V Lijmpoging hangt aan zijden draadje Voordeel- driedaagse! 2 broeken cpatthenette vanTaltke QoidöaQowamt Overleg met Van Kemenade over extra arbeidsplaatsen •uarantainekas voor ingevoerde planten In binnensteden loodvergiftiging nog ernstiger nu INFORMATEURS WILLEN VANDAAG KNOOP DOORHAKKEN Schijnzekerheid Fusie boeren en tuinders NENLAND, LE1DSE COURANT DINSDAG 3 NOVEMBER 1981 PAGINA 11 jn redt en eiken AG De Kroon HHvoorkomen dat in >erg negen en in teven fraaie eiken worden gekapt door 'iaar van het bouw land waarop de bo- v'pan. BenW van bei- I i| eenten haddeh een I unning geweigerd, roon stelde B en W gelijk. „De bomen jaren mee", luidde [deel, gebaseerd op |ies van Staatsbosbe- t de bomen aan een jurig onderzoek had rpen. Kamervragen over Hellevoetsluis DEN HAAG Zijn ge meenteraden de aangewe zen instanties om zich uit te spreken over de plaat sing van atoomwapens Dit hebben de Tweede- Kamerleden Van Dam en Van der Sanden (beiden CDA) schriftelijk ge vraagd aan minister Van Thijn van binnenlandse zaken. Aanleiding hiertoe is een besluit van de ge meenteraad van Helle voetsluis zich uit te spre ken tegen eventuele plaat sing van kernwapens op het grondgebied van die gemeenten. Immigratie Surinamers sterk afgenomen DEN HAAG De immigratie van Su rinamers naar ons land is zeer aanzien lijk teruggelopen. Vestigden zich hier in de eerste negen maanden van vorig jaar nog 15.700 Surinamers, nu waren dat er in de vergelijkbare periode slechts 3400. Eén van de oorzaken is vermoedelijk dat onder het vorige kabinet een visumplicht is ingevoerd voor Surinamers, waardoor het voor deze mensen veel moeilijker werd toegang te krijgen tot Nederland. Ook in totaal is de immigratie afgenomen. Over de eerste negen maanden van dit jaar was er een netto-immigratie van 12.400 mensen. In de eerste negen maan den van 1980 was dat 40.700 personen. Van der Schaar weg bij ziekenhuis WEERT Met ingang van 1 januari 1982 eindigt het tijdelijk dienstverband van de Brabantse hartchi rurg dr. P. van der Schaar en het Sint Jansziekenhuis in Weert. Volgens de directie is er geen sprake van een conf lictsituatie, maar enkele patiënten beweren het te gendeel. Zij hebben een handtekeningenactie ge start om dr. Van der Schaar voor het zieken huis te behouden. De chi rurg is onbereikbaar voor commentaar. „Smallere weg door Amelisweerd lijkt onmogelijk" UTRECHT Minister Zeevalking van verkeer en wa terstaat meent dat de aanleg van een smallere rijksweg 27 door het Utrechtse bos Amelisweerd niet mogelijk is. De procedures voor de bestemmingsplannen zouden dan helemaal opnieuw gevoerd moeten worden, zo heeft de bewindsman gisteren desgevraagd laten weten. Zeevalking heeft overigens wel met Utrechtse wethouders gesproken over een eventuele versmalling van de weg. Over de inhoud van die gesprekken wilde hij alleen kwijt dat „de zaak nog in studie is'r. Vijf leden van de actiegroep „Vrienden van Amelisweerd" zijn afgelopen zondag door de politie aangehouden toen zij houten palen van een bouwterrein van Rijkswaterstaat op een bakfiets laadden. De actiegroep kondigde eerder aan van plan te zijn daadwerkelijk de voorbereidende werk zaamheden van Rijkswaterstaat te zullen verhinderen. og vuil apart Issecretaris Lambers van milieuhygiëne heeft gisteren I oningen een gele huisvuilzak in een vuilniswagen ge- 1 en daarmee het startsein gegeven voor een experi- om nat en droog huisvuil gescheiden op te halen. Pa- karton, metalen, glas en plastics gaan in een gele zak. selresten e.d. in een blauwe. De vuilophaaldienst t hiermee het vuil goedkoper te kunnen verwerken. In erre de huishoudens hieraan willen meedoen, moet de f uitwijzen. zetten van roofvogels rdt verboden IAAG Op het ministerie van CRM wordt verwacht dat enkele weken het definitieve ontwerp voor een nieuwe iret naar de Tweede Kamer zal worden gezonden. Door de Wettelijke bepalingen op een groot aantal punten aan te ;aan de nieuwe Europese richtlijnen zal een betere be ling van inheemse vogels mogelijk worden, het op grond van de nieuwe bepalingen niet langer toegë- lijn kwetsbare vogelsoorten als roofvogels en uilen op te Ook zal er een verbod komen om beschermde vogels op liun nest te storen. Voor inheemse vogels die men in een mag houden zal een registratieplicht worden ingevoerd. iSTUURT BOZE BOP moet [tijgingen ugnemen" [HAAG Het Neder- Genootschap van Lera- (GL) heeft in een brief Algemene Bond van wijzend Personeel geëist dat de beschul digingen die de bond aan het adres van de leraren heeft geuit worden ingetrokken. De bond heeft het NGL on langs gekwalificeerd als „on- derwijs-kultuurkamer". een term die herinnert aan de situ atie in Nederland tijdens de Duitse bezetting. De NGL-le- den zouden verder „onderwijs- fossielen" zijn. De directe aan leiding hiervoor is het stand punt dat het NGL inneemt te gen de invoering van de mid denschool. Een negatief stand punt, dat de ABOP, een van de FNV-bonden, niet deelt. 1KA fuseert met NCBO IAAG De ambtenarenorganisaties Arka en NCBO gaan nuari 1983 fuseren. De van oorsprong katholieke Arka en istelijke bond van overheidspersoneel werken al geruime deratief samen. De derde partner in de federatie, de V (christelijke vereniging van verpleegkundigen en ver den), moet nog beslissen of zij aan de fusie zal meedoen, lm van de nieuwe organisatie zal zijn „CFO-CNV bond verheid, gezondheid, welzijn en sociale werkvoorziening". ADVERTENTIE Mléén woensdag.donderdag en vrijdag a.s. gereinigd en piekfijn geperst (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De infor mateurs Halberstadt en De Galan willen vandaag de knoop doorhakken en definitief vaststellen ol het tweede kabinet Van Agt nog levensvatbaar is. Aanvankelijk leek giste ren de kans op herstel van de coalitie te zijn toegeno men. Premier Van Agt en zijn partijgenoot Van der Stee (financiën) hadden de informateurs laten we ten, onder welke voor waarden zij nog verder wilden praten over hun voorstellen. Gisteravond laat werd echter duidelijk dat Van Agt en Van der Stee daarmee een laatste bod hebben willen doen en dat verder praten voor hen geen zin meer heeft. De PvdA moet nu maar ilikken of stikken. PvdA-fractieleider Meijer toonde zich gisteravond deson danks nogal optimistisch over de afloop van de lijmpoging en zijn D'66-collega Brinkhorst gaf te kennen „voor het eerst licht te zien aan het eind van de tunnel". Het groeiend pos- tief geluid over de slaagkansen van de beide informateurs sloeg na middernacht echter om, toen CDA-leider Lubbers met hen gepraat had. Hij stel de allerminst te gaan slapen met het idee dat de zaak wel geregeld was en kon het opti misme van zijn collega's niet onderschrijven. „Er is een hele reeks moeilijke punten en op een gegeven moment is de maat vol", sprak Lubbers drei gend. De PvdA-ministers blijven on danks hun bereidheid tot een akkoord vasthouden aan hun eis dat er volgend jaar een re delijk aantal banen gecreëerd moet worden. In het compro misvoorstel van de informa teurs De Galan en Halberstadt wordt een aantal nieuwe ba nen genoemd van 50.000 a 60.000, waarvan een deel, ver moedelijk de helft, in deeltijd. Dit aantal is echter aanzienlijk minder dan wat Den Uyl en de zijnen aanvankelijk eisten: 60.000 a 80.000. Heffing De informateurs waren giste ren voortdurend bezig, vooral telefonisch, te proberen van de betrokken partijen het fiat te krijgen voor de hoofdlijnen van hun compromis. Daaron der verstaan zij het terugdrin gen van het financieringste kort (tot ongeveer 6,5 procent) èn het stimuleren van de werkgelegenheid, te beginnen volgend jaar. Het geld voor het scheppen van de nieuwe ba nen zou volgens de informa teurs moeten worden verkre gen uit een tijdelijke verho ging van de- loon- en inkom stenbelasting. Deze „solidariteitsheffing" zou ongeveer een miljard gulden opleveren. De informateurs hebben voorgesteld, dit geld vooral te gebruiken voor werkgelegenheid in de bouw en de dienstverlenende sector. Verder willen zij hiermee het invoeren van deeltijdbanen fi nancieren en de export stimu leren. De tijdelijke lastenver zwaring werd aanvankelijk door de CDA-rninisters als „onoverkomelijk" bestempeld. D'66 zou de solidariteitsheffing willen halveren en het CDA kwam met heel andere ideeën om geld te krijgen via een tij delijke verhoging van de BTW in afwachting van een snelle invoering van investerings- loon, in 1982. Daarnaast zou er toch weer meer bezuinigd moeten worden, verluidt in CDA-kringen. Bij de PvdA blijft men sterke nadruk leggen op de realise ring van het werkgelegen heidsplan. „Als de CDA-be- windslieden niet bereid zijn, een redelijke start van het ba nenplan mogelijk te maken, wordt het wel bijzonder moei lijk de breuk alsnog te lijmen", zo werd gisteren in PvdA- kring vernomen. Spotprenten Een ontspannen de sprong naar het verleden tus sen de spannin gen van nu be leefde minister Den Uyl gisteren bij de opening van een tentoon stelling van poli tieke prenten van Opland (I). Sa men met minister van staat J. Bur ger (r) maakte hij een rondgang langs de prenten die hangen in het voormalige Bin nengasthuis. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Vertegen woordigers van de Neder landse Federatie van On derwijsvakorganisaties (NFO) hebben vanmiddag met onderwijsminister Van Kemenade overleg gevoerd over het door de NFO ontwikkelde „So ciaal Plan voor het On derwijs". Dat plan voor ziet in het veilig stellen van 32.000 arbeidsplaatsen in het onderwijs in de pe riode tot 1990. Het sociaal plan is ontworpen om een dreigende massale werkloosheid onder onderwijs gevenden te voorkomen. In de komende tien jaar dreigt de werkloosheid tot een totaal van 50.000 toe te nemen, zo heeft de vakbondsfederatie be rekend. Volgens het plan van de NFO gaat de uitvoering van haar plan de overheid tus sen de twee- en driehonderd miljoen gulden per jaar kosten. In feite zal dat echter veel minder zijn, omdat de uitke ring die een werkloze onder wijsgevende ontvangt, wordt terugverdiend. Als een werk loze leerkracht een baan krijgt bij het basisonderwijs verdient de overheid 59 procent van de kosten terug; voor een leer kracht in het voortgezet on derwijs is dat percentage zelfs 67 procent. De grootste aantallen extra ar beidsplaatsen moeten volgens de NFO aan het kleuter-, lager en buitengewoon onderwijs (8000 door verlaging van de groepsgrootte) worden toege kend. Verlaging van de groepsgrootte in het voortgezet en het hoger beroepsonderwijs zou in totaal tot 8700 ëxtra ar beidsplaatsen leiden. Een deel van de kosten voor het sociaal plan zouden volgens de NFO op rekening van het werkgele genheidsplan van minister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid dienen te komen. ENINGEN In Wa gen is gisteren een qua- nekas van de Plante nkundige Dienst in ge- genomen. In de kas in ingevoerde planten opgekweekt, waar van moet worden nagegaan of ze tot nu toe in ons land onbekende plantenziekten kunnen binnenbrengen. Het onderzoek betreft vooral het opsporen van nauwelijks zichtbare ziekten. De Planteziektenkundige dienst beschikt al over een laboratorium en heeft verge vorderde plannen voor een quarantainegebouw, dat het geheel moet completeren tot een volwaardig quarantai nestation. Met de stichting van een dergelijk station vol doet de dienst aan een door de EG uitgevaardigde richt lijn om alle in de Europese Gemeenschap ingevoerde planten te onderzoeken op een aantal eisen. De nieuwe kas is 600 vier kante meter groot en heeft De opening werd verricht twee miljoen gulden gekost, door ir. A. de Zeeuw, direc teur-generaal landbouw en voedselvoorziening bij het ministerie van Landbouw. De informateurs Halberstadt en De Galan hebben gekozen vóór een aanpak, waarbij de inhoud van hun voorstellen niet aan de publiciteit wordt vrijgegeven. Als niet-politici hebben zij inmiddels kunnen merken, wat daarvan het gevolg is: flarden van hun voorstellen komen binnen de kortste keren toch in de publiciteit, die kennelijk wordt gevoed door hun eigen belang nastrevende ministers. De samenhang van de plannen is nog steeds niet duidelijk, hetgeen de geloofwaar digheid ervan niet ten goede komt. De publiciteit is meer en meer een middel geworden voor onderhandelende politici, die bijna over elkaar struikelen in hun haast om de voorstel len hun eigen kleur mee te geven. Uit wat is uitgelekt valt één punt sterk op: de informateurs zoeken de oplossing van de financiële problemen niet in op rekking van het financieringstekort, noch in matiging van de banenplan-ambities. Als we ervan uitgaan dat verder gaand ombuigen vooralsnog niet haalbaar is (er staat ons vol gend jaar al zo veel'te wachten), dan rest logischerwijs alleen nog de mogelijkheid van belastingverhoging. En die moge lijkheid schijnen de informateurs dan ook fors aan te grijpen. Dat lijkt sterk op het kiezen van de weg van de minste weerstand. De andere mogelijkheden blijken politiek of tech nisch geblokkeerd. Welnu, zo schijnt men te redeneren, dan maar de weg genomen die theoretisch gesproken nog open ligt: de belastingverhoging. Op zich kan die weg gezien de gigantische financiële problematiek een goede zijn. Maar dan zijn er wel een paar strikte voorwaarden. De belangrijkste daarvan is wel dat zo'n verzwaring niet mag leiden tot hoge re looneisen. De inwilliging daarvan zou de economie nog verder achteruit doen hollen. De heren economen en politici zouden zich weer eens moe ten realiseren, dat zij in Nederland niet alléén de dienst uit maken. Er zijn invloedrijke en soms zelfs beslissende organi saties als die van werknemers en werkgevers, die ook nog hun zegje kunnen dóen over het inkomensbeleid. Van hen moet de zekerheid kunnen komen dat de extra lasten geen hogere looneisen met zich meebrengen. Die zekerheid is er nu niet, en zal er op zijn vroegst pas in december zijn. Daar om zou het goed zijn als de ministers van de diverse partijen elkaar over en weer eens wat meer vertrouwen schonken, en de moed opbrachten enkele belangrijke beslissingen tot dan uit te stellen. Dan zou men kunnen ophouden met nu schijn zekerheid te zoeken in cijfertjes, die nog door Jan en allemart kunnen worden weggeblazen. (Vervolg van de voorpagina) De meeste kans op meer dan 200 microgram lood per liter bloed loopt men in de grote steden. In het kader van een onderzoek van de Europese Gemeenschappen is onlangs een aantal vier tot zesjarige kinderen onderzocht in Den Haag, Rotterdam en Am sterdam. Van de ruim driehonderd onderzochte kinderen had 20 procent meer dan 200 microgram lood in ene liter bloed, 6 pro cent meer dan 250 microgram, 2 procent meer dan 300 micro gram, 0,6 procent meer dan 350 microgram en 0,3 procent meer dan 400 microgram. In de binnensteden lag het loodgehalte ho ger dan in de buitenwijken. Ook in kleinere plaatsen zijn hoe veelheden van meer dan 200 microgram niet ongebruikelijk. Het lood komt in het bloed door uitlaatgassen lood wordt aan benzine toegevoegd om de benzine „klopvaster" te maken door voedsel, door verpakking van voedsel (blik) en door lood- verf. De Stichting Natuur en Milieu wil daarom naast loodvrije benzine ook loodvrije verf en een verandering van de Waren wet, zodanig dat de consumptie van loodrijk voedsel wordt be perkt. Blikjes die lood afgeven aan voedsel moeten worden ge weerd. Konsumentenbond waarschuwt voor „feestaanbiedingen" DEN HAAG De Konsumentenbond waarschuwt het publiek tot behoedzaamheid bij het ingaan op „Feestaanbiedingen" in folders. De bond is door leden attent gemaakt op de activititeiten van Eurokoop, een firma die middels over het hele land verspreide folders een pakket produkten aanbiedt, waaronder een fles cog nac, voor slechts 16,50 gulden. Twee medewerkers van Euro koop zijn gisteren door de Amsterdamse politie verhoord en la ter vrijgelaten omdat Eurokoop nog niet in gebreke is gebleken. Volgens een onderzoek van de Konsumentenbond stuurt de fir ma niet op zicht; men moet eerst betalen en dan pas volgt leve ring. Bovendien houdt de firma zich het recht voor de inhoud van de paketten te wijzigen. De importeur van het cognac-merk zou van geen aanbieding weten, op het adres in Amsterdan zijn acht bedrijven gevestigd die van Eurokoop nooit gehoord heb ben en de eigenaar van Eurokoop, een man uit Leeuwarden, neemt de telefoon niet op. VALKENBURG De af delingen Katwijk, Leiden en Valkenburg van de christelijke boeren- en tuindersbond (CBTB) zijn gisteravond gefuseerd. Er werd een nieuw bestuur gekozen, waarin de drie afdelingen zijn vertegen woordigd. Na de pauze sprak de heer P. Blokland, voorzitter van de CBTB-West Nederland, over het actuele onderwerp „Heeft de Nederlandse tuinbouw nog toekomst?" Zowel de bloementelers als de groententeler kampen met ernstige problemen door de hoge kostenontwikkelingen. Vooral de groenteteelt onder vindt forse concurrentie van landen als Spanje en Grieken land. De heer Blokland bepleitte een soepeler houding van het gasbedrijf ten opzichte van de tuinder. Ook het bankwezen vertoont de laatste tijd een te rughoudendheid tegenover de tuinder en zijn problematiek. Hij stelde dat het in het belang van de Nederlandse tuinbouw is om goede regelingen te tref fen om de tuinbouw uit het slop te halen. Opera „Forum krimpt in ENSCHEDE Om de verliezen van Forum te beperkep is het nodig hef ballet en de educatieve dienst van dit operagezelschap op te heffen. Dit betekent dat er voor dertien mensen geen werk meer zal zijn bij Forum. De omvang van het orkest en het koor wordt respectievelijk met zes en vier mensen - via natuurlijk verloop - teruggebracht. Een en ander blijkt uit de begroting 1981-1983 die het dagelijks be stuur van Forum heeft gepresenteerd. Het algemeen bestuur zal zich komende vrijdag uitspreken over deze plannen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11