foolse regering stuurt eger naar 2000 dorpen ja steden Mager resultaat op Noord-Zuidtop in Cancun Betogingen tegen kernbewapening ITENLAND rtmwtoeslagen blijven jiten minimumloon jI „Ex-CIAagen t ronselt huurlingen in VS voor Libië irokkaanse koning ijvert voor .jabisch-Egyptische verzoening Franse socialisten woedend na bankovername door particulieren Papandreou wil onderhandelen over lidmaatschap NAVO LEIDSE COURANT MAANDAG 26 OCTOBER 1981 PAGINA 7 HAAG Een aantal in de bouw-cao verwerkte toeslagen niet doorwerken in de ambtenarensalarissen, het mini- LShon en sociale uitkeringen. Het kabinet zal daar een stokje oiteken. Het wel doorwerken van de toeslagen zou de over- Jluim een miljard kosten. Vandaag zullen premier Van Agt HI ministers Van der Stee (financiën). Den Uyl (sociale za- Terlouw (economische zaken) en Van Thijn (binnenlandse hierover een besluit nemen. bewindslieden zullen ook een aantal voorstellen van Den spreken: slechts 80 procent inflatiecorrectie voor de in- •nbelasting, de premiegrens ziekenfonds van 48.500 naar gulden en de premies die werknemers voor AOW en betalen gaan met ongeveer 1,5 procent omlaag. Op deze wil Den Uyl de uitwerking van de begrotingsvoorstellen it vorige kabinet, gedaan in de Miljoenennota voor 1982, kken. Levenslang voor leiders „Prima Linea" VITERBO Een rechtbank in Viterbo bij Rome heeft zaterdag drie leiders van de uiterst linkse beweging „Prima Linea" veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Zij werden schul dig bevonden aan de moord op twee politie mannen na afloop van een bankoverval in Vi terbo vorig jaar augustus. Twee van de drie zijn nog voortvluchtig en zijn derhalve bij verstek veroordeeld. Een vierde aangeklaagde kreeg een lichtere straf van dertien jaar omdat hij de politie inlichtingen had verschaft over de be weging. De Italiaanse politie heeft de afgelopen maan den arrestaties verricht onder de verboden or ganisatie na bekentenissen van „overgelopen" leden. Zij hoopt nu „Prima Linea" zo goed als geheel te hebben opgerold. Italiaanse mannen moeten handen thuis houden ROME Op een enkele gunstige uitzondering na kan de Italiaanse man het niet nalaten om bevallig vrouwelijk schoon dat zijn weg kruist, te overladen met complimentjes. Om zijn onge vraagde lofzang kracht bij te zetten meent hij dan ook vaak nog handtastelijk te moeten wor den. Al met al een vernederende ervaring voor de vrouw, meende het communistische parle mentslid Angela Bottari. Zij wil het aantal strafbare sexuele overtredingen uitbreiden tot elke overlast van sexuele aard en eist voor de overdreven mannelijke belangstelling op straat een gevangenisstraf van zes maanden. Zoals een goede geëmancipeerde vrouw betaamt, spreekt mevrouw Bottari in haar wetsontwerp over „persoon", dus ook een vrouw die zich een al te opdringerige houding jegens een man per mitteert, loopt het risico voor zes maanden ach ter de tralies te verdwijnen. LONDEN Huurlingen, die in de Verenigde Sta ten geworven zijn, zouden via het Engelse vliegveld Gatwick naar Libië wor den gevlogen. Zo zouden nog afgelopen donderdag een aantal huursoldaten uit de VS via Gatwick naar Tripoli zijn gereisd. Dit meldde zaterdag het Engelse dagblad The Gu ardian. De als zeer betrouwbaar en se rieus bekend staande Engelse krant wist verder te berichten, dat de speciale afdeling van Scotland Yard is begonnen met een intensief onderzoek naar een gecompliceerd sy steem voor de werving van huurlingen en de aankoop van wapens en reserve onderdelen in Engeland. Dit zou gebeuren namens de Libische leider Khadaffi. Deze activiteiten zouden vol gens The Guardian vanuit Londen worden geleid. Hierbij zou gebruik gemaakt worden van een aantal in Zwitserland ingeschreven lege onderneme- ningen. De zaak zou zijn be dacht door en onder leiding staan van Edwin P. Wilson, een voormalig agent van de CIA die vanuit Tripoli werkt. Een westers diplomaat, die niet wilde dat zijn naam ge noemd werd, verklaarde afge lopen vrijdag al dat Ameri kaanse functionarissen in En geland wisten dat „Wilson ter roristen in Libië opleidt". „SB e)BCHAU De Poolse re- >êigt heeft gisteren duizen- inOldaten opgedragen zich mcag naar ongeveer 2000 h en steden te begeven Batselijke autoriteiten bij jrrAn. De minister van ad- >00 iratie, Hupalowski, zei m^ciale militaire eenheden conflicten zullen hel- Tjplossen.". De minister 4 eraan, toe, dat „buiten- 'O-ee situaties om buitenge- fn^naatregelen vragen". 'it besluit heeft de Poolse Inpg van premier Jaru- snel actie ondernomen, ar aankondiging van af- op m vrijdag legereenheden lokbeheel Polen te zullen i om zo de problemen v 'anzien van de Voedse- »er, de distributie van stof en plaatselijke conf- op te lossen. Duizenden soldaten zullen zich vandaag in pelotons van drie tot vier man over geheel Polen ver spreiden. Vakbondsleden van de onaf hankelijke vakbond Solidari teit hebben vrij onverschillig kennis genomen van het be sluit van de Poolse regering. Zij waren dit weekeinde op di verse plaatsen in Polen bijeen gekomen, om de waarschu- weingsstaking van woensdag a.s. en de situatie in Polen te bespreken, wilde stakingen Aan de oproep die vrijdag door de leiding van Solidari teit werd gedaan om een einde aan de wilde stakingen te ma ken, werd gisteren geen ge hoor gegeven. Uit kringen rond Solidariteit werd verno men, dat de stakingen in Zie- lona-Gora en Tarnobrzeg gis teren nog werden voortgezet. De eerste staking duurt nu al veertien dagen. In Zielona- Gora staken 150.000 arbeiders. Zij eisen een gesprek met de Poolse autoriteiten over het ontslag van enkele leden van Solidariteit. In Tarnobrzeg zijn 120.000 arbeiders voor de der de dag niet op het werk ver schenen. Zij eisen het vergro ten van de voedselvoorraden, meer huizen en het verdwij nen van de corruptie op hoge posten. De Poolse regering waar schuwde zatewrdag Solidari teit, dat de besprekingen tus sen de partijen „alle zin verlie zen als de vakbond niet niet ophoudt met zijn politiek van oppositie in de vorm van sta kingen". in iJllS euw arrestaties Egypte en Soedan 0 De Egyptische poli- ift tijdens het afgelopen inde 41 moslim funda- listen gearresteerd. Hee is het aantal aaresta- ËELjnds de moord op presi- iTJ^adat. op 397 gekomen. ^'Sngsfunctionarissen zei- 0( jat de 41 fundamentalis- 9-4ëel uitmaakten van de __jr wal Higera"(Verzoe- VE%n Boetedoening). Deze 29- stond volgens hen ach- •a- smoord op Sadat en orga- 'keHe vervolgens de bloedi- Jtand in de Egyptische lilkioet. litie arresteerde de 41 f Inientalisten, nadat zij in- had gedaan in scnuil- 522,'n van de extreme mos- De 41 boden veel weer ijs Zij gooiden met hand- Jen en bommen. Een 9nentalist kwam hierbij 1 enkele politiemensen n gewond. >-j4,»ese veiligheidstroepen i het afgelopen week- twaalfhonderd mensen —(ouden. De arrestaties -rrn.jen een onderdeel van tlie tegen wat de Soeda- ftutoriteiten slenteraars, ^»ers en kleine misdadi- i. In werkelijkheid e Soedanese president i met deze arrëstaties iend verzet tegen zijn de kop in te drukken, [elopen twee maanden lumeiri al 14.000 men- n oppakken. Belangrijke Iraanse islamiet gedood BEIROET Guerillastrijders hebben een hoge functionaris van het regime van ayatollah Khomeiny ontvoerd en ver volgens verbrand. Dit is zater dag door de Iraanse staatsradio bekendgemaakt. Het zou hier gaan om Javad Jusseinkhah, de functionaris voor politieke- en religieuze zaken van de Is lamitische revolutie in Oosta- zerbeidjan. Hij werd donder dag door de linkse Moedjhe- dien-guerrillastrijders ont voerd toen hij op weg was naar de stad Tabriz. Zijn stof felijk overschot werd vrijdag ontdekt in de buurt van Mia- neh, 370 kilometer ten noord westen van Teheran. De radio meldde verder dat de afgelopen week 22 aanhangers van de linkse verzetsbeweging zijn gearresteerd tijdens inval len door de politie. Hierbij kwamen twee guerrillastrij ders en een lid van de revolu tionaire garde om het leven. (Vervolg van voorpagina) LONDEN, PARIJS De Amerikaanse minister van de fensie Caspar Weinberger, die afgelopen week in Schotland het overleg van de NAVO over de plaatsing van nieuwe Euroraketten bijwoonde, zei in Londen dat de deelnemers aan de campagnes serieus geno men moeten worden, „maar dat dit niet de politiek van de regeringen zal veranderen". „Het is zeer begrijpelijk wat zij doen", aldus Weinberger, „maar het is een zeer slechte methode om te bereiken, wat wij allen willen: nooit meer oorlog". De Franse socialistische pre mier Pierre Mauroy distan tieerde zich zaterdag op het congres van zijn partij in Va lence van de vredesbeweging in Europa. Hij sprak zich uit voor ontwapeningsonderhan delingen op basis van een posi tie van kracht. Hij waar schuwde tegen neutralisme en maande tot een „ontwaken van Europa". Mauroy zei ongerust te zijn over de opkomst van een neu- tralistische houding in West- Europa, „die zich achter paci fistische woorden verstopt". Wel toonde hij begrip voor de angst dat Europa tot het slag veld van de supermogendhe- den zal worden, een verwij zing naar de omstreden ver klaring van de Amerikaanse president Reagan vorige week over een beperkte kernoorlog. Volgens Mauroy schuilt achter het pacifisme in West-Duits- land de hoop op hereniging, iets wat hij wel begreep, maar niet wilde accepteren. Volgens hem moet Europa zich verzet ten tegen de krachten die zich sterk maken voor terugtrek king en afzien. „Vrede kan niet vanuit een zwakke positie worden bereikt. Om een duur zame vrede te krijgen, is een machtsevenwicht voorwaarde en dialoog de methode", aldus Mauroy. De Britse staatssecretaris van defensie Peter Blaker zei van morgen dat deze manifestaties de onderhandelingspositie van de NAVO tegenover het War schaupact ondergraven en dat deze betogingen daarom in zijn ogen geen genade kunnen vin den. ui» Koning Hassan Marokko onderneemt "Tgen om de nieuwe ;ische president Moe- er toe te bewegen abische topconferen- I te wonen, die op 25 hber in de Marok- e stad Fez gehouden [orden. Dit meldde lag het Arabische ad al-Arab. ib berichtte dat een geplaatste" Marokkaanse nt naar Kairo zal komen rd<en persoonlijke bood- van de koning aan pre- Moebarak. Mocht Moe- ingaan op de pogingen ioning Hassan, dan zou dit een toenadering tussen Egypte en de Arabische bete kenen. Sinds het bezoek van de onlangs vermoorde presi dent Sadat aan Jeruzalem in november 1977 is geïsoleerd komen te staan in de Arabi sche wereld. Terwijl er pogingen onderno men worden om Egypte weer in het Arabische kamp te krij gen, is er dit weekeinde een nieuwe ronde in de Egyptisch- Israëlische vredesbesprekin gen van start gegaan. Gisteren kwam de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Has san Ali, voor een driedaags be zoek aan in Tel Aviv. Hassan Ali werd bij de aankomst op het vliegveld Ben Goerion verwelkomd door de Israëli sche minister van defensie, Sjaron. Beiden zeiden ervan overtuigd te zijn, dat het vre desproces tussen Egypte en Is raël voortgezet zal worden. Wel heeft het Egyptische mi nisterie van buitenlandse za ken zaterdag een verklaring van de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Sja- mir, verworpen als zou Jorda nië de Palestijnse staat bij uit stek zijn. Egypte ziet in deze Israëlische verklaring een schending van de in 1978 ge sloten Camp David-akkoor- den. In deze akkoorden is sprake van autonomie voor de Palestijnen. Ongeveer 80.000 Israëli's heb ben zaterdagavond in Tel Aviv deelgenomen aan een manifestatie ter nagedachtenis van president Sadat. Ceausescu voor terugtrekking raketten SU HAMBURG De Roemeense president Nicolas Ceausescu neeft zich uitgesproken voor de terugtrekking van de Rus sische raketten voor de mid dellange afstand die op West- Europa zijn gericht en tegen de modernisering van de- Amerikaanse kernwapens in West-Europa. Dit blijkt uit een interview met de Roemeense president in het Westduitse weekblad Die Zeit. „Alles moet worden onderno men om te voorkomen dat nieuwe Amerikaanse raketten in Europa worden geplaatst en om een terugtrekking van Russische raketten te berei ken", aldus Ceausescu. „Het is moeilijk de gedachte te aan vaarden dat Europa in een confrontatie zou kunnen wor den vernietigd, terwijl de gro te mogendheden buiten het conflict zouden blijven". Op het congres van de Franse so cialisten in Valence heerste grote ver warring toen een pro-Giscard gezin de demonstrant een traangasbom metje in de con gresruimte gooide. De man werd later gearresteerd. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Op het eerste Franse socialistische par tijcongres in Valence se dert links in Frankrijk aan het bewind kwam, is het tijdens het weekeinde tot dermate onbesuisde ui tingen van wraaklust je gens tegenstanders geko men, dat de socialistische pers tot kalmte heeft ge maand en eerste minister Mauroy alles moest doen om de „terreur" te mati gen. De woede van de congressisten was vooral gericht op het bankwezen en de grote bedrij ven die genationaliseerd wor den, maar ook tegen een aan tal hoge ambtenaren en jour nalisten. De directeur van de Banque de Paris et des Pays Bas (Paribas) had namelijk door een vaardige maar duis tere operatie het belangrijke Zwitserse filiaal van het te na tionaliseren concern aan de greep van de Franse staat we ten te onttrekken. De betref fende directeur Pierre Moussa heeft nu ontslag genomen, wel wetende dat zijn positie onder het nieuwe bewind in het land volkomen onmogelijk zou zijn. De houding van de socialisti sche kopstukken voorspelt een radicalisering van het bewind in Frankrijk. Vooraanstaande figuren uit de partij waaron der de minister van Binnen landse Zaken Deferre en de voorzitter van de Nationale Vergadering hadden zaterdag een stemming van een soort 'bijltjesdag' opgeroepen door te eisen dat er „hoofden moeten vallen en heel snel". Volgens Deferre moet er een eind ko men aan de systematische ob structie door de tegenstanders van de nationalisering. Hij heeft onder meer voorgesteld het wetsontwerp tot nationali sering van de banken zo aan te vullen dat de overneming door particulieren bij wet met te rugwerkende kracht ongedaan wordt gemaakt. Inmiddels hebben grote aan deelhouders van de te nationa liseren Franse banken en be drijven vandaag een bijeen komst in Londen gehouden om maatregelen te overwegen, voor het waarborgen van hun belangen. De meesten zijn na melijk 'geschokt' over het feit dat de schadeloosstelling die de socialistische regering hen toekent, ten ene male „onrea- - listisch" is. In de Nationale Vergadering duurt het debat over de nationaliseringen voort en het kwam daarbij za-j terdag tot een handgemeen tussen een socialist en een voorstander van het vorige be wind van Giscard d'Estaing. Guernica MADRID Diep onder de indruk van Pa- blo Picasso's beroemde schil derij „Guerni ca" dat gisteren voor het eerst in het geboorte land van de schilder bewon derd kon wor den, maakte een jonge Spaanse meisje een knieval. Ze was een van de duizenden Spanjaarden die uren in de rij hebben gestaan voor het Madri- leense Prado om het wereld beroemde kunstwerk van hun landgenoot te bewonderen. NEW YORK DE nieu we Griekse premier Pa pandreou wil onderhan delen over het lidmaat schap van zijn land van de NAVO en de Amerikaan se bases op Grieks grond gebied. „De Amerikaanse regering moet erkennen dat de voornaamste taak van de Griekse regering het dienen van de belan gen van het Griekse volk CANCUN - De Noord- -Zuidtopconferentie in Cancun is vrijdag beëin digd zonder dat er een duidelijk compromis tus sen de industrielanden en de ontwikkelingslanden is gesloten. Uit de persver klaring die de Canadese premier, Pierre Trudeau, na afloop van de bespre kingen aflegde, blijkt dat er nog geen overeenstem ming is bereikt over de wijze waarop de bespre kingen over ontwikke lingshulp op wereld schaal-een van de grootste verlangens van de ont wikkelingslanden- moe ten worden gehouden. Deze „wereldwijde" bespre kingen zijn in elk geval niet direct afgewezen. Geen enkel land is tegen, maar het is de vraag hoe de onderhandelin gen moeten worden gevoerd, aldus Trudeau. De ontwikkelingslanden zijn er duidelijk voorstander van dat besprekingen over voedsel, energie, handel en financiën in de Verenigde Naties wor den gehouden, terwijl met name de Verenigde Staten in stellingen als de Wereldbank een belangrijke rol willen la ten spelen. Trudeau vindt niet dat de situatie hopeloos is. Hij noemde het een goede zaak dat nu volledig duidelijk is hoe de standpunten liggen. De president van Mexico, José Lopez Portillo, was wat opti mistischer. De besprekingen hebben geleid tot wederzijds begrip en de Noord-Zuiddia- loog is in elk geval weer op gang gebracht, zo verklaarde hij. Enkele afgevaardigden van de ontwikkelingslanden noemden de uitkomst van de conferen tie een politieke stap voor waarts. Zeker is echter wel dat het nog enige tijd zal duren voordat de „wereldwijde" be sprekingen over ontwikke lingshulp van start gaan. Een Amerikaanse afgevaardigde liet weten dat er voor die tijd nog diverse voorbereidende besprekingen zullen moeten worden gehouden. De Vere nigde Staten hebben als enige land de mogelijkheid in de weg gestaan voor de oprich ting van een internationaal fonds dat de ontwikkelings landen moet helpen bij ener gie-ontwikkeling. De andere industrielanden waren voor het instellen van een „energie- bank" als dochter instelling van de Wereldbank. De aan wezige olieproducerende lan den bleken bereid te zijn bij dragen te leveren voor het energiefonds. is", zo verklaarde Papan dreou gisteren in een in terview met het Ameri kaanse televisiestation ABC.De positie van Grie kenland binnen de NAVO is volgens hem nogal ge compliceerd, „omdat wij aan onze oostflank be dreigd worden door een NAVO-bondgenoot, Tur kije".De Griekse premier herinnerde eraan dat Tur kije in 1974 met NAVO- wapens Cyprus is binnen gevallen. Crosssuccessen voor Bataven LEIDEN De Bataven zijn ook dit jaar weer succesvol geweest bij de Alphen Noord- cross. Marian van Klink, Mar cel Honsbeek en Oscar Be tgen zegevierden in hun klas se. Vooral bij de dames werd de strijd beheerst door De Bata ven. Marian van Klink, Karin van der Berg en Corry Heems kerk eindigden in deze volgor de op de eerste drie plaatsen. Bij de heren was Kees van Klink de beste Leidse atleet met een achtste positie. Henk van Leeuwen werd hier der tiende. Ook de junioren waren vaak in de voorste regionen te rug te vinden. Zo werden Mar cel Honsbeek en Oscar Betgen eerste bij de jongens B en D Bij de A-junioren veroverde Perry Hoogeboom de bronzen medaille. In Veenendaal liep Koos Ver hoeven (Bataven) een sterke vijftien kilometer. Na 48.39 passeerde hij als eerste de eindstreep. Jan Schijff liep de zelfde afstand in 50.08.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7