteitsheffing van de twee informateurs. „Per deurwar- dersexploot wordt het volk schouder aan schouder gezet. Het plan heeft onmiddellijk een nationaal gekerm veroor zaakt, en dat is geen wonder, want de economische crisis vreet door en iedereen merkt dat hij in versneld tempo ar mer wordt. Onder die omstan digheden bewerkt een solida- riteitsheffing het tegendeel van solidariteit". In een artikel over de produktiviteit zegt PvdA-econoom prof. D.Wolfs- on: „Ik denk datje een loonbe- leid moet voeren dat verschil len in produktiviteitsontwik- keling honoreert door in de sterkere bedrijfstakken wat meer toe te laten en in de zwakkere wat minder. Dat sluit aardig aan bij wat de vak beweging zegt en ook de werkgevers zullen er veel voor voelen". Ook een be schouwing over de brede maatschappelijke discussie over kernenergie. „Hoe krijg je ondernemers zo gek het idee van arbeidsproduktiviteit te laten varen? En hoe zit het met de bereidheid van de con sument om zijr. bestedingspa troon te veranderen, meer aan dienstverlening, minder aan luxe goederen? En de bereid heid om in te leveren?" Een gesprek tenslotte met de cri minoloog prof.Hoefnagels. „Wij die de oorlog hebben meegemaakt, die weten wat verzet betekent, weten wan neer het fout zit. Daarom heb ik zo de pest aan rellerige ac tiegroepen die de idealen van anderen, maar ook van zich zelf verzieken". In ^rij Nederland deze uit spraak uit de kringen rond CDA-fractieleider Lubbers: „Hij heeft er misschien nog het meest belang bij als het nu mislukt. Hij kan dan zeggen: ik heb het geprobeerd met de PvdA, maar uiteindelijk was ik ook de man die zei dat het niet ging. Dan hoeft hij niet vier jaar de slaaf te spelen van Van Agt. Dan zou hij politiek een nieuw begin kunnen ma ken". Een interview ook met grootgrutter Albert Heijn: „Ach, dalende koopkracht. Ik kijk wel eens op een zaterdag middag bij het vlees en dan denk ik: moet dat allemaal op...? Ik houd echt van lekker eten, hoor, maar als ik zoiets zie....dan word ik...dan denk ik: gadverdamme....bah. Maar goed, het zijn mijn klanten, dus ik kan moeilijk zeggen: laat maar liggen". Het blad kijkt door het sleutelgat van het Catshuis. „Uit zuinigheid wordt er altijd massaal inge kocht. De echtgenotes van premiers treffen tot hun ver bazing'kasten aan vol rolletjes pepermunt vaste voorzie ning van ministërauto's en vergadertafels of zolderka mertjes vol w.c.-papier". Een gesprek tenslotte met de om streden scheidsrechter Ignaas van Swieten. „Aanvallers ver dienen bescherming. Ik ben bijna zo ver dat, als zo'n speler wordt getorpedeerd, al is het in de eerste seconden, dat ik niet meer eerst de gele, maar meteen de rode kaart trek. Als je ziet wat aanvallers allemaal moeten incasseren. Zo'n Van Kooten bijvoorbeeld, als die de lucht in gaat, dan hang ik als het ware aan die dikke kont van hem". In De Tijd deze kritiek van vice-voorzitter van de PvdA fractie Van der Hek op zijn partij: „Over alles en nog wat wordt geschreven. Over oor log, vrede, feminisme, Latijns- Amerika, noem maar op. Maar het gaat niet over het werkge legenheidsvraagstuk, het gaat niet over het industriebeleid en economie. Als, de partij meer bekend zou worden ge maakt met de probleemstel-, ling, zou er meer begrip ont staan voor het feit dat het alle maal niet meer zo kan als in de jaren zestig en begin zeven tig". Elders een warm pleidooi voor het afschaffen van zitten blijven op school. „Het is niet goed een kind een heel school jaar te laten herhalen als het in enkele vakken achterblijft, want ieder kind heeft weer ei gen kwaliteiten die bij zitten blijven niet gestimuleerd wor den". Een groot artikel ook over harttransplantaties en kunstharten. „De vraag is of de maatschappij zich deze dure behandeling voor iedereen kan veroorloven. Daar is nog nooit over gesproken. De vraag of het recht van de pa tiënt op alle mogelijke ver strekkingen moet worden aan getast, dient op politiek niveau beantwoord te worden. Tot nu toe wordt daar nog niets aan gedaan". De Nicaraguaanse priester-minister D'Escoto zegt in een interview: „Het verle den van het Amerikaanse op treden in Midden-Amerika staat ons niet toe een gewa pende invasie uit te sluiten. Er zal nog veel bloed vloeien in Midden-Amerika". Hervormd Nederland over de kabinetsformatie: „Of de lij- moperatie slaagt of mislukt, het zal niet meevallen ver trouwen voor het te ontwikke len beleid te winnen. Voorals nog hebben de politici een ge weldige kans gemist". Elders poneert de Nijmeegse arts dr. J.van Eijk dat stress gezond is en dat hulp niets helpt. „Maar het geloof in de schadelijke werking van stress is zo diep geworteld, dat het denken van de hulpverlening erdoor wordt beheerst. De manier waarop de hulpverlening op bijvoor beeld gijzelingen heeft inge speeld, was niet zonder meer in het belang van de slachtof fers. Ook van stress bij kapin gen kun je gezonder worden. Maar ook als je helemaal geèn behoefte aan hulp hebt, stor ten de hulpverleners zich op je". Een ander artikel be schrijft hoe de bureaucratie van Economische Zaken ver nieuwingen tegenhoudt. „Je moet als overheid kansen ge ven op plekken waar kennis en motivatie liggen. Maar je ziet het een goede daad blijft nooit ongestraft. Economische Zaken roept steeds om innova tie, maar draai: deze onmid dellijk de nek om wanneer ze de kop opsteekt". Een be schouwing tenslotte over de toenaderingspogingen van hervormden en gereformeer den concludeert dat de ver schillen met de katholieken nog te veel worden opgbela- zen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7