Mijn ervaringen in het orkest en als solist* daar werk ik mee'1 Nieuw: Opel Kadett nu ook met een snelle 7.61 S-motor HERMAN KREBBERS 25 JAAR PEDAGOOG Opel nummer lal 12 jaarlaag: een hele zekerheid. Opel Kadett SR. Sportiviteit op z'n ruimst Kadett. Een investering voorjaren KUNST LEIDSE COURANT WOENSDAG 280KT0BER 1981 PAG11 HILVERSUM „Mis schien ben ik de enige niet-gefrustreerde violist, die concertmeester was. een trio had en als solist optrad. Op m'n zeventien de werd me al gevraagd les te geven, dus voor ik bij het Amsterdams Con servatorium kwam, waar het begin ligt van mijn werkzaamheden als peda goog. Dat zal wel de reden zijn, waarom Tony van Verre twaalf radio-uitzen dingen aan me besteedde. Die nu ook te boek zijn gesteld. Het eerste exem plaar van dat boek wordt me donderdag 5 novem ber door Vera Beths offi cieel overhandigd; er wor den grammofoonplaten bij uitgebracht, met de viool concerten van Mozart KV 218 en 211, Beethoven, Brahms en de Vier Jaar getijden van Vivaldi". Al dus Herman Krebbers, van wie in november niet alleen dat boek verschijnt, maar die dan ook als pe dagoog 25 jaar werkzaam is. „Al weten ze dat bij het conservatorium in Am sterdam misschien niet eens. Door de fusie. Toen ik daar vijfentwintig jaar geleden kwam heette het Amsterdams Muziekly- ceum, het is nu het Swee- linck-conservatorium. Ik vier dat jubileum ook niet, ik vind het al prettig ge noeg, dat ik in dat boek kan vertellen wat eraan vast zit, als je solist wilt worden, hoe mijn jeugdja ren waren, dat soort din gen. Ik bedoel, er komt een moeder met haar zoontje dat een keer op het podium heeft gestaan en denkt, dat haar zoon een tweede Heifetz is. Mijn leerlingen hebben te maken met iemand, die een solopartij kan lezen en weet hoe het uiteinde lijk met orkest in de zaal klinkt. En wat je eraan moet doen om het zo te kunnen laten klinken". Krebbers, die zegt zich schrif telijk niet goed uit te kunnen drukken, kan dat mondeling uitstekend. Hij zegt geen fru straties te kennen, maar als warmbloedig kunstenaar heeft hij wel zijn rancunes, ook zijn vertrouwen in de mens en zelfkennis. „Met sommige leerlingen hoef ik geen woord te wisselen. Ik zie aan de ogen voldoende, wanneer iets niet begrepen is. Of wel. En ik ben bereid ervaringen van ande ren serieus te nemen, of het Isaac Stern betreft of een leer ling. Ook een leerling kan ont dekkingen doen, waar ik niet eerder op ben gekomen". Wanneer tussen Herman Krebbers en een leerling, een collega of wie dan ook een band van vertrouwen is ont staan, kent Krebbers geen remmingen. „Oscar Back noemde me destijds z'n meest leergierige leerling. Ik ben al tijd leergierig geweest en ben dat gebleven. Daarom verbaas de me de houding van een col lega, toen ik voorstelde een concert samen door te nemen. Gewoon, om ervaring uit te wisselen, je kunt immers altijd van een ander leren. Nee nee, zei die collega, laten we dat maar niet doen. Ik begrijp dat niet. Ik denk, dat als ik Stern iets dergelijks zou voorstellen, hij meteen enthousiast zou worden". Pijlers Als pedagoog heeft Krebbers de afgelopen 25 jaar een naam opgebouwd, gebaseerd op ver scheidene pijlers, waarvan zijn ervaring als solist een van de belangrijkste is. „Daarmee on derscheid ik me wellicht van andere pedagogen. De leerlin gen die ik krijg, hebben door gaans een heel behoorlijke op leiding achter de rug. Als het goed is, is het veldwerk dan al gedaan. Toen ik het Haagse meisje Marieke Blankestein kreeg, opgeleid door John Poth, hoefde ik er technisch weinig meer aan te doen. Maar dan. Je neemt een concert door en onder een maat staan twee p's, waaruit dus blijkt dat daar, tot een andere aanwij zing komt, pianissimo moet worden gespeeld, heel zacht dus. Maar ik weet wat op dat moment het orkest doet. Dat de blazers stevig uitpakken en van de vioolpartij niets te ho ren is als je echt zacht zou spe len. Als ik dan denk aan het com mentaar van juryleden tijdens een concours, vraag ik me af of sommigen weten waar ze het over hebben. Nog afgezien van het feit dat ik geen voor stander van concoursen ben; een deelnemer wordt aange vallen op de manier waarop hij één maat heeft gespeeld, Dat klopt Bij de technische kennis en de ervaring die Krebbers bezit, stelt hij vertrouwen op een be langrijke plaats. „Ik heb be paalde opvattingen over de wijze waarop barokmuziek moet worden gespeeld, zonder dat strakke zoals tegenwoordig zo in de mode is. Ik zal degene die met mij van mening ver schilt niet aanvallen, maar ik verwijs hem dan wel naar een ander. Er moeten overeen komsten zijn, vertrouwen in mijn opvattingen en dan ko men we heel ver. Ik wéét hoe bang leerlingen op concoursen kunnen zijn; dan stuur ik ze niet het podium op met allerlei aanmoedigingen waar ze niks aan hebben. Ik ga naast ze staan, met m'n rug naar de jury. Dan zeg ik: denk nog, even aan die ene maat, je weet wel. Dan kijken we elkaar aan en ik merk, hoe die leerling dat zelfde moment in één keer z'n zenuwen kwijtraakt". Concoursen zijn een noodzake lijk kwaad, Krebbers houdt er niet van. „Maar de concurren tie is groot. Vroeger, in de tijd van Kreisler kon je je permite- ren oktaven vals te spelen; dat kan nu niet meer, het valt meteen op. Als je hoort, dat er oktaven worden gespeeld, be tekent het al dat je vals speelt. Er wordt me wel eens verwe ten dat mijn leerlingen alles uit het hoofd moeten kunnen spelen. Sommigen hebben er inderdaad moeite mee. Maar je kunt nu eenmaal niet met een lessenaar op het podium staan. En dan ga ik ervan uit, dat je zo jong mogelijk moet leren uit het hoofd te spelen". Vijfentwintig jaar vioolpeda goog: een grote stroom leerlin gen, allen van elkaar verschil lend, kreeg Krebbers onder handen. „Sommigen doen on middellijk wat je van ze ver langt, anderen hebben daar een week studie voor nodig. Maar werken moeten ze wel. En als iemand om welke reden dan ook niet heeft kunnen stu deren, dan vind ik dat goed, maar dan wil ik het wel we ten. Geen smoesjes". Verwerkt Krebbers staat met twee be nen op de grond; dat hij twee jaar geleden dermate gewond raakte dat hij zijn carrière als solist als beëindigd kon be schouwen, heeft hij verwerkt. „Al ben ik door sommigen in de steek gelaten. Ook door mensen met wie ik zo lang heb samengespeeld en die niets van zich lieten horen. Vera Beths, die was anders. Toen zij twintig concerten van me overnam, bood ze spontaan een deel van haar honorarium aan; dat weigerde ik natuur lijk, ze gaf me een groot ca deau". Praktijk-mens Krebbers, die zegt geen frustraties te ken nen, heeft wel een goed ge heugen voor mensen die hem in de steek lieten of hem op het juiste moment steunden; voor deze violist staat vast dat een bepaalde graad van intelli gentie onmisbaar is voor ie mand die goed viool wil leren spelen. Wat betekent dan voor hem het woord wonderkind? lgem s he f orae> Krebbers: „Wonderkind Ik weet niet of alles vani Z'J telligentie of opleiding eau klaarbaar is. Een leerlii t"1* Düsseldorf speelt zo onge lijk goed; als hij wil, spei alle Nederlandse violiste de kaart. Van zijn gevo ven laat hij nooit iets me hij praat weinig. En als i zo'n jongen bezig ben vrj me af, of er niet iets me staat, dan wat je als mens bevatten. Maar zeker wi niets. Ik vermoed, dat di gen veel emoties voor n o houdt. En wat mezelf b beschouw ik het als eenpNE ne, dat ik nooit met jan heb Herman Krebbers. T iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimuiiiiiiiiiiiii Russische tv op kabel van Amsterdam AMSTERDAM De Am- en dan nog afwachtend - ge- sterdamse kabel-tv KTA reageerd. heeft aangekondigd dezer Volgens van Steen willen de dagen al te zullen beginnen piraten met de maatschappijen met het doorgeven van Rus- praten over vergoedingen voor sische uitzendingen via de uit te zenden films en ook wil- satelliet „Gorizont". len zij best afspreken welke films wel en welke niet door de piraten uitgezonden zouden Voort5 hebben ruim een m0Jen worde°. maand geleden de Amster- 6 damse televisiepiraten veertig Komt er echter op korte ter- filmmaatschappijen in ons mijn geen gesprek tot stand, land schriftelijk gevraagd om dan zullen de piraten over on een gesprek rond de moeilijk- geveer twee weken via een heden bij het uitzenden van aantal rondstraalzenders de films. Tot nu toe hebben vol- nieuwste films gaan uitzenden, gens René van Steen, woord- voerder van de overkoepelen- Van Steen noemde: „Hoge de organisatie „Vrije Alterna- hakken - echte liefde", „Het tieve Televisie Amsterdams", meisje met het rode ha, slechts twee maatschappijen - „Escape to victory". iiiuriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiuii Ook uiterlijk toont de Kadett SR zijn sportieve karakter. Mat zwarte spoilers vóór, achter en tussen de wiel kasten. Fraaie lichtmetalen velgen met extra brede staalgordelradiaalbanden. Het onderstel met speciaal afgestemde schokdempers zorgt voor de hoogste stabiliteit In de verstelbare Recaro- kuipstoelen heeft u perfekte steun. De prestaties en uitrusting van de Kadett SR voldoen volledig aan uw sportieve eisen. De SR wordt standaard met een 131 S-motor gele verd, maar is ook verkrijgbaar met de 1.61 S-motor. Een proefrit met de SR is een belevenis. Uw Opel-dealer gunt u dat graag. Wie naast komfort en veel ruimte ook van opschieten houdt, komt met een 1.61 S-Kadett hele maal aan z'n trekken. Deze kombinatie met liefst 90 DIN-pk garandeert ongekend rijplezier. De 1.61 S-motor valt verder op door z'n soepele loop en hoge trekkracht Toch blijft het benzine verbruik bescheiden. Samen met de onafhankelijke wielophanging en voorwielaandrijving bewijst deze Opel Kadett ook in staat te zijn tot de hoogste sportieve prestaties. Wie voor Kadett beslist, kiest voor betrouwbaarheid en lage verbruiks- en onderhoudskosten. Uitstekende afwer king, relatief meer binnenruimte, een fraai model en een hoge inruilwaarde zijn bij de prijs inbegrepen. En dan natuurlijk de keuze uit zo'n 90 uitvoeringen. Allemaal Opel. En dat is toch een hele zekerheid op zichzelf.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 14