VVD Leiderdorp verzet zich tegen belastingverhogingen REGI0(J0UR)NAAL REGIOUOURINAAL TIJDENS ALGEMENE BESCHOUWINGEN Voorschoten gaat onroerendgoed- belasting anders berekenen PPR haalt uit naar CDA Oud Ade staat bruisende fancy-fair te wachten Meer geluidshinder door Hoge Rijndijk dan door rijksweg 4 Bouw Bateweg-Noord in maart van start REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 NOVEMBER 1981 PAGIlfGl Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. BURGERLIJKE STAND PvdA hekelt huisvestingsbeleid Voorschoten VOORSCHOTEN - In de raadscommissie welzijn trok drs. R. de Vries (PvdA) onge kend fel van leer tegen het huisvestingsbeleid van de ge meente Voorschoten. Aan de hand van een overzicht over de woningtoewijzing in 1980 concludeerde hij dat Voorscho ten zich moet aanmelden voor de toepassing van bijlage II van de Woonruimtebeschik king, waardoor de economi sche gebondenheid voorwaar de is voor huisvesting. Dat is volgens De Vries de enige mo gelijkheid voor de gemeente om de huurwoningen in eigen hand te houden. Drs. Valkenburg (CDA) en drs. Willemse (VVD) bestre den de mening van De Vries, die ook bijval kreeg van Ai- kens (D'66). Volgens CDA en VVD is 87% van de toegewe zen woningen gegaan naar economisch gebondenen aan Voorschoten. De chef huisves ting Dool verklaarde dat de huurprijsontwikkeling de oor zaak is van de terughoudend heid van de woningzoekenden om woningen te accepteren met een hoge huurprijs. Zowel De Vries als Aikens he kelden het slechte beleid dat door de gemeente gevoerd is bij de bouw van huurwonin gen door institionele beleggers. Er zijn privaatrechtelijke overeenkomsten gesloten, die gewoon niet deugen, onder meer door het ontbreken van een kettingbeding. Thans wor den goede huurflats verkocht alleen omdat het kettingbe ding ontbreekt. Alleen bij de gronduitgifte zijn afspraken gemaakt. Na de bouw is verzuimd om vast te leggen dat de woningen bij verkoop toch ter beschikking zouden moeten blijven voor de uitgifte door de woningadvies- commimssie. Met de medede- alt :ot ling van De Vries dat tijde de begrotingsbehandeling PvdA zeker op dit punt ter Ots zal komen, werd een fel deb e besloten. De Stichting „De Lindehoev heeft nog steeds geen gevo gegeven aan het verzoek vj er' de gemeente om een beleid plan op te stellen. Financieaac heeft dit jongerencentrum vinger aan de pols mede do» het inschakelen van een adm nistratiekantoor, dat maandf) u lijks een overzicht kan v< strekken. Wethouder Marsel was verheugd dat ook bij bestuur van „De Lindehoevi begrip is voor het gegeven de financiële bomen niet aan de hemel groeien. wensenpakket van de jeug^ verandert sterk de laatste j ren en daarop moet „De Lw dehoeve" inspelen. Dat verei p™ veel vrijwilligers en rr"* daarnaast teleurstelliingen calculeren. LEIDERDORP De VVD vindt de lastenver zwaring die de gemeente volgend jaar aan de Lei- derdorpse burger wil op leggen aan de te hoge kant. Tijdens de gistera vond gehouden algemene beschouwingen, waarmee de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad be gon, keerde VVD-fractie- voorzitter Th. Stuivenberg zich tegen het voorstel van het college van B en W de onroerendgoedbe- lasting (OGB) en de hon denbelasting beide met 8% te verhogen. De WD-fractie is van mening dat zowel het gebruikersge deelte van de OGB als de hon denbelasting met niet meer dan 4% verhoogd zou mogen worden. Met de verminderde opbrengst is een bedrag van 41.000,- gemoeid. Volgens Stuivenberg zal de gemeente Leiderdorp hierdoor niet in de financiële problemen komen, waarbij hij wees op een in de begroting opgenomen post on voorzien van 144.000,-. Steun voor de opvatting van de VVD-fractie lijkt er voor alsnog niet in te zitten bij de overige raadsfracties. De voor zitter van de CDA-fractie J. den Boeft noemde de verho ging van belastingen en hef fingen vanuit de begroting ge zien redelijk en acceptabel. Niettemin vond hij gegeven de daling van de koopkracht een directe verzwaring van de las ten voor de burger zorgelijk. De fractie van de PvdA gaf haar onvoorwaardelijke steun aan de belastingvoorstellen van het college. Fractievoor zitter D.A. de Water sprak zelfs van een „redelijk be scheiden" optreden in dit op zicht. De VVD blijkt aan de vorig jaar ingevoerde rioolretributie een kater overgehouden te hebben. Stuivenberg betoogde dat het college en het meren deel van de raad vorig jaar de problemen uit de weg waren gegaan door niet echt te bezui nigen. Voor de nu uitgevoerde bezuinigingsoperatie bleek hij wel waardering te hebben. Het oordeel van de CDA-fractie bleek nogal aan de prozaïsche kant. „De voorgestelde bezuinigin gen zijn een enkele maal cu rieus (afschaffing bijdrage aan Romantische Tafelen), meestal spijtig (sluiting fontein Frede- rik Hendriklaan), penibel (in de personele sfeer) of zelfs ris kant (beperking of juist uistel van onderhoud)", aldus Den Boeft. De bezuiniging op het school zwemmen om de kosten van het openbaar lager onderwijs te drukken bleek bij alle frac ties de nodige bedenkingen op te leveren. Gevreesd werd dat als gevolg van een bezuiniging op het zwemonderwijs het 'exploita tietekort van het zwembad „De Does" - een zorgenkind van de gemeente - alleen maar groter zou worden. De PvdA- fractie lanceerde een opmer kelijk voorstel om aan alle 8- jarige Leiderdorpse kinderen een gratis zwem- en leskaart te verstrekken. B en W zou den dan deze kaarten tegen gereduceerde prijs van de „De Does" moeten „kopen". VOORSCHOTEN De berekening van de onroe- rendgoedbelasting in de gemeente Voorschoten wordt met ingang van 1 januari gewijzigd. De be dragen die de inwoners moeten betalen blijven echter nagenoeg gelijk. Alleen het tarief en het bedrag. waarover dit wordt berekend verande ren. Het tarief van de onroerend- goedbelasting in Voorschoten gaat ruim 30 procent omlaag, maar de waarde van de wo ningen wordt door de gemeen te aanmerkelijk opgetrokken. Volgens een door de gemeente ingehuurd makelaarskantoor zijn de veronderstelde ver koopprijzen in de loop van vier jaar (verschil 1 januari 1977 en 1 januari 1981) ruim 40 procent gestegen. De nieuwe belastingtarieven worden nu 3,96 gulden (per 3000 gulden) voor eigenaars en 2,16 gulden voor gebruikers. De huidige tarieven zijn respectievelijk 5,60 en 3,15 gulden. VOORTBESTAAN LIETHORP VERZEKEREN LEIDERDORP De PPR be schuldigt het CDA van on zorgvuldig handelen met be trekking tot de Stichting Rui- terschool Liethorp. In de laatst gehouden raadsvergadering kwam het CDA in het geweer tegen de alsmaar hoger wor dende tekorten van de manege in „De Bloemerd". PPR-fractievoorzitter J. A. M. Gordijn kwam aan het slot van zijn algemene beschou wingen hierop terug. Hij vond het onverantwoord dat door het optreden van de CDA- fractie de medewerkers van de manege hun baan dreigen te verliezen. „Elke keer als Liet horp op de agenda van de raad staat hangt het zwaard van Damocles boven het hoofd van de stichting, daarmee het voortbestaan van de manege en de werkgelegenheid van vijf personen in de waagschaal stellend", aldus Gordijn. Ook hekelde hij de verdeeldheid binnen het college van B en W. Gordijn vond dat er duide lijkheid moet komen en stelde een motie in het vooruitzicht die het voortbestaan van de manege Liethorp voor tenmin ste de komende vier jaar moet verzekeren. De raad zal zich komende vrijdag, wanneer de begroting in tweede instantie wordt behandeld, over de mo tie van de PPR uitspreken. Voorlopig geen buurtbus in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Het kan nog wel een jaar du ren voordat in Zoeterwou de de buurtbus zal rijden. Tot deze conclusie is het gemeentebestuur geko men na verkregen infor matie van de provinciale overheid. Vorig jaar heeft Zoeterwoude zich aange meld voor het buurtbu- sprojekt in verband met de kernen Zuidbuurt, Westeindseweg, Weipoort en Gelderswoude die niet direkt tot de dorpskern behoren. Nadat Zoeterwoude zich bij de provincie had gemeld als kan didaat voor het project leek snelle uitvoering tot de moge lijkheden te behoren. Zowel de adviezen van de N.V. Vere nigd Streekvervoer West Ne derland als de Rijksverkeer sinspectie waren eensluidend, namelijk, dat het Zoeterwoud- se buurtbusproject beslist le vensvatbaar zou zijn. Hierna is het projekt door de provincie aangemeld bij de Minister van Verkeer en Waterstaat. De mi nister heeft op zijn beurt weer advies gevraagd aan de Rijks inspectie en aan de Commissie vervoersvergunningen. Door deze extra procedure kan het nog wel een jaar duren alvo rens de minister zal beslissen. Op deze manier gaat de be handeling evenwel onnodig en onverantwoord lang duren en is het toch wel erg ongeloof waardig geworden dat een in wezen toch simpel projekt als dat van de buurtbus zo'n lange, langzame, ambtelijke weg moet doorlopen. OUD ADE Tijdens het komend weekend is het Oud Adese Dorpshuis weer het centrum van het jaarlijkse fancy-fair gebeuren. De gezamenlijke verenigingen stellen dan weer alles in het werk om voor het komen de jaar het gebruik van het Dorpshuis en de uitgaans dag van de Oud-Adese bejaarden, zeker te stellen. Wat voor omliggende dorpen de kermis is, is in Oud Ade de tra ditionele fancy-fair. Vandaar dat het actie-comité zich ieder jaar inzet om met nieuwe attrakties op de proppen te komen. Nieuw dit jaar is de vakature-bank, waarbij enkele inwoners van Oud Ade „hand- en spandiensten" aan de hoogste inschrijvers aan bieden. Deze diensten bestaan onder andere uit: baby-sitten, ste kels trekken, schoorsteen ragen, surfles, oliebollen bakken, een kamer behangen, een taxirit en dergelijke. Een andere attraktie is het oude volksvermaak „stokkie-trek- ken", dat omgedoopt is tot „knaakzitten" en uniek aangepast is aan de eisen van de tijd. Hoe er „knaakgezeten" kan worden, kunnen de bezoekers ondervinden bij hun bezoek aan de fancy- fair. Het vorig jaar geïntroduceerde „persoon raden" is in een nieuw jasje gestoken. Er dienen nu drie personen geraden te worden, waarvan één persoon een inwoner/inwoonster van Oud Ade is en de twee anderen algemeen bekend zijn van radio en televisie. Behalve deze nieuwe stands, kunnen de bezoekers zich ook uit leven op de vele, oude vertrouwde attrakties, zoals schieten, po keren, eenentwintigen, ballen-gooien, etc. Het hart van de fancy-fair, het Rad van Avontuur, zal ook nu niet ontbreken, met een skala van smakelijke en aantrekkelijke prijzen op elk gebied. De fancy-fair opent haar deuren op zaterdag 7 november met een filmvoorstelling voor de jeugd van Oud Ade. Daarna kan het fancy-fair geweld losbarsten. Op zondagavond 8 november rond 21.00 uur, vindt de trekking van de grote loterij plaats. De fancy-fair is geopend: zaterdag 7 november van 14.00 uur tot 18.00 uur en van 19.30 uur tot 24.00 uur. Verder op zondag 8 november van 11.00 uur tot 18.00 uur en van 20.00 uur tot 0.30 Enorme opkomst fancy fair in Sassenheim De fancy fair van de Bernardus in Sassenheim is een groot succes geworden. In de vroeg ochtend al was de opkomst van het publiek goed. Veel belangstelling was er met name voor de portrettekenaar ster, waar men voor in de rij stond. Verder waren er op de fancy fair behalve de diverse stands met fraaie handwerken, een waarzegster, een glasbla zer en een kaarsenmaakster uit Warmond. Aan de teken wedstrijd deden 75 kinderen mee. Eerste prijswinnaars wa ren Esther Vlasveld (in de groep van 3- tot 5-jarigen), Syndi Broekhof (in de groep van 6- tot 8-jarigen) en Charl Boot (in de groep van 9- tot 12-jarigen). Bij het flipperen werd Olaf van der Wiel eerste bij de jeugd en mevrouw Blijle- ven bij de volwassenen. De da- mes-helpsters op de fancy fair waren in vrolijke folkloristische kostuums gestoken. ONDERZOEK MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID WIJST UIT: ZOETERWOUDE Het verkeer dat dagelijks over de Zoeterwoudse Hoge Rijndijk raast, zorgt voor erg veel geluidsoverlast. Dat is komen vast te staan uit een in ventarisatie-onderzoek dat in opdracht van het Minis terie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne is ver richt. Uit dit nadere onderzoek is gebleken dat ten aanzien van de woningen aan de Stadhouderslaan (Zoeterwouds grondgebied) en de Rhijnvreugd (Leids grondgebied) het geluid, veroorzaakt door het verkeer van de Hoge Rijndijk, een grotere invloed heeft op het wonen dan rijksweg 4. In de loop van dit jaar heeft de gemeente Zoeterwoude contac ten gehad met betrekking tot het aanbrengen van geluidsbeper- kende voorzieningen langs Rijksweg 4. Voorts bestaat het voor nemen een 18 woningen te bouwen tussen de Meerburgerwete ring en de Stadhouderslaan in het plan Hoge Rijndijk West I. Het akoestisch adviesbureau DHV heeft voor de gemeente Lei derdorp zo'n onderzoek verricht omdat ook in deze buurge meente veel huizen langs de rijksweg staan. Het resultaat van het onderzoek was dat voor het verbeteren van het akoestisch klimaat schermen dienen te worden aangebracht, alsmede het isoleren van de woningen die niet door het scherm worden „ge vangen". De kosten van het aanbrengen van akoestische voor zieningen worden bekostigd door het rijk indien de geluidhin- derlijke situatie wordt aangemerkt als een „knelpunt". Uit een nader onderzoek is evenwel gebleken dat meer last wordt ondervonden van het verkeer over de Hoge Rijndijk. Het aanbrengen van een scherm aan de rijksweg eventueel wer kend met een coulissensysteem nabij de afrit heeft dan ook geen noemenswaardige verbetering tot gevolg. Zou er wel spra ke zijn geweest van een aanzienlijke verbetering dan is het nog de vraag of het ministerie deze situatie aanmerkt als knelpunt dat voor pre-sanering in aanmerking komt. Dit gezien het ge ring aantal woningen waarvan hét akoestisch klimaat zou ver beteren afgewogen tegen de te maken hoge kosten van circa 1100 gulden per strekkende meter, wegens het plaatsen van de schermen. In dit verband zal het mogelijke bouwplan ten behoe ve van de bouw van 18 woningen op het terrein van de voorma lige Bernardusschool, gelet op de gestelde eisen, moeilijk reali seerbaar worden. Wassenaarse kunstenaars gooien hun ateliers open Our House activiteiten Het Ierse duo Liam en Deirdre treedt morgenavond op nieuw op in Our House. Het tweetal brengt tradition!, le Ierse folk ten gehore. Kaarten voor het optrede! zijn verkrijgbaar aan de kassa van het jongerencei{ trum aan de Stationsstraat in Roelof arendsveen kosten voor leden 4 gulden. Niet-leden betalen 6 t den. Zondagavond draait 'Soldiers Blue' in Our Houst Een rolprent met hoofdrollen van Candice Bergen Peter Strauss. 'Soldiers Blue' is zo'n typische Amerl kaanse western: indianen, soldaten, goud en bovenal veel geweld. De toegangsprijzen bedragen 3 guldel voor leden en 5 gulden voor niet-leden. Matthias De Warmondse toneelvereniging St Matthias opent morgelf het winterseizoen met de opvoering van het blijspel „ZHsiaa Doffer op de Dakgoot". Het toneelstuk zal drie keer won toe den opgevoerd: op morgenavond, zaterdagavond en za£e%se dag 14 november. Dat gebeurt in Het Trefpunt aan de Hel ta renweg, aanvang steeds om kwart over acht, entree J3,5tr donateurs gratis. |St Disco F"ff ken Het gemeenschapscentrum De Poel in Lisse heeft mojjcsbiji gen weer een disco-avond voor de jeugd op het projge i gramma staan. Vanaf zeven uur is discotheek Big Ap^ hj( pie weer van de partij in 't Poelhuys met D J. Willem Carnaval in Koudekerk (1) hui: De Zwarte Kraaien trekken zaterdag 7 november Koudelferet kerk weer binnen. De carnavalsvereniging zal allereerst d§r h naam van de gemeente veranderen in 'Rio del Kraayo'J Deze eerste overwinning wordt 's avonds gevierd. Tharimc Bouquets' en de 'Boerenblaaskapel' zullen het feest luister huis bij zetten. De definitieve overgave van Koudekerk wordh op op dinsdag 13 november verwacht. Burgemeester Swaaijordw zal dan de macht, gesymboliseerd door de gemeen£e-s7eujiigin) tel, overdragen aan de mensen van de Zwarte Kraai. 2Jk niei november bezet men de Ridderhof om een rommelmarkt on en een fancy-fair te houden. far dt Cgbe2 Carnaval in Koudekerk (2) FjjjJ Ook in 1982 is men nog in Koudekerk aanwezig. 16 ia'am® nuari zal dat merkbaar zijn als 'De Zwarte Kraai' heP5 11 Nieuwjaarsbal houdt, waaraan het dansorkest d(P eei 'Aviola's' medewerking verleent. De aanwezigheid vanratie de kraaien lijkt definitief als men op 30 januari tifflpB dens het prinsenbal (met optreden van Nico HaakjP 6£ een heuse prins met bijbehorende page gaat kiezen^d Ook de Koudekerkse bejaarden ontkomen niet aan eerPr E confrontatie met 'de Zwarte Kraai': 15 februari houdfa0* y men een carnaval voor bejaarden in Rhyndael. GastI 6err aldaar is Bram Biesterveld. Alvorens men de aftochtf^ev] blaast, wordt 20 februari gedurende 24 uur het helefj dorp in de feestvreugde betrokken worden. Voor deze|ne61 dag staat een optocht, boerenbal en een kindercarnaval* 0Vl op het programma. Een dag later kan Koudekerk op-^S gelucht adem halen en mag burgemeester Swaan de gt meente-sleutel weer in de lad,e van zijn bureau opbei gen. Van Santen De cabaretgroep Van Santen treedt zaterdag op in de Sasl senheimse jongerensociëteit 'De Stormbal' aan de Vaartkam de 1/3. De groep brengt die avond het vernieuwde pro-I gramma SANTEROVER. Hierin behandelen zij thema's a/sE^*' schaamte, normen, waarden en ethiek. Het is afwisselenai, realistisch en absurdistisch en er wordt gedold met aktuele begrippen en situaties. Het is een programma vol waanzin, satire en woede. Niet meer de burgerlijke rechtse heren die elkaar in dialoogvorm voortdurend de loef afsteken, maai verschillende personages neergezet vanuit de visie van hel v vaak absurde gedrag van de Hollander, zijn buren en demens. Echtpaar zingend naar gouden huwelijk Voor de heer en mevrouw G.J. van der Meer uit Roelofarends- veen was woensdag een feestelijke dag. Zij waren gisteren op de kop af 50 jaar getrouwd. Tegelijk met dit gouden huwelijksfeest viel echter ook het 50-jarig jubileum van de heer Van der Meer als tenor van het zangkoor Sint Cecilea. Dat jubileum werd giste ren tijdens een mis in Sint Petrus Banden kerk herdacht. Na af loop kreeg de 1e tenor, die ook voorzitter van de zangclub is geweest, een gouden speld met bijbehorende oorkonde overhan digd. Uit het samenvallen van vijftig jaar huwelijk en vijftig jaar lid van het zangkoor is te concluderen dat de heer en mevrouw Van der Meer zingend het huwelijk in gegaan zijn en dat 50 jaar aan een zijn blijven doen. WOUBRUGGE In maart van het volgend jaar wil de ge meente Woubrugge beginnen met de bouw van de nieuwe woonwijk Bateweg-Noord. Gestart wordt met de bouw van 42 huurwoningen, 15 premie-koopwoningen en 24 Van Dam-een- heden. Het wachten is nog op enkele vergunningen uit Den Haag. Volgens de planning moet in 1990 de hele wijk gereed zijn. Woubrugge wil in het gebied ongeveer 230 woningen bouwen. Het plan omvat zowel premie-koopwoningen als huurwoningen, Van Dam-eenheden en vrije sector woningen. Recente onder zoekingen hebben uitgewezen dat met name voor de premie koopwoningen minder belangstelling is als voorheen. Derhalve is een andere verdeling van de woningen in het plan gemaakt. Gisteravond presenteerde de gemeente de plannen aan de toe komstige bewoners van de wijk. De voornamelijk jonge belang stellenden kregen te horen dat een koopwoning rond de ander halve ton gaat kosten. De huurwoningen komen rond 470 gul den te liggen en de Van Dam-eenheden gaan ongeveer 280 gul den per maand kosten. Een kavel voor de vrije sectorbouw gaat 218 gulden per vierkante meter kosten. WASSENAAR Onder het motto Kunstenaars Thuis of in Ateliers stel len twaalf leden van de vereniging van Wasse naarse beeldende kunste naars komende zondag hun werkruimte open. Be langstellenden kunnen dan met de kunstenaars praten over het werk. Vorig jaar was dit „Open Huis erg succesvol. De bezoe kers kunnen van 12.00 tot 16.00 uur terecht. Voor aqua rellen, schilderijen en tekenin gen bij Klaas de Brauw, Lange Kerkdam 113; An Eppink, Lange Kerkdam 100; Mien Frowein, Laan van Koot 16; Nancy van Overveldt, Bac- kershagenlaan 20 en Ingeborg Reiler, Groot Hoefijzerlaan 56. Voor keramiek kan men te recht bij Hanneke Schuitema, De Lus 14, Joop van Ulden, Park de Paauw, ingang tegen over Paauwlaan 7. Voor siera den bij Selma Weerenbeck, Bloemcamplaan 50, eerste eta ge ingang Theylingerhorst- laan. Voor weefwerk en appli caties bij Alexandra aan de Storm van 's-Gravesandeweg 18 en Maud Muller Massis aan de Storm van 's-Gravesande weg 56. Tenslotte kan ook een bezoek worden gebracht aan het architectenbureau Franse en Van Hoof aan het Tuinpad 22b, waar tekeningen van Hans Eschauzier te zien zijn. Cabaret Van Santen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4