Raadsmeerderheid voor Digros- parkeergarage der wet Actie voor 'Haanstra' basisschool jTAD LEIDSE COURANT DINSDAG 3 NOVEMBER 1981 PAGINA 3 Rammelend verbaal LEIDEN De kantonrechter las de aanklacht voor en vroeg de verdachte om commentaar. „Er klopt geen moer van," was zijn kristalheldere reactie. Inderdaad zaten er een paar moeren los, want het proces verbaal „rammelde" aan alle kanten. Gezeten in een automobiel van Franse makelij zou de man op de Willem de Zwijgerlaan zijn aangehouden. Het profiel van de band zou onoverkomelijke slijtageplekken hebben vertoond. Na zijn binnenkomer verklaarde de verdachte, dat hij in een degelijke Sowjet-auto placht te rijden, dat hij pas vier gloednieuwe en goed geprofileerde banden om de velgen had gelegd en dat hij van zijn leven nog niet was aangehouden, zelfs niet op de Willem de Zwijgerlaan De eis, die de officier aanvankelijk in het achterhoofd had, kon niet staande blijven en verdere woorden werden niet aan de band vuil gemaakt. Bij het horen van „vrijspraak" blies de bevredigde verdachte de aftocht. Een volgende verdachte werd ervan beschuldigd vanuit een mobiele snackbar allerlei gefrituurde waar te hebben verhandeld. Deze weinig exquise gerechten gingen aan de Rijndijk over de toonbank. De man bakte ze zo bruin, omdat hij niet in het bezit was van een vergunning. Hoe het ook zij, op een goede dag maakte een vette walm duidelijk, dat aan de Rijndijk een snack praktijk was geopend. Na twee weken kreeg de politie lucht van de zaak. De eigenaar haalde de potten van het vuur en zou nog ter verantwoording worden geroepen. Dat gebeurde dus gisteren. De verdachte had bij de gemeente inlichtingen ingewonnen. „Ambtenaren vertelden mij, dat ik waarschijnlijk geen vergunning zou krijgen. Maar een ander zei, dat ik die niet eens nodig had. De kraam zou namelijk op mijn eigen terrein komen te staan. Laat ik het dan maar proberen, dacht ik," verklaarde de verdachte joviaal. „Bovendien was mijn terrein niet voor vreemden toegankelijk, dus wat deed ik fout?," vroeg de verdachte met een zorgeloze grimas. „Maar toch niet zo ontoegankelijk, dat u niets kon verkopen. Dat kan nooit de bedoeling zijn geweest," merkte kantonrechter Morshuis voor de goede orde op. De kar stond op het terrein van de verdachte, op de grens met de openbare weg. Een laag hekje vormde een afscheiding. Vanaf de stoep vroegen klanten dus om een „patatje met" of iets anders in die geest. De officier van justitie, mr. De Vos van Steen wijk, eiste een boete, waarvan preventieve werking tou moeten gaan: 1000 gulden. Daarvan echter 700 gulden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De kantonrechter informeerde bij de verdachte, wat hij daarvan vond. In het hoogst ongebruikelijke antwoord kwam de handelsgeest van dë verdachte naar boven. Ik wil er nog wel een nachtje over slapen," zei de vrijpostige handelaar. |H „Dat nachtje moet ik u jH dan wel ontzeggen. U moet het nu zeggen," ■I verduidelijkte de rechter. wel, bij de gemeente kon niemand mij dus nsl^ zeggen, dat het niet mocht. Maar als u de hele straf nou voorwaardelijk maakt, zet ik een streep door de kwestie," zei de verdachte. Kennelijk meende de wetsovertreder nog steeds, dat er met zijn rechter wel iets te regelen viel. Die illusie was van korte duur. „Nu weet u in elk geval, dat het niet mocht. En nadat ik uitspraak heb gedaan, weet u dat helemaal," sprak de rechter. De kantonrechter verlaagde d het onvoorwaardelijke gedeelte van de eis tot 250 gulden. In passender waarden uitgedrukt, betekent dat al gauw een boete van een paar ZI 1 ALLEEN PSP EN PPR TEGEN LEIDEN Slechts de fracties van de PSP en de PPR zullen zich tegen een Digros-parkeergarage aan de Langegracht uitspre ken. Beide partijen menen dat de garage slechts ten goede komt aan de omzet van het Digros-winkelbe- drijf ter plekke. Zij drin gen er op aan eerst te kij ken op welke termijn de Sanders-garage gereali seerd kan worden alvo rens te besluiten grond aan Digros uit te geven. Overigens werden gisteravond in het geheel geen besluiten over de parkeergarage geno men. Het historische moment dat een stap kon worden gezet om een 'eerste' parkeergarage in Leiden gerealiseerd te krij gen was voor de raad aanlei ding de in de raadscommissie gevoerde discussies nog eens 'dunnetjes' over te doen. Een definitieve beslissing moest, door tijdgebrek, naar volgende week maandag verschoven worden. Grootgrutter Van der Broek wil aan de Langegracht een parkeergarage bouwen met 375 parkeerplaatsen. Het ge meentebestuur, dat zich altijd fel heeft verzet tegen de vesti ging van Digros, is bereid daar aan mee te werken temeer daar toch al rekening werd ge houden met de bouw van een garage op het voormalige Krantzcomplex. Dat Van der Broek de kosten en de risico's voor zijn rekening neemt, kan van gemeentezijde alleen maar toegejuicht worden. Niet zo tevreden over de ini tiatieven van Van der Broek zijn de Leidse middenstanders. Zij zijn bang dat de klandizie van Digros door een ideaal parkeeraanbod zal toenemen en zien daarmee hun eigen omzet dalen. Het feit dat de gemeente bij de opening van een parkeergarage een aantal parkeerplaatsen uit de omge ving wil laten verdwijnen sterkt hen in deze gedachte. F. van Oosten (PPR) is het gro tendeels met hen eens. „De ge meente stelt zich wel erg toe schietelijk op, aldus het ver wijt van Van Oosten. Hij vond dat het college met zijn actieve medewerking aan de realise ring van de parkeergarage de belangen van het snelverkeer te laten prevaleren boven die van voetgangers en fietsers. Behalve de PSP meenden de overige fracties dat de par keergarage er maar wel moest komen al verwachtte ook het CDA dat de klap voor de mid denstand hard zou aankomen. H. Glaubitz (D'66) stelde dat ook de binnenstadwinkeliers hun voordelen bij deze garage zouden kunnen hebben. Hij drong met VVD-fractievoor- zitter F. Kuijers aan op een parkeerplan. Vrijwel alle frac ties hadden overigens hun twijfels over het feit dat de Wethouder D. Tesselaar sprak de verwijten als zou de ge meente de grond voor een vriendenprijsje van de hand doen tegen. „We hebben reëel onderhandeld en daar is een reële prijs uit gekomen", aldus Tesselaar. Hij noemde het „een waanzinnige veronderstelling" als zou het college de prioriteit bij het snelverkeer leggen. Ook het voorstel van Van Oos ten om in het geval dat ei winst gemaakt zou worden op de garage de gemeente daar van mee te laten profiteren wees hij als niet reëel van dc hand. Tesselaar meende dat de Leidse middenstand een voor beeld aan de Digros-garage kan nemen. Volgende week komen de mo ties op het collegevoorstel aan de orde. Vermoedelijk zal de raad alleen akkoord gaan met het verzoek van de PPR ach ter de Haarlemmerstraat fiet senstallingen 'te realiseren. Een voorstel van het CDA om bestaande parkeerplaatsen na de opening van de garage te bestemmen voor de bewoners van de binnenstad zal door het college in beraad worden ge nomen. Gouden speld voor 85-jarige Leidse Mevrouw F.J. van de Lelie-Meys heeft gistermorgen op haar 85- jarige verjaardag de gouden speld van de gemeente Leiden ge kregen. Burgemeester C. Goekoop speldde haar de onderschei ding op in haar woning aan de Zoeterwoudsesingel wegens haar verdiensten in onder meer het vrijwillige bejaardenwerk. Me vrouw Van de Lelie-Meys zij woont sinds haar geboorte in Lei den begon 13 jaar geleden met haar werk. Zij was ouderen behulpzaam in de huishouding en verzorgde zieken. Dit gebeurde geheel op vrijwillige basis. De laatste jaren fungeert mevrouw Le lie-Meys als doorgeefluik voor hulpaanvragen. Zo ging tijdens het bezoek van de burgemeester tweemaal de telefoon met vragen om hulp. Goekoop roemde haar inzet: „Ondanks uw hoge leeftijd heeft u nooit geschroomd op een zeer inventieve manier met uw werk door te gaan." De jarige bekeek het drukke gedoe wat be deesd vanuit haar stoel: Al deze aandacht alleen maar omdat ik zo oud ben geworden..." Groen licht voor bebouwing Schuttersveld LEIDEN De bebou wing van het Schutters veld kan volgend jaar van start gaan. Gisteravond ging de gemeenteraad ak koord met de plannen van het architectenbureau Latta en Hölscher. Op Schuttersveld zullen ruim 600 woningen gebouwd wor den met daarnaast zo'n 70.000 vierkante meter kantoorop pervlakte. Hiervoor zullen 1200 parkeerplaatsen aange legd moeten worden. Boven dien wordt rekening gehouden met de bouw van een hotel. Begonnen wordt met de bouw van huizen aan de Maredijk- zijde en parkeerdekken en kantoren langs de Oegstgees- terweg. Vervolgens zal in fases het Schuttersveld volgebouwd worden. De totale kosten voor het hele plan bedragen ruim 29 miljoen gulden. Een motie van klein links om het aantal parkeerplaatsen te verlagen tot 1000 werd verworpen. Waterleiding gesprongen gistermorgen vanaf zes uur onder water gestaan, nadat een waterleiding onder het station was gesprongen. De brandweer heeft met twee pompen het water verwijderd. De oorzaak is nog onbekend, evenals de hoogte van het schadebedrag. CHURCHILLBRUG Over grote uitgaven wordt aanzienlijk minder lang gedis cussieerd dan over het be schikbaar stellen van kleinere bedragen. Zo werd gisteravond met vrijwel geen woord gerept over het voorstel van het col lege om voor bijna 16 miljoen een brug over Rijn ter hoogte van de Churchilllaan aan te leggen. De brug wordt be weegbaar en moet de Chur chilllaan en de Dr. Lelylaan met elkaar verbinden. Boven dien worden twee fiets- en voetgangerstunnels aangelegd. Van rijkswege is reeds een subsidie van zes ton toegezegd. GEHANDICAPTEN Zuid-Holland wil op drie plaatsen in Leiden tehuizen bouwen. Op de hoek Ken- nedylaan/Gounodpad wordt een dagverblijf gebouwd ter wijl aan de Boshuizerlaan en de Ketelmeerlaan gezinsver vangende tehuizen zullen ver rijzen. De grond hiervoor kreeg zij gisteravond door de raad toegewezen. STERBUS De Stichting Sterbus krijgt met ingang van dit jaar een jaarlijkse subsidie van 5200 gulden. De Sterbus werd opge zet door de zogenaamde ju niorkamer en is bedoeld voor het vervoer van ouderen en gehandicapten. Het project wordt via contributies gefi nancierd. Daar deze echter te weinig opbrachten, heeft de gemeente besloten bij te sprin gen. SCHOOLVERLATERS De gemeente Leiden gaat zes schoolverlaters opleiden tot computerprogrammeur. Door onderbezetting bij het reken centrum werd het werk vaak uitbesteed hetgeen een dure aangelegenheid bleek te zijn. Door nu zelf mensen op te lei den wordt het personeelste kort opgevangen en wordt aan de schoolverlaters de moge lijkheid geboden een vak te le ren. In eerste instantie zal het gemeentebestuur het project zelf financieren hoewel ge zocht blijft worden naar moge lijkheden voor subsidie. Geld van zomerpostzegels voor Leidse instellingen LEIDEN Zes Leidse instellingen hebben een bijdra ge ontvangen uit de opbrengst van de vorig jaar ver kochte Zomerpostzegels. De Leidse afdeling van het Nederlands Rode Kruis kreeg zes duizend gulden voor de inrichting van een nieuw gebouw; het comité Voltooiing Petrusorgel kreeg vijf mille als bijdrage; de Katholieke Stichting voor Club- en Buurthuiswerk kreeg vier mille voor vernieuwing en aanvulling van meubilair in clubhuis 'In de Vroolijcke Arke'; de stichting Welzijn ontving vier mille voor de aanschaf van meubilair voor een huisvestingsproject voor Marokkanen; vier mille werd overgemaakt aan de stichting Meerburg als bijdrage in de inrichtingskosten van het nieuwe clubhuis en de stichting Clubhuizen De Jeugdhaven kreeg 800 gulden voor de aanschaf van een stencilmachine. Een deel van de oprengst van de Zomerpostzegels wordt elk jaar uitgekeerd aan projecten van lokaal of regionaal belang. De missaris van de koninging adviseert omtrent de besteding deze gelden. Kinderzegels Het Leids comité voor kinderpostzegels heeft vanaf 10 november drie stands ingericht in de postkantoren aan de Breestraat, Kopermolen en Bevrijdingsplein. Bij de stands kan het publiek dagelijks van tien tot vier uur zegels kopen. De opbrengst is bestemd voor lichame lijk, geestelijk en sociaal gehandicapte kinderen in binnen- en buitenland. 100 jaar telefoon In de telefooncentrale van de PTT aan de Willem de Zwij gerlaan 181 wordt van 9 tot 13 november een open dag ge houden. De reden hiervan ligt in het feit dat 100 jaar gele den toestemming werd verleend tot het in gebruik nemen van telefoonverbindingen voor publiek verkeer. Jarenlang liepen de telefoonverbindingen via het stadhuis waar de telefooncentrale stond opgesteld. In 1895 werd deze ver plaatst naar de bovenverdieping van het Waaggebouw. In 1919 werd de centrale overgebracht naar het bekende ge bouw aan de Aalmarkt. Deze centrale heeft tot 1978 ge functioneerd waarna de nieuwe elektronische telefooncen trale van de PTT aan de Willem de Zwijgerlaan in wer king werd gesteld. Nu, 100 jaar na de eerste aansluiting, heeft Leiden, samen met Leiderdorp, ruim 47.000 abon- Volksdansinstuif In bet Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat wordt zondagavond 8 november weer de maandelijkse volksdansinstuif gehouden. De instuif begint om zeven uur. Samenstelling en presentatie: Yvonne Knijnen- burg. De toegangsprijs bedraagt drie gulden. Francois Truffaut De beroemde Franse filmregisseur Frangois Truffaut, ver tegenwoordiger van de Nouvelle Vague, staat volgende week centraal in het Kijk huis aan de Vrouwenkerkkoor- straat Maandag 9 november wordt de komedie 'Une belle fille comme moi' (1972) vertoond. In de film onderzoekt een wereldvreemde socioloog het gedrag van vrouwelijke misdadigers. Hij komt in contact met een meisje, dat overal lak aan heeft. Zij heeft vroeger geprobeerd een ster te wor den. Dinsdag draait 'Les deux Anglaises et le continent' (1971). Het is een liefdesdrama, waarin twee puriteinse En-_ gelse meisjes verliefd worden op een jonge Fransman. De man kan echter niet kiezen, maar schrijft en boek over zijn relatie met beide meisjes. Er zijn steeds twee voorstellin gen: een om kwart over acht en een om kwart over toen. Aniba In de muziekkamer van café .Jlniba" aan de Heren straat 1, treedt zondagmiddag 8 november het kwartet Ruud Bogaards op. Het kwartet bestaat uit Rudi Brink tenorsax, Martin Haak piano, Ruud Bogaards slagwerk en Fred Pronk, bas. Het optreden begint om half vier. De toegangsprijs bedraagt zeven gulden vijf tig en kinderen kunnen gratis naar binnen. LEIDEN De Haanstra kleuterschool is een actie begonnen om de school aan het Rapenburg te be houden. Dit kan alleen maar als aan het Rapen burg ook een Haanstra la gere school verschijnt. Vandaag is de kleuter school dan ook begonnen met een actie om een nieuwe lagere school te stichten. In een bericht aan de binnenstadsbewo ners schrijft het bestuur van de kleuterschool, dat men aan 150 handteke ningen van ouders met leerplichtige kinderen voldoende heeft. Ruimte in de gebouwen aan het Rapenburg is er voldoen de. De Haanstra kleuterschool dreigt te verdwijnen door het gemeentelijke een scholencomplex te bouwen aan de Kaasmarkt. In dat complex zou ook de Haanstra kleuterschool ondergebracht worden. „Daarmee verdwijnt het onderwijs en de sfeer van de oude school aan het Rapen burg in de massa. Bovendien is de kleuterschool een bijzonde re school op algemene grond slag (niet op basis van geloof sovertuiging). Opgaan in de Kaasmarkt betekent samen gaan met het openbaar onder wijs. Daarom willen wij niet naar de Kaasmarkt, temeer omdat er een grote behoefte bestaat aan een goede bereik bare school in de buurt", aldus het schoolbestuur. Maandag 9 november houdt men in het gebouw van de Haanstra kweekschool aan de Vliet 8 een informatieavond, aanvang acht uur. Start actie 'Regio Leiden helpt Polen' De actieweek 'regio Leiden helpt Polen' is gisteravond van start gegaan. De Poolse ambassadeur en burgemees ter C. Goekoop gaven het of ficiële startsein. Dat gebeur de in de sociëteit Minerva aan de Breestraat. De publie ke belangstelling was groot. De Polen-manifestatie, al thans het gedeelte dat gister avond plaatsgreep, was door verschillende studentenvere nigingen georganiseerd. De Leide universiteit maakt deel uit van de Stichting Regio Leiden helpt Polen. Deze stichting heeft tot taak de hulpverlening (vanuit de re gio) aan het nooddruftige Po len te coördineren. Behalve de universiteit maken ver- scheindene kerken, gemeen tebesturen en het bedrijfsle ven deel uit van de stichting. De actieweek duurt tot en met zaterdag. Onder meer door middel van collectes moet zoveel mogelijk geld in het laatje gebracht worden. De manifestatie in Minerva begon gisteren rond zes uur met een Poolse maaltijd. Poolse muziek zorgde de ge hele avond voor de nodige muzikale ondertonen. OosK Europa-kenners, vertegen woordigers van de ambassa de en politici namen deel aan een forumdiscussie. Een lote rij duurde de gehele avond. Evenals een video-program- ma over Polen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3