Saoedi-Arabië krijgt A wacs eden eist jheldering jrer stranden J-duikboot Yan Agt: Als informatie mislukt, is het afgelopen Pater Bot doopt Juliana SENAAT ZWICHT VOOR ZWARE DRUK WITTE HUIS I 00PG0UD Jnfietster 'leden ACTIEGROEP EN OD205 IN RAPPORT: Noodzaak Rijksweg 19 achterhaald Man opgepakt voor twintig inbraken Gijzeling in gevangenis VS Donderdag 29 oktober 1981,72e jaargang no. 22104 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND f Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur. Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes 0^31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Prins Claus over ontwikke lingshulp vanavond in „Brandpunt" op Ned. II om 21.20 uur. Op Ned. I om 19.10 uur mini voetbal Oost-Nederland-België en om 20.40 uur „Ouders van niks?" over gehandicapten. Opklaringen en in de nacht en ochtend mogelijk een bui. In de middag vanuit het zuidwes ten toenemende bewolking. Minima rond 5, middagtempe- ratuur rond 10 graden. Vrij krachtige zuidwestenwind. Zon op 07.31, onder 17.16 uur. ge op vakantie Ier goed verzekerd 'ERDAM Als eerste Neder- verzekeringsmaatschappij in- :eert „De Europeesche" 1 decem- n geheel nieuwe reisverzekering, j de vergoedingen op gestolen of ligde bagage sterk zijn terugge- Zo kan in de nieuwe opzet voor en sierraden nog maar 500 gul- orden gedeclareerd. Daarentegen dektekostenverzekering aanzien- itgebreid. Volgens de Europee- ggen de grootste financiële risi- j een buitenlandse reis niet in de isector, maar juist in het vlak eneeskundige en bijzondere kos- eze kosten worden dan ook voor- olledig vergoed. UITVINDER KUBUS MILJONAIR PARIJS De sleutel tot de kubus van de Hongaar Rubik vormt eveneens de sleutel tot een ander vraagstuk: hoe word ik mil jonair in een communistisch land. Rubik liet gisteren in Parijs weten dat hij genoeg geld heeft verdiend „om de andere dag een nieuwe flat te kopen". „Een kleintje", voegde hij er aan toe. „Dit heeft andere uitvinders in Hongarije weer een beetje moed gegeven", vertelde hij aan verslag gevers in Parijs, waar hij aanwezig was bij een internationale wedstrijd waar het er om ging wie het snelst Rubiks kubus kan terugdraaien in de oorspronkelijke vorm. De Fransman Jean-Charles Jerome had daar slechts vijfentwintig seconden voor het nodig (rechts op de foto, naast Rubik). Razende sollicitanten in Soerabaja koelen hun woede JAKARTA In dë Indonesische stad Soerabaja zijn afgelopen dinsdag flin ke rellen geweest toen duizenden solli citanten, die uren in de rij hadden ge staan, te horen kregen dat er slechts enkele baantjes waren te verdelen op het betreffende gerechtshof. De menigte werd razend toen ze hoor den dat de luttele sollicitatieformulie ren alleen nog voor mensen met een hogere opleiding bestemd waren. De sollicitanten staken auto's in brand, gooiden stenen door de ruiten van het hof, staken een filmzaal in brand en eisten de vijftien gulden terug die ze moesten betalen om te mogen sollicite ren. DEN HAAG Pater B.A.H.M. Bot sj uit Den Haag heeft maandag Juliana Edenia Antonia, de dochter van prinses Christina en Jorge Guil- lermo op paleis Soestdijk gedoopt. Koningin Beatrix, prins Claus, prin ses Juliana, jSrins Bernhard en dé moeder van Jorge, mevr. Edenia Guillermo, waren daarbij aanwezig, evenals de prinsessen Irene en Margriet, de heer Van Vollenhoven en enkele vrienden. De oudste zoon van Christina en Jorge, Bernardo, werd in 1977 gedoopt door dominee J. van der Werf, de tweede zoon Ni colas in 1979 door pater Bot. tCHOLM De lse regering heeft ïn scherp geprotes- bij de ambassadeur Sovjeb^tFnie in jo\m, nadat diep de Zweedse terri- j wateren een Russi- jönderzee'er aan de was gelopen. fj I de duikboot vlak bij krinebasis in een be- Zweeds gebied was I, verklaarde de Russi- oerder dat het on- wijten was aan een iefout als gevolg van te radar en slecht :n woordvoerder van Chef van de Zweedse achten sloot de moge van een navigatiefout tit. „Je hoeft maar op ipsvaartkaarten te kij- te zien dat dat nage- mogelijk is. Het vergt jvuldig navigeren om p, binnen de archipel te 35g, aldus de woordvoer- ëedse ministewr van hdse zaken, Ullsten, j_rde eveneens dat zijn "ij verklaring van de kapitein „onaan- ^r" vindt en van Mos- jbetere uitleg verlangt, jische onderzeeër liep >DOCop slechts enkele kilo- liefjfetand van een van de 'Zweedse marinebases (rond. (ellende namen giste- laarris de Zweedse kust bij uid^na een kijkje bij de e onderzeeër. De OP®l die 76 meter lang is, aan: Ot de Whiskey-klasse. WASHINGTON Een kleine meerderheid van de Amerikaanse Senaat heeft president Reagan gisteravond tegen alle verwachtingen in het groene licht gegeven voor de levering van vijf ultra moderne vliegende radar stations (Awacs) en onder delen van het gevechts vliegtuig F-15 aan Saoedi- Arabië. Tot enige uren voor de stemming in de Senaat leek de president op een nederlaag af te ste venen, maar zeer zware druk vanuit het Witte Huis bracht vier tegen standers van de levering er uiteindelijk toe alsnog van mening te verande ren. Het besluit van de Senaat is in Saoedi-Arabië met grote tevredenheid ontvangen; de Israëlische regering en de joodse ge meenschap in de VS rea geerden vanmorgen ont steld en veroordeelden het besluit van de Senaat. President Reagan kon zijn eer ste belangrijke overwinning op buitenlands-politiek gebied pas in de laatste uren van het debat in de Senaat veilig stel len. Kort voor het begin van de vergadering zond hij nog een brief naar de Senaat waar in hij nadere mededelingen deed over de veiligheidsvoor waarden voor het gebruik van de Awacs, waarover met Saoe di-Arabië overeenstemming zou zijn bereikt. In telefonades vanuit het Witte Huis en ge sprekken met tegenstanders van de verkoop van de Awacs wist de president vier ver klaarde tegenstanders alsnog van zijn gelijk te overtuigen., Uiteindelijk stemde de Senaat met 52 tegen 48 stemmen te gen het voorstel, waarin de verkoop van de Awacs werd verboden. Na afloop van de stemming verklaarde president Reagan dat met de uitslag „de zaak van de vrede opnieuw vooruit- President Reagan kon breeduit lachen, de Senaat ging ak koord met de levering van Awacs-vliegtuigen aan Saoedi- Arabië. In zijn hand heeft hij de lijst met namen van senatoren, die zich achter zijn politiek schaarden. gang heeft geboekt". Ook liet hij zich postief uit over het Sa- oedische vredesvoorstel, dat volgens hem een uitgangspunt is voor verdere onderhande lingen. Pagina 7: Reagan had zege in Awacs-zaak dringend no dig. Reacties. ).Y. D VERTENTIE «50 per gram timatie verplicht Ruiten Antiquair ,1 Rapenburg 12 OOI Leiden WIJK De 21-jarige Paulina Hennink uit is gistermiddag in het sch Ziekenhuis over- (i de gevolgen van een pngeval eerder deze i de kruising Heren- ^rteweg in Noordwijk. atoffer, een verpleeg- ite in het slechte weer r brommer tegen een 1 werd op het fietspad ngetroffen. Omdat niet goed vastzat se van haar hoofd en een schedelbasisfrac- iwaaraan zij is overle- DELFT Rijksweg 19 moet worden geschrapt uit het' Rijkswegenplan en is 'achter haald. De aanleg van deze weg van verkeersplein Ypenburg naar het Ketelplein bij Schie dam schaadt de landschappe lijke functie (flora, fauna en recreatie) van Midden-Delf land, zoals die algemeen als gewenst wordt gesteld. Ver keer tussen Den Haag en Rot terdam kan beter via een ver brede Rijksweg 13 om Midden- Delfland heen worden geleid. Dat zijn in kort bestek enkele conclusies uit het gisteren ver schenen rapport „Rijksweg 19. Inpasbaar?", dat gistermiddag aan minister Zeevalking van verkeer en waterstaat is over handigd. Minister Zeevalking zei onder meer dat het gedeel te RW 19 tussen verkeersplein Ypenburg en de Prinses Bea- trixlaan in elk geval moet worden aangelegd, in verband met de totstandkoming van het hoefijzer rond Den Haag. De makers van de studie zijn de actiegroep „Stop Rijksweg 19" en het Delftse planologi sche bureau OD205. LEIDEN Een 26-jarige jon geman is maandag aangehou den op verdenking van het plegen van twintig inbraken. De man is zwaar verslaafd aan de heroïne. De diefstallen le verden hem genoeg geld op om in zijn verslaving te kun nen voorzien. De totale buit van de 20 inbra ken bedraagt meer dan vijftig duizend gulden. Zestien inbra ken werden gepleegd in Lei den, twee in Rotterdam, twee in Oegstgeest en één in Kat wijk en Wassenaar. Alle inbra ken werden in de maanden september en oktober ge pleegd. De man bracht onder meer twee maal een bezoek aan een accountantskantoor aan de Zoeterwoudsesingel wat hem bijna 7000 gulden op leverde. Ook het centrum voor geboorteregeling aan het Kort Rapenburg raakte een soortge lijk bedrag aan hem kwijt. Verder werden ondermeer de universiteit en de School Ad vies Dienst het slachtoffer. .De gestolen goederen zijn gro tendeels van de hand gedaan, de politie verwacht niet dat er nog veel van boven water zal komen. Wel wordt verwacht dat binnen afzienbare tijd en kele helérs zullen kunnen worden aangehouden. De man wordt vandaag aan de officier van Justitie voorgeleid. Gaat u Suus opeten ARNHEM „Wat houdt dat in, gaat u Suus opeten vroeg een hevig verontruste Arn hemmer gisteren aan kantonrechter mr. Loeff, nadat deze zijn huis var ken verbeurd had verklaard. De rech ter kon hem gerust stellen. Het dier is geschonken aan een kinderboerderij. De Arnhemmer moest zich verantwoorden voor het houden van vee binnen de bebouwde kom. Hij had vooraf bij zijn buren geïnformeerd en niemand had be zwaren geuit tegen de komst van Suus. Maar in de zomer kwamen er klach ten toen Suus vlie gen bleek aan te trekken. „Ik heb nog nooit klachten gehad over de stank van Suus. Ze stinkt nog minder dan de vos van de achter buren", zo verweer de zich de Arnhem- Ziekte- verzuim blijft dalen DEN HAAG In het derde kwartaal is het ziekteverzuim blijven dalen. In vergelijking met het derde kwartaal van vorig jaar ging het verzuimpercen tage voor mannen 0,7 achteruit naar 7,6 en was het voor vrouwen 0,4 lager: 9,5. Gemiddeld ble- mannen in het derde kwartaal 17,4 dagen weg en vrou wen 13,4. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als de in formateurs De Galan en Halberstadt er niet in sla gen de problemen op te lossen, is het gedaan met dit parlementaire meer derheidskabinet. Dit heeft premier Van Agt gisteren gezegd in het Haagse perscentrum Nieuwspoort, waar hij een boekje in ontvangst nam met citaten van hemzelf. Letterlijk zei de minister-president: „Dan is het gesprek tussen deze twee partijen wel ten einde. Het heeft dan geen zin nog eens een informa teur te benoemen". Van Agt is overigens van me ning dat herstel van de coalitie mogelijk is. „Na het komende weekeinde is de hergeboorte van het kabinet-Van Agt moge lijk", zei hij later voor de radio. Met „deze twee partijen" doel de Van Agt volgens zijn omge ving op zijn eigen CDA en de PvdA. Dat zou ook blijken uit het feit dat de premier zich gisteren aansloot bij de uit spraak van CDA-fractieleider Lubbers, dat het financierings tekort van het rijk terug moet naar 6,5 procent. „Ik ben dat met hem eens". De PvdA denkt er echter heel anders over, omdat dit volgens haar een onmogelijke bezuiniging zou vergen en er geen ruimte zou overblijven voor het sti muleren van de werkgelegen heid. In het kabinet is er op dit punt géén inhoudelijk verschil van mening tussen CDA en D'66. Op het Binnenhof is het een publiek geheim dat Van Agt, als dit kabinet mislukt, zeker bereid is tot een andere coali tie en wel één van CDA, D'66 en VVD. Zonder daar enige conclusie aan te willen verbin den, bevestigde de premier in Nieuwspoort dat hij kennis ge nomen had van de jongste opi niepeilingen, waarin verlies voor de PvdA, grote winst voor D'66 en VVD en stabili teit voor het CDA wordt ge constateerd. Van Agt meent dat het over hooguit twee weken duidelijk moet zijn of de breuk in het kabinet te helen is. Hij zelf sprak overigens van een „se rieuze kans" op succes. In poli tieke kringen meent men dat de informateurs waarschijnlijk niet meer dan een week nodig hebben, maar er blijft altijd de mogelijkheid van nieuwe cij fers van bijvoorbeeld het Cen traal Planbureau. De premier vertelde dat De Galan en Halberstadt vandaag of morgen compromisvoorsteL- len zullen doen aan de zogehe ten vijfhoek in het kabinet: de premier en de ministers Van der Stee (financiën), Den Uyl (sociale zaken en werkgele genheid), Terlouw (economi sche zaken) en Van Thijn (bin nenlandse zaken). Pagina 13: „Nog nooit een minister met mijn speeksel vereerd" Gsen krant ontvangen? Bef tussen 18.00 en 1&00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. GRATEFORD Gevangenen in de gevangenis van de stad Grateford in de Amerikaanse staat Pennsylvania hebben gister avond meer dan dertig mensen gegijzeld na een mislukte onts nappingspoging. De actie begon toen drie gevangenen over de muur van de gevangenis klommen en een bewakér daarop een waarschuwingsschot loste. Samen met twee twee anderen zette hij de achtervolging toen hij door een van de gevangenen met een wapen werd bedreigd. Een groot aantal bewakers werd daarop naar de keuken van het gevangeniscomplex gedreven waar zij onder schot worden gehouden. Bommen en mijnen bij camping BRESKENS Uit het water van de marine de afgelopen van De Veste, een vaart vlak idagen meer dan tweehonderd langs een bungalowpark en mijnen, vliegtuigbommen en een camping in Breskens, ander explosief tuig opgevist, heeft de mijnopruimingsdienst

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1