Verdeelde CDU ontdekt de vredesbeweging UNIEK IN EUROPA Biografie geeft nieuwe kijk op rockidool Elvis Presley sjaad eist ;rtrek Libiërs ;rr >erde Wereld, stortplaats voor verboden medicijnen YS staan positief tegenover vredesplan SaoedPs Franse regering ziet af van belasting op kunstvoorwerpen I GROOTSTE SPECIAALZAAK IN PERZISCHE OOSTERSE TAPUTEN! I PERZEN Spui2 GIGMT™96452r6 'ITEN'LAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 OKTOBER 1981 lanje wordt lid van NAVO DRID Na een driedaags debat heeft het Inse parlement gisteren toestemming gegeven de toetreding van het land tot de NAVO. De >e premier Leopoldo Calvo Sotelo kreeg een meerderheid voor zijn beslissing. 186 afge- u.gden waaronder de regeringspartij UCD, de aanse en Baskische partij stemden voor het itel, de oppostie van socialisten en communis- temde tegen. Het$paanse senaat zal het voorstel volgende lert.nd behandelen, maar dit wordt slechts als een ndg aliteit gezien. geringskringen verwacht men dat de NAVO iar bijeenkomst in december Spanje tot lid zal jpositie had tijdens het debat vergeefs aange- |en op een referendum over de toetreding. >ns opiniepeilingen zou iets meer dan de helft le Spanjaarden tegen toetreding zijn, terwijl en procent er voor is. Overigens weet een deel van de Spanjaarden nauwelijks wat de O inhoudt. Vermoedelijke aanslagpleger Weense synagoge gearresteerd WENEN De Oostenrijkse politie heeft in Salz burg een Jordan iër aangehouden die verdacht wordt van moord op een Weens gemeenteraadslid en een aanslag op een synagoge. Bij een huiszoe king vond de politie twee machinepistolen, tien revolvers, verscheidene handgranaten en een hoe veelheid explosieven. De Jordaniër zou de hand hebben gehad in de aanval van Arabische terro risten op de synagoge van Wenen op 29 augustus. Bij die aanslag vielen twee doden en twintig ge wonden. De politie verdenkt de man ook van me deplichtigheid aan de moord op het joodse ge meenteraadslid Heinz Nittel op 1 mei van dit jaar. Eerder was voor de aanslagen in de Oostenrijkse hoofdstad de PLO verdacht. De aangehouden Jordaniër Ba- hij Younis die verdacht wordt van de aanslag op een synago ge in Wenen. Giscard in getuigenbankje PARIJS De Franse oud-president Giscard D'Estaing en zijn oud-minister van binnenland se zaken Poniatowski moeten binnenkort getui gen in het proces tegen vier mannen die worden verdacht van de moord op een andere oud-mi nister, prins Jean de Broglie. De Broglie, partijgenoot van Giscard, werd in december 1976 doodgeschoten. Hij zou bij du bieuze transacties zijn betrokken. Zijn partij zou zich om die reden van Broglies doen en laten hebben gedistancieerd. Volgens sommige ver klaringen was ex-minister Poniatowski op de hoogte van plannen De Broglie uit de weg te ruimen. Door hem én Giscard als getuigen op te roepen hoopt de rechtbank hierover meer dui delijkheid te krijgen. Een van de vier verdach ten heeft bekend de moord te hebben gepleegd, de overige drie wordt-medeplichtigheid ten laste <nde week wordt in )urg het 30-ste partij- es van de Westduitse en-democratische partij gehouden. Het motto is land heeft een nieuw nodig". Voor het eerst uim 500 jongeren uitge- d om op het congres allerlei problemen mee cussieren. Onze corres- •nt in Bonn, Ami van gaat in op de verdeeld en de frustraties van de en-democraten, die on- hun grote aanhang in ndsrepubliek al 12 jaar oppositie zijn. N Buiten de lands- :en van de Bondsre- )ek bestaat nogal eens idruk, dat de West- politiek alleen in wordt gemaakt, SDP en FDP het het zeggen hebben. nbij ziet men echter de rale structuur van het i over het hoofd. De jtaten hebben op tal- :n en gebieden een grote n de van zelfstandigheid. ekol-Peer men °°k ke' htingit dat in de meeste ningltaten de CDU aan schafbewind is, lijkt de 3t tejusie gewettigd dat de te ie-(CDU en de Beierse de CSU) veel belang- r politieke macht in er ofBondsrepubliek vor- 9eor'dan alleen maar de Breepsitie in Bonn", ivonc DU is hierdoor ook lang :o'n gesloten blok als zij liano voorgeeft te zijn. Op het jongres in Hamburg zal vanai>nieuw worden gedemon- streerd. De interne verdeeld heid van de kwam ook de af gelopen zomer op een typeren de wijze aan de oppervlakte. Terwijl de regeringscoalitie van SPD en FDP in een moor dend conflict gewikkeld was over de manier waarop men de miljardentekorten in de staatsbegroting moest dichten, wilde de oppositie met een ei gen bezuinigingsplan komen. Maar in plaats van een helder geformuleerd alternatief, kwa men CDU en CSU met een mager compromis-rapport, dat in geen enkel opzicht beter was dan het regeringsvoorstel. De partijen waren in een zoda nig geharrewar van competen- tievragen en belangentegen stellingen verzeild geraakt, dat de leeuw uiteindelijk een muis baarde Strauss Deze interne verdeeldheid van de oppositie komt ook tot ui ting in de personen van CDU- -voorzitter Helmut Kohl en diens secretaris-generaal Hei- ner Geissler. Om de macht in Bonn te bereiken schijnt Kohl het scenario van Franz-Josef CSU-leider Strauss. Strauss te willen volgen. Dat scenario houdt in dat de partij zich als een blok opstelt en af wacht tot het met de Bondsre publiek zo miserabel gaat, dat de rijpe regeringsappel vanzelf in de oppositionele schoot valt. Geissler is het met deze opvat ting in het geheel niet eens. Deze ziet met schrik dat voor al steeds meer jongeren zich van de CDU afwenden en hij wil van zijn partij dan ook een open organisatie maken waar in over allerlei maatschappelij ke problemen van dit moment (vrede en veiligheid, kerne nergie, Oost-West-verhoudin- gen), eerlijk en zonder voor oordelen mag en moet worden gedebatteerd. Actie tegenover reactie dus, offensief spel te genover dom verdedigen. Een soortgelijke tweespalt heerst ook over de vraag hoe men zich politiek moet opstel len. De „liberale" christen-de mocraten, waartoe Geissler be hoort, zijn van mening dat CDU/CSU meer flexibiliteit op moet brengen en meer fan tasie tegenover moeilijke vra gen. Zij vinden daarbij de jon gerenorganisatie van de CDU, de „Junge Union" achter zich. Op het laatste congres van de jeugdbeweging in Keulen werd meer dan ooit tevoren kritiek geuit op de starre hou ding van de meeste partijbon zen, die absoluut geen oog schijnen te hebben voor wat er onder de jeugd leeft. De grote vredesdemonstratie in Bonn was wat dit betreft een duidelijke toets voor de verschillende opvattingen in CDU en CSU. Terwijl de „li- CDU-leider Kohl. beralen" een dialoog' met de vredesbeweging willen aan gaan, spraken Kohl en Strauss van een „Volksfront" tussen socialisten en communisten. Kohl en Strauss zijn de voor mannen van de rechter partij- vleugel: degenen die met be wondering kijken naar het harde optreden van Reagan en Thatcher, die speculeren op een diep geworteld conserva tisme bij het gewone volk, die vinden dat het afgelopen moet zijn met sociaal-liberale kwak zalvers-oplossingen voor maat schappelijke en economische problemen en diep en hard in grijpen onafwendbaar is. Reactionare krachten Voorlopig lijkt het Geissler ge lukt om bij het komende par tijcongres zijn politiek te doen overheersen. Vijfhonderd jon geren, voor het grootste deel geen CDU- leden, zijn uitgeno digd om aan discussie's over actuele problemen en vooral over die van vrede en veilig heid deel te nemen. Zoiets is nog nooit vertoond bij de CDU. Maar schijn kan bedrie gen. Geissler en de zijnen krij gen weliswaar veel publiciteit, maar dat betekent niet dat zij ook echt invloed hebben. Ach ter de liberale decors in het congresgebouw van Hamburg en achter alle schijnbare tole rantie staan onvermurwbare reactionaire krachten, die minstens zozeer het gezicht van de CDU bepalen als wat op het toneel wordt vertoond. AMI VAN VREE !N HAAG De Derde reld is een stortplaats zitstedor medicijnen, die in de :.C.J.»sterse landen verbo- ta zijn. Farmaceutische brieken brengen in de zan;rcje Wereld genees- iddelen op de markt, i bij ons niet meer mo- verk n worden verkocht, bij- orbeeld omdat zij scha- •lijke bijwerkingen heb- lesteldn. Dat is, summier, de iekking van de docu- bntaire „Ziek", die de \RA zondagavond uit- hdt (Ned. 1, 22.05 tot m .00 uur). De documen- K Ire handelt over de acti- teiten van de grote, in- ^nationale geneesmid- jjp lenconcerns in de Der- Wereld en is gemaakt samenwerking met de htserse farmaceutische (ant Ciba-Geigy. Het drijf was als enige in 1 sector bereid de film- ikers te woord te staan. gezondheidstoestand in de tde Wereld is erbarmelijk, kal op het platteland, waar volking woont. In de steaen vindt men nog ziekenhuizen, klinieken, apotheken en dok toren. Voor de rijke elite be staat zelfs de mogelijkheid om aan een soort ziekenfonds deel te nemen. Buiten de ste den, waar honger en armoede het dagelijkse leven beheer sen, is de situatie totaal an ders. In veel landen van de Derde Wereld kampt men niet al leen met de kwalen die wij in het Westen hebben overwon nen of onder de knie begin nen te krijgen; ook talrijke tropische ziekten eisen jaar lijks miljoenen slachtoffers. Een sterk verminderd weer standsvermogen door onder voeding, gebrek aan schoon water en slechte hygiënische toestanden maken elke gene zing tijdelijk, daar helpt ook het duurste medicijn niet. De enige manier om de ziekten de baas te worden is een dras tische verbeteringvan de le vensomstandigheden. Filippijnen Hoewel elk onderontwikkeld land op gezondheidsgebied zijn specifieke moeilijkheden heeft, geven de Filippijnen, waar de documentaire is op genomen, een redelijke in druk van de enorme proble men waarmee men in de Der de Wereld kampt. De weinige artsen en ziekenhuizen zijn vooral in de steden te vinden, medicijnen zijn erg duur en de farmaceutische bedrijven hebben een grote greep op de markt. De wetenschap dat het in veel landen van Afrika nog veel slechter is gesteld doet daar niets aan af. De Derde Wereld is een ge liefd afzetgebied voor de ge neesmiddelenindustrie. De vraag naar medicijnen is erg groot, de wetten makkelijk te ontduiken en de reclame niet aan strenge regels gebonden. In hun verkooppolitiek heb ben de fabrieken een voorna me plaats ingeruimd voor de artsen, die in de Derde We reld moeten leven van de ver koop van medicijnen. Artsen- bezoekers komen dagelijks bij de medici over de vloer, vaak met aantrekkelijke aanbiedin gen en veel gratis monsters. De gevolgen laten zich raden. In de documentaire zegt Dan te Escalante, internist in een ziekenhuis is Davao City (Fi lippijnen): „De artsen hebben de neiging meer voor te schrijven dan nodig is. Pa tiënten zitten, voor zover zij medicijnen kunnen betalen, uiteindelijk met vijf of zes re cepten voor één kwaal". Dumping De voornaamste beschuldi ging aan het adres van de far maceutische industrie is ech ter dat zij in de Derde Wereld medicijnen dumpt. Genees middelen die in de westerse wereld niet meer mogen wor den verkocht, oude voorrra- den of nog niet uitgeteste pre paraten worden, zo blijkt on der meer uit rapporten van de Verenigde Naties, in de Derde Wereld aan de man gebracht. In sommige landen is de wet geving onvoldoende om dum ping tegen te gaan, in andere worden de wetten gewoon ontdoken. Een voorbeeld van dumping van medicijnen dat in de documentaire ter sprake komt is dat van het anti-con ceptiemiddel Depo-Provera. Onderzoek op dieren in de Verenigde Staten heeft aan getoond dat het middel kwaadaardige gezwellen ver oorzaakt. In de Verenigde Staten werd Depo-Provera verboden, wat de fabrikant er echter niet van weerhoudt het nog steeds als een betrouw baar anti-conceptiemiddel naar tientallen landen te ex porteren. In de film wordt verder ge steld dat ook Ciba-Geigy zich op de Filippijnen ook aan zo'n praktijk schuldig maakt. Het bedrijf zou nog steeds een pijnstiller van een verboden samenstellig verkopen. Ciba- Geigy verklaarde desge vraagd dat deze voorstelling van zaken onjuist is. Functio narissen die in de film aan het woord komen zouden be paalde afspraken met de fa briek zijn vergeten. Toch heeft Ciba-Geigy geen spijt van de medewerking aan de documentaire. Prof. dr. W.P van Wartburg, topbe stuurder van het bedrijf: „Wij hebben bij het maken van de film veel geleerd. Onder meer hoe de buitenwereld tegen ons aankijkt. In dat licht be zien zijn wij niet ontevreden met het geheel. Wel zijn wij er van overtuigd dat onze po litiek in de Derde Wereld cor rect is. Wij worden beschul digd van dingen die wij niet, maar anderen mogelijk wel doen. De dumping van verbo den medicijnen is niet onze politiek". De makers van de documen taire „Ziek" hebben zich moe ten beperken tot één land en één farmaceutisch bedrijf. Al leen Ciba-Geigy was bereid mee te werken. De film geeft daarom geen volledig beeld van de gezondheidstoestand én activiteiten van de farma ceutische industrie in de Der de Wereld. Is de film dan be doeld als een aanklacht tegen Ciba-Geigy? Regisseur Steven de Winter: „Het probleem is dat het bedrijf als enige be reid was met ons in zee te gaan. Ze lieten ons binnen en we konden praten met wie wij wilden. Het bedrijf was bereid risico's te nemen. Toen we ontdekten dat het op de Filippijnen een'verboden be standdeel nog steeds in medi cijnen gebruikt, had het best met de samenwerking kun nen stoppen. Maar dat deed men niet. Ciba-Geigy was be reid maatschappelijke verant woordelijkheid te aanvaar den, waar andere bedrijven zich hullen in stilzwijgen. Al leen daarom al vind ik Ciba- Geigh een aanzienlijk fatsoen lijker bedrijf dan al z'n stil zwijgende concurenten". JOS TIMMERS WASHINGTON Na de eindeloze stroom vleiende films en boeken over het rockidool Elvis Presley is in Amerika een nieuwe 598 pagina's tellende biografie verschenen, die de enige jaren geleden overleden zanger in een heel wat minder gunstig daglicht stelt. I^at Elvis was verslaafd aan verdovende middelen weet nagenoeg iedereen, zeker in Amerika waar de kranten op het ogenblik dagelijks aandacht besteden aan het proces te gen Elvis' dokter George Nichopoulos. Maar dat achter de pracht en praal van zijn beroemde villa's in Memphis, Los Angeles en Las Vegas een man woonde die weigerde zich te wassen is helemaal nieuw en nauwelijks in overeen stemming met de zuivere rollen die hij speelde in zijn be roemdste films. De verblindend witte kostuums die Presley op het toneel droeg stonden in fel contrast met zijn para noïde angst voor zeep: „Een van de weinige artikelen die niet in grote hoeveelheden werden ingeslagen, was zeep", zegt biograaf Goldman. In het boek (uitgegeven door McGraw-Hill in New York) wordt verder melding gemaakt van luxe en peperdure uit spattingen, waaraan Elvis zich vaak overgaf. Afgezien van de beroemde roze Cadillac die hij zijn moeder cadeau gaf voor haar verjaardag, huurde hij eens voor zestien duizend dollar een vliegtuig om boterhammen met pindakaas te gaan kopen. ALEX BRUMMER/THE GUARDIAN Ijzervreter De een jaar oude La brador Rascal uit het Amerikaanse Carbon- dale bleek een echte ij zervreter. Dierenarts Leon Striegel en zijn assistente Elizabeth Taylor tonen de zeven sloten, die de hond in de voorbije maanden had verorberd. Ver moed wordt dat het dier de sloten van de deur heeft gestoten, er mee gespeeld en ver volgens ingeslikt. De toestand van Rascale na de operatie was zeer bevredigend. WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft gisteren voor de eerste maal laten weten, dat het Saoedische vredesplan voor het Midden-Oosten een nuttige stap kan zijn in de richting van een duurzame vrede in het Midden-Oosten. President Rea gan verklaarde een dag na zijn overwinning in het Congres in zake de omstreden verkoop van de radarvliegtuigen aan Saoedi- Arabië, dat het belangrijkste deel van het plan eruit beStaat dat de Saoedische regering „Israël zou erkennen als een land waar mee onderhandeld moet worden". Dit wordt echter in het acht punten tellende vredesplan, dat in augustus door kroonprins Fahd werd ontvouwd, niet met zoveel woorden gezegd. Er wordt slechts gezegd dat de volkeren in dit gebied het recht moeten hebben in vrede met elkaar te leven. Daarmee geeft na Egypte opnieuw een Arabisch land aan zich op stilzwijgende wijze te willen verzoenen met het bestaan van de staat Israël. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken verklaarde gisteren dat het Saoedische plan een welkome aanvulling is op het streven naar vrede. Voor de eerste keer suggereerde hij dat het plan de grondslag kon worden voor onderhandelingen. Fischer hield echter ook vol dat de Verenig de Staten vasthouden aan het vredesproces dat in Camp David in gang is gezet. Inmiddels is ook duidelijk geworden dat minister Haig van bui tenlandse zaken vorige maand in Spanje een ontmoeting heeft gehad met de Saoedi-Arabische kroonprins Fahd, waarbij het plan van de laatste centraal stond. De prins zal nog voor het einde van het jaar een officieel bezoek brengen aan de Verenigde Staten. Tijdens een ontmoeting met de Westduitse bondskanselier Schmidt in Bonn heeft kroonprins Fahd zijn steun uitgesproken aan de Egytische president Hosni Moebarak. Schmidt en Fahd waren het er over eens dat de „nieuwe Egyprtische president vertrouwen verdient en dat zijn politieke lijn moet worden ge steund". Het betekent andermaal een belangrijke ontwikkeling. De betrekkingen tussen Saoedi-Arabië en Egypte waren sinds de reis van president Sadat naar Jeruzalem in 1977 ernstig be koeld. Beide leiders legden er tevens de nadruk op dat Israël zich houdt aan de terugtrekking uit de Sinai-woestijn. In de Sa oedische hoofdstad Riad werd door de minister van voorlichting Jamani echter formeel ontkend dat zijn land Egypte steunt. |iiy>M'%lENA Tsjaad heeft Mledige terugtrekking jgggjwan de Libische troepen H^fijdit land verblijven. In 'annacht gepubliceerd ^j^jjniqué eist de regering and 'n centraal Afrika gele- aat dat alle Libische Mi worden terugetrok- I eenheden die gelegerd de hoofdstad N'Djame- leprljxPe Provincie Chari-Ba- dienen het land met lellijke ingang te verla- or de rest van het land ministeriële commissie l gevormd die met de e autoriteiten een ak- tal moeten uitwerken, wordt bepaald dat de andertvoor het einde van het kope land verlaten. het regeringscommu- OfO-ndient een Afrikaanse nacht en het nationale leger van Tsjaad geleidelijk aan in de gebieden te worden gestaioneerd. Met de Afri kaanse vredesmacht worden de troepen bedoeld die onder auspiciën van de Organisatie voor de Afrikaanse eenheid gelegerd zullen worden in Tsjaad om de verschillende partijen in het land die al ja renlang in een burgeroorlog met elkaar verwikkeld zijn uit elkaar te houden en de over gang naar een stabiel bewind te bewerkstelligen. De president van Tsjaad, Ou- eddei, die enkele dagen niet gesignaleerd zou zijn, heeft gisteren besprekingen gevoerd met de tweede man in Libië, Jalloed. Deze heeft gezegd dat wanneer de Lbiërs gevraagd zou worden te vertrekken, „dan gaan we". President Moebarak van President Weddeye van Tsjaad. Egypte heeft bevolen het aan tal Egyptische strijdkrachten langs de grens met Libië te verminderen. Dit heeft Moe barak in een interview bekend gemaakt, dat in een Egyptisch weekblad is verschenen. De Egyptische president zei niet van plan te zijn een oorlog te gen Libië te beginnen. De Amerikaanse regering heeft gisteren geheel onverwachts besloten de twee Awacs-radar- vliegtuigen, die veertien dagen geleden aan Egypte werden geleverd, weer terug te trek ken. Het ging om een tijdelijke maatregel, aldus een woord voerder in Washington. (Van onze correspondent PARIJS De Franse regering heeft eerder gedane voorstellen om kunstbezit te belasten haastig ingetrokken, nadat deze plan nen in Frankrijk grote opwinding hadden veroorzaakt. Wel blijft de regering bij haar plannen voor de invoering van een vermogensbelasting, die Frankrijk momenteel nog niet kent. Woensdag ging de Nationale Vergadering in eerste lezing met het wetsvoorstel akkoord. Volgens dit voorstel wordt met ingang van 1 januari van het ko mend jaar op particulire vermogens groter dan ongeveer 1,25 miljoen gulden belasting geheven. De opbrengst van deze ver mogensbelasting wordt tussen de een en de twee en een half miljard gulden geraamd. De oppositie wil nu dat het produktie- papparaat (werktuigen, apparaturen, kantoren, werkplaatsen) niet onder de vermogensbelasting valt. De voorgestelde belasting op het bezit van kunstvoorwerpen bo ven een bedrag van tweeduizend gulden had tot grote ongerust heid aanleiding gegeven. Gevreesd werd voor de sluiting van kunsthandels en galerijen. Op speciaal verzoek van president Mitterrand heeft de regering het kunstbezit van de vermogens belasting uitgezonderd. Intussen neemt de arbeidsonrust in Frankrijk toe. Stakingen werden gemeld bij banken, de papier- en kartonnage:industrie, de metaalnijverheid, de veerdiensten tussen Frankrijk en Groot- -Brittannie en de Peugeot fabrieken. Het personeel eist op de eerste plaats vermindering van de arbeidstijd tot 35 uur per week met behoud van 40 urenloon en daarnaast in de meeste gevallen ook salarisverhogingen. ADVERTENTIE In opdracht van diverse importeurs, ter vereffening der belastingschulden en buitenlandse crediteuren is DE GROOTSTE TAPUT-BAZAR in EUROPA geopend. 2800 m~ verkoopruimte, met gigantische hoeveelheden tapijten verdeeld over 5 etages, maakt het, dat u zeker bij ons altijd slaagt RECHTSTREEKSE IMPORT, met daarbij uitsluiting van tussenhandel maken deze zeer lage pnjzen mogeliik. Slechts enkele voorbeelden. Tabriz 350,2so2950,- China 2ao,mo2450,- Borchaluw 240x170 845,- Marand 300x200 2750,- China rond 120 595,- Bochara 180x120 595,- A mm A V mm mm AA naast Het Binnenholj yj10*

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13