leidde @oma/nt Ahold wil inkels ïmon opdoeken vy Prijscompensatie en vakantiegeld afgetopt Philips Data Systems bezet idschendamse broers dood [ïgetroffen op begraafplaats Politie zou getuigen te goed hebben geïnformeerd Meubelfabriek Oisterwijk T reinvertraging door kortsluiting INJ Dinsdag 27 oktober 1981, 72e jaargèng no. 22102 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND J Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. I. Hallewas, Chef-redacteur. Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes 70,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Op Ned. II om 20.27 uur praat show van Mies en om 18.59 uur „Toppop". Op Ned. I om 20.30 uur natio naal zangerscongres van het Leger des Heils. Morgenmidag op Ned. I om 15.30 uur „Kinderbios" met de bekende figuren. Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur ongeveer 5 graden, middag- temperatuur omstreeks 10 gra den. Vrij krachtige zuidwes tenwind. Zon op: 07.27, onder: 17.20. Hoog water Schev.: 03.07 en 15.24. ll RD EN ZELFDODING IN LEIDSCHENDAM IHENDAM De Leidschen- gemeentelijke begraafplaats y aan de Tuinenlaan heeft gis- t li en vroe6 geiend als decor voor ^"awelijk drama. Twee Leidschen- >roers van 17 en 22 jaar werden 1 n plantsoenarbeider rond acht 50 meter achter de aula res- lijk op een bankje en in het gras igetroffen met een schot in het zev< Bij onderzoek door de politie an kt om een moord annex zelfdo ding te gaan. Volgens politie rhoet de oudere broer zijn jongere broer met een zwaar grendelgeweer eerst door het hoofd hebben geschoten, waarna hij de hand aan zichzelf sloeg. Bij de sectie door patholoog-anatoom dr. Zeldenrust bleek later nog dat de oudste van het tweetal zichzelf al eerder met een mes een steekwond in de buik had toeg- bratht. Pagina 7: Mogelijk godsdienstige achtergrond. Toch onderzoek naar uitkering zelfstandigen DEN HAAG Een werkgroep van ambte naren van de ministeries van sociale zaken, economische zaken, landbouw en visserij en van financiën onderzoekt of een eenma lige uitkering voor zelfstandigen mogelijk is. Dit heeft minister Den Uyl gisteren in antwoord op schriftelijke vragen uit de Ka mer meegedeeld. Om de uitkering was ge vraagd door middel van een motie die met brede steun in de Eerste Kamer was aange nomen. Minister Den Uyl had daar echter gewezen op het feit dat het inkomen van de zelfstandigen pas eind volgend jaar door de belastingdienst kan worden vastgesteld. De nu ingestelde werkgroep zal voor het eind van dït jaar rapport uitbrengen. Stu denten komen niet voor een uitkering in aanmerking, aldus staatssecretaris Dales, omdat zij geen inkomen hebben. Veel meer gif in Dordtse gronde DORDRECHT De grond onder de Dordtse wijk Merwedepolder, waar vroeger een vuilstortplaats was, is ook vervuild met cyanide, zink en lood. Dit heeft een onderzoek door het gemeentelijk energiebedrijf van Dordrecht aangetoond. Tot dusver waren andere giften, zoals benzol- zuur, fenol en bifenylether in niet ge vaarlijke concentraties aangetroffen. Van de nu door het GEB-onderzoek aangetoonde gif is de concentratie hoog. De inspectie van de volksge zondheid gaat na wat de gevolgen van de vervuiling van het grondwa ter kunnen zijn voor de volksgezond- Toneelstuk over „huwelijk van de eeuw" LONDEN „Yes, sir, I will". Met die woorden, zo meent de Britse ac teur, toneelschrijver, pro ducer en fervent aanhan ger van het Engelse ko ningshuis Ray Cooney, reageerde prinses Diana toen ze door prins Char les ten huwelijk werd ge vraagd. Naar aanleiding van de trouwerij van Charles en Dinana, het „huwelijk van de eeuw", heeft Cooney een toneel stuk geschreven dat deze week in Lincoln (Mid- den-Engeland) in pre mière gaat. Het stuk be gint met het aanzoek en eindigt met het huwelijk, met daar tussenin een nog onbekende, met veel geheimzinnigheid omge ven passage. Kritiek als zou het toneelstuk getui gen van „slechte smaak" wordt door Cooney ver ontwaardigd van de hand gewezen. „Het is een ro mantische komedie. Wie van het koningshuis houdt en van het huwe lijk heeft genoten, zal hier met plezier naar kij ken. Cooney heeft de prins en prinses van Wa les niet uitgenodigd voor de première. „Ze zouden immers toch niet ko men". Vader stuurt luie zoon naar gevangenis YORK Een 18-jarige werkloze jongen uit de Noordengelse stad York is verleden week door zijn vader naar de gevangenis gestuurd omdat hij zo lui is. Garagehouder David Carrot weigerde een boete te betalen, waartoe zijn zoon was veroordeeld. Zoonlief, een luilak die met de beste wil van de wereld zijn bed niet uit te krijgen is, had volgens vader Carrot een lesje no dig. Na afloop van de rechtszitting verklaarde Carrot tegenover het Britse blad The Guardian dat hij zijn zoon ongeveer een week in de gevangenis laat zitten. Daarna gaat hij de boete alsnog betalen, in de hoop dat zijn zoon iets wijzer is ge worden. 2 coruAANDAM Het is zo goed als mderd procent zeker" dat Ahold Albert Heijn, Simon, Miro) zijn Si- i on-winkeiketen wil opdoeken. Dit J ei vanmorgen Luuk Voormeulen, ëstuurder van de Dienstenbonden V in Zaandam. Ahold zou een ntal van de 158 Simon-vestigin- willen omzetten in Albert-Heijn bejinkels. Voorts zijn er onderhande lgen met concurrent Schuitema kap en tra) over de verkoop van - een ntal Simon-filialen Ahold kon de richten van de vakbond vanmor- n nog niet bevestigen. Simon werken totaal 2200 men- Het dochterbedrijf, dat in 1972 rd aangekocht, heeft de. meeste pevoigfctigingen in het westen. Vorig jaar boekte Simon nog een redelijke winst, bij een hogere omzet. Volgens Voormeulen moeten de resultaten in 1981 aanmerkelijk verslechterd zijn, gezien de nieuwe plannen van Ahold. De Dienstenbonden FNV zijn door Simon-werknemers op de Ahold- plannen geattendeerd. Officieel is de bond nog niet op de hoogte ge bracht. Niettemin wil Voormeulen op korte termijn met de Simon-di- rectie om de tafel gaan zitten om te zien in hoeverre de werkgelegen heid veiliggesteld kan worden. Pag 17:„Ahold heeft zijn eigen dochter in de rug geschoten". «3 en Britse vader wei boete voor zijn luie etalen... geeft n °p d deze de gevangenis Wit g werk te gaan zoe- Vluchtelingen verdronken In het zicht van de kust van Florida zijn gisteren De helft van de opvarenden slaagden erin zwemmend de kust te bereiken. Ruim tiendui zend Haitianen ontvluchtten het afgelopen jaar - hun land vanwege de repressie in Haiti. Foto: enkele tientallen vluchtelingen uit Haiti verdron- een politie-ambtenaar controleert de omgesla- ken, toen hun boot in een ruwe zee kapseisde. g6n boot. DIRECTIE HOUDT VAST AAN ONTSLAG DEN HAAG Het met massaontslag bedreigde personeel van de Haagse vestiging van Philips Data Systems houdt sinds van morgen kwart voor zes het bedrijf aan de Maanweg bezet. Een woordvoerder van Philips in Eindhoven heeft inmiddels meege deeld dat de bezetting niets kan veranderen aan de beslissing om Data Systems te sluiten. Zolang de directie niet aan de eisen geen gedwongen ontsla gen en behoud van de industriële werkgelegenheid in de Haagse regio toegeeft, blijft de Philips-vestiging voor onbepaalde tijd bezet, zo hebben de vier deelnemende vakbonden laten weten. Het besluit tot bezetting werd gistermiddag tijdens, een speciaal belegde ledenraadsvergadering van de Industriebond FNV ge nomen. De overige drie bonden, de Industriebond CNV, de Unie Beambte Leidinggevend Hoger Personeel (BLHP) en de Federa tie Hoger Philips Personeel (FHPP) sloten zich bij de actie aan. Voor deze laatste vakbond is het overigens de eerste maal dat hij aan een bezetting meedoet. KOOPKRACHTDALING VALT WAT MEE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zowel de vakantietoeslag als de prijscompensa tie zouden volgend jaar aan een maximum gebonden moeten worden. Naast deze aftopping worden de inkomensgrenzen, waarover premies voor de volksverzekeringen moeten worden betaald, opgetrokken. De al eerder door deze krant gemelde verhoging van de premie- grens van 48.750 naar 56.000 gulden in 1982 is~nu definitief. De ministers Den Uyl (sociale zaken), Terlouw (econorqische zaken) en Van der Stee (financiën) hebben daartoe gisteren besloten. Zij waren door het kabinet gemachtigd gedrieën knopen door te hakken over het te voeren arbeidsvoorwaardenbeleid in 1982. Met deze maatregelen wil het kabinet meer geld binnen krijgen en tegelijk bewerkstelligen dat de hogere inkomens een grotere matiging betrachten dan de lagere. Zou het kabinet elke maatre gel achterwege hebben gelaten, dan waren de laagste inkomens er twee procent op achteruit gegaan en de hoogste niets, of zelfs licht vooruit. Met een pakket van maatregelen, dat het kabinet ondanks zijn demissionaire status toch heeft willen nemen, kan hierin verandering worden gebracht, zodat uiteindelijk de laag ste inkomens rond een procent achteruit gaan en de hoogste minstens vier procent. Het bereiken van die doelstelling wordt vergemakkelijkt door de jongste berekeningen van het Centraal Planbureau. Daaruit blijkt dat de koopkracht volgend jaar over de hele linie wat minder daalt dan eerst werd aangenomen. Het gaat hier om een verbetering van enkele tienden van procenten, die vooral het gevolg zou zijn van de revaluatie van de gulden en het goedko per worden van de dollar, wat een drukkend effect heeft op de binnenlandse prijsontwikkeling in 1982. Verder profiteren de laagste inkomens vanfiet optrekken van de premiegrens aan de bovenkant van de loonkolom. Pagina 17: Concrete maatregelen VERDEDIGER KOOS H.: DEN HAAG Mr. Th.J. Duijnstee, de advocaat van de van moord op drie meisjes verdachte Haagse portier Koos H., heeft vanmorgen de politie een verwijt gemaakt. Zij zou, al dan niet met opzet, geen ge hoor hebben gegeven aan het verzoek van de verdediging om uiterste zorgvuldigheid te betrachten bij het verstrekken van informatie aan personen, die deze informatie wel eens tegen zijn cliënt zouden kun nen gebruiken. Dit was een van de opmerke lijke uitspraken die hij deed in zijn pleidooi in de zaak tegen' Koos H., waarvan de behand- leing vandaag in het Paleis van Justitie in Den Haag werd voortgezet. De achttien belas tende verklaringen van Koos' vroegere makker in het kwaad, Freddy de B., vond hij of geschikt voor de vuilnisbak öf aanleiding de handel en wandel van deze Freddy in de afgelopen jaren eens zorgvul dig na te gaan. Mr. Duijnstee zei perplex te staan van de enorme en soms zelfs waanzin nige gedetailleerdheid van de verklaringen, die Freddy aan de politie heeft afgelegd. En dat allemaal, terwijl vaststaat dat Freddy vlak na de arresta tie van de portier in november 1980 nog bij de rechter-com- missaris heeft verklaard: „Ik weet niks van die moqrden af; als ik er iéts vanaf zou weten zou ik het zeker zeggen". Mr. Duijnstee suggereerde hiermee dat Freddy zijn belastende kennis heeft opgedaan in ge sprekken met rechercheurs van de politie. ADVERTENTIE Toonzalen in: Amsterdam: Leidsekade 98. Berkel (ZH): Noordeindsew. 116. Beverwijk: Parallelweg 100, Meubelboulevard. Ede: Grotestraat 72-74. Heerenveen: Dracht 142. Hengelo (O): Deldenerstr. 3-5. Hulst: Industriewég 5. Roosendaal: Dr. Brabersstr. 24. Utrecht: Hollantlaan 28. Valkenburg (L): Reinaldstr. 9. Zuidlaren: Verl. Stationsweg 8. Zwolle: Melkmarkt 48. Oisterwijk: Heiisdensebaan 65. tel. 04242-19012. 5 Explosie in Oxford Street Dit beeld gaf de sjie- ke Londense Oxford Street te zien nadat voor een Whimpy- snackbar een bom van de IRA was ont ploft. toen men deze onschadelijk pro- beerde te maken. De politie vermoedt dat I er nog een bom zit in 1 het eveneens in de Oxford Street gele gen Bourne- waren huis. maar heeft die tot nu toe niet kun nen vinden. Bij de bom kwam een explosievendeskundi- ge om het leven. In het territoir werd een groot gat geslagen. Zie verder pagina 11. LISSE De trein Brussel-Amsterdam heeft vanmorgen om ne gen uur bij Lisse ruim veertig minuten vertraging opgelopen door rookontwikkeling tussen twee wagons. De bedrading onder één van de wagons smeulde met als vermoedelijke oorzaak kort sluiting. De trein was net het station Lisse gepasseerd toen de rook werd ontdekt. Er werd teruggereden naar Lisse en de brandweer werd te hulp geroepen, maar die hoefde niet in actie te komen. Het overige treinverkeer op het traject liep door dit gebeuren ook vertraging op. Omdat er maar een dubbelspoor ligt, varieer de de vetraging van zeker zes treinen tussen de veertig en tien minuten. Reagan: vredesmarsen geven niet Europese opinie weer WASHINGTON Presi- dent Reagan meent dat de grote demonstraties tegen kernwapens dit weekeinde in Europa niet een wijd verspreide mening onder de Europese burgers verte genwoordigt. Volgens hem hebben onderzoeken uitge wezen dat een grote meer derheid in West-Europa juist de NAVO steunt Vol gens vice-president Bush zouden de Europese vredes bewegingen hun „retori sche taal" moeten matigen en oog moeten hebben voor de vastbeslotenheid van Reagan om met de Russen over vermindering van de kernbewapening te gaan onderhandelen. De bijzonder NAVO-advies- groep die gisteren in Brussel bijeen was, heeft zich zeer voorzichtig uitgesproken voor de zogenaamde 'nulop tie, hetgeen inhoudt dat de NAVO geen nieuwe raketten installeert als de Sovjet-Unie bereid is zijn SS-20-raketten te pntmantelen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en per speciale koerier wordt de krant als nog nabe zorgd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1