Betogers vernielen parkoers military X Jos Bongers verrassende biljartzege Karpov en Kortsjnoj praten met elkaar Handbaldames als bevende rietjes HANS BRUGMAN DISSONANT IN CROSS SPORTTRIBUIME im v Bergklim voor JoopT Zoetemel Analyse negende partij' LEIDSE COURANT/ MAANDAG 26 OCTOBER 1981 PAGINi aginJ >R BOEKELO Jan Stokkentró had zaterdag alle reden om te vreden terug te kijken op een bewogen dag. Als parcours- bouwer toonde hij weer eens aan, dat het mogelijk is om op verantwoorde wijze een cross te bouwen. Toch kleefde er een wrange smaak aan het, dank zij een voortreffelijk gere den uithoudingsproef, door de 23-jarige Britse amazone Fio na Moore met Squires Holt gewonnen CCI-Boekelo. Voor Jan Stokkentrè werd de dag in eerste instantie bedorven door de actie van het Dierenbevrijdingsfront, dat zowel de steeple als een groot aantal cross-hindernissen vernielde. Drie uur lang waren 70 medewerkers bezig om de schade te herstellen. Pas tien minuten voordat de eerste combinatie in de cross startte, was alles weer gereed. Een tweede dissonant op deze dag was het rijden van Hans Brugman met zijn nog jon ge viervoeter Brian. Deze zesjarige bruine ruin was in de cross in het zicht van de finish totaal leeggereden, terwijl Boekelo voor Brian juist als leerschool moest dienen. Nadat hij met zijn andere paard, Green Whistle, teleurstellend niet verder was gekomen dan obstakel 9, de afsprong, in het 6175 meter lange crossparcours met 30 hindernissen, vergat de 36-jarige Hengeloër in het vuur van de strijd al zijn goede be doelingen. Achteraf toonde hij weliswaar berouw door te stellen, dat het misschien beter zou zijn geweest langzamer te begin nen om op die manier krach ten te sparen, maar het onheil was geschied. Brugmans op treden leidde tot heftige oro- testen van een groot aantal toeschouwers aan het adr^s van de keuzecommissie van de Nederlandse samengestel de wedstrijdvereniging (NSWV), die op grond van re sultaten in het buitenland be haald met andere ruiters, als mede het foqtloos rondkomen tijdens de laatste test voor de oranje-ruiters onlangs in Haaksbergen, de combinatie Brugman-Brian toestemming verleende in Boekelo te star ten. Teun Platenkamp, de woordvoerder van de keuze commissie, begrijpt die kri tiek, maar stelt dat de toe stemming is verleend aan de hand van de huidige selectie normen. „Maar misschien moeten wij wel uitgaan van andere normen. We hebben nu steeds geselecteerd op de technische kwaliteiten van rui ter en paard, maar moeten blijkbaar ook rekening houden met de instelling van de ruiter. Een sluitende regeling is ech ter nooit te bedenken, omdat in het vuur van de wedstrijd nu eenmaal altijd een paard kan worden overvraagd, hoe wel dat nooit goed te praten valt." Hans Brugman praatte dat te veel eisen van Brian weliswaar niet goed, maar stelde dat hij nu eenmaal altijd wil proberen de optimale tijd zo goed mo gelijk te benaderen. Brugman: „Dat is nu eenmaal mijn aard. Ik heb vooraf weliswaar ge steld dat ik met Brian niet tot het uiterste zou gaan, maar hij kwam ontzettend goed uit de steeple, en eigenlijk ging het allemaal vanzelf in de cross. Natuurlijk speelt het een rol, dat ik met Green Whistle niet was rondgekomen, waardoor ik nu meer riskeerde. Logisch toch, want iedereen wil graag winnen? Achteraf had ik in het begin beter iets langzamer kunnen rijden en later het tempo opvoeren, maar pas bij de coffin (hindernis 25) voelde ik dat Brian vermoeid raakte. Toen heb ik een vergissing gemaakt door te denken dat het ook de laatste vijf hinder nissen nog wel zou gaan. Bij de voorlaatste was Brian ech ter helemaal leeg en weigerde nog verder te springen, waar door verder rijden geen zin had. Nadelige gevolgen zal dit echter niet hebben. Brian was vlak na de cross al weer goed hersteld en ook psychisch zal hij, verwacht ik, er geen last van hebben, maar dat moet volgend jaar blijken". Stempel Hans Brugman drukte dus in WYCHEN Beduusd wimpelde Jos Bongers de complimen ten af. Hij besefte drommels goed, dat hij van het kwartet topspelers het minst recht had op de nationale titel in het anker-kader 47/2. Door een curieuze speling van het lot be landde die gisteren in Wychen voor de tweede keer bij Bon gers. Daarmee liet hij de gedoodverfde favorieten Piet Vet en Jan Arnouts met lege handen achter. Met het kampioenschap hield Bongers in het 47/2 de traditie in ere, dat de beste speler niet de winnaar werd. Maar de 25-jari- ge Nijmegenaar maakte het in Wychen wel helemaal bont. Op een steenworp afstand van zijn woonplaats acteerde hij vijf ron den ver onder zijn normale kunnen. Alleen in de laatste twee seances leverde hij, bevrijd van enige spanning omdat de titel hem nauwelijks meer ten deel kon vallen, topprestaties. Die twee verrichtingen bleken gistermiddag na het opmaken van de eindafrekening voldoende voor de titel. Daarvoor had Bongers naast de eigen vormstijging de hulp van Vultink nodig en een onbehoorlijk grote dosis geluk. De vorm keerde zaterdagavond in de partij tegen Vultink terug. Dat was niet onverwacht. In de middaguren was hij door de nederlaag in negen beurten (400249) tegen vriend Arnouts vrijwel kans loos geworden. De druk viel weg en Bongers was tegen Vultink terug op zijn normale niveau. Met een slotserie van 394 in de tweede beurt bezorgde hij Vultink diens tweede nederlaag. Door dat verlies werd Vultink op slag kansloos. In de middagu ren had hij een schlemielige nederlaag tegen Vet geleden. In de nabeurt moest Vultink voor remise 169 caramboles produceren. Tot de laatste carambole ging het gemakkelijk. Daarna zette Vultink echter te vroeg in en de keu ketste af. Voor een speler van zijn kaliber een ongelooflijke blunder, hetgeen hij na afloop direct lakoniek beaamde. Vet kwam helemaal terug in de race door de daaropvolgende overwinning op Arnouts. Met een serie van 344 schiep Vet een onoverbrugbare kloof: 7-346 na vier beurten. Arnouts weigerde zich over te geven vocht sterk terug maar strandde in de vijfde beurt op de 251e carambole. Door die ontwikkelingen resteerden er voor de finale drie kans hebbers met een gelijk aantal matchpunten: Vet, Arnouts en Bongers. De ontknoping nam thrillerachtige vormen aan. Vet had tegen Bongers na drie beurten 356 caramboles voor sprong: 356-0. In de vierde beurt volgde echter een krachtsex plosie van Bongers. Hij produceerde zijn enige en na later bleek voor het kampioenschap beslissende reeks van 400 carambo les. Vet was zo verbouwereerd dat hij in de nabeurt slechts twee caramboles bijeen tikte. Op het moment dat Bongers zijn magnifieke serie beëindigde, had Arnouts in drie beurten de 400 tegen Vultink volgemaakt. Vultink moest 236 caramboles maken om remise te bewerkstel ligen. Vanaf dat moment volgden de .feiten snel op elkaar. In dien Vultink remise zou behalen, was Bongers kampioen. In het andere geval zou Arnouts de titel opstrijken op basis van zijn betere moyenne. Vultink voldeed aan zijn sportieve plicht en maakte remise, waardoor „goudvink" Bongers zoals Arnouts zijn vriend naderhand bestempelde zijn tweede titel in het kader 47/2 behaalde. Half december in Spanje mag Bongers een gooi doen naar de laatste Europese titel in deze spelsoort. negatief opzicht zijn stempel op de wedstrijd, hoewel zijn vader (de eigenaar van de meeste paarden van stal Brugman) de zwarte piet door speelde naar de selectiecom missie. „De commissie wenste een paard dat over voldoende adem beschikt (Voxhall) niet te laten starten, terwijl zo'n onervaren paard wel mocht meedoen. Dat vind ik onbe grijpelijk, hoewel het natuurlijk wel goed had kunnen gaan." Al het gedoe rond zijn per soon vond Hans Brugman overigens overdreven. „Als Brian iets meer adem had ge had, dan had niemand iets ge zegd, maar geluk en pech lig gen nu eenmaal kort bij elkaar in de sport." Dat laatste ondervond ook Eddy Stibbe uit Helvoirt. Bij de laatste afleveringen van het CCI was hij steeds vooraan in het klassement te vinden (1980 vierde en 1979 zesde), maar ditmaal kwam hij niet in de uitslag voor. Zijn tweede paard. Autumn Heath, waar van hij veel had verwacht, haalde de cross niet eens (kreupel naar de steeple) en met zijn andere paard Autumn Haze, kwam hij niet door de veterinaire keuring voor de af sluitende springproef na een teleurstellende cross. Stibbe, die alle elf edities van het CCI van de partij was: „Dit is mij nog nooit overkomen. Natuur lijk kun je niet altijd kampioen worden, maar dat Haze zo veel problemen in de cross zou hebben, is voor mij onbe grijpelijk. Misschien was de tijd tussen Horsens (EK) en Boekelo te kort en heeft hij dat Europees kampioenschap psychisch nog niet verwerkt. Ik kan nu alleen maar hopen dat het volgend jaar beter gaat, want dit jaar eindigt dan weliswaar slecht (ik kwam ook in Horsens niet rond), ik geef de moed niet op". Dubbele bekkenbreuk De nationale titel kwam nu in het bezit van Rob Brink uit Soest, die twee jaar geleden in Dalfsen een dubbele bek kenbreuk opliep en vorig jaar in Boekelo al weer de derde plaats in het nationaal kam pioenschap opeiste. Met Goldy B. kon hij echter geen rol van betekenis spelen in de internationale strijd. Daarin domineerden de Engelsen. Achter Fiona Moore kwalifi ceerden zich Lucinda Prior- Palmer met Regal Realm, Cla- rissa-Strachan met Delphy Kingfisher en Colin Wares met Helium E. die door een goede cross oprukte van de 42e plaats na de dressuur naar de vierde positie. Voor Fiona Moore's Squires Holt was Boekelo pas de tweede mili tary. Begin juni debuteerde deze combinatie in een meer daagse wedstrijd in Branham (Yorkshire) met een tiende plaats. Vorig jaar februari kocht zij de nu negenjarige viervoeter op een veiling. De 23-jarige winnares: „Het ging prima in de cross. Nergens heb ik problemen ondervon den, alleen was het onmoge lijk de optimale tijd te halen. Daarvoor was de bodem te drassig. De cross was echter erg goed gebouwd". Hoewel zij in 1976 een derde plaats veroverde in Boekelo met Drakenburg kwam de over winning ook voor de Engelse als een verrassing. Zij maakte zelfs geen deel uit van de triomferende équipe, omdat zoals zij stelde de andere rui ters en amazones over meer ervaren paarden beschikten en derhalve meer kans op succes hadden. Zaterdag na de cross twijfelde de amazone uit New Forest echter niet meer aan haar succes, hoewel gisteren de afsluitende spring proef nog moest worden afge werkt. Zelfverzekerd zei zij toen: „Ik verwacht geen pro blemen meer". Ex-Europees kampioene Lucinda Prior-Pal- mer maakte zich als tweede in het klassement ook geen en kele illusie. „Ik' mag zelfs niet meer winnen. Iemand die zo'n goede cross rijd als Fiona Moore behoort de .wedstrijd te winnen". HANS VAN DEN BERGHE Hans Brugman (archieffoto) stelde de militarysport in een nogal dubieus daglicht door te veel van zijn paard te eisen. BARCELONA Joop melk won gisteren in lona de bergklim van juich. De Nederlander sterk voor de Spaans cialisten Munoz en ry Fernandez en de Italia ronni. De 3600 meter helling van Montjuich vijf keer beklommen w In de drie bergsprints tijdritten was melk uiteindelijk zew conden sneller dan Munoz. Daniel Gisiger/Serge heeft zaterdag in Pisa om de 'Trofeo Baracch gestreden, het Italiaan bliek onaangenaam door deze tijdrit voor k over 10Ö kilometer te sluiten. Immers, de nen hadden gerekend 'zekere' overwinning vi landgenoot Francesco die aan zijn zijde de Noorse tijdrijder Knut sen had. De Zwitsers evenwel veel Moser en Knudsen, beginfase een hadden opgebouwd, dit seizoen de winnaar individuele tijdrit in Landenprijs, trok zijn noot Demierre mee sterk gereden rit Zwitsers waren in staat trainen voor chi'. 0p de eindstreep Gisiger en Demierre sprong van twee vijftien seconden op rieten Moser en Kees van der Wereld België een veldrit over meter gewonnen. De lander bleef gisteren in se de concurrentie ruim Reinier Groenendaal Michielsgestel bleef land en won in Oirschl veldrit over 24 kilometej Herman Snoeyink uit kamp won in OldenzaJ nationale wielerveldrit. de de 24 kilometer af ii 5 minuten en 34 eocond\Al MERANO Op spectaculai re wijze heeft wereldkam pioen Anatoli Karpov zater dag in Merano de negende partij voor de tweekamp te gen uitdager Viktor Kortsjnoj gewonnen. Karpov, die met zwart speelde, boekte daar mee zijn vierde overwinning tegen één voor Kortsjnjoj. De titelverdediger was in groot se vorm, al moet er toch weer bij worden aangete kend dat Kortsjnoj enkele malen ongelukkige zetten koos. Daarmee het initiatief aan Karpov latend. Het orthodoxe damegambiet verkeerde met de tamelijk verrassende zevende zet van Karpov, d5xc4, in een aange nomen damegambiet. Nadat Karpov deze zet had voltooid keek hij zijn tegenstander eni ge tijd glimlachend recht in de ogen. Kortsjnoj kon zich niet beheersen en zei, tutoyerend: „Als je niet ophoudt met glim lachen, terwijl ik aan zet ben, zal ik je als fascist behande len". Opgeruimd antwoordde Karpov: „U, u mag me noe men zoals u wilt". Op de tiende zet aanvaarde Kortsjnoj vrijwillig een geïso leerde centrumpion met e3xd4. Hij zou eigenlijk de ge hele partij door deze pion ach tervolgd worden. Kortsjnoj kon er geen aanvallende ac ties mee ondernemen en moest voortdurend oppassen dat hij de pion niet kwijt raak te. Met veel geduld wist Kar pov steeds meer greep op de stelling te krijgen. Na 30. f2-f4 'kwam bovendien de koning van Kortsjnoj op de tocht te staan. In grote tijdnood werd de situatie er voor de uitda ger, niet beter op. Op de 42e zet gokte Kortsjnoj nog op eeuwig schaak, maar Karpov maakte op de volgende zet elegant een einde aan de par tij. Viktor Kortsjnoj neemt er ondanks zijn nederlaag het gemak van in een sauna. Orthodox dame-gambiet: wit: Kortsj noj; zwart: Karpov. 1. c2-c4 e7-e6; 2. Pb1-c3 d7-d5; 3. d2-d4 Lf8-e7; 4. Pg1-f3 Pg8-f6; 5. Lc1-g5 h7-h6; 6. Lg5-h4 0-0; 7. Ta1-c1. Met deze ongebruikelijke voortzetting heeft Kortsjnoj al twee keer in deze match voordeel be haald. Karpov is nu echter voorbe- 7. d5xc4; zwart maakt er een aan genomen dame-gambiet van. 8. e2-3e 8. e4 faalt op 8. Pxe4. 9. Lxe7 Pxc3 enzovoorts: 8. c7-c5; 9. Lf1xc4 c5xd4; 10. e3xd4. Wit aanvaardt vrijwillig de geïsoleerde pion, waar hij later aan ten gronde gaat. Hij vond 10. Pxd4 blijkbaar te.slap; 10. Pb8-c6; 11. 0-0 Pf6-h6. Hiermee dwingt zwart een ruil van de loper van h4 af; 12. Lh4xe7 Pc6xe7 na 12. dxe7. 13. d5... zou wit beter staan; 13. Lc4-b3 Ph5-f6; 14. Pf3-e5 Lc8-d7; 15. Dd1-e2 Ta8-c8; 16. Pc3-e4. Een moeilijk te begrijpen zet, omdat stukkenruil guntig voor zwart Is. De zwakte van de witte d- pion wordt namelijk belangrijker naarmate er minder stukken op het bord zijn; 16. Pf6xe4; 17. De2xe4 Ld7-c6; 18. Pe5xc6. Als wit loper niet ruilt, vervolgt zwart met 18. Ld5; 18. Tc8xc6; 19. Tc1-c3. Interessant gespeeld; wit vermijdt torenruil omdat 19. Txc3 20. bxc3 het witte centrum versterkt; verder kan de witte toren naar de koningsvleugel switchen, overigens had wit met 19. Txc6 zijn positionele nadeel kunnen opheffen, want als zwart met het paard terugneemt volgt 20. d5 en na 19. bxc6 heeft ook zwart een zwakke pion; 19. Dd8-d6; 20. g2-g3 Maar hiermee geeft Kortsj noj elke idee op koningsaanval op; met 20. Ic2 had hij zo'n aanval kun nen beginnen; 20. Tf8-d8; 21. Tf1-d1 Tc6-b6. Zwart wil pion d4 met al zijn zwarte stukken b er dreigt 22. Tb4; 22. De4-e1 Dd6-d7; na Te3xd4 24. Txd4 Dxd4 kan f met 25. Txe6 redden; 23. Tc3-d3 Tb6-d6 24. De1-e4 voorkomt r want na 24. Pc6 volgt 25. li n 24. Pf5 wordt beantwoord i d5; I c 24. Dd7-c6; J ol 25. De4-f4 Pe7-d5 n I 26. Df4-d2 Dc6-b6; 27. Lb3-d5. Er dreigde 27. F™ Maar ook 27. Pe7 gevolgptie 28. Pc6 of 28. Pf5; 28. Td3-b3. Als wit volkomen! blijft; bijvoorbeeld met 28. speelt zwart zijn dame weer en dwingt wegens de dreiginf— de verzwakking f2-f4 af. Zoal partij; 28. Db6-c6; 29. Dd2-c3 Dc6-d7; 1 30. f2-f4 b7-b6; 30. Txd4j een gelijk toreneindspel li 31. Tb3-b4 Als wit r c4 zou kunnen doen dan s nog wel redelijk; 31. b6-b5. Met de dreigin a5 33. Tb3-b4 gevolgd c' van pion d4; 32. a2-a4 32. a3 lijkt een b dedlging; 32. b5xa4; 33. Dc3-a3 a7-a5; (-f/" 34. Tb4xa4 Dd7-b5; dreigt I SS De2 gevolgd door 36. Th5i .35. Td1-d2 e6-e5; opent del nog meer teneinde van de velen witte koningsstelling te profit! 36. f4xe5 Td5xe5; 37. Da3-a1. Er dreigde 37. 37. Db5-e8; 38. d4xe5 gedwongen.. Zie Te2 of 38. Kf1 Tf5T 39. Tf2x Kxf2 Td6 met de dreiging in Tf6t; -v 38. Td8xd2; 39. Ta4xa5 De8-c6; nu faalt op 40. Db6t met torenwin 40. Ta5-a8f Kg8-h7; 41. Da1-b1f g7-g6; 42. Db1-f1. Indien nu 42. T" dan 43. dxf7f en wit geeft i schaak of wint de toren op o 42. Dc6-c5t 43. Kg1-h1 Dc5-d5t. Wit want op 44. Kg1 volgt 44. AMSTERDAM Een centrale training rest het Nederlands zaalhandbalteam voor de openingswedstrijd van het toernooi om het wereldkampioenschap voor dames. En aangezien wonderen tegenwoordig zeldzaam zijn, moet de uitgangsposi tie als uiterst mager worden gekenschetst. Dat is de conclu sie van de veredelde trainingsstage onder de titel Holland- toernooi, die afgelopen weekeinde in Amsterdam werd afge sloten. Nederland figureerde. De reeks van nederlagen, slechts onderbroken door winst op het als zes<Je en laatste finishende Frankrijk, werd in de Sporthal Zuid met twee aan gevuld. Tegen Tsjecho-Slowakije, dat de handbalvijfdaagse ongeslagen als winnaar beëindigde was het verschil tien tref fers (1424). De minder getalenteerde Oostenrijkse dames deden het wat bescheidener (17—15). Bondstrainster llona Venema-lgnacz zit met de handen in het haar. „Wat moet ik doen?" vroeg ze zich doelend op de laatste trainingssessie af. „Moet ik ze schieten leren of moet ik het ac cent op tactiek leggen bij speelsters die soms niet eens een bal kunnen vangen". Om vooralsnog mysterieuze redenen verwacht de vroegere Hongaarse international dat Nederland over een" maand in Denemarken zijn status als B-land zal behouden. In Vejle moeten de handbalsters, die tijdens hun première in eigén land voor elke confrontatie als rietjes trilden, optornen tegen Polen, Roemenië, Bulgarije, Zweden en Spanje, „Ik heb gezien hoe ze vorige maand in Boedapest hebben gespeeld, een goede ploeg, werd er gezegd", lichtte de trainster (wier contract met het NHV eind dit jaar afloopt) haar onbegrijpelijke optimisme toe. Met huiswerk voor de „brandnieuwe" ploeg heeft llona Venema getracht de conditie van de speelsters op te vijzelen. Maar der gelijke noodgrepen baten niet. Zeker niet als het gezelschap nog geen wedstrijdritme heeft opgedaan, om de doodeenvoudige re den dat de jacht op de landstitel pas volgende week wordt geo pend. Een gang van zaken die volgens NHV-voorzitter Witte in overleg met alle betrokkenen is geregeld, maar waarmee de bondstrainster zich allerminst content toonde. Dat zulks resulteerde in een voorlaatste plaats tijdens een toer nooi met landen die eveneens tot het B-garnituur behoren, mag geen verrassing heten. Als vanouds zorgden gebrek aanf" matiek en de wat fragielere bouw van de Nederlandse daij een fors aantal tegentreffers. Maar in tegenstelling tot evenementen miste de aanval elk slagvaardigheid, met 6F? punten uit vijf duels kon de ploeg zich de minst schotvaJ' van het Hollandtoernooi noemen. De niet tot enig optimisme aanleiding gevende uitslagen I eerste dagen moeten llona Venema er toe hebben gei haar meest ervaren pupil, Marjo Smeets, zaterdag tegeij cho-Slowakije buiten de ploeg te laten. De speelster vaii^ Roermond werd „sterallures" aangewreven. Een dag lat^j de Limburgse op het veld revanche. In wat volgens de f formatie haar 75e interlandwedstrijd was, schoot zij tegel tenrijk zes keer raak. Het NHV pleegt jubilea als deze tel met een armband in edelmetaal. Kennelijk helemaal d£ kwijt, werd te elfder ure ingezien, dat een B-landenwedstff „echte" cap was aangemerkt. Soms is dat verschil ook ff lijks waar te nemen. Marjo Smeets kan haar attentie inl marken verwachten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 18