*)ovjet-onderzeeer zet defensiepolitiek Zweden >p losse schroeven Saoedisch vredesplan |eidt tot intensief 'diplomatiek verkeer 'tr f Walesa boekt succes tegen stakingen Columbia klaar voor tweede ruimtependel Franse eilandbewoners in verzet tegen komst Basken JITENLAND I )0 neo-nazi's actief i Bondsrepubliek' 4N De Bondsrepubliek telt op het ogen- tegen de 150 neo-nazi's die er niet voor terug- ikken met wapens en door middel van aan- ën hun idealen te verwezenlijken. Dit heeft Vestduitse minister Gerhardt Baum gisteren #laard in een vraaggesprek met het dagblad Welt. Het totale aantal leden van nco-nazisti- organisaties schatte Baum op zeshonderd, r geldelijke steun kunnen zij zich verlaten op 1 jveer vierhonderd financiers. Baum zei ver de rechtse extremisten in West-Duitsland aanslagen vanuit Frankrijk en Libanon eg'bereiden. „Het ontdekte wapendepot op de eburger heide toont aan dat de neo-nazi's nog ^^s gewelddadige acties kunnen ondernemen", b r\s Baum. LEIDSE COURANT/ DINSDAG 3 NOVEMBER 1981 PAGINA 13 Een overzicht van het wapentuig van rechtse extremisten dat op de West- duitse Lüneburgerheide werd ontdekt. Ontruiming voor vliegveld Frankfurt FRANKFURT In de Westduitse stad Frank furt en een nabijgelegen bos is het gisteren tot botsingen gekomen tussen enkele duizenden betogers en de politie. Deze ging tot ontruiming van een tentenkamp over dat de aanleg voor een nieuwe startbaan voor een luchthaven bij de stad in de weg stond. Enkele honderden mensen hielden een beto ging door de stad om tegen het optreden van de politie te protesteren. Zij gingen over tot de be zetting van het centraal station van Frankfurt als gevolg waarvan het treinverkeer gedurende enkele uren tot stilstand kwam. Eerder op de dag waren duizenden mensen in het bos ten zuiden van de stad bijeengekomen om te pro testeren tegen de ontruiming van het tenten kamp. Ontsmetting Harrisburg kost miljard dollar WASHINGTON Alle Amerikanen hoe ver ze ook van Harrisburg af mogen wo nen, zullen moeten meebetalen voor het ontsmetten van de kerncentrale in Harris burg. Ruim twee jaar na het ongeluk in de centrale op 28 maart 1979 staat er nog altijd een laag van 2,4 meter radio-actief besmet water op de vloer van de centrale. Tot nu toe heeft de Amerikaanse regering al twaalf miljoen dollar besteed aan stra- lingsonderzoek in de centrale. Voor dit jaar is nog eens negentien miljoen dollar uitge trokken. Het Congres zal zich. binnenkort moeten uitspreken over een programma van honderd miljoen dollar voor de onts metting. De totale kosten van de ontsmet tingsoperatie worden geraamd op een mil jard dollar. Kraker krijgt 21 maanden NEURENBERG Een recht- bank in Neurenberg heeft een 23-jarige kraker gisteren tot 21 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Hij wordt beschouwd als de belangrijkste persoon bij een kraakactie in Neurenberg eerder dit jaar. De kraker werd onder meer schuldig bevonden aan huis vredebreuk, verzet tegen een ambtenaar en het oprichten van een misdadige organisatie. In het proces werden andere krakers veroordeeld tot cel straffen die varieerden van vier tot twaalf maanden. ^CKHOLM Het -^rdringen van een Rus- qy :he onderzeeër tot de <ritoriale wateren van ^»eden zal vele Scandi- vische politici en defen ce -deskundigen tot ande- ^gedachten brengen in- „£>ce vraagstukken van ide en veiligheid. Het Q niet anders of het in- ijent, dat geen twijfel _s£^t bestaan over de om- 4ig van de Russische >rine in de Oostzee en nog omvangrijkere Dotconcentraties in het p hterland van Moer- knsk, betekent een zwa- 1 slag voor de anti- kVO lobby van de ^leedse vredesbeweging. het enthousiasme jPior het door de Sovjet lef"0 gesteund voorstel Noord-Europa zowel oorlogs- als vredestijd Jrnwapenvrij te maken behoorlijk is getemperd, staat na de gebeurtenissen rond de onderzeeër wel vast. De onderzeeër is vastgelopen kort voor het moment waarop de Zweedse defensiecommissie van het parlement advies zal uitbrengen over de militaire uitgaven in de periode 1982- 1987. Dit jaar bedraagt het de fensiebudget in tptaal ruim 9.5 miljard gulden, een spectacu laire bedrag van 275 miljoen gulden voor de burgerlijke luchtbescherming inbegrepen. Maar op het geheel van de be groting genomen heeft de Zweedse defensie de afgelopen jaren snel terrein verloren in de reeks van prioriteiten. Van een piek van vijf procent van het nationaal inkomen in 1956 wordt momenteel slechts 3 tot 3.5 procent aan 's lands verde diging uitgegeven. Vergeleken land, maar minder dan Joegos lavië. Nederland geeft jaarlijks ongeveer vier procent van het nationaal inkomen aan defen sie uit, de Sovjet-Unie ruim twaalf procent. Gevaren Niemand verwacht nu, dat de defensiecommissie een ingrij pende verhoging van de be groting zal voorstellen. Ook vanuit legerkringen wordt daar niet om gevraagd. Toen de opperste bevelhebber van de strijdkrachten generaal Lennart Ljung in september zijn rapport indiende bij de commissie, wees hij vooral op de gevaren van een verminde ring van de defensie-uitgaven en vroeg hij om meer vliegtui gen, boten en raketten. Hij pleitte niet voor een drastische uitbreiding van de defensie uitgaven, maar wil de steeds stijgende loonkosten een halt toeroepen. Om dit te bereiken zullen ontslagen in het leger moeten vallen en minstens zes zeven regimenten ontbonden of overgeplaatst worden. En dat terwijl de Zweedse strijd krachten 'in de afgelopen twin tig jaar reeds met de helft zijn teruggebracht. Debat Al voordat de Russische on derzeeboot vastliep op de kust van Karlskrona was er in Zweden een verwoed debat gaande over de aard van de Zweedse neutraliteit. Door en kele onverstandige verklarin gen en nauwelijks overtuigen de herroepingen hebben de Amerikaanse minister van de fensie Weinberger onlangs op bezoek in Zweden en zijn Zweedse collega Torsten Gustafsson vraagtekens gezet bij de geloofwaardigheid van het beleid van de regering in Stockholm. Munt slaande uit het bezoek van Weinberger beschuldigde de Russische krant Izvestia de Amerikanen van pogingen om Zweden in het NAVO-kamp te lokken en zo de Zweedse neutraliteit te ondermijnen. De kapitein van de gestrande onderzeeër, Goesjin, die evenals zijn officieren van de Zweedse regering een ga rantie voor een vrije terugkeer naar het schip gekregen heeft. In Noorwegen zullen de ge beurtenissen van de afgelopen week de nieuwe conservatieve regering in haar opvatting sta ven om niet met de Sovjet- Unie te gaan onderhandelen over een kernwapenvrije zone zonder daarover eerst overleg te hebben gepleegd met de NAVO-partners. En ook in Denemarken, uitgang van de Oostzee, zou de wijsheid om de defensiebegroting vast te pin nen op een bedrag onder de aanbevelingen van de NAVO wel eens opnieuw aan kritisch onderzoek onderworpen kun nen worden. DONALD FIELDS/THE GU ARDIAN lertARSCHAU Vak bondsleider Lech Walesa eenteft gisteren een eerste cces geboekt tegen de 1de stakingen die al en- tle maanden in Polen !e irust veroorzaken. de zuidelijke provincie Tar- nobrzeg wist de leider van de onafhankelijke vakbond onge veer honderdduizend stakers te bwegen tot opschorting van hun op 23 oktober begonnen aktie. Hij gaf toe dat hun eisen gerechtvaardigd waren, maar deed uit naam van de arbei- derssolidariteit een beroep op hen het werk te hervatten om zo gunstige voorwaarden te scheppen voor onderhandelin gen met de regering. Volgens Walesa zou de staking kunnen worden hervat als de onder handelingen met de regering' zouden mislukken. Evenals bij veel andere wilde stakingen het geval was, was zij uitgeroepen uit onvrede met het voedseltekort. Solidariteit heeft vandaag een commissie van discipline inge steld die voor elke staking gaat uitmaken of zij gerecht vaardigd is of niet. Volgens leider Walesa kan de commis sie iedereen uitsluiten die zich niet aan de besluiten van de comissie houdt. De vakbond heeft zich verder gunstig uitgelaten tijdens haar vergadering in Gdansk over de voorstellen van partijleider Jaruzelski voor het instellen van raadplegende organen. Ja ruzelski stelde vrijdag het Poolse parlement voor een raadplegende vergadering op te richten voor controle op de regering en de oprichting van sociale comités voor controle op de markt. Volgens het be stuur van Solidariteit zijn de voorstellen de eerste poging tot ontspanning" en openen zij perspectieven voor uiteindelij ke onderhandelingen tussen regering en vakbond. e vo IADH Het Saoedische lan voor vrede in het Jidden-Oosten staat op et ogenblik in het mid- en van intensieve diplo matieke activiteit. Van- chtend is de Britse minis- tr van buitenlandse za- ien, Lord Carrington, laar Saoedi-Arabië ver- Tokken om daar als voor- I jtter van de Europese Mi- listerraad dit vredesplan bespreken. •e Jordaanse koning Hoessein am zondag in Washington om daar instemming fachten te vinden met het irabische vredesstreven. Ten- deed de Saoedische •nprins Fahd gisteren een •roep aan de Arabische lan- in de eenheid te herstellen, seinde gezamenlijk aan een le in het Midden-Oosten te innen werken. •k drong de Saoedische roonprins er gisteren bijde ^rabische landen op aan druk lit te oefenen op de twee grote mogendheden. Op deze wijze zouden behalve de Verenigde Staten ook de Sowjet-Unie be trokken moeten worden bij het ontwikkelen van een alge hele vredesregeling. In een in terview met het officiële Saoe dische persbureau zei Fahd gisteren, dat de VS de PLO moeten erkennen als enige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk. „Het is duide lijk dat er geen oplossing kan zijn voor het Arabisch-Israëli-, sche conflict zonder de Pales- tijnen en geen onafhankelijke Palestijnse staat zonder de PLO", aldus de Saoedische kroonprins. Tot nu toe weigert Washing ton een dialoog met de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie aan te gaan. De VS menen dat de PLO hiervoor allereerst het bestaansrecht van Israël moe ten erkennen. Het plan-Fahd kan nu dienen als basis waar op de VS de PLO als onder handelingspartner accepteren. De Saoedische kroonprins noemde gisteren de recente uitlatingen van president Rea gan ten aanzien van het vre desplan „bemoedigend". De Amerikaanse president heeft laten weten, dat het Saoedi sche plan „een begin voor on derhandelingen" kan zijn. Volgens Fahd geven de reac ties op het Saoedische voorstel „aanwijzingen dat de aandacht van de wereld kan worden g evestigd op een alternatieve vredesformule, die verschilt van de akkoorden van Camp David".Deze akkoorden zijn Belang De Amerikaanse regering houdt echter tot nu toe onver kort vast aan de akkoorden van Camp David, die tot een vrede tussen Egypte en Israël hebben geleid. Naar aanlei ding van het bezoek van de Jordaanse koning Hoessein aan de VS zei de Amerikaanse minister van defensie, Wein berger, gisteren: „Ik denk dat het van het grootste belang is dat het vredesproces van Camp David niet in de waag schaal wordt gesteld.". Ameri kaanse functionarissen wezen er op dat president Reagan van mening is, dat het Saoedi sche vredesplan naast ernstige tekortkomingen bemoedigen de elementen bevat, met name de kennelijke bereidheid om President Reagan verwelkomde gisteren de Jordaanse koning Hoessein, die voor een officieel bezoek van elf dagen in de Verenigde Staten verblijft. Israël te erkennen. Binnen de Europese Gemeen schap bestaat meer waardering voor het Saoedische plan. Lord Carrington, die momenteel in de Saoedische hoofdstad Riadh verblijft, is van mening dat er geen tegenspraak bestaat tus sen het Saoedische vredesplan en de verklari ng van Venetië, die de EG in het vooijaar van 1980 uitgaf over de situatie in het Midden-Oosten. LONDEN Met de lancering van de space-shuttle Co lumbia, morgenmiddag om half twee Nederlandse tijd vanaf het Kennedy Space Center op Cape Canavarl in Florida, zal voor het eerst in de geschiedenis een en hetzelfde ruimtevaartuig voor de tweede keer een reis naar het heelal ondernemen. Kolonel Joe Engle en marinekapitein Richard Truly zullen aan boord van de Columbia vijf dagen in de ruimte doorbrengen. De eer ste reis van de ruimtependel in april van dit jaar duur de 54 uur. Aanvankelijk stond de tweede vlucht van de Columbia begin oktober op het programma. Maar een ongeluk op het lanceer- platform leverde bijna een maand vertraging op. Bij het vullen van de brandstoftanks voor de stuurraketjes in het neusgedeelte van de shuttle kwam wat brandstof tussen de aluminium-huid van de Columbia en de hittebestendige tegels. De lijm waarmee de tegels waren bevestigd werd zo snel weggevreten, dat tiental len tegels gewoon van het vaartuig afvielen. Ruim 300 van de in totaal 31.000 tegels moesten opnieuw op de romp van de shuttle worden aangebracht. De belangrijkste proeven tijdens de komende shuttle-vlucht zijn de experimenten met een in het vrachtruim opgesteld instru mentarium voor aardobservatie en atmosfeeronderzoek en het uitproberen van de vijftien meter lange „arm", die bij toekom stige vluchten van de Shuttle satellieten vanuit de vrachtruimte in de vrije ruimte moet zetten of kunstmanen-met-problemen uit hun baan om de aarde pakt om ze aan boord of op de aarde te inspecteren. Met het in het vrachtruim opgestelde instrumen tarium wil NASA onderzoek verrichten naar onder meer geolo gische structuren op aarde. Dit speurwerk is belangrijk in ver band met de opsporing van gas, olie en mineraal-houdend ge steente. Verder kunnen metingen worden gedaan van de kleur verschillen in de oceaan, wat weer van belang is voor het opspo ren van visconcentraties en watervervuiling. Ook wordt onder zoek verricht naar het verband tussen vochtgehalte en planten groei in gewichtloze toestand. Voor dit doel heeft de Columbia 72 dwergzonnebloemen aan boord. De beide astronauten die morgen met de Columbia vertrekken, Joe Engle (49) en Richard Truly (43), zijn beiden nooit eerder echt in de ruimte geweest. Wel hebben zij diverse proefvluchten met de shuttle gemaakt, waarbij vooral goefend werd met het aan de grond zetten van het ruimtevaartuig. Na een vlucht van ruim vijf dagen zullen zij deze handeling volgende week maan dag herhalen. De landingsplaats is evenals in april luchtmacht basis Edwards in Californië. In deze tijd van het jaar wil het gebied daar echter wel eens onder water staan als gevolg van hevige herfstregens. In dat geval wöFdt de landing verplaatst naar de basis White Sands in New Mexico. Voor noodsituaties houdt de NASA nog twee andere landingsterreinen achter de hand: de Amerikaanse marinebasis te Rota in Spanje en het Hic- kam luchtmachtinstituut bij Honululu op Hawaii. Het ruimteveer Columbia, klaar voor zijn tweede reis naar het heelal. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Het eilandje Oues- sant, gelegen voor het meest westelijke punt van Bretagne, heeft gisteren na drie dagen „opstand" zijn zin gekregen van de centrale overheid. De minister van binnenlandse za ken, Gaston Deferre, kwam namelijk terug van zijn besluit het eiland als verblijfplaats voor twee Basken aan te wij zen. Dat besluit had onmiddel lijk de bevolking van twaalf honderd mensen onder aan voering van de gemeenteraad in beweging gebracht. De ha ven en vliegveld van Ouessant werden geblokkeerd, een be wakingsdienst werd georgani seerd en het ontschepen van twee gendarmerie-voertuigen door de marine werd verhin derd, zodat men zich letterlijk van het Franse vasteland had geïsoleerd. De motivering liep enigszins uiteen: een deel van de bevol king was tegen het feit dat Pa rijs het eiland als een soort verbanningsoord beschouwde. De meeste mensen waren er vooral verontwaardigd over dat dertig gendarmes met hun uitrusting naar Ouessant zou den komen om de twee Bas ken te bewaken. Ouessant is er trots op een rustig en vreed zaam eiland te zijn dat nooit politie en gendarmerie nodig heeft gehad. Om de veertien dagen komen er alleen maar twee gendarmes uit Le Con- quet op het vasteland voor een zogenaamd routine-bezoek dat voornamelijk bestaat uit het drinken van een glas in een café en het m^ken van een praatje. Het verzet was des te feller daar de socialisten, toen deze nog in de oppositie waren, het vastzetten van Baskische ETA-leden scherp veroordeel den en de regering vervolgens haar beginsel van raadpleging en inspraak aan haar laars lap te en niet geïnteresseerd was in de mening van de eilandbe woners. De ministers veroor deelden toen het vastzetten van Basken op het zuidelijker gelegen eilandje Yeu als een „schandaad van het bewind Giscard". Daar zijn opnieuw Basken Geïnterneerd zonder dat daar tegen de socialisten hebben ge protesteerd. De regering in Parijs zegt dat het de Baskische gevangenen ver van de Spaanse grens wil houden om mogelijke vergel dingsmaatregelen van uiterst rechtse uit Spanje komende elementen onmogelijk te ma ken.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13