Mogelijk toch kampeerterrein voor Van Rijn aan Aderweg B en W verwijzen 220 bezwaarschriften naar de prullenmand REGIOUOURINAA REGIOUOURINAA Y eenders protestereÊ tegen aanleg eilander in Braassemermeer 1 .REGIO COLLEGE ALKEMADE POSITIEF Vandalen Fancy fair YIOS brengt zes mille op LEIDSE COURANT MAANDAG 26 OKTOBER 1981 ALKEMADE Nadat het Alkemadese gemeen tebestuur jarenlang afwij zend gestaan heeft ten op zichte van een camping in de Veenderpolder, vindt het nu een positievere op stelling ten opzichte van de recreatie in Alkemade noodzakelijk. Deze wijzi ging van inzicht is vooral veroorzaakt door het kort geleden tot stand geko men ontwerpbasisplan voor de openluchtrecrea tie, welk plan vanavond tijdens de raadsvergade ring ter sprake zal komen met de reeds genoemde camping in de Veender polder. De plannen voor deze inmiddels „beruchte" camping van Van Rijn houden reeds jarenlang de Alkemadese gemoederen bezig. Rond de twee boerderijen aan de Aderweg op de nummers 6 en 8 wil Van Rijn een kam peerterrein ter grootte van, in clusief de bestaande gebou wen, vier hectaren inrichten. Hierop zouden dan maximaal 145 caravans geplaatst mogen worden. Het plan is ten koste van veel emoties, inspanning en geld in de loop van veer tien jaar tot deze grootte ge slonken. Oorspronkelijk had Van Rijn een ontwerp voor tien hectaren ingediend, via een plan voor 51/2 hectare met 200 caravans, voorziet het nieuwste voorstel in een ter rein van ongeveer 4 hectare met 145 caravans. Dit aantal is volgens de indiener het abso lute minimum om de camping economisch haalbaar te ma ken. De afstand tussen een afscher mende groensingel en de Aderweg dient op aandrang van de raadscommissie ruim telijke'ordening 100 meter te bedragen. De gemeenteraad zal vanavond van gedachten wisselen over de wijze van ontsluiting van het recreatie gebied en over de mogelijk heid van aanlegplaatsen voor boten aan de rand van het on derhavige terrein. Indien de raad zijn fiat geeft aan het plan, en als Gedepu teerde Staten deze beslissing vervolgens goedkeuren, dan zou de aanleg van het terrein over ongeveer anderhalf iaar kunnen beginnen. Bij deze planning is geen rekening ge houden met eventuele be zwaarschriften, die de zaak alsnog zouden kunnen traine ren. Mocht echter de procedu re verlopen, zoals de betrokke nen dat wensen, dan zal Van Rijn alle nog lopende beroeps- en bezwaarschriften tegen de gemeente Alkemade kunnen intrekken. Gezien het aantal beroepszaken (waaronder een kroonprocedure) en het ver loop daarvan zou dat voor alle partijen een aantrekkelijke zaak zijn. Reeds veertien jaar vecht Jan van Rijn voor een camping bij zijn boerderij in de Veender polder. Zo'n veertien caravan- bezitters brengen thans reeds tientallen jaren hun vrije weekeinden en vakanties door in de unieke boomgaard aan de Aderweg. Sommigen van hen beoefenen er de paarden sport, anderen surfen en een vijftal heeft een kleine zeil boot, waarmee zij de Wijde Aa opvaren. Allemaal houden ze ervan lange fietstochten te maken in de omgeving. Kort om, het zijn „langkampeer- ders", die geen schade aan flo ra en fauna toebrengen en ui terst zorgvuldig omspringen met wat zij als een kostbaar stukje natuurschoon beschou wen. In 1967, toen de strijd begon, was de bestemming voor het gebied nog „wit". Tot tenmin ste 1973 vonden alle autoritei ten dat een kampeerterrein in de Veenderpolder paste in het planologisch beleid. Het waren vooral de voormalige burge meester, de heer P. M. F. Smolders en de recreatiecom missie van de gemeenteraad, die zich inzetten voor de be langen van Van Rijn. Pas in latere jaren werd duidelijk dat de opvattingen van de provin ciale overheid wijzigingen on dergingen inzake het toelaten van recreatieve ontwikkelin gen in de Veenderpolder; ech ter nog lange tijd hebben ge meentelijke funktionarissen de heer Van Rijn verzekerd dat het een kwestie van volhou den zou zijn. Afschuiven Vanaf 1974 trachtte men van provinciale zijde de verant woordelijkheid voor de verde re gang van zaken af te schui ven naar de gemeente. Dit heeft geleid tot de in overleg met de gemeente gekozen kwalificatie van de caravans den Gedeputeerde Staten in 1974 berichten dat hunnerzijds geen bemoeienis met de cara vans bestond. Van Rijn hoorde hierna twee jaar lang niets meer van de diverse autoritei ten, zodat hij hieruit de over tuiging putte dat van provin ciale zijde geen bezwaar be stond tegen de aanwezigheid van caravans op zijn terrein. Niets bleek echter minder waar, want in 1976 berichtte G.S. plotseling, zonder aan wijsbare reden dat voor slechts zeven van de in de loop der ja ren geplaatste caravans ont heffing werd verleend en dat de rest diende te verdwijnen. Dit noodzaakte Van Rijn op nieuw een aantal gerechtelijke procedures in gang te brengen. Vanaf het begin in 1969 is de aanwezigheid van de caravans gedoogd door de gemeente Al kemade (tot 1977) en door de provincie (tot 1976). De rede nen voor de provincie om haar opvattingen te wijzigen zijn niet helemaal duidelijk; het zouden er vele kunnen zijn. Voor de gemeente zou de in 1977 gewijzigde opvatting te maken kunnen hebben met een weinig verkwikkende af faire over „geheime" docu menten, die Van Rijn in han den had gekregen. De hele reeds jaren slepende zaak heeft Van Rijn nogal wat geld en gemoedsrust gekost, maar over opgeven van zijn campingplannen heeft hij geen minuut gepiekerd. Met als voorlopig resultaat dat het col lege van B. en W. de gemeen teraad vanavond in de gele genheid zal stellen tot een uit spraak in de campingaangele genheid te komen. GEMEENTERAAD NOORDWIJK BESLIST MORGEN OVER RAADHUISPLAN NOORDWIJK De ge meenteraad neemt mor genavond een definitieve beslissing over het be stemmingsplan raadhuis "èn omgeving. Over dit plan om op het parkeer terrein pal tegenover de Grote Kerk een massaal raadhuiscomplex te bou wen is al heel wat te doen geweest. Het heeft geleid tot het indienen van niet minder dan 220 bezwaar schriften. De opponenten zijn afkomstig uit alle ge ledingen van de Noord- wijkse bevolking. De 220 indieners zijn de repre sentanten van de zwijgende meerderheid van de Noord- wijkse bevolking, die deze raadhuisbouw niet wil. Hun aantal zou nog aanzienlijk gro ter zijn geweest als men ten tijde van het ter visie leggen van het bestemmingsplan had geweten of beseft, dat door de uitvoering van dit miljoenen project diverse voorzieningen op het gebied van sport, re creatie of het welzijn van de bevolking niet of eerst veel la ter gerealiseerd zullen kunnen worden. De rentelast alleen al wordt door deskundigen op meer dan een miljoen gulden Eer jaar geschat. Onder de urgerij komt men vrijwel geen voorstanders van de raadhuisbouw tegen. Slechts de politici houden zich aan een eenmaal ingenomen standpunt vast Piet de Ridder verwoord de op de hoorzitting wat in hun gedachtenwereld leeft: „Het betreft hier de zoveelste poging om tot de bouw van een raadhuis te komen. Wan neer de huidige plannen niet worden uitgevoerd, dan zal er waarschijnlijk nooit meer een plan worden ontwikkeld". Men vreest gezichtsverlies en daarvan krijgt de bevolking de rekening gepresenteerd. Formele benadering Opmerkelijk is de puur forme le benadering van de inge diende bezwaren door het col lege van B. en W. Zij beperken zich tot een afweging uit het oogpunt van ruimteliike orde ning. Bezwaren van financiële aard en deze vormden een zeter groot deel van de inge brachte bedenkingen wor den als niet ter zake dienende van de hand gewezen. Vele Noordwijkers zullen dit als ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie heeft in de nacht van zaterdag op zon dag vier jongens aangehouden die met twee luchtdrukpisto len schoten afvuurden in het winkelcentrum Aarhof. De jongens, 16, 18, 19 en 22 iaar oud vuurden lukraak kogeltjes af op voorwerpen. De politie weet niet in hoeverre het vier tal schade heeft aangericht. een teleurstelling ervaren, want voor de burger, die om financiële, estetische of andere redenen bezwaar had tegen de voorgenomen raadhuisbouw, was het indienen van een be zwaarschrift tegen het bestem mingsplan de enige mogelijk heid om te opponeren. De Noordwijkse Onderne mersvereniging keert zich te gen het bestemmingsplan, om dat er onzekerheid bestaat over de realisering van de no dig geachte 411 parkeerplaat sen in de kom van Noordwijk- Binnen. Voor circa 110 par keerplaatsen is het zelfs zeer de vraag of die er ooit zullen komen, meent de N.O.V. Bo vendien is bij de berekening van de parkeer behoefte geen rekening gehouden met de overplaatsing van de dienst van gemeentewerken naar de kern en de bezetting van de kantoorpanden aan de Voor straat, waarin thans gemeente lijke diensten zijn onderge bracht, brengen de onderne mers naar voren. B. en W. achten de bezwaren van de Noordwijkse Onderne mersvereniging ongegrond. Zij verwijzen onder meer naar het besluit van de meerderheid (10-9) van de gemeenteraad om de gewenste nieuwe per- keerterreinen niet voor 1985 aan te leggen. Men verwachtte namelijk een meer selectief gebruik van de auto en in ver band daarmee een geringere behoefte aan parkeerplaatsen. De ondernemers hebben daar een andere mening over. Zij vrezen, en niet zonder reden, dat als het raadhuis er een maal staat, men de aanleg van nieuwe parkeerterreinen wel kan vergeten. Voor de aan koop van gronden en opstallen zal geen geld meer zijn en de kern van Noordwijk-Binnen zal opgezadeld blijven met een enorm parkeerprobleem. Voor het CDA was dit reden om tegen het verkeersplan te stemmen. B. en W. vinden de parkeerbezwaren niet op z'n plaats. De terreinen waar nieuwe parkeergelegenheden aangelegd zouden moeten worden, liggen buiten het plangebied. Men heeft dit zo beperkt mogelijk gehouden en het doen begrenzen door de Voorstraat, het kerkpaadje, de Heilige Geestweg en het ver lengde gedeelte van de Wil- helminastraat. Vandaar dat ook ten aanzien van de par keerbezwaren het formele vonnis wordt geveld: onge grond. Grootschaligheid Kritisch Noordwijk, D'66 en een aantal andere appellanten verwoorden de gevoelens, die bij velen uit de bevolking le ven. Zij maken bezwaren te gen de ontwikkeling van de plannen achter gesloten deu ren, de grootschaligheid van de raadhuisbouw, de afbraak van zes goed bruikbare wonin gen, de toenemende parkeer druk op de Voorstraat en om geving, de praktische onmoge lijkheid om het raadhuis ooit uit te breiden, het ontbreken van een vergelijking met al ternatieven, de economische haalbaarheid van het plan, en dergelijke. Kritisch Noordwijk is voorstander van het bouwen van een stadskantoor in het Middengebied. Dit ligt veel meer centraal en is voor de ge hele bevolking gemakkelijk bereikbaar. Dure parkeervoor zieningen kunnen dan achter wege blijven. Het huidige raadhuis kan naar de mening van Kritisch Noordwijk een representatieve of een andere functie krijgen. Andere opponenten onderstre pen de bezwaren tegen de for midabele bouwmassa, de ex centrische ligging en de econo mische haalbaarheid van het raadhuisplan. Het college gaat slechts ten dele op de aange voerde argumenten in. Iedere keuze voor een raadhuis heeft zo z'n eigen voor en tegen, schrijven B. en W. in de toe lichting op het voorstel om het bestemmingsplan vast te stel len. Het heeft mede een repre sentatieve functie en daarom dient het gebouw op een cen traal punt van de plaatselijke belangenbehartiging te komen. Ook uit historisch oogpunt vindt men de gekozen plaats just. Het huidige raadhuis da teert van 1887 en daarvoor was het stadskantoor gevestigd aan de kop van de Kerkstraat (de tegenwoordige sigarenzaak van Van Hilten) tegenover de Grote Kerk. In dit historische milieu dient het raadhuis ge vestigd te blijven, vindt het college. ZOETERWOUDE De fancy fair van de Zoeterwoudse drumband VIOS heeft iets meer dan zesduizend gulden op gebracht. Ten opzichte van vorig jaar is dat een enigszins te leurstellend resultaat doch de muzikanten van VIOS zullen zich blijven inzetten om de vereniging optimaal te kunnen laten functioneren. In verband met de op handen zijnde re novatie van gebouw 't Centrum en de aanschaf van nieuwe instrumenten blijven acties om financiële middelen bijeen te krijgen noodzakelijk. De belangstelling voor de fancy fair was zaterdagavond gering, zondag was er meer animo van de Zoeterwoudse bevolking. Een van de nieuwe attracties was het alternatieve „shuttle wip". Met een score van 160 punten werd Jolanda Noodermeer kampioen terwijl haar vader. Koos Noordermeer, met 150 punten tweede werd. Mevrouw Van der Kleij bracht het tot 125 punten hetgeen een derde prijs opleverde. Vier mensen scoorden 100 punten: mevrouw Noordermeer, de tweeling Michel en Andres van der Hoeven en Evert van der Hoeven. De hoofdprijs van de loterij, een fiets, werd gewonnen door de heer J. Brückner, Noord- buurtseweg 38. De volgende prijzen zijn nog niet afgehaald: draagbare teevee op 294 blauw; wekkerradio op 518 rood; skelter op 495 blauw; step op 445 rood; kruidenrek op 119 groen; fles drank 962 blauw; schaal 95 rood; plant op 110 groen en eeh plant op 274 rood. De prijzen kunnen worden afgehaald bij de heer W. K. van Boheemen, Verlaatweg 1. Duur krentenbrood- De Jaarlijkse goederenveiling van „Artl el Rellglonl" heeft een knap bedrag opgeleverd. Eén zater dagavond vellen bracht voor de Langeraarse muziekvereniging een bedrag van bijna zeventiendui zend guldenop. Een bedrag dat vanzeltsprekend als bijzonder welkome aanvulling van het unifor men- en Instrumentenfonds werd bijgeschreven. Overigens deed de Langeraarse bevolking er ook alles voor om die fl. 16.881 bij elkaar te krijgen. Zo veranderde een krentenbrood voor driehon derddertig gulden van eigenaar en verdwenen een fles Jonge Jenever en twee flessen sherry voor driehonderdzestig gulden van de tafel.... Leiderdorp blijft weg bij vredesmanifestatie Lefderdorp lijkt niet erg aange stoken door de Hollanditis. De door het comité „Leiderdorp voor vrede" georganiseerde demonstratieve fietstocht telde zaterdagochtend nog geen honderd deelnemers. Ook de 's middags op het plein voor de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan gehouden mani festatie bleek niet veel bezoe kers te trekken. Opvallend was overigens dat de belangstelling van de kant van het Leider- dorpse bestuur aan de geringe kant was. Van de zich progres sief of radicaal noemende raadsleden bleek niemand aanwezig toen PPR-er Frans Terken om half elf op het par keerterrein in de Houtkamp het startsein voor de fietstocht gaf. Tot de deelnemers be hoorde echter wel CDA-wet- houder A. H. Meerburg, hoewel zijn partij evenals de WD zich van de actie afzijdig had ge houden. Het doel van de actie was de Leiderdorpers bewust te maken van het gevaar van kernwapens en hen op te roe pen om op 21 november mee te doen aan de landelijke de monstratie in Amsterdam. ids op. CDA-vrouwenberaad jtef Het vrouwenberaad van het Christen Democrat Appèl afdeling Hazerswoude zal dit winterseizoen m, informatieve bijeenkomsten houden. De bijeenlos sten zijn voor iedereen toegankelijk en worden g den ten huize van één van de deelneemsters. G, ken wordt over bestuursvormen op gemeentelijke vinciaal en landelijk niveau. De ochtendvergadek duren steeds twee uur en worden gehouden morg november, 26 januari en 9 maart Bij voldi belangstelling willen de CDA-vrouwen de gespre derwerpen ook in avondvergaderingen behant Als voorlopige data voor die avondbijeenkox heeft men gekozen2 en 26 november, 3 februari maart Flipperkampioenschappen Na de succesvolle kubuskampioenschappen van Voori ten houdt De Lindehoeve aan de Koninklijke Marini morgen flipperkampioenschappen. De winnaar mag flipperkampioen van Voorschoten noemen. BelangstL den kunnen zich van negen tot tien uur 's avonds insT ven aan de bar van de Q van de Lindehoeve. Dat] 2,50Daarna beginnen de kampioenschappen, die wa gehouden in het kader van het dinsdagavond-jongeren Ook niet-flipperaars zijn daar elke dinsdag welkom, inlichtingen kan men terecht bij de Lindehoeve, tel. OL. 5357. Schoolraad De schoolraad van de openbare lagere school kleuterschool De Beukenootjes wordt morgenavoi Voorhout gehouden. Alle ouders en verzorgers wc. vriendelijk verzocht voor deze halfjaarlijkse verg ring om acht uur aanwezig te zijn in de raadzaal het gemeentehuis. Fascisme Een fototentoonstelling met als onderwerp fascismi/5 morgen, overmorgen en donderdag te bezichtigen r Mallegat in Katwijk. Deze tentoonstelling gaat over komend fascisme en probeert te tonen wat de gevolgeites van een fascistisch regime. De toegang tot de fenfoo/jrti ling, die 's middags en 's avonds geopend is, kost nietf d Rommelmarkt ien De rommelmarkt en bazaar die bet afgelopen wee/0' de in het Aarlanderveense Dorpsbuis werden ge! den, zijn succesvol verlopen. De opbrengst was ff1S: 16.000 gulden, na aftrek van de gemaakte onkdrd< wordt het netto-bedrag geschonken aan het bouwf(eU van de Nederlands hervormde kerk. ,ee dj Schrijfavond Amnesty International afdeling Alkemade houdt mon\ avond weer een schrijfavond in de aula van de L.T.I Oude Wetering. Deelnemers zullen zich op deze scP avond voornamelijk bezighouden met het schrijvend brieven aan Chileense en Ethiopische autoriteiten terjc lating van enige politieke gevangenen. In Chili handel om een naar de binnenlanden verbannen Chileen, die k enkele mogelijkheid heeft gehad om tegen zijn vond hoger beroep te gaan. In Ethiopië handelt het om vers, lende gevangenen. Algemeen wordt verwacht dat del ven aan de Ethiopische autoriteiten positief effect zi^ sorteren. Installatie pastoor Van MastC Kapelaan J. van Mastwijk Is zaterdagavond tijdens een ft h ke viering door deken J. Schoonebeek geïnstalleerd tot L van de parochie Sint Johannes de Doper in Katwijk. Hetfc het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse katholief p dat een kapelaan in dezelfde parochie ook als pastoor gr. leerd. In zijn predicatie zei deken Schooneveld onder m[ti de pastoor als het ware het hart der gemeenschap is, va/J uit impulsen uitgaan, waarbij allen met eigen gave tot mir king in de parochie geroepen zijn. Na afloop van de pft® eucharistieviering was er een druk bezochte receptie in hé chiehuis, waar de pastoor van zijn parochianen een fietL aangeboden. ROELOFARENDSVEEN Een kleine tweehonderd auto chtone Veenders (inwoners van de „oude Veen") hebben gezamenlijk een brief geschre ven aan alle leden van de Al kemadese gemeenteraad. De brief, die de raadsleden pas vandaag ter hand gesteld is, gaat over het vanavond in de gemeenteraad te behandelen concept-recreatie basisplan van het recreatieschap Noord- Zuid-Hollandse Plassengebied. De Veenders, die allen woon achtig zijn nabij de oever van het zuidwestelijk deel van het Braassemermeer maken in de brief hun bezwaren tegen het concept-plan kenbaar. Hun bezwaren, die zij zo nodig tot in hoogste instantie zullen handhaven, richten zich in het bijzonder tegen de aanleg van een of meer eilanden in het zuidwestelijke deel van het Braassemermeer. Zij menen dat hiermee het karakter van de Brasem wordt aangetast. Zij hechten vooral veel waarde aan het feit dat de Brasem een vrijwel ononderbroken groot schalig ruim water is. De bezwaarden menen dat aan sommige doelstellingen van het plan afbreuk wordt gedaan met de realisering van één of meer eilanden. Gedoeld wordt op doelstellingen betreffende de waarden van het landschap en die welke luidt: „Land- schapsontsierende, natuurver- storende en milieuvervuilende effekten dienen te worden be streden". De briefschrijvers zijn van oordeel dat één of meer eilan den het vertrouwde, zeer fraaie uitzicht op het meer ernstig verstoren. De in het concept beschreven „beschutte baai" krijgt volgens het plan aantrekkingskracht vjev kleine watersport. Hieriet door de aanleg van nlhc der dan 100 aanlegplaé z de aan te leggen eilancai wacht men aanzienlijkiau te. Deze drukte zal ft E groot worden door ihi creëren startplaats men keergelegenheid voor! rr zeilers op de vaste v - laatste leidt, volgens (fl schrijvers, tot „verston.' hun woonomgeving".!^ aanleg van de onderha^ Janden (oppervlakte 5i te zijner tijd een becfc moeid zijn van vijf gulden. „Dit bedrag reift digt", naar de meningFkw; bezwaarde Veenders, onderstelling dat er spio.' zijn van een omvangip terbouwkundig werkb. zijn omgeving hoe danpj vallend zal zijn".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4