ieidóe Qowuvnt Extra lastenverhoging voor inkomens eenmalig HUTSPOT Haring en Wittebrood COMPROMIS IN KABINET: 8 Alleen Feyenoord mag verder Zweden probeerde nieuwe torpedo toen Rus vastliep DLK I Donderdag 5 november 1981, 72e jaargang no. 22110 DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur hoofdredacteur I. I. Hallewas. Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0.52 per mm. Telefoontjes Z0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071 122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Aan zangeres Diana Ross ge- wija programma op Ned. I om 19.25 uur. w Op Ned. II om 20.27 uur „Waarom hebben ze het Evans niet gevraagd" en om 22.20^ uur Alles is anders-show met' mogelijk minister-president van Agt over het boek „Sa pristi". Droog weer en perioden met zon. Minimumtemperatuur om het vriespunt. Middagtempera- tuur ongeveer negen graden. Zwakke tot matige noordwes tenwind. Tot maandag: later kans op een bui. Zon op: 07.44, onder 17.02; hoog water Scheven.: 09.33 en 21.55. fisch beeld morgen Nederlandse televisie EN - Morgenavond tussen half en half tien zullen op Ned. II in van de Russische tv verschij- »beurt tijdens de show van de die wordt uitgezonden vanuit nsburgse Florahal. Ivo Niehe zal i die show overschakelen naar »u via de satelliet „Gorizon". »llendoorn ontvangt men deze »n al dagelijks via een aldaar ge- te schotelantenne. B en W van ïdoorn vrezen hiervoor geen tf van de PTT, die soepeler zou ;eworden bij de doorgifte van che beelden via een niet voor dingen bestemde satelliet. Lancering Columbia week uitgesteld CAPE CANAVERAL De tweede lancering van de Amerikaanse space shuttle Columbia is uitgesteld tot het midden van de volgen de week. In de tussentijd moeten de problemen worden opgelost die er gisteren de oorzaak van waren dat het aftellen precies 31 seconden voor de lancering werd stopgezet. De lancering stond voor gistermiddag half twee Nederlandse tijd op het programma. Negen minuten voor de start moest het aftellen gestopt wqrden omdat de druk in bepaalde brandstofvaten niet op niveau kwam. Na enig oponthoud kon de klok echter weer in wer king worden gezet om 31 seconden voor de start definitief te stop pen. In eerste instantie werd de lancering met een paar uur, later met twee dagen en uiteindelijk met bijna een hele week uitgesteld. Over de preciese aard van de problemen kon de NASA vanmorgen nog weinig bekend maken. Nader onderzoek zal moeten uitwijzen wat er is misgegaan. De astronauten Truly en Engle, beiden in af wachting van hun eerste ruimtereis, konden gisteren na ruim vijf uur op hun rug te hebben gelegen en naar de hemel te hebben gekeken de cockpit van Columbia verlaten. Hogere WA-premie motoren, brommers DEN HAAG Verzeke- ringsmaatschappijen mogen volgend jaar de WA-verze- keringen voor motoren en scooters verhogen mnet vijf procent. Voor bromfietsen gaan beide verzekeringen omhoog: de WA met 12.5 en de all-risk met 10 procent. Dit heeft het ministerie van economische zaken bekend gemaakt. De verzekerings premies voor vrachtauto's, autobussen en landbouw- tractoren blijven volgend jhaar gelijk. Ook verzekerin gen voor personenauto's worden niet duurder. Bommenfabriek in huis VLISSINGEN De politie van Vlis- singen heeft in een woning van een 35- jarige man, die de dag tevoren aan een overdosis drugs was, overleden, een grote hoeveelheid explosieven gevon den. Door het hele huis lagen chemica liën, springstof en ontstekingsmecha nismen. Daarnaast werden twee in el kaar gezette bommen gevonden, en de mededeling dat het zeer gevaarlijk was het schuurtje bij het huis binnen te gaan. Daar bleek in een trommel een op scherp staande bom te liggen. Na de vondst werd de buurt afgezet en het wapentuig onschadelijk gemaakt. De Spoorwegen hebben belangstelling voor de samenstelling van de bommen. Vorig jaar werd in een trem een bom gevonden die vermoedelijk uit Vlissin- gen afkomstig was. [rangene jnt zich }etend naar iten llEM De uit Hvangenis ont- i 25-jarige G.I. «venter heeft *4bij zijn ont- •ing in de -j van dinsdag >ensdag schie- een weg naar I gebaand. Dit directeur lik van de »ms-koepelge- nis gistera- na aanvanke- ontkenning ;even. Ie ontsnapping een brand die I. in zijn fi de derde ver- Qg had ge- De dienst- bewaarder huwde ver is de hoofdbe- x en de ad- lirecteur, iod,a ze Seza- lyqjk de cel bin- 19«iigen. De ge- jQtfne bleek plot- 4 over een wa- beschikken, e hij de waarder be en de ad- tdirecteur 19£g deuren open jmaiken. I. loste op jiveg naar bui- enkele malen ,cnSchot om zijn kracht bij te De ontsnap- gebeurde on- e ogen van an- waarders die voor het van hun col- liet durfden in gijpen. Buiten een vlucht- handlan- f gereed. ntsnapte gede- k rde wordt door jvangenisdirec- door de poli- hls levensge- ijk omschre- I., was in sep- ^sr door de ^oank van Zut- """Hwegens moord deeld tot een igenisstraf van jaar plus tbr. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De essentie van het gisteravond binnen het demissionaire kabinet bereikte compromis (gro tendeels aangedragen door D'66), is dat er volgend jaar ten behoeve van de werk gelegenheid een opslag komt op de loon- en in komstenbelasting, maar dat die „solidariteitsheffing" tevens aan strenge voor waarden zal zijn gebonden. De lastenverhoging, die 500 miljoen gulden moet op brengen voor het banen plan van minister Den Uyl, dient: a) absoluut eenmalig te zijn (later te vervangen door een investeringsloon) en: b) mag onder geen be ding worden afgewenteld op de werkgevers. Door de solidariteitsheffing ver andert het koopkrachtplaatje, dat wil zeggen dat de laagste in komens volgend jaar niet extra gaan inleveren (zij gaan 1,2 pro cent achteruit), Jan Modaal zakt 0,3 verder naar min 1,9 en de hoogste inkomens leveren door de heffing een vol procent meer in en komen op min drie. Dat betekent dat de doelstelling van het kabinet (min één procent voor de laagstbetaalden en min vier voor de topinkomens) hier mee nog niet is bereikt. Ook voor de rijksbegroting is alle pijn met het formatieak koord nog niet geleden. In hun nawoord schrijven de informa teurs aan de koningin dat gege ven de huidige financiële toe- DEN HAAG Feye noord heeft zich als eni ge Nederlandse club ge plaatst voor de volgende ronde een Europa Cup toernooi. De Rotterdam mers hielden in een duel voor de UEFA Cup Dy namo Dresden op 1-1 en plaat sten zich, nadat eerder thuis met 2-1 was gewon nen. De gelijk maker kwam overigens pas 20 seconden voor tijd tot stand. AZ '67 had van het eerdere gelij ke spel in Am sterdam tegen Liverpool (2-2) geen lesje ge leerd. Opnieuw toonden de Alk- maarders zich te angstig en verlo ren vlak voor het eindsignaal met 3-2. PSV slaagde er niet in het mini male verlies van Wenen tegen Ra pid Wien goed te maken. Ernstige gezichten vap de hoofdrolspelers na de bereikte overeenstemming binnen de demissionaire regering. Achtereenvolgens Van Agt, Den Uyl en Terlouw. stand en alle onzekerheden snel verdere bezuinigingen moeten worden voorbereid. Die ombui gingen moeten dan vooral ge vonden worden in de sociale ze kerheid (uitkeringen), gezond heidszorg, en ambtenarensala rissen en -pensioenen. En deze ombuigingen zullen de minlijn voor de inkomens en uitkerin gen ongetwijfeld verder aan scherpen. Bijna twintig dagen na de breuk is het kabinet-Van Agt II weer gelijmd. Rond acht uur gistera vond wisten de viif ministers van het zogeheten kernkabinet elkaar eindelijk te vinden in het door D'66 aangedragen en door de informateurs De Galan en Halberstadt verwoord compro-, mis. Op maandag 16 november zal nu in de Tweede Kamer de lang uitgestelde regeringsver klaring worden uitgesproken. Premier Van Agt erkende dat hij „het meest volhardend was geweest in mijn bezwaren". Maar de CDA-voorman noemde- zijn tegenwerpingen tevens „ge rechtvaardigd". Zijn grote te genspeler, PvdA-minister Den Uyl straalde van tevredenheid en wreef zich zelfs de handen. „Het is een goed stuk en een reëel compromis'Minister Ter- louw van D'66 toonde zich voor al opgelucht: „En nu snel aan de slag". Nadat het voltallige kabinet zich had aangesloten bij het po sitieve oordeel van de ministers Van Agt, Den Uyl, Terlouw, Van der Stee en Van Thijn, meldde de Rijksvoorlichtings dienst rond middernacht dat de ministers hun portefeuilles weer terug hadden. Premier Van Agt had koningin Beatrix nog dezelfde avond persoonlijk op de hoogte gesteld van het ge voelen van de ministerraad. Even daarvoor waren de infor mateurs De óalan en Halber- stadt bij de vorstin op bezoek geweest om te vertellen dat zij in hun opdracht waren ge slaagd. Pagina 11: De Uyl bereid tot loonmaatregel Parkeer wachters: niet als clowns UTRECHT De ongeveer zeshon derd gemeentelijke parkeercontroleurs zijn niet van plan „als clowns de straat op te gaan". Tijdens een gisteren gehouden vergade ring in Utrecht ver wierpen zij het plan van de Vereniging Nederlandse Ge meenten om zich door middel van zwart-wit geblokte banden rond de uniformpet als par keerpolitie herken baar te maken. Dit voorstel van de VNG is onderdeel van een rapport dat is opgesteld vanwe ge de groeiende on rust onder parkeer wachters over za ken als taakom schrijving, oplei ding en uniform. Zij willen wel een nieuw uniform dat meer gelijkenis ver toont met dat van de politie. Dit zou meer respect af dwingen. reejl j emeentelijke parkeercon- rs zijn in opstand geko Korter werken voor minder salaris is weinig populair DEN HAAG Korter wer ken met inlevering van een gedeelte van het inkomen is in Nederland weinig populair. De Belgen en Duitsers spreekt dit idee meer aan, zo blijkt uit een studie „Gedeelde arbeid, ge deelde vreugd" van het Insti tuut voor sociaal wetenschap pelijk onderzoek in Tilburg. Is in onze buurlanden 25 procent bereid in te leveren voor kor ter werken, in Nederland is slechts 9 procent hiertoe gene gen. De meest populaire vorm van arbeidsduurverkorting is in ons land de VUT, vervroegde uittreding. Maar de Nederlan der is weinig bereid meer pen sioenpremie te betalen om daardoor eerder met pensioen te gaan, zo constateren de on derzoekers. In de EEG is de bereidheid hiervoor gemiddeld groter: 45 procent tegen 39 procent in Nederland. De auteurs concluderen dat bij de Nederlandse mannen de belangstelling voor deeltijdar beid zal afhangen van de mate waarin hun partners aan het arbeidsproces deelnemen. De belangstelling zal toenemen als er een verdergaande deelname van vrouwen in het arbeid sproces plaatsvindt. De studie, in opdracht van het ministerie van feociale zaken, is toegezon den aan het parlement. Haig: VS houden zich aan Camp- David akkoord TEL AVIV De Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Haig, heeft in een brief aan de Israëlische premier Be gin de belofte gedaan, dat de VS zich zullen houden aan de akkoorden van Camp David. Dit werd gisteren door de Is raëlische radio bekend ge maakt. Haig heeft in zijn brief de ver zekering gegeven, dat de over eenkomsten tussen de VS en Israël op het gebied van strate gische samenwerking zullen worden nagekomen. Met deze brief heeft Haig de groeiende onrust in Israël willen wegne men, die ontstaan is nadat be kend werd dat de Amerikaan se regering wel iets voelt voor het Saoedische vredesplan. In dit plan staat de eis van de op richting van een Palestijnse staat met Jeruzalem als hoofd stad. Israël verwerpt het plan van de Saoedische kroonprins Fahd. De Britse minister van buiten landse zaken. Lord Carring- ton, heeft gisteren een „nuttig en constructief overleg" ge pleegd met de Saoedische re gering over haar vredesplan. KARLSKRONA De Zweedse marine beproefde een nieuw afweersysteem tegen duikboten op de dag dat de Russische onderzeeërs vorige week dinsdag vastliep op de Zweedse kust. De proeven met de nieuwe torpe do werden gehouden op ongeveer elf en een halve mijl ten westen vanv het eiland waar de Rus strandde. Dit heeft een woordvoerder van de Zweedse defensiestaf meegedeeld. De bevestiging dat er geheime tests rond de eilanden in de buurt van de marinehaven Karlskrona werden uitgevoerd biedt de meest voor de hand liggende ver klaring voor de aanwezigheid van de Russische onder zeeër in de Zweedse wateren. Op 27 oktober, zo vertelde een woordvoerder van de Zweedse marine, werden rond het eilandje Aspo geheime oefeningen met anti-onderzeeër torpedo's en ander militair materieel gehouden. Bij die proeven waren ook helikopters en duikboten betrokken. De Zweedse minister Ola Ullsten verklaarde gisteravond dat hij niet verwacht dat de Sovjet-Unie een volledige verklaring van de schending van de Zweedse wateren zal geven. „Met de huidi ge verhoormethoden (de Russische duikbootkapitein is twee maal verhoord over het incident) komen wij geen stap verder". De regering zal zich vandaag in een spoedzitting buigen over een rapport over het incident Minister Ullsten verwacht niet dat de betrekkingen als gevolg van het incident ernstig zullen bekoelen. De Sovjet-Unie stelde gisteravond ook haar eigen bur gers op de hoogte van het incident. In een verklaring in de pers en voor de televisie hield men vol dat de duikboot „slechts op een routinemissie was' VERLIES PVDA IN ROTTERDAM ROTTERDAM Bij" de ver kiezingen voor twee nieuwe deelgemeenteraden in Rotter dam heeft de PvdA een gevoe lig verlies geleden. In Over- schie, waar het opkomstper centage van 50,6 de verwach tingen te boven ging, kregen de socialisten bijna 20 procent minder stemmen dan bij de laatste kamerverkiezingen. De plaatselijke belangenpartij was met ruim 22 procent de grote winnaar. In Kralingen ging de PvdA zes procent achteruit Hier kwam de VVD als win naar uit de bus. Volgens de PvdA-woordvoerder heeft de magere opkomst de partij par ten gespeeld. De gemeente zal volgens hem door betere voor lichting moeten proberen de bewoners in „mindere buur ten" meer te betrekken bij het deelraadgebeuren. Gematigd optimisme over behoud Olga LEIDEN De vakbonden zijn gematigd optimistisch over de kansen de Olga ma trassen fabriek voor Leiden te behouden. Reden voor dit op timisme is het voorstel van de kandidaat koper J. Koornwin- der, tot voor enkele weken nog directeur van de Olga-fa- brieken, om de twee matras- senfabrieken van Vredestein te kopen om vervolgens de produktieplaats in Maastricht te sluiten en die in Leiden open te houden. Vredestein had juist de vestiging in Lei den willen sluiten en de Lim burgse vestiging willen hand haven. De districtsbestuurders van de -bouw- en houtbonden voerden vanmorgen in motel Holiday Inn overleg met de directie van Vredestein. Centraal in dit overleg stond het voorstel van de voormalige directeur Koornwinder om de Olga-fa- briek over te nemen. Eerder deze week hebben de vakbon den, gemeente en de heer Koornwinder gesprekken ge voerd met het ministerie van economische zaken omtrent een steunaanvraag. De vak bondsvertegenwoordigers lie ten voorafgaande aan de ver gadering weten, optimistischer te zijn dan enkele weken gele den. Men ziet thans enig per spectief om de werkgelegen heid van zo'n tachtig perso neelsleden van Olga in Leiden te behouden. 'ADVERTENTIE Deel Mil TE lfflflDTien eeuwen llU IC ItUUr Leiden, Leienaars en hun misdaad en straf Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur I telefoonnummer 071-122248 en per speciale koerier I wordt de krant alsnog nabezorgd. y i V

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1