Piet Hein uit Sassenheim kan in Monaco de mijnen even vergeten fr remeente: geen bijdrage gasaansluiting JAARDIG NAVO-OPONTHOUD AAN DE AZUREN KUST Noordwijk inde «ban van Niks E"'jer gevaarlijke medicijnen Alphen gestolen Strenge maatregelen tegen honden die schapen doodbijten Charmante satire „De Stoel LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 OKTOBER 1981 PAGINA 5 LUCRATIEVE INVAL VAN EEN VELUWSE SLIJTER •lij Slijter Piet Weijers met zijn flesje Niks. Stille waters hebben diepe éronden. Ongetwijfeld. Ik heb, denkend aan de Veluwe, altijd gemeend dat de kalmte op dit prachtige, ruige stukje Nederland trdigoeddeels werd bepaald door de aanwezigheid van geifeeën, zwijnen en moufflons die je bijna nooit ^tegenkomt, voorts door het waarschijnlijke feit dat idePr °P zondag niet gefietst en gebaad mag worden, ra/door de statige, bijna geruisloze wouden en door de 'ouzwarte kousen. >pn ^c/iGeen moment kwam eerder bij me op, dat Veluwenaren Zich ook weieens zouden kunnen overgeven aan onbetamelijkheden, aan slinkse praktijken, zoals ik nu te horen krijg. Daar is een dorpeling, in de buurt van een zandverstuiving, op wiens levenswandel tot nog toe weinig Rijkaan te merken viel. Hoewel: hij was al slijter. Gaf natuurlijk 'edt|>wel iets te denken, maar zijn afnemers manoeuvreerden met 'e eij hun ingepakte flessen op een tamelijk onopvallende manier trali ën de slijter trok daarbij steeds een gezicht alsof hij zojuist rie.leen liter karnemelk had verkocht. Eigenlijk dus nog niets aan de hand. Maar nu komt het dan: de Veluwse slijtende detaillist gaf zich gewonnen aan een duivelse inval en rook daarbij succes. Hij bestond het om ri/iipn n>euw drankje op de markt te brengen, een soort ^^uurwater met een onschuldig voorkomen, maar niet mis in n yjle uitwerking. Om het nog onnozeler, echt Veluws, te doen een schijnen gaf hij het de naam Niks mee. Het is kleurloos en s jjiet lijkt op niks. Maar voor de slijter is Niks alles geworden, t£re/o°r zijn Niks gaat zelfs de zon op. zi//rn wat inventieve slijter hoopte en verwachtte gebeurde: ilsof het niks was begon zijn Niks aan een zegetocht. Eerst sabbelde de Niks als een stroompje door andere Veluwse lorpen, langs boerderijen, ging met een bocht om het Uddelermeer heen en kwam in de bewoonde wereld terecht. Collega-slijters stootten elkaar aan: hé joh, da's niet niks, zeg maar gerust: een beste Niks; moet je ook eens proberen. En zo bereikte de mare van de Niks een bevriende relatie van de Noordwijkse slijter Piet Weijers, die aan de Voorstraat een uitgekiende positie inneemt. Piet Weijers aarzelde niet en maakte Niks tot de zijne. Noordwijk raakte via Weijers in de ban van Niks. Het gaat zelfs de spuigaten Uitlopen: wie tot voor kort nog een niksnut was blijkt thans omgebouwd tot een Niksneut. Men begint er een beetje aan te wennen, maar aanvankelijk zorgde Niks voor een babylonische spraakverwarring. Noordwijkers zagen elkaar zelfs niet voor vol aan, met hun lol om Niks. Nog komt het voor, dat iemand een goede kennis een plezier wil doen. Hij neemt dan Niks mee en zegt, geheel naar waarheid: „Je krijgt niks van me (want die man zegt natuurlijk niet niks met een hoofdletter). En de jarige of een ander feestvarken staat op het punt te zeggen: man, je bent niet goed snik, want je geeft toch wat. Verder laten gastheren weten, dat ze Niks in huis hebben. De gasten komen toch wel, maar zijn er van overtuigd dat het niks wordt, die avond. Totdat ze met een glaasje Niks in hun handen zitten. Topless kan nu wel in Noordwijk, want men heeft het al over helemaal Niks. Als het avondje voorbij is, worden de automobilisten onder het gezelschap door politiemensen gecontroleerd en ze beweren doodleuk, dat ze Niks ophebben, terwijl de beambten wel degelijk lont ruiken; niks van waar dus. Ach, het went wel allemaal, in Noordwijk. Laten we er maar niks kwaad van denken. Veluwse Niks in een Weijers Promotie. Wie er niks mee te maken wil hebben houdt het gewoon op een citroentje of een bessen, dat is ook niet niks. Niks is curieus, en wat de prijs betreft: Niks kost niet niks, maar tegenwoordig is niks goedkoop. Een leuk familieberich tje, met een zonnig pren-, tje, afkomstig van de vriendelijke persdienst der Britse Royal Navy. Dat is een marine waar de Jantjes geen Jantjes heten, maar Jacks. Of Bluejackets, en dan hoe ven ze nog niet eens een stuk in de kraag te heb ben. Staat me daar, alsof het niets is en of er geen ander werk aan de win kel zou zijn, een Neder landse marinejongen, te gen de torenhoge ach tergrond van Monaco, in het bijzijn van zeevaren de uitlanders die bij de Navo onder één hoedje spelen. Dagje pierewaaien rond het paleis van prins Rai nier en prinses Gracia, en maar kijken of ze een glimp kunnen opvangen van het prinsesje Caroli ne, die goed in de markt ligt. De Nederlandse Jan en z'n buitenlandse makkers liggen zelf bij Monte Carlo voor anker, bij wijze van rust en re creatie tussen de bedrij ven door. Die bedrijven worden geleverd door een Navo-mijnenvegers smaldeel, samen met Italiaanse en Franse ma rine-onderdelen, heer lijk op de Mediterranée, zo blue. Daar staat hij dan: 23-jarige Piet Hein Verdegaal uit Sassenheim, luitenant ter zee 3e klasse der Koninklijke Marine, aan boord van Hr Ms „Onbevreesd", het vlaggeschip van de tegen mijnen optredende Navo- strijdmacht, de Standing Naval Force Channel (Kanaalzone), met een Engelse basis. Deze strijdmacht ontplooit zich dit jaar op de Middellandse zee en bekwaamt Navo- marinemensen in de technologie van het anti- mijnwapen, zeg maar. Op het moment voert de Nederlander Jan Harperts het commando over deze varende schoolse eenheid. Belgische, Westduitse, Nederlandse en Britse schepen vormen de permanente kern van deze strijdmacht, waarbij van tijd tot tijd ook schepen van andere Navo-partners Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. gevoegd worden. Admiraal sir John Fieldhouse is de operationele opperbevelhebber van de hele sjoos. Maar ook sir John is niet altijd in Monaco te vinden; hij heeft z'n besognes in North wood, Middlesex, England. Onze bereidwillige informanten van News Release, van de Commander-in-chief Fleet, hebben in hun voortreffelijke ijver uitgevonden, dat Piet Hein twee jaar in dienst van de Nederlandse marine is, dat hij werd opgeleid in Den Helder, niet getrouwd is, ook geen kinderen heeft, en dat hij een maand meedoet aan boord van de „Onbevreesd". In zijn marine-verleden bezocht de Sassemse luitenant Verdegaal inmiddels al Zweden, Noorwegen, het Verenigd Koninkrijk, België en Frankrijk. En daar kan nog meer bij. Overal, overal, waar de mijnen zijn is het bal. SmUIDEN De ge- nte inte zal in principe jpeiieg van riool- of gas- fieiïjngen niet subsidiëren. beslissing werd gis- te^Vond door de raad ge- ?.y&n. Aanleiding voor [0^Jscussie zijn de nog al- £>evan gas en riool ver- jen fen gebieden binnen Leimuiden, waaronder de Westerdijk. Leimuiden kent diverse gebie den buiten de bebouwde kom, die noch van gas noch van rio lering voorzien zijn. Voorbeel den daarvan zijn de - Heren weg, Vrieseweg en de Wester dijk. Bewoners van deze laat ste straat werden onlangs ge vraagd naar hun belangstel ling voor aansluiting op het gasnet De uitkomst van de en- quete was voor het Energiebe drijf Rijnland reden de straat als 'onrendabel gebied' aan te duiden. Toch wil men de gas aansluiting graag tot stand ge bracht zien. Daartoe vroeg men de gemeente om haar (fi nanciële) steun. Het colleg. voelde daar weinig voor. Bin nen de raad die zich giste ren mocht uitspreken dach ten sommigen daar anders over. Zowel VVD'er J.H. van Dam als Leimuiden-2000- raadslid Van Puffelen waren van mening, dat de aanleg toch tot stand moest worden gebracht. De leiding behoeft daarvoor immers slechts 800 meter te worden doorgetrok ken, zo betoogden beide raads leden. Van Dam en Van Puf felen verschilden echter wei- van mening over het ant woord op de vraag waar het daarvoor benodigde geld van daan moet komen. Van Puffe len zei dat de winst van het gasbedrijf daarvoor kon wor den gebruikt, terwijl de libe raal het antwoord nog even vooruit schoof. Van Dam wil de eerst de begrotingsbehande ling afwachten en bovendien meer inzicht in de kosten van het geheel hebben. Het idee van het Leimuiden 2000 raads lid werd door weinigen ge steund. „De winst van het gas bedrijf zou toch immers naar de verbruikers moeten terug vloeien" reageerde het colle ge. Ook Van Dam's visie op de zaak werd door zeer weinigen gedeeld. Burgemeester G.J. van der Kroft wilde niet in details treden, maar vond dat het om een principe zaak ging. Hij wilde van de raad weten of hij al dan niet van mening was, dat de gemeente finan cieel moet bijdragen aan zaken die niet tot haar verantwoor delijkheid behoren. Uiteinde lijk vond men van niet. De uitspraak betekent echter niet dat de bewoners de gas aansluiting nu wel kunnen vergeten. Het animo voor aan sluiting op het gasnet lijkt ge groeid en men stapt met de nieuwe gegevens opnieuw naar Rijnland. De gemeente zal als bemiddelaar tussen het energiebedrijf en de bewoners gaan fungeren. Het doel dat men voor ogen heeft, is het Rijnland ervan te overtuigen, dat de Westerdijk wel degelijk een rendabel gebied is. Wethouder J. den Haan deelde gisteren mee dat de bewoners van het pand Tolhuiskade 15 inmiddels een andere woning hebben aanvaard. De rechter maakte onlangs een einde aan het conflict over het al dan niet opknappen van de wo ning. i „ZtflEN AAN DEN RIJN Uit een auto van een arts Kult\ de nacht van woensdag op donderdag een koffer ^medicijnen gestolen. Volgens de rijksinspectie voor c Volksgezondheid is onoordeelkundig gebruik van medicijnen niet dodelijk, maar wel zeer gevaar- Juto stond geparkeerd aan de Aarkade in Alphen. De arts lijn ampullenkoffer in de auto achtergelaten. Gistermorgen 1 de koffer verdwenen. In de koffer zaten twee ampullen Jnonsal, een ampul apomorfine, vier ampullen baralgin, jampullen adrenaline, twee ampullen euphalijne, een ampul Til en een injectiespuit gevuld met xijlocard. De politie van jen verzoekt iedereen, die inlichtingen kan verstrekken ijfli: de diefstal of over de medicijnen contact op te nemen on- 1 telefoonnummer 01720-93941 of met de plaatselijke politie. ad neemt afscheid van Kremer !G gd IGRAVEN Burgemeester N.P. Kremer heeft gistermid- ifficieel afscheid genomen van de raad. De heer Kremer at Bodegraven vanwege het bereiken van de pensioenge- igde leeftijd. Kremer (CDA) heeft 21 jaar van zijn leven als smeester doorgebracht. Na een loopbaan als politie-inspec- Verd hij in 1960 burgemeester van Zuidland. Daarna volgde Ilerste-burgerschap van Abbenbroek en Oudenhoorn. In kwam Kremer naar Bodegraven om de post van J.J. Croles ite nemen. Na de gisteren gehouden buitengewone raads- jdering konden inwonprs van Bodegraven de heer en me- v Kremer de hand schudden. Het gezin Kremer verhuist Inkort naar Lochem. HILLEGOM Maatregelen tegen honden die schapen doodbijten, het bestrijden van mollen, geen belemmerende bepalingen in bestemmings plannen voor bedrijven en streng optreden tegen de ille gale invoer van rundvee en schapen. Dat is een greep uit de beleidsvoornemens van de Vakbond Veehouders LTB voor 1982. Deze beleidsvoorne mens worden met het jaar verslag over 1980/1981 don derdag 12 november bespro ken tijdens de jaarvergadering van de vakbond in Treslong in Hillegom. Het bestuur van de Vakbond Veehouders LTB neemt in zijn beleidsvoornemens nadrukke lijk stelling tegen allerlei over heidsmaatregelen en andere invloeden die het bestaan van de leden bemoeilijken. Vooral het 'ware bloedbad' dat loslo pende honden jaarlijks aan richten onder schapen is het bestuur een doorn in het oog. Daarom wordt bepleit dat er een aanpassing op de Wet op de Dierbescherming komt en dat de gemeenten in hun Al gemene Politieverordening strenge bepalingen tegen loslo pende honden opnemen. Ook wil het bestuur dat men toe stemming krijgt om honden zonder halsband af te schieten en dat iedere hondeneigenaar verplicht een WA-verzekering BELEIDSVOORNEMEN VAKBOND VEEHOUDERS LTB: voor zijn hond moet afsluiten. Verder vindt de vakbond dat er een wettelijke regeling moet komen voor de schade die beschermde vogels toe brengen aan land- en tuin- bouwgewassen en dat mollen door de overheid op dezelfde manier als muskusratten be streden moeten worden. Niet alleen diersoorten, maar ook de gemeenten maken het de veehouders erg moeilijk, vindt de vakbond. In bestem mingsplannen moeten zo wei nig mogelijk belemmerende maatregelen worden opgeno men ten aanzien van de ex ploitatie van bedrijven. Met name noodzakelijke aanpassin gen als nieuwe gebouwen, to rensilo's en windmolens zou den zoveel mogelijk moeten zijn toegestaan met die voor waarde dat rekening wordt ge houden met de beplanting en de kleur van dergelijke voor zieningen ten opzichte van hun omgeving. Daarnaast zal het bestuur bevorderen dat de gemeenten in een woonomge ving liggende bedrijven, ook al hebben ze geen hinderwetver gunning, niet zullen dwingen tot sluiting. Andere aspecten in het be leidsplan hebben meer betrek king op het vee. Zo bepleit het bestuur een streng optreden tegen de illegale invoer van rundvee en schapen waarbij de veterinaire voorschriften worden ontdoken. Niet alleen wegens het mogelijk overbren gen van besmettelijke ziekten, zoals mond- en klauwzeer, maar ook omdat de mogelijke aanwezigheid van deze ziekten de exportpositie van ons land in gevaar brengt. Ook vindt het bestuur dat zogenaamde 'veilige' diergeneesmiddelen buiten de dierenarts om ver krijgbaar moeten zijn. Welke middelen veilig zijn, zou dan eerst moeten worden vastge legd. De castratie van beerbig- gen, om te voorkomen dat zij een hinderlijke geur versprei den die ook met andere mid delen eruit kan worden ge haald, moet volgens het be stuur worden afgeschaft. Wettelijk wil de vakbond ook een aantal bedrijfsvestigings aspecten vastleggen. Dat geldt met name voor de verede- lingssector waardoor niet- agrariërs geweerd kunnen worden en fraude is uitgeslo ten. De tegemoetkoming in de kosten van bedrijfsverplaatsin- gen moet ook zo snel mogelijk weer worden opengesteld, om dat dit anders financieel on mogelijk wordt. Tot slot wil het bestuur dat er een bijdra geregeling komt voor regiona le stichtingen ter verbetering van de agrarische structuur. Gedoeld wordt hiermee op de mogelijkheid van vrijwillige kavelruil, die in gebieden waar ruilverkaveling is uitge sloten, vaak de enige mogelijk heid voor verbetering van de bedrijfsstructuur is. LEIDEN Een professor die bij mensen dierlijke hypofyses en voortplantingsorganen inplant, in Moskou zonder woonruimte er zeven kamers op nahoudt en na de revolutie nog dineert met dure Franse wijn, zoiets moet aardig toneel kunnen opleveren. „Hondehart" van theatergroep De Stoel, dat gisteravond in het LAK in landelijke première ging, ging over zo'n professor en was heel charmant. Dat kwam niet het minst door de manier waarop De Stoel deze bewerking van Boelgakovs verhaal met een minimum aan mid-' delen opvoerde. Aan rekwisieten waren er slechts twee stoelen en een krukje. Maaltijden, operaties, het openbreken van een onderstromende badkamer, alles werd gemimed, zodat iedere schijn van puur realisme vermeden werd. Dit soort pantomime geeft een voorstelling iets lichtvoetigs. Tegelijkertijd legt zo'n zelfbeperking de spelers de verplichting op alle aandacht te ge ven aan de houding en het bewegen van de personages, die dan ook gedurende de twee uur van de voorstelling zeldzaam kon- sekwent waren. „Hondehart" is een satire, en een zekere naar het type neigende invulling van de personages kan daarbij niet vermeden worden. Maar het werd bij De Stoel nergens type-makerij. Realistische personen mag men bij dit soort toneel niet verwachten. Door het op houding en beweging vallen van het accent, was de tekstbehandeling niet optimaal. Dat was jammer, omdat daar door de spelers nergens de losse toon konden treffen, die de sati re echt bijtend gemaakt zou hebben. Nu ging de spanning van de voorstelling te veel verloren in versprekingen en haperingen. Het gevolg helaas: „Hondehart" ging af en toe wel wat lang du ren. Desondanks werden er gisteravond in het LAK enige behoorlij ke acteerprestaties geleverd. Op het uitgangspunt van De Stoel, een „eigen" stuk in sobere stijl, was in ieder geval weinig aan te merken, te meer daar het resultaat het aankijken zeker waard was. Paul van der Plank.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5