Lood in benzine zeer schadelijk voor kinderen iypotheek- ente klimt .V,tiaar nieuw record: 13,6 pet. Prinses Juliana opent scholencomplex Effatha inZoetermeer Zweden wil kapitein Russische onderzeeër opnieuw verhoren „Breguet-vrouwen" meer gerustgesteld Aanbod van British Leyland lijkt voor personeel onaanvaardbaar LEKTURAMA KEERT 50.000 GULDEN KONTANT UIT! EefcUe Qowuvnt^m Uitgave Weslerpere, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0 70. Dinsdag 3 november 198172e jaargang no. 22108 Vanavond begin van nieuwe kunstserie „De schok van het nieuwe" op Ned. I om 22.10 uur. Op Ned. II om 18.59 uur „Top- pop", om 19.25 uur „Babbelo- nië" met Elles Berger, Dick Passchier en Eddy Becker en om 20.27 uur Mies. Veel bewolking en morgen enige tijd regen. Temperatuur ongeveer dertien graden. Vrij krachtige, langs de kust harde zuidwestenwind. Daarna: af en toe buien en lagere temperatu ren. Zon op: 07.40; onder: 17.06; hoog water Scheven.: 07.15 en 19.26. It; AMSTERDAM Twee <tt ïypotheekbanken in Ne- lerland, Westland- t Jtrecht en de Friesch- Iber «roningse, hebben hun typotheektarieven van- norgen over de hele linie net een half procent ver- loogd. Daarmee bereikt Ie hypotheekrente in Ne erland een nieuw re- ordniveau: 13,4 procent roor een lening met ge- sseilneentegarantie en 13,6 i N<)r0Cent voor een basishy- t °Jiotheek. De overige ban kte, [en laten hun tarieven irvei 'oorlopig ongewijzigd, mge ibar )e rentebijstelling volgt kort ne«op de aankondiging van de pngste staatslening, waarop 12,75 procent rente wordt ver- ppeigoed. De staatslening zal, zo indeverwachten de banken, veel herfdd uit de markt nemen. Bo- is het normaal dat de nacfyPot6eekrente zo'n drie- Voo wart procent hoger is dan de nj( ente die de overheid betaalt. da leid lenen wordt inmiddels 3ldu °k voor de banken zelf steeds comluurder. De Friesch-Groning- jn di f Hypotheekbank gaat vanaf be naandag 13,5 procent rente d ergoeden op nieuwe pand- rieven. Westland-Utrecht be- lalt momenteel 12,95 procent. Cind bij brand ,.h J ^mgekomen JLFT Een tienjarig meis- b is vannacht bij een brand haar woning in het Gel- 10 erse Ulft om het leven ge- g omen. Haar vader, die haar ergeefs heeft trachten te edden, is met derdegraads randwonden in het zieken- uis opgenomen. Ook de loeder heeft zware brand wonden opgelopen. De re ef herche is een onderzoek be- IStl te- seri i- lasken IjjkPe Franse regering zit met vee Basken in zijn maag. l te werden op 26 april in de ranse Pyreneeën gearres- n erd.. C6RG WEL ICCW V g£r1 GO NOME laar het eiland Ouessant wil e niet hebben. V'JF A6ENT ar- EEn 3j(j let eiland Yeu evenmin. Die Js. leeft er ai vijf, plus 30 man mi- en talre politie. je bi derii VASHINGTON Mau- een, de oudste dochter -an president Reagan, wil cor n navolging van haar va- ma Ier in de politiek. Gisteren net éfnaakte ze bekend dat ze ich namens de Republi- Schekeinse partij kandidaat dolu telt voor de senaat. Dat laar vader, die het met laar voornemen eens is. rdoli iresident van is van de verenigde Staten ziet ze engt lerder als een nadeel. u Dochter Reagan in politiek „Het zou veel gemakkelij ker zijn als hij niet in het Witte Huis zou zitten", al dus de 40-jarige dochter. Op de lijst van haar aan hangers staat dan ook niet de naam van haar vader. „Ik ben de enige kandi daat die openlijk van me ning kan verschillen met de president en die toch zal worden uitgenodigd voor een diner op het Wit te Huis". „Amerikaanse burgers in Libische dienst" WASHINGTON Het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft giste ren bevestigd, dat Amerikaanse burgers „onderhoudswerkzaamheden hebben ver richt aan toestellen van de Libische lucht macht en dienst hebben gedaan als beman ningsleden aan boord van Libische militai re vliegtuigen". De New York Times had al eerder deze betrokkenheid van Ameri kaanse in Libië gemeld. Maar dat werd toen door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ontkend. Volgens de Amerikaanse woordvoerder Fischer pleeg den de Amerikanen onderhoudswerkzaam heden aan vliegtuigen van het type C-130 en CH-47 helikopters.Deze toestellen wer den gebruikt om de Libische troepen in Tsjaad te bevoorraden. Zijlstra kandidaat commissarispost Koninklijke Shell DEN HAAG Dr. J. Zijlstra, die 10 decem ber aftreedt als presi dent van de Neder- landsche Bank, zal worden voorgedragen als commissaris van de Koninklijke Neder- landsche Petroleum Maatschappij. Indien de aandeelhouders van de Koninklijke Shell in een vergadering op 10 december met de be noeming akkoord gaan, treedt hij per 1 januari bij Shell in dienst. Pak koffie morgen zeven cent goedkoper AMSTERDAM Koffie wordt morgen zéven cent per pak van 250 gram goedkoper. Deze prijsverlaging is voorna melijk het gevolg van de door werking van lagere dollar koersen en de revaluatie van de gulden, zo heeft de Vereni ging van Nederlandse Koffie- branders en Theepakkers be kendgemaakt. Op 23 septem ber werd de koffieprijs met acht tot veertien cent per 250 gram verhoogd als gevolg van de toen sterk gestegen dollar koers. Prinses Juliana heeft gister middag met een druk op de knop het scholencomplex Ef fatha voor gehoorgestoorden en doven in Zoetermeer ge opend. Nadat een groep van 23 jeugdige estafettelopers de aula van Effatha binnen was gekomen, nam de prin ses uit handen van één van de lopers, de 16-jarige Arthur Parlevliet, een sleutel in ont vangst, waarmee zij een zo genoemde „lichtbel" in wer king liet treden. De lichtbel is een soort zwaailicht, dat aan het plafond hangt om de leerlingen van Effatha te waarschuwen bij de beëindi ging van lessen en pauzes. Algemeen directeur Koenen van Effatha (links) wijst de prinses hoe de lichtbel werkt. Koningin Beatrix, commissa ris van de Koningin in Zuid- Holland mr. M. Vrolijk, minis ter van Volksgezondheid en Milieuhygiëne mevrouw Gar- deniers-Berendsen en burge meester Hoekstra van Zoe termeer behoorden tot de vele genodigden. Klein, zuinigen roestvrij TOKIO Klein, zuinig en roestvrij dat zijn wel de belangrijkste ei genschappen van dit wagentje. Suzuki pre senteert deze „CV-1", die plaats biedt aan één persoon, op de au totentoonstelling in To kio. De 50-cc motor springt zeer spaarzaam met brandstof om: één liter benzine brengt u 50 kilometer verder. De carrosserie is van stootvast plastic. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De kans is levensgroot aanwezig dat de ongeveer 60.000 arbeiders van British Leyland vandaag de ontwerpovereenkomst van afgelopen zaterdag zul len verwerpen. De vakbondsvertegenwoordigers bin nen het bedrijf die hen in de fabriek vertegenwoordi gen als er onderhandeld wordt met de directie, gaven de arbeiders gisteren de raad tegen de voorgestelde re geling van het conflict te stemmen. Vandaag vond in alle vestigingen van British Leyland een mas sabijeenkomst van de arbeiders plaats. Zij zouden met het opste ken van de hand beslissen over de toekomst van het genationali seerde Britse automobielbedrijf. De meesten van hen verdienen minder dan 70 pond per week. In de huidige omstandigheden is dat beslist te weinig. Oorspronkelijk eisten de arbeiders via een vijftien vakbonden een opslag van 17,5 procent of 20 pond extra de week. De direk- tie van British Leyland zegt, dat zij hooguit 3,8 procent meer kan betalen. Als de voorstellen van de BL-direktie afgewezen worden en de arbeiders in staking blijven, begint voor het grootste Britse staatsbedrijf inderdaad een moeilijke tijd. President M. Edwards zal dan moeten beslissen of alle stakers werkelijk ontslagen wor den en of hij de platgelegde vestigingen inderdaad gaat ophef fen, zoals hij de afgelopen weken zo vaak gedreigd heeft. De ar beiders zeggen dat het geen zin heeft hen te vragen om British Leyland te redden wanneer zijzelf in ernstige financiële moei lijkheden verkeren. Er wordt gedreigd dat niemand -met de ak- tie zal stoppen zolang er niet meer geld op tafel komt. STOCKHOLM De Zweedse regering is niet tevreden met de uitkomsten van het onge veer zeven uur durende ver hoor, gisteren, van de kapitein van de aan de grond gelopen Russische onderzeeër. Van daag wordt de ondervraging van kapitein Pjotr Goesjin vrijwel zeker voortgezet. Gisteren kreeg Goesjin van zijn bevelhebbers toestemming om zich in het bijzijn van twee Sovjet-diplomaten te laten verhoren. Kort nadat hij van boord was" gegaan zond zijn be manning noodsignalen uit. Door de harde storm liep het schip de kans in tweeën te breken. De onderzeeër werd daarop door twee Zweedse sleepboten vlotgetrokken en verder landinwaarts gesleept. In de tussentijd trachtten Zweedse marinefunctionaris sen van kapitein Goesjin ant woord te krijgen op twee be langrijke vragen. Zo wil men precies weten waarom hij bij na tot in de marinebasis Karls- krona is doorgedrongen. Bo vendien is men benieuwd naar de knappe wijze waarop hij aan alle bewakingsappara tuur is kunnen ontkomen. De verklaring van Goesjin dat zijn aanwezigheid in het streng verboden militaire ge bied een gevolg is van een ka pot girokompas wordt niet ge loofd. De Russische kapitein had volgens deskundigen vijf andere manieren om zijn posi tie en koers te bepalen en is het betrokken gebied alleen dankzij zeer nauwkeurig navi geren te bereiken. Vanmorgen zijn Zweedse ma rine-experts aan boord van de Russische onderzeeër gegaan om tijdens een controle van de apparatuur de beweringen van kapitein Goesjin te controle ren. In Stockholm wordt te gengesproken dat Zweden naar mogelijkheden zoekt om snél van de hele kwestie af te zijn. Pagina 11: Sovjet-duikboot zet Zweedse defensiepolitiek op lossse schroeven. UTRECHT De Stichting Natuur en Milieu heeft vandaag in Utrecht een onrustbarend rapport gepubliceerd van de hand van dr. L. Reijnders, waarin wordt aange toond dat het lood een veel ernsti ger vervuiler is dan tot nog toe werd aangenomen. Met name worden de gezondheid en de intel ligentie van kinderen ernstig be dreigd. Reden voor milieu- en consumentenorganisaties om een actie te starten om de benzine loodvrij te maken. Het kan, zegt het rapport, als vaststaand wor den beschouwd dat de hersenen van kinderen met meer dan 400 microgram lood per liter, bloed ernstige schade lijden. Deze schade be staat in elk geval in een aanmerkelijke daling van de intelligentiequotiënt (i.q.) en een aan tal gedragsstoornissen.Er zijn echter zeer sterke aanwijzingen dat gedragsstoornissen en i.q.-daling ook bij lagere hoeveelheden lood in het bloed dan 400 microgram per liter op* treden. Waar de gevarengrens ligt, is echter minder duidelijk. Een Engelse studie geeft aanwijzingen dat de veilige concentratie lood in het bloed van kinderen zeer wel onder de 200 microgram per liter zou kunnen liggen. In deze in Londen verrichtte studie werden twee groepen kinderen met elkaar vergele ken. De ene groep had minder dan 120 micro gram lood in een liter bloed, de andere meer dan 120 microgram en in de regel minder dan 300 microgram (de gemiddelde concentratie lood in het bloed van Nederlandse kinderen ligt vermoedelijk boven de 120 microgram per liter). Er werd, bij een hogere concentra tie lood in het bloed een aanmerkelijk lager i.q. en een slechtere lees- en spelvaardigheid geconstateerd bij de kinderen, ook als reke ning werd gehouden met verschillen in socia le klasse en leeftijd. Deze studie speelde des tijds een belangrijke rol bij de beslissing van de Engelse regering om over te gaan tot een verlaging van het loodgehalte in de Engelse benzine tot 0,15 gram per liter. Het rapport signaleert ook dat vrouwen met aanmerkelijk verhoogde hoeveelheden lood in het bloed een grotere kans lopen op het krijgen van kinderen die geestelijk achterblij ven dan vrouwen, die minder lood binnen krijgen. Bloed dat bij zulke geestelijk achter blijvende kinderen kort na de geboorte werd afgenomen bevatte in de regel 200 tot 300 mi crogram lood per liter. Pagina 11: In binnensteden vergiftiging nog ernstiger. Twee echtgenotes van bemanningsleden van de Brequet-At- lantic rharinevliegtuigen hebben gisteren, na een onderhoud met minister Van Mierlo van Defensie namens alle echtgeno tes, meer vertrouwen gekregen in de goede afloop van de Breguet-zaak. Van Mierlo heeft gezegd dat hij niet over een nacht ijs zal gaan als hij binnenkort zal beslissen of het vlieg tuig na vervanging van twee onderdelen weer mag vliegen of dat er ingrijpender wijzigingen uitgevoerd moeten worden. De Breguets hebben een vliegverbod gekregen nadat bij een ongeluk in januari drie doden waren gevallen. Een Breguet moest toen een noodlanding maken in de Ierse zee. De dames M. Goudriaan en A. Muller-Leutscher uit Katwijk, zeiden na afloop van het onderhoud dat de minister hun dui delijk had gemaakt dat hij bij het inwinnen van zijn informatie niet alleen, afhankelijk was van de marineleiding, die meent dat vervanging van enkele onderdelen voldoende is. Een verbaasde mevrouw de Mandie zich af schijnt ie v runen: "zijn die f 50.000. - nu echt van RHOON. Liefst een halve ton viel de familie de Man uit Rhoon ten deel. Met stralende gezichten zag het gezin hoe de diplomaten- koffer open ging en de bankbil jetten zichtbaar werden. Ja 50.000.- kontant is een enorm bedrag. De familie de Man had de halve ton gewonnen door mee te doen in een van de NTI/ Lekturama prijsvragen. Het zo veelste bewijs dat Lekturama de gewonnen prijzen ook daadwer kelijk uitkeert. Binnenkort houdt Lekturama een groot Kerst Prij zen Festival met een hoofdprijs van 50.000.- en vele andere fantastische prijzen. Wellicht bent u deze keer de gelukkige winnaar! Let op uw brievenbus.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1