Financiële positie Noordwijk aart raadsfracties zorgen Zoeterwoude ziet a£ van belastingverhoging ^Noordwijkse politie ontdekt wapenarsenaal Loting voor gegadigden afbo u wwoningen Leidsch endam EGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 3 NOVEMBER 1981 PAGINA 7 j-tfOORDWIJK Bij een £||iuiszoeking in een rijtjes- yoning in een van de woonwijken van de bad- jlaats deden Noordwijkse fechereheurs in het afge- lopen weekeinde een op- [ienbarendewapenvondst. 1© In een der vertrekken /an het pand troffen zij ten afgesloten kast aan, I die tot een geheime berg plaats bleek te zijn om gebouwd. Daarin bevon- ien zich niet minder dan :ien geweren, alsmede bijna 2300 stuks bijpas sende munitie. „Toen we de achterwand van de kast demonteerden, rol den de geweren voor onze voeten", vertelde een van de rechercheurs, die bij de speurtocht in de woning aanwezig was ge weest. De aangetroffen wapenvoor- raad bestaat uit vijf hagel- en viif kogelgeweren van ver schillende kalibers. Volgens de merken zijn ze van Duitse, Amerikaanse en Russische makelij. Behalve de vuurwa pens en de munitie lag in de kast een opzet-telescoop, die het mogelijk maakt op grote afstand nog haarscherp te kunnen schieten. „Op hon derd meter schiet je een poot van een vlo af". Deze opmer king van een der Noordwijkse politiemannen klinkt wellicht wat overdreven, maar zij ty peert wel de nauwkeurigheid waarmee met behulp van deze apparatuur kan worden geschoten. De eigenaar van dit arsenaal, een 46-jarige Noordwijker zonder beroep, bevindt zich in arrest. De man liep tegen de lamp, toen hij vorige week te Zundert bij een douane-con trole betrapt werd op het bezit van een zestigtal patronen. Uit papieren, die hij bij zich had, bleek verder, dat hij aan een wapenhandelaar in Ant werpen een Mauser-pistool had afgegeven met de bedoe ling dat de Belg het vuurwa pen voor hem zou verkopen. De rijkspolitie te Zundert kreeg daarop de zaak in on derzoek en deze droeg op haar beurt de verdachte over aan de recherche van de bad plaats. Bij z'n verhoor verklaarde de Noordwijker gek te zijn op wapens en deze als hobby te hebben verzameld. Hij zou hiermee reeds een iaar of vijf, zes bezig zijn, zonder dat zijn omgeving hiervan maar iets vermoedde. Een bijzonder heid is nog, dat deze hobbyist aan z'n geweren troetel naampjes toekende, ontleend aan de dierenwereld uit de Jachtwet. Zo droeg een van de geweren de naam van „ko nijntje" een ander „eend", terwijl een buks van Ameri kaanse herkomst door hem „hunter" werd genoemd. Voor het proberen van de wa pens ging hij met een bootje de zee op naar de omgeving van het REM-eiland. Vragen over ongevallen in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Een vergelijking van het aantal ongevallen op de kruispunten Gooweg-Lange- laan, Schulpweg-Gooweg, Herenweg-Delfweg-Zilker- duinweg-Hoogduinweg en Zilkerduinweg-Hoogduin- weg-Joppeweg. Hierom heeft het EPZ-raadslid Rens van Schie B en W schriftelijk verzocht. Op basis van de cij fers kan bekeken worden of de kruispunten misschien ge reconstrueerd moeten wor den. Aanleiding hiervoor is het ongeval van 26 septem ber op het laatstgenoemde kruispunt, terwijl daar ook 10 oktober weer een ongeval plaats vond, nu met dodelijke afloop. De heer Van Schie wil van het college alle gegevens over het verloop van de alar mering bij het ongeval van 26 september. Verder vraagt hij zich af of de Noordwijker- houtse brandweer wel vol doende is uitgerust om het hoofd te bieden aan een lek geslagen LPG-tank, zoals daar nodig was. De heer Van Schie stelt ver der dat de gemeente iets moet gaan doen aan de ver- keersveiligeid op alle wegen die naar de SW 1 leiden. Het college moet van de heer Van Schie aandringen bij de provincie op maatregelen om de genoemde verkeersituaties te verbeteren. Hij denkt daarbij aan het plaatsen van borden die de bebouwde kom aangeven waardoor een maximum snelheid van 50 kilometer per uur geldt. Bo vendien wil hij stopborden op de genoemde kruispunten. Daarmee laat Van Schie het college nog niet gaan, hij wil over deze kwestie ook een discussie in de gemeenteraad voeren. L/l/I/ ___DORDWIJK Bij de iteren gehouden alge- ^■^ne beschouwingen van fractievoorzitters in de >E meenteraad over de be- oting 1982, stond de fi- nciële positie van de ge rente centraal. Noord- jter-jk moet de broekriem it bijnhalen, dat werd uit de luid-togen wel duidelijk. )627 Veerschillende plannen, tote veel geld gaan kosten, inst-llen naar min of meer 5). .irre toekomst moeten orden verschoven. Met wel touwtrekken worden over de prioriteiten, die aan bepaalde plannen moeten worden gegeven. Het CDA liet van de meerja renbegroting geen spaan heel. Fractievoorzitter Alkemade stelde vast dat het CDA gelijk had gekregen, toen het vorig iaar becijferde, dat het saldote- cort per 1 januari 1986 600.000,- hoger zou uitvallen, dan b en w hadden geraamd. Zeer kritisch benaderde hij ook de begroting voor 1982. De fractievoorzitter van het CDA rekende het college voor, „nij, A. dat voor nieuw beleid geen lig-me geldt dit voor de f 575 000,- beschikbaar was, de-iljoenen verslindende igenadhuisbouw, waarvan hetüereen overtuigd bleek, in doorgaan. Overigens 1 het in de komende da- m als de meeijarenbe- mf)n} J^oting aan de orde komt, zoals in de nota van aanbie ding van de begroting was ge meld, maar hooguit circa riet CDA kon niet instemmen met het in gang zetten van in vesteringen tot een bedrag van circa zeven miljoen in 1982 met het vervolg van enkele investeringen in 1983 tot een bedrag van drie miljoen. De fractie zou dan ook de meerja renbegroting 1982-1986 voor kennisgeving aannemen. Alle kapitaalsuitgaven vor 1982 dienen bevroren te wor den, meende het CDA. Met de voorgestelde verhoging van belastingen en tarieven met 8 1/2 procent zou de frac tie akkoord gaan, teneinde de begroting sluitend te krijgen. Ombuigingen Volgens VVD-woord voerder Rubingh was het niet alleen noodzakelijk te komen tot be zuinigingen, maar ook tot om buigingen van het beleid. Ook hij stelde kritische vragen bij de meerjarenbegroting. Deze is wel sluitend maar op basis van onzekere factoren. In zijn sug gesties tot ombuiging betrok de fractievoorzitter van de VVD ook het plan van de raadhuisbouw. „Onze fractie komt thans helaas tot de con clusie, dat zij haar toezegging tot medewerking aan het des- de fractievoorzitter van de so- tijds moeizaam tot stand geko- cialisten vast. Bepaalde projec ten zoals het raadhuis en het Stille Zuie kunnen voorlopig vijf jaar moet de bouw van het toch niet in uitvoering worden raadhuis niet meer aan de orde komen, meende de VVD. Evenals de PvdA wilde de genomen en daarom stelde Schaap voor om de bedragen die voor deze projecten be- VVD in deze periode geleide- stemd zijn om te zetten in een lijk een bedrag sparen om te rentedragende bestemmingsre- komen tot het noodzakelijke serve. Het raadhuis zag hij niet kapitaal. Rubingh deelde ver der mede, dat de VVD-fractie voorstelt de verhoging van de onroerend-goedbelasting te be perken tot 3 a 4 procent. Ver laging van de uitgaven wilde hij onder meer bereiken door de vestiging van plafonds, bij voorbeeld ten aanzien van het jaarlijks tekort van het zwem bad, de totale lasten van de bi bliotheek, de bijdragen aan ge meenschappelijke regelingen, en dergelijke. Het betoog van Schaap (PvdA) was minder somber. Er is nog ruimte voor enig nieuw beleid, terwijl Noordwijk nog een gro te belastingruimte heeft, stelde voor 1988 gerealiseerd. De fractievoorzitter van de PvdA vroeg om een snel ter hand nemen van de bouw van een bibliotheek. De huidige nood- bibliotheek zou dan gebruikt kunnen worden om de huis vestingsproblemen van de dienst van gemeentewerken voorlopig op te heffen. Paniekvoetbal Paniekvoetbal noemde Schel vis (PPR) het thans voorge stelde financiële beleid. Koste wat het kost moet het investe ringsbureau drastisch worden teruggeschroefd. In de prak tijk betekent dit afvoering van de heemtuin, uitstel van de sport-spelzaal, uitstel ook van de bouw van de bibliotheek, de aanleg van het hockeyvel dencomplex, verbetering van de oude woonwijken, de subsi diëring van sport en cultuur en dergeljke voor de bevol king aantrekkelijke zaken. Schelvis kondigde aan tegen de verhoging van de tarieven en de onroerend-goedbelasting te zullen stemmen. Dit wilde hij consequent doortrekken tot alle belastingverhogingen, met uitzondering van de logeergas tenbelasting. Hij sprak er ver der zijn afschuw over uit, dat de gemeente jarenlang te hoge elektriciteitsuitgaven had be rekend door een te hoge ko- lentoeslag door te berekenen. In een uitgebreide politieke beschouwing maakte Schelvis melding van het feit, dat de PPR bij de volgende gemeen teraadsverkiezing samen met de PSP met een gezamenlijke lijst zou uitkomen onder de naam PPR-PSP. pluize maVillibrord "Wassenaar /iert 'O-jarig ïestaan /ASSENAAR Huize Tillibrord aan de Ridder- ian in Wassenaar viert eze week het 50-jarig be- laan. Ter gelegenheid aarvan wordt een groot antal festiviteiten gehou- e opening vindt plaats door ischakeling van een video- tzending over het dagelijkse 'beuren door zuster Gonsal- Ine. Dagelijks is de hele week n expositie te zien. Er wordt >k een fotowedstrijd gehou- :n. Andere activiteiten zijn indaag om half twee een de- »onstratie pottenbakken, het ogramma „Weet je nog wel, idje?" begint om half acht, Huize Willibrord bestaat 50 jaar. morgen om twee uur is er kantklossen en om half drie de film „The Sound of Music". Op 5 november wordt een open dag voor oud-personeel gehouden met om half drie volksdansen en om half acht een optreden van de drum band „Irene". Op die dag spreekt prof.dr. H. Faber van af acht uur over „Onze samen leving en haar bejaarden". „Het Rijnstreekkoor" uit Kat wijk treedt op 6 november om acht uur op, evenals een ko perslager, die dat oude am bacht van tien tot vier uur laat zien. Bisschop mgr.dr.A.J. Si- monis gaat vanaf tien uur als hoofdcelebrant voor in een plechtige Eucharistieviering. Op zondag 8 november ten slotte is er van half tien tot half elf een Heilige Mis. Sieraden gestolen KATWIJK Bij een inbraak in een woning aan het Comman deurspad zijn gisteravond zilveren en gouden sieraden, waarde papieren en 2000 gulden gestolen. De dieven kwamen het pand binnen door de achterdeur open te breken. De geldkistjes wer den leeg in de tuin gevonden. Acht Wassenaarse panden toegevoegd aan Monumentenlijst WASSENAAR De gemeen te Wassenaar is van plan de minister van CRM te vragen acht panden te plaatsen op de monumentenlijst van Wasse naar. Het gaat om een aantal panden aan de Langstraat, waaronder het „Oude Raad huis", het Plein en de School straat Zowel de commissie technische diensten als de commissie financiën sprak hierover haar goedkeuring uit Nauw verweven met deze be slissing was de goedkeuring voor de renovatie van het pand aan de Schoolstraat 29. In 1967 werd door de toenma lige minister van CRM het Plein en omgeving aangewe zen als beschermd dorpsge zicht. In maart 1978 wees de gemeenteraad het tussen het Plein en de Kerkstraat gele gen noordelijk gedeelte van de Langstraat aan als beschermd gebied. Hier liggen reeds 22 officieel aangewezen monu menten. Daar de belangstelling voor oude gebouwen toeneemt, heeft men besloten om na te gaan of er nog meer panden in aanmerking kunnen komen om op de Monumentenlijst ge plaatst te worden. In nauw overleg met de Histo rische Vereniging Oud Wasse- naer en Monumentenzorg zijn uiteindelijk de acht panden voorgedragen. In het licht van deze uitbreiding van de Monu mentenlijst moet dan ook het positieve advies worden gezien omtrent de renovatie van het pand Schoolstraat 29, waar voor 300.000 gulden is uitge trokken. Tot nu was door de onzekere toekomst van dit pand alleen het hoognodige aan onderhoud verricht. Reno vatie moet volgens de gemeen te dan ook worden gezien als achterstallig onderhoud. Het opknappen en het behoud van dit soort woningen is echter van groot belang voor het be houd van het karakter en de sfeer van het centrum. LEIDSCHENDAM Belangstellenden voor een af- bouwwoning in de tweede fase van de nieuwbouwwijk 't Lien in Leidschendam zullen door loting (via een no taris) door het gemeentebestuur worden aangewezen. Dit zei de voorzitter van de FNV-werkgroep afbouw- woningen, de heer J. J. Blokland, gisteravond op een zeer druk bezochte voorlichtingsbijeenkomst in de hal van het Leidschendamse raadhuis. Voorwaarden voor deelname aan het projekt zijn deelname in de vorige week opgerichte Stichting Afbouwwoningen Leid schendam en storting van een bedrag van 500 gulden. Het stor ten van een geldbedrag in de stichting werd door burgemeester en wethouders gevraagd om een lijst van serieuze belangstellen den te krijgen. Aanmelding verplicht overigens tot niets en per sonen die geen woning wordt toegewezen of zich alsnog terug trekken wordt het bedrag terugbetaald. De lijst van gegadigden zal binnen veertien dagen moeten wor den ingeleverd. Burgemeester De Vreeze zei dat woningen in de premie-A-sfeer „uiterst moeilijk" zullen zijn te verwezenlijken, „maar misschien is de financiële toestand over twee jaar wel be langrijk beter". Het gemeentebestuur moet zich eerst inzetten voor woningzoekenden die maar een lagere huur kunnen beta len, en dat betekent dat die voorrang krijgen, aldus de heer de V reeze. Voorzitter Blokland herinnerde aan het woonwensenonderzoek van twee jaar geleden waaruit bleek dat als de kostprijs van de woningen met 10% zou kunnen worden verlaagd 30% meer po tentiële kopers kunnen worden aangetrokken. Uit een peiling van de werkgroep halverwege dit jaar bleek dat veel a.s. af- bouwers in een goedkope huurwoning wonen, waardoor door stroming voor anderen kan worden verkregen. De taak van de stichting zal bestaan in het optreden als opdrachtgever «n het bemiddelen tussen de overheid en de aspirant-kopers. Architect G. L. van Klooster, die op verschillende plaatsen in Nederland de laatste tien jaar al honderden afbouwwoningen heeft begeleid, gaf tenslotte, begeleid door dia's, een overzicht van de mogelijkheden en de aan een afbouwwoning verbonden doe-het-zelf werkzaamheden. De besparing zou èirca 10.000 gul den bedragen, een bedrag dat uiteraard afhankelijk is van de keuze van het bijgeleverde bouwpakket. Met de bouw zou in 1983 kunnen worden begonnen, maar dan moet aan nogal wat voorwaarden zijn voldaan. De aankoop van de grond is bijvoorbeeld nog niet rond. Wel komen afbouwers het eerst aan de beurt om te verwachten geluidshinder van de doe-het-zelvers voor de omwonenden tot een minimum te be perken. Eremetaal voor Zr. W.Buchel OEGSTGEEST Zuster W. (Willie) Buchel (63) ontving gister middag uit handen van burgemeester Sj. H. Scheenstra de ere medaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De plechtigheid werd voltrokken in het gemeentehuis aan het Wii- helminapark in Oegstgeest. Mevrouw Buchel is woonachtig aan de Frans Halslaan aan Oegstgeest, maar heeft haar medaille ge kregen voor haar werkzaamheden in Leiden. Zij is 42 jaar lang in de gezondsheidszorg werkzaam geweest. Zuster Buchel werkte vanaf 1939 gedurende een periode van 20 jaar als verpleegster in diverse ziekenhuizen en instellingen. In 1959 ging zij werken voor het Instituut voor Sociale Geneeskun de in Leiden, een onderdeel van de Leidse Universiteit. In de hoedanigheid van medisch maatschappelijk werkster was zij een gewaardeerd enquêtrice voor onderzoeken van het instituut Vanaf 1970 moest zij om gezondheidsredenen ander werk gaan doen en speelde vervolgens een belangrijke rol bij het opzetten van de bibliotheek van het instituut. Mevrouw Buchel wordt vooral geprezen in verband met de hoge opvatting die zij altijd van haar werk heeft gehad. Zij gaat nu met vervroegd pensioen. dJEGROTING 1982 SLUITEND t DETERWOUDE Zon- er dat een verhoging van e onroerend-goed belas- ngen noodzakelijk is, leeft de gemeente Zoeter- -|roude voor het jaar 1982 I 2C|en sluitende ontwerp-be- |/2qroting. Het college van 2burgemeester en wethou- jers is van mening dat, J4elet op de huidige econo mische situatie, het niet erantwoord is deze belas- 41 ngen te verhogen, omdat iet name de gezinshuis- oudens toch al worden econfronteerd met diver- ,6( s kostenstijgingen, onder leer de energielasten die ors in prijs omhoog gaan. 7yndanks het feit dat de gevol- n van de huidige economi- he achteruitgang ook voor gemeente Zoeterwoude dui- ilijk waarneembaar zijn nder meer door een teruglo- ende algemene en onderwij- uitkering, kosten sociale zorg - sluit de ontwerp-begroting net een bedrag voor onvoor- iene uitgaven van 80.355,-. lij het samenstellen is uitge- ea aan van het principe van het ui landhaven van de uitgaven op m hetzelfde niveau als voor 1981. T 'oorts is daar waar mogelijk prs bezuinigd, met name ten lanzien van het onderhoud van de deklagen van de we gen. Een bedrag van 380.000,- denkt het college te krijgen uit de opbrengst aan bouwleges en een gedeeltelijke aanwending van de reserve „Winstuitkering Energiebe drijf Rijnland". Verkeer Het nadelig saldo van het hoofdstuk „openbare veilig heid en verkeer" is met ruim 90.000,- méér dan in 1981 erg fors gestegen. Belangrijkste oorzaak is het onderhoud en stroomverbruik van de open bare verlichting. Bij een analyse van de werkelijke kos ten over enkele jaren is geble ken dat de ramingen veel te laag waren gezien het werke lijk verbruik en de werkelijke eenheidsprijzen. Op basis van de „verkeersnota gemeente Zoeterwoude" staat recon structie van de Kerklaan bo venaan de uitvoeringslijst ge noteerd. De aanbesteding van de reconstructiewerkzaamhe den van de Ambachtsheren- weg heeft inmiddels plaatsge vonden en deze zullen nog dit jaar worden uitgevoerd. Van wege het feit, dat de voor de secundaire omleidingsroute Burgemeester Detmersweg verantwoordelijke provinciale overheid een vertraagde fi- nancieringsaanpak heeft toe gepast, zal de gereedkom ing eerst augustus volgend jaar een gegeven zijn. Snelle reali satie van een fietspad langs de Nieuweweg is afhankelijk van de uitkomst van de onderhan delingen die tot heden uiterst moeizaam verlopen. Een defi nitieve en aanvaardbare oplos sing voor het parkeren van vrachtauto's ligt in het ver schiet nadat diverse oplossin gen in het verleden soms zeer nabij leken of zelfs waren be reikt doch op het laatste mo ment toch niet het gewenste resultaat opleverden. Herbezinning De verslechterde economische situatie heeft een herbezinning met betrekking tot de planop zet van het bestemmingsplan Hoge Rijndijk-West noodzake lijk gemaakt. Een aantal nieu we uitgangspunten is geformu leerd waarbij duidelijk is ge worden dat de realisatie van het plan praktisch onmogelijk is zonder extra steun van het - rijk in de vorm van een loka- tiesubsidie en zonder een ver groting van de bebouwings dichtheid, die overigens niet het behoud van het waarde volle bomenbestand in gevaar zal mogen brengen. Omtrent het verkrijgen van genoemde subsidie wordt momenteel in tensief overleg gevoerd met de rijks- en provinciale overheid. Met betrekking tot het plan Dorpskern is de planning van de belanghebbende winkeliers erop gericht dat omstreeks de jaarwisseling met de bouw van het winkelcentrum nabij de monumentale dorpskerk kan worden begonnen. In het eer ste kwartaal van 1982 zal het college de inspraakprocedure starten om te komen tot een <her)-inrichtingsplan voor het dorpscentrum. Begin volgend {aar zal de bouw van „Swetter- ïage" zijn voltooid. De aan vankelijke planning van de bouw van woningen in het Blankaartpark wordt ver traagd vanwege ingediende bezwaarschriften. De juridi sche beletselen om tot de reali sering van een woonwagen standplaats achter het gemeen tehuis te komen, zijn volledig weggenomen. Zelfs heeft het gemeentebestuur bij het rijk weten te bewerkstelligen dat de door de gemeente opgestel de kostenbegroting alsnog is goedgekeurd. Deze ontwikke lingen hebben ertoe geleid, dat inmiddels met de realisering van de standplaats voor drie woonwagens (achter het ge meentehuis) is begonnen. Om streeks de jaarwisseling zal de standplaats voor gebruik ge reed zijn. Schoolbegeleiding Reeds geruime tijd wordt er in de commissie onderwijs van gedachten gewisseld omtrent ter inzage. de schoolbegeleiding. Hoewel de remedial teacher en de lo gopediste binnen de diverse onderwijsteams uitstekend functioneren, wordt tóch de behoefte gevoeld aan nóg meer deskundigheid binnen het onderwijs. Daarbij wordt onder meer gedacht aan een pedagoog-didacticus voor de systeembegeleiding, een psy choloog, een psychiater enz. Bij toetreding tot een school adviesdienst kan naar behoef te een beroep worden gedaan op de verschillende deskundi gen, hetgeen zeker een voor deel kan worden genoemd. Een delegatie uit Zoeterwoude heeft inmiddels zitting geno men in de voorbereidingscom missie teneinde een en ander nog nader te onderzoeken. Uitbreiding van het diensten pakket van de in de gemeente gevestigde muziekonderwijsin- stellingen wordt, gelet op de steeds terugkerende vragen, dringender. Contact met de di recteur van de Streekmuziek- school Leiden en omstreken omtrent eventuele toetreding van Zoeterwoude is reeds ge legd. In het kader van de decentra lisatie van het welzijnsbeleid dient vóór 1 januari 1982 een subsidieverordening door de gemeenteraad te zijn vastge steld. Het ontwerp van die terrinzaeeng 'igt momenteel braakliggend terrein tegenover de Dorpskerk waar het winkelcentrum zal verrij-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7