11,50 ABN Bank Rapport:Voorrang voor H geloofsvragen in gesprek van Reformatie met r.k. kerk an had ucces in wacs-zaak ringend nodig Chinese beelden jken vals: kunstminnaars in hemd gezet =6 pen huis VVENUE mode Grandioze dubbelrol Rijk de Gooyer in „Hoge hakken, echte liefde" ABN Spaardeposito's 2 jaar vast. Korte metten NNENL AND/ BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 OKTOBER 1981 PAGINA 7 SHINGTON „De is onder Reagan's krachtige winning geboekt. Maar moge- M Rcaoan stormloop nog "geenszins ge- lijk zal hij net als zijn voorgan- ld Reagan Show keerd. Het laatste inflatiecijfer ger Carter moeten constateren "ctoron i" Ho dat dergelijke zeges eerder grote en duurzame frustraties dan tastbare resultaten opleve ren. Of, zoals een politieke waarnemer het uitdrukte: nen gisteren jerikaanse Senaat de beweegt zich opnieuw ruim in de de dubbele cijfers, de werk- ihouwers, die de ene loosheid neemt toe, Wallstreet lie andere senator soe- bliift twijfelen over de heilza- n,door de knieën zagen m? w"k,in« va" d.e «onomi- L nQ «Pr,tQ ,,^1^;^-" sche politiek en het gemor on- P- ..De grote verleider ^er <je Amerikaanse bevolking weer toegeslagen, neemt toe. twee dagen geleden Op het moment dat Reagan hoogst onwaarschijn- v'a de wapenverkoop aan Sa- had geleken, gebeur- oedi-Arabië zijn eerste zege op de Senaat schaarde L" ^Vk"" tnSt Top-overleg in het Witte Huis, terwijl de Senaat stemde over de levering van de Awacs. Van links naar rechts minister van buitenlandse zaken Al Haig, Reagans adviseur Michael Deaver, de chef-staf van het Witte Huis James Baker en veiligheidsadviseur Richard Al len. „Die senatoren, die hun huid in dit geval zo duur verkocht hebben, zullen Reagan nu hin derlijker volgen dan ooit". seL° K co jo K puimen uiiiiiciiiiddiuc, met 52 tegen 48 stem- moest zijn begrotingsdirecteur *i achter de omstreden David Stockman schoorvoe- ;oop van geavanceerd tend bekennen dat het begro- ntuig aan Saoedi- tingstekort de kwart miljard gulden kan gaan passeren, in wel te verstaan, het jaar ird gulden, waaronder vijf waarin Reagan voor het eerst irmoderne spionagevlieg- een slotende begroting heeft in (de zogenaamde toegezegd. Maar ook het ter- es), was eerder deze re'n van de buitenlandse poli- id overtuigend afgewezen *jek hggen de kaarten, on- het Huis van Afgevaar- danks het succes van van* en. Alleen een goedkeu- nacht, niet. zo gunstig voor.de door de Senaat kon het president. Steeds openlijker redden. Nog slechts twee ^ordt door de Amerikaanse n geleden telden de tegen- kranten geschreven dat de ders in de Senaat nog een buitenlandse politiek van de fortabele meerderheid van regering Reagan grote over- tens 55 van de 100 senato- eenkomst vertoont met het Toen echter kwam een honkbalspel van de New York :ht op gang van senatoren X?,,efsV, gisteravond de het Witte Huis. Steeds ..World Series verloren van r kwamen naar buiten met de Los Angeles Dodgers: Ener- mededeling dat ze „om" gerend, verwarrend en ontac- »n, de meesten wat verle- *,sch- enkelen zichtbaar van Hoewel president Ragan nog stuk gebracht. Senatoren, s*e.rker daj? de verkiezings- tich maandenlang in soms strijd wordt beschermd tegen bewoordingen tegen de rechtstreekse vragen, en voor- teP'oop hadden uitgesproken, daaroP te verstrekken ant- ïlden stamelend uiteinde- woorden, slaagt hij er in de baoch tot de conclusie te zijn schaarse onbewaakte ogen- «men, dat ze „hun presi- b1,kker\ voortdurend nieuwe aria, niet in de steek konden knellende vragen op te roe- Pen- Buiten 8e Verenigde Sta- 'tweident Ronald Reagan had TftOC nief in ge Uge in de Awacs-zaak ove- gesIaa8d de indruk te weerleg- is bitter hard nodig. Na fn' dat.h,J instuurt op een emn eerdere eclatante over- gevaarlijke confrontatie met dringen bij de behandeling de Sovjet-Unie. In analyses in H-® vooraanstaande kranten als de de bezuinigingen en de New york Times en de Was hington Post wordt steeds va ker de vraag gesteld of Reagan wel-enig idee heeft waar op het buitenlands politiek ter rein om gaat. In de Awacs-affaire conclu deerden de meeste politieke commentatoren overigens ten gunste van Reagan, de achter liggende filosofie, dat het ge matigde Saoedi-Arabië moge lijk meer in de vredesontwik- kelingen in het Midden-Oos ten betrokken kan worden via sterke militaire Amerikaanse steun, wordt hier over het al gemeen onderschreven. Maar tegelijk wordt ook gewezen op geweldige risico's. De stabili teit van het regime in Saoedi- Arabië wordt als een zeer on zekere factor beschouwd, ze ker in het licht van de recente gebeurtenissen in Iran en Egypte. President Reagan heeft in de zaak van de Awacs een over- itingverlaging zijn zich donkerdere wolken bo- tet Witte Huis gaan sa- ":en. Het economische ADVERTENTIE ederezaterdag ieki|k onze collectie in confectie-en uidskleding onder het enot van een hapie en eendrank|e ROTTERDAM Li|nbaanplem 151 DEN HAAG Pander Passage 30 (h gr Marktstraat! (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Vele „unieke en 24 eeuwen oude" beelden die China naar het Westen heeft gestuurd, zijn vals. Ze komen niet uit de graf tombe van oeroude Chine-' se keizers, maar regel recht uit de imitatiefabrie- ken van Hongkong. Deze onthulling heeft tiendui zenden kunstminnaars en kunstexperts in hun hemd gezet. In Italië en Zwitserland krij gen de beelden haast onaardse recensies en kritieken, eenie der die zichzelf en zijn eigen kunstkennis respecteerde, moet zeker naar Lugano, Ge- nève of Basel reizen, omdat wat daar aan Chinese archeo logische kunst werd geëxpo seerd, nooit meer in Europa te zien zou zijn. Iedereen ging er dus heen, en kwam diep onder de indruk terug. De man die nu alle pret heeft bedorven, is de directeur van het Ztlricher museum. Hij had de echte beelden in China'ge zien. Vandaar. Wat hem aan het twijfelen had gebracht, was het gemak waarmee enke le Italiaanse, Zwitserse en Franse warenhuizen erin wa ren geslaagd om enkele exem plaren voor hun uitstalkasten te bemachtigen, terwijl zijn ei gen museum daar pas na zeer moeizame onderhandelingen en veel geld in was geslaagd. Desgevraagd heeft de Chinese ambassade in Bern toegegeven dat er valse Chinese standbeel den in de Zwitserse musea rondlopen. Het beroemde Metropolitan Museum dat afgelopen zomer ook gastheer van de Chinese beelden is geweest, ontkent verontwaardigd als zouden die beelden ook vals geweest zijn. Maar de twijfel is nu eenmaal geboren. Het Keulse museum, waar momenteel ook enige beelden te zien zijn, garan deert de echtheid van de daar tentoongestelde beelden, al hoewel, je weet maar nooit... De conclusie van het verhaal is dat de Chinezen van Hong kong en Peking in goede sa menwerking de cultuurmin- naars in het westen een gewel dige poets hebben gebakken. Voor de snobs onder hen, komt dat hard aan. Maar de echte kunstliefhebbers moet het niets kunnen schelen, want wat van de band komt van de fabrieken in Hong kong, is ook kunst. Het aantal bezoekers van het museum te Basel is sinds de onthullingen in elk geval niet teruggelopen. AMSTERDAM Wan neer je als Nederlandse filmcriticus over een ko medie uit eigen land schrijft dat-ie „leuk" is krijg je het idee dat je voör je collega's een heel vies woord hebt ge bruikt. Nu waren de Ne derlandse filmkomedies de laatste jaren niet zo leuk. Maar voor Dimitri Frenkel Frank's „Hoge hakken, echte liefde", vandaag in zestig Neder landse bioscooptheaters in première, willen we een uitzondering maken. Pretentieloos amuse ment, vol vaart gebracht en met een werkelijk grandioze dubbelrol van Rijk de Gooyer. Rijk is een van onze meest professionele filmacteurs. Na zijn opleiding in Duitsland hij speelde o.m. als Gestapo mannetje in 1960 in „Schach- novelle met Curt Jürgens nam hij genoegen met de kleurloze rol van aangever voor komiek Johnny Kraay- kamp. In diverse film- en to neelproducties bewees Rijk de Gooyer later gewoon goed over te komen" bij het publiek, maar in „Hoge hak ken, grote liefde" komt zijn veelzijdigheid volledig tot zijn recht. Rijk speelt in de film een on gelukkige, hoogst verveelde directeur van een container- bedrijf. Hij is kotsziek van zijn serviele rechterhand John, zijn aan goeroe's ver slaafde vrouw, zijn verwende kinderen en de hele Gooise gemeenschap met al hun kapsones. Op een nacht breekt hij uit, maar bemerkt dat hij bij zijn arbeiders in de kantine niet wordt geaccep teerd. Dus meet hij zich een krul- lenpruik en een snor aan terwijl vrouwlief denkt dat hij in een klooster tot inkeer komt en mengt hij zich als Arie Snoek onder het volk, wordt truckchauffeur in zijn eigen bedrijf en oproer kraaier, die tot staking aan spoort. Zijn verhouding met het koffiemeisje Jennie een leuke rol van Monique van de Ven is aanleiding tot de uitdaging tot een duel met zijn opperste werkgever- .hijzelf. Rijk de Gooyer als directeur Roggeveen met zijn vrouw Mirabelle (Geert de Jong). Rijk de Gooyer heeft zich dit keer helemaal kunnen uitle ven. Hij is de verbitterde za kenman Semijns, beu van het Gooise society-leven, die zo nu en dan uit zijn rol valt door in het bijzijn van de tuinman in plat Amsterdams zijn vriendin te bellen en ook de militante arbeider, die het vak van anderen tracht af te kijken en zich ernaar te ge dragen, maar op het moment dat hij romantisch wordt voor het koffiemeisje een on verstaanbaar „bekakt" jargon bezigt. Dimitri Frenkel Frank, die met deze „Hoge hakken, ech te liefde" zijn eerste bios coopfilm maakte, geeft eer lijk toe, dat het open einde van de film iedereen kan voor zichzelf verder fantase ren beter is dan die van zijn boek. Na talloze televi sieproducties vindt hij ook dat het werken met na-syn chronisatie veel tijd bespaart. Je kunt vooral bij het fil men op lokatie veel sneller werken. Je bent misschien bang dat er in de dialoog emotioneel iets verloren zal gaan, maar daar tegenover staat dat de acteurs veel meer tijd hebben om zich later op hun tekst te concentreren." Rijk de Gooyer, die ruiterlijk toegeeft dat hij zich meer verwant voelde met de arbei der Snoek dan met Semeijns, over de bedscènes: Ik zou ze nooit willen doen. Ik ben er te oud voor. Maar in deze film zijn ze decent en func tioneel. Niet dat gehuppel met veel blauwe plekken als in de films van Pim de la Parra en Wim Verstappen." Voorlopig is „Hoge hakken, echte liefde" de film die Rijk de Gooyer zijn erkenning als veelzijdig acteur zal bezor gen. Ook al probeerde produ cent Rob Houwer tijdens de perspremière de show te ste len, door na zijn voorwoord van het podium te tuimelen. Ach, na Keetje Tippel is het wel even wennen aan hoge hakken. MILO Stortingen giraal of per kas vanaf f 1.000,-. Elke storting komt vrij na verstrijken van de looptijd. De rentevergoeding komt jaarlijks ter beschikking. Viditel369. Awacs reacties (Vervolg van voorpagina) JERUZALEM/JEDDAH De Israëlische regerings- en oppositiepartijen hebben in een zeldzaam vertoon van eensgezindheid de goedkeu ring van de Amerikaanse Se naat voor de levering van mo derne vliegende radarstations aan Saoedi-Arabië veroor deeld. Het feit dat een Ara bisch land voor de eerste maal over moderne militaire appa ratuur beschikt dan Israël zeli wordt in Jeruzalem als een groot gevaar voor de joodse staat beschouwd. Het Israëli sche kabinet kwam vanmor gen in spoedzitting bijeen en zal later op de dag met een of ficiële verklaring komen. De socialistische ex-premier Ra bin wil dat de regering eerst totale opheldering van Was hington óver de onderlinge banden vraagt, voor wordt overgegaan tot de ontruiming van het laatste deel van de Si nai. Deze terugtrekking moet volgend voorjaar worden vol tooid. In Saoedi-Arabië is het besluit van de Senaat met instemming begroet. „Een grote politieke overwinning voor alle Arabie ren", aldus de Saoedische ra dio in een eerste reactie. Vol de Senaat „een historische ge beurtenis die ons lang zal bij blijven en die Saoedi-Arabie maakt tot een trouw vriend van de Verenigde Staten". In veel commentaren werd er op gewezen, dat de joodse lobby in het Amerikaanse Congres niet machtig genoeg is geble ken om de levering van de Awacs tegen te gaan. dur,ostduitse synode téaoór burgerdienst ostbi synode van de evangelisch-lu- rse kerk in Saksen (DDR) heeft a tijdens haar vergadering in ïsden eenstemmig uitgesproken k^gjr invoering van de burger- IjJjpst als alternatief voor de mili- dienstplicht. In haar ant- ord aan de ruim tweeduizend geren, die hierbij om de mede- rking van de kerk hadden ge- agd, schrijft de synode, dat vele Bven haar diep hebben geroerd, t „zij vertolken een bezorgd- I en een verlangen, die ook de <e zijn". kerk heeft al meer dan eens en se is met de staat over invoering van de Jerdienst gesproken, zo zegt de syno- loewel het verzoek met tal van ar- ■enten is afgewezen, zal de kerk het - -ieuw aan de orde stellen. 73 trigens zijn voor de eerste keer pries- tudenten in de DDR opgeroepen r de Nationale Volksarmee. De twee okken studenten aan het seminarie ïrfurt zijn niet van plan aan de op- gehoor te geven. Ook willen zij niet ien als „bouwsoldaat". Deze draagt i wapens. Zij kunnen rekenen op een angenisstraf van anderhalf jaar, ge- aan de dienstplicht, nu toe ontliepen theologiestudenten militaire dienst, omdat ze om „ge- iheidsredenen" niet werden opgeroe- Het toenemend aantal dienstweige- s, vooral uit kerkelijke hoek, stelt Oostduitse ministerie van defensie ^er voor problemen. Ook maakt men ich zorgen over, dat de DDR als ge- J van het sinds het begin van de ja- uur zestig dalende geboortecijfer, niet ir in siaat zal zijn de gewenste aan tal- soldaten ver beschikking te stellen. 4e maatregel tegen de twee semina- jn wordt een aanwijzing gezien, dat jegering van de DDR het pacifisme top wil indrukken. De gecombineerde synode van de gereformeerde kerken in Neder land en de Nederlandse her vormde kerk zal zich volgende week donderdag bezighouden met het rapport „Onze gezamen lijke opdracht in de jaren '80". Daarin worden aanzetten gege ven om de eenheid van de kerk meer gestalte te geven, in het bij zonder door samenwerking met de r.k. kerk. De samenstellers van het rapport raden de combi synode aan hoge prioriteit te ge ven aan een gesprek met de r.k. kerk over geloofsvragen. Daarbij moet dan ook de overwe ging ter sprake komen of de refor matorische kerken niet gediend zouden zijn met een „mondiale Pe- trusdienst". Daarbij zou het niet gaan om het inpassen van een stuk pauselijke traditie in een oecume nische legpuzzel, maar om een nieuwe start, waarbij voor papalis- me geen plaats meer is. Naast het gesprek over de geloofsvragen moet ook uitvoerig aandacht worden be steed aan de gemeenschappelijke verant woordelijkheid die de kerken op het vlak van de plaatselijke gemeente heb ben. Volgens de rapporteurs is het nood zakelijk om als kerken vooral daar als eenheid naar buiten te treden. Als thema's voor het gesprek over de ge loofsvragen worden genoemd: Israël en de gemeente; de kerk als Volk Gods on derweg en als teken van heil; openba ring-bijbel-geloven; gemeente en ambt; doop en avondmaal en tenslottè de islam. De samenstellers zijn van mening dat wat betreft de interpretatie van de Heili ge Schrift eeuwen een zwart-wit schema is gebruikt waarbij de r.k. kerk putte uit Schrift en Traditie en de reformatori sche kerken uit alleen de Schrift. De re formatie zal behalve aan zichzelf, juist op dit terrein kritische vragen moeten stellen aan de r.k. kerk. Problemen zien de samenstellers van het rapport op het gebied van samenwerking op het terrein van doop en avondmaal. De commissie „Intercommunie en ambt" van de Raad van kerken mag dan een niet-geringe eenheid hebben geconsta teerd, hier zijn het de bisschoppen die in overeenstemming met richtlijnen uit Rome. roet in het eten gooien. Het rapport noemt het wrang te moeten ervaren, dat evangelische herkenning opnieuw stagnatie ondervindt. Niet door gebrek aan geloofsinzicht of door gebrek aan moed in de plaatselijke gemeente, maar door de onderlinge verschillen van de bisschoppen wat betreft hun oecume nische gezindheid. De eenheid waar doop en avondmaal toe oproepen kan in onze tijd niet meer halt houden bij histo rische kerkgrenzen, aldus het rapport. Het rapport heeft grote kritiek op de kerken ten aanzien van het pastoraat voor gemengd gehuwden. De verklaring van 1971 wordt een noodvoorziening ge noemd, die ervoor moest zorgen dat de huwelijksdag niet door touwtrekkerij be dorven zou worden. De kerken beschou wen het gemengde huwelijk al? een groot probleem. Zij zouden het echter moeten benaderen vanuit de gezichts hoek van de gemengd gehuwden zelf en een kerk moeten creëren waar gemengd gehuwden onder verantwoordelijkheid van de kerken, nu al het samen gemeen te-zijn kunnen beleven. Als oorzaak van het mislukken van der gelijke gemeenten noemt het rapport de vele pastores die niet bereid zijn eraan mee te werken, dat hun eigen pastoraat opgaat in een echt oecumenisch pasto raat. „Dan valt er ook niet veel te ver wachten en kan men zich voorstellen dat het enthousiasme van de jonggehuwden spoedig wordt geblust, zodat zij afha ken"!'Om de oecumene speciaal bij de pastores wat meer onder de aandacht te brengen doet het rapport de suggestie tij dens de opleiding ook in de andere kerk ervaring op te doen. Met dit rapport ho pen de samenstellers de ruimte voor een gesprek over die zaken die de kern van het geloof raken, te hebben vergroot. Mgr. Jean Vilnet (59), bisschop van Saint-Dié in de Vogezen, is gekozen tot president van de Franse bisschop penconferentie. Hij is de opvolger van mgr. Roger Etchegarray, aartsbis schop van Marseille, die twee termij nen van drie jaar heeft volgemaakt. Mgr. Vilnet was al plaatsvervangend voorzitter. De aartsbisschop van Santiago de Chili, kardinaal Raoel Silva Henriquez zal half november in Parijs een ontmoeting heb ben met de Franse president, Frangois Mitterand. Dit gebeurt op uitnodiging van Mitterand. Er wordt naar gestreefd om de oplage van de Poolse editie van de „Osserva- tore Romano" in de nabije toekomst op tweehonderdduizend exemplaren te brengen. Volgenis de redacteur, pa ter Adam Boniecki, is de huidige op lage van 150.000 exemplaren geenszins toereikend. Zelfs al zouden er twee honderdduizend exemplaren worden gedrukt, dan zou nog niet aan de vraag tegemoet kunnen worden geko men. De Italiaanse dagelijkse uitgave van de Osservatore heeft een oplage van ongeveer zestienduizend exempla ren, de Duitse, die eens per week uit- komt, telt 23.000 stuks. De Poolse edi tie verschijnt eens in de maand en be vat de voornaamste toespraken van de paus, de officiële documenten van het Vaticaan en van de Poolse bis schoppenconferentie. Bij De Horstink, postbus 400, 3800 AK Amersfoort, is verschenen de encycliek „Laborem Exercens" over de menselijke arbeid. Met deze brochure is De Hor- stink, samen met de Nederlandse bis schoppen een nieuwe reeks begonnen onder de titel „Teksten uit de r. k. kerk". Daarin zullen belangrijke ge schriften van de paus, van de centrale bestuursorganen van de kerk en uit de wereldkerk verschijnen. Gedacht wordt aan vijf brochures per jaar, waarop men zich ook kan abonneren. Uit het team van dertig tot veertig ge leerden. dat zich bezig heeft gehouden met het echtheidsonderzoek van de „Lijkwade van Turijn" is er één ge leerde van mening dat zij niet echt is. De microscopist Walter C. McCro- ne zegt geen sporen van bloed op het weefsel te hebben gevonden en meent, dat de lijkwade door een artiest met een dunne waterverf is beschilderd. Als de kerk ooit toestaat de lijkwade met de hypermodernste middelen te onderzoeken, zo zegt hij, zal haar on echtheid onomstotelijk vast komen te staan. Van de vijf miljoen inwoners van Hong kong zijn er 260.000 katholiek. Dit blijkt uit het statistisch jaarboek van de kerk van de stad. In de vierenvijftig parochies werken 38 priesters en 1.150 andere reli gieuzen. In meer dan driehonderd scho len zorgt de kerk voor 280.000 leerlin gen. Bovendien houdt de katholieke kerk in Hongkong zes zienhuizen in stand met 2.700 bedden, achttien kinder huizen, drie centra voor gehandicapten, zestien sociale centra en dertien bejaar dentehuizen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7