'Half Leiden'danst al tien jaar illegaal in 'De Koets' Üad )lr Excelsior Leiderdorp bestaat 85 jaar s ronken s [brekers eddegoed Brbrand Alphenaar bekent reeks inbraken Directeur Leo Kamphues: „De gemeente heeft zich laten leiden door valse voorwendsels". ZWARTE BLADZIJDE '81 GEMEENTE BESTEMT "DE KOETS" WEG de tap als op de burgemees terszetel aardig verhit. Wat 'De Koets' betreft, wordt slechts in het weekeinde ver soepeling van de sluitingstij den gevraagd: tot drie uur in plaats van tot twee uur open blijven. „We zijn altijd erg ac tief geweest met betrekking tot het probleem van de slui tingstijden. Iedereen moet ook, als hij dat wil, op werkdagen langer open kunnen blijven. De gemeente Leiden is wat be treft de sluitingstijden een ab solute uitzondering", aldus de lichtelijk geïrriteerde Kamp hues. Maar ernstiger vind hij het, dat de Koets-O-Theek door de gemeente is wegbestemd. Vooral door de manier waar op. „Overlast, natuurlijk. Wel, 'De Koets' is geluiddicht, dat is verder geen probleem. De zo genaamde problemen hebben betrekking op de tien minuten na sluitingstijd, als de bezoe kers naar huis gaan. Het buurtcomité zou klachten in gediend hebben. Ik vraag me af hoe de actievoerders aan de handtekeningenlijst zijn geko men. Wij zelf hebben in de naaste omgeving gevraagd of er klachten waren. Niets. En mocht er wel overlast bestaan, dan kan die nooit groot zijn. De mensen komen te voet of op de fiets. Claxonneren is er niet bij. Volgens mij heeft de gemeente zich door valse voor wendsels laten leiden... Op de plaats van de Koets-O-theek moeten vier panden voor ge zinnen komen. Absurd, vind ik dat. Dit is een specifieke studentenwijk voor kleine huishoudens. Gezinswoningen passen hier niet. Dit moet een specifieke studentenwijk blij ven, net zo als het 'Quartier Latin' in Parijs. Wat mij ook niet lekker zit, is, dat noch het buurtcomité, noch de gemeen te klachten kenbaar hebben gemaakt Uit de krant en via commissievergaderingen heb ik begrepen, dat we wegbe stemd zijn. Maar we gaan te gen de gemeentelijke plannen in beroep. Als wij een goed al ternatief aangeboden krijgen, ik las iets van het Doelenter rein, en als de gemeente 5 a 6 miljoen betaalt, is er over te praten. Natuurlijk moet be taald worden voor de opstal len, de inventarisatie, de grond en onze 'goodwill," zegt directeur Kamphues zakelijk en trekt peinzend flinterdunne verfresten van zijn handpalm. Anno nu Terug naar 'De Koets' anno 1981. Af en toe loopt de portier vriendelijk spiedend naar bui ten. Want behalve de stude rende leden proberen ook bui tenstaanders wederrechtelijk naar binnen te glippen. De portier grift de buiten rond hangende profielen in zijn ge heugen. Een kaarthouder wil naar bin nen, met zijn introducé. „Die hoort niet bij jou," weet de man bij de deur zonder om haal te vertellen. En hij heeft gelijk. De vermeende introdu cé probeerde „liftend" (vakjar gon onder de 'illegalen') naar binnen te komen. Dat is een bepaalde sport en gaat als volgt. Zodra de bioscopen leeg- stromen en men besluit „nog even naar 'De Koets' te gaan, wemelt het plotseling van de pasjesdragers. Deze worden aangeklampt met de vraag „heb je nog een kaart over". Feitelijk wordt dan gevraagd of de legale 'Koetsbezoeker' bereid is iemand me naar bin nen te loodsen. Zo gaat dat. Of niet, het zal van de portier af hangen. Ook zijn 'Koets-O- theek-kaarten' in omloop, die op geraffineerde wijze zijn vervalst. Anderen zien kans met behulp van brieven, die van een of andere studie-in stelling afkomstig en van een fraaie handtekening voorzien zijn, een officieel toegangsbe wijs te krijgen. Al dat 'kwaad' heeft echter niet tot gevolg, dat er in 'De Koets' regelmatig dingen gebeuren, die volgens de wetgever niet door de beu gel kunnen. De keren, dat er een vuistslag is gevallen, zijn te verwaarlozen. Mogelijkheden Eenmaal binnen doet de inde ling van de dancing uitermate prettig aan en biedt veel mo gelijkheden. Voor hen, die dat willen, bestaat zelfs de moge lijkheid elkaar te verstaan. Nogal uitzonderlijk voor een heuse disco, maar 'De Koets' is dan ook meer dan dat. De dansvloer is geheel voor de dansers evenals de muziek al daar, die communiceren tot de f>raktische onmogelijkheden aat behoren. Voor de niet- dansers zijn er barren met zi tjes, waar de muziek nog wel duidelijk in doorklinkt. En dan is er nog het 'Bruine Café', met louter achtergrond muziek. Dansen, lopen, zitten, drinken, een hapje eten, pra ten, discussiëren, oreren, dan wel zwijgen, dat alles kan in 'De Koets'. Overigens is 'De Koets' in de regel opvallend goed bij waar het de muziek betreft. Menig maal werd via de geluidboxen in 'De Koets' een bepaalde nieuwe trend gesignaleerd. Te gen de tijd, dat de rest van Holland het instrumentale voedsel begon te consumeren, werd in De Koets alweer een andere gerecht geserveerd. Nog een prettige omstandig heid in de Koets-O-Theek: de disc-jockey houdt zijn mond. Met de stille zekerheid van een dompteur, die de grillen van al zijn roofdieren meent te kennen, plaatst hij om de drie minuten de naald op weer een andere draaischijf. Pas als de koetsdeuren op het late uur stilaan gesloten moeten wor den, spreekt de jockey. „Dan is het nu weer tijd voor de laat ste plaat en de laatste ronde. Bedankt voor jullie aanwezig heid. Graag tot de volgende keer," is het enige wat de man achter de knoppen de aanwe zigen meedeelt Dan, als de arm van de draai tafel voor de eerstvolgende twintig uur het contact met de zwarte schijven heeft verbro ken en de Koets-O-theek des ondanks nog vol leven is, breekt de tijd aan dat de arena gesloten moet worden. De meest fervente dansers hebben hun passen al gestaakt bij de laatste armslag van de draaita fel en eren de dansvloer niet meer met hun aanwezigheid. Het restant van de mensenklu- we is pas zij het niet van harte bereid te vertrekken, als het personeel van 'De Koets' hen met zachte dwang naar buiten drijft, de kille nacht tegemoet. WIM BUNSCHOTEN Promotie (1) Dr. G.A. Overbeek promoveert morgenmiddag aan de Leidse universiteit tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift over de effecten van de hormonale stof ACTH in het bloed van de rat. De beer Overbeek werk te tot zijn pensionering bij Organon in Oss. In 1939 promoveerde hij tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift over het zuurstof gebruik van zoog- diererythrocyten onder invloed van leverextract Promotie (2) Woensdag promoveert de heer W.A.J. van Daal tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift met de titel 'Door ioniserende straling geïnduceerde tumoren van de schild klier'. Dé heer Van Daal is als wetenschappelijk hoofdme dewerker verbonden aan de afdeling Klinische Oncologie van het AZL en als radiotherapeut aan het Elisabeth zie kenhuis in Leiderdorp. Been vissen De tentoonstelling 'Evolutie van beenvissen' is weer te bezichtigen. De expositie in het Rijksmuseum van Geo logie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht werd onlangs tijdelijk gesloten wegens problemen met de ventilatie. Van maandag tot en met vrijdag kan het publiek er weer terecht van tien tot vijf uur en zondag van twee tot vijf uur. De toegang is gratis. Bozekruisers Het Rozekruisers Genootschap houdt morgen een openbare lezing over 'De realiteit der bevrijding'. De lezing wordt gehouden in het zalencentrum 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52, aanvang acht uur. Bakker Korffstraat In buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat wordt dinsdag 27 oktober een informatieavond gehouden over de herinrichting van de Bakker Korffstraat. In de Raamzaal zullen ambtenaren van de gemeente de plannen uitepn zetten. Het is de bedoeling dat onder meer de straatverlichting wordt verbeterd en dat er verkeersdrempels worden aangelegd. De bijeenkomst begint om acht uur. British club Leiden Na een aanloopperiode van ruim een jaar vindt op woens dag 28 oktober de officiële opening plaats van de Britsh Club Leiden. In afwachting van een eigen „home" vinden de wekelijkse contactenavonden (op woensdag van zeven tot elf uur) in motel Mayflower aan de St Aagtenstraat 5 plaats. De officiële opening wordt verricht door de Britse consul in Nederland mr M.B. Eadon. Hoogheemraadschap Het hoogheemraadschap Rijnland heeft een in kleur uitgevoerde folder gemaakt, waarin het hoogheem raadschap een overzicht geeft van zijn activiteiten op de gebieden van waterkering, peilbeheer, verziltingsbe- strijding en waterkwaliteitszorg. Tevens wordt infor matie verstrekt over de organisatie van Rijnland met een aantal historische documenten en kaarten. Het vouwblad geeft een uiteenzetting over de techniek van de afvalwaterzuivering met onder meer een openge werkte tekening van de nieuwe installatie Zwaans- hoek. Deze installatie verwerkt het afvalwater van tien gemeenten in de Bollenstreek en de Haarlemmer- meerpolder. De folder is verkrijgbaar bij het hoog heemraadschap aan de Breestraat 59 en 48 en kan ook op verzoek worden toegezonden. oorsteen- 5eI*S )EN Een 79-jarige 18 opgelicht, die zich als 5 rsteenvegers presenteer- ,_"n? Het bezoek kostte de 2150 gulden. 18,drie uur belden de man- ian. Op de vraag van de rde vrouw of de mannen 0 An een bekend schoorsteen- iten. «drijf waren, antwoord- "a^e bevestigd. De mannen lelden vijf kwartier aan iskachels en schoorsteen. Vat ihoorsteen werd met een k pro liger op wieltjes behan- Helden er werden aluminium i op geplaatst. De vrouw de rekening wel wat maar betaalde toch. Het tvan de mannen om ar naar het postkantoor den, was niet nodig. Na- i bij het schoorsteenveeg- jf leerde, dat de mannen 18.05 met de firma te maken tomobilist nt o,ffietent ïsu JTGEEST Een 23-jari- reerb an uit Katwijk is gistera- gevlucht nadat hij met (Uto tegen een koffietent Rijnsburgerweg in t reed. De man heeft it Oegstgeest vermoede- bocht bij Buitenlust te jenomen. 3le takte in een slip en reed het fietspad tegen de kof- it. Zijn auto werd daarbij I vernield. De man is uit uto gestapt en heeft een ekregen van een voobij- >urni die hem thuis heeft af- Een kwartier later werd atwijker door de Oegst- se politie thuis aangehou- 19 Hij kreeg een proces ver- nn.rtnnr Lnl rii/lnn Andnp wegens het rijden onder led, 0 t )EN Twee Hagenaars, i 22 jaar, zijn zondagmor- op heterdaad betrapt bij nbraak in een supermarkt Ie Brahmslaan. In de win- lad het tweetal een ware ge aangericht. Het plafond naar beneden getrokken, fruitvak was helemaal jehaald en op de grond ge- l en in het drankenrek 5 ook huisgehouden. De Ha- aais verkeerden ook onder lootlijke invloed van het trijk vocht toen zij werden ■houden. ito tegen pui: |ouw gewond •EN Een 31-jarige jw uit Leiden is in de it van vrijdag op zaterdag ernstige verwondingen ;n oog, een arm en beide 1°°^ n in het St. Elisabethzie- 'n set uis opgenomen, f*""" rouw zat bij haar echtge-. in de auto toen deze de ^an een pand op de hoek i.oo u de Oude Herengracht en 1 van aven ramde. De man ver- Jari» de onder invloed van al- 30 u I en was vergeten de it te nemen. De man raak- iet gewond, maar kreeg een proces-verbaal wegens (S) vi ijden onder invloed. i EN Het volledig uit- den van een woning aan hou Looiersplein kon zondaga- atui d maar net voorkomen n. De bewoners van het kwamen juist op tijd stra 1 om erger te voorkomen. - nil bleef bij het verbranden tot wat lakens en dekens. b kleine kinderen hadden iddags een brandend dat PJe onder de dekens van tS ouderlijk bed gestopt. Ver- 'ji ens vertrok het hele gezin. lct j thuiskomst bleek dat het d 1 'e8oed door de hitte in ld was geraakt. De brand- bluste de brand. Ise circulaire E n ministerie JEN In Leiden is dit leinde bij een aantal ge in een brief bezorgd over veer 'evaren van kernenergie. n brief zou afkomstig zijn 5°er het ministerie van Volks ton! "^heid. Niets is minder zj]( Het ministerie ver- onJ rt, dat de circulaire een alsing is en stelt een on- »ek in naar de herkomst, irculaire bevat het brief- d van het ministerie en is irfn ^ent^ door K. Anker, retó *'tter van commissie t erzoek Kernenergie. In de gericht aan 'de bewoners' dit pand', worden ver- 'de kwalijke gevolgen kernenergie opgesomd. De Worden voor nadere in- Jtie gestuurd naar de Jinspecteur van de Volks- ?dheid in de gemeente, iris een woordvoerder 'r,s een wooravoeraer \,.n het ministerie is de brief alleen een falsificatie, r hevat deze inhoudelijk kl van onjuistheden. LEIDSE COURANT MAANDAG 26 OKTOBER 1981 PAGINA 3 GROOTSTE (STUDENTEN)DISCOTHEEK BESTAAT DECENNIUM De christelijke oratoriumvereniging „Excelsior" tijdens een uitvoering van de Matthaus Passion in Amsterdam in 1968. LEIDERDORP De christelijke oratoriumver eniging Excelsior bestaat 85 jaar. Met het oog op dit 21ste lustrum zal een jubi leumconcert worden ge geven in de Scheppings- kerk aan de Van Poel geestlaan in Leiderdorp op 6 november. Excelsior zal Die Jahreszeiten van Joseph Haydn uitvoeren. Aan het jubileumconcert werken de sopraan Esther Hillinga, de tenor Jaap Smit en de bas-bariton Ju les Hommes mee. Het Dordrechts Kamerorkest zorgt voor de instrumen tale begeleiding en aan het orgel zit Ben Fey. Het concert begint om acht uur. Excelsior klom in 85 jaar tijd op van een zangvereniging tot een oratoriumvereniging. Dat wil niet zeggen dat er al leen oratoria worden gezon gen. Het is één van de weini ge verenigingen die ook can tatediensten verzorgt en in ziekenhuizen en bejaardente huizen optreedt. Het is zelfs al een traditie geworden om op eerste kerstmorgen in het verpleegtehuis Leythenrode te zingen en dat gebeurt van zelfsprekend ook dit jaar weer. Ook organiseerde Ex celsior enkele keren concer ten met andere Leiderdorpse koren, zoals de concerten ten bate van de bootvluchtelin gen en Huize Buitenzorg. Voor 1982 staat een Kerst concert op het programma, terwijl omstreeks Pasen 1983 de Johannes Passion zal wor den uitgevoerd. Het jubileumjaar zat en zit vol met activiteiten. Op 4 mei werd medewerking aan de dodenherdenking ver leend, op 16 mei btacht het koor samen met andere Lei derdorpse koren burgemees ter M.A. van der Have een aubade in verband met het 25-jarig ambtsjubileum van de burgervader. In juli werd in Voorschoten de Krö- nungsmesse uitgevoerd. In september werd hetzelfde stuk in Den Haag gezongen. Ook bij de festiviteiten rond de opening van Muzenhof is Excelsior present. Op 27 no vember volgt weer een con cert in Alphen aan den Rijn en op zondag 29 november verzorgt de vereniging een cantatedienst in de Dorps kerk aan de Hoofdstraat in Leiderdorp. Noodlanding ballonvaarder WASSENAAR In de Wassenaarse duinen nabij de gemeente grens met Den Haag heeft zaterdagmiddag om tien voor drie een ballon met drie passagiers een noodlanding gemaakt. De ballon was opgestegen in het Haagse Zuiderpark. De wind dreigde de drie inzittenden met hun vervoermiddel naar zee te blazen, zodat ballonvaarder G.J.W. Visser tot een noodlanding in de Wassenaarse duinen besloot Niemand raakte hierbij ge wond. ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie heeft giste ren min of meer bij toeval een 19-jarige inwoner aangehouden, die inmiddels een reeks inbraken heeft bekend. Gedurende het afgelopen weekeinde had de man een aantal auto's opengebro ken en had als geveltoerist inbraken gepleegd in flats aan de Herculesstraat. De man werd aangehouden op verdenking van het doorrijden na een aanrijding. Hij was zondagavond om half zeven tegen een geparkeerde auto in de Smaragdstraat gereden. De politie ontdekte enkele straten verder de eveneens beschadigde auto vpn de 19-jarige Alphenaar. Tijdens het verhoor bekende de man ook een aantal inbraken. Onder meer inbraken die gedu rende het weekeinde waren gepleegd. In de nacht van zaterdag op zondag was hij ingeklommen in flatwoningen aón de Hercu-^ lesstraat op de derde, vierde en vijfde verdieping. De buit was' niet groot. Behalve de diefstal van wat geld dronk hij op de vijf de verdieping een flesje bier en verorberde op de derde verdie ping een pan soep. Voorts pleegde hij een insluiping in een wo ning aan de Essenburg en brak auto's open op het Herculesplein. LEIDEN In de begin dagen van de studenten dancing de Koets-O- Theek, werd de bar door drie tot vijf drinkers om ringd. De dansvloer werd schoorvoetend door hoog uit tien bezoekers betre den. Nu, tien jaar later, wordt uit een geheel an der vaatje getapt. Het le dental is gegroeid tot vier duizend en vele niet-le- den hanteren dagelijks de meest geslepen methoden om toch binnen te kunnen komen. 'De Koets' is een begrip. Voor de gemeente kan het begrip 'Koets' nog een lange staart krijgen: 'De Koets' is wegbestemd, doch de directie is niet van plan te vertrekken. Temeer daar 'De Koets' momenteel rijdt als een trein. De directeur van (onder meer) de Koets-O-Theek, Leo Kamp hues, is er een, die niet te be roerd' is om af en toe achter zijn bureau vandaan te krui pen om zelf de verfkwast ter hand te nemen. Met groen ge vlekte handen pakt hij een si garet en terwijl de nicotine haar werk doet, denkt Kamp hues tien jaar terug. „Er was eens een student van Minerva en die dacht, dat het beter kon. Beter dan de studenten disco 'Hifi'. Zijn vader had een hotel. Samen begonnen zij een nieuwe dicotheek", zegt Kamphues en verduidelijkt, dat hij niet die student was. De opzet van vader en zoon zou professioneel en zakelijk zijn. Kamphues paste in het plaatje, kreeg een aanbod en werd alras mede-eigenaar van de disco. De naam heeft de dancing te danken aan de op richter. Oude koetsen en over blijfselen daarvan had deze verspreid in zijn hotel opgesla gen. De koetsen werden gehal veerd in de nieuwbakken dan cing (een voormalige vleesfa- briek) geplaatst, terwijl de wanden met resterende onder delen werden aangekleed. Schilderijen en èen verfje de den het overige beeldbepalen de werk. „We hebben het op zettelijk een beetje sober ge houden. De student houdt daar wel van. Geen spiegeltjes en vergulde pilaren, wel bepaalde lichteffecten op de dansvloer. Door de jaren heen is alleen de kleur van 'De Koets' lichter geworden. Verder is onder in vloed van de tijd niets veran derd," aldus de directeur van de jubilerende discotheek. Behalve studenten van het' universitaire- en hoger be roepsonderwijs, komen ver pleegsters voor een lidmaat schapskaart in aanmerking. De laatste groep vormt op het eerste gezicht een vreemdsoor tig aanhangsel. Maar door het gegeven, dat er vreemd ge noeg meer mannelijke dan vrouweliike studenten zijn, wordt alles plotseling glashel der. Schaduw In een vogelvlucht door tien jaren horeca, kan de politiek niet omzeild worden. De slui tingstijden van de Leidse ho- reca-ondernemingen hebben de gemoederen zowel achter

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3