Edgar Cuepper verrast ruitertop Turnsters boeken weer vooruitgang STRANDRACES GROOT SUCCES Ijshockeyers verpletterd Wim van Zijll bliksemafleider in schermconflict DEN HAAG Wim van Z fungeerde zaterdag in D Haag tijdens de jaarlijkse denvergadering van de Kjg ninklijke Nederlandse Aig I mene Schermbond (KNA als bliksemafleider. De voc malige secretaris van de Ni adviseerde voor een adei loos gehoor radicaal e< streep te zetten onder het cente verleden, waarin sfeer heerste van ruzies wantrouwen. Van Zijll was na de roerige bi tengewone ledenvergaderii V van de KNAS op 27 juni e Amstelveen bereid gevond< zitting te nemen in een cor n missie van drie „wijze ma Ie nen". Deze commissie, met a n leden verder bondsvoorzitt ;i< Leenders en de heer Sche w penzeel namens Zaal Kardolu t< kreeg tot taak een uitweg ja vinden in de reeks conflict! Ja tussen maitre Kaspar Kardoli >r c.s. en het bondsbestuur een advies uit te breng< se waarmee verder kon word< gewerkt. De woorden van Van Zijll ha den een heilzame uitwerkir op het verder verloop van vergadering, die van de mee te stekels was ontdaan. De schermbond heeft equipe van acht schermers schermsters aangewezen vo< de strijd om de Europesi pioenschappen, die van en met 15 november in de Iti liaanse plaats Foggia won gehouden. Het is de eers maal sedert 1936 dat de int< nationale schermfederatie evenement weer op de kalei der heeft geplaatst. De nationale ploeg ziet er a volgt uit: Floret dames: Jacky Leender U Marijke Lugthart en Yvettjy Kardolus. Floret heren: Andries Toth, R( rik Janssen en Awin Kardolui Degen: Remco-Dirk Aalberi Ties Feith en Arwin Kardolus. ser jy n< n< Pouiissen stopt bij tafeltennis UTRECHT Ad Poulissein< hoofdbestuurslid van de N<)r derlandse tafeltennis bon (NTTB) en hoofd van d sportcommissie, heeft zatei[e dag tijdens de NTTB-jaarve gadering in Utrecht aange kondigd binnen afzienbar )e tijd zijn bestuursfuncties ne<op te leggen. jon flö. Reden van Poulissens stoppeif!" is een onverwachte verande^® ring in zijn werkkring, die herfeJ niet meer de vrije tijd geefrei nodig om het bondswerk na^y behoren uit te voeren. „Voo w honderd procent werken is ni( meer mogelijk voor mij, da* kun je beter stoppen", aldu* de voorzitter van de sportcom Ul missie, die wel bereid is in d e toekomst incidenteel aan bena paalde projecten binnen d,e.' bond mee te werken. Iri ia Pouiissen, die zich binnen d sportcommissie vooral bezit; hield met het aantrekken va een buitenlandse bondscoact kon in Utrecht nog geen cor crete resultaten van die ondei handelingen aangeven. UNNA Het Nederlandlo se ijshockeyteam heeflht gisteravond in de laatsteor van twee interlands te gen West-Duitsland eer" forse nederlaag van 16- (5-1, 5-0 en 6-0) geleden] De formatie van bonds coach Gustav Bubnik, die zaterdag de jeugdige Ar nold Troch van HYS '80 aan zijn selectie toege voegde, had vrijdag in Eindhoven nog een gelijk spel van 3-3 bewerkstel ligd tegen de Westduit sers. De grote man in het bij Dort mund gelegen Unna was de Westduitser Meitinger, die vijf doelpunten voor zijn rekening nam. De overige treffers van de oosterburen kwamen Kühn- hackl, Berndauer, Rejndl, Mörz, Kuhl, Kries, Hinterstoc- ker, Egen en Höfner. Leo Koopmans redde de Neder landse eer. Vele straffen (29 minuten) heb- ben Oranje de das omgedaan De Nederlanders gingen nog alL. gretig in op de provocaties van de veel professionelere West duitsers, die 17 strafminuten kregen. Hierdoor kon er geen sprake zijn van enige samen-^ hang in het spel van de Neder landse ploeg. Xaver Unsinn, de Westduitse bondscoach: „Wat moet ik van zo 'n ploeg zeggen. Nederland was niet meer dan een spar ring-partner voor ons. Aan de overwinning hecht ik dan ook geen enkele waarde. Daar was de tegenstand van Nederland te onschuldig voor". Het duel in Unna werd geleid door de Zwitserse scheids- rechter Stauffel en er waren 3.000 toeschouwers. ilK AMSTERDAM De Gro te Prijs van Amsterdam is gisteren verrassend in het bezit gekomen van de Belg Edgar Cuepper, die met zijn paard Cyra no als enige foutloos bleef in de beide man ches van het hoogtepunt van Jumping Amster dam, dat tevens gold als eerste proef voor het World Cup-klassement. De 32-jarige Belg behoort weliswaar al jaren tot het selecte groepje interna tionale ruiters, maar ver overde in Amsterdam pas zijn derde Grote Prijs. Zijn triomf dankt hij vooral aan een fout van de Franse favoriet Gilles Bertran de Balanda. De kwaliteiten van de Balan- da's paard Galoubet dienden namelijk, als het tot een barrage was ge komen, hoger te worden ingeschat dan die van Cyrano. Tot die extra rondgang kwam het ech ter niet, door een domme fout van de Franse ruiter. Hij bleef weliswaar zon der springfouten, maar ging na het belsignaal twee keer door de start lijn, hetgeen reglemen tair automatisch drie strafpunten betekende voor het rijden van een foute koers. De hevig te leurgestelde de Balanda vocht die beslissing wel iswaar niet aan, maar be greep het besluit van de jury niet, omdat hij niet bewust een fout traject had gereden en een der gelijke fout in dat geval niet overal wordt bestraft. Ook een andere Franse combinatie, Herve Godignon met Gitan P, maakte geen springfout, maar overschreed in de eerste manche de tijdsli miet en moest derhalve met een kwart strafpunt genoegen nemen met de tweede plaats. Zijn vergissing, eigenlijk een moment van verstandsverbijs tering, want een geroutineerde ruiter mag zo'n fout niet ma ken, kostte de Balanda in elk geval 8.000 gulden, die de tweede plaats opleverde, ter wijl de hoofdprijs was gedo teerd met 14.000 gulden; een kapitale fout derhalve. Het pu bliek werd daardoor bovendien beroofd van een barrage, nor maliter het hoogtepunt van een strijd om de Grote Prijs. „Zo'n einde is jammer voor de sport", sprak de ex-Fries Fran ke Sloothaak na afloop. De rui ter, die vorig jaar jn Amster dam alle hoofdprijzen in de wacht sleepte, moest ditmaal met een bijrol genoegen ne men en had mede daardoor natuurlijk nogal kritiek op par- coursbouwer Sieto Mellema. De Duitse kampioen: „Het is te zwaar gebouwd. De bouwer had het parcours moeten af stemmen op hetgeen hier de laatste dagen is gepresteerd. Vooral de driesprong was bij zonder moeilijk". Een gelukkige Edgar Cuepper deelde de mening weliswaar dat het parcours zwaar was, maar over zijn lippen kwam begrijpelijkerwijze geen woord van kritiek. „Het was niet ge makkelijk, maar wel te sprin gen. Dat ik als enige foutloos bleef heeft echter niet alleen te maken met de moeilijkheid van het parcours. Daarbij speelt de gemoedstoestand van de ruiter ook een rol en iedereen is blijkbaar niet tegen spanning opgewassen". Zelf kon hij die druk wel aan en zijn paard, dat ook in München tijdens het EK bijzonder goed rondging (door een ongelukkige val tijdens de laatste manche verpeelde Cu epper toen de zesde plaats) bleef rustig. De Belg: „Cyrano bleef mooi rustig. Pas toen ik de ring inging hoorde ik dat nog niemand foutloos was ge bleven, want op het inspring- terrein blijf je verstoken van in formatie. Daardoor heb ik nog meer op zekerheid gereden dan normaal, hoewel ik toch geen winnerstype ben. Ik kies altijd voor zekerheid. Ik ben liever tweede dan dat je door een foutje te riskeren ver in het klassement terugvalt". Kwaliteiten Emil Hendrix, die bijna twee jaar geleden de nu 9-jarige Cy rano aan Cuepper verkocht, loofde vervolgens de kwalitei ten van de Belg. De Limburger, die door een pechfoutje con tent moest zijn met de gedeel de derde plaats: Edgar is een goede ruiter, een stylist op de ouderwetse manier". Mede door een kapotte lepel, waar door de hindernisboom als hij licht werd geraakt al viel, ging Hendrix' Livius tijdens de eer ste rondgang op de laatste van de tien hindernissen, een wal met daarboven groen-witte balken, in de fout. Even later werd weliswaar een nieuwe le pel (de beugel waarop de balk rust) aangebracht, rpaar dat obstakel bleef de Nederlan ders parten spelen. Ook Rob Ehrens met Koh-i-noor en Jumbo Design van Anton Eb ben gingen op deze hindernis in de fout. Slechts zes combinaties bleven in de eerste manche zonder springfouten, waarbij Henk Noorens Opstalan en Larramy van Johan Heins. Evenals Etin- celle de Faulx van de verras send sterk rijdende Italiaan Guido Dominici, Derrypatrick van de Ier Con Power maakten Opstalan en Larramy in het tweede verkorte parcours een fout, waardoor de derde plaats uiteindelijk moest worden ge deeld door negen combinaties, met daarbij de voltallige Oran je-equipe, die onlangs bij het EK in München brons verover de. Toch was er alom geen te vredenheid in het Nederlandse kamp. Wel uiteraard over het bereikte resultaat, maar niet over de huidige opzet van de strijd om de wereldbeker. Doordat niet éèn Oranje-ruiter een plaats bij de eerste tien in neemt op de Europese punten- lijst, is slechts één ruiter (Jo han Heins) automatisch ge rechtigd aan de wedstrijden om World Cup-punten deel te nemen. De anderen zijn afhan kelijk van uitnodigingen. Heins: „Een belachelijke regeling. Als ruiter kun je bij wijze van spre ken als opa nog in het voorste gelid strijden, waardoor er toch al lang sprake is dezelfde groep, terwijl door de huidige opzet de doorbraak van de jeugd een halt wordt toegeroe pen. Het is toch al te gek dat een ruiter als Henk Nooren af hankelijk is van uitnodigingen en Emil Hendrix en Rob Eh rens bijna helemaal geen kans krijgen. Zo'n wereldbekerstrijd heeft volgens mij alleen maar zin als alle concoursen om Grote Prijzen meetellen, waar door je een betere spreiding krijgt en voorkomt dat ieder een naar concoursen toe wil zoals hier in Amsterdam, waar door de organisatoren een li miet moeten invoeren". HANS VAN DEN BERGHE ■Hui ■llill—lil UB Witboek KNGV DEN HAAG Het bestuur van het KNGV heeft naar aanlei ding van de problemen, die za terdag op de jaarlijkse bonds vergadering in Beekbergen worden verwacht ten aanzien van het punt bestuursverkie zing een witboek uitgebracht. Doordat voorzitter John Tiel- rooy na negen jaar zitting wil stoppen schoof het bondsbe stuur zoals dat de gewoonte is, een kandidaat naar voren. De keus viel daarbij op de zittende vice-voorzitter Borgsteede. In een later stadium had het bondsbestuur na rugge spraak met Borgsteede geen bezwaar tegen een even tuele kandidatuur van het be stuurslid Spijkers. Tijdens een buitengewone vergadering van de kringvoorzitters werd de kandidatuur van Spijkers aan vaard. Het bestuur van het KNGV, dat het vertrouwen in de zittende secretaris Daey Ouwens inmiddels had opge zegd, kandideerde mevrouw Verstraten als secretaresse. Inmiddels was kandidaat Spij kers op „verkiezingstoernee" gegaan en kwam vervolgens met een bestuur zonder Borg steede en mevroüw Verstraten maar met mevrouw Uijlenhoet (secretaresse) en Daye Ouwens als bondsbestuurslid. Voor de huidige vice-voorzitter Borgr steede was in het „bestuur Spijkers" geen plaats meer in geruimd. Dit alles was voor het KNGV- bestuur aanleiding een witboek uit te brengen over hetgeen zich in de afgelopen maanden rond de opvolging van Tielrooy heeft afgespeeld. DIEREN Hoewel het be stuur van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek- Verbond (KNGV) pas vrij dag beslist, is het zeker dat Nederland van 22 t/m 29 november in Moskou met een volledige dames- ploeg zal deelnemen aan de wereldkampioenschap pen turnen. Het sectiebe- stuur keurturnen dames zal in elk geval een positief advies uitbrengen. In de praktijk is gebleken dat het bondsbestuur de ad viezen in deze overneemt. Zaterdag, na de met een verschil van 40.75 punten (366.20-325.45) gewonnen interlandwedstrijd tegen Noorwegen heerste een opgetogen stemming bij de begeleiding van de -ploeg. Niet vanwege de overwinning op het zwak ke Noorwegen, dat nauwe lijks een maatstaf was, maar omdat de Nederland se dames in vergelijking met de voorgaande wed strijden tegen Hongarije en Tsjechoslowakije op nieuw vooruitgang hadden getoond. De Hongaarse trainster van de Nederlandse ploeg, Leona Horvath, stelde met haar plas tisch woordgebruik: „Eén oog lacht, het ander huilt". De Hongaarse was vooral tevre den over het optreden van haar meisjes op de eerste dag, waarop de verplichte oefenstof op het programma stond en de kwaliteit van het springen tij dens de keuzestof, dat inder daad van internationaal gehal te was. „Wij hebben de afgelo pen maanden vooral de nadruk gelegd op het aanleren van de voorgeschreven oefenstof voor de wereldkampioenschappen van Moskou, die ook geldt voor de Olympische Spelen van Los Angeles", aldus Leona Horvath. „Die keuze heeft re sultaten opgeleverd. In verge lijking tot onze eerste inter landwedstrijd van dit seizoen tegen Hongarije en Zwitserland in Zalaegerseg hebben wij 8.5 punten gewonnen. Vergeleken met de interlandwedstrijd te gen Tsjechoslowakije, veertien dagen geleden in Trnava, boekten wij een winst van 4,3 punten. Nu moet er nog een maand hard gewerkt worden aan de keuzestof". Met haar huilende oog bedoelde Leona Horvath de kwaliteit van de keuzestof. „Wij hebben tegen Noorwegen gezien dat de meisjes door blessures op dat gebied toch wat zijn achterge bleven. Bepaalde turnsters zijn nog bang voor specifieke on derdelen, omdat de angst voor een blessure de kop op steekt. Juist bij turnen is de psycholo gische spanning groot en daar door kunnen onderdelen mis lukken, omdat wij slechts een beperkte selectie hebben, kun nen wij ons niet de luxe van rust, die soms noodzakelijk is, permitteren." Het schrikbeeld van blessures speelde ook in de interland wedstrijd tegen het zwakke Noorwegen, dat in elk geval in Moskou niet met een complete ploeg zal uitkomen een be slissing die ook reeds door Frankrijk is genomen. Neder land moest in Dieren uitkomen zonder de met een knieblessu re kampende Mirjam Eigen- huysen en raakte zaterdag bij het laatste onderdeel van de keuzestof, de vrije oefening, Debbie Amson kwijt. De blon de Amsterdamse, die in de verplichte stof voortreffelijk werk had laten zien, zij stond derde met 36.55 punten, raak te bij het paardspringen aan de buitenkant van haar voet geblesseerd, werkte nog wel de brug- en balkoefening af, maar liet de vrije oefening weg. NSF-arts Peter Vergouwen, die de nationale turnselectie me disch begeleidt, liet zich posi tief uit over de blessures van Mirjam Eigenhuysen en Debbie Amson. „Mirjam Eigenhuysen kan maandag weer voorzichtig beginnen, omdat haar blessure zich voorspoedig herstelt en voor Debbie Amson zijn een paar daagjes rust voldoende." Voorspoedig De tweede dag van het treffen met Noorwegen begon voor Nederland zeer voorspoedig. Monique Kaaks, de 16-jarige Nijmeegse, die uiteindelijk met 74.55 punten eerste werd in het individuele klassement, sprong tweemaal een vrijwel perfecte gestrekte tsukuhara en zag die beloond met waar deringen van 9.65 (de hoogste van de wedstrijd) en 9.55. Na tionaal kampioene Ingrid Bolle- boom, Debbie Amson en Marja Huytink bleven evenwel weinig bij haar achter. Leona Horvath stelde dan ook terecht dat het programma van de Nederland se turnsters op dit onderdeel van internationaal niveau is. Zij werd daarin bijgevallen door Jaroslava Matlochkova, die in Dieren als hoofdjurylid optrad, de Tsjechoslowaakse, die veer tien dagen tevoren in Trnava, Nederland in actie had gezien: „ln,twee weken heeft de ploeg niet alleen in de verplichte oe fenstof, maar ook bij het keu zeprogramma een vooruitgang geboekt." Matlochkova was van mening dat de twee Ne derlandse en Noorse juryleden reëel gewaardeerd hadden. „Ik heb slechts bij een oefening van een Noorse moeten ingrij pen, omdat de verschillen te groot waren." Na de sprong bleek dat Neder land in de keuzestof nog fors zal moeten werken. Bij de brug scoorden de vijf turnsters, die voor de wedstrijd telden, nog wel ruim negen maar op de balk en de vrije oefening ging het mis. Van het Nederlandse zestal slaagde alleen Marja Huyting erin de oefening zon der een val van de balk af te werken en in de vrije oefening kwamen slechts Ingrid Bolle- boom en Monique Kaaks met resp. 9.20 en 9.30 boven de negen punten. Voor het zwak ke optreden op de balk had Leona Horvath wel een verkla ring. „Drie turnsters hebben ri sico's genomen en dan kan het fout gaan en twee hebben fop ten gemaakt, waardoor een val het gevolg was," Hét meedoen van Ingrid Bolle- boom en Marja Huyting, die in Trnava wegens blessures nog aan de kant moesten blijven, was in elk geval een verster king, al turnde nationaal kam pioene Bolleboom nog wat bangelijk. Bolleboom en Huy tink haken na de wereldkam- ■BBESSBEBSm pioenschappen af en Debbie Amson vertrekt na dit school jaar naar de Verenigde Staten, omdat zij aan de universiteit van Indianapolis gaat studeren op een z.g. sport-studiebeurs. Het Nederlandse trainersduo Leona Horvath en Hans van Zetten zal dan voor vervanging moeten zorgen. Eén vervang ster staat in elk geval al klaar. Het is de 14-jarige Therese Wilmink, die in Moskou regle mentair niet mag worden inge zet omdat zij een jaar te jong is. Eventueel zou de mogeljk- heid bestaan voor haar dispen satie te vragen. „Traingscoör-, dinator Hans van Zetten wil van zo'n verzoek niets weten. „Het zou niet goed voor haar zijn en bovendien willen wij jonge talenten de tijd geven' langzaam te rijpen." Zweden heeft zaterdag in Lo- chem de turninterland (jon gens) tegen Nederland met ruim verschil gewonnen. De Zweedse jongelieden kwamen tot een totaal van 248.55 pun ten. Nederland verzamelde 223.20 punten. De individuele wedstrijd leverde een zege op voor Johan Jonasson. Ook de tweede en derde plaats waren voor Zweden. Ad van de Boo gaard was als vierde de beste Nederlander. In de Nederland se ploeg ontbrak nationaal kampioen Ron Lambo wegens een achilles blessure. De wedstrijden leverden vlak voor de zee een groot aantal spectaculaire momenten op. SCHEVENINGEN De eerste Nederlandse strandmotorrace is voor 35.000 toeschouwers op de Scheveningse boulevard tot een enorm succes uitge groeid. Hoewel topcoureurs als Gerrit Wolsink en Gerard Rond niet aanwezig waren (zij eisten volgens de organisatie te hoge startgelden), hebben de mo torsportliefhebbers toch met volle teugen kunnen genieten. Twee coureurs hadden een mindere prettige zaterdagmid dag omdat zij door blessures (rug en gebroken sleutelbeen) voortijdig moesten afhaken. In de individuele strijd heer sten Simon Schram en Anne Kies. Zij blonken uit op een parcours dat was gelegen tus sen het Noorderstrand en de haven. Schram werd winnaar in twee manches, gevolgd door Kies. Bij de zijspannen was de overwinning voor de wereld kampioenen zijspancross Ton van Heugten en Frits Kiggen. De Nederlandse kampioen Jan Bakens moest zijn machine in deze race door materiaalpech langs de kant zetten. mm r

Leidse Courant | 1981 | | pagina 18