Polen staken voor meer voedsel H006STE RENTE ikels kwartjes duurder moeten Khadaffi dreigt met neerschieten Awacs-toestellen Commissie bekijkt onafhankelijk Aruba HTM-DIRECTIE WIJST EIS TOESLAG AF J# DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Woensdag 28 oktober 1981,72e jaargang no. 22103 P Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdi]k"34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes /0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Los» nummere 0,70. Speciaal programma gewijd aan The Police in „Count down" op Ned. II om 20.32 uur. Om 21.10 uur Dracula- film. Op Ned. I om 20.00 uur tv-spel „Een vlieger voor God". f HET IAIEER Eerst regen. Morgen overdag enkele opklaringen, maar ook aï en toe een bui. Minimum temperatuur ongeveer 8 en middagtemperatuur circa 11 graden. Vrij krachtige aan de kust tijdelijk harde zuidweste lijke wind. Morgen zon op: 7.29, onder 17.18 uur. leent tegen ne recordrente SRDAM Berichten over mo- lalende rentetarieven dankzij de itie van de Nederlandse gulden leel ontzenuwd door de nieuw ireven staatslening. Het minis- an financiën heeft vanmorgen ondigd drie november een beroep op de kapitaalmarkt te doen om het begrotingstekort te Voor het te lenen geld wordt ordrente neergeteld: 12,75 pro- je jongste staatslening had een ran 12,25 procent. Na inschrij- >rdt zoals gebruikelijk de uitgif- vastgesteld, waardoor de wer- rente nog hoger of lager vallen. Prinsen prinses in Wales Charles en Diana,, prins en prinses van Wales, brengen mo menteel een drie daags bezoek aan het zuidwestelijk deel van Groot-Britannië. Een van de voornaamste gebeurtenissen tij dens de eerste dag was een bezoek aan het oude kasteel Car narvon, waar prins Charles een aantal ja ren geleden door zijn moeder tot prins van Wales werd gekroond. Wel pandababy in China PEKING Ongeveer op het moment dat de Londense dierentuin moest constateren dat reu zepanda Ching Ching niet in verwachting was, heeft haar soortgenoot Zhen Zhen in de Chine se provincie Sichuan wèl het leven geschonken aan een pandababy. De reuzepanda Zhen Zhen is in het kader van een actie van het Wereldnatuurfonds voorzien van een klein zendertje, zodat haar bewegingen op afstand kunnen worden gevolgd. Specialis ten van het pandacentrum in Sichuan zijn op 13 april van dit jaar getuigen geweest van het pa ren van Zhen Zhen. Een week of wat geleden constateerden zij dat de panda op het punt van bevallen stond, omdat zij steeds op één plaats bleef. Absolute zekerheid over de pandababy is er overigens nog niet Zhen Zhen laat niemand in haar buurt toe. VS: terugtrekken SS-20 niet voldoende WASHINGTON Het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken vindt het terugtrekken van Russische kernraketten van het type SS-20 uit Europa niet ge noeg. Wegens de beweeglijkheid en de draagwijdte van deze raket wordt de drei ging ervan niet minder, als ze naar ach teren worden verplaatst. Volgens het mi nisterie moeten de raketten dan uit elkaar worden gehaald of vernietigd. Het Ameri kaanse ministerie prijst de opvatting van de Roemeense president Ceaucescu, die als eerste Oosteuropese leider deze week heeft gezegd dat de SS-20 raketten moe ten worden teruggetrokken als de Ameri kanen afzien van de modernisering van hun kernarsenaal in Europa. Vandaag opnieuw UIT. Een wekelijkse uitgave van onze krant met alle informatie over theater, films, recreatie, muziek en tentoonstellingen. Met bovendien in het hart van de bijlage een overzichtelijke agenda die u tien dagen lang de weg wijst door het bui- tengebeuren in uw om geving en een tikkeltje verder. og, rer, xlower zou Lti, kunnen jiensen wo- ferken en ontspannen, de archi- fjn er tech- ien proble- W de bouw wolkenkrb- enige moei- yf jfs het bij el- engen van idigde drie Vulden. r/ai r/ander ;r aan WARSCHAU Het Pool se vrije vakverbond Soli dariteit heeft vanmiddag tegen de uitdrukkelijke, wil van de regering in tussen twaalf en een uur een landelijke waarschu wingsstaking, de tweede in dit jaar, gehouden uit protest tegen de nijpende voedselschaarste in het land. Een allerlaatste ont moeting tussen vakbonds leider Lech Walesa en de regeringsfunctionarissen in Zyrardow waarbij de staking had kunnen wor den voorkomen, ging gis termiddag niet door. Terwijl de vakbond voor bereidingen trof voor de algemene staking, trok ken Poolse troepen de voornaamste steden bin-® nen om deerde te hand haven. De regering had de actie vap Solidariteit veroordeeld als een voor beeld van stakingsterreur. Walesa bezocht gisteren Zy rardow waar hij vergeefs op riep tot beëindiging van de wilde stakingen door twaalf duizend mensen die daar nu al twee weken aan de gang zijn. Walesa zei bang te zijn van plaatselijke cónflicten. „De vakbond kan immers alleen succes hebben in haar optre den wanneer zij haar eenheid bewaart. Wanneer we vere nigd zijn, zullen we winnen. Als we verliezen, verliest ie dereen. Deze winter wordt de ergste periode. Er zullen po gingen worden gedaan om ons uiteen te drijven", aldus Wale sa in Zyrardow. Solidariteit heeft gevraagd om medebeslissingsbevoegdheid in het reifen en zeilen van de economie. Als de regering het daar niet mee eens is zullen er volgens Walesa actieve stakin gen komen, waarbij de arbei ders aan het werk blijven maar zelf over hun produkten gaan beschikken. Het Centrale Comité van de Pollse communistische partij is vandaag in speciale zitting bij eengekomen. Vanmorgen werd verwacht dat er opnieuw wijzigingen in het kabinet en het politburo zullen worden aangebracht. De verwachting is dat er meer militairen in het bestuursapparaat zullen wor den opgenomen, waardoor het partijleider, premier generaal Jaruzelski gemakkelijker zal vallen zijn eigen politiek door te zetten. lentcnbond: stele )AM De Konsu- ïd wil dat winkels 's m ^t verplicht om zes I. Winkeliers die dat uden tot zeven of pen moeten kunnen it zei adjunct-direc- sndorp van de Konr •ond gisteren in a op het congres ïebuco, het centraal Dr courantenpublici- Vestendorp moeten de mogelijkheid I zich aan te passen ihappelijke verande- tUfSn&ls het toenemend „kende vrouwen en »tSp3dshuishoudens. Veel e alleen leven, heb- in werk nauwelijks :erd a linkopen te doen. Zo |in brood vaak tus- zes al Uitverkocht, p pleitte ook voor >gelijkheden voor iels en zondagwin- die bijvoorbeeld in "**1 al bestaan. ADVERTENTIE SL00PG0UD 14,50 par gram legitimatie verplicht Van Ruiten Antiquair Kort Rapenburg 12 Leiden ADVERTENTIE 7 en 8 jaarsdeposito's minimale storting f 1.000,-. LEIDSE SFA ARBANK Kamer akkoord met' rijbewijs van onbeperkte duur DEN HAAG Een meerder heid van de Tweede Kamer kan instemmen met een wets ontwerp van oud-minister Tuijnmari (verkeer) om de gel digheid van rijbewijzen te ver lengen tot de leeftijd van zes tig jaar. Er bestaan in de Ka mer alleen twijfels over de ad ministratieve verlenging die Tuijnman iedere tien jaar nog wil laten plaatsvinden, om bij voorbeeld foto's op rijbewijzen' actueel te houden. Enkele fracties willen dat de afgifte van rijbewijzen overgaat naar de gemeenten. Veel partijen vragen nadere toelichting over de leeftijd van zestig jaar, waarboven hef rijbewijs wel elke vijf jaar moet worden verlengd. Dievegge aangehouden LEIDEN De politie heeft gisteren een 24-jarige vrouw aangehouden, die in Den Haag suède jassen had gestolen. De kleding vertegenwoordigt een waarde van ruim 3300 gulden. De vrouw werd aangehouden in haar woning aan de Willem de Zwijgerlaan. Geen krant ontvangen? Bat tutten 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per •peciale koerier wordt de. krant altnog nabezorgd. - BAKKERSBEDRIJFBrood ZOU tWCC UTRECHT De mini mumprijs voof een brood moet hoger. Als alle kos ten zouden worden door berekend moeten er twee kwartjes bij de prijs. Dit zei voorzitter E. Tietema van de bond van christe lijke ondernemers in het bakkersbedrijf vanmor gen tijdens éen jaarverga dering in Utrecht. Vol gens Tietema zit de Ne derlandse bakkerijbran che in de problemen door de „moordende concur rentie" van de levensmid delenhandel. Het ministerie van economi sche zaken heeft maandag toe stemming gegeven om de mi nimumprijs die de bakker zijn klanten mag berekenen met drie cent te verhogen. De christelijke bakkersbond vindt dit echter te weinig. Tweede-kamerlid mevrouw Epema-Brugman (PvdA) vindt daarentegen dat de broodprijs door de opwaardering van de grilden lager kan. Mevrouw Epema-Brugman heeft minis ter Terlouw van Economische Zaken gevraagd het koers- voord eel door te berekenen in de broodprijzen. Grote schade na brand LEIDEN Enkele tiendui zenden gulden schade is ont staan door een kleine binnen brand in een woning aan de De Meij van Streefkerkstraat. De bewoners hadden een potje was op de kachel gezet. Dit met de bnedoeling het harde spul vloeibaar te maken. De pot viel echter om en de was droop in de brandende kachel. De brand richtte schade aan de huisraad aan. Behalve dat het pand rook- en waterschade opliep, kwam er een scheur in het plafond. HAMBURG De Libische leider Khadaffi heeft gedreigd vliegtuigen te zullen neer schieten als zij Libisch grond gebied fotograferen. In een vraaggesprek met het West- duitse blad „Stern" zei hij: „Wij zullen in geen geval toe staan dat Amerikaanse Awacs- verkenningsvliegtuigen grond gebied fotograferen. Als zij dat zouden doen en zij binnen het bereik van onze raketten zijn, zullen wij niet aarzelen deze in werking te stellen". Voorts zei Khadaffi niet te ge loven dat de Egyptenaren Li bië willen aanvallen. Het zijn de Amerikanen die agressieve bedoelingen hebben. Niet al leen jegens ons, maar jegens het gehele gebied. Monument voor Rotterdamse joden In de tuinhal van het Rotterdamse stadhuis heeft koningin Beatrix gisteren hert monument ont- 't huid ter nage- dachtenis aan de in de oorlog omgekomen Joodse Rotter dammers. Het monument, ver vaardigd door Loeki Metz, was al eens eerder (in 1966) ont huld, na plaat sing tegen de muur van de Rotterdamse sy nagoge. Maar orthodoxe joden maakten be zwaar tegen de „gesneden beel den". Het is toen verwijderd. DEN HAAG Een commissie van zeven leden gaat een onderzoek instellen naar alle aspecten die verbon den zijn aan een eventueel onafhankelijk worden van Aruba. Het onderzoek duurt zes maanden en zo snel mogelijk daarna zal op een rondetafel-conferentie be slist worden over de toekomstige verhoudingen tussen de Nederlandse Antillen, Aruba, de andere eilanden van de Nederlandse Antillen en Nederland. Met deze conclusie is vannacht het topberaad over de Antillen geëindigd. Premier Van Agt benadrukte dat er over de conclu sies algehele overeenstemming bestond. De commissie zal be staan uit drie Nederlandsers, en vier Antillianen: een uit Aruba, een van Curasao en twee vertegenwoordigers van de kleine ei landen. De Nederlandse regering blijft sterk hechten aan een duurzaam samenwerkingsverband tussen de zes Antilliaanse eilanden en Nederland. Nederland is vooral bang dat een onafhankelijk Aruba onvermijdelijk onder sterke invloed van Venezuela of van een andere land zal komen. Mocht Aruba geheel zelfstandig verder willen gaan, zal Nederland hier weinig tegen (kunnen) doen, is de Arubaanse leider Betico Croes voorgehouden. DEN HAAG De HTM- directie is niet bereid in te gaan op de eis van de bon-# den om een extra toeslag van iets meer dan zeven procent voor verzwaarde werkomstandigheden toe te kennen aan het rijdend personeel. Dit is gisteren tijdens het ge sprek met de vervoersbonden FNV en CNV meegedeeld. De bonden gaan met deze bood schap terug naar hun leden. Die gaan nu bepalen wat er gebeuren moet. Er is nog niet gedreigd met acties, maar Dick Ketting van de vervoersbond FNV achtte ze niet uitgesloten. Raad van Kerken: Geen oproep tot deelname Vredesmars AMERSFOORT Van de Raad van Kerken in Nederland komt geen aanbeveling om deel te nemen aan de Vredesmars op 21 november in Amsterdam. Een woordvoerder van de Raad heeft dit gisteren meegedeeld. De Raad vindt het niet op haar weg liggen zo'n aanbeveling te laten uitgaan, dit heeft zij nog voor geen enkele demonstratie gedaan. Verder is de Raad van mening dat de Kerken voor het vredeswerk de beschikking hebben over het Interkerkelijk Vredesberaad, een van de initia tiefnemers van de mars.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1