Wapendepots Duitse ieo-nazFs ontdekt ïgypte wil verzoening net Arabische landen Opnieuw Brit als ex-spion voor Sovjets ontmaskerd rezjnev: kernoorlog 3perken onmogelijk Impasse rond Sovjet-duikboot Wilde staking Polen duurt voort Premier Italië waarschuwt voor bankroet sraël vreest groeiende steun in VS en Curopa voor Saoedisch vredesplan Sinn Fein gaat aan verkiezingen meedoen VEMBEI [TENLAND LHDSE COURANT MAANDAG 2 NOVEMBER 1981 PAGINA 7 "in ogensbelas ting t rijkdom van Fransen bloot TS De plannen van de Franse re- voor de invoering van een vermo- 'lasting hebben een aardige kijk ge-, op de verdeling van de rijkdom in rijk. Tien procent van de Franse be- g blijkt 57 procent van het totale os gen in handen te hebben. Elf pro- leeft geen vermogen en 37 procent Jkt over een niet noemenswaardig al. Bij het opstellen van de gegevens ■j uitgegaan van het bezit van wo- i, kapitaal, waardepapieren en ver- i uit onroerend goed en grond. Bezit os, edelstenen en meubelen is niet •rekend. Japan gebruikte gevangenen als proefkonijn CHICAGO Japanse onderzoekers hebben tij dens de Tweede Wereldoorlog krijgsgevange nen gebruikt als proefkonijn bij medische expe rimenten en het uitproberen van stoffen voor biologische wapens. Dit staat in het jongste nummer van het Amerikaanse blad voor kern geleerden. Volgens de auteur, John Powell, zijn ongeveer 3.000 mensen aan de gevolgen van de experimenten overleden. Powell schrijft verder dat de VS de betrokken Japanners van straf vervolging hebben gevrijwaard, terwijl tegelij kertijd in Neurenberg nazi-geleerden voor de zelfde misdaden terecht stonden. Insektenplaag in Tanzania DAR ES SALAAM Een tot dusver in Afrika onbekend in sect, de grote graanboorkever, richt grote verwoestingen aan in het westen van Tanzania. De kever komt veel voor in Noord- en Midden-Amerika, maar richt daar niet veel scha de aan. In Tanzania heeft het insect echter dertig procent van de maisvoorraden verslon den, terwijl ook silo's en hou ten gereedschappen worden aangetast. In de getroffen streek, die zo veel mogelijk wordt geïsoleerd, dreigt nu een hongersnood. ANTIGUA ONAFHANKELIJK ST. JOHNS De Caribische eilanden Antigua en Barbuda zijn sinds gisteren de nieuwste wereldnatie. Na een periode van meer dan 350 jaar Brits bestuur werd de 71-jarige premier Vere Bird beëdigd als staatshoofd. Bird is een over tuigd pro-westers politicus, wat onder meer blijkt uit de aanwezigheid van drie Amerikaanse militaire bases en zenders van de BBC. Helemaal vlekkeloos is de onafhankelijkheid niet verlo pen: de 1.500 inwoners van Barbuda willen geen deel van de nieuwe natie uitmaken en hebben het onafhankelijkheidsverdrag niet ondertekend. De bijna 100.000 inwoners van de nieuwe repu bliek Antigua-Barbuda, bekend om de meer dan 300 zandstranden, leven voornamelijk van het toerisme. Verkiezingen in Tunesië: winst voor Destoerpartij TUNIS De Tunesische bevolking heeft gisteren voor het eerst sinds de onafhanke lijkheid van Frankrijk in 1956 tijdens ver kiezingen een keuze kunnen doen uit meer dan een partij. Hoewel vier partijen aan de verkiezingen deelnamen, waaronder de Communistische Partij, wordt algemeen verwacht dat de leidende socialistische Des toerpartij met een overweldigende meerder heid zal gaan winnen. De drie oppositiepartijen hebben al wel la ten wten, dat er „grove onregelmatigheden" hebben plaatsgevonden bij de 13.000 stem bussen. Morgen wordt de definitieve uitslag van de verkiezingen verwacht. Alpinist vindt lijk in ijsblok KATMANDOE Een Amerikaanse Mount Eve- rest-expeditie heeft bij de afdaling van de hoogste berg ter wereld het lijk van een Westduitse alpi- niste gevonden, dat geheel in ijs was gevat. De vrouw was twee jaar geleden bij een afdaling van de Mount Everest naar beneden ge vallen en omgekomen. Het ijsblok werd gevonden door een sjerpa-gids, de enige die de expeditie van twee jaar terug had over leefd. in onze correspondent Ami van Vree) N r— Een 44-jarige se extremist uit het iet Ulzen, de bos- iter Heinz Lemke, in de gevangenis Lüneburg zelfmoord ?egd, nadat op zijn /ijzingen op de Lüne- erhei dertig geheime jnarsenalen van neo- -nazi's waren gevonden. Volgens de officier van justitie werd Lemke gis termorgen opgehangen in zijn cel aangetroffen. Eerder op de dag had de mi nister-president van de deel staat Neder-Saksen, Albrecht, de vondst van wapenarsenalen toegegeven. Het blijkt nu dat in de opgespoorde schuilplaat sen minstens 125 kilo verschil lende soorten springstof, veer tig bazooka's, een groot aantal handgranaten en vuurwapens en enkele duizenden stuks munitie zijn gevonden, die voor het grootste deel afkom stig zijn uit voorraden van het Duitse leger, de Bundeswehr. Ook is een kilogram cyaankali veiliggesteld. Het is niet uitge sloten dat er nog meer gehei me wapenopslagplaatsen van rechts-extremisten aan de dag komen. Albrecht toonde zich geschokt door de omvang van de wapenvoorraden. Lemke, die bekend stond als een vooraanstaand neo-nazi en die mogelijkerwijs ook betrek kingen had met de groep rechts-extremisten die twaalf dagen geleden in München werd gearresteerd na een schietpartij waarbij twee do den vielen, was aangehouden na de vondst van een verbor gen wapendepot. Het zette de politie op het spoor van de an dere schuilplaatsen. De voor zitter van de commissie van binnenlandse zaken van het parlement in Bonn, Wernitz (SPD), heeft gisteren ver klaard dat de gebeurtenissen van de afgelopen tijd bewijzen dat de inlichtingendiensten te genover neo-nazistische activi teiten zeer alert zijn. Hij eiste tegelijkertijd personele ver sterking voor de bestrijding van het steeds sterker ople vende rechts-extremisme. >1BURG Een kernoorlog is niet beperkt te hou- en zal zich, als hij eenmaal is uitgebroken, uitbrei- tot over de gehele wereld. Dit is een logisch gevolg een oorlog als zodanig, het karakter van de huidi- g /apens en van de internationale verhoudingen. Dit <n !t de president van de Sowjet-Unie, Brezjnev, ver- ird in een interview met het vandaag verschijnende - tduitse weekblad Der Spiegel. IG jnev die binnenkort een bezoek zal gaan brengen aan Bonn (N ;lden een interview afstaat aan Westerse media, verklaarde .52 3e Sowjet-Unie onder geen enkele omstandigheid kernwa- g zal gebruiken tegen landen die daar niet aan beginnen en atoomwapens op hun grondgebied hebben gestationeerd. Sowjet-Unie zou kernwapenvrije zone's willen instellen in eden zoals de Middellandse Zee, de Balkan en Noord-Euro- ildus Brezjnev. Bowjet-president zei tevens in hetzelfde interview niets te en voor de zogenaamde nul-optie wat de middellande-af- dsraketten in Europa betreft. Dit Russische standpunt is van t belang voor de onderhandelingen, die de Verenigde Staen Ie Sowjet-Unie eind deze maand in Genève zullen houden. 10 november zal gesproken worden over de zogeheten Euro- :egische raketten. *IAVO heeft inmiddels laten weten bereid te zijn om over de optie te praten. Zij verstaat onder dit begrip dat „in ideale tandigheden" het Westen afziet van de voorgenome plaat- in Europa van 572 Pershings en kruisraketten, mits Moskou ijn middellange-afstandsraketten, zoals de SS-20-raketten, jontëert en vernietigt. In het interview met Der Spiegel ft Brezjnev met zoveel woorden laten doorschemeren, dat hij l luitend wil praten over een vermindering van het aantal SS- aketten. In ruil voor deze vermindering zou de NAVO moe- j afzien van stationering van de nieuwe Amerikaanse raket De impasse rond de op de Zweedse kust gelopen Russi sche onderzeeër duurt voort, omdat de kapitein nog steeds weigert van boord te komen. Waarnemers in Zweden nemen niet aan dat de trage Russi sche bureaucratie aan die voortdurende weigering ten grondslag ligt. De Russische kapitein heeft verschillende malen radiocontact gehad met buiten de Zweedse wateren va rende Russische schepen en zijn thuisbasis bij Kaliningrad. „Er moet een ander oorzaak zijn voor zijn gedrag", aldus een Zweedse marinewoord voerder. Vermoed wordt dat de commandant op een ver haal wacht, dat hij bij een eventueel verhoor kan opdis sen. De Russische verontschul diging voor het incident is in Stockholm aanvaard, maar is voor de Zweedse regering nog niet voldoende. Enige op schudding ontstond gistermid dag, toen de Russische kapi tein de motoren van zijn boot startte. Volgens Zweedse func tionarissen was dit echter om zijn accu's op te laden. WARSCHAU Ondanks oproepen van het parle ment en de leiding van het onafhankelijke vak verbond Solidariteit het werk te hervatten, heb ben naar schatting 250.000 Polen vanmorgen hun wilde stakingsacties voort gezet. De komende dagen zal het aantal stakingen, zo wordt verwacht, eerder toe- dan afnemen. Het Poolse parlement, de Sejm, heeft zaterdag het eind van alle stakingen gelast. Een stemmig werd een resolutie aanvaard, waarin harde maat regelen in het vooruitzicht worden gesteld als de stakende Polen, de komende dagen het werkmiet hervatten. Partijlei der, premier en minister van defensie generaal Jaruzelski had persoonlijk om die maat regelen gevraagd. Het parle ment wees er zaterdag op, dat de Poolse economie totaal ver nietigd wordt als de stakingen nog langer duren. Verder werd zorg uitgesproken over de houding van radicale ele menten binnen Solidariteit. Het bestuur van het vakver bond sloot zich gisteren bij de oproep van het parlement aan. Volgens Solidariteit dreigen de wilde stakingen de steun van het volk te verliezen. Morgen komt het bestuur van Solidari teit in Gdansk bijeen om te kijken welke disciplinaire maatregelen kunnen worden genomen tegen de leiders van de wilde stakingen. Plaatselij ke vakbondsleiders hebben de eis van het bestuur van Solida riteit afgewezen en een uit breiding van het aantal wilde stakingen aangekondigd. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De Italiaanse regering heeft het afgelopen weekeind dankbaar gebruik gemaakt van de stijging van de bezineprijs tot Europese recordhoogte om het land te wijzen op de dreiging van een nationaal bank roet. De Italianen betalen nu omgerekend 2,15 gulden voor een liter super. Met het oog op de hoge graad van autoverslaving van land en volk is deze verhoging op zich al een ramp. Maar deze ramp is nog niets in verge lijking met wat 's lands economie te wachten staat. Premier Spadolini heeft zijn landgenoten zaterdagavond duide lijk gemaakt dat de totale ineenstorting van de economie alleen is te voorkomen als alle Italianen, alle sociale krachten in het land, samenwerken en samen offers brengen. Met het in de Ita liaanse politiek haast spreekwoordelijke gevoel voor drama schilderde de eerste-minister een uiterst lelijk beeld van de eco nomische situatie. De benzineprijsverhoging was nodig, zo zei hij, om kolen- en kerncentrales te kunnen bouwen. Want anders ging het licht onherroepelijk uit bij de Italianen thuis en in de fabrieken. Twee miljoen Italianen zitten zonder werk, van wie de meesten jongeren en schoolverlaters; honderdduizenden heb ben werktijdverkorting; de inflatie komt ook dit jaar niet onder de 20 procent; de schulden van het land zijn zo hoog opgelopen, dat de rentelast ondraaglijk is geworden; en tot overmaat van ramp is dit jaar helemaal geen groei meer van de economie te verwachten. Het komt zelden voor dat een Italiaanse regeringsleider zich in elke huiskamer presenteert om een alarmklok te luiden. Maar premier Spadolini heeft al eerder getoond voor niets terug te schrikken als hij vindt dat de natie in gevaar verkeert. Maar niet alleen het land, ook zijn eigen positie als regeringsleider is in groot gevaar. De coalitie-genoten in zijn regering, de christen democraten, de socialisten en de sociaal-democraten praten pra ten openlijk, zelfs in Spadolini's bijzijn, over wie na hem de nieuwe premier mag worden. Of de ernstige boodschap van de premier bij de Italianen is overgekomen valt moeilijk te zeggen. Hoe eerlijk premier Spa dolini ook is, en hoe hard hij ook werkt, hij blijft in veler ogen een echte Italiaanse politicus. En de Italiaanse politicus, zo zei staatspresident Pertini deze week nog onomwonden, is ofwel een dief ofwel een eerlijke mens. Zolang die dieven niet opstap pen, blijft het wantrouwen van de gewone Italiaan in het gehele politieke bedrijf groeien. Kapers worden uitgeleverd SAN SALVADOR El Salvador heeft laten weten dat het de vijf Nacaraguaanse rechtse terroristen die vorige week een Cos- taricaans vliegtuig kaapten, zal uitleveren aan Costa Rica. Ook zal het de zes rechtse gevangenen terugsturen, wier vrijlating door de kapers was afgedwongen. „We zullen geen enkele daad van terrorisme toestaan. Wie daar ook voor verantwoordelijk is en wat de achtergronden ook zijn", zo werd gisteren in een radioverklaring gezegd. De terroristen werden vrijdag op het vliegveld van San Salvador gearresteerd Ook de zes Costoricaanse ex-gedetineerden werden aangehou den. URO Een aantal ilfstaten probeert de be kkingen te verbeteren isen Egypte en enkele matigde Arabische lan- n, waaronder Saoedi- jabië. Dit werd vanoch- |id door het Egyptische geringsblad Mayo ge- Fld. it blad noemde geen bron, iar schreef dat Qatar en toe Dhabi in het geheim po gingen ondernemen om een verzoening te bewerkstelligen. Alle Arabische staten, met uit zondering van Soedan, Soma lië en Oman, braken met Egypte nadat het een vrede sakkoord had gesloten met is- raël. President Moebarak van Egypte heeft zaterdag gezegd, bereid te zijn om, als hij de tijd rijp acht, naar Saoedi-Arabië of elk ander Arabisch land te gaan om uitleg te geven van het Egyptische beleid inzake Israël. Ook zei hij bereid te zijn om de ruzie tussen de Ara bische landen, die het vrede sakkoord met Israël verwer pen, bij te leggen. Dit lijkt een ommekeer in het Egyptische standpunt, omndat Moebarak voorheen op het stand punt stond dat de eerste stap tot verzoening door de Arabische landen gedaan moest worden.' Tot de landen die het vrede sakkoord met Israël verwer pen behoort Saoedi-Arabië. De nieuwe Egyptische presi dent streeft nu niét alleen nor malisering van de betrtekkin- gen met de Arabische landen na, maar wil ook in zijn eigen land verzoening nastreven. In een interview met de Was hington Post legde Moebarak er de nadruk op, dat hij zijn aandacht zal concentreren op Egypte's dringende sociale en economische kwesties. Ook zei hij bereid te zijn een dialoog aan te gaan met de leider van de op de Sowjet-Unie gerichte linkse oppositiepartij van Mo- hieddin. EW YORK De Israë- che premier Begin heeft sateren in een vraagge- rek met het Amerikaan televisiestation ABC 't vredesplan verwor- >n, dat in augustus door s Saoedische kroonprins ahd werd gelanceerd, egin noemde het Saoedi- 'he voorstel „een plan de staat Israël in fasen liquideren", yrder zei de Israëlische pre bier dat Israël zich sterk be De Egyptische prsident Moe barak heeft gezegd, dat het Sa oedische plan „bemoedigende vooruitzichten biedt'Mntussen heeft Egypte voldaan aan het Israëlische verzoek om de voor 4 november vastgestelde gespreksronde over zelfgbe- schikkingsrecht van de Pales- tijnen met een week uit te stellen. De Egyptische ambas sadeur in Washington heeft volgens een in Beiroet ver schijnende krant laten weten, dat besprekingen tussen de VS en de PLO „in de lucht han gen". dreigd voelt door de toene mende steun in de VS en Eu ropa voor het Saoedische voor stel, waarin aangedrongen wordt op de vestiging van een onafhankelijke Palestijnse staat met Oost-Jeruzalem als hoofdstad. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Haig, be vestigde in een interview met het Amerikaanse weekblad' Newsweek, dat het Saoedische vredesplan „veelbelovende en belangwekkende aspecten bevat. Tegelijkertijd onder streepte de minister echter, dat op dit moment alleen de vre desakkoorden van Camp Da vid „elan" hebben. In het plan-Fahd vond Haig vooral de „impliciete" erkenning van het bestaansrecht van Israël van belang. Opmerkelijk in het vraagge sprek met ABC was het feit dat premier Begin benadrukte, dat de door de Senaat goedge-' keurde levering van Awacs- radarvliegtuigen aan Saoedi- Arabië geen wezenlijke veran dering betekende in de relatie tussen Israël en de VS. Strafvervolging tegen leider Solidariteit WARSCHAU Een o- penbare aanklager in Po len heeft een strafvervol ging ingesteld tegen Ma rian Jurczyk, de leider van Solidariteit in de re gio Sczcecin. Jurczyk, bij de bestuursverkie zingen van Solidariteit de tweede man achter Walesa, wordt ten laste gelegd dat hij de volksrepubliek Polen open lijk heeft beledigd, waarvoor hij tussen de zes maanden en acht jaar gevangenisstraf kan krijgen. Jurczyk zou van parlementsle den en de regering hebben ge zegd, dat zij verraders zijn van de Poolse natie en dat zij een „filiaal van Moskou" willen besturen. De Poolse televisie, die het bericht over de straf vervolging gisteren bekend maakte, liet een bandopname horen van de rede waarin Jurczyk de gewraakte passa ges uitsprak. Volgens Jurczyk is de opname echt, maar zijn zijn woorden uit hun verband gerukt. Niet bekend is of de vakbondsleider voor de duur van het onderzoek van de o- penbare aanklager zal worden vastgezet. Gisteravond was hij nog op vrije voeten. De 64-jarige Leo Long. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De lijst van Britten die tijdens de Tweede Wereldoorlog voor de Russen spioneer den, is weer uitgebreid met een exemplaar uit de stal van Anthony Blunt, de gewezen kunstadviseur van koningin Elizabeth II. Blunt werd in november 1979 ontmaskerd. Gisteren meldde de Londense zon dagskrant Sunday Times exclusief, dat ene Leo Long heeft bekend in de jaren dertig door Blunt te zijn aangeworven om spio- nagewerk voor de Sovjets hartig hun westelijke bondge- te doen. noten waren. Long is een gepensioneerde filmproducer. Tijdens de oor log zat hij in Londen op het kantoor van de Britse militaire spionagedienst MI 14, die ge heime informatie verzamelde over Duitse troepenbewegin gen. Die inlichtingen kwamen van spionnen, verspreid over heel Europa. Via Blunt speelde Long de gegevens door aan de Russen. Londen bracht Mos kou geregeld officieel op de hoogte van bepaalde Duitse militaire geheimen, maar hield nog weieens wat achter. Dank zij het ondergrondse werk van Blunt en Long kwamen de Sovjets aan de weet hoe open- De openbare biecht van Leo Long bewijst, dat heel wat meer Britten voor de Russen gespionneerd hebben dan in Londen officieel toegegeven wordt. Long legde namelijk al in 1964 volledige bekentenis sen af. Hij werd echter nooit vervolgd. Zijn openbare bekentenis brengt premier Thatcher in verlegenheid. Verleden jaar heeft de Britse premier name lijk in het Lagerhuis gezegd, dat Anthony Blunt de enige landverrader is die in de jaren zestig na een bekentenis van rechtsvervolging werd vrijge steld. DUBLIN De politieke vleugel van het Ierse Re publikeinse Leger (IRA) heeft tot een opmerkelijke koerswijziging besloten. Op het congres in de Ierse hoofdstad Dublin werd besloten tot deelname aan deelnemen, de komende plaatselijke verkiezingen in Noord- De Sinn Fein heeft altijd ge- Ierland. Volgend jaar weigerd om aan verkiezingen wordt bekend of de Sinn in !?°.0ld".Ie'la,nd te doen' YTt iomdat het Britse bestuur over Fem ook aan de algemene dit gebied wordt afgewezen. verkiezingen van 1984 zal Aan *e nemen valt dat het suc ces van wijlen Bobby Sands, die tijdens zijn gevangenschap in de Maze-gevangenis in het Lagerhuis werd gekozen, aan de koerswijziging ten grond slag ligt.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7