SMAAKT GOED. RUIKT LEKKER. deTijd Rijk betaalt wellicht deel choonmaakkosten Dordrecht CNV: geen een trale loon- afspraken m H Verzekeringsmaatschappij wil bagagekosten terugdringen erk vinden 'het' probleem voor lijders aan epilepsie -f BRANDARIS.OMDAT-IE GOED ZWAAR IS. HP Jnnenland" LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 OKTOBER 1981 PAGINA 9 bORZICHTIGHEIDSCLAUSULE: TERDAM Te veel ien raken op hun vakan- e veel dingen kwijt. Door tal, bij ongelukjes of „zo- amd". Verzekeringsmaat- >pijen moeten ieder jaar meer geld uitkeren op de „bagageverzekering". De eesche Verzekering chappij, de grootste on derneming op dit gebied, heeft de nodige stappen onderno men om deze ontwikkeling te stoppen. Met name het mis bruik van reisverzekeringen wordt daarmee teruggedron gen. Vanmorgen kondigde De Eu- ropeesche een vernieuwde „Ideale reisverzekering" aan, die er op een groot aantal pun ten belangrijk anders uitziet dan de vertrouwde reisverze kering. Om te beginnen ver valt de keuze van verzeke ringspremies per vakantiedag van 1,25, 1,75 of 3,-. Hiervoor in de plaats komt één tarief van 2- voor va kantiebestemmingen binnen Europa en 4,- voor landen erbuiten. Kinderen tot vijf jaar zijn gratis meeverzekerd. De maximale uitkering op ba gage is teruggebracht tot 5.000 gulden, waarvan 2.000 gulden voor foto-, video- en filmappa ratuur, 500 gulden voor sierra den en 500 gulden voor horlo ges. De Europeesche zou bo vendien graag zien dat vakan tiegangers wat voorzichter met hun spullen omspringen. Zo wordt diefstal van kostbaarhe den uit motorrijtuigen en „niet deugdelijk afgesloten ruimten" (tenten e.d.) blijkens een apar te clausule niet langer ver goed. Omdat steeds meer mensen vakantie in eigen land hou den, heeft de Europeesche een speciale reisverzekering voor Nederlandse bestemmingen in het pakket opgenomen. De premie is één gulden per dag. De dekking voor geneeskundi ge kosten is slechts 2000 gul den, omdat volgens de maat schappij nagenoeg alle Neder landers via het ziekenfonds of particuliere verzekering al „gedekt" zijn. De Europeesche beoogt met de nieuwe structuur de goedwil lende reiziger een verzekering te bieden, die beter is toege sneden op de werkelijke risi co's. Bovendien zal de nieuwe verzekering een gunstig effect hebben op de gang van zaken bij de maatschappij zelf, zo wordt verwacht. )VERHEID EN BEDRIJFSLEVEN AFWIJZEND EEZE De overheid ?ro,( »emt vrijwel geen men- '49J n aan die lijden aan pilepsie. En particuliere erknemers discrimine- én deze mensen. Aldus t. R. Höppener in Hee- Ltijdens het internatio- 1 congres over epilep- ,1e dat gistermiddag is popend. Volgens Höp- ener, directeur van het pilepsiecentrum Kem~ enhaege in Heeze, prmt het vinden van [erk een van dé grootste oblemen waarmee :ijn" patiënten worden ronfronteerd. fanneer een patiënt bij een sollicitatie vertelt dat hij last heeft van epilepsie-aanval- len, wordt hij volgens Höppe ner al bij voorbaat uitgeslo ten van verdere procedures. Uit een Engels onderzoek is gebleken dat die afwijzende houding niet door weten schappelijke bevindingen ge rechtvaardigd kan worden. Die negatieve' houding berust veelal op een verkeerde beeldvorming omtrent men sen met epilepsie. „De ziekte wordt vaak geassociëerd met mensen die vallen en daarbij trekkingen krijgen in armen en benen, schuim op de mond en een enige minuten durende bewusteloosheid. Op volwassen leeftijd komt dit soort aanvallen slechts bij twaalf procent van de patiën ten voor", aldus Höppener. Het merendeel van de aan vallen bestaat uit een afwe zigheid (absence) van enkele seconden tot een halve mi nuut. Tijdens die absences treden vaak zinloze automa tische handelingen op. Ook dit gedrag wordt naar de meining van dr. Höppener nogal eens verkeerd begre pen en uitgelegd als ver strooidheid. Uit het Engelse onderzoek bleek overigens ook dat men sen met epilepsie hun aan doening bij een sollicitatie verzwijgen. Ook dat bedrijfs ongevallen bij deze groerp patiënten zeker niet vaker voorkomen dan bij gezonde werknemers. Het tegendeel is eerder waar. Van mensen met epilepsie functioneert negentig procent goed in het bedrijf. Om de beeldvorming om trent mensen met epilepsie te verbeteren vindt volgens jaar een grote voorlichtingscam pagne plaats ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de georganiseerde bestrijding van epilepsie in Nederland. Mr. P. van Vollenhoven heelt gisteren in Heeze, bij de opening van het epilepslecongres het beeld „De zorg voor het kind" onthuld. Op de foto met strik de beeldhou wer, Harry Storms. Club „MBERS IN $MER: >276 5]r? HAAG Staatsse- is Lambers-Hacque- (Milieu) vindt het Izakelijk dat de pro- je Zuid-Holland de imverontreiniging in Merwedepolder in Irecht volgend jaar akt. Het gaat immers i vervuiling in een ï- en een waterwin- ïd. Dordrecht moet lak zelf aanpakken, al |e staatssecretaris nog n of het rijk in de [n kan bijdragen. Er dertien van de zes- tig miljoen gulden over die beschikbaar waren voor de aanpak van, bo demvervuilingen dit jaar en volgend jaar. De staats secretaris heeft dit giste ren aan de Tweede Ka mer laten weten. Volgens de gegevens die de Tweede Kamer van mevrouw Lambers heeft gekregen is tot op vijf meter diepte chemisch afval in de Dordtse grond aan getroffen. Onder de woningen zijn in de lucht sporen aange troffen van vele verschillende chemische stoffen, al zijn de hoeveelheden niet verontrus tend, Ook in het drinkwater zijn geen sporen van veront reiniging gevonden. Uit het 'schrijven van de be windsvrouwe aan de Kamer blijkt verder dat de wijk gebouwd is op een vuilstort plaats die in 1965 in gebruik werd genomen. De stortplaats is vanaf dat jaar tot 1968 ge bruikt door een particulier zonder Hinderwetvergunning en kwam daarna in handen van de gemeente. Pas in 1971 is een Hinderwetvergunning verleend voor het storten van puin, karton, hout en metalen. Er werd echter ook chemisch afval gestort. Laboratoria Vanwege hun slecht uitgeruste laboratoria of door het volle dig ontbreken van een derge lijke outillage, zijn de onge veer honderd waterleidingbe drijven in ons land nauwelijks in staat kleine concentraties van de meeste chemische stof fen in het water op te'sporen. Het is dus niet eens zeker of het drinkwater ongevaarlijk is voor de mens. Dit zegt de heer H. Piet van het Rijksinstituut voor drinkwatervoorziening (RID). ter aan de hand is, komen het Vewin-laboratorium of het Rijks Instituut voor de Volks gezondheid in Bilthoven er aan te pas ter controle. Het RID ziet weinig heil in beter uitgeruste laboratoria of meer laboratoria, maar is eerder voorstander van een betere bescherming van waterwinge bieden en de aanpak van de vervuiling van oppervlakte wateren. Vervuiling door Palthe jaren '73 tot '79 wekelijks on geveer 600 kilogram perc- hloorthyleenhoudend slib ge stort op een gewestelijk vuil- stortterrein bij Almelo. In to taal zou het om 15.000 tot 20.000 kilogram gaan. Perc- hloorthyleen wordt bij het chemisch reinigen gebruikt als ontvettingsmiddel. Het spul is gestort toen de wet chemische afvalstoffen nog niet van kracht was. Deze wet schrijft onder meer voor dat geen afval mag worden gestort wanneer er meer dan een half procent perchloorthyleen in zit. Het slib bevat echter tus sen de vijf en tien procent. KOOPKRACHTDALING VOOR IEDER AANVAARDBAAR (Van onze sociaal- economische redactie) UTRECHT De christelijke vakcentrale CNV is niet van plan op centraal niveau afspraken te maken over de arbeidsvoorwaarden in 1982, met name niet over de loonstijgingen. Vrijwel alles moet zich afspelen in de bedrijfstakken en ondernemingen. Bij het overleg daar zijn de CNV-bonden bereid aanzienlijke loonmatiging te betrachten ten behoeve van meer werk en handha ving van de sociale voorzieningen. Dit blijkt uit het door het CNV woensdag gepubliceerde, door hem te voeren arbeidsvoorwaardenbeleid in het komende jaar. In de cao-onderhandelingen wil men afspraken maken over werkgelegenheid, functioneren van de arbeidsmarkt, herverde ling van arbeid en kosten, dit alles in onderlinge samenhang en in die volgorde. In het centrale overleg overheerst elk jaar op nieuw de kostenfactor, zo vindt men, en dat is dan ook nog meestal uitgemond in loonmaatregelen van de overheid. Daarna is bij werkgevers de animo weg om nog wqzenlijk over werk gelegenheid te spreken. Daarom stelt het CNV: geen loonmaat regel, geen centraal loonoverleg. De CNV-bonden zijn bereid met een gematigde loonontwikke ling genoegen te nemen: de prijscompensatie plus iets extra's 1 voor mensen met zwaar en onaangenaam werk. Daarnaast kan er worden gepraat over de invoering van een werkgelegen- heidsfonds (waarin alle Nederlandsers zouden moeten bijdragen) en investeringsloon (per bedrijfstak verschilllend voor investe ringen in die sector. Deze bijdragen komen dan in mindering op de bruto-loonstijging. Het CNV verlangt voorts, dat de koppeling tussen actieven en niet-actieven in stand blijft, dat het trendbeleid blijft bestaan, dat er arbeidstijdverkorting moet komen bij handhaving van de bedrijfstijd van 40 uur, dat men moet ophouden met het sterker maken van de gulden omdat dit banen kost. Met CNV gaat de overheid niet geheel uit de weg. Het wil met haar overleggen over de netto-inkomens, dat wil zeggen over belastingdruk én premiehoogten. Van eventuele aftopping van prijscompensatie en vakantiegeldoperatte^, waartoe de regering nu blijkbaar heeft besloten, wil het CNV niets weten. Dat hoort in zijn filosofie niet thuis op centraal niveau, zo nodig kan er op bedrijfstakni veau over worden gesproken. Koopkrachtverlies ten behoeve van herstel der economie en werkgelegenheid wordt voor de hele linie aanvaard, al moeten de laagstbetaalden zoveel mogelijk worden gespaard een ver lies van één tot vier procent spreekt het CNV wel aan. Of de aangekondigde verhoging van de AOW-premie daarin past zal nog moeten blijken. Wel waarschuwt deze vakcentrale nu al, dat men de middengroepen niet al te zwaar moet belasten. ADVERTENTIE. Donkere tabakken. Uitgekiende samenstelling. Mooi lang 'gesneden.Praktisch zonder gruis. Prettig van geur en pittig nan smaak. Zouden er daarom elke week een paar zwareshag- _rokers opBrandaris overstappen? ord Elsevier pleit voor toenadering tuisen de VVD en D'66. „De democraten kunnen de politie ke impasse in ons land door breken en hebben samen met de VVD een goede kans om het politieke centrum te ver overen. De PvdA is intussen overgestapt op de strategie van de wanhoop Het blad meldt dat burgemeester Polak van Amsterdam vrijwel zeker ko mend voorjaar met vervroegd pensioen gaat. „Evenals zijn voorganger Van Hall kan een goed luisteraar tussen welge kozen woorden door ook bij Polak ergernis aantreffen over de weinig optimale kwaliteit van een groot deel van zijn medebestuurders. De echte ta lenten wagen zich niet in de Amsterdamse gemeenteraad". Aandacht ook voor de troebe len rond Arie Groenevelt van de Industriebond FNV. „Hij heeft zijn nek ver uitgestoken. En hij heeft ook gezegd dat hij het vuur niet meer uit zijn sloffen zal lopen als de leden zijn inleverplan niet aanne men. Hij hoort niet meer in onze bond". De nieuwe Griek se premier Papahdreou zegt in een vraaggesprek: „Onze Eu ropese politiek gaat er van uit dat Europa één moet worden. Onze politiek streeft naar de schepping van een Europese confederatie: Eén Europa met zowel de westelijke als de oos telijke landen. De splitsing van Europa in twee kampen is in strijd met de belangen van zijn volken". Het omslagartikel van de Haagèe Post gaat over de af braak van Den Uyl. „De keuze voor Van dJ* Louw op CRM betekent duidelijk dat Den Uyl vanaf nu een vertrekkend partijleider is. Op zeer korte termijn kan hij niet meer doorgaan voor de leider van de partij niet nu zijn opvol ger ook aan de top zit Dat zal Den Uyl van binnen geen goed doen". Aandacht ook voor de gratis heroïnever strekking aan verslaafden. „Hoewel ik er zeker geen wonderen van verwacht of een oplossing voor het pro bleem, onmythologiseer je het toch, wat zeer belangrijk is. Ik denk dat het al heel veel zal schelen als het een beetje inge burgerd raakt in de maat schappij. Als mensen er gewo ner over zouden doen. Als jun kies zelf er ook gewoner over zouden doen". Geen al te hoge verwachtingen in het blad van de socialistische doorbraak in Griekenland. „In hoeverre de ingekankerde vriendjespoli tiek zal worden bestreden, is niet duidelijk. Papapandreou heeft in elk geval ai enkele fa milieleden en oude getrouwe medewerkers in belangrijke posities benoemd". Een inter- vieVTenslotte met toneelregis seur Jan Joris Lammers. „Ik *neb een vreselijke hekel aan het plannen van een seizoen dat volgt op een seizoen waar aan je nauwelijks nog begon nen bent - het grote euvel van het repertoire-toneel. Waan zin". Ook Vrij kederland ziet de toekomt van Den Uyl somber in. „Zijn tragiek is dat de scep sis niet tot de wereld van de politiek en de ambtenarij be perkt blijft De FNV waarop Den Uyl zich bij voortduring beroept, gelooft er voor het komende jaar ook niet meer in. Om een vakbondsvoorzitter te citeren: Alleen Wim Kok gelooft - nog in creatie van werkgelegenheid: ik wil niet zeggen dat de Federatieraad tegen de PvdA is, maar we verwachten er weinig van". Het blad kijkt achter de scher men van het populaire tv-pro gramma Babbelonië, dat niet zo spontaan is als de kijker vermoedt. Een bekende Ne derlander: „Toen ik werd ge vraagd mee te doen, heb ik ge zegd: Oké, op één voorwaarde, dat ik minimaal één van de drie te raden woorden vante- voren weet. Ik heb geen zin om af te gaan, om voor heel Nederland voor paal te zitten". Veel aandacht ook voor de problemen van Latijns Ameri kaanse vluchtelingen in Ne derland. „Ik wil hier niet blij ven. Er is hier niets van mij. Ik heb een huis, ik heb alles, maar ik heb het voor niets ge kregen. Ik wil niét dat mijn kinderen hetzelfde leven krij gen als ik". De popzangeres Marianne Faithfull zegt in een interview: „Ik heb iets gedaan dat mensen onvergeeflijk vin den: ik ben weggelopen van Mick Jagger, van al die gla mour en dat geld en die rijk dom. Ik moest het doen omdat het voor mij de enige manier was om te overleven. Het is niet iets om trots op te zijn of om dat niét te.zijn. Maar door een heleboel mensen werd dit gezien als een soort verraad." De Tijd neemt het op voor Den Uyl. „De laatste tijd werd het ook in linkse media bon ton de PvdA-leider weg te schrijven als iemand die zijn tijd heeft gehad. Het partijcon gres heeft daar niet aan mee gedaan. En dat is in dat con gres te prijzen, want ondanks alles is het juist Den Uyl die zijn goed gerichte vasthou dendheid weer wat perspectief kan bieden". Elders het le vensverhaal van een jonge heroïne-prostitué. „Niks geen boze stiefmoeder of verkeerde vrienden, maar het verhaal van een redelijk pientere dochter uit een doorenee-bur- germansgezin die desondanks binnen enkele maanden de vernieling inging. Oudere, fa milie en vrienden. Ze stonden erbij en keken ernaar. Machte loos, zoals vrijwel altijd". Een ander artikel gaat over het ge rommel in de discussie rond de kernenergie. PvdA-Kamerlid Meinie Epema: „Het was één van de strijdpunten, ja ja. Ik was overigens soms erg boos over de folders die de partij heeft verspreid. Ik vond dat het erg hard werd gespeeld. Het trieste is dat veel mensen die in die technologie werk zaam zijn, en lid van de PvdA, nu hebben bedankt. Vrijwel niemand is lid gebleven. Dat is de feitelijke opbrengst van het door Max van den Berg ge voerde beleid". De actrice Kitty Courbois zegt in een in terview: „Ik ben verschrikke lijk sentimenteel. Er zijn fees ten waar ik niet tegen kan. Als kinderen Sinterklaasliedjes zingen, springen zo de water landers in mijn ogen. Als ik een kerstbal zie, begin ik te janken." Hervormd Nederland van deze week bereikte onze bu relen te laat.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9