heilig" reizen met vervalst paspoort Psychiater raakt aureool kwijt 3 U KUNT NU STAATSLOTEN KOPEN „Het Oud Strijders Legioen heeft geen knokploegen" CHIPHOL-BRIGADE: „HET DE VERVALSERS ZO MOEILIJK MOGELIJK MAKEN" Nederland met 8.8 liter alcohol op 18de plaats OSL-VOORZITTER IN ARNHEM: Deze week bij de melkman: NENLAND LEDSE COURANT DINSDAG 3 NOVEMBER 1981 PAGINA 9~ P£)345< ÏIPHOL In nog n twee jaar tijd werden op de doorlaatpost iphol meer dan 300 jaren vervalste documenten onder- tpt en uit de circulatie pmen. Deze reisdocu- jiten, in de vorm van poorten of visa, kwa- ii uit meer dan 30 ver diende landen, geogra- verspreid over de wereld. Toch is de dat iemand met een paspoort gepakt uiterst gering. De htmeesters van de Ko- lijke Marechaussee A. ieulen en R. Over de Iden, die ruim tien jaar de doorlaatpost Schip belast zijn geweest met de grensbewaking, schatten het percentage op hooguit vijf procent. Daaruit kan worden ge concludeerd dat per jaar ongeveer 4000 personen via Schiphol Nederland in en uit reizen op valse pa pieren. „Hoe groot dit aantal over geheel Neder land is, kan alleen maar worden gegist", aldus deze opsporingsambtenaren, „maar duidelijk is ons, dat dit de gangbare gedachten hierover veruit over treft In een uitgebreid artikel in het algemeen politieblad van 31 oktober doen zij verslag van hun ervaringen als speciale opsporingsambtenaren van paspoortvervalsingen. Om di verse redenen werden ze daar toe eind 1979 aangewezen en hoewel het aanvankelijk als proef was bedoeld, bleek al gauw dat voortzetting van de proef dringend noodzakelijk was. Schiphol verwerkt jaar lijks meer dan 10 miljoen reizi gers en het is duidelijk dat de marechaussee nooit elk van al deze paspoorten en reisvisa uitgebreid kan onderzoeken. Vooral in het begin van het onderzoek naar paspoortver valsingen bleken de onder zoekstechnieken en opspo ringshulpmiddelen hopeloos ontoereikend te zijn. Gemis aan kennis van echte docu menten, het niet voor handen hebben van vergelijkingsmate riaal en het ontbreken van doelgericht preventieve bevei ligingen maakten opsporing lange tijd vrijwel onmogelijk. Bovendien is de controle van reisdocumenten bijna altijd een haastklus. „Al deze facto ren maken de pakkans nog steeds uiterst gering, al bestrij den allerlei journalisten elkaar met verschillende percenta ges", aldus het artikel, waarin de beide wachtmeesters tot in teressante conclusies komen. Uit hun verhoren en nadere onderzoeken kwamen drie ca tegorieën „gebruikers" van valse documenten naar voren: personen met politieke (terro ristische) motieven, personen met criminele motieven (bij voorbeeld inning van een ge stolen cheques) en personen met economische motieven (il legale arbeid). Daarbij deden ze de ontdekking dat, hoe be ter het nagemaakte of verval ste document was, hoe crimi- neler de achtergronden van de gebruiker waren. Vermeulen en Over de Linden stelden een handleiding sa men, waarin zij de eerste be langrijke controlepunten en de verschillende typen van al on derkende vervalsingen en na maak vastlegden. Deze hand leiding wordt nog voortdurend uitgebreid met nieuwe voor beelden. Een hoofdstuk apart daarin vormen de zogenaamde „fantasie-documenten". Dit is een probleem dat de laatste ja ren steeds meer de kop op steekt. „Als je alleen al nagaat, dat er in Nederland meer dan acht verschillende documen ten ten behoeve van hier ver blijvende zigeuners worden uitgegeven, hoe kan een op sporingsambtenaar dan be kend zijn met de fantasiedocu menten van andere landen vragen Vermeulen en Over de Linden zich af. Jarenlang de beste speurneu zen in hun speciale functie bii de Schipholbrigade hebben zij uitgebreide studie gemaakt van wat in feite aparte vakge bieden zijn. Ze hebben zich af gevraagd wat een vervalser aan een paspoort moet veran deren, welke methoden en hulpmiddelen hij daarbij heeft, hoe het zit met het watermerk, wat er bekend is omtrent pre ventieve beveiliging en derge lijke. Ze hebben ook vastge steld dat er op het gebied van preventieve beveiliging vrij wel nergens ter wereld aan dacht wordt besteed aan de authorisatiestempels, in- en uitreisstempels, visastempels en verblijsvergunningen. Al leen Engeland maakt daarop een gunstige uitzondering, maar dat land hanteert dan ook een totaal ander vreemde lingenbeleid. „Al hun stempels hebben ingebouwde veilighe-- den", concludeert het artikel. Doeleinden Steeds weer is gebleken dat misdadigers bereid zijn grote sommen geld neer te tellen voor een vals paspoort. Bedra gen tot soms 10.000.- sporen vervalsers aan zich nog meer in te spannen. Een steeds beter eindprodukt betekent voor hen een nog groter winstper centage. Momenteel worden zowel in Nederland als op de verschil lende buitenlandse vertegen woordigingen meer dan vijf tien verschillende uitvoerin gen van één en hetzelfde vi- sumstempiel gehanteerd. „In een geval werden in zo'n stempelafdruk zelfs grove taal fouten ontdekt in de Neder landse tekstzeggen de ma rechaussees in hun artikel. „Wij beseffen terdege dat het nooit mogelijk zal zijn om na maak of vervalsing in zijn ge heel tegen te gaan. maar het minste wat we in ieder geval kunnnen doen is het de ver valsers zo moeilijk mogelijk te maken". Er is veel uitwisseling van in formatie tussen de brigade Schiphol, de falsificatencentra- le van de CRI en de vreemde lingendiensten. Dat dit in de praktijk erg nuttig kan zijn, tonen de beide marechaussees aan met het volgende voor beeld. Binnen 14 dagen wer den er in Den Haag zestien vervalste Britse paspoorten onderkend, nadat aan een per soneelslid van de vreemdelin gendienst aldaar informatie over deze paspoorten was ver strekt. Een onverwachte pech voor de gebruikers, die zich veilig waanden omdat ze al in het bezit waren gesteld van een geldige verblijfsvergun ning. CORRY VIS nederlai yige itoberü koopadressen in de Gouden Gids Per giro spelen n ook Bel voor informatie070-469647 /IÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ. SCHIEDAM Met een gemiddeld alcoholgebruik van &8 liter per inwoner per jaar staat Nederland op de acht tiende plaats op de wereldranglijst van vijftig landen, waar alcohol wordt geconsumeerd. Dit staat in een boek je van Productschap voor gedestilleerde dranken in Schiedam, dat gisteren is verschenen. Frankrijk staat bovenaan de lijst met een totale consumptie van 14.8 liter alcohol per hoofd van de bevolking. In Europa wordt Frankrijk op de voet gevolgd door Spanje met 14.1 liter. Ook in Italië, de Bondsrepubliek Duitsland, Oostenrijk, Portugal, Zwit serland en Denemarken wordt per hoofd van de bevolking meer alcohol gedronken dan in Nederland. Gesplitst in sterke drank, wijn en bier neemt Nederland respec tievelijk de dertiende, de 22-ste en de veertiende plaats in. In 1980 dronk de Nederlander gemiddeld 2.71 gedistilleerd, aan wijn consumeerde hij 12.85 liter en dronk hij ook nog eens 86 liter bier. In vergelijking met 1960, toen een dergelijk boekje voor het eerst verscheen, betekent dit een verdubbeling van het gebruik van gedistilleerd, zeven maal zoveel wijn en drie en een half maal zoveel bier. Voor wat betreft de sterke drank staat Polen op de eerste plaats, met gemiddeld per hoofd van de bevolking zes liter per jaar. Opvallend is dat nog vier Oostbloklanden hier hoog scoren. De Fransen staan bovenaan de lijst van wijngebruik, met ruim 95 liter wijn per hoofd van de bevolking terwijl de Italianen met 93 liter hier de tweede plaats innemen. De Westduitsers spannen de kroon voor wat betreft het bierverbruik met 148 liter, ge volgd door Tsjechoslowakije met 138 liter. ARNHEM Het Oud-Strij ders Legioen (OSL) maakt een opmerkelijke groei door. Sinds de demissionaire status van het tweede kabinet-Van Agt heeft het OSL naar eigen zeg gen 700 nieuwe begunstigers geboekt, waarmee het op ruim 12.000 leden in totaal is geko men. De OSL-bijeenkomst met 1200 bezoekers afgelopen zaterdag in de Utrechtse Jaarbeurs, werd buiten het gebouw bege leid door de protesten van een paar honderd jongelui tegen het „fascistisch karakter van het OSL. „Onzin", zegt de 66-jarige oud- verzetstrijder, ex-militair en nu voorzitter van de Arnhem se OSL-afdeling, Brand Jacob de Vries. „Wij willen alleen stelling nemen tegen de linkse verwording in onze maat schappij". „We staan voor handhaving van de rechtsstaat en we zijn tegen groeperingen die ge welddadige acties ondernemen om onze democratie omver te werpen. We hebben niets te gen actiegroepen, maar ze moeten wel vreedzaam blij ven", zegt de voorzitter uit Arnhem. Brand Jacob de Vries beklaagt zich over de minimale aan dacht die de media aan de OSL-ideeën schenkt. „In de kranten is geen enkele spreker van afgelopen zater dag geciteerd. En dat waren waarachtig toch geen kleine jongens. Ik hoef u alleen maar prof. I. Diepenhorst te noe men. Durft u die man een fas cist te noemen? Nee, ze beste den alleen maar aandacht aan rellen. Terwijl wij nu juist de zaak vreedzaam houden". Volgens De Vries wordt het OSL een fascistische, racisti sche en neo-nazistische bewe ging genoemd, zouden er bin dingen zijn met de Nederland se Volksunie en zijn de leden allemaal militairen en oud-mi litairen. „Absoluut flauwekul, zeg ik u. Ik laat me niet uitma ken voor fascist. Ik heb zo'n geval pas bij de hand gehad. Een nog maar zeventienjarige jongen noemde mij een fascist. Ik heb hem aangegeven. Hij heeft vijftig gulden boete ge had. Hoe komt zo'n jongen daarbij, denk je dan. Ik denk dat hij het op school geleerd heeft". De Vries vertelt over deze ge beurtenis, afgelopen mei tij dens een marktkraamactie in Arnhem. Een stel jongelui hing de hele dag voor de OSL- kraam. Op een gegeven mo ment vercheurden ze het OSL-blad „Sta-Vast" en ver brandden andere folders. Het OSL belde de politie, die de jongens wegstuurde. „Maar vlak onder onze ogen be smeurden ze nog een portret van onze koningin en ze schol den mij uit voor vuile fascist, toen ik daar wat van zei. Zo gaat dat tegenwoordig". De Vries noemt zich demo craat, geen nationaal socialist, géén fascist. Het OSL staat voor de verdediging van de mocratische waarden, waarbij geweld uitgesloten wordt, zegt hij. Volgens het legioen wor den de waarden op vele gebie den belaagd. „Op het gebied van moraal, defensie, gezag, gezin, koningshuis, kerk, on derwijs, politie, ga maar door. Inderdaad, we zijn tegen het IKV-standpunt. Maar we zijn ook tegen kernbewapening. We staan ontwapening voor, maar dan wel tweezijdig". „Ultra groepering" Volgens De Vries is er een linkse verwording van de maatschappij aan de gang en lopen de media voorop om de Russen binnen te halen. „We kunnen niet eens meer vrij en ongestoord vergaderen. Al thans niet zonder politie. Vo rig jaar moesten we beschermd worden tegen het soort On- kruit met een „d" of een „t", u mag zelf invullen". Dat het OSL over knokploe gen zou beschikken, wijst hij subiet van de hand. „De jonge lui die wij er bij hebben, en het is verheugend dat steeds meer jeugd tot onze gelederen toetreedt, deze jongelui hebben niets anders gedaan dan de mensen vanaf het station be geleiden. Nogmaals, we heb ben geen enkele binding met de Volksunie". Het OS1 is geen „ultra groepe ring". Het OSL bestaat uit doodgewone mensen, die ge steld zijn op orde en rust. Het OSL wil ook niet de straat op als er iets moet veranderen in de samenleving. Het legioen wendt zich dan tot de politieke partijen opdat het parlement kan beslissen, zo luiden de na drukkelijke woorden van de voorzitter. De Vries: „Demonstreren? Daar is niets op tegen zolang het zonder geweld gepaard gaat. We gaan 21 november echter niet naar Amsterdam; we gaan een confrontatie met de vredesmars uit de weg. Het OSL gaat die dag naar de Amerikaanse Ambassade in Den Haag om er een petitie aan te bieden. Om te laten zien dat we achter de Ameri kanen staan, die op allerlei manieren verguisd worden. We gaan ze een hart onder de riem steken". Brand Jacob de Vries: „We gaan de Amerikanen een hart onder de riem steken" Hartoperatie van Jaap van Meekren HILVERSUM - Jaap van Meekren, presentator van AVRO's „Televizier", zal enige tijd niet op het scherm ver schijnen vanwege een hartope ratie, die hij dezer dagen moest ondergaan. Zijn toe stand laat zich momenteel re delijk aanzien. Hij behandelt wel in de uitzen ding van vanavond nog een onderwerp, nl. een bijdrage uit Indonesië, onderdeel van een door Wil Simon gemaakte re portage over de vluchtelingen- week. Van Meekren's aandeel hierin werd eerder opgeno men. Van Meekren had jaren geleden al last van zijn hart. Na een behandeling kon hij zijn werk toen echter weer volledig hervatten. Radio: veel Europacup, tv: samenvattingen HILVERSUM De NOS-ra- dio besteedt morgen veel aan dacht aan de wedstrijden van de Nederlandse teams in het Europacupgebeuren. Al vanaf 17.00 uur worden via Hilver sum-1 in „Tijdsein" van de EO en „Hier en nu" van de NCRV flitsen gegeven van Dynamo Dresden-Feyenoord. Vanaf 20.00 uur volgen in „Langs de lijn" verslagen van Liverpool- AZ'67 en PSV-Rapid Wien, en tevens van de Hilversumse paarden koersen en de Europa- cup-basketbalwedstrijd NN Donar-Cotonficio Badalona (Spanje). De NOS-televisierubriek „Stu dio Sport" verzorgt geen rechtstreekse uitzendingen, maar brengt van 22.10 tot 23.30 uur op Nederland-1 wel uitgebreide samenvattingen van de wedstrijden van AZ'67, Feyenoord en PSV, terwijl ook aandacht wordt besteed aan de schaakmatch Karpov-Kortsj- ►TERDAM „De gezondheidszorg als dekmantel" luidt het 0 van een studiebijeenkomst die de vereniging „Congres o- ibare gezondheidsregeling" morgen in de Utrechtse jaarbeurs ïgt. Verschillende deskundigen zullen er een licht laten schij- over de manieren waarop de gezondheidszorg in Nederland ir oneigenlijke doelen wordt aangewend. Zo komt de vraag de orde: wordt criminaliteit medisch verhuld? :ker over dit onderwerp is prof. dr. W. de Smit, buitenge- •n hoogleraar in de forensische psychiatrie aan de Vrije Uni- 'iteit te Amsterdam en districtspsychiater in de hoofdstad, antwoord blijkt in een vooruitblik op het congres groten- 1 bevestigend te zijn. „Men zou eens moeten ophouden met psychiater, die een rapport over een verdachte uitbrengt, te ■chouwen als een god die van de Olympus afdaalt", zegt hij. te veel varen rechtbanken blind op hun geloof in de objecti- ;it van het psychiatrische oordeel, in het boven de materie in van de deskundigen. In plaats daarvan zouden rechters de 'chiatrische rapporten die ze krijgen overgelegd, kritisch eten toetsen en zoveel mogelijk ter discussie moeten stellen, psychiater zou daardoor weliswaar iets van zijn aureool ver- *n, maar anderzijds zou hij er juist meer gezag door kunnen krijgen dan toen hij op de Olympus zetelde, omdat zijn po sitie, eenmaal van allerlei magie ontdaan, minder aanvechtbaar zou worden. De maatschappij zou eindelijk precies weten waar psychiatrie staat." Het grote verhullen van de criminaliteit onder een medische dekmantel wordt volgens prof. De Smit mogelijk gemaakt door artikel 37 van het wetboek van strafrecht. „Ik noem het de waanzinsparagraaf en hij moet volgens mij veranderd worden. Dit artikel stelt namelijk dat voor diegene die op het moment van het ten laste gelegde lijdende is aan een ziekelijke stoornis of gebrekkige ontwikkeling van de geestesvermogens, ontslag, van rechtvervolging geldt. Hij was immers ontoerekeningsvat baar, heet het dan. In eerste aanleg was artikel 37 een schitte rende aanwinst voor ons strafrecht. Tot dan toe was slechts de daad strafbaar geweest, nu kwam er het begrip bij dat de straf baarheid mede afgemeten moest worden aan de persoon van de dader". De strafrechtspleging werd aldus meer en meer op het gedach- tenspoor gezet dat het onmogelijk is te straffen zonder dat de mens in de dader wordt gekend. De psychiater als deskundige bij uitstek kon zijn intrede doen in de rechtszalen, op de voet gevolgd door psychologen en maatschappelijk werkers. „We noemen dit met een moeilijk woord de psychiatrisering van het strafrecht", aldus prof. De Smit. „En we zijn in gaan zien dat er nadelen aan kleven. Het bleek ten koste van de strafrechts pleging te werken. Een rechtszaak is in wezen nu eenmaal het uitvechten van een conflict tussen een individu en de gemeen schap. Belangrijk is dat die strijd kan worden uitgevochten zon der dat tijdens het proces de ene partij door ziekte wordt uitge schakeld, want als dat gebeurt, komt de conflict-oplossende functie niet meer tot zijn recht. AJles moet bij een strafproces zo toetsbaar mogeliik zijn en iedere psychiatrische inmenging daar in werkt verhullend. Ik zou die inmenging niet helemaal willen missen, maar zij mag vooral niet te groot zijn en dat is hij gewor den". De psychiatrisering van de rechtspraak heeft volgens prof. De Smit ook het bezwaar dat de verdachten niet meer baas op eigen schip is. „Men ontneemt hem ermee de verantwoordelijkheid voor zijn eigen daden. Hij wordt in een minus-positie gedwon gen, want hij heeft psychische hulp nodig, geen hulp aan de lon gen of aan een been, maar aan zijn geest. Zoiets werkt stigmati serend. Het gaat ten koste van de verdachte. En tenslotte maak ik me er altijd zorgen over dat psychiatrische inmenging in de rechtspraak maatschappelijke ontwikkelingen voor de wielen kan rijden. Neem het vraagstuk van de euthanasie - een politiek vraagstuk. Wanneer de psychiater zich in een euthanasie-straf- zaak mengt, loop je de kans dat hij met verminderde toereke- ninsvatbaarheid op de proppen komt, hetgeen schadelijk zou zijn voor de maatschappelijke discussie over het onderwerp." In het schemergebied tussen volledige toerekenings- en ontoere keningsvatbaarheid signaleert prof. De Smit op het ogenblik drie tegenstromingen die hem optimistisch stemmen. Hij noemt allereerst de zogeheten anti-psychiatrie, bekend geworden door psychiater Foudraine en diens boek „Wie is van hout". Deze kritische benadering van de psychiatrie streeft ernaar de des kundigen binnen de maatschappij te plaatsen en niet in een ivo-' ren toren van waaruit ze door een microscoop toekijken. Daar naast zijn er de patiëntbewegingen gekomen (ik denk aan een verschijnsel als „de gekkenkrant") die mondigheid hebben be vochten door, om prof. De Smit te citeren, „hun geestelijke af wijkingen als een banier van solidariteit voor zich uit te dra gen". De derde tegenstroom tenslotte komt voort uit de juridi-* sche wereld zelf, waar steeds meer aandacht groeit voor de grondrechten en de rechtspositie van de mens. „Daarmee", aldus prof. De Smit, „is een halt toegeroepen aan de medische verhul ling van de criminaliteit. De psychiatrisering in de strafrechts pleging is over zijn top heen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9