IDA en D'66 opgelucht" na fvdA-congres NCO niet blij met .verjaardagscadeau minister Van Dijk 'velA voortdurend tussen de duivelen de diepe zee Situatie Polen beslissend voor plaatsen van kruisraketten Priesterwijding in Rotterdam Geen aanpassing belasting bij begin pensioen MARKTEN 'a»JNE.NLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 26 OKTOBER 1981 PAGINA 5 Jder Stoel: NS NIET WEG BRANDEN yERSUM In de toekomst de maximale ambtstermijn ?rafe secretaris-generaal van de moeten worden gesteld op jrbeeld vijf jaar. Dit zei de 1 Si sionaire minister van bui- udse zaken Van der Stoel Jkt jag in een uitzending van eri ira-radio. Van der Stoel ver- W t niet dat het nog zal lukken uidige secretaris-generaal en dergelijke regeling het e doen ruimen. Luns zit er :onf\ jaar en hij is de zeventig al ri fceerd, zo merkte Van der Nederlandse Unifil onderschept Palestijnen TEL AVIV Een Nederlandse eenheid van de VN-vredes- macht in Zuid-Libanon heeft vrijdag vier Palestijnse gueril- lastrijders aangehouden en ont wapend nadat ze het VN-gebied waren binnengetrokken. Dit heeft een woordvoerder van de volkerenorganisatie zaterdag in Israël meegedeeld. De gueril- lastrijders, behorend tot het de- mocratrisch front ter bevrijding van Palestina, mochten na hun ontwapening terugkeren naar het gebied rond Tyrus. Dat is in handen van de guerilla-organisa- tie. Jaloerse man mishandelt meisje HEERLEN Ge- dreven door jaloe zie heeft een 31-jari- ge man uit Heerlen' in de nacht van za terdag op zondag zijn dertien jaar jongere vriendin in naar woning ern stig verwond door messteken. Hij heeft dit bekend te genover de politie. Het meisje is in een ziekenhuis opgeno men. Haar verwon dingen zijn niet le vensgevaarlijk. Croes wil beslissing over onafhankelijkheid Aruba SCHIPHOL De voorzitter van de raadscommissie onafhankelijkheid Aruba en leider van de Arubaanse MEP-partij Bettico Croes, zal aan het topoverleg van de koninkrijksregering deelnemen om concrete afspraken te maken over de onafhankelijkheid van Aruba. Dit zei de Croes zaterdag bij zijn aankomst op SchiphoL Dat er vandaag en morgen gedurende het to poverleg nog heel wat valt te praten, bleek al uit de woorden van het delegatielid van Cu racao, Frank Rozendal. Deze wil eerst duide lijkheid over de gevolgen van Arubaanse on afhankelijkheid voor de andere eilanden, voordat er beslissingen genomen worden. Luchtvaartgeschillen tussen Nederland en Israël van de baan SCHIPHOL De Nederlandse en Israëlische luchtvaartdiensten zijn uit de luchtvaart-politieke geschillen. Beide diénsten hebben zaterdagmor gen een nieuwe overeenkomst ondertekend die geldig is tot 1 april 1984. De KLM mag de komen de winter per week vier retour-vluchten Amster dam-Tel Aviv te vliegen; gedurende de zomer dienst van '82 kan dit worden opgevoerd tot vijf. El Al zal de komende winter ook vier retour vluchten Tel Aviv-Amsterdam per week mogen vliegen, alsmede drie vrachtvluchten tussen bei de steden. De capaciteit die beide maatschappijen op de route mogen inzetten is uitgedrukt in vlieg- tuigstoelen. Geen van beide partijen wilde mee delen welke bevredigende formule hieromtrent is gevonden. De KLM vervoerde in de ogen van El Al te veel passagiers vanuit de Verenigde Staten via Amsterdam naar Israël. m onze parlementaire redactie) HAAG In CDA ^"166 is welwillend ge- I/Jerd op het driedaags fgerfes van de PvdA. Bei- ;oo/|rtijen zeggen „opge- nietf' te zijn dat met I de rede van minis- ien Uyl in het Haagse Jresgebouw niets be- ..waard°or de kabi- [/Jrisis nog ernstiger bIk rden zou zijn". CDA- iw/i eleider Lubbers zei reekeinde voor de ra- dat zijn partij en weliswaar geen na- jke bondgenoten maar dat beide de .Jtwoordelijkheid dra oor het helen van de die |jrs erkende dat dat „bui- zoon moeilijk zal zijn", ;n de noodzaak van be zuinigen én het scheppen van werk maar zag tevens moge lijkheden voor net „in fasen" uitvoeren van het regeerak koord. Volgens hem moet men de tegenstelling tussen beide visies „niet teveel opkloppen". De CDA-voorman legde uit dat zijn partij ook nog wel voor andere dingen staat dan alleen het terugdringen van het financieringstekort. Lub bers gaf de PvdA nog wel de raad haar houding in het kabi net nog eens kritisch te bezien, nu zij niet in staat is geweest tot een akkoord te komen met „zo'n soepele man als Fons van der Stee (minister van fi nanciën)". D'66-fractieleider Brinkhorst, die het congres van de PvdA bijwoonde, toonde dat hij zijn partij graag weer naast de so cialisten wil hebben. Met na druk verklaarde hij voor de radio dat er wat betreft so ciaal- en financiëel-economi- sche vraagstukken geen fun damentele verschillen zijn tus sen socialisten en Democraten. „Wij denken meer aan de lan ge termijn, maar tegelijk wil len wij dat er nu iets gedaan wordt aan de grote werkloos heid". Brinkhorst sprak in dat verband vooral over aan het gebrek aan banen voor jonge ren. Overigens meende ook de D'66-voorman dat Den Uyl wat betreft zijn eisen voor meer werkgelegenheid iets zal moeten „inbinden". Volgens ingewijden is er maar één manier om het kabinet weer in het zadel te helpen, namelijk dat de twee grote coalitiepartners béide water in de wijn doen. Maar dat acht men alleen mogelijk als er weer voldoende vertrouwen komt tussen enerzijds CDA en PvdA en anderzijds D'66 en PvdA. Het is de bedoeling dat de fractieleiders Lubbers, Meijer en Brinkhorst elkaar morgen weer ontmoeten. Dan zullen ze ook weer een ont moeting hebben met de infor mateurs De Galan en Halber- stadt. Zes Jonge priesters kregen zaterdag In de kathedrale kerk van E. van Delden, geboren te Schevingen en werkzaam in Maas- Rotterdam de handen opgelegd door mgr. A. Simonis en de sluis, W. Kuipers, geboren in Bodegraven en werkzaam In overige aanwezige priesters. Na hun wijding concelebreerden Achthuizen (Middelharnis), E. van Maasdijk, geboren te Voor de zes met hun bisschop de eucharistie. De zes wijdelingen zijn burg en werkzaam in Rotterdam, en M. van Zaal, geboren te Chr. Bergs, geboren te Rotterdam en werkzaam in Pijnacker, Woubrugge en werkzaam in Leidschendam. H. Borghols, geboren in Den Haag en werkzaam In Schiedam, Foto Simon E. Smit (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatsse cretaris Kombrink (finan ciën) is niet bereid de be lastingvrije sommen, wel ke voor bejaarden bovën de 65 jaar voor de inkom stenbelasting gelden, aan te passen. Door zo'n aan passing zou een terugval in inkomsten bij pensione ring kunnen worden op gevangen. Volgens ae staatssecretaris zijn de be lastingvrije sommen niet hiervoor bedoeld maar om extra hoge kosten van le vensonderhoud, welke door de hoge leeftijd van betrokkene optreden, te bestrijden. Een terugval in inkomsten wordt in de in komstenbelasting goedge maakt door een lagere be lasting die men betaalt bij een lager inkomen. Dit heeft de staatssecretaris schriftelijk laten weten aan de heer M. van der Hoeven uit Den Haag. Deze had de staatssecretaris gevraagd om de bastingvrije sommen voor len in de inkomsten- beiaarde belasting niet bij een leeftijd van 65 jaar of hoger toe te passen maar al eerder, als van een terugval in inkomen door pensionering sprake is, of wanneer men onder de VUT-regeling gaat vallen. Ook de kamercommissie voor financiën heeft zich met de zaak beziggehouden. Kombrink laat nu weten dat er wel een studie naar de be lastingvrije sommen voor be jaarden wordt ondernomen maar dat daarover nog niets meegedeeld kan worden. 9? (Vervolg van de voorpagina) 5 het eind van zijn speech gaf Den Uyl wel de gren- I aan die zijn partij heeft getrokken. Volgens hem leegt een socialistische partij zich voortdurend tus- Lde duivel en de diepe zee". Tussen het gevaar van herkenbaarheid en karakterverlies in de regering [erlies van macht en invloed in de oppositie". Wat VdA-ministers straks zullen zeggen als zij die af weging weer moeten maken, daarover zei Den Uyl: „Als het gaat om de uitvoering van het regeerakkoord dan is het: ja. Als het CDA erop uit is het Bestek-beleid (koers van het CDA-VVD-kabinet) voort te zetten dan is het antwoord: nee". Fractieleider Wim Meijei4 had eerder in een rede uiteengezet op welke wijze het regeerakkoord in stand blijft en er tevens een oplossing gevonden wordt voor de crisis: door het voeren van een meeijarenbeleid. Binnen vier jaar moet het naar zijn me ning mogelijk zijn het tekort van de overheid terug te brengen op 4,5 procent en tegelijk 350.000 a 400.000 nieuwe banen te scheppen. Volgens Meijer moet er dan volgend jaar wel een be gin gemaakt worden met béide doelstellingen. Nu de PvdA be reid is tot een bezuiniging met vijf miljard, moeten CDA en D'66 instemmen met 30.000 40.000 nieuwe banen en een even groot aantal in deeltijdarbeid. „Wie wenst dat wij aan de regering deelnemen, moet ook open staan voor onze denkbeelden over een nieuwe aanpak". De al dan niet bedekte aanvallen van de laatste tijd op Den Uyl kwamen zaterdag ook aan de orde op het congres. Wim Meijer meende dat de PvdA-leider niets te verwijten is, nu hij en de zijnen zoveel hebben ingeleverd. Den Uyl zelf zei er het volgen de over „Ook Den Uyl heeft niet het eeuwige politieke leven. Maar wanneer dat eindigt, maakt U uit En daar heeft rechts Nederland met z'n vingers vanaf te blijven". Na deze woorden kreeg de 61-jarige minister, die vanaf 1967 de PvdA aanvoert, een staande ovatie, evenals aan het eind van zijn rede. 1 bewolking Jiijbehorende wolkenzone in de loop-van de dag ■egen passeren, 's Mid- zijn er in de kustprovin- Keer enkele opklaringen lijk. Komende nacht t het minder koud dan ^fippen nacht toen het in 51*2 graden vroor. De mi- en f/ntemPeratuur wordt tot ?chijnlijk al in de avond H .kt en zal rond de 3 gra- Ijjiggen. Morgen overdag or af ongeveer 10 graden. neemt toe tot vrij ltig, eerst uit het zuiden, t midraait in de 1°°P van de Dpaar zuidwest of west. I® Fjde rest van de week mag fietfsselvaHig weer 6erekend en, waarbij het later deze iets minder koud wordt. if sing bij -^Joholcontrole AAR Drie auto's, ander één van de politie, r-*n de nacht van zaterdag ^-^Indag beschadigd na een ig. Het voorval gebeurde in alcoholcontrole op de fveg. ins de politie werd daar- ider een lantaarnpaal een fige man uit Ter Aar ge deerd toen een 19-jarige t viewoner kwam aanrijden Hieiiet op tijd kom stoppen, n nihoof op de personenauto, jpla» zijn beurt weer tegen de lanaauto botste. De achterste nlijbauto's raakten totaal ver- al ni De 26-jarige man is mee >or l het politiebureau geno- 5 mén heeft daar een bloed- 'oot. moeten ondergaan. te v ns <i" ■stor erbl te 5! be(WT LEIDEN Vijf 26 oktoba schlrunderen 1 c' 64. Prijzen (In guldens per kg): stlo- wal. 6,50-9.00, 2e kwal. 7.85-6.40. 1e kwal. 7.20-8.20. 2e 6,30-7.10, 1e kwal. 7.15-8,25. 2e kwal. 0. 3e kwal. 6.10-6.45, worstkoeten Ting Aanvoer totaal r sp Ongjfl, dlkblllen e De Nationale Commissie Voorlichting en Bewust wording Ontwikkelingssa menwerking (NCO) is (sinds eind 1974) opvolg ster van de commissie- Claus, genoemd naar voorzitter prins Claus. Deze commissie was in 1970 door de toenmalige minister van ontwikke lingssamenwerking Udink ingesteld om in Nederland voorlichting te geven over de problemen van de Der de Wereld. Groeperingen en organi saties die tot doel hebben voorlichting te geven over ontwikkelingssamenwer king, kunnen bij de NCO een verzoek om subsidie indienen. Om aan die ver zoeken te kunnen voldoen beschikt de NCO voor 1982 over een bedrag van bijna veertien miljoen gul den. Tot de vaste geldont vangers behoren onder meer een dertigtal lan dencomités zoals het Chi- li-comité en het Komitee Zuidelijk-Afrika. Dergelij ke subsidies hebben de NCO ook een omstreden commissie gemaakt Door bepaalde groepen in de samenleving en ook in de Kamer is tegen deze sub sidiëringen geprotesteerd, evenwel zonder voor de NCO nadelig resultaat. De NCO moet over haar uitgaven verantwoording afleggen aan de minister van ontwikkelingssamen werking. Tot begin 1980 ging dat per project; tij dens een proef die tot eind dit jaar duurt, hoeft de NCO zich alleen ach teraf te verantwoorden. Dit betekent, dat niet al leen de algemene voor waarden, maar ook de cri teria die de minister tot 1980 hanteerde in het oog moeten worden gehouden. Volgend jaar moet de mi nister beslissen of de proef wordt voortgezet, of dat de NCO weer voor elke uitgave toestemming moet vragen. UTRECHT De Natio nale Commissie Voorlich ting en Bewustwording Ontwikkelingssamenwer king (NCO) krijgt de ko mende jaren niet meer geld van het ministerie van ontwikkelingssamen werking. Alleen een bete re efficiency binnen de NCO en een strenger han teren van de subsidie voorwaarden kunnen er voor zorgen, dat nieuwe activiteiten van start gaan of bestaande worden uit gebreid. Daarover zal de komende maanden ge praat moeten worden. Dat was de kern van de (ver jaardagsboodschap van mi nister van ontwikkelingssa menwerking Van Dijk voor de NCO, die afgelopen zaterdag met een symposium in Utrecht haar tiende verjaardag vierde. Geen leuk verjaardagscadeau dus voor de NCO, die verder van de bewindsman te horen kreeg dat hij er tegen is dat met NCO-geld (lees: belasting geld) voorlichtingsactiviteiten over vrede en veiligheid wor den gefinancierd. Het onder werp is volgens de minister te omstreden om voor subsidie in aanmerking te kunnen ko men. Het was een zeer gemêleerd gezelschap, dat zaterdagmor gen de grote congreszaal van de Utrechtse Jaarbeurs voor ongeveer de helft vulde: me dewerkers van de NCO, verte genwoordigers van tal van maatschappelijke organisaties, ambtenaren, kamerleden en gewone belangstellenden. „Dat zie je toch nergens an ders, zo'n geëngageerd gezel schap. Ik ben het niet altijd met ze eens, maar uniek is het wel", aldus demissionair mi nister van landbouw en visse rij J. de Koning, die in het eerste kabinet Van Agt de post ontwikkelingssamenwerking beheerde. In het eerste deel van het NCO-symposium had hij zitting in een toch wel uniek forum. Naast hem aan tafel zaten behalve zijn opvol ger Van Dijk ook hun voor gangers J. Pronk, nu op een hoge post bij de UNCTAD in Genève, C. Boertien, de huidi ge commissaris van de konin gin in Zeeland, en B. Udink, wiens OGEM-verleden hem blijft achtervolgen. Dat bleek al voor het begin van het sym posium, toen 58 bij het NCO aangesloten organisaties en personen zich van het gebeu ren in de jaarbeurs distan- cieerden. De komst van vijf (ex-)ministers, Udink in het bijzonder, was hen in het ver keerde keelgat geschoten. Ook Udinks optreden in de zaal werd met de nodige scepsis ge volgd, wat in schril contrast stond met de hartelijke ont vangst en grote bijval voor ex- minister Pronk, volgens een kritische toeschouwer „de goe roe van de ontwikkèlingswer- kers". In zijn toespraak wees minis ter Van Dijk onder meer op de vraagtekens, die vanuit be paalde kringen bij de door de NCO ondersteunde avtivitei- ten worden gezet: „Aard en in houd worden niet door een ie der positief ervaren". Zowel minister Van Dijk als zijn voorganger De Koning druk ten de NCO met de neus op het feit, dat een aantal gefi nancierde projecten weinig of niets met de voorlichting over de ontwikkelingssamenwer king te maken hebben. Zij zul len, aldus de bewindslieden, moeten sneuvelen als de NCO uit de voorlopig niet groter wordende pot ook andere acti viteiten wil gaan betalen. Ex-minister Pronk benadrukte het verband tussen de bewape- nings- en de ontwikkelings problematiek. Deze draad werd opgepikt door IKV-voor- man Mient Jan Faber, die van minister Van Dijk wilde weten waarom hij geen geld beschik baar wil stellen voor voorlich ting over vrede en veiligheid. Een onderwerp, aldus Faber, Minister van Dijk dat alles met ontwikkeling te maken heeft De minister liet echter weten dat hoewel beide terreinen ook naar zijn me ning raakvlakken hebben, hij geen NCO-geld voor vredesac- tiviteiten wil laten gebruiken. Eén van zijn voornaamste ar gumenten is, dat de benade ring van vrede en veiligheid, zoals die onder meer het IKV voor ogen staat, in de samenle ving nog te veel omstreden is. Ondanks de afwijzende hou ding van de bewindsman ge ven de vredesbewegingen en de NCO hun pogingen niet op. Binnenkort worden de moge lijkheden bekeken om naar het voorbeeld van de NCO een Nationale Comissie voor Voor lichting en Bewustwording Vredesvraagstukken op te richten. Als zo'n NCV van de grond komt, zullen behalve de minister van ontwikkelingssa menwerking ook zijn collega's van defensie en buitenlandsae zaken aanvragen voor finan ciële overheidshulp op hun bureaus vinden. IKV-VOORZITTER: NOORDWIJKERHOUT IKV-voorzitter Ter Veer is van mening dat de plaatsing van 572 kruisraketten in West-Europa afhankelijk zal zijn van de situatie in Po len. Komen de regering en de communistische partijen van Polen en de Sovjet-Unie niet tot overeenstemming met de vakbopnd Solidariteit, dan zullen de vredesbe wegingen waarschijnlijk niet kunnen voorkomen dat de kruisraketten toch worden geplaatst. Volgens Ter Veer buit Amerika de situatie uit door te doen alsof de nieuwe Amerikaanse bewapeningspolitiek steun beté kent voor de Poolse bevolking. „Ik denk dat dit een enorme vergissing is en het Poolse volk daar de prijs voor moet betalen". Ter Veer verklaarde dit zondagmiddag in Noordwijkerhout tij dens een inleiding voor het uitgebreid presidium van de christe lijke vredesconferentie. Op dezelfde bijeenkomst zei generaal b.d. M.H. von Meyenveldt, ex-gouverneur van de Koninklijke Militaire Academie in Breda, dat het machtsevenwicht tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie Europa de gelegenheid biedt een nieuw veiligheidssysteem te ontwikkelen dat niet ge baseerd is op dreiging met massavernietigingswapens, maar op een kern wapen vrij gebied. Wederzijds wantrouwen staat positieve resultaten van de onder handelingen in de wet. Maar de negatieve ontwikkelingen vor men een uitdaging om nieuwe wegen te zoeken. Von Meyen veldt denkt daarbij aan een nieuwe politieke structuur, waarbij de wapenwedloop te controleren is, en aan nieuwe politieke ge dragslijnen die niet zijn gebaseerd op machtsevenwicht, maar op de bereidheid tot verzoening. AUTO TEGEN BOOM Twee gewonden LISSE Twee personen zijn gisteravond gewond geraakt toen de auto waarin zij zaten, tegen een boom op de Ooster- weg-zuid reed. De bestuurder, een 18-jarige -man uit Voor hout, is ter observatie in het Academische Ziekenhuis Lei den opgenomen. Een 18-jarige Lissenaar, die achterin zat, is met onbekende verwondingen in hetzelfde ziekenhuis opgenomen. Een tweede passagier raakte niet gewond. Volgens de politie heeft de bestuurder vermoede lijk door de gladheid en het slechte zicht de bocht niet ge zien.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5