olksgezondheid: 'een direct gevaar i Dordtse gifwijk Leids onderzoek geruststellend voor zestigduizend ex-bestraalden Tien jaar goochelen met woorden Tbc-keuring bij onderwijs nu afgeschaft Gezinnen betalen 120 gulden per jaar door dure stroom [DANKS GROEIENDE ONRUST j weer JNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 OKTOBER 1981 PAGINA 13 "ere voorschriften br gebruik tampon ■((hAAG De tekst op de bijslui- f de verpakking van tampons zal aan aangevuld zijn met de tekst: Trissel de tampon minstens ééns in g tot acht uur en vergeet niet de te tampon aan het eind van de pe te verwijderen". linisterie van volksgezondheid en [rijven die tampons in de handel >n zijn de verandering samen ,n gekomen. Aanleiding hiertoe le conclusie van een onderzoek Konsumentenbond dat de voor in voor het hygiënisch gebruik npons op de verpakking, tot nu ivoldoende waren. DEN HAAG De tbc-keuring voor onderwijzend personeel, die 27 jaar geleden verplicht werd gesteld, is vanaf vandaag afgeschaft. Het risico om in ons land met tbc te worden be smet is zo klein dat de keuring over bodig is geworden. Er zijn voldoende mogelijkheden om op te treden als het vermoeden bestaat dat er een infec tiehaard op een school is. De tbc-ex- Elosies die zich zo nu en dan voordoen ij groepen van de bevolkings zijn eveneens goed te bestrijden. Veel interesse voor eenmalig extraatje DEN HAAG Bij de diverse ge- meenten waren eind vorige week ruim 150.000 aanvragen ingediend voor een eenmalige uitkering. Dit is ruim de helft van de mensen met een minimum-inkomen die daar recht op hebben. In ant woord op vragen van uit de Ka mer heeft staatssecretaris Dales gezegd dat het aantal nog wel flink zal stijgen, gezien de hoe veelheden die nog dagelijks bij de gemeenten binnenstromen. De staatssecretaris ziet dan ook geen aanleiding de termijn van inzen ding, die 1 november afloopt, te verlengen. Binnenkort vacature bank voor artsen UTRECHT In samenwerking met het Ge westelijk Arbeidsbureau zal er vanaf 1 januari volgend jaar in het gebouw van de Koninklij ke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst in Utrecht, een vacaturebank voor artsen bestaan. De Landelijke Vereniging voor Artsen in Dienstverband (LAD) heeft dit gisteren mee gedeeld. Het GAB zal voor personeel zorgen de bestaande vacatures registreren. Medio '81 stonden ongeveer 500 artsen inge schreven als werkloze, een aantal dat nog voortdurend stijgt In de vacaturebank komt ook een „bedrijvencarthotheek" met informa tie over de werkgever van artsen in dienstver band, zoals ziekenhuizen en gemeentelijke ge zondheidsdiensten. ARNHEM De elektriciteit voor huishoude lijk gebruik is in de eerste negen maanden van dit jaar gemiddeld 3,7 cent duurder ge worden dan begin dit jaar was geraamd. Mede door de duurdere Amerikaanse dollar zal de stijging aan het eind van dit jaar op to taal vier cent uitkomen. Dit heeft de Vereni ging Exploitanten Elektriciteitsbedrijven (VEEN), gisteren bekendgemaakt. Voor het gemiddelde huishouden betekent de stijging een lastenverzwaring op jaarbasis van 120 gulden tot 130 gulden in plaats van de oor spronkelijk geraamde 66 gulden. 193 Nederlanders in buitenland vast voor drugs DEN HAAG Volgens het ministe rie van justitie zitten er 355 Neder landers in buitenlandse gevangenis sen. Van hen zijn er 193 veroordeeld wegens het bezit van drugs. Eén zit in Bangkok een levenslange gevan genisstraf uit wegens handel in her oïne. Verreweg de meesten zitten vast in de Bondsrepubliek, namelijk 103; van hen 52 wegens drugsbezit. Voor België zijn deze cijfers resp. 51 en 11, voor Spanje 41 en 34, voor En geland 23 en 21, voor Frankrijk 18 en 15 en voor Zweden 14 en 13. pRECHT „Er is et ogenblik geen van een gevaarlij- atie", zegt dr. H. de regionaal inspec- ïn de Volksgezond- n Hygiëne van het in de provincie lolland. Gistermid- ia de vergadering Dordtse gemeente- ver het voorkomen E in de Merwedepol- Dordrecht, achtte en aanleiding aan- tot directe stappen, een bevolkingson- k of het ergens an- ïderbrengen van de prs. „We moeten ie onderzoeken af in". Wethouder ir. Éovel voegde er ge- •llend aan toe; „Als acrnd[g is zal er iets ge- Maar het heeft in om mensen uit liizen te halen". eel van de twijfel nder De Kovel had het liddag moeilijk in de ltrgadering. Hij heeft Tk het vertrouwen van pYking van de gifwijk «n en daarmee het ver- n van een groot gedeel de raad. Hij vroeg wel 1 voordeel van de twij- b vergadering verliep 3 tumultueus als menig- »d gedacht. Hoogstens jiek door het aanbieden f kistjes groente door Eecomité uit de wijk, iecomité dat vindt dat gemeentewege wel de- ets moet gebeuren en t. Uit protest zijn enke- tnamen in de wijk, na- Vlist, Dieze en Grift jen door Gist, Vieze en De gemeente Dordrecht heeft zich gehaast gisteren een brief bij alle bewoners van het hoge en lage gedeelte van de Mer wedepolder te laten bezorgen, waarin de bewoners worden gerustgesteld en wordt gezegd dat op de resultaten van de onderzoekingen die door het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid (RIV) worden ver richt, moet worden gewacht Het gaat hier om nieuwe on derzoekingen. Eerder hadden het GEB en TNO al onderzoek verricht dat zoals al in deze krant vermeld erop wees dat er naast tolueen, xyleen, benzeen en fenol nog meer giftige stoffen, zoals cyanide, zink en lood in de grond zit ten. Meer dan werd verwacht, zij het niet zo erg als in Lek- kerkerk, volgens het Dordtse GEB. „Harde gegevens" Het gemeentebestuur wijst de bewoners er in de brief op, dat de verontreinigende stoffen wel in de bodem zitten maar dat het grondwater geen rela tie heeft met het drinkwater. De drinkwaterleidingen liggen in het hoge gedeelte allemaal „op het droge", dus niet in het vervuilde grondwater. „Een zoethoudertje", was de eerste mening van de getrof fen bewoners van de Merwe- depolder. Die opmerking had het gemeentebestuur in de brief reeds voorzien: „Op nieuw lijkt het er misschien op dat er gekozen wordt voor een technische benadering en dat de verontreiniging gebagatelli seerd wordt", zegt de brief. „Het gemeentebestuur beseft echter terdege de onrust van de bewoners, maar is ook van mening, dat die onrust slechts door harde technische gege vens kan worden weggeno men, en daarvoor moeten on derzoeken systematisch wor den uitgevoerd. De regionale inspecteur heeft zich ook ach ter die systematische aanpak geschaard en volgt alle ont wikkelingen op de voet. Mocht er aanleiding zijn om halver wege de geplande onderzoe ken in te grijpen, dan gebeurt dat. Op dit moment is er geen aanleiding toe". Ondertussen groeit de onrust in de acht jaar geleden op een vuilnisbelt gebouwde woon wijk. „Ze hebben mooi praten, de stank in mijn huis is niet om uit te houden en wie weet hoeveel ziektes we ons hier op de hals hebben gehaald", zegt een lid van het actiecomité. „En hoeveel schade lijden we als we hier uit moeten. Ons huis raken we aan de straat stenen niet meer kwijt". In derdaad staan er al wat huizen te koop. Een vraag aan plaatsvervan gend inspecteur H. de Vries: „Zou u hier willen wonen?". „Ik zou hier willen en durven wonen, mits het onderzoek wordt voortgezet. Ik zou wil len weten wat er onder me ge beurt". Het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid komt naar verwachting eind volgende week met de resultaten van de gifmonsters die genomen zijn in de kruipruimtes en in de kelders in de Merwedepolder. Een vergelijking hiervan met de gegevens van TNO en met een toxicologische (gifkundige) beoordeling van deze gegevens kan wel worden gemaakt. Het onderzoek van het grondwater is afgerond. Dat onderzoek heeft er op gewezen dat er niet alleen chemische afvalstoffen zijn aangetroffen, maar ook' andere stoffen die duiden op andere stortingen. De vervui ling is over de hele stortplaats verspreid, zegt de gemeente, maar er is nog niet achter haald van wie die stortingen afkomstig zijn en of het hierbij om vaste stoffen of om vloei stoffen gaat Het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid is begonnen met het nemen van luchtmonsters in de kruipruimten onder de huizen van de Dordtse Merwedepolder. Hier wordt de apparatuur in gereedheid gebracht. Shell en BP zien af van investering in LPG-terminal ROTTERDAM De oliemaatschappijen Shell en BP zien defi nitief af van hun plannen om een overslagstation voor vloeibaar petroleumgas (LPG) in de Rotterdamse haven te bouwen. Het LPG zou gebruikt worden als grondstof voor de chemische in dustrie. In een brief aan minister Zeevalking van Verkeer en Waterstaat schrijven de oliemaatschappijen dat de kosten door de strengere milieu-eisen te hoog zijn opgelopen. Volgens Shell zijn de kosten tweemaal zo duur geworden als aanvankelijk was begroot. De maatschappijen hebben vooral be zwaar tegen de door de overheid noodzakelijk geachte aanvul lende investeringen ter grootte van 200 tot 300 miljoen gulden voor pijpleidingen vanaf de terminal naar het achterland. Voorts is van invloed geweest dat de overheid het Sloegebied bij Vlissingen heeft aangewezen als aanlandingsplaats voor LPG. LEIDEN Nederlanders die in de jaren dertig of later wegens goedaardige aandoeningen zijn be straald in het gebied van hun hals, lopen maar heel weinig extra kans op kan ker. Bij nietwneer dan één a twee procent van deze groep van in totaal 60.000 ex-bestraalden manifes teert zich thans een kwaadaardig gezwel dat met de behandeling van destijds in verband kan worden gebracht. Tot deze conclusie komt de kankerspecialist en radiothe rapeut W. van Daal op grond van een onderzoek, waarop hij vandaag aan de Leidse univer siteit is gepromoveerd tot doc tor in de geneeskunde. Voor hij aan zijn onderzoek begon, verwachtte Van Daal dat het aantal ex-bestraalden dat als gevolg hiervan op latere leef tijd met kanker wordt gecon fronteerd, de tien procent zou belopen. Aanwijzingen voor een percentage in deze orde van grootte zijn te vinden in onderzoeksgegevens, zoals die onder meer door de Verenigde Naties zijn verzameld. „Je mag de resultaten van mijn onder zoek dan ook opvatten als een vingerwijzing, dat het risico dat je loopt als je aan een ge ringe dosis straling wordt blootgesteld, kleiner is dan men in het algemeen aan neemt", aldus Van Daal, die verbonden is aan het Acade misch Ziekenhuis Leiden en aan het St. Elisabeth-zieken- huis in Leiderdorp. De patiënten waarop het on derzoek van de radiotherapeut betrekking heeft, zijn be straald in verband met ziekten die tegenwoordig langs heel andere weg bestreden worden. Destijds echter werd radiothe rapie bijvoorbeeld toegepast in de strijd tegen tuberculose. Ook slijtage van de gewrichten in de halswervelkolom en po liepen van de stembanden werden wel op deze manier behandeld. Het totaal aantal Nederlanders dat in verband met deze en andere momen teel vrij onschuldige ziekten is bestraald, ligt rond de 100.000. Van hen zijn er inmiddels 40.000 overleden. In het Aca demisch Ziekenhuis Leiden ziin tussen 1932 en 1963 een kleine 4.000 mensen bestraald in het hals-gebied. Uit deze groep ex-patiënten trok Van Daal een steekproef van ruim 600 personen. Hij ging de doodsoorzaak na van diegenen onder hen die inmiddels zijn overleden en nodigde de 360 overigen uit voor een onder zoek. Een kleine 260 waren daartoe bereid. Bij hen is ge zocht naar tumoren van de huid, de mond-keelholte, de speekselklieren en de schild klier. In zijn proefschrift beperkt de Leidse radiotherapeut zich tot het onderzoek naar afwijkin gen van de schildklier, omdat dit het voor straling gevoelig ste orgaan is. Knobbeltjes aan de schildklier constateerde hij bij één op de drie onderzochte ex-bestraalden, wat ongeveer acht keer zoveel is als bij men sen die niet zijn bestraald. In afwijking van zijn verwach ting echter, trof hij slechts bij één op de tien patiënten, die wegens deze afwijking geope reerd werden, een kwaadaar dig gezwel van betekenis aan. Omrekening van deze gege vens naar het totaal aantal mensen dat bestraald is, levert de conclusie op dat één twee procent aan de behandeling van destijds een kankergezwel heeft overgehouden. Van Daal: „Mensen die vroe ger lange tijd bestraald zijn ge weest in de hals, moeten dus bedacht zijn op knobbels in de schildklier, maar deze knob bels berusten niet vaker op een kankergezwel dan het ge val is bij mensen die nooit be straald zijn". Of patiënten die na de oorlog zijn bestraald om kankerge zwellen juist te bestrijden ook conclusies mogen verbinden aan de resultaten van het on derzoek? Van Daal: „Nee, bij de bestra ling die tegenwoordig wordt toegepast bij de behandeling van kanker, zijn veel grotere doses in het geding. De gerust stellende gegevens die uit mijn onderzoek naar voren komen, hebben alleen betrekking op de bestraling wegens goedaar dige aandoeningen, zoals die in de jaren dertig en veertig veel is toegepast". Verdeeldheid binnen EG over textielverdrag LUXEMBURG De minis- ters van buitenlandse zaken van de EG zijn het gisteren in Luxemburg niet eens gewor den over een gemeenschappe lijk standpunt voor de confe rentie in Genève, waar met de ontwikkelingslanden gespro: ken zal worden over een ver lenging van het zogenaamde multivezelakkoord. Dit ak koord werd vijf jaar geleden gesloten om de Europese markt de gelegenheid te geven zich aan te passen aan de in voer van goedkope textiel. Wanneer een nieuwe textielo- vereenkomst uitblijft, de hui dige loopt 31 december af, dan zal het voor de landen in Eu ropa veel moeilijker zijn om de goedkope textiel uit de ont wikkelingslanden buten de deur te houden. abhuisjes in Breda een kraan voortgaal met het afladen van nieuwe ell,K frames, zijn vanmorgen in de Haagse Beemden, luwbouwwijk van het „Haagje van het zuiden", gfje eerste vijf van een complex van 66 prefabwo- opgeleverd. De huisjes waren aanvankelijk ont- als vakantiehuisjes, maar door enkele aanpas- feijn ze nu geschikt voor permanente bewoning, [spronkelijke bouwmateriaal, aluminium, is veelal en door kunststof en hout. De woningen zijn gemeente Breda gebouwd zonder geldelijke bn het Rijk. Mede door de huur van 350 gulden fnd zijn de huisjes geschikt voor jonge gezinnen paren die kleiner willen gaan wonen. Eind vol- naand kan het hele complex zijn opgeleverd. DEN HAAG Toen de politiek onervaren jurist mr. Dries van Agt in 1971 toetrad tot het kabinet- Biesheuvel, was hij „niet onverdeeld blij" met zijn nieuwe baan. Hij consta teerde ook al gauw, dat de politiek eigenlijk niks voor hem was en een half jaar later deed hij zelfs publiekelijk de volgende uitspraak: „Langer dan één kabinetsperiode zal ik niet dienen Wij (en ook hijzelf) weten in tussen wei beter. Ondanks zijn herhaaldelijk uitgesproken weerzin tegen het politieke be drijf, bleek hij niet uit het Catshuis weg te slaan. Aanbe den en verguisd, gehoond en geprezen is Van Agt een sleu telfiguur geworden in de Ne derlandse politieke geschiede nis van de afgelopen tien jaar. Een bijzonder kleurrijke sleu telfiguur zelfs, daar zijn vriend en vijand het over eens. Dat is niet in de eerste plaats te dan ken aan zijn grillige karakter, maar bovenal aan zijn schil derachtig taalgebruik. Talrijke uitdrukkingen van hem zijn in de politieke wereld tot gevleu gelde woorden geworden. Van Agt, opgegroeid „in de oor schelp van de Heer" is „voor de duvel niet bang" en „taai als een reptiel" en hij loopt nog lieverdoor een glazen deur dan toe te geven aan har de eisen van de PvdA. Van Agt is een meester in het for muleren van zinnen, een goo chelaar met woorden, een man die de rijkdom van de Neder landse taaischatkist tot op de bodem weet uit te buiten. Dat hij daarbij ook wel eens woor den uit een andere taal pleegt te lenen, met name uit het Frans, doet aan de voorgaande kwalificatie niets af. Het was dan ook geen slecht gedachte van de journaliste Dieudonnée ten Berghe, om eens een bloemlezing samen te stellen van de meest opmerke lijke, komische en bizarre uit spraken die Van Agt in de af- UITSPRAKEN VAN VAN AGT GEBUNDELD TIJDELIJK MEER WIND DE BILT-KNMI Boven de Atlantische Oceaan heerst in de hogere luchtlagen een krachtige westelijke stroming, die zich nu tot in West-Europa uitbreidt. Met deze stroming trekken gebieden met veel be wolking en regen, afgewisseld door opklaringen, naar onze omgeving. Een dergelijke re genzone was vanmorgen Ier land binnengedrongen en wordt in de komende nacht boven ons land verwacht. Er zal dan weinig nachtelijke af koeling zijn, de minimumtem peraturen worden ongeveer 8 graden. Morgen overdag zul len er enkele opklaringen voorkomen, afgewisseld door een bui. De middagtempera- tuur zal omstreeks 11 graden bedragen. De wind zal zuid westelijk zijn, vrij krachtig, aan de kust tijdelijk hard. Weersgesteldheid ven gisteren Weer Mei Min Neer- temp temp eleg Amsterdam bew e 4 4 mm gelopen tien jaar als politicus heeft gedaan. Bij het uitwer ken van haar idee maakte zij gebruik van vele kamerversla gen en circa 3000 knipsels uit kranten en tijdschriften. Zo ontstond het boekje „Sapristi Van Agt", dat vandaag in het Haagse perscentrum Nieuws poort aan de demissionaire premier is aangeboden. Afgezien van een aantal sto rende zetfouten is „Sapris ti..." (een van oorsprong Franse uitroep, die zoiets als „drommels" betekent) een amusant boekwerkje gewor den. Vergezeld van enkele cartoons van Frits Behrendt, Wouter Lap en Jos Collignon geeft de bloemlezing een aar dig overzicht van de hoogte en dieptepunten die de politie ke Levensloop van Van Agt hebben gemarkeerd. Van zijn eerste schreden op het politie ke terrein, via de roemruchte kamerdebatten over de „Drie van Bredade abortuskwestie en de zaak-Menten, via de strijd met en tegen „ome Joop" en zijn avontuur met de VVD tot en met het aantreden van het tweede kabinet dat zijn naam draagt, op 11 september jongstleden. Enkele voorbeelden. In 1975, zes jaar geleden dus, zei Van Agt: „Ik neem aan dat het Ne derlandse volk zo langzamer hand wel op mij is uitgekeken en zal na dit kabinet niet in een rol van enige betekenis te rugkeren in de politiek". Een jaar later rolde deze uit ziin mond: „Je doet in dit vak alles wat de dokter verboden heeft Je slaapt te weinig, eet te on regelmatig, leidt aan bewe gingsarmoede en vertoeft de ganse dag in rokerige lokali teiten. Het is echt te gek, te dol, kortom te dwaas". In 1977, tijdens de verkiezings campagne, waarin hij lijsttrek ker van het CDA was, zei hij: „Als ik met zoveel stemver heffing en bombarie op het spreekgestoelte bezig zou zijn als mijn collega van de PvdA, zou ik om mezelf moeten la chen. Den Uyl is niet duide lijk, maar rumoerig". In de verkiezingscampagne van dit jaar trok Van Agt nogal eens van leer tegen D'66. Bijvoor beeld zó: Van de ideologische kledij van D'66 zijn mij snit en makelij nog steeds niet bijster duidelijk". Tijdens een persconferentie gedurende de moeizame kabi netsformatie van de voorbije zomer stelde een journalist Van Agt een persoonlijke vraag: „U wekt voortdurend de indruk dat u met diepe te genzin met de PvdA onder handelt en dat u liever van daag dan morgen weer met de VVD wilt gaan regeren. Is die indruk juist Van Agt staar de de vragensteller enige se conden verbijsterd aan en ant woordde vervolgens onder grote hilariteit: „Vriend, zijn we nu in een politieke gedach- tenwisseling gewikkeld of is dit een psychiatrisch collec tief Ook deze uitspraak staat afgedrukt in „Sapristi Van Agt". De vraag die eraan vooraf ging ontbreekt, maar ondergetekende weet nog pre cies hoe zij luidde. Hij was na melijk de vragensteller. DIQK VAN RIETSCHOTEN Aberdeen I bew «.bew. 23 20 3 n Innsbruck Klagenfurl Kopenhagen regen bew. 10 2 2 n Luxemburg Casablanca h bew. Las Palmas onbew. onbew. 20 1 On h bew. 3 2 9 rr 20 12 0 rr 24 15 0 IT 25 20 0 it

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13