►ntzag voor Liverpool uit lZ 67 bant Moeilijke klus voor Feyenoord ibregts waarschuwt voor onderschatting van Rapid Wien .onder de,.. Terugkeer Mansveld lijkt onzeker JNG MOOG HUH VRAAGTEKEN BIJ PSV Geen nieuwe kandidaat YYON LEIDSE COURANT DINSDAG 3 NOVEMBER 1981 PAGINA 15. ZONDER VAN HANEGEM, MAAR MET JELIAZKOV TEGEN DRESDEN DRESDEN Het is reeds in alle toonaarden beschre ven: Feyenoord is aan een desastreus lijkend seizoen bezig en alleen een aantrekkelijke tegenstander in het Europese bekervoetbal zou tenminste in financieel op zicht nog voor enige verlichting kunnen zorgen. Maar om dat doel te bereiken moet morgen allereerst de horde Dynamo Dresden worden genomen en hoewel de Oostduitsers in Rotterdam allerminst een grootse in druk hebben achtergelateh, zal het zonder twijfel bij zonder moeilijk worden de voorsprong van 2-1 te ver dedigen. De generale repetitie voor de return in de tweede ronde van de strijd om de UEFA Cup, het KNVB-bekerduel tegen Vitesse heeft genoeg vraagtekens opgeleverd om met gepaste bezorgd heid het duel in Dresden tegenmoet te zien. Bijna negentig mi nuten lang balanceerde Feyenoord op de rand van de afgrond. Terugblikkend zegt trainer Vaclav Jezek zijn ploeg niet het ver wijt te kunnen maken dat het er niet voor heeft gevochten. „Er is wel degelijk keihard gewerkt. Vanuit het middenveld kwam te weinig initiatief. Daar bovenop maakten de voorhoedespelers het nog moeilijker door nauwelijks aanspeelbaar te zijn ieder een liep van de bal af in plaats van naar de bal toe te komen". In Dresden hoeft Feyenoord niet het spel te maken want. een gelijkspel zou immers voldoende zijn om de volgende ronde te bereiken. Maar daf is wel een erg dunne strohalm waaraan de ploeg zich beter niet kan vastklampen. De Oostduitsers hebben bovendien reeds aan een simpele overwinning van 1-0 genoeg om een ronde verder te komen vanwege het ene doelpunt dat in Rotterdam door Gerd Heidler werd gescoord en dan dubbel zal tellen. Maar Jezek ziet desondanks kansen voor Feyenoord. „Dynamo heeft bij ons puur op de counter gespeeld maar zal in eigen huis natuurlijk moeten scoren. En juist daarin liggen de kansen voor ons". Morgenavond zal de Bulgaar Andrej Jeliazkov zijn UEFA Cup- debuut voor Feyenoord maken. De middenvelder heeft een y schorsing van vijf wedstrijden in het Europese voetbal achter de - rug en zonder dat hem kan worden aangewreven de sterren van de hemel te spelen zal hij toch een belangrijke versterking voor Feyenoord in het UEFA Cup-voetbal blijken te zijn. Van hem en van Jan van Deinsen komen immers tot dusver de doelpun ten. Jeliazkov is ook vrijwel de enige die in de lucht voor enig gevaar kan zorgen. Een andere meevaller voor Feyenoord is dat Ivan Nielsen, die tot nu toe slechts vier competitiewedstrijden door blessures en een schorsing heeft gespeeld, wel in het Euro pese* voetbal ter beschikking staat. Feyenoord dat gistermiddag in Dresden is gearriveerd, zal het in ieder geval zonder Willem van Hanegem moeten doen. Een oude liesblessure bleek een onoverkomelijk hindernis. Ook Ri chard Budding is in Rotterdam achtergebleven omdat hij nog niet weer op zijn oude niveau is. Jacques Troost, tegen Vitesse niet van de partij vanwege een dijbeenbluessure, is daarentegen wel weer fit verklaard DIRK VAN DER KAAP rfujRPOOL Het ont- y/aarmee AZ '67 veer- v^agen geleden Liver- ,rajegemoet trad en dat "Vlammend werkte op c"^lkmaarse geest en Dee?n lijkt '*ort voor de {arte ontmoeting met de zfjAse ploeg te hebben ^gemaakt voor het ar dat slechts op een pr een eervol resul- ^kan worden bereikt: "^astbijten in de wed- byj èn de tegenstander, zegsr twee weken eerder zaaverpool werd verlo- 'er4ebben de spelers van "Nederlandse lands- jy^bioen inmiddels zo omogelijk uit de her- ne/ing gebannen; wat 7h#rt is een score van 2- D<e natuurlijk bepaald f.pflorissant is te noe- 1 [maar die in ieder ge- ^Joor de optimisten als fe>ogelijk uitgangspunt tsejkunnen worden be- e/diwd voor een succes- MVaaronder overigens Digee n morgenavond ^beschaafd verlies in eiTpool verstaat. nd dé begrijpelijk dat AZ '67 a£»stklampt aan die zo for- |k tot stand gekomen re- jin Amsterdam. Of het alistisch is, is een heel zaak. Een feit is in ié- fcaeval dat AZ '67 in het ■ftreffen met Europacup- HL'r Liverpool geen schim S|an de ploeg van het vo- §|£zoen. Maar zelfs in ver ding met andere optredens ra competitiejaar was de Baarse formatie, een flau- Paruk. Maar daar staat te genover, betoogt vooral trainer Kessler, dat AZ '67 kort na de seizoensstart in Eindhoven de huidige leider in de eredivisie PSV op een lesje trakteerde. Maar helaas voor Kessler en zijn discipelen bleek dat duel een uitschieter. Hetgeen door de klassering van AZ '67 op dit moment wordt onderstreept. Vooralsnog heeft Georg Kess ler niet meer houvast dan de indruk die zijn spelers op een trainingssessie maakten. Waaruit evenwel zou kunnen blijken dat AZ '67 met een an dere instelling aan het tweede treffen met Liverpool begint dan in Amsterdam. „We wa ren toen veel te gespannen", meende Jos Jonker. „Die twee dagen in dat trainingskamp in Wassenaar bleken in plaats van een goede een totaal ave rechtse uitwerking op de spe lers te hebben. We' hebben toen zó veel over die wedstrijd gepraat dat er een te grote druk op de ploeg kwam. Ik denk dat het nu anders zal gaan. Overigens ben ik ervan overtuigd dat als we in Am sterdam de beschikking had den gehad over Nygaard, dat we dan Liverpool met twee doelpunten verschil zouden hebben geklopt. Zo'n geweldi ge ploeg vond ik dat Liverpool „We zijn op links een groot stuk combinatievermogen kwijtgeraakt", aldus Jos Jon ker. „Daardoor wordt er nu aanzienlijk meer over rechts gespeeld, maar daar loopt het door overbelasting ook -niet naar wens. Voor wat mezelf betreft ben ik door het weg vallen van Nygaard een beetje geïsoleerd komen te staan. En dat is, doordat ik mijn huidige rol eigenlijk pas een seizoen heb gespeeld, voor mijn spel funest. Het zou met mijzelf misschien beter gaan als Kess ler het aankon om mij gewoon linkshalf te zetten. Maar dat is niet goed mogelijk, omdat we geen drie volwaardige spitsen hebben. Weliswaar is nu Franz Oberacher erbij, die kan rech terspits spelen. Maar hij mag niet in het UEFA-cuptoernooi uitkomen. De enige andere mogelijkheid die er dan nog resteert is Jan Gaasbeek in de aanval, maar die heeft eigen lijk nog te weinig routine. Daardoor blijven we met twee spitsen en vier middenvelders spelen. Dat is jammer, want in het toernooi van Real Madrid speelden we behoorlijk met drie man in de aanval en ik zelf als linkshalf". Toch hoopt AZ '67, zoals ge zegd, morgenavond op een re delijk resultaat, waarbij zelfs de mogelijkheid van een „stuntje" niet geheel wordt uitgesloten. AZ'67 is tenslotte een ploeg, zo wordt gerede neerd, die niet onbedreven is in countervoetbal. Een belang rijke rol zal in die theorie zijn weggelegd voor Kees Kist, die zoals gebruikelijk met Pier Tol de tweemans aanvalslinie vormt. Kist, die door de Engel se pers met ontzag wordt beje gend op grond van zijn schut- terskwaliteit, die hem in vijf seizoenen achtereenvolgens 27, 25, 34, 27 en 24 treffers deed produceren. Maar uitgerekend Kees Kist is de enige onzekere faktor in de ploeg'van Georg Kessler. De schutter kreeg af gelopen weekeinde voor het bekerduel tegen Veendam vrijaf vanwege een rugblessu re, die inmiddels weer behoor lijk schijnt te zijn hersteld. „Ik reken er voor honderd procent op dat Kist morgen avond speelt", zo bande Kess ler elke twijfel uit. „Met Kist erbij moeten we trachten ons eigen spel zoveel mogelijk te spelen". Op dezelfde lijn zit overigens Jos Jonker speelt dit seizoen b Liverpool. De Britse Europa cuphouder, die door de winst van afgelopen zaterdag op Sunderland opklom naar de negende plaats, acht de eigen vorm ook groeiende. De spe lers van Liverpool die in Am sterdam de twee Britse doel punten voor hun. rekening na men, zijn er wellicht morgen avond niet bij. Lee en Johnson [luidend minder. speelden beiden niet tegen Sunderland, waarbij Johnson werd gepasseerd ten gunste van de jonge Rush. Lee kreeg rust vanwege een liesblessure, maar komt eventueel in het veld. Voor het overige zijn er bij Liverpool, dat tegen Sun derland met 11 internationals in het veld stond, geen proble men. Vermoedelijke opstellingen: Liverpool: Grobbelaar; Neal, Thompson, Hansen, Lawren- son; Lee (of Whelan), McDer- mott, Souness, Kennedy; Dal- glish. Rush (of Johnson). AZ '67; Treijtel; Van der Meer, Metgod, Spelbos, Hovenkjmp; Arntz, Peters, Reijnders (of Weysters), Jonker: Kist, Tol. FRANK WERKMAN n fraude "I I-gelden -*■ «AAG Het be- (ran de Judo Bond ^and heeft niet ge- k "lcrd met gelden KM. Dat blijkt uit tJderzoek, dat de ac- intsdienst van het erie een maand ge- iad ingesteld, i geen foute dingen 1 met subsidiegeld", een woordvoerder. iderzoek, dat een o karakter had, werd v erd na berichten rauduleuze hande- é- van bestuursleden. Aad Mansveld houdt de deur op een kier. DEN HAAG Ach ter de eventuele te rugkeer van Aad Mansveld naar FC Den Haag staan nog altijd vele vraagte kens. De 37-jarige voetballer, die bij FC Utrecht niet aan de spel technische ver langens van trainer Han Berger kan vol doen, zegt immers geen dubbeltje in sa laris achteruit te wil len. Juist vanwege de financiën stapte Mansveld afgelopen zomer zeer onver wacht over naar FC Utrecht. Toch houdt Mansveld de deur op een kier door te laten doorschemeren, dat, wanneer FC Den Haag aanklopt, er over een aantal za ken zeer goed moet worden gepraat. Het dagelijks bestuur van FC Den Haag heeft de zaak-Mans veld gisteravond tij dens zijn wekelijkse vergadering aange kaart. Voorzitter Pie- ter den Duik: „Wij hebben besloten de ontwikkelingen rond Mansveld bij FC Utrecht af te wach ten". Hoewel hij momenteel niet zeker is van een plaats in de basisfor matie, verklaart de oud-international niet per se weg te willen bij zijn huidige club. Hij geeft toe, dat dit uitsluitend om finan ciële redenen is. „Het zou jammer zijn mijn carrière te moe ten afsluiten op de re servebank, maar ik heb er geen moeite mee. Tenminste, als ik niet speel naar de zin van de trainer. Ik heb nu een betere conditie dan de laatste twee jaar het geval was, maar ik moet op de training en in de wed strijd wel vreselijk op mijn tenen lopen, al dus Mansveld. DHOVEN Voor ler Thijs Libregts van kon gisteren tijdens gebruikelijke perscon- ntie voor een Euro- bekerduel niet na- ikelijk genoeg worden lemtoond, dat een on- reideld optimisme de return van zijn g tegen. Rapid Wien plaatst is. De coach te- van de Eindhovense kop loper uit de eredivisie is het er weliswaar mee eens, dat achterstand van 1-0, bijna twee weken ge leden in Wenen opgelo pen, moet kunnen worden weggewerkt, maar het voert hem toch duidelijk te ver dat veel mensen het bereiken van de derde ronde van het toernooi om de UEFA Cup nog slechts als een formaliteit wensen te beschouwen. Libregts refereert daarbij niet ten onrechte aan de kracht van Rapid Wien in uit wedstrijden. PSV is dus gewaarschuwd en dat geldt zeker voor Libregts, die het ook in het geheel niet belangrijk vindt dat Krankl momenteel duidelijk in een vormcrisis verkeert. „Als zo'n man een moment los komt, is hij meteen levensgevaarlijk", aldus de trainer die zich reali seert dat een score van 1-0 achterna lopen een ploeg altijd kwetsbaar maakt. Een tegen treffer zou immers al meteen fatale gevolgen kunnen heb ben. Libregts: „We zullen twee hoofdpunten goed in de gaten moeten houden: dat we voet ballen met het hart én voet ballen met verstand. We zul len moeten imponeren, in de goede zin van van het woord. Rapid op conditie moeten overspelen. Maar bovendien zo verstandig moeten voetballen dat iedereen de vastgestelde patronen bliift volgen". PSV begint morgenavond ver moedelijk met dezelfde forma tie die zaterdag Telstar in het toernooi om de KNVB beker overklaste. Dat betekent, dat Adri van Kraay waarschijnlijk opnieuw als middenvelder zal opdraven, tenzij Jung Moog Huh toch op tijd is hersteld van de blesure aan de knie, die hij vrijdag tijdens de trai ning verdraaide. Van Kraay zal in dat geval vrijwel zeker aan de Rus Anatoli Sintschen- ko worden gekoppeld, terwijl Jan Poortvliet opnieuw met de bewaking van de Tsjechische spelverdeler Panenka wordt belast. Ernie Brandts mag net als in Wenen, toen hij zich uit stekend van die taak kweet. proberen Hans Krankl tot een figurantenrol te dwingen. Bij een absentie van Jung Moog Huh vervult de voortreffelijk in vorm verkerende Erwin Koeman net als zaterdag de rol van enige spelbepaler. Rapid Wien is gisteravond in Eindhoven gearriveerd. Dè Oostenrijkers missen morgen avond in een naar valt aan te nemen vrijwel tot de laatste plaats bezet stadion, linksach ter Johann Pregesbauer die in zijn tweede gele kaart van dit seizoen in het Europese beker voetbal opliep en dus ook au tomatisch een duel is ge schorst. Opstelling PSV: Doesburg; Stevens, Willy van de Kerk hof, Brandts. Wildschut: Van Kraay (Huh), Poortvliet. Koe man; René van de Kerkhof, Geels. Thoresen WILLEM PFEIFFER 3 3enfica-PSV, Lissabon. 4 Hijn eerste Europa Cupwed- trijd, mèt Dick, zo noemde 2 k hem als we samen waren, 4 net anderen in de omgeving j' ei ik „mijnheer", zoals hel loorde. Van Rijn, de routi- ïier, ik de puber. Stikner- 'eus zit ik een kwartier voor e iet begin naast hem, op de ribune, de koptelefoon op. j] Vrindelijk legt hij zijn hand ^op mijn schouder. „Je moet plassen, jong." Nee Dick, sta mel ik. „Jawel, je moét plas sen. De blaas moet leeg voor ehet begin van een wedstrijd, i-je kunt met wiebelende be- n nen straks geen verslag i-doen". En hij leidde me naar I. de toiletten, waar ik. onder zijn goedkeurende blik, een minimaal plasje produceerde. En het vanaf die dag altijd deed. Mijnheer Van Rijn be gon de rechtstreekse reporta ge...of waal- ook ter wereld, hier is Lissabon...na een paar minuten pakte hij, al pra tend, mijn arm, knikte me toe en zei: „en nu het woord aan mijn vriend en collega Hans Jansma". „I will cook my soup with what I have. Wat is motiva tie? Geld? Een speler kan zeggen: ik heb alles bereikt, ik heb gespeeld in de C-, B- en A-poule en op de Olym pische Spelen. Maar de moti vatie is om een speler te zijn van het nationale team, die vecht voor de eer van Neder land. Ik wil de komende tijd de sterkste 25 spelers gebrui ken. Ik heb ook al de tijd no-: dig om het team voor te be reiden op het wereldkam pioenschap in de B-groep. Maar ik wil wel jongens zien die met hun hart willen spe len". (IJshockeycoach Gustav Bubnik in Trouw) „Het is mij niet gelukt door waarnemingen gegevens te verkrijgen die erop zouden wijzen dat schakers een bij zondere neiging hebben zich af te keren van de werkelijk heid. Daarentegen is het mii wél gelukt enig materiaal bijeen te brengen dat in de richting wijst van een bijzon dere vatbaarheid voor idiotie bij vertegenwoordigers van de pers. (Schaakgrootmeester Ro bert Hübner in Vrij Neder land) „Tennis is de meest profes sionele sport waarin de meest amateuristische scheidsrech ters rondlopen. Daar kan ik me mateloos aan ergeren. Ie dereen zegt dat de scheids rechters er zijn om spelers te helpen. Om een toernooi in goede banen te leiden, maar zo ligt dat niet. Ik ben een prof. Speel de hele dag ten nis. Dan wil ik ook beoor deeld worden door iemand, Tennisser llie Nastase die de hele dag met tennis bezig is. Nu zitten er alleen maar kantoorklerken op de stoel en, langs de lijn. Die mensen moeten het hele jaar werken, en voor een toernooi nemen ze een weekje vakan tie op om mij het leven zuur te maken. Dat is toch niet eerlijk". (Tennisser llie Nastase in Sport International) „Kijk, van de 10 assistent- trainers zijn er 9 potenzager. Maar al zou het bij AZ slecht gaan, ik zal te allen tijde ach ter de trainer blijven staan. Daarom kan ik ook niet met spelers praten over zaken die met Kessler te maken heb ben. Gebeurt het, dan loop ik weg. De spelers noemen me ook zonder uitzondering „trainer". Ook de ouderen, met wie ik nog gespeeld heb". (Assistent-trainer van AZ'67 Hans Eijkenbroek in ELF) „Uiteraard heb ik voor top sport gekozen, maar dat doet niets af aan het feit. dat ik zelf nog altijd leer en moet leren. Ook voor mij blijven de basisregels altijd van kracht. Regels en skiwetten zeg maar, waardoor ik ten slotte de wedstrijdskiër van nu ben geworden, de World- Cuphouder van 1981, en daar ben ik reuze trots op. Met die titel ben ik de eerste Ameri kaan in de geschiedenis ge weest die het all-round wereldkampioenschap in de alpine nummers voor zich heeft opgeëist. Het gevecht met Stenmark, de veelvoudi ge oud-kampioen, de Rus Zhirov en... mijn broer Steve, die ook een prima afdaler is, zal ik nooit vergeten". (Wereldkampioen skiën Phil Mahre in De Tele graaf). DEN HAAG De Vereniging van Voetbal Oefenmeesters in Nederland (WON) zal geen nieuwe kandidaat stellen voor het sectiebestuur betaald voetbal. De oefenmeesters, die ook tijdens de algemene vergadering van 14 november in Zeist niet aanwezig zullen zijn, zien onder de huidige om standigheden geen heil meer in samenwerking. De VVON had eerder Hans Kraay als kandidaat naar voren gescho ven. maar hij trok zich onder druk van diverse organisaties terug. De competitiewedstrijd tussen FC Utrecht en Ajax, die voor woensdag 11 november op het programma staat, zal in het Olympisch Stadion te Amsterdam worden gespeeld. Op het tij delijke speelterrein van FC Utrecht, de Veemarkt, is geen ver lichting. Het voortbestaan van PEC Zwolle wordt ernstig bedreigd. De volgende maand moet de gemeenteraad van Zwolle beslissen of ze al dan niet zal overgaat tot een subsidiëring van 300.000.00 per jaar. Mocht de raad afwijzend reageren dan zal het bestuur van PEC Zwolle genoodzaakt zijn zich aan het einde van deze competitie als betaalde voetbalorganisatie terug te trekken. De Zwolse eredivisieclub kampt momenteel met een schuldenlast van 6,4 miljoen. Voor wat betreft de personeelslasten drukken de salarissen van Rinus Israel en doelman Bert van Geffen het zwaarst op het budget. De contracten lopen dit seizoen af en zullen niet op de huidige basis worden verlengd, waardoor beiden PEC Zwolle zullen verlaten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15