r r T J i ah Eén prachtig I Juliana-muntenalbun voor nieuwe Amro spaarders. Onderdrukking heerst in vluchtelingenkampen Economische malaise hoofdthema in Belgische verkiezingsstrijd P X Nieuw boek Alan Paton graaft verder in Zuidafrikaans verleden Vaticaanse werknemers dreigen met een staking BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 NOVEMBER 1981 PAGINA IJ IE1 JOHANNESBURG Alan Paton, schrijver van een van de meest bejubel de romans van de moder ne tijd en onvervaard cri ticus van de apartheid, heeft v zijn eerste roman sinds bijna dertig jaar ge publiceerd. Zoals het be roemde „Cry, The Belo ved Country", is het on derwerp van de nieuwe roman de naar ras inge deelde Zuidafrikaanse sa menleving. Want volgens Paton zou het lezen van een roman die in Zuid-A- frika speelt en die niet raakt aan die centrale the ma's niet de moeite waard zijn. De titel van de nieuwe roman ..Ah.But Your Land Is Beautiful", is door Paton ont leend aan mensen die hem thuis buiten Durban komen opzoeken. Niet graag commen taar gevend op 's lands poli tiek wanneer hun gevraagd wordt wat ze van Zuid-Afrika vinden, antwoorden zij: „Ja. maar uw land is prachtig". „Wat ze werkelijk bedoelen is: Hoe kan er zoveel leed zijwon der zovelen in een land dat zo mooi is", aldus de schrijver in een recent vraaggesprek. „Cry, The Beloved Country", Patons eerste roman, werd ge schreven in 1948. Het jaar waarin de Nationale Partij aan de macht kwam en van de blanke kiezers de bevoegdheid kreeg om de rassenwet straffer te maken. Als een van de eer ste Zuidafrikaanse boeken die de aandacht vestigden op de rassenproblemen van Zuid-A frika. vertelde het 't verhaal van een simpele Zoeloe-predi kant en zijn zoon, die worden gearresteerd wegens moord op een blanke. Westerse recensenten prezen de roman als een van de beste van de moderne tijd,en Paton vestigde er zijn reputatie mee als een onverzoenlijke tegen standers van de apartheid. „Ah. But Your Land Is Beautiful speelt in de perio de tussen 1952 en 1958, toen de De Zuidafrikaanse schrijver Alan Paton. Nationale Partij het bouwwerk van de apartheidswetten, die de betrekkingen regelen tus sen de blanke minderheid van Zuid-Afrika en de andere ras- sengroepen, optrok. De roman is de eerste van een op stapel staande trilogie, die gebeurte nissen bestrijkt van 1952 tot 1976, toen schoolkinderen in de zwarte satellietstad van Jo hannesburg, Soweto, in op stand kwamen tegen een on derwijsstelsel dat hen tot twee derangsburgers maakt. De historische gebeurtenissen van het tijdvak vullen het le ven van gewone mensen een zwart gezin, een Aziatisch gezin en een familie Engels sprekende liberalen, die tegen de apartheid zijn. Brieven van een Afrikaner ambtenaar aan zijn zichzelf onderzoekende tante doorspekken het boek. De tante begint zich af te vra gen of de oplossingen die de regering aan de hand doet het rassenvraagstuk in Zuid-Afri ka kunnen doen verdwijnen. Maar voor de ambtenaar zijn zij de dageraad van een gou den eeuw voor de Afrikaner Zijn brieven bevatten herhaal delijk enthousiaste verwijzi gingen naar „dr. Hendrik", een politicus die hij uitverko ren vindt om de Afrikanerna tie te leiden, „dr. .Hendrik", nooit nader aangeduid door Paton, is duidelijk dr. Hendrik Verwoerd, architect van de apartheid, die in de periode die door het boek bestreken wordt als minister van in heemse (zwarte) zaken, de le vens van de niet-blanke meer derheid in Zuid-Afrika be stierde. Trilogie „Ah. But Your Land Is Beautiful" eindigt met een „dr. Hendrik" die eerste-minister wordt. Het toneel is klaar voor het tweede deel van de trilo gie, waaraan Paton onder voorbehoud de titel wil mee geven: „A New Heaven And A New Earth". „Verwoerd en de Nationale Partij dachten dat zij die nieuwe hemel en nieu we aarde creëerden. Daar is niets van gekomen en er komt niets van", aldus Paton. ia~ Vorig jaar publiceerde Paton de eerste helft vai autobiografie „Towards Mountain", die gaat tot toen „Cry, The Country" zijn leven verai de. Alan Patons voorlaai man „Too Late The Phal pe" dateert van 1953. Hoewel politiek niet ger actief, laat Alan Pj een toon van voorzid optimisme horen wanf hij het over de polit toekomst heeft van 1 land dat hij zo innig 1 heeft: „Ik zie niet hoe uit het huidige politi dilemma kunnen koriESE Ir Je Maar ik wil niet zegg d, dat er geen uitweg is.) va ik dacht dat het er nie( Nei zat dat onze rassen npt ei in de toekomst samen j afl den kunnen leven, psde zou ik mijn boeltje pjak u en ergens anders ghé wonen". urt i r i 'AY*\ inf 1 n L J (Van onze correspondent Cees Manders) VATICAANSTAD Het stakingsspook, in Italië zó'n vertrouwde verschij ning, waart nu ook rond in het Vaticaan. De „di- pendenti" oftewel de werknemers van werkge ver paus Johannes Paulus II willen actie. Ze vinden dat ze onderhand genoeg geduld en lijdzaamheid getoond hebben en dat de paus zijn goede woorden (met name in de arbeid- .sencycliek 'Laborem Exercens') maar eens moet vertalen in daden. ten. Maar voor al het andere, huur, auto, dokter, school en zovoort moeten normale Ita liaanse prijzen worden betaald. Dat was enkele jaren terug nog te doen, maar sinds elke maand de prijzen in Rome met twee procent omhoog vliegen en zij daarvoor geen automati sche prijscompensatie krijgen zoals hun Italiaanse collega's, kunnen de gastarbeiders van de paus elke maand minder met hun inkomen uit de voe- Sinds juli 1979 hebben de Ita liaanse werknemers van het Vaticaan zich verenigd in een vakbond, de ADLV, de vere niging van leken-werknemers van het Vaticaan, een echte vakbond, waar Lech Walesa begin dit jaar het erelidmaat- De werknemers van het Vati- schap van aanvaardde. caan, 1800 in getal, zijn geen inwoner van de pauselijke staat. Ze komen allen van bui ten de Vaticaanse muren, en zijn in het Vaticaan dus feite lijk gastarbeiders. Met alle na delen daaraan doorgaans ver bonden. Hun lonen zijn lager dan in Rome, de pensioen voorzieningen zijn slechter, als er doorgewerkt moet worden op zon- en feestdagen ontvan gen ze minder vergoeding, en het aantal uren dat ze moeten werken gaat niet meer gelijk op met dat in Italië. Nu heb ben de Italiaanse werknemers van het Vaticaan het voordeel dat ze hun dagelijkse inkopen kunnen doen in de Vaticaanse supermarkt, die niet zo duur is als zijn Romeinse cóncurren- bond heeft tot nog toe meer gepraat en overreed dan echte druk uitgeoefend om een ver betering van de arbeidsom standigheden te verkrijgen. De paus heeft veel begrip voor de verlangens van zijn vak bond getoond, maar de hiërar chie onder hem heeft er veel moeite mee. In hoge Vaticaan se kringen gaat men er nog vanuit dat het een voorrecht is voor de kerkelijke staat, voor de paus, te werken, en dit voorrecht vindt dan zijn uit drukking in de arbeidsvoor waarden die minder zijn dan in Italië. Vooral dank zij ingrijpen van de paus zelf heeft de vakbond een verbetering van de wer komstandigheden kunnen be werkstelligen. De uren zijn verminderd, hst loon is iets aangepast, en de paus heeft zijn werkgeverstaak aan een speciaal persoon gedelegeerd, met wie de bond kan onder handelen. Maar daarmee is voor de werknemers de kous nog lang niet af. Ze willen de zelfde uren en salarissen als in Rome, en aan werkgeverskant een veel doorzichtiger struc tuur met uniforme arbeidsre- gels voor alle departementen, alle werkplaatsen en alle insti tuten in het Vaticaan. De leider van de vakbond Ma riano Cerullo, die werkt voor Radio Vaticaan, heeft voor volgende week een vakbonds vergadering vastgesteld. Dan zal bekeken worden hoever de leden bereid zijn te gaan bij het afdwingen van hun eisen. Volgens de bondsvoorzitter is de actiebereidheid onder de werknemers groot. Op 30 sep tember was al als datum vast gesteld waarop het Vaticaan aan de eisen van de vakbond tegemoet had moeten komen maar die dag ging voorbij zon der duidelijke toezeggingen. De tijd is volgens hen nu rijp voor een demonstratieve actie. Stakingen zijn dan niet bij voorbaat uitgesloten. En dat zou dan betekenen dat de Va ticaanse radio uit de lucht gaat, de musea, de Vaticaanse supermarkt, het postkantoortje en de werkplaatsen achter de Sint-Pieter dichtblijven. Maar Cerullo verwacht niet dat de paus het zover zal laten ko men. EX-POLISARIOLEIDER: •>T> Sidachmed Larosi hara, een voormalige Spaanse voor de guerrillastrijd. Door de kolonie. leiding van het Polisario werd .Sinds de oprichting van het een groep van 500 man samen- Polisario in 1973", zo zet Laro- gesteld, waartoe ook ik be- si uiteen, „ben ik in het Polisa- hoorde. Op 12 april van dat rio Front actief geweest. Begin jaar kregen wij te horen dat de 1974 ging ik in dienst bij de militaire training zou begin- guerrillatroepen van deze be- nen en moesten wij ons verza- waarbin- melen. Op dat moment werd Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Het Poli sario wordt gecontroleerd door Algerije. Veel onder danen van het Saharaanse volk zijn het hiermee niet eens en een* groot aantal van hen zit daarom in Al- vrijdingsbewepng, waarbin- melen. Op dat moment werd j nen toen een felle ideologische" ik met tweehonderd anderen •en. in discussie werd gevoerd. De gevangen genomen." ideologische strijd liep zo hoog „Gedurende acht maanden op dat in januari 1975 besloten stonden wij bloot aan mishan- werd een vergadering te be- delingen en moesten gedwon- leggen tussen de militaire een- gen arbeid verrichten. De te- heden en het Uitvoerend Co- kens van de folteringen draag mité van het Polisario, tenein- ik nu nog op mijn lichaam en de de verschillen van mening een vriend van mij stierf in te overbruggen. Gedurende september 1975 als gevolg van drie dagen zijn wjj bijeen ge- de martelingen. Eind 1975 weest en kwamen overeen een werden wij vrijgelaten, nadat leidinggevend comité te vor- de Marokkaanse invasie in de men. Dit had tot taak de vol- Westelijke Sahara een stroom gende overeengekomen prin- van vele duizenden vluchte- cipes te verdedigen: garantie lingen had veroorzaakt Om- van de vrijheid van menings- dat ik over een Algerijns pas uiting; de invoering van een meerpartijensysteem na de on afhankelijkheid; het gezamen lijk voeren van de gewapende vrijheidsstrijd." Dit comité heeft nooit goed ge functioneerd, zo vertelt Larosi. „In februari 1975 besloot Alge rije Saharanen op te leiden gerijnse gevangenissen, de vluchtelingenkampen heerst een ware onder drukking". Dit vertelde gisteren Sidachmed Laro si, een ex-Polisario strijder die tijdens zijn gevangen schap in 1975 aan marte lingen heeft bloot gestaan. Hiermee wil Larosi (28) duide lijk maken dat de Saharanen die door Marokkaanse troepen in december 1975 werden ver dreven en nu in vluchtelin genkampen in de Tindoef (Al gerije) zitten, geheel onder in vloed staan van de Algerijnse regering en geen vrijheid ken nen. Als bewijs voor deze be wering vertelt hij zijn eigen ervaringen met het Polisario Front, dat strijdt voor de be vrijding van de Westelijke Sa- poort beschikte, kon ik Alge rije verlaten en ben toen uit het Polisario Front gestapt." „Nadien", zegt Larosi die in december 1979 naar Nederland is gekomen, „heb ik diverse malen contact gehad met het Polisario om deze zaak intern op te lossen. Het Polisario heeft enkele malen een af vaardiging gestuurd om tot een overeenstemming te ko men, maar eer> oplossing bleef uit. Daarom wil ik langs deze weg de aandacht vestigen op het feit, dat de leiding van het Polisario door Algerije wordt gecontroleerd en in de kam pen de Saharaanse vluchtelin gen onderdrukt". „Op dit moment", zo besluit Larosi, „heerst er in de kam pen verdeeldheid. Een stro ming, die beheerst wordt door de leiding van het Polisario wil gewoon doorgaan met de (Van onze correspondent Mare selaars mogen er tesamen 34 de Koninck BRUSSEL In België gaan komende zondag om acht uur 's ochtends de stembureaus open. Om eën uur 's middags gaan ze -gewoontegetrouw- al weer dicht. Ruim 6,8 mil joen kiesgerechtigden zul len dan beslist hebben over de nieuwe samenstel ling voor zowel de Kamer van volksvertegenwoordi gers als de Serv»at en de provincieraden. De uitge brachte stemmen zullen tegelijkertijd beslissend zijn voor de politieke krachtsverhoudingen in de Waalse en Vlaamse deelparlementen en de deelregeringen (executie ven), welke uit de 106 rechtstreeks gekozen se natoren worden gevormd. Deze „grote lijnen" van het Belgische kiesstelsel geven al aan hoe ingewikkeld in het land de democratie is georga niseerd, zeker na de jongste grondwetherziening (staats hervorming) van 1980, waarbij de gewesten Vlaanderen en Wallonië eigen staatkundige instellingen kregen. Een en ander leidt bij de ver kiezingen van komende zon dag tot merkwaardige situa ties. Zo krijgen de stembusgan- gers in het arrondissement Brussel drie formulieren uitge reikt, op een waarvan zich liefst 24 partijen met elk vier kandidatenlijsten presenteren. Het stfembiljet is 52 bij 68 cen timeter omvangrijk. De Brus- volksvertegenwoordigers (Tweede Kamerleden) mee aanwijzen en moeten daarvoor uit 677 in extra kleine letter tjes afgedrukte kandidaten kiezen. Tweetalig Het tweetalige Brussel is het enige arrondissement (kiesom schrijving, zeggen Vlaamse taalpuristen) waarin alle poli tieke partijen van enige om vang deelnemen, of ze nu alleen de „eigentalige" partijen mee, sinds in de zestiger jaren alle grote politieke stromingen -behalve de communisten- zich in twee onafhankelijke partij-organisaties hebben op gesplitst. Op de stembiljetten in pakweg Antwerpen en Luik is het dus aanmerkelijk rusti ger. Maar ook daar krijgen de kiezers drie formulieren aan geboden, het witte voor de ka mer, een rose voor de senaat en een groen voor de provin cieraad. Dat onder elke partij vier kan didatenlijsten worden afge drukt dénken de burgers aan het feit dat ze zowel een ano nieme, zogenaamde „lijststem" mogen uitbrengen, als een voorkeurstem op een van de kandidaten, als een stem op een zogenoemde „opvolger", als twee stemmen op^achter- eenvolgens een kandidaat en een opvolger. In België bestaat niet het systeem dat volksver tegenwoordigers, die in de re gering verdwijnen of tussen tijds het parlement verlaten, worden opgevolgd door de eerstvolgende nietverkozene van de ene kandidatenlijst. Daarvoor hebben onze zuider buren de aparte opvolgerslijst, die meestal ook zeer royaal wordt aangesproken: sinds bij voorbeeld de laatste parle mentsverkiezingen van de cember 1978 zijn dankzij een serie regeringswisselingen liefst zestig verschillende volksvertegenwoordigers tot het ambt van minister of staatssecretaris geroepen. Een complicatie in het Belgi sche kiesstelsel is ook de opde ling van het land in dertig kie sarrondissementen. Kandida ten mogen slechts in een ar rondissement op de lijst staan. Daardoor bestaan er geen na tionale lijsttrekkers en komt er een ingewikkeld tellings- en wegingssysteem aan te pas om beide nationale vergade ringen te bevolken. Dat stelsel -en niet het verhaal dat Bel gen niet zo goed zouden kun nen tellen- maakt ook dat de verkiezingsuitslag relatief pas laat bekend pleegt te zijn. Ko mende zondagavond wordt rond acht uur tijdens de ver kiezingsshow op de televisie een eerste betrouwbare voor spelling van het resultaat ver wacht Inzet van de verkiezingen is vooral de verdeling van de 212 zetels in de kamer van volks vertegenwoordigers. Van oudsher is daarin de Vlaamse Christelijke Volkspartij (CVP) de sterkste formatie. Thans heeft de CVP van partijvoor zitter Tindemans 57 zetels, handhaving van een sterk centraal gezag, teneinde het economisch herstel nationaal te kunnen aanpakken. Deze tegenstelling tussen de twee grootste partijen van het land -plus de gebruikelijke onenig heid over de rol van de over heid in het economisch leven de enquetes voorspellen jdoet een uiterst moeizame Kiesplicht België kent in tegenstelling tot Nederland ook de kiesplicht. Wie niet komt opdagen kan in flinke moelijkheden komen. Zij of hij riskeert tot 100 gul den boete en een aantekening in het strafblad. Bij recidive kan men -op papier- een maand aan de gevel van het gemeentehuis komen te han gen. En als men nogmaals vol hardt volgt ontzegging voor tien jaar uit het actief kies recht. een verlies van rond tien pro cent. Op de tweede plaats ko men de Waalse socialisten (PS) van partijleider Spitaels met thans 32 zetels. Daarna volgen de Vlaamse socialistische partij (SP) van Karei van Miert met 26 zetels, de Waalse christen- -democraten (PSC) van Van den Boeynants met 25, de Vlaamse liberalen (PVV) van Willy de Clercq met 23 en de Waalse liberalen van Jean Gol met 14 zetels. Van de taaipar tijen is de Vlaamse Volksunie (VU) van Vic Anxiaux (die streeft naar een onafhanelijke Vlaamse staat) met 14 zetels de belangrijkste. Ook het „Demo cratisch Front van Franstalige Brusselaars" (FDF) is met 11 kamerzetels een macht van betekenis. Hoofdthema in de verkiezingsstrijd was de so ciaal- economische problema tiek, die ook (overheidssteun aan de Waalse taal?) oorzaak was van de val van het Rooms- rode kabinet Eyskens op 21 september jongstleden. België is met bijna 11 procent werkloosheid de recordhouder op dit punt in Europa. In Wal lonië wijten de socialisten van Spitaels de zware crisis in hun gewest aan Vlaamse tegenwer king binnen de nationale rege ring. De PS hamert daarom vooral op meer zelfbeschik king voor de Waalse deelrege- ring. De CVP daarentegen bepleit geringsvorming vrezen. Ande re voorwerpen van stembus strijd zijn de kernraketten en het vraagstuk van de een mil joen buitenlandse werknemers in België. Coalitie De meeste waarnemers hou den het er op dat christen- de mocraten en liberalen uitein delijk een coalitie onder lei ding van Tindemans zullen gaan vormen. De verkiezings uitslag van zondag zal in be langrijke mate bepalen of dat mogelijk is. Het gaat er om of zo'n combinatie op een meer derheid kan rekenen in het Waalse landsgedeelte. Daartoe zou het voorspelde verlies van de PSC beperkt moeten blij ven en de winst van de Waalse liberalen (PRL) aanzienlijk zijn. De meeste enquetes voor zien voor de Waalse socialisten een licht verlies. Moeilijk op sterkte te schatten zijn de „groene" milieupartijen, die voor het eerst meedoen. Onze kere factor is voorts het stem gedrag van de 850.000 nieuwe kiezers, die dankzij de recente verlaging van de stemgerech tigde leeftijd tot 18 jaar, zijn opgeroepen. Ander? ongewis heden zijn de aantallen thuis blijvers en blancostemmers. Velen verwachten een hoog percentage onthouders, omdat een algehele afkeer van de po litiek lijkt te zijn toegenomen. l oj Oc f- zie ide tter nutt t or star n oi tens tide ►rnc j)eie ïbk; (i. j he! id tn (3 nuit |etw gewapende strijd, terwijl |ze andere stroming allereerst interne problemen wil op sen. Onder deze laatste 4 "I ming bevindt zich een groA I ring die zich verzet tegerj*-J onderdrukking in de kam) Van deze groepering horen- zo weinig omdat zij geen i heid van meningsu: heeft". De beweringen van worden door Amnesty national bevestigd. Hans 1 Balgooi liet gisteren wetenf mens de Nederlandse afdej van Amnesty Internatio dat Larosi zich op verzoek zijn organisatie heeft laten derzoeken door een onaflyE kelijke arts. Deze bevestign dat zijn lichaam diverse g) ljttekens vertoont die over* komen met die welke verëer zaakt worden door zweepn gen. iaf1 irif ren !nk- Sparen nu extra aantrekkelijk. Niet alléén vanwege de hoge rente (liefst ll'h% op alle Vaste Looptijd Rekeningen), maar ook vanwege deze prachtig uitge- voerde cassette en ringband in donkerblauw automatisch gaat sparen, met zilveren opdruk. Om zo'n 170 munten uit de Juliana-regeringsperiode (1948-1980) fraai en overzichtelijk in op te bergen. Voor nieuwe Amro spaarders slechts f 15,- na inleg van ten minste f 50,-. Ontvangt u liever een spaarpremie Lp.v. dit album te kopea dan doen wij f 7,50 extra bij uw inleg Zowel inleg als premie zijn durende 2 maanden niet opvraagbaar. Voor Amro spaarders slechts f 15,- na inleg van ten minste f 50,- of als Voor niet Amro spaarders f 30,-. De aktie loopt tot en met 4 deceml Si 1981 of zolang de voorraad strekt. Zorg duln dat u er snel bij bent. Amro Bank De bank waar je wat aan hebt

Leidse Courant | 1981 | | pagina 12