Onoplosbare problemen ij Patrimonium-huizen Zilveren Fioretti- college brengt 'De wijze kater' Pander oordwijkse CDA botst iet andere fracties NOGENKELEDAGENPERZENSHOW! ILECHTE RENOVATIE WREEKT ZICH: Leden akkoord met plannen „Buitenlust" voor Haaswijk III Kleuterschool ontruimd louden uster 'GiitGIO LE1DSE COURANT DONDERDAG 5 NOVEMBER 1981 PAGINA 5 RDWIJK „We staan met onze rug tegen de mr en kunnen geen kant meer op", zegt mevrouw jnegraaf, voorzitter van de Noordwijkse Woning- o/#eiiwvereniging. Schrier onoplosbare problemen zijn ..Instaan rond de 56 huizen, die vroeger aan Patrimoni- won toebehoorden en nu in het bezit zijn van de Noord- e^ejkse Woningbouwvereniging. Dertig van deze pan- /3 5(r staan aan Heinstraat, de overigen aan de "uiderstraat, Katwijksestraat, Wassenaarsestraat en St. Jeroensweg. De huizen moeten broodnodig een cnapbeurt hebben, maar er is geen geld en zoals de ;en er nu voorstaan behoeft men ook niet op een mojfcsbijdrage te rekenen. Slopen en nieuwbouw is de projge mogelijkheid die overblijft, maar de bewoners hier zonder uitzondering tegen in opstand geko- ïn. huizen waar het om gaat in 1919-1920 gebouwd. In >ude|jaren 1967-1968 werden zij sf dêr het laatst gerenoveerd, ayo'j woningbouwvereniging •imonium, eigenaresse van 'isted huizen, ging in december ordft op in de tegenwoordige irdwijkse Woningbouwve- s7euhging. „De eerste zorg van nieuwgekozen bestuur was onderzoek in te stellen de toestand van het wo- jbezit", aldus mevrouw legraaf. Achterstallig on- •houd en andere nare zaken g fa/amen daarbij aan het licht, hefils het achterwege blijven i een huurverhoging na re- fatie. De woningbouwvere- tijiing werd als gevolg daar- akfl1 geconfronteerd met een ze/]jiuld van 100.000 gulden, die eerfiT Den Haag als rijksvoor- tudb°t was verleend. „Dankzij *asfi gemeente kon deze schuld >^/j(htevrij in de diepvries wor- ielep gezet", vertelt mevrouw )eze»negraaf vafi overleg met de bewoners op.«eg het Nederlands Christe- eek Instituut voor de Woning- ber uw (NCIW) in 1979 op- acht een onderzoek naar de iningen in te stellen. Daaruit kramen drie mogelijkheden: toveren (slopen en nieuw- uw), renoveren (grondig op lappen) of alleen in stand De woningen aan de IJ- muiderstraat. renovatie voelden. „De ènde van de vorige renova- Mevrouw Hanegraaf: „We staan met de rug tegen de muur". tie zat nog zo diep, dat men weigerde mee te werken", vertelt mevrouw Hanegraaf. „Bovendien zou dat leiden tot veel hogere huren en was het dus nog de vraag of Den Haag een dergelijk plan zou goed keuren". Instandhouden Wat dus overbleef was in standhouding. Naar aanleiding van een globaal rapport hiero- ouden (wind- en waterdicht ver van het NCIW in septem- aken). Na een enquête bleek ber 1979 zijn alle partijen, liter dat de bewoners niets waaronder ook het Noordwijk- se gemeentebestuur en de pro vinciale directie voor de wo ningbouw, om de tafel gaan zitten. De conclusie: instand houding verdiende een volle dig technisch onderzoek. Het NCIW voerde dat uit. „Wat we toen nog nodig hadden was het financiële plaatje", stelt mevrouw Hanegraaf. Het be stuur van de woningbouwve reniging stapte naar aannemer Jan de Raad. Die ging de da ken bekijken en kwam daarna met de keiharde eis dat ver nieuwing van de daken nood zakelijk was als gevolg van de slecht uitgevoerde renovatie in 1967. Die mededeling sloeg bij alle betrokkenen in als een bom. „De vernieuwing zou 3.000 gulden per woning kos ten, waardoor we dus 170.000 gulden boven de begroting uit zouden komen. Maximaal zou 15.000 gulden per woning mo gen worden besteed", schetst de voorzitter de onstane situa tie. Na overleg met het NCIW, de provinciale directie en de ge meente, besloot men met de hele handel naar Den Haag te gaan. Wethouder Van Duyn stelde echter dat de vereniging de begroting moest schrappen tot de maximale rijksbijdrage voor instandhouding van 15.000 gulden, omdat ze met een te hoge begroting Zeker nul op het request zou krijgen. De provinciale directie stelde dat het hard knokken zou 'worden, maar dat op groen licht gerekend kon worden. De financiële expert Danau van het ministerie van volks huisvesting stelde echter een aantal eisen. Hij wilde naast deze begroting ook een onder- houdsbegroting zien. Als klap op de vuurpijl zou de vereni ging ook al zou de rijksbij drage worden verleend ook nog een plan voor totale nieuwbouw moeten indienen. Volgens mevrouw Hanegraaf werden door deze eisen zowel bouw de grondprijs mee te re kenen waardoor het niet meer mogelijk zou zijn in de sociale sector te bouwen. Het idee om de woningen aan de bewoners verkopen vond het bestuur onaanvaardbaar, gezien de grote gebreken die ze vertoon den. Onlangs zijn bestuur en bewo ners weer om de tafel gaan zit ten. De mededelingen van het bestuur waren een schok voor de bewoners. Zij speelden de problemen terug naar de reno vatie van 1967-1968 en wezen nieuwbouw van de hand. Zij betalen nu rond de 160 gulden per maand en in geval van nieuwbouw zou dat oplopen tot ongeveer 400 gulden per maand. „Een van de proble men daarbij is dat veel bewo ners de afgelopen jaren zelf veel geld in de woningen heb ben gestopt. Bij nieuwbouw gaat dat verloren, maar we staan nu wel met onze rug te gen de muur", verzucht me- praktisch als financieel de vrouw Hanegraaf. plannen voor behoud van de woningen de grond in ge- boord. Ondertussen zijn er veel vra- Behalve de al genoemde gen bij het bestuur en de be- schuld van 100.000 gulden, de woners gerezen. Wie is verant- erfenis van Patrimonium, woordelijk voor de ondeugde- stond de woningbouwvereni- lijk uitgevoerde laatste reno- ging ook nog voor 450.000 gul- vatie? Het toezicht moet slecht den in het krijt als gevolg van geweest zijn. Verder is er de de renovatie 1967-1968. De kosten van instandhouding, geraamd op zeven tot acht ton, beschikking was gesteld. Som- kwamen daar nog eens boven- mige huizen zijn helemaal niet op. Dit bedrag van ruim 1,3 opgeknapt. Opmerkelijk vindt men ook dat de huur niet is verhoogd na de renovatie, betalen. Onmogelijk volgens Men denkt deze vragen voor het bestuur, omdat ook de te leggen aan de heer Los, lan- huuropbrengsten teruglopen, delijk ombudsman voor de Huizen die ontruimd werden, stadsvernieuwing. De bewo- mochten namelijk niet meer ners hebben tot op heden geen worden verhuurd en de bewo- bruikbare oplossingen kunnen ners die bleven zitten, moesten aandragen en intussen lekken er in ieder geval na acht jaar de daken en giert de wind door de pannen van de Patri monium-woningen. Vragen miljoen gulden zou de vereni ging in tien jaar terug moeten uit zijn. Bovendien zou het be stuur verplicht zijn bij nieuw- OEGSTGEEST Tijdens de gisteravond gehouden le denraadsvergadering van woningbouwvereniging „Buitenlust" werden de bouwplannen voor woning wetwoningen in het deelplan „Haaswijk III" uiteenge zet. Het gaat hier om de bouw van een 42-tal kleinere woningen die bestemd zijn voor twee-persoonshuishou dens, niet-volledige gezinnen (zoals een moeder met twee kinderen) en in bepaalde gevallen ook voor al leenstaanden. Er schijnt in Oegstgeest een misverstand te bestaan dat de helft van deze woningen normale eengezinswoningen zouden zijn. Maar dit werd tijdens de bijeenkomst nog eens nadrukkelijk tegengesproken. Het derde deelplan in Haaswijk is het gebied dat grenst aan de achterzijde van het terrein van de Groene Kerk en aan de Haar lemmerstraatweg. In het vierde deelplan gaat de woningbouw vereniging een veertigtal normale eengezinswoningen bouwen. Voorzitter Zaalberg: „Wij hopen zowel met bouw in plan III en IV in de loop van 1982 te kunnen beginnen, rond de zomer of daarna". Nadat de heer P.W. van der Post namens het architec- tenburo Vink-van de Kuilen Klein uitvoerig uitleg had gegeven van het type woning dat men gaat bouwen gaf de ledenraad het bestuur „groen licht". Verder bleek, dat er in de gemeente voorzichtig wordt nage dacht om bestaande vierkamerflats te verbouwen naar bijvoor beeld tweekamerflats. Een opsplitsing ten gunste van alleen staanden. Hier staat de woningbouwvereniging zeer kritisch te genover. Voorzitter Zaalberg: „Wij willen toch alleréérst in ons bestaande woningbestand in Haaswijk oplossingen zoeken voor alleenstaanden..." Het bestuurslid, de heer Olivier, merkte op dat men ten aanzien van de genoemde gedachtengang, omtrent de splitsing van flatwoningen, vooral de praktische problemen niet mag onderschatten. Zo zou een weduwe, die alleenstaand is, haar kinderen niet te logeren kunnen hebben in een dergelijke flat. Intussen vordert de bouw van de woningen in Haaswijk bijzon der goed en worden vrijdag aanstaande de sleutels overhandigd aan de bewoners van de eerste vijf woningwetwoningen in het tweede plan. LISSERBROEK Kleuterschool „De Parkieten" is ontruimd. Dit schoolgebouw is enige tijd bewoond ge weest door een groep krakers. Een en ander tot groot ongenoegen van de Lisserbroekse gemeenschap, die het schoolgebouw wil inrichten als dependance van het dorpshuis „De Meerkoet". De komende tijd wil de dorpsraad zich gaat bezinnen over wat er moet gebeu? ren met het inmiddels ontruimde gebouw. Ook dit seizoen is er in Lisserbroek weer een cursus bloem schikken, die onder leiding van Jan van der Lans staat. De eer ste les is donderdag 19 november om acht uur. Morgen komen in de Meerkoet de leden van de IJsclub bijeen voor de jaarvergade ring die om acht uur begint. Op maandag 9 november wordt in de Meerkoet door de leerlingen van Parkieten en de Zilver meeuw de musical „Je eigen tijd" opgevoerd. De toegang is gra tis. De voorstelling begint om half acht ster Leonilla van der Wielen rde gisteren in het War- jndse bejaardentehuis Sint iuina temidden van familie medezusters haar vijftig-ja- kloosterfeest. Vijftig jaar leden trad zuster Leonilla in de orde der Fanciscanessen Aerdenhout. Gedurende 32 ir heeft zij gewerkt in het be- trdenhuis SiunT Liduina in armond. Nog steeds is zij ac- f als kosteres en organiste in kapel van het bejaarden is. Zij begeleidt het bejaar- nkoor en is actief bij de Iksdansgroep. Gistermiddag gen alle kleuters van de immelburcht met feestmut- n op naar Liduina evenals jziekvereniging Sint Matthias n de drukbezochte receptie ster bij te zetten. OORDWIJK Het de- it in de Noordwijkse lad over de begroting 982 en de meeijarenbe- roting voor de periode de 2-'86 is gisteravond uit- elopen op een frontale er otsing tussen het CDA en |et e andere fracties in de emeenteraad. De overige acties wisten een meer- erheid van stemmen te ?idfereiken door het zieke :i« aadslid Bos van bed te alern jn en diepgaand verschil van „juicht over de financiële posi- e van de gemeente en de be- gltkenis van de meerjarenbe- j, roting als beleidsinstrument ,V( 'as de oorzaak van de onenig- leid. Daarbij deed zich de bij- j, ondere omstandigheid voor, II lat de PvdA-fractie door ziek- e van A. Bos niet voltallig 'as. De getalsverhouding tus- in het CDA enerzijds en de [facties van VVD, PvdA ens PR anderzijds was daardoor 'lijk en de kans dat de stem- iing over de begrotingen op een 9-9 stand zou uitlopen, zat er levensgroot in. Zo ver is het niet gekomen. Rubingh (VVD) vroeg na twee uur discussiëren een schorsing van de vergade ring voor overleg tussen de fracties. Tijdens deze periode haalde de PvdA-fractie raads lid A. Bos uit de lappenmand en voerde hem naar de raads zaal. Met een nu complete be zetting vormden de liberalen, socialisten en de politieke ra dicalen de meerderheid in de raad. En daartegen moest de grootste fractie net onderspit delven. Wat was de achtergrond van dit politieke steekspel?. Bij de algemene beschouwingen en het antwoord van de wethou der was al duidelijk geworden, dat er tussen de CDA-fractie en de portefeuillehouder van financiën een diepgaand ver schil van inzicht bestond over de meeijarenbegroting en het te voeren fiancieel beleid. Vol gens het CDA was wethouder Jansen te optimistisch wat de financiële perspectieven van de gemeente betrof. Dit was ook tot uitdrukking gekomen in de opstelling van de meerja renbegroting. De Geus, finan cieel expert van de opponeren de fractie, rekende voor dat er bij de opstelling vanuit gegaan was, dat in de periode 82-86 jaarlijks een marge van 400.000 gulden aanwezig zou zijn voor het doen van investe ringen. Volgens hen was die ruimte er in het geheel niet. De plannen om in '82 te begin nen met de bouw van de open bare bibliotheek, de uitvoering van de tweede fase van de nieuwbouw van openbare werken aan de Losplaatsweg en de aanleg van hockeyvel den, konden vooralsnog vol gend het CDA niet doorgaan. Met deze projecten zou in '82 en '83 een investering van bij na 7 miljoen zijn gemoeid. „Wij zijn doodsbenauwd dat we volgend jaar met een belas tingverhoging moeten komen van zo'n 35 procent om het gat te dekken", aldus het CDA. VVD en PvdA waren het daar niet mee eens. Rubingh (VVD) noemde in zijn betoog onder meer de wenselijkheid van de snelle aanleg van de hockey velden. Hij overlegde aan het college een lijst van projecten SOCIALISTEN HALEN ZIEK RAADSLID VAN HUIS die naar de mening van zijn fractie voorrang dienden te krijgen. Schaap (PvdA) deelde mee, het in grote lijnen met de VVD-lijst van prioriteiten eens te zijn. „In twee jaar tijd zin we van rijk straatarm geworden", meende De Geus. „En daarom dienen we als gemeente pas op de plaats te maken". Na veel woorden over en weer bleken de partijen het niet met elkaar eens te worden. De uitslag van de stemming was echter in het nadeel van net CDA. Een voorstel van de PPR om de verhoging van de tarieven en de belastingen te beperken tot 5 procent en dit te compen seren door een drastische ver hoging van de woon- foren senbelasting, alsmede de in voering van een toeristenbe lasting kreeg geen bijval. Het voorstel van het college om de tarieven en de belasting op on roerend goed met 8,5 procent op te trekken, werd aangeno men met de stem van de PPR tegen. Daarna ging de raad zonder noemenswaardig com mentaar akkoord met de be groting voor 1982. LISSE De musical 'De Wijze Kater' van Herman Heijermans vormt het klapstuk van de lustrum week vart het Fioretticol- lege in Lisse. Al geruime tijd zijn leerlingen en le raren bezig met het instu deren van dit stuk dat zes keer in de feestweek ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan van de school wordt opgevoerd. De 'pre mière' wordt morgen avond gegeven. De andere voorstellingen zijn op 7, 10, 11, 12 en 13 november. Vanaf morgen staat het Fio- retti ruim een week bol van de feestelijkheden rond het 25-ja- rig bestaan. Al eerder meldde de school dat zij ter gelegen heid van deze verjaardag 15.000 gulden bijeen wil bren gen voor de oud-Lisser pater Rothweiler, die in Kenia een stuk aan zijn school wil bou wen en gereedschappen en een naaimachine voor de leer lingen wil kopen. Eén van de activiteiten in de lustrumweek is hiervoor speciaal opgezet. Vrijdag 13 november wordt een prestatieloop over drie af standen gehouden. Leerlingen die voor het goede doel gaan lopen, moeten zelf een sponsor zoeken onder kennissen of fa milie. Deze moeten bereid zijn voor elke afgelegde kilometer een bedrag op tafel te leggen. Het programma van het vijfde lustrum vermeldt verder aller lei activiteiten voor (oud)leer- lingen, (oud)leerkrachten, het overige personeel en voor spe ciale gasten op 6 november een officiële receptie. De vol gende dag is de school gereser veerd voor alle mensen die in het verleden iets met de school te maken hebben gehad. Naast de hernieuwde kennismakin gen van de reünisten wordt ook een aantal lessen gegeven om de versleten kennis weer wat op te vijzelen. Zondag 8 november wordt het feest her dacht tijdens een eucharistie viering in de aula van de school. Pas woensdag 11 november wordt het lustrum officieel ge opend en wordt de hele school versierd. Op 13 november worden door de leerlingen de muren van de fietsenstalling en de sporthal, grondvlakken van het schoolplein, ramen van de leerlingengarderobe en de afvalbakken beschilderd. De dag ervoor ziin er 's mor gens allerlei spelletjes uit de iaren vijftig te doen, zoals dia bolo, vliegeren en dergelijke. 's Middags is er een mode show getiteld 'Mode van toen' (1956) en 's avonds een petty- coatavond met muziek uit de jaren vijftig. De leraren ko men 13 november aan de bak in en sektie-optreden, waarin alle leerkrachten van een be paalde vakrichting iets preste ren. Zaterdag 14 november wordt de feestweek afgesloten met een open dag en een gran dioze popavond met muzikale medewerking van de Hobo String Band, Rene Gervais, de Straight Dixie Seven en Great Djeli. Uitslaande brand op opslagterrein KATWIJK Op het opslag, terrein van de rederij Ouwe hand heeft gisteravond een uitslaande brand gewoed. Het vuur ontstond even voor tien uur toen een groot aantal lege houten kratten door nog onbekende oorzaak vlam vat te. Het vuur dreigde over te slaan op het naast Ouwehand gevestigde bloembollenbedrijf Van der Plas. De brandweer kon de schade aan dit bedrijf beperken tot enkele kozijnen. Hoe groot de schade op het op slagterrein van de rederij is, is nog niet bekend. Leiden Geboren: Emlle Vincent zv. N.J. den Te* en S.E. van der Holst; Suleyman zv. A. Akdezniz en O. Ak- deniz; Mehmet zv. A. Akdezniz en O. Akdeniz; Jannie Annemaria dv. G.J. van den Haak en J.M. fiavensbergen; Rogier zv. A.L. van der Weyden en C.J. Baart; Marcel zv. A.J.P.. Aker boom en JA. Kraska; Annemlek dv. G. Feenstra en S.C.M. Holswllder, Cornelis Jan zv. C. Schuitemaker en D. Plokker; Gerritje Petronella dv. H.G.Th.M. van Nobelen en P. Guijt; Roas Christiaan Willem zv. C.E. Borst en J.H. Verhoeff; Michiel zv. G. vart der Plas en C. Galjaard; Pieternel d.v. J. Boer en V.B.E. Scholte; Esther dv. C.H. van der Bent en H.J. van de Ma- rel; Steven zv. W.P Ranselaar en E.A.L. de Lannèe de Betrancourt; Marina dv. P. van der Niet en M.C.A. Caspers Huig zv. W. Hoek en H. van der Plas; Neeltje dv. A. van Duiven voorde en J. van Beelen; Niels zv. J.Chr. Groenendijk en W.C. van Pola- Tot 8 november bi] ..de nieuwe Panderaan de Leidse Botermarkt Pander organiseert ter gelegenheid van de feestelijke heropening een interessante show van authentieke Perzische en andere oosterse kleden. Voor extra aantrekkelijke prijzen. Maar wacht u niet te lang? De collectie is beperkt. En de tijd gaat snel. Leiden: Botermarkt 21 - 22 DEN HAAG - AMSTERDAM - ROTTERDAM - EINDHOVEN - LEIOEN - GRONINGEN - ENSCHEDE - APELDOORN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5