onden onder zware bewaking Arrestatiegolf onder Egyptische oppositie houdt aan 'Vredesbeweging mede door ||Moskou betaald' Brezjnev pleit voor brede Midden-Oosten conferentie Weing kans op doorbraak op Madrid-conferentie „Zware gevechten in zuiden van Angola" t ^J-e-g-isatie.d.e eT^0^^" UITENLAND LHDSE COURANT WOENSDAG 28 OKTOBER 1981 PAGINA 15 idiputer: Genenis •chts door een iteur geschreven l AVIV Het bijbelse Genesis is niet zoals tot heden werd gedacht door maar door slechts een au- geschreven. analyse van het boek Ge- dit aangetoond, aldus is Tel Aviv bekendgemaakt. Igens een van de onderzoe- heeft de computer duide- gemaakt dat de 20.000 orden in Genesis zoveel in met elkaar overeenkomen, zij onmogelijk door meer- e auteurs kunnen zijn neer- •rlii breven. onj Gracia boos op „Angel" die Grace Kelly speelt LOS ANGELES In het vor-, stendom Monaco is boos gerea geerd op de plannen van een Amerikaanse televisiemaatschap pij om een film te maken over het leven van de vroegere HoUy- woodster Grace Kelly, tegenwoor dig prinses Gracia van Monaco. De hoofdrol in deze produktie zal worden gespeeld door Gheryl Ladd, bekend om haar rol in de serie „Charlie's Angels". Volgens een woordvoerder van het Mone- gaskisch vorstenhuis betekent de film een inbreuk op de privacy van prinses Gracia. De televisie maatschappij is ondanks de kri tiek niet van plan van het project af te zien. NIEUWE KANDIDAAT PREMIERSCHAP IRAN TEHERAN Het Iraanse parlement heeft zich vandaag in eerste termijn bera den over de benoeming van de huidige minister van buitenlandse zaken, Mir Hoessein Moessavi, tot nieuwe premier. Nog niet bekend is wanneer het parle ment over de benoeming stemt. De kandidatuur van de 40-jarige Moessavi werd noodzakelijk toen het parlement verlden week de benoenpng van Ali Ak- bar Velaiati, de eerste kandidaat van pre sident Chameini, blokkeerde. Moessavi is een voorname leek in de door de geeste lijkheid gedomineerde Islamitische Repu blikeinse Partij. Hij wordt beschouwd als een fanatiek aanhanger van de harde lijn in de strijd tegen de „contra-revolutionai ren", de verzamelnaam voor alle tegen standers van het huidige bewind in Iran. De Koning: Grote bezwaren tegen EG-Iandbouwplannen LUXEMBURG De Nederlandse minis* ter van landbouw en visserij. J. de Ko* ning, heeft „grote bezwaren" tegen de voorstellen van de Europese Commissie voor de hervorming van de Europese landbouw. De minster gaf zijn mening in Luxemburg, waar de Europese ministers van visserij vergaderden. De Koning is vooral ontevreden over het voorstel, dat inhoudt dat kleine en grote landbouwbe drijven in de gemeenschap voortaan ver schillend zullen worden behandeld. De Nederlandse bewindsman is het daarente gen wel eens met de doelstelling van de Europese Commissie om de totale kosten van de landbouw in de EG terug te drin gen. De uitgaven voor de landbouw leg gen momenteel beslag op meer dan zestig procent van de Europese begroting. Mauno Koivisto. Koivisto nieuwe Finse leider HELSINKI De sociaal-democratische premier Mauno Koi visto (57) zal naar wordt verwacht begin januari volgend jaar formeel de nieuwe president van Finland worden. Op 15 janu ari zullen namelijk 301 presidentiële kiesmannen, vooraan staande figuren uit het politieke en openbare leven, hem als opvolger van Kekkkonen aanwijzen. Tot aan de nieuwe presi dentsverkiezingen blijft Kekkonen formeel staatshoofd. Kek konen heeft zich in zijn vijfentwintigjarige ambtsperiode (In 1956 werd hij tot president gekozen) ontwikkeld tot de archi tect van de Finse neutraliteit en was voor Moskou de enige Fin die als waardevol gesprekspartner werd beschouwd. Hij heeft in zijn lange politieke leven onderhandeld met Stalin, Kroets- jev en Brezjnev. De nieuwe kandidaat voor het presidentschap, Koivisto, is hoe wel sociaal-democraat, niet echt politiek gebonden. Uit een re cente peiling beschouwen de meeste Finnen hem nu al als hun president. Men verwacht van hem niet dat hij de subtiele ban den met Moskou zal veranderen. If h n onze correspondent Ro ger Simons) INDEN De IRA- on jmaanslagen in Oxford eet, langste en likste winkelstraat van Britse hoofdstad, heb- i een aanzienlijke ver- 2JÉerping van de waak- jJmheid tot gevolg ge- •-£%!. Net als tijdens de mm |V-campagnes van de ja- i zeventig doen de Lon- 5 ise warenhuizen weer i beroep op particuliere wakers, die bij alle in- uitgangen iedere bin- ikomende persoon mdig inspecteren. Alles t men bij zich heeft, rdt nagekeken, k de Londense politie herpt haar veilig- dsmaatregelen. Het ligt nelijk in de bedoeling centrum van de ifdstad dat door de [tten het Westend ge- tmd wordt, opnieuw te •rstromen met agenten miform en burgerpak, soortgelijke actie tij- Links: Strand, een van de be langrijkste stra ten van de Britse hoofdstad, lag er gisteren verlaten bij, nadat de poli tie de straat we gens bomalarm had afgesloten. Rechts: Scotland Yard maakt in Londen gebruikt van een apparaat dat de bijnaam van kruiwagen heeft gekregen, waarmee bom- materiaal on schadelijk ge maakt kan wor den. Eerder deze week werden daarmee twee bommen gevon den. dan haar voorgangers. Daarom werd de maandagmiddag door een onbekende IRA-man gete- -TD xlefoneerde waarschuwing over aanwezigheid van drie bommen in Oxford Street zo ernstig opgenomen. De politie heeft de helft van die winkel straat pas gistermiddag vanaf half twee opnieuw geopend voor het verkeer. Ze had toen het warenhuis Bourne's drie maal grondig doch vruchteloos 1975 en 1978 had tot lultaat, dat de rust vrij [el terugkeerde. In de stperiode van 1978 Jrden in heel Londen de lloven van zowat 22.000 Jitiemannen voor onbe- ïlde tijd ingetrokken. wust, dat Kun stad weer een moeilijke kersttijd voor de boeg heeft. Dat vooruitzicht zal de winkeliers en waren huizen geen goed doen. Het kan ook een uiterst nadelige invloed hebben op de over komst van buitenlandse toeris ten. Als die hun leven lief hebben, kunnen ze inderdaad de stad Londen beter links la ten liggen. De spionagedienst van het doorzocht. Zelfs haar speciaal Britse leger in Noord-Ierland, getrainde speurhonden slaag- die doorlopend probeert te Jeve IRA-eenheid die nu in den. [en opereert, het terreur- Hoe dan ook, de Londense au- It beter onder de knie heeft toriteiten zijn er zich van be- achterhalen wat de voorlopige IRA van plan is, meent te we ten, dat het ondergrondse ver zet een specifieke serie doel witten uitgekozen heeft in Londen en dit zonder reke ning te houden met de moge lijke gevolgen van zijn aansla gen. De gebruikte bommen zijn van een zeer vernuftig type en dat wordt des te ge vaarlijker, omdat ze minder gemakkelijk onschadelijk ge maakt kunnen worden. Niete- min heeft de Londense politie maandagavond een van haar beste explosievendeskundigen verloren. Scotland Yard veronderstelt, dat zich in Londen een actieve eenheid van de voorlopige IRA bevindt, die in de eerste plaats bestaat uit twee of drie zien zij er voor geen enkele Engelsman verdacht uit. In het licht van de recente bom aanslagen wordt de bevolking evenwel door de politie aange spoord ook in haar eigen om geving een oogje in het zeil te houden. Alle Ieren in Enge- gels, die hen leren hoe ze met land hebben een grote handi- bomspecialisten, opgeleid in de Libanon door Palestijnse guer rilla's of in de V.S. door Ame rikaanse Ieren. Deze laatsten bezorgen de voorlopige IRA het nodige geld voor onont beerlijke grondstoffen en nut tige handleidingen in het En- explosieven moeten omsprin gen. Het grootste deel van de actie ve IRA-eenheid in Londen zal volgens de politie bestaan uit mannen en vrouwen, mis schien zelfs tien in getal, die daar al geruime tijd min stens twee of drie jaar wo- namelijk hun algemeen bekende tongval, die altijd hun afkomst verraadt. Als het zo doorgaat met de bomaansla gen zal geen enkele Ierse in woner van Londen nog „vreemd" kunnen doen zon der dat de buren de politie waarschuwen. nen en werken. Op die manier De Britse autoriteiten zien in de nieuwe IRA-campagne in Londen een poging van het re publikeinse verzet om de rege ring van premier Margaret Thatcher duur te doen betalen voor haar ontoegevendheid ten aanzien van de IRA-hon- gerstakers in de beruchte Maze-gevangenis van Belfast. Die harde houding van Lon den schijnt de voorlopige IRA meer dan ooit tot het besef te hebben gebracht, dat de Brit ten alleen wijken voor geweld, 'een mening die destijds ook door de Indiase vrijheidsheld Pandit Nehroe en de Cypri sche verzetbeweging Eoka aangehangen werd. V eilighei dsraa d niet eens over nieuwe secretaris generaal NEW YORK De Veilig heidsraad van de Verenigde Naties is het vannacht na vier rondes van stemmingen niet eens kunnen worden over de voordracht voor een nieuwe secretaris-generaal aan de al gemene vergadering van de Verenigde Naties. Vanmiddag is de Veiligheidsraad opnieuw bijeengekomen. De twee voornaamste kandi daten voor de hoogste post binnen de VN zijn de huidige secretaris-generaal, de Oosten rijker Kurt Waldheim, en de Tanzaniaanse minister van buitenlandse zaken, Salim Achmed Salim. De Veilig heidsraad moet zich in eerste instantie over de opvolging van de secretaris-generaal uit spreken, waarna de algemene vergadering de voorgedragen kandidaat kan aanvaarden of afwijzen. In de Veiligheidsraad zijn ne gen stemmen voor genoeg om gekozen te worden, voorwaar de is alleen dat geen van de permanente leden van zijn ve torecht gebruik maakt. Bij de stemmingen vannacht is dat een aantal malen wel gebeurd. Ondanks het feit dat de verga dering achter gesloten deuren werd gehouden, is duidelijk geworden dat China een her benoeming van Waldheim heeft geblokkeerd. De Vere nigde Staten zouden zich tegen Salim hebben uitgesproken. Hoewel een aantal Latijnsame- rikaanse landen een eigen kandidaat naar voren zullen trachten te schuiven, wordt in New York verwacht dat de keus tussen Waldheim en Sa lim blijft, waarbij de kandidaat van de Derde Wereld de beste papieren zou hebben. TOTDUITSE MINISTER APEL: (Van onze correspondent Ami van Vree) INN Volgens de Westduitse minister van Defensie Hans el wordt de vredesbeweging in West-Europa met geld uit de vjet-Unie ondersteund. Tijdens de jaarlijkse zogenaamde ommandeursbijeenkomst" in Ingolstadt zei Apel voor een ge- or van 375 generaals, admiraals en andere hoge militairen dat ervan overtuigd is dat Moskou niet. alleen met welwillend- id op deze massabeweging reageert, maar dat zeker ook finan- le middelen uit het Kremlin vloeien ten behoeve van de poli- ke en organisatorische infra-struktuur van de vredesbewe- gelijkertijd waarschuwde de minister er echter voor deze hulp overschatten. Moskou heeft in veel dingen de hand, maar dat geen verklaring voor de omvang van deze beweging, aldus «1. Wat deze mensen beweegt, is de angst dat de supermach- i in het geval van.een conflict de beheersing over hun wape- senalen verliezen en de angst voor een atoomconflict in het emeen. Hii deed daarbij een dringend beroep op de hoge mili- ren om zich energiek in de discussie over vrede en veiligheid mengen en zich niet in een ivoren toren van militaire techno- Se te verschuilen. emotionele anti-atoombeweging is volgens Apel ook te wijten i het feit dat de politici in de jaren zeventig hebben geslapen zich er niet van bewust waren dat de langdurige en geslaagde «rie van de „afschrikking" steeds minder geloofwaardig rd. Daardoor is thans de rationaliteit uit de discussies verdwe- n. Afschrikking is volgens Apel alleen nog mogelijk wanneer ie door een effectieve controle op de wederzijdse bewapening ordt ondersteund. Dit is volgens Apel ook de politiek van de estduitse Bondsregering die zich niet door pacifisme en neu- lisme mag laten leiden. Hij voegde er overigens aan toe dat de terne discussies zeer moeilijk zullen worden, wanneer de beide permachten er niet in slagen tot concrete afspraken over een ipenbeheersing te komen, zover onze correspondent. Britse minister Lord Carrington heeft in Luxemburg ver- Urd dat de afschrikkingsstrategie van de NAVO ernstig zal irden aangetast wanneer de nieuwe kernraketten niet in Eu- w zullen worden opgesteld. „Het brengt Europa aan de rand n een ramp. Westelijk Europa zal het voorwerp worden van politieke chantage en een militaire aanval van Europa als de vO niet het hoofd biedt aan de militaire aanval van Europa, aantasting van het afschrikkingsbeleid van de NAVO zal lei- n tot de grootste crisis in Europa sinds 1945", aldus Carring- opiniepeilingen in België is gebleken dat bijna 66 procent n de bevolking afwijzend staat tegenover de plaatsing van mraketten. Greenpeace in actie De bemanning van het Green- peace-schip „Sirius" (rechts) heeft gisteren opnieuw voor komen dat met het vrachtschip Kronos verdun de zuren In de Noordzee wer den gedumpt. Duikers van Greenpeace zwommen rond de Kronos en zagen kans het lozen van de zu ren zo vaak te verhinderden, dat de Kronos uiteindelijk met ongeveer de helft van de la ding nog aan boord naar de Duitse haven te rugkeerde. De zuren die de Kronos moet lo zen zijn onder meer afkomstig uit de verfindu strie. MOSKOU DE Russische president Brezjnev heeft giste ren tijdens een diner ter ere van de Noordjemenitische pre mier Saleh, die momenteel een bezoek brengt aan Moskou, nadere bijzonderheden gege ven over zijn voorstel een in ternationale vredesconferentie voor hét Midden-Oosten te be leggen. Volgens waarnemers in Mos kou heeft Brezjnev het mo ment voor de onthulling zo ge kozen, dat zijn plan wellicht ter sprake zal komen tijdens de Arabische topconferentie die volgende maand in Marok ko gehouden zal worden. Brez jnev deed zijn voorstel al in fe bruari, toen hij zei dat het tijd was „terug te keren naar een eerlijk collectief streven" naar vrede in het Midden-Oosten. Hiervoor zou een speciale in ternationale conferentie be legd moeten worden met deel neming van de Sovjet-Unie en „andere belanghebbende par tijen". Brezjnev verduidelijkte giste ren het Russische standpunt. Aan deze internationale confe rentie zou de PLO moeten deelnemen „op gelijkwaardige voet, te zamen met alle Arabi sche landen die een gemeen schappelijke grens met Israël hebben, en Israël zelf", aldus de Russische leider. De confe rentie zou naast de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten nog bijgewoond kunnen wor den door „andere staten die de aan het Midden-Oosten gren zende gebieden-zoals West-Eu ropa, Noord-Afrika en Zuid- Azië-zouden vertegenwoordi gen". Westoever heet nu Judea en Samaria JERUZALEM De televisie- journalisten in Israël hebben gisteren geprotesteerd tegen het besluit van hun directie, dat zij voortaan niet meer mo gen spreken van „Cisjorda- nië", „Westelijke Jordaanoe- ver" of „bezette gebieden", maar van de bijbelse bena ming Judea en Samaria. „Dit is een gevaarlijk prece dent", verklaarden de tv-jour- nalisten. Hun woordvoerder zei dat het besluit door politie ke overwegingen was ingege ven. Gisteren had de leiding van de Israëlische radio- en te levisieverslaggevers besloten voortaan over Judea en Sama ria te spreken, omdat deze term „neutraler" zou zijn. DEN HAAG In Madrid is deze week de toetsings conferentie van de akkoorden van Helsinki over de veiligheid en samenwerking in Europa hervat zonder dat er veel kans op een doorbraak wordt verwacht. De leider van de Nederlandse delegatie, ambassadeur Van Dongen, stelde dat het wellicht realistischer is de con ferentie zonder resultaten te beëindigen als erkenning van het feit dat de internationale situatie momenteel geen succes toestaat. Geen van de twee belangrijkste partijen op de conferentie, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, heeft echter de verant woordelijkheid willen nemen voor het definitief afkappen van de toetsingsconferentie. Het zou immers de bezegeling zijn van het einde van de ontspanning in Europa. In feite zit de toetsingsconferentie vooral vast op het punt van de veiligheid in Europa. Om de weg te banen naar een algemene ontwapeningsconferentie zouden zogenaamde vertrouwenwek kende maatregelen moeten worden doorgevoerd waarbij alle partijen elkaar in kennis stellen van militaire manoeuvres in hun gebied. De reikwijdte van deze maatregelen staat momen teel vooral ter discussie. De Sovjet-Unie wil de maatregelen van» kracht laten zijn tot de Oeral, de Amerikanen en Europeanen van hun kant willen heel Europa er onder laten vallen, iets wat de Russen niet genoeg vinden. Tot nu toe heeft men daarover geen vergelijk kunnen vinden. Een tweede heet hangijzer is dat van de mensenrechten, waarbij vooral individuele burgers baat hebben. De westerse landen bepleiten hierbij allerlei verbeterin gen, waar de Oosteuropeanen niet toe geneigd zijn. LOEANDA In de provincie Cunene in Zuid-Angola zijn zwa re gevechten gaande tussen geregelde Angolese strijdkrachten en Zuidafrikaanse troepen. Dit is gisteravond door het Angolese ministerie van defensie meegdeeld. De gevechten vinden plaats op het moment, dat de delegatie van de uit vijf landen bestaande Westerse Contactgroep gisteren vanuit de Angolese hoofdstad Loeanda op weg is gegaan naar Zuid-Afrika. De Westerse Contactgroep tracht een akkoord'op te stellen voor de onafhankelijkheid van Namibië. De delegatie, die onder leiding staat van de Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken Crocker, heeft twee dagen overleg gevoerd met leiders van Angola en Swapo, de Namibi- sche bevrijdingsorganisatie. Zowel Angola als Swapo hebben zich positief uitgelaten over een mogelijk bestand met Zuid-A- frika. I MBO De Egyptische mitische groeperingen be- ölitie zet de jacht op le- staat, ervan een revolutie *n van de „verboden ter- la Khomeini te hebben fistische organisatie" de willen ontketenen. °slim-Broederschap nog Uit verklaringen van de ver- teds voort. De Egypti- dachten is gebleken, dat de ne autoriteiten beschul- moordaanslag niet het werk meerdere rechts-isla- ooraak van de moordaanslag op Sadat zijn ook de directeur van de Egyptische inlichtin gendienst en de commandant van de artillerie betrokken. De eerste wordt ervoor ver antwoordelijk gesteld dat het commando net terrein waar de parade werd gehouden kon binnendringen. De laatste is er vantwoordelijk voor dat de da den plaats konden nemen in de eenheid die voor president Sadat defileerde. Volgens officiële cijfen ligt het aantal Egyptenaren, dat is gearresteerd na de moord op Sadat nu drie weken geleden, op ongeveer 400. Dit zijn voor namelijk leden van de extre me islamitische groeperingen „Takfir wa Higra"(Schuld en Boetedoening) en de „Gamaat Islamiya" (Islamitische Vere nigingen). In enkele regerings kringen in Kairo werd verno men dat er veel dan 1000 op posanten zijn aangehouden. Een Britse verslaggever heeft uit goed ingelichte bron ver nomen, dat er meer dan 3000 mensen zijn gearresteerd. In die laatste cijfers zijn waar schijnlijk alle opposanten van het Egyptische regime begre pen. De bekendste gevangen zijn de vermoedelijke leider van de Moslim-Broederschap, de uitgever sjeikh Omar al Talmisani en de voormalige hoofdredacteur van het dag blad al Ahram, Mohammed Heykal. Deze werd in 1974 door president Sadat van zijn functie ontheven en staat be kend als een vooraanstaand lid van de linkse oppositie. Hoewel de spanning in Kairo enigszins is geweken, wordt er toch nog druk gepatrouilleerd bij openbare gebouwen en op strategische punten in de staa. In sommige straten staan nog politieversperringen. Sinds het begin van de jacht op ortho doxe moslims heeft de politie grote hoeveelheden wapent buitgemaakt, waaronder ver scheidene kilo's dynamiet, tientallen mitrailleurs en half- automatische wapens. De wa pens zouden afkomstig zijn uit voorraden, die Egyptische sol daten na de terugtrekking in de oorlog tegen Israël in 1967 in de Sinalwoestijn hebben achtergelaten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15