y estduitsers betrokken bij omaanslag in Antwerpen s teeds meer merikanen aan over i cocaïne Moskou optimistisch over betrekkingen met Peking eruchten over mogelijke staatsgreep Tsjaad Gifactie tegen Solidariteit Apel krabbelt terug Loonstop voor ploeg Schmidt )K NEDERLANDER VERHOORD Nieuwe kandidaat voor functie Waldheim Hoge rente enuwgeld blijft dagelijks opvraagbaar.* fENLAND LE3DSE COURANT DONDERDAG 29 OKTOBER 1981 PAGINA 11 tkeersleiders VS >pen staking (NGTON De vakbond van anse verkeersleiders, Patco, isteren officieel een eind ge- ian de ongeveer drie maanden king. Bij het begin van de sta- den grote vertragingen op in ntische luchtverkeer. In de Staten zelf heeft het vlieg- ondanks de inzet van duizen- lilitaire verkeersleiders, nog Bt het peil bereikt van voor de Patco hoopt hiermee te he iligen dat een deel van de ont leden-verkeersleiders weer (in werk terug kunnen keren. overheidsfunctionarissen zal het geval zijn. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De woordvoerder van de Westduitse minister van defensie Apel heeft gisteren op een nogal onhandige manier geprobeerd de uitlatingen van zijn chef dat de vredesbewe ging mede door Moskou wordt gefinancierd, af te zwakken. Apel zou „nadrukkelijk niet gemeend hebben" de hele vre desbeweging over een kam te scheren. Deze indruk was vol gens de woordvoerder echter ontstaan door de verkorte weergave door het Duitse persbureau (DPA) van een „in wezen uiterst genuanceerd betoog" van Apel. Hij sprak in dit verband van een „hele handige formulering" van DPA, waarmee hij dit gerenommeerde persbureau zelfs van mani pulatie beschuldigde. Volgens de woordvoerder had de uit lating van Apel betrekking op het feit dat onder de meer dan 250.000 demonstranten in Bonn begin oktober zich ook ruim 20.000 communisten hadden bevonden die op een of an dere manier verbinding met Moskou hebben. Moessavi nieuwe Iraanse premier TEHERAN Het Iraan- se parlement is vanmor gen akkoord gegaan met de benoeming van Hos sein Moessavi tot nieuwe premier van Iran. Moes savi was tot op heden mi nister van buitenlandse zaken. Hij werd kandi daat-premier toen het. parlement de eerste keus van president Khamenei, Velayati, verleden week verwierp. Moessavi is geen geestelijke, maar be hoort wel tot de radicale vleugel van de regerende Islamitisch Republikein se Partij. Verklikkers probleem voor fiscus Italië (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De Italiaanse belastingdienst, toch al zwaar in de problemen door de ontduiking op grote schaal, wil geen post meer krijgen van verklikkers. De laatste tijd weten de ambtenaren geen raad meer met alle anonieme brieven van mensen die vrienden, buren, collega's, superieu ren, concurrenten of volslagen onbeken den aangeven wegens belastingontdui king. Het onderzoek van de brieven kost jaarlijks veel meer dan het oplevert. Het goedkoopste is de brieven direct na bin nenkomst in de prullebak te deponeren. Het Italiaanse parlement moet nu beslis sen of de brieven dit lot inderdaad zullen ondergaan. „Welkom" in Wales voor prins Charles met brandbom CARDIFF Voor de tweede maal tijdens het driedaagse bezoek van prins Charles en prinses Diana aan Wales heeft de politie een brandbom ontdekt en onschadelijk gemaakt. De bom werd kort voor de aankomst van het prinselijk paar in de hoofd stad van Wales, Cardiff, aangetrof fen in een gebouw van British Steel. Dinsdag werd een bom gevonden in een kantoor van het Britse leger. Vermoedt wordt dat radicale natio nalisten uit Wales de bommen heb ben geplaatst. De nationalisten vin den dat hun streek door Londen als een kolonie wordt bestuurd. BONN - Bondskanselier Helmut Schmidt en de overige leden van de Westduitse re gering 15 ministers en 21 parlementaire staatssecretarissen zien vrijwillig af van de jaarlijkse periodieke loonsverho ging over 1982, ruim 800 mark. Zij beslo ten hiertoe tijdens de kabinetsvergadering van gisteren, waarin de laatste hand ge legd werd aan de moeizame spaarbegro ting voor het volgend jaar die onlangs nog enkele miljarden-gaten te zien had gege ven. Volgens de regeringswoordvoerder moet het besluit worden gezien als „sym bolisch gebaar" in verband met de lasten die de openbare dienst door de bespa ringsmaatregelen te dragen krijgt. correspondent Mare de Koninck) SL In het on naar de daders bomaanslag van jiweek dinsdag in de jodenwijk zijn ;ingen gerezen te er Westduitsers die lagen na de aanslag in schuiladres bij fcijn aangehouden, at om vier extreem- -rechtse terroristen, die we gens gewapende overvallen en politieke aanslagen werden ge zocht door de Duitse justitie. Ze zouden in contact staan met andere neofascistische groepen in Europa. In dit verband is gisteren ook een Nederlander uit Zeeuws-Vlaanderen onder vraagd door de Belgische rijks politie. Nadat aanvankelijk geen ver band was gelegd tussen de aanhouding van de Westduit sers en de terreurdaad in Ant werpen waarbij drie doden vielen en vier mensen blijvend werden verminkt is giste ren gebleken dat het viertal op de dag van de aanslag en ook op de woensdag erna in Ant werpen heeft vértoefd. Ze wa ren zelfs in de Hovenierstraat, nadat daar de bom voor de sy nagoge was geëxplodeerd. Vol gens de Westduitsers, een echtpaar van 23 en 26 jaar en twee mannen van 25 en 38, wandelden ze slechts als toe risten door de stad, toen ze toevallig het tumult rond de plaats van de aanslag bemerk ten. De vièr waren zondag voor de bomexplosie vanuit Frankrijk naar België gekomen. Aan de grens waren ze opgehaald door een inwoner van Gent, die in tussen ook is aangehouden en die vermoedelijk werd verge zeld door de Nederlander Ru-, die L. uit het Zeeuwsvlaamse dorp Philippine. De Belgische opsporingsdiensten vermoeden dat L. een belangrijke interna tionale contactman is tussen extreem-rechtse groepen in Europa en de Verenigde Sta ten. Een Belgische inspecteur van de rijkswacht heeft giste ren samen met een Nederland se collega L. in Philippine ver hoord. Bewijzen dat de aangehouden Westduitsers iets te maken hebben met de bomaanslag in Antwerpen, waren er gistera vond nog niet. Maar de politie ziet aanwijzingen in het feit dat het viertal is gevonden in een schuilplaats die ter be schikking is gesteld door de Vlaamse Militanten Orde, een racistische organisatie, gecon centreerd in Antwerpen. Voorts blijkt dat een van de gearresteerde Westduitsers in Duitsland reeds is veroordeeld wegens een aanslag op een joodse synagoge. Van twee an deren staat vast dat ze een ter roristische opleiding hebben gekregen in een Palestijns kamp in Libanon. (Van onze correspondent Dick Toet) _JNGTON Het gebruik van cocaïne in de Ver- Staten is de laatste jaren zo sterk toegenomen, thans de grootste bron is van illegaal inkomen, s voorzichtige schattingen is vorig jaar voor on- tijdleen miljard gulden aan cocaïne in de Verenigde rccn^erhandeld. Voor het eerst is daarbij de handel tcllhuana verre overtroffen. vastl cocaine volgens technisch-medische maatsta- enpt verslavend is, wordt het door vele Ameri- ideskundigen beschouwd als een van de allerge- tste drugs. „Het is mogelijk de meest verleidelij- est intensief werkende en meest bedreigende lie we kennen", aldus directeur William Pollin het Nationale Instituut voor Drugsmisbruik. ptijdl die hoge prijs cocaïne is bijna drie keer zo duur als en het gebruik in kringen van vooral welgestelden, jt wel aangeduid als „de Mercedes onder de drugs". De ,2'" ejs zeker f 250 per gram is volgens experts de enige at het gebruik nog niet tot een nationale epidemie is uit- Icntt Desondanks blijkt het gebruik op middelbare scholen 075 en 1979 te zijn toegenomen van 6 tot 12 procent. T~"lerikaanse deskundigen vooral zorgen baart, is het feit, •1 ïne een image van betrekkelijke onschuldigheid heeft en. Volgens dr. Everett Ellinwood, een van de meest Staande drugs- deskundigen in de Verenigde Staten, kan 3roeèchter zware gevallen van vervolgingswaanzin, halluci- KX),-,| manische depressiviteit veroorzaken. Hij meent, dat de nauwelijks onderdoen voor die van de algemeen als opbaaarlijk beschouwde heroïne. Cocaïne, aldus dr. Ellin- !5,- (ëroorzaakt een soort noodsituatie in het lichaam. Het esp. jet langer dan een uur op de hersenen, maar wel zeer Dagej Walter Riker, verbonden aan het New York Hospital: sis een brand in de hersenen". Testen met apen hebben 1 gemaakt hoe verleidend cocaïne kan werken. Apen lififhzelf verhongeren, nadat ze cocaïne hadden gekregen, llljop de universiteit van Chicago. Psychiaters in de Vere- bj: utat^n constateren, dat veel cocaïne-gebruikers nog ling geïnteresseerd zijn in meer'cocaïne. Een psychiater in lOO^et onlangs weten tien patiënten te behandelen, die elk B 25.000 en 50.000 gulden per week aan het goedje be- ziekenhuizen meldden vorig jaar de eerste-hulpbe- van meer dan 4000 mensen voor overmatig gebruik Er werden 61 dodelijke slachtoffers van een over- en meer dan 200 doden, die cocaïne in combinatie '.imdere drug hadden gebruikt. Arrestaties in cocaïne-za- iaai 'opgelopen van ruim 1500 in 1977 tot ver boven de 3000 Ir. Het middel wordt voornamelijk binnengesmokkeld Bolivia en Columbia. Andrew Young burgemeester van Atlanta De vroegere Ameri-- kaanse vertegenwoor diger bij de Verenigde- Naties, Andrew Young, is deze week gekozen tot burgemeester van de stad Atlanta in de staat Georgia. Young is de opvolger van May- nard Jackson, de eer ste zwarte burgemees ter van de stad, die de afgelopen twee jaar vaak in het nieuws is geweest In verband met de moord op 29 jonge zwarten. Jackson mocht niet voor een derde ambtstermijn meedingen. Young kreeg ongeveer 55 pro cent van de stemmen. Papandreou wil Griekenland niet uit EG PARIJS De Griekse pre mier Papandreou wil zijn land niet terugtrekken uit de Euro pese Gemeenschappen. Vol gens Le Monde zal Papandre ou in Brussel aandringen op een speciaal EG-statuut, waar in rekening wordt gehouden met de „specifieke Griekse economische problemen". Vol gens de Griekse premier is het land momenteel niet in staat volledig lid van de EG te zijn. Een andere basis, waarbij hij verwees naar de onderhande lingen die er verleden jaar toe leidden dat Londen minder aan de EG meebetaalt, ziet de Griekse premier als beste mo gelijkheid om uit de proble men te komen. MOSKOU Russische China-deskundigen wor den steeds optimistischer over de kansen dat het tot een beperkte verzoening komt tussen de twee grootste communistische staten ter wereld. Niet dat hierdoor het soort bond genootschap zou ontstaan dat in de eerste japen na de Chinese Revolutie be stond, maar China zou in een neutralere positie ko men te staan ten opzichte van Washington en Mos kou, waardoor beide lan den eeh aanvang zouden kunnen maken met de te rugtrekking van hun aan zienlijke troepenmachten aan de Chinees-Russische grens. Drie hooggeplaatste functiona rissen van het Moskouse Insti tuut voor Oosterse Studies wa ren bereid om wat meer over hun voorzichtig optimisme te vertellen op voorwaarde dat hun namen geheim zou hou den gehouden. Twee van hen werkt op in Azië. Ze zeiden dat er op dit mo ment in Peking een discussie op hoog niveau op gang komt over de toekomstige buiten landse politiek van China. Er was een goede kans, meenden ze, dat deze discussie zou ein digen in een welwillender houding jegens Moskou om twee redenen: „Allereerst om dat de Chinezen willen bezui nigen op hun defensie-uitga- ven, wat alleen mogelijk is als de betrekkingen met ons beter worden. In de tweede plaats zal het Westen zich wat onder daniger gaan gedragen als China een veelzijdig buiten landbeleid gaat voeren en niet geheel op de lijn van het Wes ten zit". Als bewijs van een gematigder Chinees beleid wijzendeze China-experts op de mildere toon van de Chinese media die het binnenlands beleid in de Sovjet-Unie niet langer kriti seren als afwijkend van het socialisme, maar hun kritiek beperken tot de Russische bui tenlandse politiek. Verder zou den de Chinezen nu „positie ver" praten over de Russische hulp aan China in de jaren vijftig. Tegenover de positieve ont wikkeling staat en de Russi sche China-deskundigen ge ven dat toe dat de haviken in Peking die fel gekant zijn tegen toenadering tot Moskou, actiever zijn geworden sinds de dood van voorzitter Mao in 1976. China voert een actiever beleid in Indo-China, Zuid- Azië en Europa en dat beleid is voor het grootste deel tegen Moskou gericht. „Het Chinese vraagstuk", zoals een van hen het formuleerde, „is geïnter nationaliseerd". Geconfronteerd met tekenen die wijzen op een verandering in China's buitenlandse beleid lijken de Russen een betrekke lijk passieve lijn te volgen. Ze houden vast aan hun algeme ne principe dat ze streven naar vreedzame coëxistentie, betere handelsbetrekkingen en be sprekingen die leiden tot een niet-aanv^lsverdrag. Maar ze doen geen bijzondere moeite om de „pro-Moskou" groep in Peking aan te moedigen. Inte gendeel ze blijven zich vrij te rughoudend opstellen. Een van hen zei dat er geen sprake kon zijn van Russische hulp aan China zolang Peking kri tiek blijft oefenen op de Sov jet-Unie. „WeVkunnen de poli tiek niet loszien van de econo mie. Ze moeten stoppen met hun aanvallen alvorens wij zullen overgaan tot hulpverle ning". Wat Zuid-Oost Azië betreft, menen ze dat China de over heersende partner is en „het belangrijkste land dat normali sering van de betrekkingen tussen Vietnam, Cambodja en Azië tegenwerkt". Enige nostalgie lijkt de hou ding van Moskou niet vreemd. „Ons doel", zei een van de China-deskundigen, „is om China te isoleren". Een collega voegde er haastig aan toe: „We denken niet aan een economi sche of diplomatieke boycot. We willen China isoleren als factor in de Derde Wereld en als een obstakel voor betere betrekkingen tussen de Sovjet- Unie en de Derde Wereld". Dit is in tegenspraak met hun argument dat China meer be wegingsruimte zou hebben als het niet zulke nauwe betrek kingen onderhield met de Verenigde Staten. De moeilijk heid lijkt dat de Russen nog niet hebben geaccepteerd dat China in de nabije toekomst waarschijnlijk een actieve rol gaat spelen op het wereldto neel. En zolang Moskou niet tot andere gedachten komt, zal er waarschijnlijk geen veran dering komen in de onhandige houding van de Sovjet-Unie jegens China. JONATHAN STEELE THE GUARDIAN minii In de Afri- baari staat Tsjaad is de ,g gisteren sterk als gevolg hten over een staatsgreep. ïRIjUden er zich in de .ad N'djamena J^jijkheden hebben "laan tussen de be volking en Libische mili tairen, die sinds eind vo rig jaar in Tsjaad gestatio neerd zijn. In verband met de onduidelij ke situatie in Tsjaad zijn gis teravond de in de Centraal Afrikaanse Republiek gestatio neerde Franse troepen in staat van paraatheid gebracht. Het Franse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren melding gemaakt van Libische tank- en troepenbewegingen in N'Djamena. Van goed inge lichte zijde in Parijs werd ver nomen, dat de legermacht die onder controle staat van mi nister van buitenlandse zaken Ahmat Acyl gisteren tegen het vallen van de avond de Tsjadi- sche hoofdstad is binnengeval len. Acyl, die als een trouwe bondgenoot van de Libische leider Khadaffi wordt be schouwd, zou hierbij onder meer Libische pantserwagens hebben gebruikt. Waar de Tsjadische president Goekoeni Ouedeye verblijft is onduidelijk. Volgens zegslie den in de Marokkaanse hoofd stad Rabat is Ouedeye al enke le dagen niet meer in N'Dja mena gesigpaleerd. De geruch ten over een mogelijke staats greep komen een dag nadat goed ingelichte Franse zegslie den hadden onthuld, dat Frankrijk was begonnen met de levering van wapens aan Tsjaad. Frankrijk wil hiermee president Ouedeye steunen in. zijn verzet de Libische politie ke. Khadaffi streeft naar een fusie tussen Libië en Tsjaad. Ouedeye riep eind vorig jaar de hulp in van Libië om een einde te maken aan de burger oorlog die Tsjaad lange tijd heeft geteisterd. Met behulp van het Libische leger werden toen de volgelingen van de voormalige Tsjadische minis ter van defensie, Habre, ver dreven. Vanuit Soewdan voert Habre nu een guerrillastrijd tegen het bewind in N'Djame- Een vrijwel lege straat in het centrum van Warschau, een duide lijk bewijs dat de waarschuwingsstaking van Solidariteit gisteren aansloeg. WARSCHAU In de Zuidpoolse stad Sosnowiece zijn gisteren 61 mensen met vergiftigingsverschijnselen op genomen in ziekenhuizen nadat tijdens een openbare vakbondsbijeenkomst een vier flessen met een vloeiba re chemische stof uit een passerende auto waren ge worpen. De actie leek duidelijk bedoeld tegen Solidari teit. De flessen werden bij een schacht van een mijn geworpen en de mijnwerkers riepen onmiddellijk een volledige staking van on bepaalde duur uit. Woordvoerders van de stakers zeiden dat hun actie zou voortduren totdat opheldering over het incident zou zijn verschaft. De waarschuwingsstaking die gistermiddag door de vakbond So lidariteit was uitgeroepen werd gisteren door miljoenen Poolse werknemers in acht genomen. Zij negeerden daarmee een op roep van de communistische autoriteiten niet aan de staking mee te doen. De staking moest, aldus een woordvoerder van So lidariteit, voor de regering bewijzen hoe groot de macht is die de vakbond en zijn sympathisanten vertegenwoordigen. Sommige ondernemingen die van Solidariteit geen stakingsparool hadden gekregen omdat zij van groot belang zijn voor de economie van het land, waren aanvankelijk ook plat gelegd en functionarissen van de bond moesten al hun overredingskracht aanwenden om de arbeiders er toe te brengen het werk voort te zetten. Andere wilde stakingen in het land werden gewoon voortgezet. Op de bijeenkomst van het Centrale Comité van de communisti sche partij werden geen veranderingen aangebracht in het kabi net of het politburo, het hoogste partijorgaan. Wel werd opnieuw aangekondigd dat men zal streven naar coalitievorming met So lidariteit. NEW YORK De impasse in de Veiligheidsraad over de voor dracht van een nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties duurt voort Veto's van China en de Verenigde Staten hebben andermaal voorkomen dat de huidige secretaris-generaal Waldheim of de Tanzaniaan Salim als officiële kandidaat werden aangewezen. Wanneer de Veiligheidsraad morgen opnieuw bijeenkomt, beho ren de Peruaanse afgevaardigde bij de VN, Perez de Cuellar, en de Argentijnse ambassadeur in Groot-Brittannië, Ortiz de Rosas, ook tot de kandidaten. Met name De Cuellar wordt in VN-krin- gen als een voor alle partijen aanvaardbaar alternatief gezien. Hij beschikt over grote diplomatieke ervaring en heeft vele ja ren binnen de VN gediend. ADVERTENTIE NMB Kapitaalmarkt-Renterekening Rente voor de maand november De NMB Kapitaal markt-Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Ne derlandse staatslenin gen ligt Een hoog ren dement dus. - r™-™ Ja, ik wil graag meer weten over de NMB I V-iOUpun Kapitaalmarkt-Renterekening. Stuurt u mij meer informatie. *Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Meer informatie? Stuur onderstaande cou pon in of haal de folder bij uw NMB-kantoor. Viditd pagina 484. De heer/mevrouw I I -I :,i I Straat I I Postcode. I Woonplaats I In een gesloten envelop ronder postzegel opsturen I I aan de NMB, Afdeling KMR, Antwoordnummer 131, 11 I 1000 PA Amsterdam. I1!

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11