Ter Aar heeft dankzij bouwactiviteiten sluitende begroting CANADESE BISSCHOPPEN: RELATIE MET VATICAAN VERKEERT IN CRISIS Rabbijn Soetendorp: houding kerken koel tegenover joden kerk wereld Bibliotheek wil d uidelijkh eid over toekomst „Alkeburcht" Weinig bezwaren tegen verkeersmaatregelen in Rhynenburch Fikse boete voor Alphenaar REGI0M0UR1NAAL REGI0U0UR1NAAL B en w willen kavelprijs drukken REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 3 NOVEMBER 1981 PAGINA £,T ALKEMADE Het bestuur van de Alkemadese bi bliotheek wil vóór 31 december 1981 weten waar het aan toe is. Vóór die tijd moet er overeenstemming zijn binnen de werkgroep, die zich bezighoudt met de toe komst van de „Alkeburcht". Het bibliotheekbestuur voorziet anders grote moeilijkheden. De bibliotheek moet namelijk gereed ziin vóór de fatale datum 31 december 1983, omdat men de mogelijkheid om subsidies te krijgen, misloopt als aan deze eis niet voldaan wordt. En dan zou de te bouwen bibliotheek pas in de jaren 1986/'87 aan de beurt zijn. De toekomstige gelijkvloerse bibliotheek mag een opper vlakte beslaan van 675 vierkante meter, waarvan minstens 75 vierkante meter gecombineerd kan worden met de „Alke burcht" voor gangen, garderobe en dergelijke. Bibliotheekvoorzitter R. Jansma rekent er al helemaal op dat Alkemade-Oost zijn eigen bibliotheek krijgt. Alkemade staat thans immers in het provinciaal bibliotheekplan op de tweede plaats na Nieuwerkerk aan den IJssel. Gedurende de afgelopen periode van drie jaar heeft de provincie goedkeuring verleend aan de realisering van de vier bibliotheken. Ondanks de huidige economische situatie is het, volgens hem, uiterst reëel om te re kenen op dit zelfde aantal bibliotheken in de periode 1982 tot en met 1985. De heer W. Kret, die zitting heeft in de Alkeburcht-werkgroep deelt desgevraagd mede dat verzocht is uitstel te verlenen tot 1 mei 1982. Op die datum hoopt de werkgroep haar eindrapport gereed te hebben. De werkgroep is thans aan het inventariseren hoeveel vierkante meter vloeroppervlakte nodig is om de diver se verenigingen te kunnen huisvesten. Hierbij wordt bekeken of en hoeveel combinaties van verenigingen er mogelijk zijn op een bepaalde vloeroppervlakte in de Alkeburcht-nieuwe-stijl. Als de juiste behoefte aan vloeroppervlakte bekend is, dan zal worden bekeken hoe de „Alkeburcht" verbouwd zou moeten worden om in de behoefte aan verenigingsruimte te kunnen voorzien. Overwogen wordt in ieder geval de benedenzaal in grijpend te veranderen en de toneelzaal boven te vergroten. Als laatste zal worden gekeken naar de financiële aspecten van ver bouwing en exploitatie. Kret wil dat het bibliotheekbestuur nog even geduld heeft. „La ten ze het nu niet vastpinnen op 31 december 1981; dat is niet uitvoerbaar", aldus Kret. Hij denkt dat er na 1 mei 1982 nog vol doende tijd is voor het bibliotheekbestuur om in overleg met ar chitect en aannemer tot een geschikt ontwerp te komen, zodat de nieuwe bibliotheek klaar kan zijn op 31 december 1983. Dat de bibliotheek gecombineerd wordt met Dorpshuis de „Al keburcht" is voor Kret erg belangrijk. De bibliotheek is name lijk de financiële pijler voor de Alkeburcht-nieuwe-stijl, wegens de verwachte 1,2 miljoen subsidie. Maar ook het bibliotheekbe stuur heeft belang bij een combinatie van bibliotheek en dorps huis, want op de grond aan de Wilgenstraat (achterkant van de Noordhoek) ligt reeds de juiste bestemming. Een langdurige pro cedure over een bestemmingsplanwijziging is dus niet nodig. Daarbij komt dat de onderhavige grond goedkoop is en een cen trale ligging heeft lUllllllllillllllllllllllUllllilllilllllllllliliiiiiini Zes weken cel voor serie inbraken DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN De Haagse poli tierechter heeft een 20-jarige fnwoner van Alphen aan den Rijn veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. De man stond terecht omdat hij een groot aantal inbraken had gepleegd. Uit een benzinestation aan de Kerklaan in zijn woonplaats had hij bij een inbraak vier honderd gulden gestolen. Hij pleegde nog enkele diefstallen, maar hij werd toen hij daar mee bezig was in een pand aan de Handelsweg door de politie betrapt Het gebruik van verdovende middelen bracht de Alphenaar in financiële moeilijkheden, zodat hij zijn sociale uitkering aanvulde met diefstallen. TER AAR In tegenstel ling tot vele gemeenten teerd. Zo is men van plan het komend jaar een loods voor de rp a-_ «-1, onderhoudsdienst van het wo- vnoo TeF ?0hL V00r ningbedrijf neer te zetten. De 1982 een sluitende begro- onderhoudsdienst is thans ge- ting. Geheel in overeen- vestigd in de werkruimten stemming met haar be- van de algemene dienst. Door leidsvoornemen heeft de de verplaatsing komt er meer gemeente de begroting ruimte vrij voor de algemene de Aardamseweg een herin richting gaande, waarvan het college verwacht dat dit een verbetering van het werkkli maat oplevert. Volgend jaar zal een nieuw rioolpersgemaal met transport leiding naar Nieuwveen in ge bruik genomen worden. Hier- - dienst. Dé kosten van dit door zullen onder meer het af sluitend gekregen zonder project bedragen 2 ton. Voorts valwater van het industrieter- daarvoor de reserves aan js er in het gemeentehuis aan rein en de camping in de te spreken of de onroe- rendgoed belasting te ver hogen. Als voornaamste oorzaak voor dit gunstige resultaat noemt het college de stijging van de uitkering uit het gemeente fonds. Deze uitkering stijgt vooral onder invloed van de flinke bouwactiviteit van de gemeente in het laatste jaar. In de uitkering is immers ook een bedrag per woning ver werkt. Bovendien heeft naast de onroerend-goed-belasting, ook de verfijningsuitkering in verband met het aantal rioo laansluitingen het afgelopen jaar behoorlijke meerop brengst te zien gegeven. Gemeentelijke belastingen met uitzondering van onroe- rendgoedbelasting zullen het komend jaar worden aan gepast aan de inflatie. Voor 1982 betekent 'aanpassen' ver hogen. Legestarieven, begrafe nisrechten, rioolafvoerrechten, reinigingsrechten en de drank- en horecarechten zul len met 4% stijgen. Ten aanzien van de uitgaven voor 1982 heeft de gemeente een uitvoerig plan gepresen- buurgemeente gezuiverd wor den. Voorts neemt het college aan, dat er volgend jaar 59 nieuwe woningen gereed zul len komen: 12 Van Dam-een- heden, 33 premiekoopwonin gen en 14 woningwetwonin gen. Tegenover dit aantal te bouwen huizen staat een ten opzichte van vorig jaar ge daald aantal woningzoeken den van 273. De nieuwbouw in de wijk Middelland. HAZERSWOUDE Bij de bewoners van Rhynen burch bestaan weinig be zwaren tegen de plannen van de gemeente om in de Joseph Haydnlaan, de Sweelincklaan en de Pot gieterlaan verkeersbelem- merende maatregelen te nemen. Op een hoorzit ting, die de gemeente gis teravond over dit onder werp belegde, uitte Auke Roelveld, een vertegen woordigers van de ver- keerswerkgroep van het wijkcomité Rhynenburch wel kritiek op het feit dat de gemeente geen werke lijk verkeerscirculatieplan presenteerde. Wanneer de een lijvig rapport samenge steld. Tijdens de inspraak avond bleek evenwel de eens gezindheid tussen de samen stellers van het rapport nog ver te zoeken. Het college van b en w heeft in zijn plannen wel enkele voorstellen van de werkgroep overgenomen. Wethouder De Wit stelde gis teravond dat er nog voldoende gelegenheid tot inspraak in de ♦Vinne zaak. is. Dit werd door Auke thans voorgestelde maat- Roeieveld ernstig betwijfeld, regelen worden Ultge- Door de op de bijeenkomst worden voerd, is het nog maarte vraag of de wijk veiliger wordt, aldus de heer Roe- leveld. aanwezige vertegenwoordigers van de politie werd erop ge wezen dat in de woonerven in Rhynenburch-oost nog aardig wordt „geracet". Soms wordt er door automobilisten vijftig kilometer per uur gereden. In het deel van Rhynenburch, Een groep bewoners van de Potgieterlaan had bij de ge meente aangedrongen op af sluiting van deze laan Uit-. q*» ^nerven zijn gangspunt van de bijeenkomst u0*eii„aU 210 was dat de mogelijkheid van Jver het gemeen beter aan p de maximum snelheid. afsluiting niet in overweging zou worden genomen. Volgens wethouder De Wit leeft deze wens alleen bij de eigenaar- bewoners en niet bij de huur ders van woningwetwoningen. Een werkgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van het wijkcomité, het ambtenaren korps en de rijkspolitie heeft over de verkeersproblematiek In de nabije toekomst hebben de wijken Rhynenburch, Rhy nenburch-oost en Zonneveld in totaal drie in- en uitvalswe gen. Met Rijkswaterstaat wordt nog overleg gepleegd over de aanleg van een weg, die de in aanbouw zijnde wijk Zonneveld met de Rijndijk moet verbinden. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN „Ik had een slokkie op", aldus verklaarde een 22-jarige Alphe naar voor de Haagse politierechter zijn gedrag. Enige tijd geleden was het tot een handgemeen gekomen tus sen de Alphenaar en de politie. Aanleiding hiertoe was het feit dat verdachte in de vroege zon dagmorgen de buren wekte met het op volle sterkte laten draaien van zijn stereo-installatie. De door de buren te hulp ge roepen politie nam de apparatuur in beslag. Hiertegen trachtte de Alphe naar zich met zijn moeder te verzetten. Volgens verdachte werd zijn moeder hierbij hard handig terzijde geschoven, hetgeen zijn woede opwekte. Toen hij in zijn auto naai; het politiebureau wilde rijden om zijn bezittingen terug te halen, werd hij verbaliseerd wegens het rijden onder invloed. Vanwege al die gebeurtenissen moest de man zich voor de Haagse politierechter verant woorden. Hij werd overeen komstig de eis van de officier veroordeeld tot 750 gulden boete en zes maanden intrek king van het rijbewijs. Fancy-fair Het verzorgings- en verpleeghuis St. Bernardus in Sas- senheim houdt morgen weer zijn jaarlijkse fancy fair. De bewoners hebben hard gewerkt aan wand- en tafel kleden, kussens en dergelijke die morgen te koop zul len zijn. Verder zijn er veel attracties voor jong en oud, een tekenwedstrijd voor de jeugd en een grote verlo ting. De openingstijden zijn van tien tot twaalf, van twee tot vijf en van zes tot acht uur. Thema - och tend In het centrum Qbus voor jonge volwassenen in de Bollen streek wordt donderdag een thema-ochtend voor vrouwen gehouden met als onderwerp 'Wie nu leeft, wie nu zorgt'. De bijeenkomst aan de Ruishornlaan begint om kwart over negen en duurt tot kwart over elf. Het is de bedoeling dat er gepraat wordt over het feit dat men als vrouw weieens alleen kan komen te staan en de problemen die daarbij ko men. Op deze ochtend zal een advokate aanwezig zijn, die hierover de nodige informatie kan geven. Voor kinderen is een crèche aanwezig. Deze kost 2 gulden 50 per ochtend. Vrije Academie Wethouder Th.G. van der Plas van welzijnszaken opent op donderdag een expostie van werk van leerlin gen en docenten van de Vrije Academie Sassenheim in de openbare bibliotheek aan de Kerklaan 42 in Sassen heim. De handeling wordt om acht uur voltrokken. Naast de expositie van kunstwerken zal tot en met 27 november ook een expositie van boekwerken van de bibliotheek te zien zijn. Aangezien de bibliotheek te genover de academie ligt houdt men tijdens de lessen open huis, zodat de bezoekers van de expositie ook een kijkje kunnen nemen binnen de muren van de acade mie. De tentoonstelling beeldende kunst in relatie met het boek is dagelijks van 15.00 tot 17.00 uur en op maandag en vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur te zien. Dinsdag is de bibliotheek dicht Informatie-avond De werkgroep 'Stop de neutronenbomin De Zilk organi seert donderdag een informatie-avond. De bijeenkomst be gint om acht uur in de zaal boven de kleuterschool naast de kerk. Sprekers zijn Réanne van Schreven van 'Stop de neutronenbom', Jan Schrama van Pax Christi en Diny Harms van het IKV. Voor de muzikale omlijsting zorgt de tekstschrijver/zanger Wim Harms. Ijsclub De Ijsclub Lisserbroek houdt vrijdag zijn jaarlijkse le denvergadering. Dat gebeurt om acht uur 's avonds in De Meerkoet in Lisserbroek. De agenda voor de verga dering vermeldt onder meer de bestuursverkiezing. Bingo-avond Scouting club 'Welverro' uit Langeraar houdt vrijdag een bingo-avond in haar clubhuis. Volgens de scouting club een avond vol attracties en sensatie. Het begint om 20.00 uur. De eerste kien ronde is gratis, evenals de eerste kop koffie. De opbrengst van de bingo zal worden aangewend voor het jeugdwerk van 'Welverro'. Sjoelen De leden van het katholiek vrouwengilde Zoeterwoude komen vanavond in Don Bosco bijeen. Op het pro gramma staan diverse gezelschapsspelen zoals sjoelen en kaarten. De bijeenkomst begint om acht uur. TER AAR Het college verwacht dat de kavelver koopprijzen in de nabije toekomst aanzienlijk zul len stijgen. Dit wordt op gemerkt naar aanleiding van de begrotingsbehan deling voor komend jaar. De prijsstijging van de ka vels heeft vooral betrek king op de de nieuwe ont wikkelingsgebieden in Ter Aar (plan Middelland) en Langeraar. B en w ver wachten van de raad een maatregel om deze ten dens tegen te gaan. wat men 'gestapelde bouw noemt. Voorts ziet men men mogelijkheden in een egalisa tie van grondprijzen door kop peling van meerdere exploits- tiegebieden. Ook denken b er w een methode te hebben ge- Als mogelijkheden om de op- vonden om het renteverlies te waartse ontwikkeling tegen te beperken. Daartoe zouden dan gaan denkt het college onder grondaankopen 'bevroren' meer aan verdichting van de moeten worden, de woning bebouwing. Dat betekent min- bouw meer geconcentreerd der groen en minder speel- moeten worden of de woning plaatsen. Ook zal er meer ge- bouw in versneld tempo moe- bruik gemaakt worden van ten worden uitgevoerd. De bisschoppenconferentie van Canada heeft geconstateerd, dat in de relatie der bisschoppen met het Vaticaan van een crisis moet worden gesproken. De bisschoppenconferentie heeft dan ook besloten om een dialoog op gang te brengen met de paus, de Romeinse cu rie en de apostolisch nuntius, teneinde de collegiale relaties te verbeteren. Om deze dialoog een kans van slagen te geven hebben de Canadese bis schoppen een reeks wensen geformu leerd. Na afloop van de bisschoppenconferentie ver klaarde de aartsbisschop van Quebec, mgr. L. A. Vachon, dat met name aan Rome kenbaar gemaakte verlangens niet mogen worden af gedaan met een ontvangstbevestiging. Er dient een goed geformuleerd antwoord op te komen. Mgr. Vachon zei, dat de bisschoppen van Canada de hele kwestie van de collegiali teit in de kerk kritisch de revue hebben laten passeren. Het functioneren van de apostoli sche nuntius kwam daarbij op de eerste plaats. Dit moet naar hun mening helemaal gerevalueerd en gepreciseerd worden. De Romeinse curie wordt verweten, dat het haar ontbreekt aan broederlijke hartelijk heid, aan vertrouwen en begrip zowel als aan openheid en bereidheid tot dialoog. De Can- dadese bisschoppen eisen verdere internatio nalisering van de curie, omdat deze de eigen cultuur van Canada niet erkent en eerbiedigt Ook willen de bisschoppen van Canada, dat er verandering komt in de bisschopsbenoe mingen. Deze moeten worden gedaan in overeenstemming met het desbetreffende episcopaat Duidelijke wensen hebben de Ca nadese bisschoppen ook met betrekking tot de algemene bisschoppensynode. Deze zou niet zozeer een studiebijeenkomst van bis schoppen moeten zijn als wel het kanaal bij uitstek, via welk het collegialiteitsbegrip ge stalte krijgt De verklaring der bisschoppen volgt slechts enkele dagen, nadat de provinciaals van de Frans- en Engelstalige Canadese provincies der jezuieten scherpe kritiek hebben uitgeoe fend op het ingrijpen van de paus in het top- bestuur van de orde. Het verbond van liberaal religieuze joden in Neder land heeft onvrede met de houding van de Nederland se kerken ten opzichte van het jodendom. De voor naamste oorzaak hiervan vormt het uitblijven van reacties na de aanslagen op synagogen in Wenen en Antwerpen. „Van de ker ken geen spontane reacties of oproepen tot deelname aan demonstraties na deze aanslagen. Op die momen ten voel ik mij in de steek gelaten." Rabbijn A. Soetendorp bracht dit naar voren tijdens een ontmoeting met de pers ter gelegenheid van het vijftigja rig bestaan van het verbond. Wanneer er van een reactie sprake is, is deze naar de me ning van Soetendorp koel en analytisch. Als voorbeeld noemde hij de uitspraak van de Raad van Kerken over het antisemitisme. „Op zich een goede uit spraak, maar ik mis in die oproep tekenen van solidari teit met het joodse volk. Ik vraag mij af of het anno 1981 mogelijk is om zo koel te blij ven", aldus rabbijn Soeten dorp. In dit kader noemde hij ook het uitblijven van protes ten van politiek linkse groe peringen tegen het antisemi tisme. Hij noemde enkele oorzaken, die tot deze houding van de kerken hebben geleid. Naar zijn mening wordt Israël door de kerken niet meer ge zien als teken van hoop voor de mensheid, maar als een lastig probleem. Daarnaast zien de kerken het jodendom vooral als een belangrijk stu dieobject Hij constateerde verder een algehele apathie binnen een groot deel van de kerken om zich met maat schappelijke problemen in te laten. Nieuwe generaties in de kerk voelen geen verant woording meer tegenover de joden voor hetgeen dit volk is aangedaan. Ook het ontbreken van dage lijkse contacten tussen het jo dendom en de kerken bij voorbeeld in de vorm van de Raad van Kerken leidt volgens rabbijn Soetendorp tot deze houding. Hij zei per soonlijk een direct contact met de Raad van Kerken op prijs te stellen. In welke vorm dit gegoten moet wor den is volgens hem afhanke lijk van de wil van de Raad van Kerken om de structuur zodanig te veranderen, dat het een „raad van kerken en' synagogen" wordt Wanneer de kerken en het. jodendom naast elkaar staan zal dat volgens Soetendorp wederzijds veel vertrouwen schenken. Hij tekende hierbij aan, dat in vergelijking met andere landen, de contacten in Nederland tussen het jo dendom en de kerken uitste kend genoemd mogen wor den. Gereformeerde synode stelt voorwaarden asan uitspraken De generale synode van de gereformeerde kerken in Neder land heeft zichzelf gisteravond enkele stringente voorwaarden opgelegd waaraan moet worden voldaan, voordat een uitspraak kan worden gedaan over maatschappelijke vraagstukken. Verscheidene synodeleden toonden zich na afloop niet geluk kig met het stellen van deze voorwaarden. Zij menen dat de synode hiermee volgend jaar ook gemakkelijk een uitspraak kan omzeilen over de leuze van het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) „de kernwapens de wereld uit, te beginnen uit Nederland". Namens de deputaten (de commissie, die de voorstellen heeft geformuleerd) wees prof. dr. mr. W. de Gaay Fortman erop,, dat mede door het stellen van de voorwaarden het gezag dat aan de kerkelijke uitspraken wordt gehecht aanzienlijk zal toe nemen. Ds. J. van Drie uit Den Bosch echter stelde, dat de sy node zich het politieke spreken bijna onmogelijk maakt. Ds. Verschoor meende, dat de voorwaarden ervoor zorgen, dat dë kerk haar vingers niet meer kan branden en feitelijk zegt: laat de andere christenen het maar doen. Korte metten Het Vaticaan heeft de dood gemeld van de 68-jarige Konrad Kernweisz en daarbij onthuld, dat hij sinds 1954 in het geheim heeft gefunctioneerd als hulpbisschop van het Roe meense diocees Timisoara, nadat de toenmalige bis schop Agostino Pacha van wege zijn geloof gevangen werd gezet „Mgr. Kern weisz heeft zijn niet ge makkelijke zending met geduld en discretie vol bracht Hij heeft daarmee een illuster voorbeeld ge steld voor het behoud van het geloof en de versprei ding van het evangelie in het Roemenië van van daag", aldus de Vaticaanse mededeling. Uit vrees voor vervolging maakt het Vati caan de benoemingen van bisschoppen in landen die de kerk vijandig gezind zijn doorgaans niet bekend. Het moderamen van de Ne derlandse hervormde kerk heeft zijn instemming be tuigd met de vredesdemon stratie op 21 november in Amsterdam tegen de moder nisering van kernwapens en de plaatsing van kruisraket ten in Nederland. In een brief aan kerkeraden en pre dikanten verwijst het mode- ramen naar uitspraken van de synode uit 1962 en 1978 en naar de pastorale brief van 1980, waarin gebruik en bezit van kernwapens wordt afge wezen. Overigens moet ie ders innerlijke vrijheid om aan de demonstratie deel te nemen onaangetast worden gelaten. Het dagelijks bestuur van de Konferentie van Neder landse Religieuzen heeft de dertigduizend vrouwelijke en mannelijke religieuzen in Nederland opgeroepen om van 21 november niet alleen een demonstratiedag voor de vrede te maken maar ook een biddag. De oproep is gedaan in ver band met de vredesdemon stratie in Amsterdam. De conferentie zegt zich geen politiek standpunt te wil len aanmatigen, maar vindt wel," dat de religieu zen niet afzijdig mogen blijven. Zij kunnen aan de demonstratie de dimensie van het gebed toevoegen. De vergadering van de Dio cesane Pastorale Raad, die zoals gemeld, zal worden ge houden op maandag 9 no vember zal niet zijn in het Stanislas-college te Delft, dat niet beschikbaar blijkt te zijn, maar in het ontmoetingscen trum „Koningshof" aan de Uiverlaan te Maassluis. On derwerp is de kerkbewape- ning. Een duizendtal russisch-or- thodoxe christenen heeft zaterdag in een kerk in New York de byzantijnse liturgie gevierd, tijdens welke samenkomst de laat ste Russische tsaar, Nico- laas II en zijn gezin, alsme de dertigduizend andere Russen, die sinds 1917 om hun geloof de martelaars dood vonden in de Sovjet- Unie, werden heiligverkl- aard. Buiten de kerk ston den nog eens vele honder den gelovigen. Na de plech tigheid vereerden de gelo vigen een in goud gevatte ikoon van de keizerlijke familie Romanov. Bij de aanwezigen waren de erf genaam van de Russische troon, groothertog Wladi- mir Romanov, die in Span je woont, alsmede andere nazaten van tsaar Nicolaas en zijn gemalin Alexandra. O

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4